Jubileumconcert vol hoogtepunten langs sluizen en havens Schoolvolleybaltoernooi van VCIJ in sporthal Zeewijk Met het oog op de verkiezingen Hup, gooi maar over het hek Carnaval en film in De Brulboei Kien-dansant Collecteren van T.I.O.S. voor in De Rank Sri-Lanka De kip en het ei bij Vrouwenbond Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop Meubelfabriek Oisterwijk Geen disco in Zeewijk BINNENKORT NIEUW BESTUUR VOOR ORANJEVERENIGING IJMOND VRIJDAG 3 FEBRUARI 19 7 8 Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. 'i O s>”. zan Vil- sco ou- uur za. ARIE VAN DER VEER (ADVERTENTIE) 15 u. toen. g al- veer Beverwijk, Parallelweg 100, tel. 02510-26923 j. 20 ruari pend weer „The 21.30 teilig- De toneelvereniging T.I.O.S. houdt vrijdag 10 februari een feestavond voor de leden. Een kien-dansant wordt het deze keer. Tevens worden de aanwezigen ingelicht over het nieuwe stuk, dat op 19 mei op de planken moet worden ge bracht. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, zegt T.I.O.S. de feestavond wordt gehouden in De Rank aan de Kon. Wilhelminakade in IJmuiden en begint om acht uur. h. zat. 14 u.: .15 u. Eïinze slag- ineel- Zat met ig en haar 15 u.: .30 u.: elux- alle ruk- bru- lat, lag en (Van onze volleybalmedewerker) IJMOND. Op maandag 6 februari organiseert de IJmuider volleybalclub VCIJ voor het derde achtereenvolgende jaar een schoolvolleybaltoernooi in de sporthal Zeewijk. Voor de wedstrijden gelden een aantal aangepaste regels. Zo bestaat een wedstrijd uit twee sets van elk 187» minuut. Mocht de stand na 127: minuut gelijk zijn, dan wordt doorge speeld tot één der teams een punt heeft behaald. Voorts zijn time-outs niet toege staan. Bij gelijk eindigen in de poules telt het scorequeotiënt (aantal punten vóór, gedeeld door het aantal punten tegen). Meer dan vierhonderd zangliefhebbers hadden zich donderda gavond van een plaatsje verzekerd in de IJmuidense Petrakerk waar het Gereformeerd Kerkkoor IJmuiden een jubileumconcert gaf. Het koor bestaat dertig jaar. Een goede aanleiding voor een optreden voor groter publiek. Het zangrepertoire omvatte naast het vertrouwde geestelijke lied ook profane werken. Laudate Dominum van W A Mozart kon qua uitvoering een topper Het toernooi begint om acht uur ’s mor gens, terwijl de finales respectievelijk om 12.30 uur, 16.00 uur en 16.30 uur plaats zullen hebben. Door de VBH zijn vier Twee voorbeelden: langs de spoorlijn bij de Wilhelminakade en de Driehuizerkerk- weg. wisselbekers beschikbaar gesteld, waar van er twee definitief door de „Vissering” kunnen worden gewonnen. De twaalf scheidsrechters zijn leden van VCIJ die belangeloos hun vrije dag opofferen. „Doel van het toernooi is,” aldus VCIJ- bestuurslid Ger ter Beke, „de schooljeugd meer in aanraking te brengen met volley bal en zodoende wat meer bekendheid aan deze sport te geven.” worden genoemd. Robert Bakker, de vaste organist van het jubilerende koor, zorgde voor een verrassing met zijn blokfluit- solo „Engels nachtegaaltje”. Op het concert volgde een receptie in de koffiekamer van de Petrakerk voor de dirigent Jan te Loo die vijfentwintig jaar voor het IJmuidense koor actief is. De presidente mevrouw Baardman overhandigde hem een envelop met inhoud. De disco-avond in buurtcentrum Zee wijk is afgelast. In verband met repara- tiewerkzaamheden kan de wekelijkse bijeenkomst voor de jongeren deze keer niet doorgaan In buurthuis De Brulboei wordt maan dag en dinsdag carnaval gevierd. Maan dagmiddag om twee uur begint het. Eerst voor de kinderen van vijf tot en met acht jaar. De kinderen van negen tot twaalf jaar worden dinsdagmorgen om tien uur verwacht. Trek maar wat geks aan, iets