materiaal Verbeterd voor doe-het-zelver Hobbyruimte met werkbank I Ml he f MS o ISsB um ie ex Nog een greep uit ZO MIN MOGELIJK HUISGENOTEN TOT LAST L.^ 26 Nog wat karweitjes Demp geluid van hobbyruimte tiek JDIG O umversaluas De vakbeurs Karwei, die weer veel kijkers getrokken heeft, leverde geen opzienbarende nieuwe dingen op, maar liet wel aardig wat verbete ringen zien aan bestaand materiaal en gereedschap. Vorige week gaven we daarvan al een greep. Ook deze week treft de doe-het-zelver infor matie aan, die hem van nut kan zijn bij het klussen in en rond het huis. Steeds meer ook gaat de DHZ- markt zich toespitsen op zeg maar cadeau-verpakking. Een nuttig stuk gereedschap is nooit weg natuurlijk. Constructie Electronisch Fluistermaaier Vulschuim Nieuwe klem Tang-bankschroef Nylon scharnier Cadeaus Courant plaatst ird all Lijm Snel oplaadbaar Veiliger zaag Gelegenheid voor het beoefenen van hobby’s worden vaak gemaakt in woonruimtes die „overge bleven” zijn. Het werken in zo’n restruimte kan dan betekenen dat we vanwe ge de ongeschiktheid er van ons moeten behelpen met een gebrekkige in richting en uitrusting, wat weer leidt tot ondeugde lijk werk met alle risico’s vandien. Probeer dus in dien mogelijk een aparte ruimte als werkplaats in te richten met water en elek triciteit in de buurt. Het beste is ten minste één ge aarde contactdoos voor handen te hebben. De mooiste plaats hiervoor is boven het werkblad. Mc Rolband als geschenk E~ Tang-bankschroef Li/mklemmen met één poot Electronische ontsteker bij brander Injecteur van komponentenlijm Maaier met minimum aan geluid anale tvoe- 1S. theer Meer werk is de klem wat minder ge schikt. „bijgevuld”. Het apparaat loopt op' vijf oplaadbare nikkelcadmium cel len en is uitgerust met een waar- schuwingslampje dat gaat branden, wanneer de cellen weer op kracht zijn. Op één lading kunnen gemid deld 125 gaten van 6 mm in vuren hout van 35 mm dikte geboord wor den of honderd houtschroeven van 25x6 mm in vurenhout geschroefd worden (de Skil 2006 draait naar links en rechts), De boorcapaciteit gaat tot 6 mm in staal, 8 mm in steen en 10 mm in hout Bij het bepalen van de plaats voor een hobby-ruimte is het be langrijk te bedenken, dat we met het te produceren lawaai zo min mogelijk de huisgenoten tot last zijn, zeker wanneer er nog ’s a- vonds wordt gewerkt en de kin deren slapen. Vloerbedekking kan veel bijdragen tot het dem pen van het lawaai. Om doorbuigen van het blad te voorkomen is het goed in het vlak van de randbalkjes evenwij dig aan de korte randbalkjes steunbalken (22x70) aan te bren gen. Deze worden met ijzeren hoeken aan de lange randbalken vastgezet. Een plank van 22 milli meter dikte geschroefd op de verbindingsbalkjes aan de korte zijde, draagt zowel bij aan de stabiliteit als dat het een handige plaats is even iets weg te leggen. Tegen de lange achterpoten kun- pedaal 020- i uur. De werkbank die ons voor de geest staat bestaat uit houten de len die bij iedere houthandel te Het wordt de doe-het-zelver steeds gemakkelijker gemaakt. Zo hoeft men bijv, geen lucifertje meer aan te steken als men met een brander aan de slag wil. Aeroflame heeft tenmin ste een brander met een electroni sche ontsteking in zijn programma opgenomen. Je hoeft nu alleen nog maar op een knop te drukken om een vlam te krijgen (importeur Mo lentechniek, Postbus 4, Westzaan). Een concurrent, Ronson (impor teur Starink, Plein 1940, Scherpen zeel) heeft een gasbrander, die men in alle standen kan houden zonder dat de vlam uitgaat. Gemakkelijk vooral bij klusjes in moeilijke hoe ken en gaten. De Ronson heeft een normale ontsteker. Tel 023 JWMAN& IQUI tANBE J •M elec- 41856 De verbindingsbalkjes aan de korte zijden hebben afmetingen van 22x47 millimeter. De verbin dingsbalkjes aan de achterzijde, die elkaar in het midden kruisen hebben afmetingen van 22x45 millimeter Hier met een beitel iets van het hout wegnemen zo dat ze gedeeltelijk in elkaar val len en dan vastschroeven. Ver volgens schroeven we het blad èpaanderplaat van 22 millimeter dikte op de randbalken vast. Om het houtoppervlak van het blad enigszins vuilafstotend en harder te maken, wordt het blad meer malen met hete