Grootwinkelier en slijter zijn het over één ding eens: van Bunuel Progressief Velsen teleurgesteld over uittreden van D’66 programma voor Parochiefeest in I Oranjevereniging Driehuis bereidt Waterland Ensemble zaterdag te gast bij Jazzhuis Velsen Soli-centrum Ik Hengeluitslagen h.s.v. „Velsen” Rijbewijs ingenomen „Slijterijen zullen moeten specialiseren om hoofd boven water te kunnen houden I ORANKFtó „Los Olvidados” deze week in de filmhuizen Sp Ham i b ijmondnieuws L 9? z i Hl Jeugdbende bekent diefstal in Velsen „Stormvogels” actief voor jeugdafdeling 3* 4- Jeugdcompetitie over spelregels groot succes Gezinsdienst voor gehandicapten de**5, Jj VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 JANUARI 3 I DINSDAG U MEESTERWERK UIT MEXICAANSE PERIODE PPR EN PSP WEL SAMEN DE VERKIEZINGEN IN F TRADITIONELE JAZZ VERMENGD MET VOLKSMUZIEK A Specialisten ■ii Niet bang VELSEN. PSP en PPR zien het in Velsen niet somber in, nu D’66 zich weer losgemaakt heeft van de combinatie Progressief Velsen. De beide partijen gaan in ieder geval samen verder in de Velsense gemeenteraad en ze zijn al ver gevorderd met het opstellen van het gezamenlijke programma. In de ledenvergadering van zowel PPR als PSP is het besluit gevallen om samen door te gaan. ■M DRUKKERIJ SCHMITZ BV wijkerstraatweg 160 velsen-n. telefoon 02510-23207 1 IJMUIDEN. De slijters zullen moeten specialiseren, willen zij hun zaak in de toekomst kunnen blijven drijven. De tijd, dat een slijter met een vaste klantenkring verzekerd was van een inkomen, lijkt geheel voorbij nu het Europe se Hof een vastgestelde minimum prijs voor gedestilleerd niet bin dend heeft verklaard. En dat bete kent, dat de borrel een artikel is geworden, dat volledig in de con currentieslag meespeelt. De grote supermarkten rekenen in die strijd om de gunst van het kopers- publiek soms zulke scherpe prij zen, dat de buurtslijters hun be staan op het spel gebracht zien. Zij kunnen met hun veel lagere omzet in deze strijd niet meespe len en zullen naar andere wegen moeten zoeken om hun bedrijf uit te blijven oefenen. L O* .6* F- j Voor slijter H. van Deudekom ligt de t (ADVERTENTIE) I’ 1 1 t l D. H. Kuijper a 50 jaar in drukwerk specialiteiten: formulierensets periodieken en foliedruk „Met name, bij de grote kruideniers is men de winkels zo eenvoudig mogelijk i i t r zitten”, zegt hij. „Die kan het hoofd niet boven water houden, maar wel een specia- list-vakman. Slijterijen moeten speciaalza ken worden, net zoals dat in het verleden is gegaan met de kaashandelaren en de war me bakkers. Zo’n speciaalzaak zou ik zelfs wel naast mijn supermarkten willen heb ben, want zij trekken een stuk winkelend publiek aan”, aldus Zwanenburg. Hij moet overigens niets hebben van een prijzenoor log rond gedestilleerd. „In mijn zaken heb ik aan een kleine winst genoeg, maar voor inkoopsprijs verkopen of zelfs daar bene den, hoeft van mij niet. Dat moeten de klanten toch op andere artikelen terugbe talen”, zegt hij. Voor de jonge slijter W. Swier uit IJ- Het resultaat van dit groeiende proces maakt de muziek van het Waterland En semble tot een boeiende belevenis. De mu zikale loopbaan van de musici stempelt hen tot meesters in het vak. Loek Dikker studeerde klassieke muziek, raakte vervol gens in de ban van de jazzmuziek, startte zijn carrière bij Nedley Elstak-Theo Loe- vendie en richtte in 1973 het befaamde Improvisators Guild op. Pierre Courbois is een gevierd slagwerker. Hij begon in 1961 met zijn eigen Free Jazz Group, een van de eerste in zijn soort van Europa. Leo van Oostrom bespeelt alle soorten saxofoons en elarinetten. Hij doorliep met succes het Haagse conservatorium en kreeg diverse onderscheidingen toegekend. Nico Lange- huizen