Volksaandelen voor bouw Kanaaltunnel Om verlaging vangstquota op te vangen FINANCIËLE NOOD VAN GEMEENTEN ERG GROOT FNV: Pensioenplan van NCW een stunt Minimumprijs suiker blijft Fosgeenfabriek moet dicht tussen de bedrijven door Shell helpt, deel 5 1. Shell helpt Jarige minister-president VICE-VOORZITTER EUROPEES PARLEMENT BERKHOUWER: LANSER BLIJFT LANGER BIJ CNV Vier steden in open brief aan minister-president: ng Milieu-organisaties: w k imm 23 a ECONOMIE VRIJDAG 1 rr r p TT n i Voordeel >- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De kans is groot dat de Nederlandse kust- vissers binnenkort weer tot blok- kade-acties overgaan als minis ter Van der Stee van Landbouw en Visserij niet tegemoet komt aan de wensen van de vissers. Zij willen dat de regering voor 1978 en de jaren daarna ongeveer 60 Noggeen boekje ontvangen? Vraag er even naar op een Shell station. miljoen gulden per jaar uittrekt om de gevolgen van de verlaging van de vangstquota van tong en schol op te vangen. (Van onze parlementsredactie) Ontslagen bij Volvo Als u te water raakt, verlaat de auto dan zo snel mogelijk. Wachten op de zogenaamde luchtbel heeft geen zin. Meer informatie vindt u inShell helpt','deel 5. Ziekteverzuim Lening Smit Internationale Siemens: meer omzet Goudveiling In strijd met wet DEN HAAG. In een uiterste poging van de vier grote steden om hun /grote financiële nood, die voor een aanzienlijk deel berust op de onder wijsfinanciering, onder de aandacht van de rege ring te brengen, hebben de colleges van Burge meester en Wethouders van de vier steden Am sterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht zich in een open brief gewend tot minster-president Van Agt. Werkgelegenheid Hoechst Stakingen in Portugal Casolith ’0 7 8' Er zijn van die situaties, waar je als automobilist maar liever niet aan denkt. Te water raken,bijvoorbeeld. Toch is het noodzakelijk, dat je weet hoe je moet handelen in zo’n geval. In „Shell helpt’,’ deel 5 staat daarom wat je wel en niet moet doen in dergelijke noodsituaties. x y Banken opgelicht doenin g s i T Jl MR C BERKHOUWER Kottervissers vragen 60 miljoen nd sen ie nog a ver- wijzer Vooropgesteld dat de bekos- (ADVERTENTIE) k132 00 268,00 teerd Minister-president Van Agt is gisteren 47 jaar geworden. In zijn ambtswoning het Catshuis neemt de jarige premier de gelukwensen in ontvangst van de EEG-commissaris van Sociale Zaken, de heer Vredeling (links). Verder op de foto het Tweede-Kamerlid mevrouw Barendregt (PvdA) en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken. Het eerste plan voor een verbinding onder het Kanaal dateert van 1802, toen de Fransman Albert Mathieu een tunnel ontwierp. De laatste poging strandde in 1974. Aan beide zijden van Het Kanaal was men al met boren begonnen. De Britse regering weigerde de betreffende verdragen per 1 januari te ratificeren vanwege financiële moeilijkheden bij de aanleg van een aansluitend spoor- en wegennet van de kustplaats Folkstone naar Londen Daarnaast speelden overwegingen van milieubescher ming en angst voor vergroting van de verkeersdrukte in Zuid-Oost-Engeland eveneens een rol. De vice-voorzitter is van oordeel, dat de argumenten van milieu en „congestie” niet opgaan. Integendeel, een tunnel zal milieu-schadelijke factoren wegnemen. Door aanpassing van het spoorwegnet zal de congestie in Zuid- Oost-Engeland zelfs verminderen. Een ander voordeel is, dat er energie kan worden bespaard omdat wegvervoers- middelen per trein door de tunnel kan worden getrans- poorteerd, kan brandstof worden