Nieuwe regering-Soares beëdigd Onderminister VS hoopt nieuwe impuls te geven In Spaanse stad Zaragossa Doden en zwaar gewonden door Leider Ethiopië: leidt samenzwering Bericht over opstand in Zaïre klopt niet Tijdens zitting VN-comité Geen duidelijkheid over onwettigheid Mv brand bij gevangenisopstand I „President Carter „Charta ’77 99 99 OPRUIMING CHILI AMBASSADE IN BRUSSEL: STRAATGEVECHTEN EROSCENTRUM IN ROME NA BETOGING TEGEN VERBANNING Vriendschap Birma China geconsolideerd Rekening Solzjenitsin in Zwitserland door fiscus geblokkeerd Procureur-generaal Canada afgetreden 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JANUARI door Nico Scheepmaker in Oneigenlijk es al en de W" St (Van onze redactie buitenland) CAIRO/JERUZALEM. Het militaire overleg tussen Egypte en Israel wordt vanavond hervat, zo heeft een woordvoerder van de Egyptische strijdkrachten gisteren in Cairo bekend gemaakt. Eerder had het Israëlische ministerie van Defensie al laten weten dat de Egyptisch-Israelische commissie weer aan het werk gaat en dat minis ter van Defensie Weizman bij het overleg aanwezig zal zijn. Dialoog ;os ky ek TS »je in g? trijfël I i ROME (DPA). Linkse Romeinse jon geren, die demonstreerden tegen verban ning („confino”) als preventieve straf maatregel, zijn gisteren slaags geraakt met de hoofdstedelijke politie. Bij felle straatgevechten werden meer dan 80 de monstranten gearresteerd. Of er gewon den zijn is niet bekend. Het „confino” is een oorspronkelijk fas cistische vorm van preventie. Hij werd enkele jaren terug opnieuw ingevoerd - vooreerst tegen vermoedelijke misdadi gers van de Mafia. Tegenwoordig echter worden ook poli tieke extremisten van rechts en links in „confino” geplaatst. De nieuwe regering-Soares stelt zich ten doel het land uit de economische moeilijk heden te trekken en heeft daarom een programma van uiterste „soberheid" op gesteld. Ingrijpende bezuinigingsmaatre gelen gaan hand in hand met drastische belastingverhogingen. Zo is het de bedoe ling dat het btw-tarief van 12 op 30 procent wordt gebracht Zowel aan de uiterste linker- als de uiter ste rechterzijde van het politieke krachten veld wordt de combinatie van socialisten van Israel te erkennen, terwijl met name Syrië, waar een rivaliserende groepering van de Baath-partij aan het bewind is, wel wil onderhandelen op basis van resolutie 242 van de Verenigde Naties. Deze resolu tie erkent het bestaansrecht van Israel. Irak heeft overigens wel ingestemd met heropening van het Egyptische consulaat en handels- en culturele missies in dit land, aldus een mededeling gisteren van het Egyptische persbureau Mena. Egypte verbrak een maand geleden de diplomatieke betrekkingen met een aantal Arabische landen als vergeldingsmaatre gel tegen hun felle kritiek op het vredesini tiatief van president Sadat. De zoon van Tsjombe, Jean, had zondag het Belgische persbureau Belga meege deeld dat er in de aan koper rijke provin cie een nieuwe opstand was begonnen. gratieverlening, omdat deze de rechtsze kerheid van de staat in gevaar zou kunnen brengen. Alle Baskische politieke partijen hebben gisteravond in San Sebastian een vergade ring belegd, waarbij men een commissie heeft gekozen, die de dialoog met diverse afdelingen van de Baskische afscheidings beweging ETA op gang moet brengen. Taak van deze commissie is de ETA ervan De op een na grootste partij, de ondanks hun naam rechts van het centrum staande sociaal-democraten, gaan een „selectieve oppositie” voeren, maar zijn ervan over tuigd dat het huidige kabinet op zijn langst tot het einde van dit jaar zal blij ven zitten ZURICH (AFP). De Zwitserse be lastingdienst heeft de bankrekening van de