is de jongste telg van het Waterland Ensemble. Als bassist mag ook hij als allround musicus worden aangemerkt. „Los Olivados” is een film over de men sen uit de armste wijken van de stad Mexico. Sociaal bewogen dus, maar zeker niet sentimenteel. Bunuel’s film is hard en ontziet niemand. De wreedheid van de maatschappij tegenover een kind dat aan zijn lot is overgelaten, wordt niet ver bloemd. De kleine Jaibo met zijn jeugd- AELSEN/AMSTERDAM. Door de po litie Amsterdam zijn drie jongens aange houden die zeggen schuldig te zijn aan onder meer diefstal en inbraak in de ge meente Velsen. De jongens bleken deel uit te maken van een groep van vijfendertig die opereerde in Amsterdam en in de omliggende gemeenten. De drie daders zijn zeventien en achttien jaar. Zij zijn in de weer geweest met hun diefstallen en inbraken vanaf december 1976. In Velsen, zo hebben zij bekend, zijn een motorfiets, zes bromfietsen, een race fiets en twee autoradio’s ontvreemd. In zes boxen werd ingebroken. IJMOND. De filmhuizen brengen de ze week een oude film van de Spaanse regisseur Luis Bunuel. De film „Los Oli vados” werd in 1950 gemaakt in Mexico. Het was de eerste film waarmee Bunuel doordrong tot het grote publiek. Op het festival van Cannes in 1951 kreeg Bunuel de regieprijs plus de prijs van de Interna tionale Kritiek. De film werd destijds in Nederland uitgebracht onder de titel: „Zij die vergeten worden”. A De prijzenslag om de gunst van de consulent gaat in de drankhandel nog onverminderd voort, (links) beginnen, want je moet nu wel voor je bestaan vechten. Maar dat wil ik ook wel”. bende heeft als enige weg die van het geweld. Bloedige aanslagen op kreupele bedelaars en blinde muzikanten zijn orde van de dag. Toch zijn er geen slachtoffers en geen agressors: iedereen heeft beide in zich. Haat zowel angst bepaalt de relaties tussen Bunuel’s filmpersonages. De con tacten die Bunuel hen laat hebben, gaan niet verder dan bestiale paringen, waaruit weer ongewenste kinderen voortkomen. Gruwelijk, maar niet sensationeel. Bunuel brengt toch evenwicht tussen de terreur en het medelijden, tussen de uitzichtloosheid en de menselijkheid. Afscheid nam men van dr. J. J. Wensink, maar een opvolger was nog niet voor hem gevonden. Het bestuur zoekt nog mensen uit Driehuis of omgeving, die bereid zijn om binnen het bestuur van de oranjever eniging actief te zijn. Secretaris J. v. d. Linden kreeg wegens een „diensttijd” van 32 jaar van afgevaardigde C. v.d. Meer van het Overkoepelend Comité een fles cognac aangeboden. Aan het slot van de vergade ring herdacht men oud-penningmeester C. A. Hoogeland, die het afgelopen jaar was overleden. VELSEN. Van een 29-jarige Velse- naar is maandagavond het rijbewijs in beslag genomen. De man reed onder in vloed van alcohol in zijn auto op de Lange Nieuwstraat. Bij aanhouding weigerde hij een bloedproef. Hij moest daarna zijn rijbewijs inleve ren omdat het de derde keer was binnen een maand dat de politie de man dronken achter het stuur aantrof. Geen spreekuur. De heer S. S. Heins van het Sociaal Advies Bureau houdt woensdagmorgen in de Petrazaal geen spreekuur. Zowel C. Zwanenburg, directeur van een aantal supermarkten als twee slijters, II. van Deudekom en W. Swier zijn het er over eens, dat de slijters het zullen moe ten hebben van het gespecialiseerde be drijf en'van de service, die zij bieden kunnen aan de klant. Grootkruidenier Zwanenburg spijt dat niet. Hij vertelt, dat niet het loslaten van de prijsbinding een klap voor de slijters is geweest, maar het feit, dat op op het eind van de zestiger jaren door een wetswijziging iedereen met een vakdiploma een slijterij kon voe ren, terwijl men vroeger een beperkt aan tal slijters in een