uitgespaard. Voor het goederenvervoer tussen Groot-Brittannië en het Europese vasteland is men dan minder afhankelijk van de zware vrachtwagens, die het milieu danig aantas ten. Door de vermindering van het wegverkeer kan de bouw van wegen en snelwegen aan weerskanten van Het Kanaal beperkt worden. Dit heeft niet alleen voordelen voor het behoud van het milieu, maar tevens zullen opstoppingen minder worden. De heer Berkhouwer acht de investeringen in Het Kanaaltunnelproject een lucratieve zaak. „Gezien het te verwachten rendement is deze belegging alleen maar als vruchtbaar te beschouwen”, aldus de vice-voorzitter die een batig saldo verwacht van tussen de 15 en 17 procent. tiging van het onderwijs in Nederland op grond van de wetten in principe een zaak van het rijk is, stellen de vier colleges van B. en W. dat hun steden gezamenlijk uit eigen middelen 1,25 miljard gulden hebben moeten bijpassen in de periode van 1972 op 1978. „Als gevolg van de reeds vele jaren te lage rijksuitkeringen”, zo staat in de brief, „zijn de tekorten tot bijzondere grote hoogten gestegen”. Geschetst wordt onder meer dat de grote steden noodgedwongen ingre pen doen, zoals verschuiving van normaal onderhoud naar latere jaren en het bezuinigen op exploitatiekosten als ver warming en schoonhouden. De steden melden dat zij niet an ders kunnen, maar dat het ge- Haag een delegatie van de Nederlandse kottervissers. De delegatie zette de commissie de pro blemen uiteen waarmee de vissers te kam pen hebben. Zij hebben vooral veel kritiek op minister Van der Stee omdat hij niet over de brug zou willen komen met finan ciële steun. Volgens mr. W L. Nouwen, voorzitter van de Federatie van Vissers Verenigingen, is daarvoor alleen dit jaar al 60 miljoen gulden nodig Dat geld moet dan vooral worden ge bruikt voor de zgn. stilligregeling. Dat is een regeling waarbij vissers geld krijgen, mits ze in ruil daarvoor niet gaan vissen. Als een deel van de vloot zich op die manier beperkt, kan de visstand in de Noordzee zich binnen twee tot drie jaar wellicht zo herstellen dat de vangst daarna weer op normale wijze kan plaatsvinden. In de tussentijd behoeven dan geen vis sers ontslagen te worden of schepen te worden verkocht. Minister Van der Stee wil nu in het kader van een saneringsregeling de kottervloot met ongeveer dertig schepen (150 opvaren den) verminderen. De vissers krijgen dan premies indien zij hun werk opgeven. volg wel is dat de kosten uitein delijk nog hoger zijn. Maar de vissersorganisaties willen dat niet. Van der Stee wil verder saneren, verlaagt bovendien de vangstquota maar stelt er geen enkele tegemoetkoming te genover, aldus Nouwen. Als er één gemeenschappelijk Europees visserijbeleid zou zijn geweest, wat er door de dwarse houding van Engeland voorlo pig niet inzit, zou ook de EEG bij dergelij ke maatregelen financieel hebben bijge sprongen. Nu zal Nederland het voorlopig zelf moeten rooien. De kans is echter bij zonder klein dat minister Van der Stee zomaar met 60 miljoen gulden op tafel kan komen. De vissers willen ook dat minister Van der Stee nu eens definitief duidelijk maakt welke vloot-grootte hij voor de kottervisse- rij wil. Van der Stee heeft dat bij de haringvissers wel gedaan met zijn beslis sing de vloot op 44 schepen te handhaven. Maar ten aanzien van de kustvisserij ligt er nog steeds geen plan op tafel. „En als je dan ziet dat de 38 kotters die de afgelopen tijd zijn weggesaneerd aan Engeland en Duitsland zijn verkocht en nu gewoon weer op de Noordzee vissen, dan is duide lijk dat er iets moet gebeuren", zo zeggen de vissers. uitgaven” (uitbreiding en be geleiding van het onderwijs) ruim 278 miljoen. De brief stelt dan: „De ste den moeten, omdat ze geen recht van administratief be roep op de neutrale rechten hebben, machteloos accepte ren dat het rijk de gemeenten dwingt om geld, dat voor ande re doeleinden is bestemd, voor het onderwijs te gebruiken. Volvo in België zal het personeelsbe stand terugbrengen van 1580 tot 1288 werknemers. 