Raad Velsen achter opstelling college a 1 59 Bekers en snert sluiten Hoogovenschaaktoernooi af •S F f« Vrije School ingetrokken Raad Velsen stemt unaniem tegen opgaan in provinciale waterleiding Aanvraag van 49.75 VOS-cursus en Ouders op Herhaling Geen klachten, niets beter, alleen maar duurder Spijker- st it Meer woningbouw geeft woonwagenbewoners ook recht op extra ruimte CORDUROY BANDPLOOI- BROEKEN Verdeeld Vertrouwen Subsidies voor AHD, Nepzilver voor echt „verkocht” WHB BETER DRUKWERK BESTELLEN? vlhb van R|XEL zo’n drukker 'f*> Oosterduinweg 29 I tel. 14768 Umuiden broeken ■Ml z ’978 VELSFN-MM’HDEN FEBRUARI VRIJDAG 3 I GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VELSEN. De gemeenteraad van Velsen heeft zich unaniem tegen het samenvoegen van de Belan gengemeenschap Drinkwatervoorziening Zuid-Ken- nemerland met het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland uitgesproken. Naar het gevoel van de hele gemeenteraad heeft de provincie op geen enkele manier duidelijk gemaakt, wat de noodzaak van zo’n samenvoeging is en in hoeverre de mensen met deze fusie gediend zijn. Voor de bevolking van Velsen, Haarlem, Zandvoort en Bloemendaal zou het alleen maar betekenen, dat het water er niets beter op wordt, maar wel veel duurder. Ken herken jezelf In mode van Progressief Velsen staat alleen in verontrusting over „Open Beraad Wethouder J. W. Meijer 9 9 II n de ister its te men bij- van illen a de nen- epa- Ko- veet t de geen naas- eden, d. De gaan, lanse rolks- men- 1. Het 's na- veer- yveri- >enen teerd, iur ur VELSEN. „De fractie van Progessief Velsen vindt het onaanvaardbaar dat het college de vraag naar openheid, naar ver- antwording van een stuk beleid, op deze manier afdoet. Wij willen op geen enkele manier verantwoordelijk zijn voor zo’n beleid en we nemen er dan ook duidelijk afstand van. We hoeven nauwelijks op het verantwoordelijkheidsgevoel van de an dere raadsleden een beroep te doen om te mogen verwachten dat in de loop van de discussies de raad er bij het college op zal aandringen de gestelde vragen reëel te beantwoorden”. Met deze woorden ein- IJMVIDEN. Het mag Hoogovens dan niet voor den vleze gaan, aan de snert tijdens het traditionele afscheids maal van het Hoogoven Schaaktoernooi was het niet te merken. Daaraan ontbrak het vlees niet. Ook de bekers, die altijd de afsluiting van de grote schaakmani- festatie vormen, waren overvloedig aan wezig, evenals bet publiek, dat op uitno- digde D. H. Kuijper donderdagavond zijn verklaring rond de vragen die hij het college heeft gesteld over de gang van zaken rond en binnen het zogenoemde Open Beraad. Naar zeggen van Kuijper zou openheid van zaken moeten worden gegeven zodat de burgers niet alleen we ten waar zij aan toe zijn, maar tevens de gelegenheid krijgen om mee te denken. Het college bleef echter bij de weigering om die openheid te verschaffen, omdat daar omtrent met de andere deelnemers van het Open Beraard afspraken bestaan. De fracties van de PvdA, CDA en VVD onderschreven het collegestandpunt en spraken hun vertrouwen uit. Hierdoor bleef Progressief Velsen alleen in zijn verontrusting over het feit dat de resulta ten van het besloten Open Beraad direct naar de Planologische Commissie zijn ge gaan. „Een inbreuk op de inspraakproce dures”, aldus Kuijper. De PvdA-er A. Schiltmeijer sprak be grip uit voor het college ten aanzien van de verantwoordelijkheid die het verlangen tot stilzwijgen geeft. Namens zijn fractie stelde hij dat een uitspraak over welke Alle fracties gaven steun aan het standpunt van het college, dat een samenvoeging afgewezen moet worden, zoals ook Haar lem, Zandvoort en Bloemendaal, met Velsen verenigd in de BDZK, hebben gesteld. Het CDA stelde bij monde van W. Koopman, dat Velsen medeverantwoordelijkheid wil blijven dragen voor het drinkwater. Het idee van één gelijk tarief, waar de provincie mee schermt, sprak hem wel aan, maar hij vroeg zich af, waarom dat dan niet voor Amsterdam en Hilversum zou moeten gelden en vond het begrip „solidariteit” in dit opzicht niet op zijn plaats. Het samenvoegen van de waterdistributie met de produktie sprak hem helemaal niet aan, hoewel hij samenwerking bij distributie met de BDZK-gemeenten niet uit wilde