plaats toeliet. Het is voor C. Zwanenburg duidelijk, dat er voor de slijters een moeilijke tijd aange broken is. Met de prijzenstrijd tussen de grotë supermarkts kunnen zij met hun lagere omzet niet meedoen. „De buurtslij- ter van vroeger zie ik dan ook niet meer Ernstige kritiek op het uittreden van D'66 is er niet. Fractieleider D. H. Kuijper zegt dat bij het vormen van de combinatie met D’66 vier jaar geleden is afgesproken dat het om slechts één zittingsperiode zou gaan en dat men daarna de samenwerking opnieuw zou bezien. Wel zijn de twee partijen teleurgesteld, dat D’66 uit Pro gressief Velsen is gestapt. En dat. nog voordat duidelijk was of men tot een gemeenschappelijk programma voor de nieuwe raadsperiode kon komen. De Santpoortse carnavalsvereniging El- ta Uilen biedt op 11 februari volop cama- valspret in het Soli-Muziekcentrum bij het NS-station Driehuis. Tot de genodigden is het verzoek gericht verkleed op het feest te verschijnen; liefst in een zo origineel mo gelijke uitmonstering. Het zelfde geldt voor de jéugd die in de middag welkom is op het kindercarnaval. Een gezamenlijke wandeltocht staat voor woensdag 8 februari op het pro gramma van de afdeling Driehuis/Sant- poort van het Katholiek Vrouwengilde. Voor 15 februari is de jaarvergadering aangekondigd in de rooms-katholieke En- gelmundusschool aan de Driehuizerkerk- weg in Driehuis. De Werkgroep Open Venster van de hervormde kerk in Santpoort-Zuid bom bardeert 5 februari tot „Open Vensterzon- dag”. De werkgroep geeft na de dienst van 10 uur in de Hoeksteen aan de Willem de Zwijgerlaan een koffietafel met gezamen lijke maaltijd. De bejaarden, voor wie dit speciaal bedoeld is, kunnen zich tot don derdag opgeven via het telefoonnummer 023-373926. De jaarvergadering, die ’s avonds om half negen begon in het gebouw van de sociaal-medische dienst van de Marine was slechts matig bezocht, hetgeen voor zitter H. Hesseling betreurde. Na goedkeu ring van notulen en jaarverslag van secre taris J. v.d. Linden en heUfinancieel over zicht van penningmeester A. C. van Schie, die een gunstig batig saldo kon melden, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. VELSEN. Uit een bedrijfspand aan de Ampèrestraat is een Ford Taunus station car gestolen. Kenteken van de auto is 65- 72-xn. De kleur is bruin. D. H. Kuijper en R. Schoondergang, de woordvoerders van PPR en PSP kunnen zich wel voorstellen, dat D’66 is afgehaakt. „Van de oude groep D'66-ers, die met ons vier jaar geleden de afspraken hebben gemaakt, zijn nog maar een man of drie over. Na de kamerverkiezingen ontstond er een hele nieuwe groep leden van D’66 en die wist van de historie van de samenwer king weinig af. Maar we zijn wel teleurge steld, dat het zo gegaan is. Aanvankelijk kon die partij geen besluit nemen of men door zou gaan met de samenwerking of niet. Wij hebben erop zitten wachten. Toen men echter een goede kandidaat voor de gemeenteraad vond, viel het besluit om niet met ons mee te doen Van het geza menlijk programma, dat op het ogenblik in voorbereiding is, heeft D'66 geen af stand genomen en naar ons gevoel bete kent dat dat ze zuiver om de kiezerswinst onafhankelijk de verkiezingen ingaan Voor ons stond het programma centraal” PPR en PSP zijn niet bang om met zijn tweeën de verkiezingen in te gaan. „Afge meten aan de landelijke verkiezingsuitslag vorig jaar mei zitten we op één zetel, maar we zijn ervan overtuigd, dat we weer twee zetels kunnen halen. We hebben plaatse lijk laten Zien, wat we willen en we zijn ervan overtuigd, dat men daar bij het invullen van het stembriefje ook naar kijkt. Progressief Velsen wil de beleidslijn van de afgelopen vier jaar doortrekken en we vertrouwen erop goed in de nieuwe