him foto Vrouw kan niet zonder broek Veel gaaf werk op expositie Het Ogenblik Muggen leiden weer in rayoncompetitie weg en wiel boeken Bedford met vier aangedreven wielen Automatiek in de Renault 5 Daimler passeert de vijf miljoen Japan onderzoekt toepassing van de elektrische auto modejournaal CLUBAGENDA Uitlaatsystemen in Engels onderzoek Nieuws in ’t kort I I 20 21 19 7 8 FF P R u A R I VRIJDAG Onder redactie van J.P. Bos I door Bé ter Maat ALS RESULTAAT VAN de tweede ronde van de rayoncom- petitie van de BNAFV Kerine- merland blijft de Haarlemse fo togroep De Muggen aan de lei ding. Er hadden weinig verschui vingen plaats. Tweede is Foto club Castricum en derde FC Nieuwendam dat de Haarlemse AFV met Vz punt voorbijging. BINNEN DE kringloop der seizoenen hebben we er nu ruim een maand winter opzitten. Tot op heden was het in ons lage landje kwakkelen geblazen, maar wie weet wat de weergo den nog voor ons in petto heb ben. Niettemin lacht de lente ons reeds van verre toe en daarom wordt het zo langzamerhand tijd om aan de voorjaars- en zomer- mode te gaan denken. Hoewel de coutureshows - voor die hopelijk zonnige tijd - in Rome en Parijs net achter de rug zijn, ga ik liever eerst de confectiecollecties uit Italië en Frankrijk met u doornemen. Ik bekeek ze al voor u toen u zich nog het hoofd brak wat te kopen voor het voorbije najaar en deze winter. Die con fectie is toch de kleding die u straks in de winkels zult aan treffen. iK» U Frank van der Wijden van Foto- en Smal- filmclub Johez scoorde hoog met deze dubbeldruk OP DE EXPOSITIE van Jeugdfoto- club Het Ogenblik in cultureel centrum ’t Oude Slot in Heemstede is weer gaaf werk te zien. En dat is een des te groter compliment als men bedenkt dat de orga nisatoren de formule van het totaalbeeld hanteert, dus een indruk willen geven van het werk van beginners en (soms al heel ver) gevorderden. Wat vooral van dit werk af straalt, is het enthousiasme waar mee deze jongeren hun hobby uitleven en daarbij enerzijds de ernst en anderzijds de humor waarmee zij dit doen. Er is ook weer méér kleurwerk aanwe zig en makro is, zij het nog bescheiden, in opmars. De serie Herfstructuur van Eel- co Kraayenga is hiervan een fijn voor beeld. Trouwens, die series maar liefst dertien stuks zijn gewoon een vondst tussen die ruim 120 drukken, waartussen ook al aardige serietjes zitten. Gaat het bij vrijwel alle series om de expressie, die van Jos Kooren over de oliemolen in Roderwolde is behalve goed van fotogra fie bij uitstek instructief. Aparte vermel ding verdienen de keurig ingelijste por tretfoto’s in kleur van Eddy Lohman. Een topper is stellig de foto Licht van Ronald Roozen (met bijbehorend ge dicht). Wat vervreemdingstechnieken be treft, zijn er onder meer twee solarisaties van Frederik Barkhof, die ook het paard voor het tentoonstellingsaffiche maakte, en een kleurendruk. Een verlevendigend element op de ten toonstelling is het vijftal door leden ge maakte klankdiaseries, waarvan er een over het vervaardigen van zo’n serie gaat. U kunt nog tot en met 12 februari aan de Ir. Lelylaan 6 terecht, overdag van elf tot vijf en ’s avonds van zeven tot negen. De jury vond het bijzonder plezierig dat er zoveel geëxperimenteerd was, ook al was dit niet altijd even goed gelukt. Het streven om iets nieuws of een nieuwe techniek te brengen, was toch wel hoop vol. Of de technieken bij de juiste onder werpen waren toegepast, bleek vaak een strijdvraag, waardoor een levendige dis cussie ontstond. Het persoonlijk klassement na twee ronden ziet er nu als