sluiten. havenontwikkeling dan ook, alleen door de gemeenteraad kan worden gedaan. Zijn enige kritische noot klonk door in de uit spraak dat in het Open Beraad niet verder kan worden gesproken als niet alle betrok ken gemeenten, met name Beverwijk een vertegenwoordiging krijgen binnen dat Open Beraad. CDA-fractievoorzitter H. A. de Boer stelde dat hij niet kon geloven dat het college in het Open Beraad een ander standpunt zou innemen dan dat van de raad. Hij zei te twijfelen aan de zin van de vragen. „Ik vind het levensgevaarlijk”, zo sprak hij. „Uit deze discussie kan bij de burgers de indruk overkomen dat het col lege een smerig spelletje speelt. Je moet denken aan het effect van deze vragen. De antwoorden had Kuijper van te voren wel kunnen weten”. Gezien de uitgebreide discussie die plaats had over openheid en openbaar heid, stelde de wethouder te verwachten dat, wanneer de zaken binnen het Open Beraad meer zijn afgerond, die openheid wel zal komen. „Voorlopig haal ik als positief punt uit deze discussie”, zo be sloot hij, „dat de raad als zodanig nog met het standpunt van het college (afwijzing voorhaven) instemt. Dat is mijn grootste voldoening, al hebben wij als raad altijd één lijn getrokken. In een belangrijke zaak als deze moet je niet met een verdeel de raad te maken hebben”. mogelijk is in de havenmond. De mogelijk heden moeten worden bestudeerd en het Open Beraad moet deze op tafel zien te krijgen. Wij hebben wel vertrouwen in de gang van zaken”. In zijn antwoord refe reerde wethouder J. W. Meijer aan de ontwikkelingen die hebben geleid tot de instelling van het Open Beraad. „En op gegeven moment zit je vast. De alterna tieven moeten worden bestudeerd en wij zijn genuanceerd. Het zal een zware beslis sing worden, dus wij willen als college niet alleen de verantwoordelijkheid dragen.” het toernooi meewerkt en als schaakster ook haar sporen nationaal en internatio naal heeft verdiend. De Vrienden schen ken bovendien een bedrag aan de schaak bond voor de begeleiding van een jeugd speler. Met een rede van oud-organisator VELSEN-NOORD. Een echtpaar uit Velsen-Noord betaalde woensdag aan de deur 125 gulden voor een volkomen waar deloze set tafelbestek. Het eetgerei werd „gratis” aangeboden. De man die met de bedriegelijk glanzende koopwaar aan de deur verscheen vroeg echter wel het bo vengenoemde bedrag als bijdrage in de „vervoerskosten”. De Velsense politie spreekt van een vol komen nieuwe oplichtingsmethode zonder dat de dader voor dit feit kan worden gepakt. Het echtpaar dat al kort na het vertrek van de koopman bij de politie verscheen kreeg het tafelgerei „gratis aan geboden”. Omdat volgens de letter niet van een kooptransactie sprake was, kan oplichting geen motief zijn voor wettelijke VELSEN. De gemeenteraad van Vel sen heeft zich akkoord verklaard met de Nota Standplaatsenbeleid van het Woon wagencentrum IJmond. Tijdens de be handeling van de nota in de raad werd donderdagavond echter door verschillen de raadsleden vraagtekens gezet achter de uitspraak dat het aantal standplaatsen in deze regio de 125 niet zou mogen over schrijden. Wethouder Th. C. Witte antwoordde hierop dat dit aantal van 125 een princi- peuitspraak is, die wanneer de omstandig heden wijzigen, kan veranderen. Hij gaf een overzicht van de stand van zaken in de andere deelnemende gemeenten, wat be treft de pogingen om ruimte te creëren voor standplaatsen. „En mochten zich in de IJmond nog nieuwe mogelijkheden voordoen”, aldus de wethouder, „bijvoor beeld gebieden waar woningbouw wordt gecreëerd, zal dat verhoudingsgewijs in dezelfde mate gelden voor woonwagenbe woners”. Hiermee ging de heer Witte in op suggesties dat bij nieuwbouw in bijvoor beeld de Velserbroekpolder in Santpoort of het Noordenveld in Heemskerk, de aan leg van extra woonwagencentra moet wor den bekeken. P. Veldheer, een hulde aan de organisato ren van het toernooi en een applaus voor koks en serveersters van Hoogovens voor de uitstekende snertmaaltijd werd het veertigste Hoogovenschaaktoernooi af gesloten. yeri- van j uit jele- vam ning f dat men nsen i het ig in M. Kotte van de WD merkte kort op: „Er zijn geen klachten, er komt geen wezenlijke verbetering en alleen de kosten worden hoger”, daarmee