moois of iets heel lelijks, het mag alle maal. Er zijn zelfs prijzen voor de meest opvallende geklede carnavalsvierders. Zaterdagmorgen wordt in de Brulboei weer film gedraaid. „Alice in Wonder land” deze keer. Het begint om tien uur. m. en een holte van 3,84 m. De stoom voor de 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Mij De Schelde, vermogen 1000 pk, werd geleverd door 2 Schotse ketels, vandaar twee schoorstenen. Vanuit de overleggroep Vormingswerk voor Vrouwen, waarin de drie buurthui zen De Spil, De Mei, de Brulboei en bovendien de Samvro meedoen, is een korte politieke oriëntatiecursus „Met het oog op de verkiezingen” georganiseerd. De cursus is voor vrouwen en heeft de bedoeling te informeren over het reilen en zeilen van en in de politiek, om zo te komen tot een bewuste keuze bij de Sta ten- en de gemeenteraadsverkiezingen van straks. De achtergrond van deze cursus is het vermoeden dat nog veel vrouwen stemmen zoals hun man stemt of hun ouders, omdat zij het eigenlijk allemaal niet zo overzien. Deze cursus moet dat gebrek aan informatie op heffen. Daarom wordt in de cursus aan de volgende punten aandacht besteed: hoe De Vrouwenbond NVV houdt ko mende dinsdag een informatiea vond. De kip en het ei staan centraal. Het Produktschap van Pluimvee en Eieren verzorgt deze avond. Leden en ook andere belangstellenden zijn dinsdag om acht uur welkom in ge bouw Velserduin, aan het Velser- duinplein in IJmuiden. tan”, teruggekocht worden door Bureau Wijsmuller en er werd een naam van een provincie aan gegeven, nl. „Drente”. Toen deze boot op 19 oktober 1935 de bij Eg- mond gestrande ss „Kerkplein” trachtte vlot te brengen kreeg de „Drente” een tros in de schroef en liep eveneens op het strand. De bemanning werd gered maar de sleepboot moest later ter plaatse worden gesloopt. Oude namen van voorheen zijn later weer door Bureau Wijsmuller aan nieuwe sleepboten gegeven. Zo kwam er in 1920 een nieuwe „Titan”, een kleine sleepboot van 92 ton welke in 1925 werd verkocht naar Argentinië. De derde „Titan” maakt nog steeds deel uit van de Wijsmullervloot. Deze werd op 19 maart 1956 overgedragen na te zijn gebouwd door de werf van Jonker Stans te Hendrik-Ido-Ambacht, een motorsleep- boot van 245 bruto ton, welke beschikt over twee Bolnes motoren, gekoppeld aan één schroef met een vermogen van 1200 pk. >1.15 ke”. Zrij. den Redactie Loes De Fauwe tel 02^50 15389 „Star ng Fu 3.00 isco Het organisatiecomité dat zich inzet voor de Sri-Lankaweek die in maart in Velsen wordt gehouden, zit dringend ver legen om collectanten. Deze collectanten moeten worden ingezet in de collecte voor een ambulance voor Sri-Lanka. Wie wil daar aan meedoen, zo vraagt het comité. Opgave bij Jan van der Horst op de afdeling voorlichting van het stadhuis Velsen, 02550-19000. lur, ■ur. en len. 169. ler- ‘de- en- eer lui- i Van- .1. Zat. „De jen 24 ijk- ■ea- ijdag n 10- 1.30- 1.30- lur, ir. 1.15- ■erstr.) 15, 20, 16 j. ndaag i op ï- om- en- 1-10 121.30 „De i mor- 7e- er- ir. 10- werkt de gemeenteraad, de commissies, het college van burgemeester en wethou ders. Hetzelfde over het provinciaal be stuur en landelijk de Eerste en de Tweede Kamer. Er zal een forum komen met de politieke partijen van Velsen. Hierin komen de programs aan de orde en de onderlinge verschillen. Dan kan nog worden gesproken over de relatie tussen de wijkproblemen in Velsen. denk aan Oud-IJmuiden en Velsen-Noord. Naar keuze kan ook een algemeen onder werp worden behandeld. Vorig jaar is de cursus „Met het oog op de verkiezingen” ook geweest. Omdat de belangstelling toen erg groot was (rond de honderd deelneemsters), is nu geko zen voor drie groepen. Dat