SALARISSEN 30 PROCENT OMHOOG 95 Alphenaar Volop nieuwe Solina’s! Amsterdam tegen provincieplan Siersolderen KINDERCARNAVAL Bij Santpoortse bank vals briefje van honderd onderschept SCHOLIERE BEKENT BRANDSTICHTINGEN Preset Percussions in A200 serie. lllllïl GRAAFWERK VOOR NIEUWE GASBUIS -■Ilïllll Nieuwe Rithmix met 14 ritmen. (vanaf f1995) Arpeggiomatic in nieuwe C117. W! VRIJDAG gedaan. „Ik heb enorm geboft. door Weert Schenk b ie ■Hl f |s 8 I IEG29 18 49 "WaSAM’H - SCHIPHOL. „Jas” Moll bijt af en toe op z’n nagels. Heeft een diep doorgroefd gezicht, niet ver weerd. Hij is testpiloot. Zegt: „Ik had waarschijnlijk veel minder risico gelopen en een makkelijker leven gehad als ik vlieger was geworden op een lijnvliegtuig. Was niet zo versleten geweest als nu.stress, hé? Bovendien zou ik meer verdiend hebben”. Maar Moll wil niet zeuren. Voor geen goud had hij liever iets anders I Toen ik in ’46 begon, was ik enorm jaloers op de vooroorlogse vliegers. Wat hadden die een ont wikkeling in de luchtvaart meege maakt! Achteraf gezien heb ik veel meer meegemaakt Van de Tiger Moth tot supersonische vliegtuigen”. IJMOND I „Jas" Moll itoor te chten. (ADVERTENTIE) KLM betaalde zwarten tekort (Van een onzer verslaggevers) /an 44.95 4 Prwt RrrcuxMwu {■ll.ó'n'LUM Testpiloot „Jas” Moll is een nagelbijter met stalen zenuwen emie-vrij rkkleding iur-16.45 jezorgen land met snsione- jetrouw- s jaren kantie- lor een buiten Bij het uitvinden van wat de maximum snelheid is, doen zich andere moeilijkhe den voor. De roeren kunnen dan gaan wapperen als een vlag in een stevige bries. Soms is er geen houden aan. Nog niet zo gek lang geleden stortte een proto-type van de VWF 614 naar beneden, die teveel last van deze kwaal had gekregen. „Jas” Mol: „Met de Concords of een Jumbo doet men dergelijke proeven niet. De eisen zijn daarbij minder extreem. Maar naarmate het vliegtuig kleiner is, moet het economischer zijn. Een vliegtuig fabriek mag zich dan minder permitteren. Wanneer, na zo’n anderhalf jaar van experimenteel testvliegen, eenmaal be kend is hoe de definitieve versie van een nieuw type er uitziet, wordt de productie gestart. De testpiloten vliegen slechts een achttal uren met zo’n kist die van de lijn komt. Die is dan klaar voor de handel. Voorzien van basiscertificaat voor lucht vaart. Dat gebeurt zo dadelijk ook met de F 16-straaljager, die bij Fokker in elkaar gezet wordt. Vervolgt: „Je bent als zo iets plaats vindt zo geconcentreerd bezig, dat je er geen erg in hebt. Je voelt je pas rot als je weer op de grond staat en je je realiseert wat het geweest is. „Je bent wel aan het een en ander gewend, maar toch vreet het aan je. lijkheid is bepaald niet uitgesloten. Moll heeft het zelf eens een keer bijna meege maakt. In een F 27. „Het was in 1959, geloof ik. We gingen ijsproeven doen. Dan zoek je ijs in de lucht op, dat zich op het vliegtuig afzet. Zo kan je de stabiliteit na gaan, als de bestrijdingsmiddelen tegen ijsafzetting niet werken. Ineens ging het fout. Hoe dat ooit goed gekomen is. We sloegen om op een hoogte van 12.000 voet. Het vliegtuig viel als een baksteen naar beneden. We konden niet meer bij de knuppel komen. Alleen de boordwerktuig kundige op een gegeven moment wel met zeer veel pijn en moeite. Hij zag op onver klaarbare wijze kans op nog maar 2000 voet het vliegtuig in z’n macht te krijgen”. Toch bewaart Moll goede herinneringen aan de demonstratievluchten. „Speciaal de eerste reis met de F 28 was geweldig interessant. Je bent op weg met een kleine ploeg en weinig materiaal. We gingen naar Australië. En zo testten we al gaande het toestel onder alle mogelijke weersomstan digheden”. Voegt er ongevraagd aan toe: „Omdat je met die