volgt uit: 1. H. Leutscher; 2. N. Schieveen; 3. H. C. Schuitman (FC Castricum). De inleveringsdatum voor de volgende ronde is 27 februari. De bespreking heeft plaats op maandag 20 maart, opnieuw in de PEN-kantine. General Motors toont op de tentoonstelling van bedrijfswagens, die van 9 februari tot 19 februari in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, een prototype van een bestelwagen met aandrijving op alle wielen. Deze Bedford CF is in de oorspronkelijke uitvoering uitgerust met een 2,3 liter benzinemotor met een vijf- versnellingsbak. Achter deze bak is een verdeelmechanisme aangebracht, dat via een getande riem de overbrenging van de kracnt naar de vooras regelt. Tussen de aandrijving naar de achteras is een vloeistofkoppeling gemonteerd. Deze zorgt ervoor, dat onder wisselende omstandigheden de aandrijving gelijk verdeeld blijft. De vierwielaandrijving is altijd volledig in werking. In tegenstelling tot de conventioneel aangedreven voertuigen, onderscheidt deze Bedford zich door een betere handelbaarheid en veiligheid, die zowel in het terrein als op de gebaande wegen tot hun recht komen. De Bedford met zijn aandrijving op alle wielen leent zich voor vele toepassingen in diverse bedrijfstakken. gunstiger rendement in het stadsver keer, dan een „gewone” auto. En naar mate het verkeer drukker is, wordt de elektrische auto interessanter in het gebruik. Het nadeel is, dat aanvullende voorzieningen zoals verwarming, enz. weer relatief meer energie kosten, dan in een wagen met benzinemotor. Aan de andere kant bestaan er weinig ver schillen op het punt van bedienings- comfort en onderhoud. En wat de be drijfskosten betreft (het opladen van de accu’s); speciale tarieven zouden deze kosten aanmerkelijk kunnen verlagen. De tijd zal leren wat Japan met de resultaten van het onderzoek doet. In de Daimler-Benz-fabriek te Sindel fingen (Zuid-Duitsland) liep onlangs de vijfmiljoenste personenwagen, sinds de hervatting van de produktie in 1946, van de band. Nadat een jaar na de oorlog Daimler-Benz de produktie weer had gestart met 214 wagens van het type 170 V, ging het al gauw bergop waarts. Reeds in januari 1951 over schreed de fabriek de grens van 100.000 eenheden. Zeven jaar later vierde men de voltooiing van de half miljoenste wagen sinds de oorlog. Daimler-Benz produceert thans on geveer 1600 personenwagens per dag. Kleine elektrische bestelauto’s gaan in Japan misschien een tijdperk van elektrische auto’s inluiden. Op de autoshow in Tokyo heeft Daihatsu onlangs zo’n elektrische bestalwagen geïntroduceerd, overigens een gevolg van de reeds lang bestaande bestelling van dit merk voor elektrisch aangedreven voertuigen. Daihatsu produceert al enige tijd ook elektrische wagentjes voor bedrijfsterreinen en golflinks. Nieuw is, dat ook Nissan en Suzuki hebben besloten elektrische bedrijfsauto’s te produceren. Vanwaar ineens deze belangstelling? De Japanse auto-industrie, daarbij ge steund door de overheid, heeft zich gestort op een grootscheeps onderzoek naar de toepassing van elektrisch aan gedreven voertuigen. Zeker zo’n zeven jaar geleden werd dit onderzoek ge start en zo langzamerhand komen de concrete resultaten op de verschillende auto-exposities in Japan tevoorschijn. En het is niet ondenkbaar, dat dit on derzoekprogramma waarvoor in totaal bijna twintig miljoen dollar werd geïn vesteerd, ten slotte uitmondt in vol waardige Japanse elektrische auto’s. Er moeten dan echter wel enige voor waarden zijn vervuld. Zo zal men onder meer moeten zorgen voor een flink aan tal