het provinciale plan volledig verwerpend. Hij voelde wel voor een studie naar een verdere samenwerking binnen de BDZK op het gebied van de distributie. Th. Kruisman (CPN) en D. H. Kuijper (prog. Velsen) waren bijna nog korter in hun reactie en wezen het plan ook volledig van de hand. „Solidari- „Omdat de WD geen vertegenwoordi ging in het college heeft, volgt deze fractie het gebeuren slechts op afstand,” zo liet fractievoorzitter G. A. Schoonkind weten. „Maar wij zeggen geen nee tegen alles, dat zou een ontkenning zijn van datgene wat (ADVERTENTIE) iantal ont- chten ael en ninis- op in Tuch- zallen B am- dijke i de rade, heeft Voor de Algemene Hulpdienst betekent dat dat de vijf mille nade lig saldo over de begroting van 1977 wordt vergoed. Voor de cur sussen Ouders op Herhaling en de VOS zijn respectievelijk ruim tienduizend en bijna zesduizend gulden beschikbaar gesteld. Deze laatste twee subsidies gelden voor de eerste helft van 1978. Daarna, zo verwacht het gemeentebestuur, zullen de subsidies van het rijk komen. Wanneer tenminste het Educatieve Plan (voor vormings- en ontwikkelingswerk voor vol wassenen) door het ministerie wordt goedgekeurd. VELSEN. De Algemene Hulp dienst en de organisatoren en deelneemster van zowel de cursus Ouders op Herhaling en de cursus Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving kunnen voorlopig opgelucht adem halen: zonder problemen, veelal zelfs met loftui tingen gepaard gaand, heeft de gemeenteraad zich donderdaga vond akkoord verklaard met de voorstellen tot subsidiëring. meestergroep werd gedeeld door Frans Bom en de Braziliaan Trois. A. Wetze- laar tenslotte reikte namens de vrienden van het Hoogovenschaaktoernooi de prijs van verdienste uit aan mevrouw A. van der Veen, die al meer dan 25 jaar aan VELSEN. De mogelijke vestiging van een Vrije School in Velsen is donderdag voor de gemeenteraad toch geen punt van discussie geworden. De indiener van de aanvraag tot vestiging, het bestuur van de Stichting tot Bevordering van de Peda gogie van Rudolf Steiner, heeft de aan vraag om medewerking van de gemeente Velsen ingetrokken. Bij behandeling van aanvraag tot vestiging in* Velsen in de commissie-onderwijs was al duidelijk ge worden dat de commissieleden het colle ge van Velsen volgden in de weigering. Een weigering die was gebaseerd, aldus de gemeente Velsen, op het feit dat de aanvraag niet voldeed aan de daarvoor geldende wettelijke eisen. teit in de tarieven onderschrijven we”, aldus Kuijper, „maar dan niet tot aan een provincie- of gemeentegrens, maar nationaal”. Binnen de PvdA heerste enige verdeeldheid, niet op grond van de conclusie van het college, maar omdat een deel van de PvdA uit de stukken meende op te maken, dat een samenwerking met de provincie definitief wordt afgewezen en alleen gekozen werd voor de BDZK. Eens was men het met elkaar, dat de provincie geen argumenten voor de samenvoeging naar voren heeft ge bracht, die steekhoudend zijn. Ook de zogenaamde „solidariteit” in de tarieven wees F. F. G. Reichenfeld als fractievoorzitter van de PvdA af, vooral ook omdat Velsen er bij een schadeloosstelling maar bekaaid af zou komen. Men had immers geen winst willen maken, terwijl de schadeloosstelling wel op winst was gebaseerd. Door hogere tarieven zou Velsen zelfs mee moeten betalen aan de schadeloosstelling van andere gemeenten, die wel winst hadden gemaakt. H. E. Wind wilde namens een deel van de fractie het overleg met de provincie open houden. Wethouder H. van der Werff stelde de dissidenten van de PvdA gerust: zich uitspreken tegen dit reorganisatieplan betekent geen definitieve afwijzing van samenwerking met de provincie. Hij wees de raad er nog op, dat het bij fusies altijd de gewoonte is, dat wordt gesproken met de vakorganisaties. G.Shadden dat fatsoen niet eens opgebracht, zelfs niet ten opzichte van de medezeggenschapscommissies. Ook hij meende, dat de provincie er ten onrechte het solidariteitsbeginsel bij heeft gehaald en wees erop, dat die solidariteit wel op andere manieren te bereiken is dan via een fusie. Hem was gebleken, dat de provinci ale watertarieven niet eens 50 procent boven die van de gemeen te Velsen liggen, maar vaak zelfs 75 procent. Duidelijk stelde