lijnolie inge smeerd. Voor het onderstel is tweemaal vernissen voldoende. Iets dat nooit in een goede hob byruimte mag ontbreken is een stabiele werkbank, die goed ver ankerd moet zijn in de vloer of in de muur. De meest geschikte plaats daarvoor is die, waarbij we er vrij omheen kunnen lopen. Is dat onmogelijk dan moeten tenminste één lange en één korte zijde vrij staan. Overwegingen van veiligheid en functionaliteit dienen bij het ontwerpen en in lichten van een werkbank voor op te staaiï. an Haar- Tel. 023- i meube- an tegen rel. 023- maar een klem met maar één lange kant, waarbij de omgebogen bovenkant als een grij per fungeert. De tweede grijper kan op welke breedte men maar wil vast gezet worden op de gekartelde zij kant van de lange poot. Aan de klampen zitten gedeeltelijk beweeg bare nokken. De Mole, van Engels fabrikaat en in Nederland uitge bracht door Markt en Co (postbus 219, Weesp), is geheel van metaal. Men kan de klem krijgen in diverse afmetingen tot aan één van zestig centimeter. In modellen, waarbij de klampen beide verschuifbaar zijn, kan men zelfs tot een meter bereik komen. Erg handig dus voor ook grote stukken, die men wil lijmen of die twee-armig zijn en naar binnen en buiten kunnen werken. Maar dat is meer gereedschap dat je je zelf aanschaft dan dat je het op je ver jaardag naast je ontbijtbord vindt Schroef- en boormeter Voor de doe-het-zelver, die niet alle maten van boortjes en schroe ven en bouten in zijn hoofd heeft zitten, is het meetlatje, dat op Kar wei gepresenteerd werd door Sta rink (Plein 1940, Scherpenzeel) erg nuttig. Het is een tweedelig, schar- nierbare kunststofmeetlat met een totaallengte van 40 cm. In het opper vlak van de meetlat zijn ronde en zeshoekige gaten aangebracht, die corresponderen met de dikte van boren, schroeven en bouten. De gangbare maatgetallen staan er bij. Als je dus om een voorbeeld te noe men een boortje gebroken hebt kun je direct met het latje zien hoe dik dat boortje was en kan elk gezinslid even naar de winkel gestuurd wor den om een nieuw exemplaar te ha len. Voorts kun je op vernuftige, simpele wijze met het latje de door snee van bijv, een pijp meten. Bij de eerste exemplaren was de zwarte verf op het latje niet al te best en werd vaag. Daar is nu aldus de importeur verbetering in ge bracht. Bij Black and Decker heeft men noviteiten en verbeteringen gezocht in zowel het doe-het-zelf-assorti- ment als de tuingereedschappen. Om met dat laatste te beginnen. Men heeft een geruisarme electrische grasmaaier in produktie genomen. TNO heeft vastgesteld dat deze cir- kelmaaier minder lawaai maakt dan een handmaaier. Een veiligheidsoog geeft aan of de motor stil staat of draait. De maaibreedte is 33 cm. De uitvoering is in roestvrije, kunststof- uitvoering. Dan is er nog een gras- kantsnijder, waarbij het mes ver- uiijgeii zijn en die heel eenvou dig zijn te verwerken. Bij de con structie van de werkbank begin nen we met het op de juiste maat afzagen van de poten (45x70). De hoogte is afhankelijk van de grootte van de gebruiker ervan De juiste hoogte is die, waarbij de vlakke hand gemakkelijk op het werkblad ligt als we er recht op voorstaan. Dit zal in de prak tijk neerkomen op een hoogte van 85-90 centimeter. We gaan daarom nu uit van een 90 cm hoge werkbank. Het werk blad is van spaanderplaat met een dikte van 22 millimeter. Zaag de voorpoten dus af op 90 cm minus de dikte van het werkblad De achterpoten maken we lan ger om er later board tegenaan te kunnen spijkeren. Maak nu de bovenranden waar het blad op komt te rusten (22x70). Het beste is poten en randbalken nog niet aan elkaar vast te schroeven. We kunnen hier beter mee wachten tot we de verbindingsbalken tus sen de poten onderling op maat hebben gezaagd, zodat we de po ten met deze balken met behulp van een waterpas kunnen stellen. Dan schroeven we het geheel vast. nen we gaatjesboard bevestigen. Om enige stabiliteit in de achter wand te krijgen brengen we een horizontaal balkje van 45x70 mm aan tussen het einde van de ach terpoten. Evenwijdig hieraan be vestigen we nog enige balkjes die minder zwaar hoeven te zijn. Het gaatjesboard kan dan tegen dit frame worden geschroefd. Speciaal