Russische schrijver en Nobelprijswin naar Alexander Soljenitsin geblokkeerd. Dit gebeurde naar hij gisteren meedeelde, uit voorzorg en in afwachting van een regeling van het conflict dat met de schrijver is gerezen naar aanleiding van de invordering van achterstallige belas ting, plus aangegroeide strafrente, tot een totaal bedrag van rond vier miljoen gulden. te overtuigen dat verdere terreuracties zin loos zijn en het gevaar met zich meebren gen dat de klok van de vrijheid in het Baskenland wordt teruggezet. De Spaanse communistische partij, die onder leiding van Santiago Carillo al „eurocommunistisch” georiënteerd wordt geacht, zal democratie niet alleen als rege ringsvorm, maar ook als richtsnoer voor de organisatievorm binnen de partij gaan nastreven. Volgens de nieuwe statuten, die zullen worden voorgelegd aan het partijcongres dat van 5 tot 9 april bijeenkomt, zullen alle organen van de partij democratisch en met meerderheid van stemmen gekozen moeten gaan worden. Het systeem van coöptatie door zittende leden, voor ver kiezing van nieuwe, binnen het centrale uitvoerend comité, zal worden afgeschaft. Zijn rekening in Zurich is voor storting van royalties uit het westen. Hij zegt even wel afstand te hebben gedaan van de in komsten van zijn boeken, in het bijzonder van „Goelag Archipel”, ten gunste van een speciaal fonds voor hulp aan politiek on derdrukten in de Sovjet-Unie dat is opge richt nadat hij uit zijn land vertrokken was. De Zwitserse fiscus stelt zich echter op het standpunt dat over dergelijke schen kingen. aan welke charitatieve organisatie dan ook, op een aftrek van 20 procent van het totaal na, ook belasting moet worden betaald. In Rotterdam wordt momenteel gebek vecht over een Eros Centrum, in navolging van enkele Duitse voorbeelden. De ten toonstelling „The age of Harunobu” in het Rijksmuseum laat zien dat de Japanners eeuwenlang over zo’n Eros Centrum be schikten. In 1600 werd het dorp Edo omge turnd tot een belangrijke stad, waar door het overschot aan mannen de prostitutie welig kon tieren. In 1617 werden de borde len, die over de hele stad verspreid waren, geconcentreerd in een speciale stadswijk, de Yoshiwara. In 1657 noodzaakte een grote brand tot verhuizing naar wat toen Nieuw Yoshiwara werd genoemd. Deze prostitutiewijk heeft precies drie eeuwen, tot 1957, bestaam. Toen werd ze als gevolg van nieuwe anti-prostitutiewetten geslo ten. De courtisanes die hier drie eeuwen lang hun zegenrijke werk verrichtten, moeten welhaast van een ander slag zijn geweest dan de courtisanes die op Katen- drecht hun vak uitoefenen, want ik zie over tweehonderd jaar nog geen tentoon stelling in Japan hangen met de meest verfijnde houtsneden van Blonde Greet, Dikke Gerrie en Zaanse Miep. In het Rijks museum hangen ze wel: Handayu, Sumi- noto, Agemaki, Sayokinu en Osen, en het mag misschien gek klinken, maar ze zien er heel anders uit dan hun collegaatjes van Katendrecht. van den ma- Het dat ich- iet. de wij- i de nog ■ob- zij- iter ler- lin oor Kunz, professor in het interna tionaal recht aan de Karel-uni- versiteit in Praag, kreeg tot gis teren de tijd om het rapport over de toepassing van het ver drag in Tsjechoslowakije toe te lichten. Door de ambassade van Zaïre is gezegd dat hier niets van klopt en dat door alle neutrale waarnemers in het land is vastge steld dat het overal rustig is in Sjaba. Uit het feit dat president Moboetoe Sese Seko thans in Europa vertoeft blijkt dat er niets aan de hand is in zijn land. „De mededeling van Jean Tsjombe, die als banneling in Europa woont, toonde „hoe gestoord” hij wel is. Het bericht, aldus de ambassade, was geheel gefantaseerd. Het Brusselse blad „Le