Uitblijven van geld triest effect van mislukken overleg r Bewoners Pendorp Velsen-Noord •S enthousiast over schets woonwerf Petruskerk veel te groot voor handjevol bezoekers Santpoort-Zuid heeft behoefte aan een ontmoetingscentrum o WW Ill f I I7 I- I I I Prognosecijfers achteraf te optimistisch iel Bromfietser gewond it Diefstal materiaal van dakdekkersfirma i I ENQUÊTE VAN DE GROEP BELANGENBUNDELING WIJST UIT ALLEEN ONENIGHEID OVER CENTRUM VAN DE WIJK „Onvoorzien” POMPBEDIENDE ONTVING VALS HONDERDJE Stilligpremie "Il I I red yjfb- !|ar; irgfs M ■hum 4 5 VELSEN-IJMUIDEN 10 7 9 FEBRUARI WOENSDAG I (Van een onzer verslaggevers) quêteformulieren verzonden aan plaatselijke win keliers, verenigingsbesturen en stichtingen die in Santpoort-Zuid actief zijn. Van de benaderde on dernemers kwam geen enkel formulier ingevuld retour. Alleen de enquête-informatie uit de niet zakelijke hoek leverde stof voor een samenvatting die woensdagavond ter sprake komt tijdens een vergadering van de Belangenbundeling in „De Duinpan” aan de Willem de Zwijgerlaan. 1 den. De Belangenbundeling had een twintigtal en SANTPOORT. Santpoort-Zuid zit dringend verlegen om een multi-functioneel centrurrj waar zowel jongeren als bejaarden gebruik van kunnen maken. Deze wens is door diverse verenigingsbestu ren geuit in de enquête die de Belangenbundeling Santpoort-Zuid rond de jaarwisseling heeft gehou- (Door Cees de Graaff) IJMUIDEN. Opnieuw zal de Nederlandse visserij zich moeten beperken zonder, dat daar steunmaatregelen tegenover staan. Nu de t EEG-ministers opnieuw geen overeenstemming hebben kunnen berei ken over het visserijbeleid, kan men weer niet verder werken aan de maatregelen, die moeten voorkomen dat de vissersvloot en de visver- werkende industrie aan de quotering ten onder gaan. Een van de centrale punten uit deze steunmaatregelen is een stilligpremie voor schepen, gecombineerd met sociale steun voor opvarenden. Deze regeling, die 350 miljoen gulden in vijf jaar zou kosten en waarvan de EEG de helft voor haar rekening neemt, is juist voor de door de quotering getroffen vissers van het grootste belang. Alleen met finan ciële steun kan een deel van de vissersvloot tegen de kant blijven zonder op een faillissement af te koersen. Steunmaatregelen visserij moeten gevolgen van quotering opvangen I i (Van een onzer verslaggeefsters) >0 De inwendige veranderingen die het kerkbestuur thans voorstelt doen de archi tectuur van het gebouw geen geweld aan. Het kerkbestuur heeft bij de voorberei ding ruggespraak gehouden met de heer A. A. Hartemink, bouwinspecteur van het bisdom Haarlem. „In de gegeven situatie is dit dé oplossing. Alleen door visuele ver kleining van de kerkruimte beantwoordt deze nog aan de huidige eisen”, zegt hij. lur iir Het doel van de stillegregeling is de verminderde activiteit van de vissersvloot door de quotering, die gepaard gaat met verminderde inkomsten, te compenseren. In de regeling is het de bedoeling, dat De groep Belangenbundeling Santpoort- Zuid werd begin vorig jaar ingesteld als werkgroep ad hoc die over de plaatselijke behoeften duidelijkheid zou moeten ver schaffen. Die duidelijkheid is er na de in december gestarte enquête maar ten dele. Santpoort-Zuid hangt er als zelfkant van de gemeente Velsen een beetje als los zand bij. De gemeenschap tegen de grens van Bloemendaal voelt zich de „appendix” van Velsen, maar blijkt daar niet bepaald van wakker te liggen. Met een response van circa vijftig procent was de medewerking aan het opinie-onderzoekje van de Belan genbundeling lauw te noemen. Naast feite jaarlijks ongeveer 15 procent van de vloot kan worden stilgelegd. Om dit stilleggen mogelijk te maken, Ran er per schip dan acht procent van de bouwkosten of de aankoopwaarde worden uitgekeerd, even tueel verhoogd met de kosten van uitge breide moderniseringen. Voor stilligperio- des van minder dan 250 dagen bestaat de uitkering uit 5,6 procent van deze kosten. De stilligpremie wordt slechts toegekend voor schepen, die na januari 1969 in de vaart gebracht zijn en voor periodes van minstens 90 dagen. De premies kunnen worden toegekend aan erkende producen