Nkomo en Moegabe werken aan document NOG GESCHILPUNTEN TIJDENS RHODESIE-OVERLEG OP MALTA kernreactoren meer Middenschool- Tong- en scholvissers experiment: Eerste school I haakt af t Hans Boswinkel voorzitter kunstenaars organisatie NVV Geen strafvermindering voor Ludwina Janssen Hongerstakers schrijven aan Tweede Kamer Overval in de Betuwe I I I Damiate Pers HBS veroordeeld wegens overschrijden beperking Snelpost van start I'! „Geen satellieten met in baan om de aarde G Umuider Courant Concert B, S T afgelast na dood saxofonist Nederlandse meisjes Carter wil akkoord met Sovjet-Unie: in Athene aangehouden Uraniumverrijking g 2 Zes jaar cel voor doodsteken echtgenote Mickeryproduktie week later in première geld: giro 50.500 leprabestrijding Amsterdam artsen voor uitzending: telefoon 020-938973 KRO herhaalt voor carnavalsvierders aflevering Dagboek 99 ■■I 4 DINSDAG 3 I JANUARI 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND D KRO-kontaktavond in Beverwijk PI j O I zi b< g< g< P Ook dit jaar rekenen 20 miljoen leprapatiënten op een gezonde bijdrage van 14 miljoen nederlanders. V geef ons de middelen de lepra te bestrijden: aan beide bestaat dringend behoefte Kijk morgen naar de film over leprabestrijding. TV: Nederland 2 (Socutera) 20.25 uur JOSHUA NKOMO ROBERT MOEGABE (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) (ADVERTENTIE) Aanvang: 20.00, uur toegang gratis. m< l lir 0,70 145.- (Van onze redactie binnenland) DIEVER. De havo-mavo-scholen- gemeenschap in het Drentse Diever haakt als eerste experimenteerschool in ons land af voor het onderwijsexpe riment middenschool. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) p/a Koninklijk Instituut voor de Tropen Mauritskade 63 Amsterdam Een woordvoerder van de Britse delega tie, die geleid wordt door de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken David Owen, zei dat het document dat nu door Nkomo en Moegabe wordt opgesteld, gaat over de rol die het Patriottisch Front naar hun mening moet spelen in de overgangsperio- Volksfront inderdaad een vreemde mo gendheid diende. De rechtbank zag in het Volksfront een organisatie en geen mo gendheid. Het was een eenvoudige nalatig heid van de aanklager. Gewoonlijk wordt voor Israëlische rechtbanken gesteld dat de Palestijnse organisaties gefinancierd worden door Arabische landen, en dat is voor de Israëlische rechter voldoende om te kunnen spreken van het in dienst zijn bij een vreemde mogendheid. De verdediging had beroep aangetekend tegen de naar zijn mening te zware straf. Het hooggerechtshof ging tijdens de zit ting, die een half uur duurde, noch op het ene, noch op het andere argument in. De rechtbank had volgens de rechters al ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen, en het Openbaar Ministerie had niet aangetoond dat de genoemde contact persoon een agent van een vreemde mo gendheid was. Geen principiële uitspraak dus, zoals de procureur-generaal had ge hoopt, en ook geen strafvermindering De enige mogelijkheid voor Ludwina Janssen om alsnog strafvermindering en wellicht gratie te krijgen, is het dertigjarig jubileum dit jaar van de joodse staat, dat wellicht met een grote amnestie gepaard gaat. In het algemeen vallen veiligheidsza ken zoals die van Ludwina Janssen daar niet onder, maar uitgesloten is het niet. de, de periode die na het aftreden van Smith en de zijnen voorafgaat aan de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid. Nkomo en Moegabe, aldus de Britse woordvoerder, hebben het niet begrepen op het Brits-Amerikaanse plan om tijdens die overgangsperiode een strijdkracht van de volkerenorganisatie in Rhodesië te lege ren. Over de juiste inhoud van het nieuwe document is nog niets bekend. Verwacht wordt dat de guerrillagroepering in het document duidelijk de bevoegdheden zal omschrijven die zij wil hebben om toezicht te kunnen houden op de overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid in Rho desië. Van Amerikaanse zijde is meegedeeld dat ook minister Owen en Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN die de Amerikaanse delegatie leidt, hun DONDERDAG a.s. in „De Nieuwe Slof bekend making kandidaten KRO-verkiezingen Presentatie: Edvard Niessing show: Anita Meyer (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Een van de leden van de Amerikaanse rockgroep Blood, Sweat and Tears, de 30-jarige saxofonist Grego ry Herbert is vannacht dood op zijn ka mer in een Amsterdams hotel aangetrof fen. Dientengevolge kan het concert, dat B, S T vanavond in het Congresgebouw te Den Haag zou verzorgen, niet door gaan. Van conferentiezijde is voorts nog mee gedeeld dat de Britse regering die de kos ten van het overleg zoveel mogelijk wil drukken, haar diplomaten en de zwarte guerrillaleiders strenge richtlijnen heeft gegeven ter beperking van hun uitgaven. opvatting over de machtsoverdracht in Rhodesië op schrift zullen stellen. Owen gaf te kennen niet bereid te zijn de hoofd lijnen van zijn plan te wijzigen. ARNHEM Drie gewapende mannen hebben vanmorgen een overval gepleegd op het postkantoor in het Betuwse An- delst. De omvang van hun buit is nog niet bekend Begin december beroofden twee man nen het postkantoor van het naburige Op- heusden van 3000 en op 6 januari haal den vier gemaskerde mannen 2400 uit de kluis van een postkantoor in Resteren Onlangs zijn in verband met deze laatste zaken enkele aanhoudingen verricht Rhodesië het zogenaamde interne overleg met zwarte leiders in Rhodesië gisteren hervat. (Van onze redacteur in de verenigde Staten, Henk Kolb) Inmiddels zijn, zo meldt het persbureau Reuter, de twee onderzoekers, die ter ob servatie in een ziekenhuis te Edmonton waren opgenomen, naar huis gestuurd na dat was geconstateerd dat zij geen radio actieve besmetting hadden opgelopen. per maand per kwartaal per post per jaar per post (Van onze redactie buitenland) ATHENE. In Athene zijn gisteren twee 22-jarige Nederlandse meisjes gear resteerd omdat in hun koffers 16 kilo he roïne werd aangetroffen. De meisjes, bei den afkomstig uit Amsterdam, zeiden niet te weten dat de heroïne in hun bagage zat. AMSTERDAM (ANP). De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 50-jarige inwoner van de hoofdstad veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, we gens het doodsteken van zijn 46-jarige echtgenote in oktober van het vorig jaar Er was acht jaar met aftrek tegen hem geëist. Hij diende zijn vrouw, die in haar slaap werd verrast, zeven messteken toe, nadat zij had aangekondigd hem te willen verlaten Op de zitting verklaarde hij dat hij „stapelkrankzinnig" moest zijn ge weest toen hij zijn vrouw neerstak. Het huwelijk van de journalist had negen maanden geduurd. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning P IJ ui v< m mi ht bl sli ve lij se pr de ke ge CU su sti Pt ze Sti Zi or le: m te I ee: H. ov tei dr ku Zt da ee he jai mi re: ta 16 tit sp ge Wl mi sti H. Mi F. 9. vi m e< ti m bi tv i: ir w g< BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag vhn 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 s< 4' 3( 6I 4I p B Cl D K c< n; Bisschop Abel Moezorewa nam niet aan de besprekingen deel. Hij liep vrijdag uit een vergadering met Smith weg, omdat hij naar zijn zeggen door leden van de blanke Rhodesische afvaardiging beledigd was. Hij zal dan pas weer aan de conferentieta- fel gaan zitten als men hem in het open baar verontschuldigingen heeft aange boden. Het zijn de 26-jarige Michael Mobley en de 28-jarige John Mordhorst. Zij waren het wrakstuk van de Kosmos-054 dicht genaderd. Een van hen had het voorwerp aangeraakt met een gehandschoende hand. Hun vier collega's waren al eerder vrij van besmetting verklaard. 