Raima eist een aan personeel •II Protest tegen deelneming van negen blanke Zuidafrikanen Vredeling: regering moet snel komen met plan voor Hoogovens Bij NS in zomer flink tekort vergoeding van zestig mille Vissers vragen zestig miljoen Druk op frank VMF: 15 iiïfiïiiïiiiïiiiiiïiï Enka sluit fabriek, man minder Bij Phillips wellicht „herstructureringen artendor I ëPeel eerlijk in eiken handgemaakte boerenmeubelen het woord is aan... aantal pagina's vandaag: 32 het weer Booreiland gestrand Umuider Courant (smaakte massief stkamssbelea Badmintonkampioenschappen in Beverwijk Veranderingen in het Westduitse kabinet Liberaal beginsel I in de klem Honderdjes x. agenda pagina PLAVUIZENHUIS GEBR. WEHNES! I I I I I I I I I I Antiekrestauratie „DE DAMIAATJES” VRIJDAG 3 FEBRUARI 1978 Adriaan Roland Holst: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 79 Sociale Zaken akkoord met WW voor zestigjarigen ts de ’TER i 2 rTETflf’) Zijlstraat 62 Haarlem - Tel. 310413 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 (Van onze redactie economie) ARNHEM/UTRECHT/EIND- HOVEN. Enka (een bedrijf van Akzo) zal een fabriek van polya- mide/textielgarens (nylon) moeten sluiten, bij VMF-Stork zal de werkgelegenheid dit jaar evenals vorig jaar met nog een 1500 ar beidsplaatsen verminderen, bij het Philips-concern worden vol gens de industriebond NKV de grootste herstructureringen van de komende tijd verwacht en Bruynzeel heeft voor zijn fabriek van plaatmateriaal Multipanel in Zaandam werktijdverkorting aangevraagd. Het gaat hierbij om 360 personeelsleden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst15 Radio en televisie/Strips 19 Economie23 Beurs22 Sport29,31 Toerisme25 Puzzel13 Medische diensten6 Modejournaal21 Foto/Film21 Schrijvende lezers13 Weg en wiel.k21 Filmpagina17 Vrij(e)dag27 KOUDE NACHT Uitsluitend tetetoon: 02550-10519 •joor Santpoort: 023 - 31 90 53 H (ADVERTENTIE) I g.-a - IJmuider Courant Werkgelegenheid bij drie (Zie verder pagina 2). concerns in het nauw i 614 2QOD0 (ADVERTENTIES) te provi’ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll badka- ig iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Herensingel 175 tel. 317359 Vraag vrijbl. prijsopgave. VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Plavuizenvloeren Complete Badkamers id- en jkken, Dit sombere bedrijfsnieuws is gisteren en vandaag bekend geworden. De raad van bestuur van Enka zal moe ten beslissen welk bedrijf, dat polyamide- textielgarens vervaardigt, in 1980 zal moeten zijn gesloten. Het gaat hierbij om een keuze tussen de vestigingen in Emmen en het Duitse Wupperthal. Bij beide bedrij ven werken ruim 700 man. De produktgroep polyamidetextielga- rens van Enka heeft besloten dat één van de twee bedrijven moet sluiten, in verband met de sterk verliesgevende situatie van het produkt (nylongaren voor lingerie, kousen) en de slechte vooruitzichten. Bij vroegere saneringen van Enka is de pro- duktie al belangrijk teruggebracht. Een woordvoerder van Enka kon nog niet zeg gen wanneer de Enka-leiding een besluit zal nemen. Het aantal personeelsleden bij de Neder landse vestigingen van VMF-Stork is in 1977 met ongeveer 1500 verminderd en dit jaar zal binnen het concern waarschijnlijk ongeveer eenzelfde aantal arbeidsplaatsen verdwijnen, aldus de „Industriegids” van de Industriebond CNV. Het afgelopen jaar verdwenen ongeveer 1000 arbeidsplaatsen door natuurlijk verloop, ongeveer 300 werknemers kregen gedwongen ontslag (bij SPPM en de Stork-Werkspoor-gieterij- en) en ongeveer 250 mensen werden over geplaatst naar Delaval Stork, een onderne ming waarin VMF-Stork deelnemer is. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK/BEVERWIJK. De Werkgroep Zuidelijk-Afrika IJmond uit Heems kerk protesteert in een brief aan het organisatiecomité van de internationale badmin tonkampioenschappen te Haarlem tegen de deelneming van negen blanke Zuidafrika nen aan dit titeltoernooi, dat van 10 tot en met 12 februari in de Beverwijkse sporthal wordt gehouden. De werkgroep vindt het van „een verre gaande onkunde getuigen” als de heer Van Beusekom, waarnemend voorzitter van de badmintonbond, de badmintonsport, zoals die in Zuid-Afrika wordt bedreven, wenst los te maken uit de maatschappelijke kon- tekst, en dat de