Soir” meldde gisteren van het Belgische consulaat in Loeboembasji, het vroegere Elizabethstad, vernomen te hebben dat in die stad en omgeving alles normaal was. Loeboem basji is de hoofdstad van Sjaba. vij- ou- uit ?ns uto lad ïen te ran ;se- OTTOWA (Reuter). De Canadese pro cureur-generaal Francis Fox is gisteren uit het kabinet van premier Pierre Tru deau getreden, nadat hij in het parlement had onthuld dat hij in een abortuszaak valsheid in geschrifte had gepleegd. De 38-jarige Fox, die vaak werd ge noemd als een mogelijke opvolger van Trudeau, deelde mee dat hij een „kort liaison" met een getrouwde vrouw had gehad. Toen deze vrouw zwanger was ge worden, hadden zij tot een abortus beslo ten, Bij het invullen van de voor deze ingreep noodzakelijke papieren had Fox getekend met de naam van de echtgenoot van de vrouw. rar- jan ont de gd, sky nd. zer- sie, an- :ijn :ul- its- Igi- die erd :in- gen De ens [ar- nog ste :es iet id- iet io- ge- de an •ri sen ga sen rite bi det ge- ara ste den te ren lei- ek, ng- ge- )00 de na 00) >tte ren eks lag •bij de zan a. De betoging was gericht tegen het feit dat de justitie steeds meer van politieke terreur verdachte elementen in „confino” plaatst. Vermoedelijke herriemakers wor den dan overgebracht naar de eilanden of naar het uiterste zuiden van Italië, waar ze continu in het oog worden gehouden. op 143 (socialisten 102, CDS 41) van de 263 zetels in het parlement, dat uit één kamer bestaat. Dat is minder dan Eanes in zijn formatieopdracht als wenselijk had aan gegeven, maar niettemin is het kabinet zq^er van een veilige start. Oorzaak van de gevangenisopstand is, net zoals bij de laatste gevangenisonlusten in Malaga, Las Palmas en Oviedo, het uitblijven van een algehele gratieverlening voor niet-politieke gevangenen. Copel („Coördinatie van Strijdende Gevange nen"). een illegale verèniging die de belan gen van de gevangenen behartigt, staat op het standpunt dat de sociale delinquenten het slachtoffer zijn van de wantoestanden onder het regime van Franco. Op aandrang van de socialisten zal op IJ februari een wetsvoorstel betreffende al gehele gratieverlening in de Spaanse se naat gebracht worden. Regeringskringen staan echter afwijzend tegen een nieuwe en CDS als een oneigenlijke beschouwd. Zelf zijn de partners er echter van overtuigd dat zij de rit tot de volgende verkiezingen (1980) zullen uitzitten. De drie -christen-democraten bezetten Buiten landse Zaken, het ministerie voor Econo mische Hervorming en dat voor Handel en Toerisme. Premier Soares heeft gezegd dat het pact van zijn PS en de CDS de steun geniet van een ruime meerderheid der bevolking. GENÈVE (AP). Tsjecho slowakije heeft gisteren, na vragen van het VN-comité voor de rechten van de mens, geen duidelijkheid willen ver schaffen in hoeverre het „Charta ’77” in strijd was met de Tsjechoslowaakse wetge ving. Door ratificatie hebben deze landen zich verplicht regelma tig rapporten uit te brengen over de gang van zaken onder het binnenlandse bestuur. Het verdrag is bindend onder de internationale wetgeving BRUSSEL (AP). De ambassade van Zaïre in Brussel heeft gisteren formeel berichten over een nieuwe opstand in de zuid-oostelijke provincie Sjaba tegengespro ken. Sjaba, eerst bekend als Katanga, was verleden jaar binnengevallen, van Angola uit, door aanhangers van wijlen de voorstander van een afscheiding van Katanga, Moise Tsjombe. De invallers werden teruggedreven door het leger van Zaïre, dat hierbij werd geholpen door Marokkaanse eenheden. onaangeroerd liggen. Behalve over het Charta ’77 werden hem vragen gesteld over de doodstraf, de persvrijheid, de vrijheid om te reizen en de politieke en godsdienstige vrij heid in zijn land. LISSABON (DPA). President Anto nio Ramalho Eanes van Portugal heeft gisteren het tweede nieuwe kabinet van de socialist Mario Soares beëdigd. Het bestaat uit elf socialisten, onder wie pre mier Soares, twee onafhankelijken en drie vertegenwoordigers van de rechtse christen-democratische partij, het CDS. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Twee gedetineerden zijn gistermiddag levend verbrand en dertien gevangenen zijn met zware brandwonden in een ziekenhuis opgenomen als gevolg van een gevangenisopstand in Zaragossa. De opstand ontstond nadat twee leden van een parlementaire commissie, die de toestanden in het Spaanse gevangeniswezen onder zoekt, een bezoek aan de gevangenis hadden gebracht. Kent de boekenuitverkoop nu ook best sellers? Ik heb het gevraagd in een van de grootste boekhandels in Amsterdam, de Moderne Boekhandel Bas in de Leidse- straat. De opruiming blijkt ingewikkelder in elkaar te zitten dan ik altijd gedacht had. Per jaar zijn er twee opruimingen en drie voordeelacties: in januari, maart, mei, juli en oktober. Er zijn drie soorten op- ruimboeken. Restanten van de voorraad van de boekhandel. Fondsrestanten, de boeken dus die de uitgever niet meer kwijt kan aan de boekhandels, althans niet voor de oorspronkelijke prijs. En boeken die spéciaal voor de opruiming (of de voor deelacties) geproduceerd worden. „De Taal der Kruiden” van Mellie Uyldert bij voorbeeld, bleek in de opruiming zo’n suc ces, dat het boek (gebrocheerd, met 64 kleurenafbeeldingen) nu speciaal voor de opruiming is herdrukt, voor een prijs van 12,50. Van Rie Cramer werden de boek jes waarin zij (met versjes en tekeningen) de maanden in beeld bracht, speciaal voor de opruiming in één band herdrukt, dië voor de schappelijke prijs van 12,50 wordt verkocht. De voorraad van 10.000 exemplaren was in twee dagen door de boekhandels ingeslagen! De produktie van deze boeken speciaal voor de opruiming is in handen van de ICOB, een coöperatie van een zestigtal boekhandels in heel Ne derland, die ook een Voordeel Boeken- krant uitgeeft. Staat daarin bij een boek j „van 30,75 voor 12,90”, dan zal het in de meeste gevallen om fondsrestanten gaan, maar staat er alleen „per deel slechts 9,90” of slechts 27,50!” (De Bijbel van Gustave Doré), dan betreft het in de meeste geval len zo’n speciaal voor de opruiming her drukt boek. Enkele uitverkoop-bestsellers zijn: „De glorie van Rome” (prof. dr. J. J. M. Timmers), „Het machtige werelddeel” (John Terraine), „Een reis door het nieuwe Indonesië” (Johan Fabricius), „Tao”, „Tantra” en „Alchemie” en „Alle bomen van de wereld”. In de gemeenteraad van Vlissingen staakten de stemmen (13 voor, 13 tegen) toen beslist moest worden over het aan brengen van een muurschildering door de Chileense schildersbrigade Romona Par ra. De stemmen kunnen wat mij betreft niet vaak genoeg staken, en de muurschil dering kan me niet vaak genoeg besmeurd en weer gerestaureerd worden, want wat wil de Chileense schildersbrigade met de ze muurschilderingen? Onze aandacht vestigen op de fascistische junta in Chili, ons herinneren aan de politieke gevange nen. Een muurschildering en dan verder niets meer is daarvoor natuurlijk een ge brekkige methode. Een foto in de krant, een week lang de geïnteresseerde blikken van de voorbijgangers en daarna zien ze zo’n schildering niet meer, evenmin als de reclameborden die een vertrouwd onder deel zijn geworden van hun dagelijkse omgeving. Daarom is het goed als de Utrechtse politie tegen de muurschildering ageert (weer stukken in de krant), zodat de ge meenteraad zich erover moet uitspreken (opnieuw stukken in de krant), waarna de