tenorganisaties, indien die een stillegplan hebben opgesteld voor de schepen van hun leden en daar goedkeuring voor hebben Is er werkelijk behoefte aan gemeen schapsleven? Na de toch wat tegenvallen de response kan ook die vraag worden gesteld. Wie de vragenlijst van de Belan genbundeling oningevuld in de papierbak schoof, is toch welkom op de vergadering in „De Duinpan”, die woensdagavond om VELSEN-NOORD. Tijdens een bij eenkomst met de werkgroep renovatie en de bewoners van het Pendorp in Velsen- Noord heeft wethouder J. W. Meijer dins dagavond de schetsen voor het woonerf voor de wijk gepresenteerd. Uit vier be staande plannen werd door de wijk de riodes van elk schip en de thuishaven tijdens het stilliggen aan het Rijk ter goed keuring worden voorgelegd, zodat gecon troleerd kan worden, of men de regeling ook nakomt. In de EEG-commissie is niet alleen ge sproken over een vergoeding voor het stilleggen van de schepen, maar ook over sociale maatregelen voor de bemanning, die daardoor korter of langer werkloos raakt. Naast de normale sociale uitkerin gen, kan een land een extra overbrug- gingstoelage verlenen, waarin de EEG dan meebetaalt. Bovendien stelt de com missie zich voor om vissers boven de 50 jaar, die getroffen worden door defini tieve beëindiging van de visserij via een afvloeiingsregeling de visserij vaarwel te laten zeggen Al zolang de quoteringsmaatregelen van kracht zijn, hebben de Nederlandse vis sers aangedrongen op financiële steun om hun verminderde inkomsten op te vangen. Ze hebben altijd de bereidheid uitgespro ken om zich bij de vangst te beperken, maar wilden dan ook de mogelijkheden om de tekorten, die daardoor kunnen ont staan, op te vangen. En de plannen hoe het moet, zijn er in de Europese Commissie. Zolang de EEG-ministers van visserij ech ter geen overeenstemming kunnen berei ken over het te volgen visserijbeleid, blij ven ook de steunmaatregelen in de lucht zweven. Minister Van der Stee heeft verklaard de demonstatieve blokkade van de Neder landse havens op maandagochtend niet verstandig te vinden. Het lijkt echter even Van de nood een deugd maken, beteken de voor deze visserman, dat hij tijdens de blokkade de netten even kon boeten. waarbij door de aanwezige bewoners ook nog enkele suggesties werden gevoegd. IJMUIDEN. Een 16-jarige inwoner van IJmuiden werd dinsdagavond met een beenwond naarv het Zeeweg Ziekenhuis vervoerd na een aanrijding op de Orion- weg. De jongeman ging door de gladheid met zijn bromfiets onderuit en botste daar bij tegen een geparkeerde auto. In de Velsennoordse Schouw was de belangstelling groot. Met een toelichting door ondermeer de landschaparchitect van de gemeente G. Jol en met de platte grond in de hand konden de aanwezigen precies zien hoe de wijk er straks, wanneer De Petruskerk werd op het eind van de jaren vijftig gebouwd naar ontwerp van de Rotterdamse architect J. A. Lelieveldt. Voor pakweg zesduizend katholieken ont stond een bouwwerk dat als monumentaal kon worden bestempeld. De kerk werd Gezien de reacties van het grote aantal aanwezige wijkbewoners viel het wooner- fidee best. Enige punt van discussie vorm de nog het stukje grond in het centrum van de wijk. Moeten daar extra parkeerplaat sen komen (de wijk telt volgens ontwerp evenveel parkeerplaatsen als huizen) of moet het een speelterrein worden; een voetbalveldje of volkstuintjes? Verschil lende ideeën werden even enthousiast be groet, nadat het idee van parkeerplaatsen was verworpen. In de renovatiewerkgroep zal nog eens worden bekeken hoe en wat er mogelijk is. zal zien. Straten en stoepen zullen vol gens het principe van het woonerf gelijk worden. Bomen, struiken en plantenbak ken zullen niet alleen de straten opvrolij ken, maar een bewust uitgezette barrière vormen voor het verkeer. Want verkeer mag weliswaar in het woonerf komen, maar zal gedwongen lage snelheden aan houden waardoor voetgangers een spelen de kinderen geen gevaar lopen of hinder ondervinden. Aangegeven parkeerplaat sen moeten voorkomen dat auto’s zomaar ergens worden geparkeerd en het zicht over planten en bloemen belemmeren. Het woonerf zal lopen van de Noorder