MANUSAMA VREEST CDA wil sneller NIEUWE ACTIES garanties voor levering Urenco Klusjes-cursus elektriciteit utapn1 CfilMNniN 1 Loonstijging viel mee ya\\e vloert alles óók de prijzen f soorten - nijman mi Grote handel in valse 100-bankbiljetten aantal pagina's vandaag: ló het weer IJmuider Courant in Prinses Beatrix veertig jaar LI het woord is aan... 1 BRITTEN WEIGEREN COMPROMIS KOSMOS- RESTJE Volgens „Die Welt": Blokkades Mmmmm. Sovjet-Unie maakt nieuwe biologische en chemische wapens I I Plaatselijk regen of sneeuw Kunsthandel Jos de Graaff agenda pagina Aardappelconflict naar Europese Hof DINSDAG 31 JANUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEÏVIER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 76 (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/DEN HAAG. heid zit erin, hoewel ik er geen gegevens over heb. 2 Telefoonbeantwoorders Plaatselijk nieuws (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Utrechtse po litie is een grote handel in valse bankbiljetten van honderd gulden op het spoor gekomen. In verband hiermee is vorige week een 27- jarige koopman uit Wageningen aangehouden. Bij zijn arrestatie vond de politie 50 valse bankbil jetten van 100 gulden. In zijn auto werden nog eens vijfduizend val se briefjes gevonden. Volgens de politie gaat het om een „zeer grote zaak”. Uit heel Nederland komen meldingen van valse honderdjes binnen. Over de plaats waar de bankbiljetten worden gedrukt, is nog niets bekend. Relatiegeschenken Weerrapporten Binnen- en buitenland 2,3,4 6.7Q 39.—J BORRELGARNITUREN Recente foto van prinses Beatrix, die vandaag haar 40ste verjaardag viert. E. Constant sr. 5,6,7,9 Radio en televisie/Strips 11 Economie 13 Beurs12 Sport1547 Het Europese ministersberaad o- ver de visserij in de Noordzee is opniëuw vastgelopen. De Britten blijven hun medewerking aan voorgestelde regelingen weige ren. Vanmiddag zouden de minis ters van Visserij van de negen EEG-landen in Brussel nog een uiterste poging doen om een op lossing te bereiken. De kans dat het zou lukken, werd echter uiterst miniem geacht. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ingenieur Manusama, president van de Vrije Repu bliek der Zuid-Molukken vreest dat er nog meer anonieme aanslagen, zoals die op Kuhuwael zondagavond, te verwachten zijn. „De mogelijk- IJmuider Courant Visserij-overleg opnieuw mislukt (Zie (Zie ook pagina 2) (ADVERTENTIES) i< iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii Ethische grens Er is zowel op het nationale als het internationale vlak een merkwaardige dis cussie ontstaan over de neutronenbom, de nieuwste versie van het Amerikaanse tac tische atoomwapen. Zoals men heeft kun nen vernemen verspreidt een neutronen bom weinig of geen radioactieve straling, heeft slechts weinig schokeffect en ver nietigt eigenlijk alleen het biologische leven. De bedoeling van de Amerikanen is, deze neutronenbom in grote hoeveelheden te fabriceren als doeltreffend veldwapen tegen vijandelijke tanks in een eventueel massaal treffen. De mededeling van Amerikaanse techni ci dat de neutronenbom „bedoeld is om het leven te vernietigen zonder veel materiële schade aan te richten” is velen in het ethische keelgat geschoten. In de Wereld raad van Kerken, in de Raad van Evange lisch Christelijke Baptisten, in vele niet kerkelijke maatschappelijke kringen en ook politieke partijen heeft de aankondi ging van de neutronenbom heftige reacties gewekt. In ons eigen land is zelfs op rege ringsniveau onenigheid opgetreden over de vraag hoe men met deze nieuwste aan winst op het gebied van de kernbewape ning moet omgaan. In het CDA neigt men naar strikte afwijzing, in de WD wil men eerst onder ogen zien in hoeverre de neu tronenbom nuttig kan zijn als onderhande- lingstroef in de besprekingen over wapen- vermindering. De Amerikaanse president Carter is zeer behoedzaam geworden en heeft nog geen uitspraak gedaan over de vraag of de neutronenbom inderdaad toe gevoegd moet worden aan het arsenaal van de NAVO. Intussen heeft de Sovjet-Russische rege ring een campagne