Datum gaat mogelijk ook voor komende jaren gelden 1 petri interieur Minister wil bepaling belediging handhaven in gijzeling gehouden Meer onderzoek naar verband milieu en kanker Begrip voor problemen bij Philips Hoger beroep in pornozaak Deep Throat Kandidaat astronauten Damiate Pers IMF, de beste uit vele vaak stukken duurdere. Fransman en Zwitser Neutronenbom mogelijk niet in produktie” Ml IJmuider Courant Amendement - Koninklijk Huis ingetrokken Spaanse ambassade: Vereniging Milieudefensie: INDUSTRIEBONDEN NVV EN NKV: VS stellen voor: internationale kernbrandstofbank Koopwoningen Realistisch" NA VRIJSPRAAK Nieuw: Disco Antistat, uw platen gewassen en een vol jaar antistatisch. Antilliaanse premier: „Geen streefdatum onaf hankelijkheid Door Frolinat" in Tsjaad „Twijfel aan herkomst Minister Kruisinga: I Net binnen: de nieuwe Bose 601. De allerlaatste akoestische vinding uit Amerika. kwiksinaasappel” „Maatregelen tegen onnodige dierproeven” BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 VRIJDAG FEBRUARI 3 I I KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244. L WIJ BETALEN UW PARKEERGARAGE. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De huren gaan per 1 juli met 7 procent omhoog. De Tweede Kamer heeft zich gisteravond in grote meerderheid achter het regeringsvoorstel geschaard om de huurverhoging voor 1978 te verschuiven van 1 april naar 1 juli. Staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) zegde op verzoek van de Kamer toe te onderzoeken of ook voor de komende jaren de huurverhogingen per 1 juli in kunnen gaan. Hij zal hiertoe met de sociale partners overleg plegen. Het CDA en D’66 dienden een motie in waarin van de regering wordt geëist de huurverhoging ook na 1978 op 1 juli te laten ingaan, omdat deze toezegging aan de sociale partners door het vorige kabinet is gedaan. Brokx wees een voorstel van D’66 om de huur met 6 in plaats van 7 procent te verhogen, van de hand. (ADVERTENTIE) Tweede Kamer akkoord: huren gaan per 1 juli 7 procent omhoog ■i, (ADVERTENTIE) Hi I 0,70 145,- 1 AMSTERDAM (ANP). Er moet meer onderzoek komen naar het verband tussen milieu en kanker. Het is de plicht van de overheid er voor te zorgen dat dit op korte termijn kan gebeuren. Tot deze conclusie komt de arts dr. Paul Knipschild, voorzit ter van de Vereniging Milieudefensie te Amsterdam in het februarinummer van de vereniging, dat deze keer geheel gewijd is aan het onderwerp „milieu en kanker”. Eerder had dr. Knipschild namelijk al vastgesteld dat ongeveer 80 procent van alle kanker zijn oorzaak vindt in mi lieufactoren in de ruime zin van het woord. Voeding en tabak zijn daarbij naar zijn mening de belangrijkste oorzaken. Ook chemische stoffen en straling zijn bronnen van gevaar. In „Milieu en Kanker” wordt gesteld dat er lange tijd bestaat tussen het blootge steld zijn aan kankerverwekkende invloe den en het eventuele ontstaan van kanker. Pas rond het jaar 2000 zal duidelijk wor den, hoe ernstig het effect is van allerlei roofbouw die wij nu in toenemende mate op ons zelf plegen en op ons milieu. behandeling genomen dienen te worden. Van Dam pleitte ervoor dat de huurver hogingen de loonsverhogingen niet te bo ven zullen gaan. In het regeerakkoord van VVD en CDA wordt, zo stelde Van Dam, alleen over de bouw- en exploitatiekosten gesproken voor de bepaling van de huur verhoging. Brokx wilde op deze kwestie niet vooruitlopen en zal zijn beleid ten aanzien van de bepaling van de huurver hoging en het huurverhogingspercentage voor na 1978, bij de behandeling van de Huurprijzenwet bekend maken. Brokx sloot niet uit dat het jaarlijkse