laan, de De Lethstraat naar de Van Uidek- straat en de Westerwijkstraat. Het verkeer blijft in twee richtingen om te voorkomen dat bestuurders de hele wijk door moeten om hun huis te bereiken. De om de vijftig meter aangebrachte slinger in het rijpad zal moeten voorkomen dat er hard wordt gereden. Anders doen dat de talloze eenhe den van boojn, bloemenbak en parkeer plaats wel. De bedoeling is in elk geval dat elke weggebruiker en dat is zowel de voetganger als de automobilist evenveel rekening houd met elkaar, waarbij het voorrecht dat de autbestuurder normaal geniet tot normale verhoudingen wordt teruggebracht. De heer Hartemink spreekt van „vol strekt onvoorziene ontwikkelingen” als nader wordt ingegaan op de cijfers van het KASKI (Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut), die sinds de ingebruikneming van de kerk in 1960 volkomen achterhaald blijken. „Er is bij de vaststelling van de ideale grootte bepaald niet over één nacht ijs gegaan. De bouwpastoor kreeg een aantal gedegen sociografische rapporten onder ogen die destijds bloedserieus zijn genomen. Ten onrechte blijkt nu. Maar geen mens kon dat destijds voorzien”. amen plan Ier de L.C. groep kkers inesië iwael lis in [door kkers nales- vheb- d met ippen leden ,g erg k stel- ifhan- ael. acht uur begint. Alle geënquêteerden zijn uitgenodigd om de opmerkingen op het formulier mondeling toe te lichten of als nog hun zegje te doen. Voorts is iedere belangstellende welkom. IJMUIDEN. De rooms-katholieke Petruskerk aan de Zuiderkruisstraat is te groot. Het kerkbestuur komt achttien jaar na de ingebruikneming tot de conclusie dat bij de bouw van te optimistische bezoekprognoses is uitgegaan. De kerk kan maximaal twaalfhonderd gelovigen tegelijk bevatten. Het werkelijke bezoekcijfer komt in de weekeinden niet veel hoger dan vierhonderd en dan gespreid over meerdere diensten. Het gevolg is dat de spaarzame kerkbezoekers er in de forse kerkruimte wat verloren bij zitten. Het kerkbestuur bepleit nu een visuele verkleining van het kerkschip door het aanbrengen van gordijnen. De veranderingen worden gepresenteerd als „liturgi sche aanpassing”. De kosten ervan kunnen tot circa 25.000 gulden beperkt blijven, omdat aan de uitvoering geen bouwkundige veranderingen te pas komen. gekregen en ook aan andere gegadigden, als ze gedurende 90 aaneensluitende dagen tegen de kant gaan. De regeling is dus zo, dat de visserij-organisaties zelf kunnen bepalen, hoe de 90 stilligdagen voor sche pen van de vloot over het jaar verdeeld worden: aaneensluitend of in meer perio des, waarin de vangst door natuurlijke oorzaken toch wat minder aantrekkelijk is. Wel moet het hele plan met de stilligpe- geacht de rol van de Gregoriuskerk aan de Wilhelminakade op den duur over te ne- men. Met een teruglopend kerkbezoek werd dat eerder actueel dan aanvankelijk was verwacht. De Gregoriuskerk ging in 1975 dicht en de „nieuwe kerk” aan de Zuiderkruisstraat is door zijn omvang een blok aan het been geworden voor het kerk bestuur, nu het onderhoud steeds meer in de papieren loopt. IJMUIDEN. De eigenaar van een Rotterdams dakdekkersbedrijf meldde dinsdag de diefstal van een hoeveelheid zink en isolatiemateriaal uit een contai ner die achter de flats aan de Bellatrix- straat staat opgesteld. De diefstal moet in het weekeinde gepleegd zijn. onverstandig om de visserij wel sterk te laten verminderen door quoteringsmaat regelen, nog aangevuld met scherpe con trole erop, zonder dat daarvoor enige fi nanciële steun van de zijde van de regering of de EEG komt. Want hoewel de steun maatregelen door het steeds weer verda gen van de onderhandelingen nog steeds niet zijn afgekomen, zijn de vangstbeper kingen, zij het dan telkens voor weer een maand, wel doorgevoerd. Deze schets toont aan hoe het woonerf in het oude Pendorp in Velsen-Noord zal worden: veel groen, waarbij van het ge hele woonerf één der de aan parkeer ruimte is besteed. De rest van de ruimte van voorheen stoep en straat is om te wandelen, te spelen of te zitten. Hët benadeelde bedrijf is aan de Bella- trixstraat bezig met de vernieuwing van dakbedekkingen. De diefstal werd maan