organisator van het kampi oenschap, de heer M. ter Mets, de beschul diging van Zuid-Afrika als een land waar discriminatie plaatsvindt, afwijst. De Zuidafrikanen mogen niet aan het toernooi deelnemen, zo meent de Werk groep, waarmee de lijn van de afgelopen jaren wordt doorgetrokken om Zuid-Afri ka van deze internationale kampioen schappen uit te sluiten. Als het organisatiecomité de negen blan ke Zuidafrikanen toch tot het toernooi toelaat, wil de Werkgroep op zondag 12 februari bij de sporthal een demonstra tieve bijeenkomst houden. (Zie verder de plaatselijke pagina’s) DEN HAAG. De Nederlandse regering kan niet te lang meer wachten met een verzoek om steun voor Hoogovens uit het fonds van de Europese Kolen en Staalge meenschap. Er zijn meer landen die een beroep doen op het fonds en de financiële middelen zijn niet onuitputtelijk. Dat was de strekking van de boodschap die Europees commissaris Vredeling gisteren in Den Haag overbracht aan de Nederlandse regering. Vredeling: „Ik heb al in een eerder stadium gezegd dat we steun kunnen verlenen en dat hou ik staande. Het is niet helemaal zo dat wie het eerst komt het eerst maalt, maar het is nu wel zaak dat het kabinet niet te lang meer wacht”. UTRECHT (ANP). De Nederlandse Spoorwegen verwachten de komende zo mer een personeelstekort op de treinen. De zomerdiensten moeten „draaien” met zeventig conducteurs te weinig en het aantal machinisten zal maar net toerei kend zijn. Een en ander wordt toegeschre ven aan de sterk tegenvallende wervings- resultaten. De NS komen deze zomer in moeilijkhe den doordat ze de personeelsleden toch het gegarandeerde zomerverlof willen verle nen. Om de personeelstekorten enigszins op te vangen zal in de zomer een aantal treinen gaan rijden met minder dan de normaal voorgeschreven bemanning. Vredeling, Europees commissaris voor Sociale Zaken, zei gisteren niet te weten waarom de ploeg van Van Agt zo lang aarzelt met de steunaanvraag. „Ik heb bij de regering wel enige terughoudendheid bespeurd waar het de vervroegde pensionering betreft. Minister Albeda is bang dat ook andere bedrijven die regeling zullen eisen, wanneer die eenmaal voor Hoogovens getroffen is. Hij vreest de zogenaamde olievle- kwerking”, aldus de Europese Commissaris. BONN (AP). Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft van daag een aantal veranderingen in zijn ka binet bekend gemaakt. Tot opvolger van de wegens een afluisterschandaal afgetre den minister van Defensie Leber is de huidige minister van Financiën Apel be noemd. Minister van Research Matthoef- fer volgt Apel op. Tot opvolger van minis ter Matthoeffer is de onderstaatssecretaris van diens ministerie Hauff benoemd. Het parlementslid Schmude volgt minister van Onderwijs Rohde op. bracht, talrijke spanningen heeft moe ten doorstaan en dat de beslissing van de burgemeester er uiteindelijk toe heeft geleid dat hij ontslag nam omdat hij niet meer zag hoe nog in het Rotter damse politiekorps te kunnen functio neren. DE ECHIF iBAKKER ROTTERDAM (ANP). De Rotter damse ex-hoofdinspecteur van politie ■M ichtertuin PARIJS (Reuter). De valutaspeculan- ten lijken een nieuw slachtoffer te hebben gevonden, de Franse frank. Nu de dollar niet alle aandacht meer opeist, schijnen ze in de? gaten te krijgen dat er de laatste tijd sprake is geweest van een geleidelijke waardevermindering van het Franse geld. Woensdag was er op de wisselmarkt in Parijs al een flink aanbod van franken maar gisteren zag de Franse centrale bank zich genoodzaakt meer dan 200 miljoen dollar uit te geven om een al te sterke koersdaling tegen te gaan. Dat kon niet voorkomen dat de frank een veer van bijna twee percent moest laten. De dollar, opende op 4,7825 frank (na een slotnotering van 4,7575 van woens dag) en steeg in de loop van de dag tot 4,8380. Gesloten werd op 4,8325 frank. De handel had een opvallend druk ver loop. De Franse centrale bank probeerde aanvankelijk de dollarkoers op 4,80 frank te houden en later op 4,82 frank. Ten opzichte van de D-mark zakte de frank tot een nieuw dieptepunt van 2,29. Koude nacht met enkele opklarin gen. Weinig wind en minimumtem peraturen om het vriespunt tot on geveer min vijf graden. Overdag toenemende bewolking later in het westen van het land gevolgd door regen of sneeuw. Tot matig of krachtig aanwakkerende en naar zuid tot zuidoost draaiende wind. Maximumtemperaturen rond plus een graad. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Het wachten is dus op de regering. De ploeg van Van Agt bleek gisteren niet doof voor de argumenten van Vredeling, die in de Europese commissie sociale zaken beheert. Af gesproken werd dat de betrokken ministers op korte termijn met Vredeling over dit probleem zullen spreken. Minister Albeda (Sociale Zaken) betwijfelt echter of er een „Europese” bijdrage kan komen voor de vervroegde pensionering van 325 werknemers van Hoogovens vanaf 60 jaar en 6 maanden. De bewindsman heeft de directie van het staalbedrijf inmiddels laten weten dat hij bij wijze van uitzondering toe wil staan dat deze categorie in aanmerking kan komen voor een uitkering op basis van de WW (80 percent van het salaris). Een verzoek van de Hoogovens om een aanvullende bijdrage werd echter door Albeda afgewezen. Hij vindt dat in eerste aanleg een zaak voor het CAO-overleg tussen de sociale partners. Op grond van de huidige EGKS-overeenkomst is het niet mogelijk voor Brussel steun te verlenen boven op een sociale uitkering (zoals de WW). Niettemin wil ook Albeda in een gesprek met de Europese Commissie nog nagaan of er toch een opening te vinden is. De Nederlandse regering zal in Brussel moeten praten over een wijziging van de EGKS-overeenkomst om een toepassing op de situatie bij Hoogovens mogelijk te maken. Zou men tot een akkoord komen, dan zullen de EGKS en de Nederlandse overheid elk de helft van de kosten voor hun rekening moeten nemen. VMF houdt er rekening mee, dat ook dit jaar aan ongeveer 1500 mensen geen werk meer kan worden geboden. In de centrale ondernemingsraad is meegedeeld dat er naar zal worden gestreefd, vacatures via interne overplaatsingen te vervullen. Ver der wil het concern de werknemers ertoe brengen, zonodig werk te aanvaarden dat van hun normale werk afwijkt of werk buiten VMF-Stork. Dit om gedwongen ont slagen zoveel mogelijk te voorkomen. (Zie verder pagina 4) In ons atelier worden uw antieke meube len door 1e klas meubelmakers gerestau reerd. Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. Het zowel merkwaardige als betreurens- waardige verschijnsel doet zich voor, dat de WD reeds nu een bittere vrucht te 1 plukken heeft van haar haastige coali- tievorming met het CDA en de daardoor noodzakelijke, overijlde aanwijzing van functionarissen voor kabinetsposten. Uit liberaal standpunt bekeken is name lijk de benoeming van mevrouw mr. Haars als staatssecretaris van justitie een vergis sing geweest. Ofschoon men een functio naris niet op één enkele daad mag beoor delen, kan zo’n daad toch een mentaliteit verraden die principiële bezwaren oproept met betrekking tot de intenties van een I kabinetsbeleid. De mentaliteit waarmee de L l staatssecretaris van justitie te werk gaat is K I vierkant strijdig met de elementaire uit- gangspunten van het liberalisme. Men kan B die uitgangspunten heel gemakkelijk te- B rugvinden in uitspraken die nagenoeg alle B belangrijke liberale figuren zowel met be- B trekking tot het kabinetsbeleid als met het B ocg op de maatschappelijke betekenis van B de liberale denkbeelden in de komende aB jaren hebben gedaan. Juist op één, uiterst 9 belangrijk punt heeft mevrouw Haars zich W politiek misdragen: zij heeft het overheids- ■f apparaat gebruikt om een individu de kans te ontnemen zich bij de hoogste en fes meest objectieve instantie des lands, de V Raad van State, te beroepen om een vol- tel gens dit individu onrechtmatige beharide- Bp! ling door de overheid ongedaan te maken. 