STAATSLOTEN? opgenomen Geen overeenstemming inzake herstructurering spinnerijen 5' NCBO: Ziekenhuis-cao moet onaangeroerd blijven Interpellatie over Enka Als u vindt dat soep moet smaken, dan bedoelt u natuurlijk kippesoep. Huisartsen duurder Zieke Spaanse banken worden tussen de bedrijven door TJPpNV-voorzitter Kok: In kabinet kennelijk geen overeenstemming De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. ek tmet vingen 5SEN= ft TRANSFERLIJST VOOR ÉÉN JAAR IN TEXTIEL winkel FEBRUARI 14 DIN S D A G 7 19 7 8 ECONOMIE Schulden 12.50 (Van onze redactie economie) bijna 1 miljoen aan prijzen vrolijke jn. ut- t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten 6 Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. «DAGEN! Onbevredigend Vertrouwen Verlies Freeport Stagnatie Leidsche Wol Europese consumenten Toename autoverkoop Optiebeurs Bouw Amercentrale Chili devalueert Betoging EEG avond na afloop van een langduri ge bespreking geen twijfel over bestaan, terwijl spinnerijwerkge- vers en werknemersorganisaties de transferlijst twee jaar willen laten functioneren, gaan de be windslieden niet verder dan één jaar. Na dat jaar zou dan opnieuw over de zaak gepraat kunnen worden. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De FNV heeft gisteren het kabinet telegrafisch gemaand voort te maken met het invullen van concrete maatregelen, die het arbeidsvoorwaardenoverleg zullen ondersteunen. Tijdens een persconferentie zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteravond: „Albeda moet nu maar eens opschieten met zijn invullingen”. Hij vermoedt dat het talmen van het kabinet met het bekendmaken van concrete plannen met de zogenaamde pot van anderhalf miljard, te wijten is aan het feit dat binnen de regering allerlei ministers aan het touw trekken zijn om uit die pot gelden naar binnen te halen. DEN HAAG. De 1200 man die na een fusie in de spinnerijsector, geen plaats zullen vinden bij de spinnerij Nederland, komen hooguit één jaar op een transfer lijst. De ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Albeda (Sociale Zaken) lieten daar gister- Kostbare brand Nederlands rapport Sneeuwstormen O 1 A (ADVERTENTIE) UKUNT ZE arbeidsvoorwaardenbeleid NU KOPEN 'l ür MINISTER ALBEDA WIM KOK (ADVERTENTIE) >d, groen ei 18.95 y (ADVERTENTIE) te mouw n, c is ex-cl idaan-laten. van unen fouten Volgens het dagblad „El Pais” zouden in Bar celona, Spanje’s op één na grootste stad, 18 ban- Vorige week woensdag hebben de vak centrales een gesprek gehad met minister Albeda (Sociale Zaken). Wim Kok daar over: „De minister blijft erg vaag. Hij heeft geen toezeggingen gedaan. Wij weten dus niet welk nieuw beleid op allerlei punten er zal komen. Maar”, vindt het FNV-be- stuur, „het kabinet moet zich aan de toe zeggingen houden, die vorig jaar al zijn gedaan door de voorgaande regerings ploeg”. ASSEN (ANP). De Partij van de Ar beid zal donderdag minister Van Aarden- ne van Economische Zaken interpelleren over de situatie bij Enka-Glanzstoff in Emmen. Er staan daar enkele honderden arbeidsplaatsen op de tocht. Dit werd gisteren in Assen op een pers conferentie meegedeeld na afloop van de bespreking die leden van de PvdA-Twee- de-Kamer-fractie onder leiding van drs. Den Uyl hebben gevoerd met het districts- bestuur van de FNV-noord. Volgens het Tweede-Kamerlid Van der Hek heeft men nog altijd de motie Wierin- ga achter de hand volgens welke geen arbeidsplaatsen in Zuid-Oost-Drente mo gen worden opgeheven zonder vervangen de arbeid. De heer T. J. Zamen van de FNV-noord merkte op dat het regeringsbe