huurverho gingspercentage (nu 7 procent) voor 1979 zelfs zou kunnen worden verlaagd. Tijdens het huurdebat liet staatssecre taris Brokx weten dat hij nader zal bezien of aan de enorme prijsstijgingen van koopwoningen in de laatste jaren een eind kan worden gemaakt. De bouw van meer koopwoningen zou naar zijn oordeel de prijzen kunnen drukken. Lagere huren zouden de laagstbetaalden meer kansen op een eigen woning kunnen geven, deel de Brokx mee. (Vervolg van pagina I) De industriebonden van NVV en NKV hebben vanuit de realiteit van het econo misch gebeuren begrip voor de problemen van Philips. Dat zei Guus Fonteijn (NKV) gisteren na afloop van de tweede ronde van het cao-overleg met Philips. De Europese kandidaatsastronauten voor het gecombineerde Amerikaans-Euro pese ruimtelaboratorium-programma maken op het ogenblik een reis langs ruimtevaartlaboratoria in Engeland. Van links naar rechts op de foto: Nicollier (Zwitserland), Malerba (Italië), Kerbold (West-Duitsland) en Óckels (Nederland). De rechtbank kwam tot dit oordeel om dat niet bewezen kon worden dat de film aanstotelijk zou zijn voor een representa tief te achten meerderheid van het Neder landse volk. De officier meende dat dit wél het geval was. Hij had een voorwaardelij ke boete van vijfduizend gulden geëist. In zijn requisitoir merkte hij onder ander op de film een stap terug in de emancipatie van de vrouw te vinden. Drs. F. van Grunsven, directeur sociale zaken van Philips, zei na afloop van de bespreking dat de realistische benadering van de FNV-bonden hem bijzonder was opgevallen. „Die organisaties hebben oog voor de structurele achtergronden die bij de werk gelegenheidsontwikkeling van Philips een rol spelen”, aldus Van Grunsven. Hij bena drukte dat zowel de verlaagde groei van de omzet als de sterke invloed van de nieuwe technologieën, ook in de komende jaren zullen leiden tot een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in Nederland. Philips is volgens hem bereid de ontwik keling van de werkgelegenheid en de ge volgen van de technologie daarop be spreekbaar te maken. Ook de herverdeling van het werk is bespreekbaar. Afspraken over aantallen arbeidsplaatsen zijn naar de mening van Van Grunsven echter niet realistisch. neming dan niet gemakkelijk maken, al dus Fonteijn. De industriebond CNV en de Unie BLHP hebben een andere opvatting. Deze bonden zijn van mening dat er bij Philips een beleidsombuiging moet komen die ge richt is op het behoud van het arbeidsvolu me van dit moment. „Wij accepteren niet langer dat er jaarlijks drie tot vierduizend arbeidsplaatsen vervallen. Voor zo’n be leidsombuiging willen onze leden een half procent van de prijscompensatie inleve ren”, aldus Molendijk van het CNV. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister De Ruiter (Jus titie) wil de speciale bepalingen over ver volging van beledigingen gericht tegen leden van het Koninklijk Huis handha ven. Hij ontraadde gisteren de Tweede Kamer het amendement van de heer Roet hof (PvdA) aan te nemen, waarin werd voorgesteld de speciale regels te schrap pen, behalve ten aanzien van de koningin of een eventuele regent. „Het wetsvoorstel waar we het nu over hebben gaat over belediging van be vriende staatshoofden en leden van hun ZIJLWEG 36-38 - HAARLEM TELEFOON (023) - 31 63 99 Ook bij de volksgezondheid bestaat geen zekerheid, dat het om een Spaanse sinaas appel ging, alleen een sterk vermoeden, aldus een woordvoerder desgevraagd. De werkelijke herkomst wordt nog nagegaan. Daarom worden nu ook partijen Spaanse sinaasappelen onderzocht. Volgens volks gezondheid bestaat geen gevaar voor men