demonstratievluchten de hele aarde rondvliegt, is het erg moei lijk aan testpiloten te komen. Want ze moeten bekend met alle routes. En dat zijn er niet zo gek veel. Zuivere test-piloten nemen we voorlopig niet aan We hebben er aan drie genoeg”. waarin de KLM herinnert aan het feit dat Johannesburg door een Nederlander is gesticht, zal ook niet meer worden ge plaatst. Toen de Vervoersfederatie enige tijd geleden kritiek uitte op deze propa ganda via Vorster-gezinde bladen, wilde de KLM-directie daarop niet reageren. Nu is toch besloten van verdere publikatie af te zien. De chef-invlieger van Fokker is niet be reid uit te leggen waarom de VFW 614, die hij (na het eerste ongeluk verder uittestte), niet verkocht werd. „Leest u der Spiegel maar”, zegt hij. Dit Duitse weekblad geeft de schuld van die mislukking aan de ver koopmaatschappij van Fokker, die zich alleen maar zou hebben geconcentreerd op de F 28, terwijl ze geen aandacht besteedde aan de VFW 614. Moll wil er alleen dit over kwijt: „Hoe kleiner het vliegtuig, des te beter de resultaten moeten zijn”. Enthousiaster spreek hij over „zijn F 28”. „Het ontwerp is een succes, als er eenmaal honderd van verkocht zijn. En ik geloof dat er nu al 135 verkocht zijn”. Maar dan: „Hij verdient meer. Het ontwerp is financieel gezien pas geslaagd na de afle vering van het 250ste exemplaar. Het is nog lang niet zo ver. Moll: „De hele econo mie stagneert. En we zitten in een land waar produceren duur is. De kostprijs is te hoog en de dollar goedkoop. Een reuze- handicap! Het is enorm moeilijk om te concurreren tegen Boeing en Douglas”. Alvorens die tijd aanbreekt, heeft de Koninklijke Luchtmacht al vele oefenin gen achter de rug met de F 16-straaljager. Want de dag is nabij, dat dit gevechts vliegtuig de zwaar bewaakte hal op Schip hol komt uitrijden. Molls vliegdienst moet ’m invliegen. Niet uittesten, want het is een General Dynamics-product dat bij Fokker slechts geassembleerd wordt. Het is het eerste vliegtuig waar Moll niet de lucht mee in mag. „Ik ben de 50 jaar gepasseerd. liggen politieke standpunten in te nemen of daar openlijk mee naar buiten te treden. (Van onze streekredactie) AMSTERDAM. De volledige Amster damse gemeenteraad heeft zich gister middag geschaard achter de afwijzende opstelling van het college van B. en W. tegenover het drink waterplan van de pro vincie. De voorgestelde reorganisatie tast weliswaar niet de onafhankelijkheid aan van het Amsterdamse waterleidingbe drijf maar het college is van mening dat het voorstel van Gedeputeerde Staten de doelmatigheid van de reorganisatie niet aantoont. GS willen van de bestaande elf waterleidingbedrijven in NoordHolland terug naar drie: het PWN, het bedrijf van Amsterdam en een aparte positie voor het bedrijf van Hilversum Er gebeuren zoveel incidenten. En als je dat combineert met erg hard werken. Tij dens het testen van de F 28 ben ik ander half jaar bijkans dag en nacht in de weer geweest. Overdag vloog je en 's avonds en ’s nachts maakte je het rapport van die dag. Zes dagen per week. Aan één stuk door”: SANTPOORT-NOORD. Bij de Alge mene Bank Nederland aan de Broekber- genlaan in Santpoort-Noord is afgelopen week een vals briefje van honderd gulden aangeboden. Het bankbiljet werd donder dag als vervalsing herkend. De datum van aanbieding kon toen niet meer nauwkeu rig worden vastgesteld. De vervalsing is vrij gemakkelijk herkenbaar door het op gedrukte watermerk. Eind vorige maand werd bij een pompstation langs de Rijks weg 9 een identiek biljet aangeboden. De Velsense politie vermoedt dat in de directe omgeving meer biljetten van dezelfde „op laag” in omloop zijn. BEVERWIJK. Op dinsdag 7 en 14 februari organiseert