wil zeggen dat op 20 en 27 februari en 6 en 13 maart een groep draait in de Petrazaal aan de Spaarnestraat. Dit wordt de maandaga- vondgroep. De tweede groep start op dinsdag 21 februari in De Mei in Velsen- Noord en komt daar vier keer bijeen. De derde groep wordt gehouden in De Brul boei. Deze start donderdag 23 februari en heeft dus de donderdag als vaste avond. De bijeenkomsten zijn van acht tot tien uur. De cursus als geheel kost een tientje. Belangstellenden kunnen zich voor 15 februari opgeven bij: buurthuis De Mei, geelvinckstraat 28, Velsen-Noord, tel. 02510-24025; bij buurthuis De Brul boei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, tel. 02550-10652 en bij mevrouw de Zwarte- Lokker, De Olmen 18 in IJmuiden (Zee wijk), tel. 02550-12359. mat/mza 9-18 uur odbye er in 't our de Elke week kunnen de Velsenaren hun huisvuil kwijt bij de vuilnisman. Elke week kan worden gebeld en komt de aparte wagen voor groot vuil bij u langs. Te allen tijde kan een container worden besteld. Wanneer dat nog niet voldoende is, kan iedereen zelf nog Z’n troep bren gen naar de Amsterdamseweg, waar de gemeentereiniging is gestationeerd. Wat wil je nog meer, zou je denken. En toch gebeurt het: hup, gooi maar over het hek, hup, gooi maar over het balkon „Als ik het maar niet meer zie”, lijkt de men taliteit. Dit alles vormt geen nieuw probleem voor de gemeentereiniging, al blijft het een bron van ergernis. Regelmatig wordt op meerdere punten in Velsen illegaal gestorte rotzooi weggehaald. Langs spoorbanen, achter flats, van braaklig gende terreintjes. Het stukje spoorbaan langs de Wilhelminakade is een populair punt, het is er allemaal te vinden. De heer A. M. Jager van de gemeentereini ging: „het is natuurlijk gebied van de spoorwegen, maar omdat daar perso neelsgebrek heerst, wordt niet meer zo vaak de berm schoongemaakt. Dan moe ten wij het doen, anders wordt het hele maal erg. Langs de hele spoorlijn, ook in Santpoort waar de drinkwaterbronnen liggen, wordt gestort. Het is onbegrijpe lijk, de mensen brengen het er heen en rijden niet naar de Amsterdamse weg, waar men bijna elke dag terecht kan”.' Wanneer u ander huisvuil heeft dan de gewone plastic zakken, oude meubels of wasmachines, wat dan ook, kunt u via het telefoonnummer 19119 van de dienst Gas, Water, Reiniging vragen of de groot-huisvuilwagen, langs kan komen. Deze wagen rijdt elke dinsdag door de gemeente. Het kost normaal gesproken niets. Alleen voor het weghalen van puin, wordt rond de twintig gulden per kubieke meter gevraagd. Een grote bak of container, die voor de deur geplaatst kan worden, kost 125 gulden. Aan de Amsterdamseweg kunt u terecht van maandag tot en met vrijdag van acht tot twaalf en zaterdag van tien tot half een. Op 1 juni 1826 werd een houten rader sleepboot onder de naam „Noord Holland’ in dienst gesteld op de ree van Den Helder en de opdracht voor de bouw was ver strekt door de Staten van Holland. Het vaartuig was groot 160 ton en het machine- vermogen bedroeg 60 pk. In 1841 werd deze boot verkocht aan de „Stoomboot- reederij voor het sleepen van schepen aan het Nieuwe Diep” onder directie van Paul C. van Vlissingen. Deze rederij had inmid dels ook de „Stad Amsterdam” laten bou wen, een raderstoomsleepboot van 140 pk. Daarmee bracht Paul van Vlissingen de eerste particuliere stoomsleepdienst van ons land tot bloei. Bij het in de vaart komen van de derde sleepboot, de „Archi medes”, werd de „Noord Holland” in 1851 verkocht. Later kwam bovengenoemd be drijf onder directie van de heren Zurmüh- len en de naam luidde toen Amsterdam Tug Salvage Co Ld. waarvan het kan toor gevestigd was aan de O.Z. Voorburg wal nummer 