leid ten aanzien van het noorden beslist onvoldoende is geweest. Zo ver wilde Den Uyl niet gaan, wel zal volgens hem toespit sing van dat beleid nodig zijn. De FNV krijgt nu de indruk dat de regering vreest voor kostenstijgingen, die verbonden zouden zijn aan maatregelen op het gebied van vervroegd uittreden, vijfploegendiensten en verbeteringen van arbeidsplaatsen. „Maar”, aldus FNV-be- stuurder Frans Drabbe, „het gaat erom elementen in te vullen voor arbeidsover- leg, waarin concrete resultaten worden vastgelegd. Daarbij behoeft niet altijd sprake te zijn van een APO”. Al met al heeft de Federatieraad van de FNV gisteren de gehele zaak overziende, in het arbeidsvoorwaardenoverleg duide lijk zijn verontrusting uitgesproken over het feit dat de regering in gebreke blijft om met concrete middelen op tafel te komen, terwijl het overleg nog lang niet afgerond is. FNV-voorzitter Kok: „De re gering laadt daarbij wel een grote verant woordelijkheid op zich, terwijl er hier en daar kans is op botsingen en de partijen eigenlijk zitten te wachten op ondersteu ning door de overheid van bepaalde maat regelen, waarover onderhandeld wordt. Er moet nu snel een concreet beleid zijn”. Het enige dat men zeker weet, is dat er een nieuw overleg komt van regering met werkgevers en werknemers. Dat zal zijn in de tweede helft van februari. Maar de FNV, aldus Kok, wil alleen deelnemen aan dit gesprek als er een behoorlijke agenda is, met concrete punten. „Wij zijn geen versiering voor de overleg-economie”, zei de FNV-voorzitter, „en wij gaan niet naar zo’n overleg om praatjes bij de haard aan te horen”. De technische verhuizing van de spinne rijen zag Van Aardenne als een inspeelpe- riode waarbij men nog geen ontslagen kan aanzeggen of afvloeiingsregelingen uitvoe ren. Is de verhuizing echter achter de rug In een gesprek met de beleidscommissie structuuronderzoek Textielindustrie werd aanvankelijk alleen gesproken over een afvloeiingsregeling waarbij voorna melijk voor herplaatsing van boven de 40- jarigen extra aandacht was. Op aandrang van zowel werkgevers en werknemers- woordvoerders nam minister Van Aarden ne ten slotte de gedachte van de transfer- lijst over. Vrijdag zal de beleidscommissie zich over het regeringsstandpunt nader beraden. Maar een arbeidsbezetting van hooguit duizend man is volgend hem niet verant woord. Hij rekende voor dat de start en opbouw van de spinnerij Nederland zo’n 117 miljoen gulden zal vergen, waarvan 42 miljoen aan staatsgaranties en 25 miljoen aan achtergestelde leningen. Invullen van de sociale paragraaf in het reorganisa- tiehoofdstuk zou een bedrag van zo’n 40 miljoen vergen. rrents) 334,00 s 5 pet) 5,82 s) 5,45 "national U B) 54,50 45,50 38,00 56,00 53,50 37,00 607,00 47,50 35,00 67,50 51,30 31,00 31,00 130,70 34,50 48,20 91,00 60,00 50,00 1,90b 60,00 136,00 137,50 59,00 177,00 57,10 51,60 127,00 59,00d 31,80 132,50 74,20 79,00 56,00 29,60 103,20 85,00 73,50 58,20 161,00 33,00b 95,40 100,20 63,30 64,00 40,20 42,00 254,00 132,50 93,00 345,00 51,80 63,00 1,40 146,00 33,10 6,70 85,00 31,00 46,70 109,00 47,80 62,50 53,70 54,60 40,00 56,40 104,70 101,00 96,70 26,00 105,80e 65,40 130,10 Ondanks de sombere indrukken die Van Aardenne in de eerste weken van zijn ministerschap heeft opgedaan, lijkt hij toch vertrouwen te houden in de tex tielindustrie. Een Nederlandse textielin dustrie blijft noodzakelijk. Een spinnerij als de spinnerij Nederland kan misschien wel wat kleiner maar toch niet veel meer. Freeport Indonesia (kopermijn) heeft over 1977 een verlies geleden van 7,8 mln dollar 17,6 