buurthuis De Zand- kraai een korte cursus „siersolderen”. De cursusavonden, onder leiding van de heer Vlietstra, beginnen om 20 uur en de kosten bedragen f 3,-, exclusief materiaal. Voor 6 februari opgeven bij De Zandkraai, tel. 32549. KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244 WIJ BETALEN UW PARKEERGARAGE IJMUIDEN. Aan de Snelliusstraat is vrijdag een begin gemaakt met vervanging van de gasleiding onder de rijbaan over een lengte van circa tweehonderd meter. De nieuwe (hoofd)leiding komt onder het trottoir aan de kant van de voormalige Westerbegraafplaats. Het oude leidingge- deelte vertoonde lekken. Het werk zal ver moedelijk tot eind volgende week duren. SANTPOORT—ZUID. Een 14-jarige scholiere uit Bloemendaal gaf donderdag tegenover de Velsende politie toe tot twee maal toe brand te hebben gesticht aan de Brederodeschool in Santpoort-Zuid. Vori ge maand werden tweemaal de markiezen van dit schoolgebouw in brand gestoken. Door snel ingrijpen van een omwonende en in het tweede geval door de Velsense brandweer kon het vuur in de kiem wor den gesmoord. De Bloemendaalse had ook de hand in een valse brandmelding afgelo pen woensdag. Na verhoor is zij voor ob servatie overgegeven aan de justitiële au toriteiten. En dan is het voorbij met wat dit soort types betreft”, zegt hij triest. Vervolgt dan, zichzelf vermanend: „Maar ik wil niet zeu ren. Ik heb geboft dat ik zoveel heb mogen meemaken”. de kosten van de veranderingen. Hoewel, er wordt zeer zeker uitgebreid over ge sproken. Als iets het vliegtuig een ton duurder maakt. Het is dan dikwijls een kwestie van zwart-wit. Het maakt het vliegtuig uitstekend of minder goed”. Weinig slaap krijgt de Fokker-elite ook, wanneer ze de wereld overtrekt om de Trots van Nederland aan de man te bren gen. Komt vooral door de cocktailparty’s die na de demonstratievluchten gehouden worden. Moll: „Dat is doodvermoeiend. Je vliegt overdag. Vaak met vliegers achter de knuppel die niet zo ervaren zijn en dan heb je ’s avonds die bijeenkomsten om over het vliegtuig te praten. Ja, je kunt een vliegtuig natuurlijk niet als een auto ver kopen. Je zit met de nazorg. De fa- brieksvliegers zijn tenslotte ook degenen die les moeten geven, omdat ze de enigen zijn die nog maar met het vliegtuig kunnen omgaan”. Echter, zo druk lijkt Moll zich nou ook weer niet te maken over deze kwestie. Hij denkt liever aan zijn Grote Liefde: vliegtuigen. En op dit moment zijn het de Super F 28 en de F 16 die zijn aandacht opeisen. Moll vertelt dat de Super F 28 een vergrote versie is van de F 28. „Hij moet dezelfde prestaties leveren, maar daarbij toch zuiniger zijn. Er wordt daar om een nieuwe vleugel ontworpen. Dat geeft een geweldige besparing op het brandstofgebruik. We zitten alleen te wachten op een andere motor. Ééntje die minder geluid maakt en minder brandstof gebruikt. De Super F 28 zal volgens de plannen twintig procent zuiniger zijn dan de F 28. En dat is natuurlijk wel verkoop baar”. Moll is nauw betrokken geweest bij het verwekken van de F 28. Hij was er bij, vanaf het moment dat de eerste schetsen op papier gezet werden. „Toen ik dan ook de openingsvlucht maakte met het proto type, vloog hij precies zoals ik verwacht had. Ik heb veel type vliegtuigen gevlogen, maar dit had ik nooit eerder meege maakt”, zegt hij niet zonder trots. Amsterdam vindt het uitgangspunt van de provincie juist niet doelmatig waar het plan voorstelt het PWN (Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noord-Holland) te be trekken bij waterlevering door Amster dam aan Amstelveen en Ouder Amstel. B. en W. van de hoofdstad, gesteund door de raad, schrijven in een brief aan GS ook van mening te zijn dat vooroverleg