127 te Amsterdam. In 1862 werd aangeschaft de radersleepboot „Noordzee”, in 1977 kwam daarbij de „Hercules”, gevolgd door de „Simson” en in 1891 werd de „IJmuiden” als laatste radersleepboot in de vaart gebracht. In 1894 werd overgegaan tot het aanschaf fen van de eerste schroefstoomsleepboct, de „Titan”, welke boot veertig jaar dienst heeft gedaan. De Amsterdam Tug Sal vage Company waagde ook een stoom trawler aan te schaffen, de „Pluto AM. 63” die van 1904-1913 voor de rederij de visse rij uitoefende van IJmuiden uit. In 1913 werd dit schip verkocht aan de Mij. Zaan- stroom en viste verder onder de naam „Zaanstroom I IJM. 110” en het was in 1935 dat deze trawler voor de sloop werd verkocht. De eerste stoomsleepboot „Titan” zien we op de foto. De boot werd in 1894 opgeleverd door de Rotterdamse werf van Rijkee Co., was groot 352 bruto ton, had een lengte van 44,83 m, breedte van 7,39 De poule-indeling is als volgt: Meisjes tot en met 16 jaar: Ml: Johannes, Hugo de Groot, Elout van Soeterwoude en Ichthus Driehuis; M2: Felisemum, Vissering, Ich thus IJmuiden en Willem de Zwijger. Meis jes tot en met 19 jaar; M: Ichthus Driehuis, Vissering, Willem de Zwijger, Felisenum, Creutzberg en Ichthus IJmuiden. Jongens tot en met 16 jaar: JI: Johannes, Vissering, Hugo de Groot en Ichthus IJmuiden; J2: Ichthus Driehuis. Willem de Zwijger, Feli senum en Creutzberg. Jongens tot en met 19 jaar: J3: Johannes, Ichthus Driehuis, Felisenum en Willem de Zwijger; J4: Ich thus Driehuis, Creutzberg, Vissering en Hugo de Groot. In 1918, toen de Sleepbootrederij van Zurmühlen liquideerde werden de meeste schepen overgenomen door Bureau Wijs muller waarvan het kantoor toen geves tigd was aan de Juliana van Stolberglaan 103 te ’s Ggravenhage en later pas naar IJmuiden is gekomen. Wel waren uiter aard de sleepboten in IJmuiden gestatio neerd. Drie stoomsleepboten waaronder de „Ti tan” gingen in 1919 over naar de Internati onale Sleepdienst Mij. te Rotterdam. De andere twee waren de „Atlas” en de „Sim son”, eveneens sleepboten met twee schoorstenen, welke respect, in 1907 en 1910 nieuw in bedrijf waren gekomen. De „Titan” kreeg de naam „Hudson”, de „At las” werd de „Humber” en de „Simson” kwam als „Schelde” in de vaart maar in hetzelfde jaar kon de „Hudson”, ex-„Ti- De teams zijn in twee leeftijdsgroepen verdeeld: tot en met 16 jaar en tot en met 19 jaar. T.a.v. deze indeling geldt de vol gende bepaling: jongeren mogen wél in een hogere poule spelen, doch niet in 5 beide. 5 u. >pel”. iener SANTPOORT-ZUID. De oranjevere niging van Santpoort-Zuid wordt binnen kort nieuw leven ingeblazen met de ver kiezing van een gewijzigd bestuur. Op 13 februari wordt hiervoor ten huize van de heer P. J. W. van Zijl een vergadering gehouden met de vaststelling van het feestprogramma voor de komende konin ginnedag (op 1 mei) als tweede punt op de agenda. De samenstelling van een nieuw bestuur was actueel geworden na het recente af scheid van voorzitter C. J. Gras, die zich om gezondheidsredenen terugtrok. De oranjevereniging van Santpoort-Zuid ver zorgt elk jaar een volledig dagprogramma. Door het afscheid van de voorzitter zo kort voor de jaarlijkse feestdag dreigde deze traditie in de knel te komen. De pogingen om op korte termijn uit de bestuurlijke impasse te komen, is een succesje voor de voormalige Belangenbundeling Sant poort-Zuid waarbinnen de noodzakelijke afspraken tot stand kwamen. Oud-voorzit- ter B. Fenijn maakte er met voldoening melding van tijdens de vergadering waar in BBSZ afgelopen woensdag tot een vere niging „Santpoorts Belang” werd omge vormd. Ï-: -- - j. -1 7’””^

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7