sen, die sinaasappels met kwik opeten. Het kwik verlaat het lichaam weer langs na tuurlijke weg. De tot nu toe gevonden twaalf tot veer tien sinaasappels met kwik staan overi gens in geen verhouding tot de miljoenen sinaasappels, die worden geïmporteerd, aldus het ministerie. In West-Duitsland zijn ook een aantal met kwik ingespoten sinaasappels ont dekt. Eén van de kwikhoudende vruchten kwam uit Marokko, de andere uit Israel en vermoedelijk Spanje. Het Italiaanse minis terie van Landbouw heeft de verkoop in Italië van uit Israel afkomstige zuidvruch ten verboden. Alleen grapefruits vallen niet onder dit verbod. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie buitenland) LAGOS/PARIJS/GENÈVE. De op standige beweging in Tsjaad, Frolinat, heeft gisteren bekendgemaakt dat ze een Fransman en een Zwitser in gijzeling houdt, die alleen in ruil voor bepaalde concessies zullen worden vrijgelaten. Het gaat om de 20-jarige Franse student Christian Marie-Jean Masse en de 27-jari- ge Zwitserse elektricien André Pierre Kummerling. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het proefpoces rond de pornofilm „Deep Throat” krijgt zoals te verwachten was een vervolg voor het Amsterdamse gerechtshof. De Amster damse officier van Justitie mr. Von Mey- enfeldt heeft meegedeeld dat hij in beroep gaat tegen het vonnis van de Amsterdam se rechtbank waarin de exploitant van de film gisteren werd vrijgesproken. V Vei col ant ma ma bel afs ver der mo dis aan bea BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-1051S) voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 a s B C f PARIJS (Reuter). De Verenigde Sta ten hebben in Parijs voorgesteld een inter nationaal orgaan voor de distributie van kernbrandstof op te richten om de risico’s van nucleaire proliferatie te verkleinen. Het voorstel werd gedaan door Dale Mey ers, de Amerikaanse onderminister voor Energiezaken op een bijeenkomst ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van het bureau voor kernenergie. Dit bureau is een onderdeel van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO). Het orgaan moet volgens het Ameri kaanse voorstel voorraden gewoon en ver rijkt uranium opslaan. Het is niet de be doeling van de Verenigde Staten om ande re landen de wil op te leggen wat betreft kernenergie, zo zei Meyers. DEN HAAG (ANP). Het Tweede-Ka- merlid mevrouw De Boois (PvdA) heeft gisteren staatssecretaris mevrouw Veder- Smit van Volksgezondheid en minister Pais van Onderwijs schriftelijk gevraagd maatregelen te nemen tegen het gebruik van dieren voor onderwijsdoeleinden. In haar vraag wees het Kamerlid er op, dat in universitaire kring de opvatting voorkomt, dat er nodeloos gebruik van dieren wordt gemaakt. Zij werden op 18 januari j.l. in de omge ving van het meer van Tsjaad gevangen genomen. Volgens het Frolinat werd een militair van het leger van Tsjaad, die in hun gezelschap was, gedood. Een woordvoerder van het Frolinat, die in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos ver blijft, zei gisteren dat Masse zal worden vrijgelaten als de Franse regering vóór 12 februari zijn troepen uit Tsjaad terugtrekt en een losgeld van vijf miljoen gulden betaalt. Een deel van de losprijs zou in de vorm van wapens moeten worden ver strekt. Voorts zou de regering van Tsjaad een in de gevangenis zittend lid van de beweging moeten vrijlaten. Wat betreft de vrijlating van Kummer ling: het Frolinat verlangt vóór de twintig ste van deze maand een losgeld van vijf miljoen gulden van de Zwitserse regering. Ongeveer duizend leden van de verzets beweging Frolinat zijn volgens een woord voerder