in de handel verkrijg bare gereedschaphaken maken het tot een ideale plaats om ge reedschap op te hangen. Eigen lijk verdient het aanbeveling elk stuk gereedschap zijn eigen vaste plaats te geven. Wanneer we op het board de omtrekken van elk stuk gereedschap aftekenen en we schilderen het silhouet in een opvallende kleur, dan zien we in één opslag waar wat moet han gen en of er iets ontbreekt. De hoogte van de achterwand heb ben we hier 2 meter gemaakt. Het zal duidelijk zijn dat elke werkbank op een verschillende plaats zal kunnen staan en dan aan andere eisen zal moeten vol doen. Daarom zijn bovenge noemde maten slechts een aan wijzing en kunnen zij voor iedere andere lenge of breedte worden aangepast. Nylon scharnier die nu geïntroduceerd. Een belang rijk voordeel is natuurlijk het niet roesten en het gemakkelijk inkorten van de bout indien gewenst. Vooi; het aanbrengen is maar één boor- maat nodig, d.w.z. dat je en in de muur en in het aan te brengen object met dezelfde boor kunt werken Rond de bout zijn losse nylon busjes aangebracht, waarvan enkele ex panderende vleugels hebben. Die kunnen eventüeel verplaatst wor den naargelang de dikte en hard heid van muur (bijv, bij een holle bouwsteen). De bout is tenslotté weer gemakkelijk te verwijderen desnoods met behulp van een spi- raalboor. Toepassing bij bevestigin gen van o.a. betimmeringen, wasta fels, WC-potten, radiatoren, leidin gen, tuinhekken, pergola’s, zonne schermen, droog- en kloppalen enz Voorts zijn er ook nylon scharnie ren, witte en bruine, die een oplos sing bieden voor roesten en piepen van deurscharnieren. Ze kunnen ge verfd worden. Starink introduceer de op de beurs Karwei ook een uni- verseel-ring-sleutel van Ronson. Het systeem van zo’n sleuter is er al eneige tijd; alleen is het nu geperfec- tioeneerd. Het gaal, om een ringsfeu- tel van chroom-vanadiumstaal, die aan weerszijden van het handvat beweegbare „ringen” heeft met een speciaal-gatenprofiel. Handvat en ring samen zorgen ervoor dat de sleutelreikwijdte van 9 tot 22 mm loopt. Ook gedeformeerde moeren kunnen er mee aangepakt worden Een exemplaar bespaart een aantal normale ringsleutels. Een nadeel is, dat je door de grote ringkop niet in nauwe hoekjes kunt komen. Vulschuim om te isoleren, dichten enz., het zg. gebruiksklare eenkom- ponenten polyurethaanschuim, be staat al weer een tijdje. Vooral de vakman gebruikt het in grote hoe veelheden Voor de doe-het-zelver of modelbouwer (je kan van het spul prachtige landschappen en con- structietjes bouwen) was het be zwaar, dat je het alleen maar in grote verpakkingen kon krijgen Thomsit (fabrikant Henkel, postbus 623, Amstelveen) heeft nu busjes van handzaam formaat en redelijke hoeveelheid aan mhoud op de markt gebracht. Bij elk busje zit een spuit- slangetje. Het schuim is o.a. bijzon der geschikt om muurdoorvoerin- gen bij CV, airconditioning en sani- tairleidingen te dichten, holle ruim ten op te vullen in bijv, boot, cara van of woning Het schuim kan men afsnijden of afsteken. spuit” is het resultaat altijd goed. En je hebt de komponenten steeds bij elkaar, de spuit is doorzichtig, dus je weet wat je nog hebt. De naam van dit artikel is Bison Kombi-snel, een epoxylijm, die in vijf a tien minuten handvast hard is. Erg handig voor hobbyisten. De lijm is bestand tegen diverse oplosmiddelen, is waterbe stendig, transparant en warmtebe- stendig tot 70 graden. Na het lijmen wel handen wassen met warm water en zeep. Een vermelding is de nieuwe sluiting op de tube superlijm van Bison Die, lijm is met name gevaarlijk voor kinderen. Op het pipetje is nu een kopsluiting aange bracht die door kinderen niet kan worden geopend. In de sector lijmklemmen is er nu ook een andersoortig model. Geen I „tweepoot” Een bijzondere tang is de Mole „draagbare bankschroef" (geïmpor teerd door Markt en Co, postbus 219, Weesp), een combinatie van bank schroef, lijmklem en tang. Als men de afbeelding ziet is het princiepe duidelijk: een tang met daaraan be vestigd een klemcontructie. Het is een stukje gereedschap, waarmee je dus bouten kan aandraaien, spijkers uittrekken, hulp hebt bij lijmen, za gen, boren, vijlen enz. Dat er ook een keilbout van nylon