gemeenteraad terug te kunnen komen.” Kuijper wijst erop, dat de fractie vier jaar geleden bijna drie zetels had gehaald. Men had echter te lijden van het „Kloosterhuis- effect”, waarmee DS’70 zijn intrede in de Velsense raad deed. Nu die partij vermoe delijk wegvalt, betekent dat extra stem men voor de progressieve combinatie D’66 heeft zich duidelijk opgesteld, onaf hankelijk en landelijk gezien tussen de PvdA en het CDA in. „Als die partij dat plaatselijk ook doet, zien we weinig over eenkomst met Progressief Velsen en dan hoeven we ook niet bang te zijn, dat ze onze kiezers zullen wegtrekkenaldus D Kuijper en R Schoondergang IJMUIDEN. Bij de voetbalvereniging „Stormvogels" eindigde de groep A2-pu- pillen als eerste in de tienkamp die speci aal voor de Stormvogelspupillen werd ge houden. De jeugdfestiviteiten van Storm vogels werden zaterdag voortgezet met een kienavond met filmvertoning voor de C-junioren in de kantine op het sportcom plex „Zeewijk”. De B-junioren komen op 3 en 10 februari aan het trekken met een onderlinge bowlingscompetitie op het nieuwe banencomplex aan de Zuider- kruisstraat in IJmuiden. De winnaar kan recht doen gelden op de titel „Bowling- keizer”. IJMOND. De technische commissie van de scheidsrechtersveremging „IJ- mond” heeft met het afwerken van de eerste ronde van de jeugdspelregelcompe- titie, die een groot succes blijkt te zijn, maandagavond in de kantine van de voet balvereniging ADO’20 in Heemskerk de tweede ronde afgewerkt. Hierna wordt op 13 februari en 14 februari respectievelijk in de kantine van Jong Hercules te Bever wijk en VSV te Velsen de volgende ronde gespeeld, telkens om 19.30 uur. De eerste ronde verliep in de Beverwijk- se kantine: 1 De Kennemers 523; 2 ADO’20 478; 3 Beverwijk 2 446; 4 Inter Heemskerk 305 punten. Kantine Velsen: 1 Beverwijk 1 632, 2 VSV 546; 3 Waterloo 499; 4 Velsen 489; 5 IJmuiden 367 punten. IJMUIDEN. In de rooms-katholieke Paterskerk aan de Willemsbeekweg in IJmuiden wordt op 26 februari om drie uur ’s middags een gezinsdienst gehouden voor geestelijk gehandicapten en hun fa milieleden. De speciale dienst wordt geleid door pastor A. Loos en mevrouw L. G. Brezet- Brouwer. Het thema voor viering en predi- catie luidt: „Hosanna, de Zoon van David”. De Muziekgroep van het Leger des Heils in IJmuiden werkt aan de dienst mee. Bij de collecte zijn behalve geld ook giften in natura (bloemen en fruit) welkom. DRIEHUIS. In het Soli-muziekcen- trum aan de Hagelingerweg wordt op 25 februari een ontmoetingsavond gehouden voor alle medewerkers en medewerksters van de rooms-katholieke Engelmunduspa- rochie in Driehuis. Voor de parochiewer- kers werd vorig jaar voor het eerst zo’n bijeenkomst gehouden. De belangstelling was toen zo groot dat tot een jaarijkse herhaling werd besloten. „Los Olivados” draait dinsdag- en woensdagavond om half negen in Film huis Velsen aan de Kanaalstraat, vrijdag avond om negen uur in Filmhuis Heems kerk aan de Hündelstraat en zondagavond I om negen uur in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Beverwijk. VELSEN. De heer H. Otte werd met 169 punten winnaar van de achtste compe- titewedstijd die zaterdag door de hengel- sportvereniging Velsen te Koedijk werd gehouden. In het Noordhollands Kanaal, waar de hengels uit gingen, bleek de vis moeilijk te verschalken. De overige wed- strijduitslagen luiden: 2. D. Otte 117 p., 3. H. Otte sr. 117 p„ 4. A. Jongbloed 93 p„ 5. L. Moolevliet 91 p„ 6. P. van der Kist 82 p„ 7. F. van Lingen 81 p., 8. A. de Raad 78 p., 9. J. Beliën 75 p„ 10. E. van der Wal 43 p. De eerstvolgende wedstrijd in de onder linge competitie is op 11 februari. X I Voor dit concert zijn vanaf half negen kaarten verkrijgbaar aan de kassa van