Sadat hoopt dat Strauss wil aftreden reis impuls aan ruim miljoen werklozen in Staking in Minister Owen in Brits Lagerhuis: Nicaragua breidt zich verder uit Ongerustheid over paraatheid van Amerikaanse troepen in Europa Aanklacht tegen politie inzake Biko afgewezen vrede zal geven Bij regering Verenigde Staten: Westduitse regering „Nog lang Oorlog Rhodesië zal voorlopig voortduren Engeland” 99 99 PROMOTIE Tsjechoslowaakse toneelschrijver Havel gearresteerd Nadruk Bhoetto in staat van beschuldiging Somalië: „Ethiopië lanceert offensief” BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 3 3 FEBRUARI 19 7 8 I 4 len !O1O bod lair icht iven ruis bom iting eling :ring en Italië. Hij wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken Kamel en de voorzitter van het parlement Marei. door Nico Scheepmaker^^ V_ (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De Egyptische presi dent Sadat is gisteren vertrokken voor een reis naar achtereenvol gens Marokko, de Verenigde Sta ten, Engeland, West-Duitsland, Oostenrijk, Roemenië, Frankrijk 2 Harold Brown merkt op dat Carter „bij- ders van de SPD in Lebers verkiezings- district. dona linde erste >den. oerd igste i on- aees- or de aden naar nche, wor- teurs. ngrij- taken ihool- velke voor verre cbaar >en in dkke- mate- It een g van ze zal 1 zijn tairen i gele- derte- et ge- titie is mgres eenge- len en inlijke Thaise Bang- an een 3 rege- inge- iekend schen- toriale Gezegd werd dat westerse en Arabische ambassadeurs gisteren op het Somalische ministerie van Buitenlandse Zaken te ho ren hebben gekregen dat de regering in Mogadisjoe binnenkort ook bomaanvallen op Somalische dorpen in het noorden van het land verwacht. Ethiopië heeft op het moment een volle dig overwicht in de lucht, mede door de recente wapenleveranties van de Sovjet unie. De aanvallen zouden afgelopen dins dag zijn begonnen. De vliegtuigen voerden vluchten uit boven het belangrijkste front in de woestijn, ten oosten van de stad Harar. De Amerikaanse bewindsman laat dit weten in zijn jaarlijks rapport aan het Congres over de Amerikaanse militaire stand van zaken. Het rapport werd giste ren openbaar gemaakt, op het moment dat Brown en zijn naamgenoot generaal Geor ge Brown, voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, in de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaar digden getuigden over president Carters defensiebegroting voor volgend jaar, die 126 miljard dollar beloopt. In het rapport vermeldt Brown ook dat de Sovjet-Unie naar verwachting op elk De totale marine-kracht blijft dan op ongeveer 450 schepen. Hoewel nog geen beslissing is gevallen over het bouwen van meer vliegdekschepen zou het „onverstan dig” zijn het aantal van 12 dat nu beschik baar is voor geregelde diensten overzee tot in de jaren negentig, nog verder te vermin deren. moment proefvluchten kan beginnen met twee nieuwe typen van intercontinentale raketten en dat het wellicht spoedig ook het prototype -van een nieuwe interconti nentale bommenwerper zal onthullen. Vol gens Brown is het „in de volgende tien jaar niet doenlijk” de Amerikaanse marine tot het door de admiraals gewenste aantal van 600 schepen uit te breiden, maar hij hoopt het huidige aantal van ruim 200 grote oppervlakteschepen tot 250 te kunnen uit breiden. ten tegen de „imperialistische krachten” die werkzaam zijn in het Midden-Oosten. Vice-premier Li Hsien-Nien van de Chi nese Volksrepubliek heeft gisteren ver klaard dat zijn land „vierkant blijft staan achter de Arabieren en Palestijnen in het conflict in het Midden-Oosten”. Li sprak aan een diner dat de Chinese regëring aanbood aan vice-premier Tohami van Egypte, speciale afgezant van zijn presi dent. De negen landen van de Europese Ge meenschap zullen zich op de ministerscon ferentie die op 13 en 14 februari in Kopen hagen wordt gehouden beraden over het Strauss zei dat hij en oppositieleider Helmut Kohl (CDU-voorzitter) niet heb ben gereageerd op de uitnodiging van In Algiers is gisteren de anti-Sadattop van start gegaan. Van links naar rechts op de foto: Ismael (Zuid-Jemen), Arafat (PLO), Assad (Syrië), Boumedienne (Alge rije) en Jalloud (Libië), antwoord dat zij zullen geven op een brief die Sadat stuurde over