ontketend die, of schoon uiteraard geïnspireerd op demago gische propaganda, een zeer zinnig ele ment bevat: de waarschuwing namelijk dat het Warschaupact zich door een mas sale westelijke produktie van de neutro nenbom gedwongen zou zien eveneens dit wapen aan zijn arsenaal toe te voegen, waardoor de bewapeningswedloop niet verminderd doch versneld zou worden. De vangstbeperkende maatregelen die nu voor de Noordzee gelden en die de komende nacht zouden aflopen, zullen vrij zeker met opnieuw een maand worden verlengd. In februari zullen de ministers in elk geval verder praten. Zij zijn het er over eens dat moet worden voorkomen dat de Noordzee wordt leeggevist. De Britten eisen echter bepaalde voorrechten die hun door de andere EEG-landen niet worden gegund. Voor tussenvoorstellen waren de Engelsen tot dusver niet te vinden. Een en ander betekent dat het vangen van haring in de Noordzee verboden blijft en dat schol en tong slechts in beperkte hoeveelheden mogen worden gevangen. Het conflict tussen de Britten en de andere EEG-landen spitst zich toe op het zeegebied tot vijftig mijl (80 kilometer) uit de Britse kust. Daarbinnen eisen de Brit ten voor hun vissers het recht op dat zij de hun toegewezen hoeveelheden vis gevan gen moeten hebben voordat vissers van andere landen er hun netten mogen uit werpen. De Britse minister van Visserij Silkin bepleitte gisteren twee tot drie maanden uitstel „om de fundamentele problemen van land tot land door te praten”. Enge- lands partners reageerden daar echter ne gatief op. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de blokkade-acties van de Nederlandse kustvissers, die gister morgen gedurende een uur de Nederland se vissershavens blokkeerden, sterk afge keurd. Van der Stee zei het „een domme zaak” te noemen. „Ik betreur dit soort acties. Die leiden tot niets. Die vissers zijn zich kenne lijk niet bewust van de ernst van de zaak”. Dat blijkt uit de tekst van een ontwerp- motie van het CDA, die vanmorgen in CDA-kring circuleerde. De motie zou wor den ingediend tijdens het Tweede Kamer debat van vanmiddag over de uitbreiding van de uraniumverrijkingsfabriek in Al melo en de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. In de motie zal voorts worden gesteld dat pas indien het te versnellen overleg over die veiligheidsgaranties niet tijdig genoeg tot succes leidt, met Brazilië een ad hoc- regeling getroffen moet worden en niet eerder, zoals de progressieven willen. In Den Haag werd verwacht, dat de WD zich wel met de strekking van de CDA-motie zou kunnen verenigen. meevaller op rekening moet worden ge schreven van de zogenaamde post „inci denteel”. Juist over dit incidentele loon is de afgelopen jaren nogal wat te doen ge weest. Nadat het kabinet-Den Uyl tot tweemaal toe een loonmaatregel had ge- De zaak kwam aan het licht nadat twee Engelse zakenlieden vorige week dinsdag bij een Utrechtse bank 25 biljetten van 100 gulden wilden wisselen. Het bankperso neel had onmiddellijk door dat het hier om vals geld ging. De Engelsen verklaarden op het politiebureau dat zij het geld had den ontvangen van een Nederlandse koop man, die met een stand in wolartikelen op de beurs Karwei in Utrecht stond. Ook de echtgenote van de Nederlandse koopman is aangehouden. Zij was in het bezit van één vals briefje van 100 gulden. Zij is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De kwaliteit van de valse honderdjes wordt „zeer goed” genoemd. Ze zijn echter wel te onderscheiden van de echte. Het valse biljet heeft geen voelbaar reliëf (blin denstippen), is wat vager en de druk is iets minder. Het papier is te wit en mist zijn „klank”, de cirkels in het paarse gedeelte van de balk aan de voorkant van het biljet worden in het linker uiteinde herhaald, dat is bij een echt bankbiljet niet het geval. Voorts is het watermerk in het valse biljet niet zo goed zichtbaar. De bewindsvrouwe legde er nog eens de nadruk op dat haar Departement meer geld aan de behuizing, het onderwijs en de werkgelegenheid van Zuidmolukkers zal uitgeven. „Als je ervan uitgaat dat