met betrokken bedrijven en gemeentebesturen zeer onvoldoende heeft plaatsgevonden. Maandag 6 februari is de uiterste datum waarop betrokkenen aan GS hun mening over het reorganisatievoorstel moeten hebben toegestuurd. AMSTELVEEN. De KLM heeft haar zwarte werknemers in Zuid-Afrika altijd tekort betaald. De salarissen van de don ker gekleurde medewerkers in Johannes burg zullen daarom gemiddeld met dertig percent worden opgetrokken. De positie van de Afrikaanse KLM-ers was door de Vervoersfederatie NW/NKV in de onder nemingsraad van de luchtvaartmaat schappij aan de orde gesteld. De directie van de KLM heeft echter laten weten dat de lonen ook zonder de discussie in de OR zouden zijn verhoogd. De plannen lagen daar voor klaar, aldus een woordvoerder tegenover de personeelsvertegenwoordi- gers. Onder leiding van drs. Hut, hoofd van de afdeling arbeidsvoorwaarden bij de KLM, is een delegatie naar Zuid-Afrika gereisd om zich daar van de omstandigheden waaronder de zwarten werken op de hoog te te stellen. Deze week heeft hij de onder nemingsraad van zijn bevindingen op de hoogte gesteld. Zijn relaas kwam erop neer dat de KLM in Zuid-Afrika bij de betaling van werknemers geen onder scheid wil maken tussen blank en zwart. Iedereen heeft gelijke kansen en wordt gelijk gehonoreerd. Het enige criterium is het werk en de leeftijd. De salarissen wor den vastgesteld aan de hand van een func tiewaardering, die drie loonschalen kent. De KLM vestiging in Johannesburg telt zo’n zestig werknemers, waarvan een kwart negers. De laagst betaalde kleurling verdiende er 208 Rand (een rand is onge veer 2,80 gulden). De laagst betaalde blan ke kreeg altijd nog 265 rand. Maar, zo vertelde drs. Hut in de OR, er is ook een zwarte aquisiteur die meer verdiende dan een blanke collega die hetzelfde werk deed. Het minimumsalaris voor zwarten in Zuid-Afrika bedraagt 150 rand. Volgens de Vervoersfederatie is de KLM overgegaan tot de salarisverhoging onder druk van de politieke belangstelling die op het moment voor de situatie in Zuid-Afri ka bestaat. De omstreden advertentie, Moll en zijn mannen hadden daarom voor het doen van deze proef met de F28 weinig vertrouwen in de parachutes, die het vliegtuig weer in de juiste horizontale positie behoren te trekken. Om die reden bouwden ze in de staart vier raketten in. Een unieke uitvinding mocht het vliegtuig wegslaan, dan konden de raketten gestart worden om met grote kracht een ver schrikkelijk ongeluk te voorkomen Moll: „Zie je, proberen alles te voorzien. Want wij moeten ten slotte bepalen waar het fout gaat. Dus bij een minimum-snelheid uitzoeken: waar valt hij. Bij deze snelheid wordt dan tien procent opgeteld en dat is de veilige snelheid”. Het team testpioloten heeft een dikke vinger in de pap bij het ontwerpen van een t vliegtuig. De vliegdienst verzorgt de gehele inrichting van de cockpit en zegt na de proeven met de proto-types welke verbete ringen noodzakelijk zijn. Moll vertelt dat bij de F 27 op die manier alle roeren veranderd worden. „De alternatieven lig gen meestal klaar. Dus veel problemen geeft het niet. Qok niet zozeer wat betreft HEEMSKERK. Zaterdagmiddag van 14 tot 15.30 uur wordt er in de Lichtboei een kindercarnavalsfeest gehouden. Al leen kinderen van 4 tot en met 12 jaar mogen meedoen. De entree is gratis. „Jas” Moll laat vervolgens weten dat voor de kandidaatkopers de zuinigheid van een vliegtuig de hoofdrol speelt. „Maar ook de vliegeigenschappen zijn erg belangrijk. En bovendien speciaal het lan den op een korte baan. Als je een vlieger van zo’n land zelf op een hele korte baan laat landen en hem toont dat het niet moeilijk is, dan verkoop je het vliegtuig. Ik heb wel foto’s van een F 