hij, dat Velsen niet tegen samenwerking is bij de distributie met de andere BDZK-gemeenten. Velsen wil mee werken aan een onderzoek naar de mogelijkheden. Hij vond het echter niet juist, dat Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort al in principe voor zo’n samenwerking kiezen, voordat er een onder zoek is geweest. „En alleen in dat opzicht wijkt ons standpunt van dat van de andere drie BDZK-gemeenten af”, stelde hij tenslotte. vervolging. Van der Sterren ontving uit handen van mevrouw Van Kuijk de trofee voor de meest spectaculaire wedstrijd, die hem als kandidaatmeester winst opleverde tegen kandidaat-wereldkampioen Kortsnoj. Het risico om af te wachten wat de gemeenteraad als geheel zou beslissen, is door het stichtingsbestuur te groot geacht. Een afwijzing zou de stichting weliswaar de mogelijkheid laten een beroepsproce dure aan te gaan, maar een procedure tot de Kroon kan tweeënhalf jaar duren. In een communiqué heeft het stichtingsbe stuur laten weten dat een dergelijk uitstel niet in het belang is van leerlingen, leer krachten en ouders. Bovendien, aldus de stichting, zou dit in tegenspraak zijn met de oorspronkelijk genomen beslissing dat de Rudolf Steinerschool in Schalkwijk de verlening van het tijdelijk onderdak aan de klassen van de Vrije School Kennemer- land tot twee jaar zal beperken. Of het stichtingsbestuur een nieuwe aanvraag zal indienen, en dan één waarbij rekening wordt gehouden met de juridi sche interpretatie van het college van Velsen, wordt besloten nadat leerkrach ten en betrokken ouders zijn gehoord. jaren, alle eer aan en ook de bekerwin naars, die naar voren kwamen om de verdiende hulde in ontvangst te nemen. Estel-directeur M. Albracht ging in zijn speech in op de relatie tussen schaken en snert en wist te vermelden, dat de kampi oen snerteter op een van de maaltijden liefst negen borden had „bestreden”. Hij wees er de eters met klem op, dat KNHSF niet betekende Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Snertfabrieken. Wat be treft het schaaktoernooi zelf merkte hij op, dat men in dit toernooi de allersterk ste grootmeestergroep bij elkaar had ge had, hetgeen de nieuwe trofee, een gesti leerd schaakspel in staal rechtvaardigde. Dat schaakspel overhandigde hij win naar Portisch niet het weegt 35 kilo maar wel een verkleinde replica, waarna de overige deelnemers hun prijzen ont vingen, telkenmale begeleid door een da verend applaus. Hans Ree, die zijn eerste grootmeestersresultaat had behaald kreeg daarvoor de extra trofee, terwijl Genno Sosonco de eerste prijs in ont vangst mocht nemen, maar dan wel die van vorig jaar, toen er op een gedeelde eerste plaats bij het bestellen van de bekers niet was gerekend. Vervolgens drukte prof. M. Euwe zijn waardering voor het sportieve spel uit. De Leo van Kuijk-prijs voor de meest spectaculaire partij ging, zoals niet an ders te verwachten was naar Van der Sterren, die in de grootmeestergroep de buteerde als kandidaat-meester en de kandidaa t-wereldkampioen Kortsnoj als enige wist te verslaan. Hij kreeg zijn beker uit handen van mevrouw Van Kuijk. Voor de overwinning in de mees- ter-vierkamp mocht Hans Bouwmeester de eretrofee van Kennemerduin in ont vangst nemen, terwijl de beker voor de beste vereniging boven het kanaal naar het Beverwijkse Pat-Mat ging. Hennie Koopman uit Heemskerk ont ving de „Damiate-wisseïbeker” voor de beste snelschaker uit de IJmond. Hij had bovendien het snelschaaktoemooi ook gewonnen. De prijs voor de tienkamp van De Zon ging naar de Duitser Hartung, terwijl de VW-prijs voor de reserve- Hennie Koopman mocht de Damiate-wisselbeker ontvangen uit handen van redacteur C. de Graaff van de IJmuider Courant. diging het smakelijke en eervolle gebeu ren mag meemaken. Ze waren er alle maal, de schakers, de organisatoren, af gevaardigden van instanties en de tientallen medewerkers, die het toernooi maken tot wat het is. In lange rijen aan de tafels gezeten, deden zij de snert, herinnering aan de prijzenpot van het eerste schaaktoernooi tijdens de oorlogs- (ADVERTENTIE) strakke en uiteenlopende pijp Alle breedtes en lengtes Lange'Nieuwstraat Noord Arcade IJmuiden Telefoon 13899 iO

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5