deze groep in Nederland blijft, dan moet je ook BONN (DPA). Volgens westerse ge heime diensten fabriceert de Sovjet-Unie in zwaar bewaakte onderzoeks- en pro- duktiecentra een nieuwe generatie dode lijke biologische en chemische wapens, aldus een bericht in het Westduitse dag blad „Die Welt”, van de hand van zijn correspondent in Brussel. De groeiende belangstelling van de Sov jet-Unie voor zulke wapens, aldus „Die Welt”, baart de Verenigde Staten en hun bondgenoten grote zorgen. In tegenstelling tot de Sovjet-Unie zijn de troepen van de NAVO nauwelijks uitgerust voor en bere kend op een B- of C-oorlog. Om die reden moeten zij bij een aanval met zulke massa le vernietigingswapens rekening houden met zware verliezen, aldus het bericht. Vannacht opklaringen en mini mumtemperaturen omstreeks min een graad. Later van het westen uit toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw of regen. Meest matige zuidelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks plus drie graden. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTEL VEEN, tel. 020-456456 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Minister Gardeniers van CRM zei in de zelfde uitzending het met Manusama eens te zijn dat de oriëntatiereis naar Indonesië van de groep, van wie Kuhuwael deel uitmaakt, doorgang moet vinden. Zij ge loofde niet dat er sprake van is dat extre me Zuidmolukse jongeren overgaan van „bovengrondse” acties (gijzelingen en der gelijke) naar ondergrondse terreurdaden (bomaanslagen) om hun politieke doel te bereiken en voornemens, zoals de reis van Kuhuwael en andere Zuidmolukse leiders, te verhinderen. Zij zei de aanslag van zondag te rekenen tot „een emotionele daad”. Gen Croniéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLFM Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond. HAARLEM: Gen Cronjestraat 4 - Grote Houtstraat 166 -Anegang 27a nomen, bleek dat de werkgevers toch (Van onze redactie economie) DEN HAAG. In het afgelopen jaar blijkt de stijging van de loonsom 0,2 procent beneden de raming te zijn geble ven. Volgens berekeningen van het Cen traal Plan Bureau zouden de lonen in 1977 met 9,5 procent mogen stijgen. Uit een voorlopig onderzoek blijkt, dat deze stijging niet meer dan 9,3 procent Voorstanders van de neutronenbom in het Westen, zoals de secretaris-generaal van de Navo mr. Luns, beweren namelijk dat de neutronenbom zal helpen bij pogin gen om de wederzijdse bewapening in toom te houden. Een wonderlijke redene ring, die gebaseerd is op het uitgangspunt dat de bom nooit echt gebruikt zal worden, maar alleen dienst zal doen als element in het vergelijkende optelsommetje: hoe meer neutronenbommen, des te minder conventionele strijdkrachten en dus „ver mindering van de bewapening”. De ethici in de afwijzingsstroom tegen de neutronenbom doen zeer verontwaar digd over het feit, dat deze soort wapenen in strijd zijn met de menselijke waardig heid en uitgaan boven datgene waartoe de mens op het gebied van zelfverdediging gerechtigd is. Zij wijzen er daarbij op dat een soortgelijke afwijzing tegen het gifgas in de eerste helft van deze eeuw wel dege lijk succes heeft gehad. De neutronenbom is in zijn uitwerking ongeveer aan gifgas gelijk. Ethiek is een schone zaak, maar de vraag rijst wel of de mensheid op het gebied van de vernietigingswapenen al niet veel eerder de grens van het betamelij- ke heeft overschreden. Niet alleen de neu tronenbom is onmenselijk. Chemische en biologische oorlogsmiddelen die in Oost en West op grote schaal worden geprodu ceerd en voor een deel zelfs al gebruikt zijn in de Vietnamese oorlog, kunnen immers al evenmin door de ethische beugel, als men de ethiek tenminste strikt eerlijk nor matief stelt. De hele oorlog kan niet meer door die beugel. Het plotseling heel ethisch worden als het een variatie op de kernwa pens zoals de neutronenbom betreft, doet hypocritisch aan. IIIIIIIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllll PEN, vertelde de Raad van Toezicht op de Pro vinciale bedrijven gister middag dat zeker de helft van de kleine elektrici- teitsverbruikers die klei ne klussen zelf al doet. In het verleden heeft een andere PEN-directie niet aan het idee gewild maar het bedrijf wil nu toch zo’n doe-het-zelf-cursus organiseren. Vermoede lijk gebeurt dat niet in de avonduren maar over dag. PEN-directeur An tal dacht niet dat er spra ke is van dubbel werk ook al gaat er binnenkort een Teleac-cursus „Klus- (Van onze partementsredactie) DEN HAAG. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat er voordat in het kader van het Urencoproject verrijkt uranium aan landen als Brazilië wordt geleverd wachterdichte internationale garantie sbestaan tegen misbruik van dat uranium (voor het vervaardigen van kernwapens). Die regeling zou veel snel ler y- bijvoorbeeld al eind volgend jaar tot stand moeten komen dan aanvanke lijk was voorzien. veren kussens va. 14.75 veren baby-kussentjes dralon dekens Een man toont in Noord-Canada grote interesse voor een voorwerp, waarvan wordt aangenomen dat het afkomstig is van de vorige week neergestorte Russische satelliet Kos- mos-954. (Zie ook pagina 4). heeft bedragen. Het ministerie van Soci ale Zaken neemt aan, dat dit komt door dat er in 1977 minder overwerkvergoe dingen, ploegentoeslagen zijn uitbetaald en bovendien zouden er minder promo ties zijn geweest. Dit betekent dat de De bezoeker van een Chi nees restaurant in het plaatsje Meopham in het Engelse graafschap Kent is gister avond meer dan voldaan naar huis gegaan. De man trof in zijn gerecht een diamant aan, die meer dan 2000 pond waard is. Het kleinood viel in het gerecht toen de eigenares van het restaurant, de 41-jari- ge mevrouw Yuet lan-lai, de schotel aan het bereiden was. Mevrouw Yuet is ontroost baar. Zij herinnert zich haar klant niet. Brengt hij de dia mant terug of doet een ander dat, dan mag hij rekenen op een vorstelijk gratis maal. De eigenares zei dat haar aanbod tot het eind van haar leven zou gelden. „Van televisie gaat juist een wervende invloed uit, ook voor onze cursus. Bovendien is die tv-cur- sus een theoretische zaak. Bij ons gaat het om het zelf doen”. De PEN-leiding wil zo snel mogelijk met de proef beginnen. De deel nemers betalen een klei ne vergoeding die de ge schatte kosten (60.000 gulden) lang niet zal dekken. verder plaatse - lijke pagina’s) (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Bij wijze van proef gaat het PEN (Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland) een cur sus organiseren om klei ne afnemers in staat te stellen geringe repara ties in huis zelf veilig te kunnen verrichten. In heel Noord-Holland zul len belangstellenden via de zeven districtskanto ren van het PEN kunnen inschrijven. Gediplo meerde krachten van het bedrijf zullen in vier of vijf afleveringen van twee uur de cursisten bijbrengen hoe zij in snoeren moeten snijden, nieuw draad in een fit ting moeten voeren en meer van die klusjes. I DEN HAAG. Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg zal zich gaan bezig houden met de importstop van Nederland se aardappelen door Engeland. Engeland houdt de grenzen vqor dit Nederlandse produkt dicht met het argument, dat er nog geen Europese marktordening is voor aardappelen. De werkelijkheid is echter, dat de Engelse regering de eigen aardap peltelers wil beschermen tegen importen van buitenaf. jes in huis” van start. w I CkftllX alleen in tiliaal Anegang kwaliteits-matrassen va 49.— donszachte dekbedden va 49.— wollen ruitplaids va. 15.95 Ir. Van Eyndhoven, hoofddirecteur van het loonsverhogingen uitbetaalden door middel van promoties. Hierdoor steeg het zogenaamde incidentele loon boven het aanvaardbare. Het Centraal Plan Bu reau houdt bij de jaarlijkse berekenin gen rekening met 1,5 procent aan inci denteel loon. Wat te mooi is om waar te zijn, is juist mooi genoeg voor een leugen. Maar een nuchter mens komt tot deze de consequenties ervan dragen”, aldus mi- conclusie”. Zo verklaarde de heer Manusa- nister Gardeniers. ma gisteravond in KRO’s actualiteitenru briek Brandpunt.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1