dag ontdekt. Van de leeggehaalde contai ner was een hangslot geforceerd. De nu ontbrekende materialen brengen de voort gang van het werk niet in gevaar. lijke informatie (doelstellingen, ledental) kon de geadresseerde op het enquête-for- mulier datgene noteren waarin Santpoort- Zuid naar zijn of haar idee te kort schiet. Het verzoek om een dorpshuis of ont moetingscentrum komt in Santpoort-Zuid niet uit de lucht vallen. Vorig jaar werd tijdens een gemeentelijke informatiebij eenkomst eenzelfde verzoek tot wethouder H. J. Scheeper gericht. De wethouder riep de aanwezigen toen op suggesties te doen en initiatieven te ontplooien om voor Sant poort-Zuid een optimaal leefklimaat te scheppen. Hij wordt met de enquête-uit- slag van de Belangenbundeling op zijn wenken bediend. Het dorp mist een ge meenschapscentrum en daarmee een bin dend element. De inwoners zijn voor schoolbezoek en kerkelijk leven groten deels op Bloemendaal georiënteerd. Voor uitgaan ligt Haarlem het meest voor de hand. Het gezelligheidsleven betekent wei nig voor de categorie die niet bij een ver eniging is aangesloten. SANTPOORT. Bij het Esso-pompsta- tion Langs Rijksweg 9 te Santpoort is gistermiddag met een vals briefje van hon derd betaald. De pompbediende die het biljet in ontvangst nam ontdekte de verval sing toen de klant die ermee betaalde al verdwenen was. De Velsense politie be schikt echter over vrij nauwkeurige gege vens over de bewuste klant en diens auto. Opsporing zal daarom naar verwacht wei nig problemen opleveren. Bij de voorgestelde veranderingen is re kening gehouden met de onlangs ver nieuwde centrale verwarming die op de totale kerkruimte berekend is. Daarom wijdmazige gordijnen om de circulatie van warme lucht .niet te hinderen. Binnen de gordijnen blijft ruimte over voor vierhon derd zitplaatsen, wat voor de weekeinden voldoende wordt geacht. De altaartafel, die nu dicht tegen de noordwand van de kerkruimte staat, komt op een verhoging meer naar de gelovigen toe. Dit is het enige onderdeel van het plan dat niet meer te ruggedraaid kan worden. Voor massaal kerkbezoek zoals met de kerst kan de ruimte verder zonder veel moeite weer in de oude toestand worden teruggebracht. De interieurverandering houdt in dat eenderde van de ruimte niet langer voor de eredienst benut wordt. Een gedeelte, nabij de ingang aan de Venusstraat wordt ont moetingsruimte. Voor het huidige priester koor is nog geen nieuwe functie bedacht. De Petrusparochie moet dit jaar een bedrag van 14.200,- gulden voor kerkon- derhoud op tafel brengen. Het geraamde bedrag voor de interieurverandering valt buiten de gewone begroting en moet via speciale acties bij elkaar gebracht worden. De vissers hadden alle sluizen van IJmuiden geblokkeerd, ook de middensluis, hetgeen deze sfeervolle foto met het silhouet van IJmuiden op de achtergrond opleverde. De steunmaatregelen, die de Europese commissie heeft opgesteld, omvatten een bedrag van 900 miljoen gulden in vijf jaar. Het grootste gedeelte hiervan wordt bepaald door een stillegregeling. De ande re steunmaatregelen zijn: heroriëntatie van de visserijactiviteiten, een regeling voor bedrijfsbeëindiging, een regeling voor omschakeling van de industrie en voorlichtingscampagnes voor de consu ment. Samen met de quoteringsmaatrege len hoopte men op deze wijze over vijf jaar met een zich herstellende visstand en ook met een nog gezonde vissersvloot te zitten in Europa. Een van de vissers probeert tijdens de blokkade van de IJmuider sluizen aan de mannen van de Rijkspolitie te Water duidelijk te maken, hoezeer hem het water tot de lippen is gestegen. De visserij op andere soorten vis dan die welke normaal voor consumptie in aan merking komen, heeft tot nu toe slechts in één geval succes opgeleverd, namelijk de vangst van horsmakreel door de grote eenheden van de haringvloot. Want hoewel in de steunmaatregelen ook is gedacht aan gelden voor onderzoek en experimentele reizen, is er voor de overcapaciteit van de vissersvloot geen oplossing gevonden en geen vissoort aangedragen met grote nieuwe mogelijkheden. 5 O II’

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5