150 van de ongeveer 300 mensen die moeten verdwijnen zullen op korte termijn worden ontslagen. De overi gen zullen in een langzamer tempo afvloei en of worden overgeplaatst. De vakbon den hebben dit aanvaard met het oog op het voortbestaan van het bedrijf. ilsche De re- «illjk lezers 54,10 45,50 38,30 58,00 54,00 37,00 612,00 48,00 36.30 67,00 51,00 32,00 31,00 131,00 35,20 48,00 95,00 60,50 50,20 1,90b 61,00 136,00 136,80 58,901 178,00 56,20e 51,90 126,50 58,80 31,30 132,50 74,20 78,00. 56,50 30,20 101,50 85,50 74,30 58,20 170,00 32,40 94,00 97,80d 65,00 64,50 42,40 41.80 254,00 135,00 94,00 341,00 107,00 52,00 63,80 1,40 151,00 33,10 6,70 86,00 31,20 47,80 109,00b 47,90 63,00 53,70 54,60 40,00a 57,50 106,70 103,50 97,50 25,70 105,00 68,00 131,10 De Federatie Nederlandse Vakbeweging zou overigens wel graag zien dat de „pen- sioenbreuk” bij verandering van baas ver dwijnt. Het zijn volgens de Vakbondskrant vaak de oudere werknemers die de dupe worden van het huidige systeem. Deze groep werknemers kan rekenen op forse achteruitgang in pensioen als wordt over gestapt naar een andere onderneming of bedrijfstak UTRECHT (ANP). Voorzitter Jan Lanser van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft besloten, het CNV niet om streeks half april te verlaten zoals hij enige tijd geleden heeft aangekondigd, maar zijn vertrek uit te stellen tot 12 juni. Op die dag wordt de driejaarlijkse algemene vergade ring van het CNV gehouden. Lanser zal die vergadering, waarop het bestuur verant woording aflegt van het in de laatste drie jaar gevoerde beleid, nog leiden. Het af scheid van Lanser en de installatie van zijn opvolger, Harm van der Meulen (nu secre taris van het CNV), worden met de algeme ne vergadering gecombineerd. ROTTERDAM (ANP) De vice-voorzitter van het Europees parlement, mr. C. Berkhouwer, meent dat de bouw van een tunnel onder Het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk opnieuw krachtig ter hand moet worden genomen. De Europese instellingen moeten het Kanaal- project uit de bilaterale sfeer halen en zelf initiatieven ontplooien. Ter financiering van het volgens hem winst gevende project zal de Europese Investeringsbank (EIB) kleine volksaandelen van bijvoorbeeld 50 Europese reke neenheden (ruim 100) moeten plaatsen. De FNV ziet wel mogelijkheden voor een systeem van pensioenbehoud op kleinere schaal, zoals bijvoorbeeld in het bankwe zen. „Evenals de verzekeringsmaatschap pijen hebben de Nederlandse handelsban ken elk hun eigen ondernemingspensioen fonds. Doordat die fondsen wat betreft systeem en premiehoogte dicht bij elkaar liggen, zou je hier de afspraak kunnen maken dat werknemers binnen de bank wereld zonder verlies van pensioen van werkgever kunnen veranderen”, aldus de FNV in haar blad de „Vakbondskrant”. Engelse handelsbanken hebben dit enkele jaren geleden al gedaan De FNV schrijft verder dat als de zaak zo eenvoudig ligt als NCW-secretaris drs. Cnossen voorstelt, het onverklaarbaar is dat experts van de Stichting van de Arbeid al bijna tien jaar moeizaam naar een der gelijk systeem zoeken. De heer Berkhouwer zei