mln) tegenover een winst van 5,2 mln dollar (ƒ11,6 mln) in 1976. In Freeport heeft de Zuid-Pacific Koper Maatschappij een belang van 5 pet. Als oorzaken van het verlies worden genoemd valutaverliezen en de zwakke stemming op de wereldkopermarkt. Leidsche Wolspinnerij (Nevada Wol) heeft te kampen met een stagnerende afzetontwikkeling, die zich vooral in de laatste maanden van 1977 heeft gemanifes teerd. Hiermee is de gunstige gang van zaken, zoals vermeld in het tussentijds bericht van november, onderbroken. Be sloten is tot een onveranderd interimdivi dend van 6 pet. De Europese consumenten willen dat het Europese landbouwbeleid wordt omgebo gen tot een voedselbeleid. Hierbij moet ten minste evenveel rekening worden gehou den met de belangen van de consumenten als met de belangen van de landbouwers. De consumenten zijn onder meer ontevre den over het feit dat er hoge prijzen moe ten worden betaald voor voedingswaren waarvan in de EEG grote overschotten bestaan. Aldus het Europese Bureau van Consumentenorganisaties. In Nederland zijn het vorig jaar 551.932 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht. Dat is een stijging met 8,6 pet. ten opzichte van 1976 (508.446 auto’s). Volgens de RAI in Amsterdam, die deze gegevens gisteren heeft gepubliceerd, is 1977 een absoluut recordjaar geweest. Ver wacht wordt dat de autoverkoop dit jaar ongeveer op hetzelfde niveau als vorig jaar zal eindigen. De Europese Optiebeurs, die op 4 april in Amsterdam haar poorten opent, heeft tot nu toe negentig banken en effectenfir ma’s als lid geaccepteerd. De Tweede-Kamerleden De Boois en Hartmeijer (beiden PvdA) hebben de rege ring gevraagd de bouw van de koeltoren bij de Amercentrale in Geertruidenberg te laten stopzetten. Naar hun oordeel moeten eerst voor dit bouwwerk de vereiste ver gunningen zijn verleend. Chili is van plan zijn peso dit jaar gelei delijk met in totaal 21,4 procent te devalue ren. Per maand zal de peso met 2,5 pet (februari) tot 0,75 pet (december) minder waard worden. voor dit moo n aan. In Brussel is gisteren gedemonstreerd tegen de werkloosheid in de EEG. De Ge meenschap telt momenteel twee miljoen werklozen, die jonger zijn dan 25 jaar. Een delegatie van vier demonstranten, onder leiding van de Britse actrice Vanessa Red grave, bood het met werkgelegenheidsza- ken belaste lid van de Europese Commis sie, de Nederlander Vredeling, een petitie aan. „Het is ongehoord”, aldus Kok, „dat een man als Albeda, die zo’n kenner is van het terrein der arbeidsverhoudingen, zo aar zelt met deze zaken. Het kan alleen maar DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft na overleg met de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) en de Landelijke Speci alisten Vereniging (LSV) aanpassing van de tarieven toegestaan. Hij heeft ermee ingestemd, dat het consulttarief van de huisartsen met 0,75 en het visitetarief met 1,- wordt verhoogd. Deze tarieven zullen daardoor in het algemeen 20 en 30 gaan bedragen. Zowel door de rege ring als door particulie re banken is verklaard dat het bankwezen in zijn in geheel Spanje niet in een crisistoestand verkeert, maar wel is toegegeven dat een klein aantal banken in ernsti ge moeilijkheden is door het aangaan van meer le ningen dan men kan af lossen, met andere woor den zwaar in de schul den zit. De regering was al tus senbeide gekomen toen de bank van Navarre in januari meedeelde niet genoeg geld in kas te heb ben voor het uitbetalen van de 800 personeels leden. Duidelijk was het in dit (besloten) ge sprek dat er argumenten voor en tegen de transferlijst