1 De Nederlandse Vereniging van Journa listen heeft zich met een protest, gericht tot de regering, gekeerd tegen de voorgeno men uitwijzing van de Amerikaan Philip ^gee. Deze is namelijk het individu waar aan hierboven sprake is. De vraag of Phi lip Agee terecht of ten onrechte wordt uitgewezen, is nu eigenlijk secundair ge worden. In de Tweede Kamer is namelijk I tijdens een spoeddebat, aangevraagd door de PvdA-er Van den Bergh, een algemeen ongenoegen aan de dag getreden, ook bij C6. partijgenoten van mevrouw Haars, over het feit dat de staatssecretaris op een al te handige wijze Agee de mogelijkheid heeft ontnomen ten volle te profiteren van de beroepsmogelijkheid die vreemdelingen in ons land bezitten om hun aanwezigheid in het land te verklaren en te argumenteren. Het ontnemen van rechten aan mensen wier lot van die rechten afhangt, is een kwalijke zaak. De argumenten van me vrouw Haars tot uitwijzing van Agee wa ren zwak, gezocht en opportunistisch. Het kwam erop neer dat mevrouw Haars bang was dat de Nederlandse betrekkingen met het buitenland (lees de Verenigde Staten) zouden worden geschaad door eventuele publikaties van Agee over de praktijken van de Amerikaanse Inlichtingendienst CIA. Dit argument kan tegen iedere bui tenlandse journalist worden aangedragen. Het raakt direct de vrijheid van menings uiting, de persvrijheid, de vrijheid die tot de elementaire mensenrechten behoort. De liberalen verdedigen en prediken die rechten nadrukkelijk. Een staatssecretaris van justitie in een christelijk-liberaal kabi net die eigendunkelijk de macht van de functie gebruikt om die rechten in te kor ten, handelt regelrecht in strijd mét de dierbaarste liberale beginselen. Volgende week dinsdag valt de Kamer uitspraak over de motie die door Van den Bergh is ingediend en die niet een ver blijfsvergunning voor Agee eist, maar en kel en alleen de mogelijkheid dat hij zich op de Raad van State kan beroepen voor een einduitspraak over zijn verblijf of uit wijzing. Dat de Kamer de regering moet vragen, een individu zijn recht te geven, is eigenlijk al betreurenswaardig. De libera le fractie is in tweestrijd: wat moet het zwaarste wegen, de mensenrechten of het politieke belang? Dinsdag zal dat blijken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Nederlandse kot tervissers willen dat minister Van de Stee volgende week tijdens de begro tingsbehandeling in de Tweede Kame aankondigt op welke steunmaatrege len ze kunnen rekenen. Lukt het nie om in EEG-verband tot een overbrug gingsmaatregel te komen, dan ver wachten ze dat de bewindsman op na tionaal niveau hulp zal bieden. Volgens de vissers zal de minister daa voor het eerste jaar 60 miljoen gulden voo moeten uittrekken. Wordt er niet aan hu wensen tegemoet gekomen dan overwege de vissers nieuwe protestacties (blokkades) Gisteren wees Europees commissari ir. Vredeling, op werkbezoek in Den Haag nog eens met klem op de ernstige situatie di door het mislukte visserijgesprek is ontstaan „Ik heb vooral van de minister van Buiten landse Zaken aandacht gevraagd voor d precedentwerking van deze crisis. Want waa blijven we met de Europese Gemeenscha wanneer alle leden zich zouden gedragen a Engeland; wanneer elk land zou weigere verder mee te werken aan een overeenkoms waar de andere acht mee hebben inge stemd”, aldus een zeer bezorgde Vredelin; Hij gaat er van uit dat dit probleem volgend week de nodige aandacht zal krijgen op d conferentie van de ministers van Buitenlanc se Zaken van de EEG. Horecamensen en organisatoren van carnavalsfeesten vrezen, dat het komende weekend veel valse biljetten van honderd gulden in camavalvierend Zuid-Nederland in omloop worden gebracht, daar om is in een aantal grotere horeca zaken en feestzalen al vastgesteld dat het personeel aangeboden hon- derd-gulden-biljetten eerst aan Tiun directie moeten laten zien, voor zij gewisseld mogen worden. Een helikopter van de Engelse marine redt één van de werknemers van het Noorse booreiland Orion, dat tijdens een vliegende storm gisteren op de rotsen van het Ka naaleiland Guernsey liep. Het booreiland was met een Duitse sleepboot op weg naar Brazilië. De overige 32 bemanningsle- Hoe meer zielen, hoe minder deugd. Kalma eist van burgemeester Van der Louw een vergoeding van tenminste J zestigduizend gulden wegens geleden immateriële schade. In een klaag- schrift tegen de berisping die burge- I meester Van der Louw hem destijds I gaf in verband met zijn omstreden deelname aan een demonstratie op de k begrafenisdag van drie leden van de Rote Armee Fraktion vraagt Kalma de ambtenarenrechter Van der Louw te veroordelen tot het betalen van smar- j tegeld. In zijn klaagschrift schrijft Kalma dat hij door het optreden van de burge- meester psychisch in het nauw is ge- OJ (Zie verder pagina economie W Oude Groenmarkt 10 Haarlem 025-524075

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1