'Ljj iW- (ADVERTENTIE) AMSTERDAM. De acteur Hans Bos winkel (42) is met algemene stemmen ge kozen tot voorzitter van de 3500 leden tellende kunstenaarsorganisatie-NVV. Dit is gebeurd tijdens het tweede congres van de kunstenaarsvakbond, dat maandag ge houden werd in Krasnapolsky in Am sterdam. Hij volgt in deze functie Frans de Zeeuw op. Boswinkel, die verbonden is aan het Publiekstheater en het afgelopen najaar om principiële redenen een bestuursfunc tie bij de Raad voor de Kunst heeft neerge legd, is voorzitter geworden voor een periode van voorlopig twee jaar. Hij was overigens de enige kandidaat voor het voorzitterschap. Op het congres werd voorts met grote meerderheid het in oktober genomen be stuursbesluit bekrachtigd om uit de Fede ratie van Kunstenaarsverenigingen te stappen. De KO-NVV heeft haar lidmaat schap opgezegd, omdat zij grote kritiek heeft op de cultuurpolitieke stellingname van de federatie. De kunstenaarsvakbond acht de structuur van de federatie niet democratisch opgebouwd, waardoor er onvoldoende mogelijkheden overblijven een cultuurbeleid te ontwikkelen dat re presentatief is voor de kunstenaar in ons land DEN HAAG (ANP). Het economisch gerechtshof in Den Haag heeft gisteren negen tong- en scholvissers uit Goedereede en Stellendam veroordeeld tot boetes van één- tot vijfduizend gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De vissers werden gestraft, omdat zij in 1976 de vangstbeperkingen hadden overschreden. JERUZALEM. Het Israëlische hooggerechtshof heeft de gevangenisstraf van zes jaar voor Ludwina Janssen gehandhaafd. Zowel het beroep van het Openbaar Ministe rie als dat van de verdediging werd afgewezen. Het Openbaar Ministerie was om een principiële reden in beroep gegaan. Ludwina Janssen had volgens de aan klacht contact gehad met „een agent van een vreemde mogendheid”, te weten een vertegenwoordiger van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Aden Zij werd op dat punt van de dagvaarding in eerste instantie vrijgesproken, omdat de Officier van Justitie had nagelaten aan te tonen dat die vertegenwoordiger van het Over de doodsoorzaak kan niets met zekerheid worden gezegd, maar de moge lijkheid dat een overdosis aan verslavende middelen de musicus fataal is geworden, moet met worden uitgesloten. De organisator van het concert, Paul Acket Agency in Den Haag, gaf desge vraagd te kennen, dat de voorverkoop adressen bij overlegging van de toegangs kaarten restitutie zullen geven. WASHINGTON. President Carter van de VS wil met de Sovjet-Unie overeenko men geen satellieten met kernreactoren aan boord in een baan om de aarde te brengen. De Amerikaanse president zei gisteren dat de VS daarvan gaarne zullen afzien. Hij onderstreepte ook dat een nucleaire energiebron voor ruimtevaartuigen slechts nood zakelijk is wanneer die zich begeven naar de rand van ons zonnestelsel, waar het zonlicht via zonnecellen geen energie kan leveren. VALLETTA (AFP/UPI/Reuter). Robert Moegabe en Joshoea Nkomo, de leiders van het Patriottisch front dat een guerrilla tegen de blanke regering van Rhodesië voert, hebben gistermiddag de Britse en de Amerikaanse afvaardiging met wie zij op Malta confereren, verzocht de besprekingen te verdagen om een document te kunnen overleggen waarin het standpunt van het Patriottisch front is vastgelegd. Volgens plan zou het overleg vandaag worden hervat. AMSTERDAM. Omdat de bepaling van de definitieve vorm van de Mickery produktie „Cloud Cuckooland, a visit” meer tijd vergt dan werd verwacht, is de première daarvan verschoven naar 7 fe bruari. Verder is besloten de voorstellin gen van de rest van de week in het Mickery theater tot try-outs te verklaren. Daarom zal de toegangsprijs daarvan gehalveerd worden DIRECTIE Damiate Pers b v Mr H C. van derMije BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - 14,35 f 41,30 55,- 162,50 f 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Diever was in de zomer van 1975 aangewezen voor een deelexperiment- vakkenintegratie. De Landelijke Inno- vatiecommissie Middenschool vond het onlangs nodig alle vijftien deelnemen de scholen te adviseren deelexperimen- ten in volledige experimenten om te zetten. B en W. van Diever willen daar aan, na uitvoerig overleg met alle be trokkenen, niet meedoen. De leraren, de oudercommissie en de directie van de scholengemeenschap in Diever zijn tegen het volledig voortzet ten van het experiment. Het leraren korps kan een nog zwaardere belasting door uitbreiding