het Witte Tejater, Kanaalstraat 257 in IJmuiden. Plaatsen kunnen tevens wor den besproken bij het Bureau Velser Ge meenschap, tel. 02550-15789. Het optre den van het Waterland Ensemble begint om 9.00 uur precies. DRIEHUIS. De oranjevereniging „Driehuis” heeft maandagavond tijdens de jaarvergadering in grote lijnen het pro gramma voor koninginnedag besproken. De feestelijkheden in Driehuis zullen in dezelfde trant gehouden worden als in vorige jaren. Alleen dit jaar zal er in de middaguren als attractie een hometrainer- wedstrijd worden toegevoegd, die onder leiding zal staan van zesdaagse-speaker Chris Delbressine. Het oude pijl-en-boog- schieten en de dam- en schaakwedstrijden zullen dit jaar ook weer worden ingevoerd. hij”, maar je wil er toch wel wat verdienen. Ook hij ziet echter nog mogelijkheden door te specialiseren en door het opbou wen van een groot assortiment dranken, iets dat het grootwinkelbedrijf gewoon niet kan. Zijn slijterij heeft al iets van een speciaalzaak en daarin ziet hij echt nog mogelijkheden al verzucht hij: „Ik had toch liever een vastgestelde minimumprijs gehad”. rf- Voor de slijters was de jenever de kurk waarop de zaak meestal dreef. Ze zullen zich nu moeten specialise ren om de prijzenslag met de groot winkelbedrijven te overleven, (rechts). lUw.jMge H i gaan opzetten. Dat resulteerde in hoge omzetten, waarbij een kleine winst op een artikel voldoende is”, zegt hij. In het oude systeem werd volgens hem de winst voor de winkelier kunstmatig hoog gehouden. Door de prijzenoorlog, die tussen de groot winkelbedrijven rond gedestilleerd uit brak, werden de winsten tot normale pro porties teruggebracht. VELSEN. In het Jazzhuis Velsen komt zaterdag het Waterland Ensemble spelen. Dit kwartet wordt gevormd door Loek Dikker (piano), Pierre Courbois (percussie), Leo van Oostrom (saxofoon) en Nico Langehuizen (bas). De groep speelt muziek die voortkomt uit de tradi tionele jazz. Voeg hierbij invloeden door volksmuziek als het Amsterdamse leven slied en de zigeunermuziek en de mu ziekstijl van het Waterland Ensemble wordt duidelijk. tnuiden biedt het slijtersvak nog een uit daging en hij ziet ook echt wel mogelijk heden om er een boterham in te ver dienen. Hij gaat de zaak over enige tijd van zijn vader overnemen, ook al weet hij, dat hij tegen de concurrentie van de grote supermarkten niet op kan. „We gaan het op andere gebieden zoeken”, zegt hij. „We kunnen de klant een groot assortiment van de meest uiteenlopende dranken bieden. Voor een supermarkt zijn die dranken vaak niet interessant, maar als speciaalzaak zie ik er wel mogelijkheden voor”. Met name noemt hij de wijnen die als specialiteit de klanten trekken kun nen. „Je moet weten waar je dan over praat en de mensen kunnen adviseren en voorlichting kunnen geven”. Slijter Swier heeft overigens wel ge merkt, dat de omzet terugliep, toen de grootwinkelbedrijven tegen scherpe prij zen met het gedestilleerd stuntten. „Je klanten zwaaiden wel naar je als ze langs kwamen, maar ze liepen door naar de Vomar om hun fles op te halen”. Hij heeft inmiddels ook zelf zijn prijzen laten zak ken en ziet daarmee ook de klanten weer terugkomen. „Maar, zegt hij, de jenever was de kurk waarop je zaak dreef. Nu is de winst zo klein, dat je wel kan sluiten als je situatie iets eenvoudiger dan voor andere het van de jenever moet hebben. Je moet kleine slijtèrs. Voor hem is de detailhandel het wel van buitenlandse dranken en ande- maar een onderdeel van het bedrijf. De re speciale artikelen hebben. Als je er zelf groothandel komt op de eerste plaats, niet in gelooft, dan moet je er niet aan „Voor ons is de slijterij er maar bij”, zegt F i i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5