oplaad-stations, verspreid over het land. Het hele onderzoek werd straf geor ganiseerd: een aantal ondernemingen ontwikkelde accu’s, weer andere be drijven leverden elektromotoren en ook werden industrieën aangewezen om lichte carrosserieën te ontwerpen. De grote doorbraak bijvoorbeeld de ontwikkeling van een nieuw type accu bleef echter uit. Dit zou op zich reden voor pessimisme kunnen zijn, als niet tegelijk de huidige techniek tot de uiter ste grenzen werd verkend. De reden, dat juist Japan zich zo inspant een elektrisch voertuig te ontwikkelen, is eenvoudig: men is er ook in dit land met zijn massa-motorisering en beperkt bruikbare oppervlakte, achter geko men dat de huidige auto te veel nadelen biedt. Verkeerslawaai en luchtveront reiniging nemen in de grote steden hand over hand toe en wie eenmaal in Tokyo heeft gezien hoe de autosnelwe gen, soms in vier niveau’s boven elkaar, zich dwars door deze miljoenenstad uitstrekken, begrijpt zonder meer dat eens hier de grens van wat nog leefbaar heet, wordt bereikt. Japan heeft dit probleem natuurlijk onderkend en een van de antwoorden hierop, zou dit onderzoek naar elektri sche voertuigen moeten geven. De vraag is, of dit doel inderdaad werd bereikt. Elektrische auto’s maken geen lawaai en produceren geen luchtver ontreiniging. Maar of ze economisch gezien haalbaar zijn, dat moet men nog af wachten. Aan het eind van het onder zoek stond vast, dat de elektrische auto op dit moment nog duurder zal zijn, dan de benzinewagen. De overheid zou daarom de aanschaf van een elektri sche auto fiscaal aantrekkelijk moeten maken. Dat betekent indirect subsidie. Er zijn genoeg voordelen om dit voor een overheid eventueel aantrekkelijk te maken: de elektrische auto levert een Renault heeft een nieuwe R 5 gepre senteerd, met als voornaamste nieuws een elektronisch gestuurde automati sche transmissie. Deze transmissie komt uit de R 30 TS. Met ingang van mei zal de nieuwe R 5 in ons land verkrijgbaar zijn. De wagen heeft een vier cilinder motor van 1289 cc, en volgens de fabriek zorgt de automaat met drie reducties voor een redelijk brandstofverbruik. Volgens Renault zal de nieuwe R 5 bij 90 km/uur 114 verbruiken en in de stad een gemiddel de van 1 12 halen. De top van de nieuwe R 5 ligt om streeks de 140 km/uur. Bovendien heeft het Franse concern de gelegenheid aan gegrepen om de R 5 met meer comfort uit de duurdere klasse uit te rusten. De automatische bak wordt niet gele verd op de R 5-modellen die reeds op de markt zijn. Het bijzondere aan deze hele operatie is, dat er in de klasse van de 1,3 liter wagens niet zoveel auto’s zijn met een automatische transmisse. Op de foto het interieur van de nieuwe R 5 met automatische bak. Vele fotografen waren naar de PEN- kantine in Bloemendaal gekomen om daar de foto’s van 17 verenigingen te bekijken. Tot negen uur werd er over de foto’s gediscussieerd en werden tech nieken uitgewisseld. Daarna kwam de jury aan het woord om haar oordeel te verdedigen. De jury bestond uit de heren C. F. Ballintijn, G. A. Bothof en E. de Kaas. De meeste punten kreeg L Schieveen van De Muggen, tweede werd H. Leutscher van dezelfde groep. WAARMEE KUNT U binnenkort het nieuwe voorjaars- en zomermodespel gaan spelen? Wel, wilt u er een amusante gebeurtenis van maken, dan kiest u voor de broek, die er overigens in zeer veel grappige variëteiten is. Het aanbod was zo groot, dat een Duitse collega me la chend toewierp: „Je nieuwe jurk wordt reren. Voor het overige is Kenzo een man die in zijn collecties de grappige tegen stellingen niet