van het experiment niet aan. Diever wil overigens wel alle deuren openhouden naar het landelijk onder- wijsinnovatieproces om experimen teerschool te blijven. De leerlingen van de havo-mavo in Diever hebben zich in meerderheid uitgesproken vóóor een volledig middenschoolexperiment. I De proeureur-generaal had eisen va riërend van tweeduizend tot tienduizend gulden geëist, waarvan ook de helft voor waardelijk. Hij had de vissers verweten „het brood van hun kinderen en kleinkin deren op te vissen”. „Als er schaarste is, moet iedereen zich aanpassen, ook al is men dan aangewezen op steun van de Gemeenschap, zei hij. Hier tegenover hadden de vissers gesteld dat zij failliet zouden gaan, indien zij zich aan de vangstbeperkingen hadden ge houden. In 1977 werden in een groot aantal geval len de toegestane jaarcontingenten voor tong en schol overschreden. Tegen de overschrijders is of zal nog proces-verbaal worden opgemaakt. Minister Van der Stee (Visserij) heeft de Tweede Kamer laten weten dat de controle op de tong- en schol- visserij „zeer intensief en ook doelmatig” is geweest. Mede onder invloed van de twijfel over de verbindendheid van de contigenteringsregeling voor tong en schol was. naar zijn mening, het vervolgingsbe leid niet voldoende effectief. Uit medede lingen aan de Kamer blijkt, dat bij admini stratieve onderzoekingen aanzienlijke hoeveelheden tong en schol werden ach terhaald. die buiten de officiële opgaven om waren gevangen l e: E. E DEN HAAG (ANP). De vertegenwoor digers van kerkelijke vredesgroepen en milieu-organisaties die sinds zondagmid dag in de Haagse Kloosterkerk een hon gerstaking houden, hebben in een open brief de leden van de Tweede Kamer nog maals gewezen op de bezwaren tegen de uitbreiding van de UCN-fabriek in Alme lo. Vandaag werd in de Kamer het debat over de uitbreiding en de levering van verrijkt uranium aan Brazilië voortgezet. Totdat de Kamer een besluit heeft geno men houden de nu veertien honger stakers van „vasten tegen verrijking” hun actie vol. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM., De KRO-televisie zal de vierde aflevering van de serie „Dag boek van een Herdershond”, die maandag 6 februari wordt uitgezonden, de volgende ochtend herhalen. Dit in verband met de carnavalsvierders, die deze aflevering hoogstwaarschijnlijk zullen missen. De herhaling van de vierde aflevering is 7 februari om 11.15 uur. Het is te hopen dat de feestvierders dan wel zijn uitgeslapen. Volgens Carter zal eerst geprobeerd moeten worden een waterdicht veilig heidssysteem te ontwerpen voor aardsatel- lieten die met een reactor zijn uitgerust, teneinde ongelukken te vermijden wan neer de satelliet onverhoopt op aarde neer stort. Indien zo’n beveiliging niet te realise ren is, zou een overeenkomst moeten wor den gesloten die verbiedt satellieten met kernreactoren in een baan om de aarde te brengen. Carter zei voorstander te zijn van^ deze laatste oplossing. De Russsiche Kosmos-954 satelliet had, zo zei Carter, kunnen neerkomen in een gebied van Hawaii tot Afrika. Inmiddels heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington gezegd dat aanwijzingen bestaan dat in de krater aan de oostkant van het Grote Slavenmeer in Canada in derdaad overblijfselen van de Russische satelliet zijn gevonden. Volgens het VS- ministerie van Energie gaat het echter niet om de atoomkern, maar om andere onder delen van de Kosmos-954. Vanuit vliegtui gen zouden twee stralingsbronnen zijn ontdekt, die van de reactor afkomstig zijn. De metereologen die de restanten hebben gevonden en met straling besmet raakten, hebben, volgens een Amerikaanse woord voerder, bloot gestaan aan een equivalent yan twee of drie normale röntgenfoto’s. Morgen start de PTT met haar „snel- post”. De elf snelpostauto’s en vier motoren, uitgerust met mobilofoon, zullen hun diensten aanbieden in Am sterdam en omgeving. Op deze foto: een gedeelte van het wagenpark voor het hoofdpostkantoor. Inmiddels heeft premier Smith van -<L SS W

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4