dit gisteren bij de opening van de expositie „Droom van een tunnel” in het Bouwcentrum in Rotterdam. De tentoonstelling, die tot 4 maart duurt, geeft een overzicht van de vele plannen en verscheidene pogingen een verbinding tussen Engeland en het vaste land tot stand te brengen In de brief wordt ingegaan op de uiterst minutieuze en ge varieerde wetsregels die een bekostiging van het onderwijs regelen. In staatjes wordt per onderwijssoort (kleuteronder wijs, lager onderwijs etc.) weergegeven wat van jaar tot jaar het kolossale bedrag is dat elke stad uit eigen middelen bijpast. Op het kleuteronderwijs leg den de gemeenten van 1972 op 1976 ruim 110 miljoen toe, op het gewoon lager onderwijs ruim 205 miljoen, op het bui tengewoon onderwijs bijna 50 miljoen, op algemeen voortge zet onderwijs ruim 173 mil joen, op beroepsonderwijs ruim 23 miljoen en op „rand- Het ziekteverzuim in de gezondheids zorg en welzijnswerk blijft zich gunstig ontwikkelen, aldus de Bedrijfsvereniging voor gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen (BVG). Weliswaar nam het aantal ziektemeldingen in 1977 toe met 8 procent tot 736.000, maar het aantal dagen waarover een uitkering werd ver leend steeg slechts met 4 procent tot 8 miljoen. Omdat nog steeds personeelsuit breiding in de genoemde sectoren plaats vindt, gaat de BVG er van uit dat het ziekteverzuim in feite is gedaald. UTRECHT (ANP). De Federatie Ne derlandse Vakvereniging (FNV) noemt het pensioenplan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) „een stunt”. Volgens de FNV is het plan, dat pensioenbehoud beoogt bij verande ring van baan, in de praktijk onuitvoer baar door de grote verschillen tussen de vele bestaande pensioensystemen. Een managementgroep onder leiding van de Amrobank heeft de uitgifte van een 7,75 pet obligatielening 1978 per 1984- 1993 groot nominaal 100 miljoen ten laste van de Norges Kommunalbank in Oslo overgenomen. Rente en aflossing zijn ge garandeerd door het koninkrijk Noorwe gen. Uitgiftekoers is uiterlijk 10 februari békend, datum van inschrijving 14 februa ri, storting 15 maart. De heer R. W. Scheffer is met ingang van 1 april benoemd tot lid van de hoofddirec tie van Smit Internationale. De heer Schef fer is thans directeur van de divisie zee van het bedrijf. Het Westduitse elektrotechnische con cern Siemens verwacht voor het op 1 okto ber begonnen boekjaar 1977-’78 een stij ging van de orderontvangst en omzet met 5 procent. De wereldomzet van Siemens steeg in 1976-’77 ten opzichte van het voor gaande boekjaar van DM 20,7 miljard tot DM 25,2 miljard en de netto winst van DM 5,5 miljard tot DM 6,2 miljard. De netto winst vertoont een stijging in absolute zin, maar daarentegen daalde het rendement op de omzet van 2,5 tot 2,3 pet. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft 524.800 ounce goud verkocht voor een laagst aanvaarde prijs van 175 dollar per ounce (van 31,1 gram). Een bedrag van 69,5 mln dollar van de op brengst wordt gestort in een fonds waar mee steun wordt verleend aan de armste landen. In dit fonds is tot nu toe 1,1 miljard dollar gestort. Door het mislukken van het EEG- overleg over een gemeenschappelijk visse rijbeleid, eerder deze week in Brussel, is minister Van der Stee genoodzaakt ge weest de voorstellen van de Europese Commissie voor vangstbeperking toch door te voeren. Dat betekent dat in 1978 minder tong en schol gevangen kan wor den dan vorig jaar. Dat is voor de kotter vissers echter onaanvaardbaar, zolang daar geen subsidieregeling van de over heid tegenover staat. Bij de