schuwt. Zo liet hij onder meer een „piratenmeisje” met ooglap en al lustig ronddartelen in een peilloos ge decolleteerd khaki-kleurig pakje. Veel mannen zullen er naar mijn idee niet veel moeite mee hebben om zich door zo’n pittige en charmante wildebras snel te laten inpalmen. Houdt u daarentegen van een wat rustiger en gematigder gar derobe, wanhoop dan niet, want de con- fectiemodellen van de Nederlandse en Duitse fabrikanten staan daar weer ga rant voor. U zult ze straks volop bij de detaillisten tegenkomen. TOT SLOT NOG EEN korte opmer king over de coutureshows in Rome en Parijs. Voor het voorjaar en de zomer toonden de couturiers de meest klassieke outfits die je je maar kunt denken. In de komende maanden nog gelegenheid te over om u daar even op te attenderen. Zo ziet u maar weer dat de mode immer een grillige affaire blijft. En wie zich geen couture kan permitteren - en dat zijn toch de meesten van ons - hoeft echt niet in zak en as te zitten, want over een jaartje vinden we een groot aantal van die modellen weer keurig geconfectio neerd in onze modezaken terug. Met alle mogelijkheden die de mode ons vandaag de dag laat, hebt u alle kans er vrolijk op los te fantaseren. Om echter de juiste combinaties te vinden zal niet altijd even eenvoudig zijn. Maar, het genoegen te smaken van een stijlvolle, persoonlijke touch is ook wel wat waard. straks een broek”. Maar, lieve vriendin nen, het kan echter beide worden, omdat die broeken in allerlei vormen en model len ook onder jurkjes worden gedragen. Glanzende en glitterende blousons zijn, evenals ceintuurs en sjerpen die of de taille of de huepen markeren, een must. GLADDE ROKKEN GAAN samen met nauwe jasjes, terwijl tunieken en jurkjes, vervaardigd van soepele materi alen in betoverende kleuren, wijder zijn dan ooit. Khaki heeft de kleurwedstrijd voor het komende seizoen helemaal ge wonnen, soms in combinatie met wit of zwart, dan wel in drie of vier nuances in één outfit. Zelden heb ik trouwens zoveel maagdelijk wit gezien als in die nieuwe confectiecollecties waar terra, mauve en violet eveneens zeer hoge ogen gooiden. WAT U OOK TE wachten staat, is het dragen van verschillende rokken over elkaar, waarbij de bovenste aan de zij kant tot in de taille wordt opgenomen. Yves Saint Laurant haalde die grap ook uit bij een enkele rok, ja, en toen wilde er nogal wat bloot aan de oppervlakte ko men. De Japanse ontwerper Kenzo, die je in Parijs altijd met de verbluffendste creaties confronteert, had zich duidelijk door de Indiase klederdracht laten inspi- Britse blijft alles met opzet zwart-wit als optima al expressiemiddel. In Das Deut sche Lichtbild komen zowel doorknede profs als succesvolle amateurs aan bod, maar daarnaast ook onbekende fotogra fen die in deze uitgave voor het eerst gelegenheid kregen hun kunnen te tonen. De foto’s in dit boek overspannen het hele bereik van bekende persoonlijkhe den, mode, kunst, landschappen, stille vens, dieren, humor en „human interest”. De jaarlijkse portie ellende is weer wat minder dan vorige keer en beperkt zich tot de aardbeving in Boekarest, vluchte lingen op Cyprus, Belfast, Seveso en blinden in Bangladesj. Het boek, uitgave van Verlag Die Schonen Bücher Dr. Wolf Strache KG in Stuttgart, telt 168 foto’s, waarvan 42 als dubbelnaeina’s. De vierde editie van Creative Camera International Yearbook is opnieuw een verzameling van foto’s en artikelen, waaronder verscheidene portfolio’s van Britse, Amerikaanse, Canadese en Nieuwzeelandse fotografen met als extra een bekende Rus en twee Japanners. door