de Midden Oosten kwestie. Eerdere berichten, dat deze brief reeds zou zijn beantwoord, bleken onjuist te zijn. Tot nu toe zijn de negen nooit verder gegaan dan te zeggen dat „een einde moet komen aan de territoriale bezetting", on der verwijzing naar Veiligheidsraadreso- lutie 242. ISLAMABAD (AP) De afgezette pre mier Bhoetto van Pakistan is gisteren offi cieel in staat van beschuldiging gesteld vanwege knoeierijen met de verkiezingen in maart ’77. Het proces tegen Bhoetto telt vijf punten en zal worden gehouden in een speciale burgerrechtbank op ongeveer 250 kilome ter ten zuid-oosten van de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Een datum voor het proces is nog niet vastgesteld. LONDEN (Reuter). Ambtenaren van het Britse ministerie van Financiën zijn van mening dat het aantal werklozen in Engeland nog zeker drie of vier jaar meer dan een miljoen zal bedragen. Ze ver klaarden gisteren in een commissie van het Lagerhuis dat de economische model len die het ministerie hanteert bij een economische groei van 3,5 procent per jaar een werkloosheid van ongeveer vier procent van de beroepsbevolking aange ven tot 1982. Het is bij zo’n promotie de bedoeling dat er drie kwartier wordt volgepraat, totdat de pedel verschijnt en het verlossende „hora est” („Het is de hoogste tijd, heren!”) uitspreekt. Zo’n eerste, geprefabriceerde vraag en het antwoord samen mogen niet meer dan tien minuten duren, de overige 35 minuten zijn voor de professoren c.s. Nu had de promotor, prof. dr. J. W. Beze- mer, die zelf indertijd cum laude promo veerde, bij die gelegenheid de ervaring opgedaan dat hij te krap in zijn opponen ten zat doordat hij elke kritische vraag kort en afdoend kon beantwoorden. Om dat te voorkomen had hij flink wat vragen stellers opgetrommeld, waardoor Karei van het Reve niet eens meer aan de beurt kwam, ook al omdat een van de andere professoren zich alleen bereid had ver klaard een vraag te stellen als hij op een „verkiesbare plaats” werd gezet. Het be spaarde Van het Reve een blundertje, want in zijn vraag had hij ook een kriti sche aanmerking vervlochten op het ge bruik van het woord „torenspringen” in plaats van „hoogspringen”. In de eerste plaats had hij eigenlijk „schoonspringen” bedoeld in'plaats van „hoogspringen” en in de tweede plaats bleek hij het verschil tussen „schoonspringen” en „torensprin gen” niet te weten. Hieruit blijkt maar weer eens, dat grote geleerdheid niet altijd hoeft «samen te gaan met alwetendheid. „Met toestemming van de rector magni ficus, meneer de defendens, was ik in juli 1976 in Montreal aanwezig bij de Olympi sche Spelen om de eerste voorbereidselen te treffen voor de vraag die ik u zometeen zal stellen”. Het was de eerste keer dat ik bij zo’n promotie een rol vervulde, echt zenuwach tig was ik niet want ik mocht mijn vraag voorlezen, maar aan de andere kant weet je toch maar nooit of je, onder de indruk van de omgeving, niet opeens een kikker in je keel krijgt, of op pierrejanssenistische wijze met het papier in je hand begint te trillen. Mij was verzekerd dat er een micro foon klaar zou staan bij de banken voor het publiek, maar ik had er niet aan ge dacht dat die tussen de rijen banken in het gangpad zou staan, zodat ik mij er opeens pijnlijk van bewust werd, toen ik na het schier onmerkbare knikje van de decaan- ceremoniemeester het gangpad instapte, dat ik zoals gewoonlijk weer eens ver zuimd had mijn schoenen te poetsen. Dinsdagmiddag om 16.22 uur werd ik aangesproken met „geachte opponens”, in tegenwoordigheid van toch zeker een hon derdtal mensen. Maar ik had het uitgelokt door de man die mij zo aansprak even te voren als „meneer de defendens” te betite len. Ik deed dat in de volgende zin: uden jartij m de nder- is ge- 3 Ar- rcent reent htha- i der- t ver- i een r het Essex LONDEN (UPI/Reuter/DPA). Ge zien de nog altijd gapende kloof tussen premier Ian Smith en de vrijheidsstrij ders van het „Patriottisch Front” ver wacht de Britse minister van Buiten landse Zaken, David Owen, dat de oor log in Rhodesië voorlopig zal voortdu ren. De minister zei dit gisteren toen hij het Lagerhuis verslag uitbracht van zijn driedaagse overleg op Malta met de lei ders van het Front, Joshua Nkomo en Robert