van de organisatie in het noorden van het land een offensief begonnen, waarbij het vliegveld van Faya-Largeau is veroverd. Bij het offensief zouden hon derd leden van het officiële leger van Tsjaad zijn gesneuveld. DEN HAAG (ANP). De Spaanse am bassade in Den Haag heeft „redelijke twijfels” over de herkomst van de „Spaanse kwiksinaasappel" in Kerkrade. De persattaché van de ambassade heeft dat gisteren gezegd. Ook drie leden van de Franse lucht macht, die als militaire adviseurs in Tsjaad zijn gelegerd, zijn mogelijk in de strijd gedood. Hun toestel zou door het Frolinat zijn neergeschoten. Het vliegtuig waarin de Fransen zaten en dat deel uit maakt van de vloot van de luchtmacht van Tsjaad, wordt sinds zondag vermist. Alphenaar Minister De Ruiter gaf op een punt overi gens wel toe. Hij diende een nota van wijzigingen in waardoor de ontzetting uit het kiesrecht als bijkomende straf bij bele diging van bevriende staatshoofden kwam te vervallen. Dat was in overeenstemming met opmerkingen van de heer Roethof dat zo’n straf mogelijk gebruikt zou kunnen worden om politiek bewuste mensen monddood te maken. Ook de VVD en het CDA hadden het nut van die bepaling in twijfel getrokken. DEN HAAG (ANP). De Antilliaanse regering wil nog geen datum stellen voor onafhankelijkheid of zelfs maar een streefdatum. In de huidige kabinetsperio de zal prioriteit worden gegeven aan de bestrijding van maatschappelijke proble men als de grote werkloosheid boven het aanbrengen van wijzigingen in het Konin- krijksstatuut. HILVERSUM (ANP). Er is een reële kans dat de neutronenbom niet in produk- tie komt. Dat heeft minister van Defensie, dr. E. J. Kruisinga, gisteravond in de televisie-actualiteitenrubriek „Hier en nu” van de NCRV gezegd. Kruisinga zei dat behalve in Nederland ook in Noorwe gen en Denemarken overwegende bezwa ren bestaan tegen de invoering van de bom. Bovendien is een meerderheid van de Engelse regering tegen. Door de verschuiving van 1 april naar 1 huurverhogingen door de verhuurders in juli gaan de huren dit jaar in werkelijk heid op jaarbasis slechts ruim 5 procent omhoog. De voorstanders van een perma nente verschuiving van de huuringangsda- tum (CDA, D’66) betoogden dat daaraan voordelen zijn verbonden. Omdat per 1 juli de jaarlijkse berekening van de indivi duele huursubsidie plaats vindt, kan de hogere huur onmiddellijk in het subsi diebedrag betrokken worden. De PvdA en WD wilden een definitieve verschuiving aan de orde stellen bij de behandeling in de Kamer van de Huurprijzenwet. De Huurprijzenwet is door oud-PvdA- staatssecretaris Van Dam ingediend, en de nieuwe staatssecretaris Brokx kondigde aan dat hij de Huurprijzenwet (één huur- regime voor het gehele land) over enkele maanden, met enkele wijzigingen, in de Kamer zal verdedigen. Het wetsontwerp over de ingangsdatum van de huurverhoging 1978 dat gisteren in de Tweede Kamer werd behandeld, had staatssecretaris Brokx zonder wijzigingen van zijn voorganger Van Dam overgeno men. Op verzoek van Van Dam liet de staatssecretaris weten dat dit jaar tot 1 september nog bezwaarschriften tegen BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 215,- losse nummers f buitenland per kwartaal IMF "COMPACT II” De bekendste uit de IMF reeks Na de lovende kritieken en testen in binnen- en buitenlandse Hifi bladen, waarin vooral impulsweergave, het homogene midden en uiterst gedefinieerde basweergave geroemd worden. Augustus 1976-Algemene erkenning. Als klap op de vuurpijl wordt de IMF Compact II unaniem als beste luidspreker gekozen door consumenten-organisaties in Engeland, België en Nederland tezamen, ondanks