27 dat-ie geland is op een strand”. De vliegdienst van Fokker test de vliegtuigen boven de Noordzee. Moll is daar niet zö gelukkig mee. ,,’t Is erg verve lend als je moet springen”. En die moge- Binnenkort wijdt de OR van de KLM een aparte vergadering aan de handelsbetrek- kjngen met Zuid-Afrika. De vakbonden hebben de directie gevraagd of het bedrijf invloed wil uitoefenen op de Zuid-Afri- kaanse luchtvaartmaatschappij SAL, waar de discriminatie van kleurlingen als doodnormaal wordt beschouwd. Ook is aangedrongen op een veroordeling van de apartheidspolitiek van Vorster. De KLM zou die bij de regering in Zuid-Afrika bekend moeten maken. Hoewel de discus sie over deze onderwerpen nog op gang moet komen, heeft de directie al laten weten dat ze het niet op haar weg vindt En moet de grens zoeken van veiligheid en economie. Kijk, hoe langzamer een vliegtuig kan vliegen, des te korter lan dingsbaan hij nodig heeft. En hoe sneller het toestel kan, des te vlugger ben je op de plaats van bestemming”. Veiligheid en economie zeggen nog niets over de vliegeigenschappen van een vliegtuig. Ook al voldoet een nieuw ont werp aan de eisen, kan het desondanks als een dweil door de lucht gaan. Zo niet bij de Fokkers. Want Moll zegt vastberaden: „Zo lang ik er mee te maken heb, wordt hier geen vliegtuig gebouwd dat geen goede eigenschappen heeft”. Als chef-invlieger behoort Moll namelijk tot de ontwerpers van Hollands Glorie. Op dit moment werkt hij mee aan de ontwikkeling van de Super F 28, die over een jaar of vier, vijf voor het eerst de lucht in moet gaan. Andreas Pieter Moll, 52 jaar, is al 27 jaar testpiloot bij Fokker-VFW op Schiphol. In die tijd verongelukten vier collega’s van hem tijdens de uitoefening van hun be roep. Zelf maakte Moll ook de nodige angstige ogenblikken mee. Doch nooit liet hij z’n vliegtuig in de lucht in de steek. Hij wist hem altijd wel op de een of andere manier weer op de grond te zetten. Moll is van origine militair vlieger. Voor dat hij in 1951 overstapte naar Fokker, was hij een drietal jaren instructeur op de Meteor. Daarna werd hij testpiloot en schopte het tot op heden tot chef-invlieger. In die functie heeft Moll de leiding over - een club van twaalf testpiloten. Hun voornaamste werk bestaat uit het uittesten van vliegtuigen die nieuw of na reparatie de fabriek uitrollen, en uit het geven van demonstraties, teneinde de ver koop van de Fokkerkisten te bevorderen. Slechts enkele testpiolen houden zich daarnaast soms bezig met het experimen tele vliegen. Dat houdt in: het uittesten van proto-types van nieuw ontworpen vliegtuigen. Het experimentele testvliegen is het ge vaarlijkst, zegt „Jas” Moll. Omdat een ont werp dat nog nooit gevlogen heeft, hele maal beproefd moet worden. En niemand weet precies wat de vliegeigenschappen van het toestel zijn. „Alles met snelheid waar planken aanzitten, dat vliegt wel. Het gaat er echter om te bekijken hoe de kist zich gedraagt. Bij hele hoge snelheden en bij hele lage”. Moll vindt daarbij het inte ressante van het testvliegen het onderken nen van alles wat mogelijk mis kan gaan. En daartegen maatregelen nemen, uiter aard. Zo komen bij het uittesten van de mini mum-snelheid van een vliegtuig de meeste ongelukken voor. De laatste tien jaar moesten volgens Moll vier piloten dit met de dood bekopen. De kans bestaat name lijk dat het toestel vanwege de lage snel heid als het ware achterover valt. En het is haast geen doen om de metalen vogel dan opnieuw in z’n normale doen te brengen. De bemanning van het proto-type van de F 28 tijdens de openingsvlucht. Links: gezagvoerder en mede-ontwerper van het toestel A. P. Moll

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11