Moegabe. ang- ond- hon- de :kre- actie im is jp te toe- WENEN (Reuter). De Tsjechoslo waakse autoriteiten hebben toneelschrij ver Vaclav Havel en twee andere dissiden ten in hechtenis genomen in afwachting ïuwe g en iakje i kan ‘gen- Ver- inge- i de Universitair gevormde lezers weten nu dat ik geopponeerd heb bij de promotie van een doctorandus, die zijn academisch proefschrift verdedigde. Het proefschrift heet „Sport in de Sovjet-Unie”, en „me neer de defendens” was Martin P. van den Heuvel. Mijn taak was het om als eerste, „uit het publiek”, een kritische vraag te stellen aan meneer de defendens, na de beantwoording waarvan de goedgemutste professoren in de zijbanken hun opmer kingen gouden kunnen spuien. Zo’n eerste vraag wil een vriendendienst zijn, een soort warming-up voor de meestal nerveu ze doctor in spe, want die weet wat hem te wachten valt en kan zich dus tevoren op de beantwoording voorbereiden. Leden van de nationale garde hebben de enige olieraffinaderij van het land overge nomen om de ongeveer 1000 werknemers die het werk nog niet hebben neergelegd, aan de arbeid te houden. Door de staking van de vrachtwagenchauffeurs heeft het openhouden van de Esso-raffinaderij ech ter weinig zin meer, omdat de benzine en olie toch niet gedistribueerd kunnen wor den. Door een boycot van Nicaraguaanse schepen in Venezolaanse havens wordt de benzinetoevoer nog verder afgesneden. Oppositieleiders riepen de staking uit naar aanleiding van de moord op de hoofdredacteur van het oppositieblad „La Prensa”, Pedro Chamorro. Het regime wordt ervan verdacht „niet onwelwillend” tegenover de moord te staan. Alle onaf hankelijke radiostations hebben hun pro gramma’s stopgezet uit protest tegen de censuur van de regering. Een van de leden van de commissie (die zich bezig houdt met de overheidsuitga ven) maakte een rapport van de Britse centrale bank openbaar waaruit blijkt dat de bank, het ministerie van Financiën en de werkgroep voor het economische beleid van de Universiteit van Cambridge het eens zijn over drie voorname punten: 1. Het wordt moeilijk de komende vijf jaar een belangrijke vermindering van de werkloosheid tot stand te brengen. 2. De wisselkoers van het pond sterling moet concurrerend blijven, hoe moeilijk dat ook zal zijn in verband met de olie in de Noordzeebodem. 3. Naar alle waarschijnlijkheid zal de komende vijf jaar genoegen moeten wor den genomen met een hoog inflatiepercen tage. Het rapport van de Bank of England dateert van mei vorig jaar. De komende jaren zal prioriteit worden verleend aan het kopen van tanks, van raketten voor de korte afstand en munitie, en van ongeveer 2000 taktische gevechts vliegtuigen. De strategische prioriteit blijft gehandhaafd voor de Cruise-raket, die ge acht wordt na een aanval de resterende Russische stategische wapens aanzienlijk in aantal te overtreffen, aldus Brown Egyptische tegenvoorstellen op de Israëli sche suggesties voor een vredesregeling in het Midden-Oosten. De Algerijnse president Boumedienne heeft gisteren in Algiers een Arabische topconferentie geopend van landen die tegenstander zijn van het vredesinitiatief van Egypte. Aan de conferentie wordt deelgenomen door Syrië, Zuid-Jemen, Li bië, Algerije en de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. j In zijn openingsrede zei Boumedienne dat het Palestijnse volk Sadat niet heeft verkozen tot zijn woordvoerder. Ook zei hij zich met hand en tand te zullen verzet- Defensie worden genoemd de minister van Financiën, Hans Apel en de minister van Justitie, Hans Vogel. Bondskanselier Schmidt heeft gisteren met de leiders van alle politieke partijen die in het parlement vertegenwoordigd zijn overleg gevoerd over het afluister- schandaal dat Lebers carrière bedreigd. zondere nadruk heeft gelegd op het ver sterken van de gezamenlijke verdediging van West-Europa” en meent dat troepen in dat gebied paraat zijn voor zware gevech ten als ze goed geoefend zijn, goed materi eel hebben, voldoende reserve-voorraden en in staat zijn snel op een crisis te reage ren. „Ongelukkig genoeg kan ik niet mel den dat onze troepen, wat deze definitie betreft, zo paraat zijn als ik het graag zou zien”. Brown haalt tegenslagen bij oefeningen aan, energieproblemen