concurrentie van veel grotere- en duurdere luidsprekers De minister van Defensie heeft deze week een bezoek gebracht aan zijn Engel se collega Mulley en met hem onder meer over de neutronenbom gesproken. Minis ter Kruisinga verwacht dat de Verenigde Staten er hun consequenties uit zullen trekken als een belangrijk deel van de NAVO-partners tegen het nieuwe kernwa pen is. De kans, dat er van wordt afgezien is „niet absoluut, maar zeer reëel”, aldus Kruisinga. De definitieve beslissing over de neutronenbom moet vallen in de verga dering van de NAVO-raad in mei in Was hington. Volgens Fonteijn moet er voor 1978 een raamovereenkomst worden opgesteld, waarin garanties staan voor de arbeids plaatsen. Die overeenkomst zou per vesti ging moeten worden uitgewerkt. Ook moe ten er procedures worden ontwikkeld voor het geval zich ten aanzien van de werkgele genheid onvoorziene problemen voordoen. „Het is niet reëel om vast te houden aan het personeelsbestand van Philips zoals dat was op 31 december vorig jaar. Waar het ons om gaat is dat Philips zich princi pieel uitspreekt over een dergelijke over eenkomst, ongeacht welke aantallen daar in moeten worden ingevuld. Wij moeten proberen de terugloop van het aantal ar beidsplaatsen bij Philips te beheersen”, aldus Fonteijn. Volgens hem heeft Philips de werkgele- genheidsproblematiek nog niet eerder zo nadrukkelijk willen bespreken. „Dat duidt erop dat het concern met grote structurele problemen te kampen heeft. Ik verwacht dat één van de grootste herstructureringen van de komende tijd in Nederland bij Philips zal plaatsvinden. Daarom kan het bedrijf eenvoudig niet onder een raam overeenkomst uit. Weigert Philips zo’n overeenkomst, dan krijgt ze de hele vakbe weging tegen zich en zullen het de onder- regering, niet over de bescherming van de koninklijke waardigheid”, aldus minister De Ruiter. Hij kondigde aan dat dit laatste punt over enige tijd aan de orde zal komen bij een apart voorstel waarin ook de bij zondere voorzieningen voor de leden van het koninklijk huis betrokken zullen worden. Het PvdA-Tweede-Kamerlid trok na de woorden van de minister zijn amendemen ten over schrapping van de speciale bepa lingen ten aanzien van leden van het Ko ninklijk Huis in. „Dat is realistisch, ik weet dat ik toch geen voldoende steun uit de Kamer krijg”, aldus de heer Roethof. De communist Bakker, die zich tegen een huurverhoging uitsprak, maakte er melding van dat steeds meer mensen met achterstallige huurbetalingen zitten. Brokx weet dit niet aan de huurverhoging maar aan het feit dat vele huurders zelfs met huursubsidie de huren niet meer kun nen opbrengen. „Daarom zullen gemeente besturen en woningbouwcorporaties een selectiever woningtoewijzingsbeleid moe ten voeren”, oordeelde staatssecretaris Brokx. Dit heeft de Antilliaanse premier Rozen dal gisteren gezegd tegen de vaste Kamer commissie voor Antilliaanse Zaken. De Antilliaanse mininster-president meent, dat een stevige sociaal-economische en fi nanciële basis moet worden gelegd alvo rens gepraat wordt over onafhankelijk heid. Dit heeft de voorzitter van de Kamer commissie, Van Zeil, na de vergadering bekendgemaakt. De Antilliaanse regering geeft voorrang aan het realiseren van een nieuwe interne staatkundige structuur op de Antillen. Daarbij staat haar een maximale zelfstan digheid voor de eilanden afzonderlijk voor ogen met handhaving van het Antilliaans verband. Verder willen de Antillen pas onafhan kelijk worden als Nederland garanties geeft voor een langdurige („eeuwigduren de”) ontwikkelingssamenwerking.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4