Colin Osman, een der beide redac teuren van het maandblad, onder welks auspiciën dit jaarboek het licht ziet en geïllustreerd door een negental fotogra fen. Van de drie grote portfolio’s is voor al dat van de Rus Alexander Rodchenko indrukwekkend. Deze autobiografische bijdrage wordt ondersteund door citaten uit Sovjet Photo. De beide andere grote portfolio’s zijn van Edwin Smith (Enge land) en Eikoh Hosoe (Japan). Verder enkele kleinere portfolio’s van de minder bekende, maar toch significante fotogra fen Lee Friedlander en James Newberry (beiden VS), Peter Peryer (Nieuw-Zee- land) en Ikko (Japan). Een elftal van „jonge tijdgenoten” valt op door frisheid en originaliteit. Niet alleen komen in dit werk de huidige trends, maar ook de toekomstige mogelijkheden tot uiting. Het Creative Camera Yearbook is een uitgave van Coo Press Ltd. in Londen en wordt door Galerie Fiolet in Amsterdam in ons land gedistribueerd. AMFI’66, dinsdag 7 februari 20 uur, Salvatori Lisse: Bi-groep films draaien, behandeling filmische ap paratuur, zoals projectoren, viewers, plakpersen, schermen, sta- Een metaalbedrijf in het Engelse Bir mingham gaat de uitlaatsystemen van auto’s uitgebreid onderzoeken. De be doeling van dit onderzoek is betere uitlaatsystemen te kunnen maken, die bovendien langer meegaan. Vooral de levensduur van uitlaatsystemen kan volgens het bedrijf worden verbeterd. In de laboratoria van het bedrijf zullen enige jaren lang alle factoren die van invloed zijn op deze levensduur worden gesimuleerd: hoge en lage tempera tuur, versnellingskrachten, trillingen en de invloed op de corrosie van strooi- zout en condensaten. Dit is maar een greep uit de vele onderzoekmogelijkhe- den: men zal ook tijdens rij-omstandig- heden de uitlaatsystemen testen. Bo vendien zal men nagaan welke materia len het beste in uitlaatsystemen kunnen worden toegepast. VOOR DE BEIDE jaarboeken die weer ter bespreking voor ons liggen, geldt enerzijds onverminderd wat we hierover in voorgaande jaren hebben geschreven; de hoge kwaliteit van de geselecteerde foto’s èn van de druk is gehandhaafd. Anderzijds valt te constateren dat er buiten de normale golfbewegingen die ook in de fotografie gelden, wezenlijk weinig nieuws, weinig revolutionairs tot uiting komt. Dat geldt zowel de benade ring van de onderwerpen als de afwerk- technieken. In Das Deutsche Lichtbild 1978 blijft het accent liggen op de actuele foto jour nalistiek, in Creative Camera Yearbook 1978 meer op het kunstzinnige aspect van de fotografie. Hier is zelfs een duide lijke tendens te bespeuren naar een te ruggrijpen op de „antieke” fotografie, zij het vaak met moderne hulpmiddelen, en oude, beproefde procédés. In het Duitse produkt rukt de kleur sterk op, in het I I Mitsubishi heeft voor een aantal mo dellen prijsverhogingen bekend ge maakt. Het gaat vooral om de Galant Sigma-serie, waarvan bijvoorbeeld de 1600 GL-vierdeurs nu 15.998 incl. BTW moet kosten. Dit is een verhoging met 692. De prijzen van de Lancer en de Celes- te-serie blijven voorlopig ongewijzigd. artikel: „De fotograaf als poëet”, ingeleid r< B Ontwerper Emilio Pucci toonde in Flo rence deze zijden organ za avondja pon in de kleurstelling grijs en roze, (links) Couturier Yves Saint Laurent gaf in een van zijn modellen aardig wat bloot, (rechts onder) Sonia Rykiel verwerkte chiffon in dit luchtige avondensem- ble. (uiterst links) De Japanner Kenzo ont wierp dit mo del waarvoor hij nogal op vallend naar India had ge knipoogd, (rechts)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21