en gebrek aan geld als redenen van onvolkomenheden. Tenzij de paraatheid wordt gewaarborgd „zullen de collectieve veiligheid en de afschrik king ernstig worden ondermijnd”. Terwijl de Verenigde Staten nu in de eerste tien dagen van een crisis slechts een of twee extra divisies en 40 luchteskaders naar Europa kunnen sturen, hoopt de Amerikaanse regering volgens Brown te gen 1982 dit aantal te verhogen tot vijf divisies en 60 eskaders. JOHANNESBURG (DPA). De officier van justitie van de oostelijke Kaap-provin- cie in Zuid-Afrika, Carel van der Walt, heeft gisteren een aanklacht tegen de poli tie in verband met de gewelddadige dood van de 30 jarige zwarte leider Steve Biko afgewezen. Biko, die op 18 augustus 1977 in de oostelijke Kaapprovincie gevangen werd gezet, overleed op 12 september in een gevangenis in Pretoria aan de gevolgen van hersenletsel. Een gerechtelijk onder zoek van enkele weken heeft later de schuldvraag opengelaten en daarmee de politie ondanks zware verdenkingen voor de verantwoordelijkheid van Biko vrijge sproken. Het overleg, waaraan ook werd deelge nomen door de Amerikaanse VN-ambas- sadeur Andrew Young, heeft in beginsel enkele wijzigingen opgeleverd in de standpunten ten aanzien van de Brits- Amerikaanse plannen voor de over gangsperiode naar een vrij en vreedzaam Zimbabwe. Owen en Young enerzijds en de leiders van het front anderzijds zijn het nog lang niet op alle punten eens. Zoals eerder gemeld, is op Malta echter een duidelijke sfeerverbetering opgetre den. De partijen zullen elkaar op een nog nader te bepalen plaats en tijdstip op nieuw ontmoeten. Na Owens verklaring klonk er hevig protest uit de conservatieve lagerhuis banken. De conservatieve woordvoerder voor Buitenlandse Zaken, John Davies, noemde het „voor ons absoluut onver teerbaar” dat Owen geen enkele reke- (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Frans Josef Strauss heeft het aftreden van de Westduitse regering geëist. In een vandaag verschenen inter view met het boulevardblad Bildzei- tung zegt de voortzitter van de Beierse CSU dat bondskanselier Schmidt door de illegale afluisterpraktijken van de militaire inlichtingendienst net zoveel is belast als minister van defensie Le ber, die zelf tot aftreden besloot. Vol gens de CSU-chef hebben Helmut Schmidt en Georg Leber de veiligheid van West-Duitsland opgeofferd aan hun eigen carrière. heeft apore >or de vrij te zorgd- re om rijzing onder ■ast te Sadat zal tijdens zijn reis proberen de steun voor het Egyptische standpunt te 1 vergroten en een verzachting in het Israëli sche standpunt te bewerkstelligen. „Ik hoop dat mijn reis een nieuwe impuls aan het vredesproces zal geven”, aldus de pre- sident bij zijn vertrek. Het militaire overleg tussen Egypte en Israel in Cairo werd woensdag verdaagd zonder dat er overeenstemming over de kwestie van terugtrekking van Israel uit de Sinai was bereikt. Zo kwam er een voorlopige stilstand in de dialoog tussen beide landen, die begon na het bezoek van I Sadat van 19 tot 21 november aan Jeru zalem. Het belangrijkste land dat Sadat tijdens zijn reis bezoekt zal de Verenigde Staten zijn. Morgen en zondag voert hij bespre kingen met president Carter. Volgens de Egyptische president ligt het in handen van de Verenigde Staten meer gang in de onderhandelingen te brengen. De Amerikaanse onderhandelaar in het Midden-Oosten, onderminister Atherton, 1 is inmiddels naar zijn land gereisd met de MOGADISJOE (Reuter). Ethiopië is in de Ogaden-woestijn een offensief be gonnen tegen de Somalische troepen die grote delen van dit gebied hebben bezet. Dit is gisteren vernomen in westerse di plomatieke kringen in Mogadisjoe Ethio pië zou hierbij gebruik maken van zware luchtaanvallen door jachtvliegtuigen. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse minister van Defensie Harold Brown heeft zich bezorgd getoond over de paraatheid van de Amerikaanse troepen om een korte en hevige oorlog in Europa te voeren. Volgens Brown zal het aantal militairen dat in het begin van een derge lijke oorlog in de strijd wordt geworpen worden opgevoerd tot het vijfvoudige. se belande, overleg te betrekken in de opties die Groot-Brittannië als het „kolo niale moederland” van Rhodesië heeft. Internationale goedkeuring voor enige Rhodesische regeling is onmogelijk zon der het Britse fiat. Owen hield de conservatieve kritiek af door te zeggen dat hij op Malta ook de vorderingen in het „interne overleg” ter sprake heeft gebracht. Nkomo, eveneens in Londen, ontkende overigens dat er op Malta gesproken is over het overleg tussen Smith en de drie gematigden bisschop Moezorewa, domi nee Sithole en de tribale leider Jeremiah Chirau. Hij noemde dat gesprek ook volslagen „irrelevant”. Wel gaf Nkomo toe dat Malta „nuttig” is geweest en voor de eerste keer een diepgaande gedach tenwisseling over de problematiek der machtsoverdracht heeft opgeleverd. Het interne overleg te Salisbury zit vast doordat Moezorewa niet akkoord gaat met Smith’s idee van het kiezen „per kleur” blanke parlementariërs door blanke kiezers en zwarte parlementa riërs door de zwarte meerderheid. Overigens kwam gisteren uit Salisbury het bericht dat dominee Sithole een com promisvoorstel ter tafel heeft gebracht tussen de denkbeelden van Smith en die van Moezorewa. Wat dat inhoudt, is niet bekend. inman r geen parti san de id. De de ge ien en parti- van een gerechtelijk onderzoek. Dit is in dissidente kringen in Wenen vernomen. De drie dissidenten, actief in de bewe ging achter Charta ’77, werden het afgelo pen weekeinde gearresteerd nadat zich moeilijkheden met veiligheidsagenten hadden voorgedaan. Dit gebeurde tijdens het jaarlijkse bal van spoorwegarbeiders in Praag. Havel en de anderen kregen te horen dat ze niet welkom waren en werden naar het hoofdkwartier van politie overge bracht. Ze kunnen minstens 30 dagen zon der formele aanklacht in hechtenis wor den gehouden. Schmidt om deel te nemen aan een ge sprek over de praktijken van de militaire inlichtingendienst, omdat zij niet als „sa menzweerders” gebruikt willen worden. Schmidt zou volgens Strauss de hulp en medeverantwoordelijkheid van de CDS- CSU-oppositie hebben gezocht teneinde zijn eigen „leven” veilig te stellen. Leber wordt wellicht opgevolgd door Vandaag zal hij vergaderen met de lei- zijn staatssecretaris Andreas von Bülow. Als andere motw'liik'’ kandidaten voor trijfël Gelukkig ging alles goed, behalve dan dat ik even over de naam „defendens” struikelde. U moet weten dat de beginzin een vaststaande formulering is, die weer afhankelijk is van de geleerdheid van de opponens. Omdat ik dom geboren ben en nooit iets heb aangeleerd, moest ik mij vergenoegen met het nederige „met toe stemming van de rector magnificus” (ik heb nog even overwogen om mijn domheid te accentueren door „mag-ni-fi-cus”, met klemtoon op de tweede lettergreep en een harde g, uit te spreken als „man-ji-fi-cus”, met de klemtoon op de derde lettergreep), terwijl ik, als ik de doctorstitel had gehad, had kunnen zeggen: „Krachtens mijn recht, maar niet zonder toestemming van de rector magnificus, etcetera”. Dat klinkt al meteen een stuk beter, nietwaar? Wel had ik de raad van een der hooggeleerde opponenten, prof. dr. Karei van het Reve, ter harte genomen om in die vaststaande formulering een kleine zinswending alias grapje te vlechten, omdat de toch wat gespannen, plechtige sfeer daarmee ge broken zou worden, en ook heb ik zijn advies nagevolgd om, alvorens mijn tover spreuk de iaal in te slingeren, even een paar keer controlerend tegen de micro foon te blazen omdat dit een zowel profes sionele als geruststellende indruk zou maken MANAGUA (UPI). De nationale sta king tegen de uiterst reactionaire presi dent Anastasio Somoza in Nicaragua neemt steeds grotere vormen aan. Giste ren zijn de vrachtwagenchauffeurs in sta king gegaan. De meeste arbeiders, zaken lui en doktoren zijn al elf dagen in sta king. Veel warenhuizen zijn gesloten en er dreigt nu een voedseltekort. Volgens een belangrijk oppositieblad hebben soldaten woensdag zes anti-regeringsdemonstran- ten doodgeschoten. Stakingsleiders heb ben verklaard dat zij onverbiddelijk met de actie zullen doorgaan. ü- MINISTER OWEN ning wenst te houden met het zogeheten „interne overleg” tussen Smith en drie gematigde nationalistische leiders. De laatste tijd is er groeiende pressie van de „Tories” om dit, overigens in een impas-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3