schildering met verf kan worden be smeurd (foto, artikeltje en enkele ingezon den stukken in de krant), om opnieuw geheel gerestaureerd te worden (berichtje in de krant), enzovoort, enzovoort. Als ik de leiding had van de Chileense schilder sbrigade, dan stichtte ik ook nog een Ge heim Chileens Schilderspeleton, dat de muurschilderingen die overdag zijn aan gebracht des nachts weer in ongerede brengt met verf en hakenkruisen. Want het gaat niet om kunst in de eerste plaats, maar om propaganda. Het 18 leden tellende comi té, opgericht vanwege het in ternationale verdrag inzake burger- en politieke rechten, stelt op het ogenblik een onder zoek in naar de handhaving van de rechten van de mens in communistische landen, de derde wereld en in westerse landen. Een van de belangrijkste vragen, die ook gisteren nog open bleven staan, was of het Charta ’77 onwettig woordge bruik bevatte en in hoeverre dit in strijd was met de Tsje choslowaakse wetgeving. Dr. Kunz vertelde het comité giste ren dat het voor hem onmo- geijk was om alle vragen te beantwoorden. De kwestie van het handvest liet hij volledig Een van de leden van het comité, de Canadees Tarno- polsky, hoopte dat Tsjechoslo wakije alsnog schriftelijk op heldering zou willen geven over deze zaak. Als dat niet zou gebeuren wil hij de zaak tij dens de volgende bijeenkomst van het comité, in juli in New York, opnieuw aan de orde stellen. Het militaire overleg heeft het ontrui men van de Sinaï-woestijn als voornaam ste probleem te behandelen. Israel en Egypte hebben hierover grote meningsver schillen. Israel wil de nederzettingen in dit gebied in geen geval ontruimen, terwijl Egypte de verwijdering ervan eist. Inmiddels is de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Alfred Atherton, uit Jeruzalem in Cairo aangeko men met nieuwe ideeën, die een impuls zouden kunnen geven aan het vastgelopen initiatief voor een regeling van het con flict. Atherton zei dat hij „onofficiële en ver kennende besprekingen” met de Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken Ka mel zal voeren „om na te gaan hoe het vredesproces verder op gang kan worden gebracht”. Hij wilde niets zeggen over de aard van de nieuwe ideeën. In kringen van Israëlische functionarissen werd echter gesproken van,„aanzienlijke concessies”, die „aanvaardbaar” moeten zijn voor Egypte. De Egyptische president Sadat vliegt donderdag naar de Verenigde Staten om met president Carter overleg te plegen De communisten beschouwen de samen werking van PS en CDS als een „schaam teloze coalitie”. CP-leider Alvaro Cunhal beschuldigde Soares zondag van een „mis daad” omdat hij de voorkeur heeft gege ven aan samenwerking met een „erkend reactionair partij”, het CDS, boven „een echte arbeiderspartij”, de CP. en en. :en sze de jur sns Tot nu toe hebben 45 staten dit verdrag, dat vorig jaar van kracht werd, geratificeerd. Teng sprak deze wens uit tijdens een toast op een staatsdiner dat de Birmese regering hem had aangeboden. Hij prees de inspanningen van Birma bij de opbouw van het land en bedankte de Birmese lei ders voor hun gastvrijheid. De Birmese president Oe Ne Win nodig de Teng uit om in de toekomst een bezoek van langere duur aan zijn land te brengen. Vandaag vertrekt de Chinese delegatie weer naar Peking. over het Midden-Oosten. Tijdens zijn be zoek zal ook gesproken worden over de verkoop van Amerikaanse wapens aan Egypte. De Amerikaanse Nationale Veiligheids raad zal, aldus president Carter tijdens een persconferentie, deze week beslissen of de verkoop van „dodelijk wapentuig” aan Egypte wenselijk is. Hij liet zich niet uit over zijn eigen mening omtrent derge lijke leveranties. Vast staat dat