zou komen was te verwachten. Sta rink (Plein 1940, Scherpenzeel) heeft Op de beurs „Karwei" is gebleken, dat steeds meer gereedschap als ge schenk wordt gegeven bij verjaar dagen of bijzondere gelegenheden dan wel ter versterking van de rela ties. Zo zagen wij daar een soort boek van kunststof, dat bij opening echter geen woordenschat, maar een setje gereedschap van vier stuks bevatte; een waterpomptang, een lichte hamer, een nijptang en een isolatietang, van het Joegoslavische merk Unior Extra (uitgebracht door Vogelesang, Abr van Beyerenstraat 13, Rotterdam). De prijs ligt rond de I 32 Ook l olbanden zoals de je zou haast zeggen koket uitgevoerde Wisvo-centimeter zijn erg in als cadeau. De genoemde meter zit in een zwart kunststof huls met pols bandje, is twee meter uitrolbaar en heeft een „rem”. Voorts heeft Voge lesang pullitrekkers geïmporteerd, tevore waarin men wil boren e.d. Voor fijn Hebben we het in deze rubriek al eerder over de nieuwe snel-houtlijm gehad, nu is er ook een snel aan- brengbare epoxylijm op de toon bank gebracht. Perfecta Chemie (postbus 160, Goes) heeft en daar zit m vooral de kneep een soort dubbele injecteur ontworpen. Zoals men weet wordt komponentenlijn samengesteld uit twee of meer pro ducten, die tesamen gevoegd (uit twee tubes bijv.), een goed resultaat geeft. Dat gaf natuurlijk toch wel wat gedoe. Je moest het door elkaar mengen en precies goede verhoudin gen nemen. Dat mengen is er nu ook nog wel, maar door de „dubbel- Het nadeel van de zogeheten snoerloze boormachine was tot nu toe, dat het zo lang duurde voordat de krachtbron weer was opgeladen (ruim twaalf uur). Skil heeft nu een machine, die in één uur weer is Onze werkplaats moet zo’n grote toegang hebben dat zelf gemaakte meubels ook uit de ruimte kunnen. Hoe beter de hobbyruimte is ingericht, des te minder moeite kost het verrich ten van reparaties en doe-het-zelf karweitjes. 5 mm, 2.8/135 >n, pels 450. Tel vangen is door een nylonkoordje, dat alles wat het tegen komt door zijn snelheid afsnijdt. Voor het zagen van open haard- hout is er de kettingzaag DN 301 met een krachtbron van 1100 Watt. Leng te van het zwaard 250 mm. Er is een beveiligde handgreep, veiligheids- schakelaar en handbediende ket- tingsmering. Op het vlak van de gereedschap pen heeft Black and Decker een serie zwaardere klopboormachines in roulatie gebracht onder de naam Titan. Een nieuwtje; als de koolbor- stel versleten is schakelt deze zich zelf uit, waardoor beschadiging van de machine wordt voorkomen. Ver der is de motor gewikkeld met pol- thermodraad 2000, waardoor hij nauwelijks nog kan doorbranden. Op Karwei is ook een nieuwe vlak- schuurmachine getoond: eentje met een extra grote schuurvoet (119x241 mm) en èen snelspanklem. Bij de workmate, handige draagbare werkbank, heeft B&D een speciale zaagtafel ontworpen. Deze is snel aan te brengen en is geschikt voor cirkelzaagmachines zowel als voor cirkelzaaghulpstukken. Het veiligheidsaspect heeft zwaar gewogen bij het ontwerpen van de nieuwe Skil-zaagmachine voor de doe-het-zelvers. De machine is 1 dat is trouwens volgens de Europese en Nederlandse veiligheidsnormen noodzakelijk dubbel elektrisch geïsoleerd. Wat de mechaniek be treft is het zaagblad volledig afge schermd. Bovendien is de zaagma chine voorzien van een spouwmes, dat bij eventueel vastlopen van het zaagblad gevaarlijke terugslag voorkomt Dankzij de parallel lo pende diepte-instelling ligt de zaag in alle standen in balans De schake laar is voorzien van een veilig heidsknop, waardoor het ongewild starten van de motor niet mogelijk is. Zaagdiepte bij negentig graden 45 mm, bij 45 graden 32 mm. Een ander nieuwtje: Skil heeft een de- coupeerzaag met een driestanden- schakelaar inclusief regelbare snel heid Dat laatste is vooral interes sant omdat in feite de snelheid bij elk materiaal moet worden aange past in verband met het „smelten" van sommige materialen Ook hier is weer veel aandacht aan de veilig heid besteed. Jok '8 9 W F lesstraa oop alle ner, Ma- cholette- en oc- jur Alles Hoofd- >314. -elemen- /okorting pectacu- rn Smit, 6314. Extra beveiligde cirkelzaag T /’--l

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27