quota die in 1977 golden, zat de vissersvloot al op de nullijn. Bij de voorstellen van de minister voor dit jaar (7400 ton tong tegen 9200 ton vorig jaar) wordt dat alleen maar erger, zo zeggen zij. Volgende week behandelt de Tweede Kamer de begroting van het ministerie van Landbouw en Visserij. Daarbij komt uiter aard ook het visserijbeleid van Van der Stee aan de orde. Ter voorbereiding daar op ontving de vaste Tweede-Kamercom- missie voor de Visserij gisteren in Den In het geval van het be roepsonderwijs constateren de colleges van B en W zelfs dat het thans door het gehan teerde stelsel van normbedra gen (van geschatte gemiddel den) in strijd is met de wet, die spreekt van gehele bekos tiging door het rijk. DEN HAAG (ANP). De minimum- consumentenprijs voor suiker blijft nog anderhalf jaar ƒ1,67 per kilo, zoals de afgelopen drie jaar ook al het geval was. De minimumprijsbeschikking die drie jaar geleden werd uitgevaardigd, liep gis teren af maar de ministers van Economi sche Zaken en van Landbouw en Visserij hebben nu, omdat zij een minimumsuiker- prijs nog steeds nuttig vinden, een verlen- gingsbeschikking uitgevaardigd. DEN HAAG (ANP). Drie milieu-orga nisaties hebben bij de Kroon alsnog on- middellijke sluiting gevraagd van de fos geenfabriek van General Electric Plastics 1 BV in Bergen op Zoom-Halsteren. De com- I missaris der koningin in Noord-Brabant, J. van der Harten, had vorige week beslist dat de fabriek mag blijven draaien. Dit levert volgens de milieu-organisaties - Stichting Natuur en Milieu en de Milieufe deraties Brabant en Zeeland - aanmerke lijk gevaar op voor acute schade aan de gezondheid van de bevolking rond de fa briek. Daarom moet het besluit van de commissaris worden geschorst. Het Tweede-Kamerlid Engwirda (D’66) heeft minister Van Aardenne van Econo- mische Zaken gevraagd of deze bereid is de polycondensaatfabriek van Hoechst- Vlissingen speciale faciliteiten te verlenen in ruil voor het scheppen van alternatieve werkgelegenheid. Engwirda denkt daarbij aan investeringspremies en een met het buitenland conurrerende aardgasprijs. Op die manier zou het dreigende gedwongen ontslag van 250 man volgens Engwirda wellicht kunnen worden voorkomen. In het gebied van Lissabon en het zuiden van Portugal zijn gisteren 30.000 leraren in staking gegaan uit protest tegen wat zij noemen de „anti democratische” politiek van het ministerie van Onderwijs. Het spoorwegpersoneel staakte gisteren vier uur ter ondersteuning van looneisen. Het algemeen vakverbond heeft een offensief aangekondigd tegen voor dit jaar opgeleg de inkomensbeperkingen. De Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) in Groningen heeft alle aandelen Casolith bv en het onroerend goed waarin dit bedrijf in Leeuwarden is gehuisvest, overgenomen van de eigenaar Met de overname verwacht de NOM de toekomst van het bedrijf positief te heb ben beïnvloed Wat u moet doen als u te water raakt Twee banken in Rotterdam zijn het slachtoffer geworden van een oplichter, die er in is geslaagd 80.000 los te praten. X De man, die ongeveer 35 jaar is, toonde bij het hoofdkantoor van de Amrobank een (vervalst) rijbewijs op naam van de direc- teur van een metaalhandel en zei 40 mille op rekening van „zijn" bedrijf te willen Z opnemen. Nadat de bank had vastgesteld dat er voldoende saldo was, betaalde zij uit. Ditzelfde verhaal hing hij op bij een bijkantoor van de Rabobank. Ook hier had hij succes. De man is spoorloos. 6 325,00e 2 5,82 0 5,45 00 00 20 1.20 90 -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23