er binnen het Congres grote oppositie tegen bestaat, omdat Congresleden vrezen dat de huidige machtsverhoudingen daardoor zullen worden verstoord. De Amerikaanse president benadrukte tijdens zijn persconferentie wederom dat hij de joodse nederzettingen in bezet Ara bisch gebied onwettig acht en een obsta kel voor de vrede. Carter deelde mee premier Begin na drukkelijk te hebben gewaarschuwd geen nieuwe nederzettingen meer toe te staan, hem daarbij herinnerend aan de persoon lijke beloften die Begin tijdens zijn bezoek aan Washington onlangs heeft gedaan Zondag is een Israëlische buschauffeur in bezet Jordaans gebied bij Ramalla ge- Het eerste kabinet-Soares, een geheel socialistische minderheidsploeg, kwam zes weken geleden ten val. De nieuwe regering zal zich donderdag voorstellen aan het parlement. Met de debatten over de regeringsverklaring en de stemming daarover zullen vijf dagen zijn gemoeid. De nieuwe regering-Soares kan rekenen In een uitzending van radio Addis Abe ba, die over het gehele land te ontvangen was, zei Mengistoe dat er plannen be raamd worden om Somalië „te steunen in zijn onverhulde en onrechtvaardige inval op Ethiopisch grondgebied. Woordvoerder John Trattner van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse LONDEN (Reuter). De Ethiopische marxistische leider, luitenant-koloncl Mengistoe Haile Mariam, heeft gisteren president Carter van de Verenigde Staten ervan beschuldigd de coördinator te zijn van een internationale samenzwering om de Somalische strijdkrachten op te bou wen en „de Hoorn van Afrika onder de macht te brengen van anti-Ethiopische krachten”. Zaken heeft gisteren de Ethiopische be schuldigingen van de hand gewezen. Door Cubanen gevlogen Ethiopische jachtbommenwerpers zijn er het afgelo pen weekend in geslaagd de strijdkrach ten van het bevrijdingsfront voor West- Somalië uit de strategische stad Harar te verdrijven. Dit is gisteren vernomen uit diplomatieke bron in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe. De diplomaten gaven twee, naar hun oordeel voldoende, bewijzen voor de stel ling dat de Ethiopische migs-17 en 21 wer den gevlogen door Cubaanse piloten. Enerzijds waren de luchtaanvallen veel doeltreffender dan tot dusver, toen de Ethiopiërs zelf aan de knuppel zaten. An derzijds werden de bombardementen op Harar bijna „klokjerond" uitgevoerd, ter wijl bekend is dat de Ethiopische jacht- vliegers geen enkele training hebben geno ten voor vluchten bij nacht. Overleg Egypte-Israel vanavond weer op gang dood toen hij zijn laatste passagiers aan het afleveren was. De politie heeft er niets over bekend gemaakt, maar volgens kran tenberichten van gisteren werd de aanval door twee of drie Arabieren verricht, die de 27-jarige chauffeur enige dodelijke messteken toebrachten. Donderdag begint in Algiers een topver- gadering van Arabische landen die gekant zijn tegen het door president Sadat ingelei de vredesoverleg met Israel. Hieraan zul len Syrië, Libië, Algerije, Zuid-Jemen en de PLO deelnemen. Irak gaat niet naar Algiers, omdat het de houding van de andere deelnemers te weinig radicaal vindt. Het land weigert het bestaansrecht RANGOON (AP). De Chinese vice- premier Teng heeft gisteren in Rangoon, de hoofdstad van Birma, gezegd dat het dd wens is van zowel China als Birma dat de vanoudsher reeds vriendschappelijke economische, politieke en culturele be trekkingen worden geconsolideerd en verstevigd. Tsjechoslowakije is een van de ondertekenaars, maar het rapport, dat vrijdag aan het comité werd voorgelegd, liet voor tenminste twee leden vra gen open. De Tsjechoslowaak se vertegenwoordiger dr.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3