uitvoerig werden beoordeeld. Die transferlijst zou 1200 namen van af te vloeien werknemers moeten bevatten die of één jaar of, zoals de werknemers en werkgevers dat wensen, twee jaar verbon den blijven aan de bij de fusie betrokken bedrijven. Van Aardenne: „Men moet niet over een periode van twee jaar denken maar hooguit van één jaar. Daarna kun je je opnieuw beraden”. Volgens hem is plaatsing van bij de deelnemende spinne rijen af te vloeien werknemers op de trans ferlijst kostbaar en het is een oneigenlijk argument dat je er een deel van de onzicht bare (WW-kosten) zichtbaar mee maakt. - "aai Z.1JI, iinaiiuig ut iuc< iSCÏTC Per 1 januari 1978 doorgaan. Hij all-.,. -V.I dan moet men zo snel mogelijk met de hele afbouw klaar zijn. Dat is men niet als werknemers dan nog een tweetal jaren in dienst blijven van hun ondernemingen. Invoering van een dergelijke lijst voor twee jaar noemde hij „kansloos”. Naar zijn mening moet de nieuwe cao j zei niet illeen een ernstig beroep te doen op de Jverheid, maar haar ook „in alle ernst” te idviseren om in deze dagen van bedenk tijd een juiste beslissing te nemen, door namelijk niets te beslissen ten aanzien van tieze cao. komen omdat er in het kabinet geen over eenstemming is”. In het gesprek met de minister hebben de vakbondsbestuurders alleen, naar zij zeiden, „enkele filosofietjes aangehoord, in plaats van dat er concrete punten op tafel komen. Er is wel gesproken over bepaalde toetsingscriteria, die zouden moeten gelden voor het sluiten van arbeidsplaatsenovereenkomsten (APO’s), maar daar kwamen geen concrete maatre gelen uit voort”. Bij de verhoging is rekening gehouden met de algemene voor vrije-beroepenbeoe- fenaren aanvaardbaar geachte aanpas sing van de tarieven met 2,5 procent, als mede met de resultaten van een in de loop van 1977 gehouden enquête naar omzet en kosten in de huisartsenpraktijk. Hieruit is gebleken dat zowel in 1976 als in 1977 bij toepassing van de algemene prijzenbe- schikkingen op het kostenpakket het norminkomen in de huisartsenpraktijk in die jaren niet is gehaald. De thans toege- stane verhoging omvat aldus mede een indertijd aan de LHV gedane toezegging. Met de specialistenvereniging (LSV) is eveneens overeenstemming bereikt over een bijstelling van de particuliere tarieven en wel met 2,5 procent. Uit een in 1977 onder specialisten gehouden enquête met een beperkte opzet is de wenselijkheid gebleken, in de nabije toekomst over te gaan op een meer gedifferentieerde wijze van tariefaanpassing. Daartoe is overleg met de LSV gaande. J DEN HAAG (ANP). Er moeten wel ""“““^^(weldige vitale belangen op het spel Fel. 31013 wil de overheid ingrijpen in het ■bummmu ,r*jf onderhandelen tussen werkgevers Ide nationale ziekenhuisraad) en werkne- »ers, over de nieuwe cao voor het zieken- luiswezen. In het verdrag van de Interna tionale Arbeidsorganisatie over de vrij- ie*d van oprichting van vakverenigingen n bescherming van het vakverenigings- echt, staat dat de overheid zich steeds loet onthouden van inmenging. Het „ziekenhuis” is geen permanent werken de instelling inzoverre dat er slechts zal worden opgetreden als er wat aan de hand is zij kan worden vergeleken met een eerste-hulppost plus chirurgische afdeling die ook de nazorg levert. Wat verder de arbeidsplaatsenovereen komsten betreft; men heeft in de Federa tieraad van de FNV de diverse onderhan- delingssituaties in ogenschouw genomen en die getoetst aan de eigen opstelling voor het arbeidsvoorwaardenoverleg. De con clusie was, dat de gang van zaken nog lang niet overal voldoet aan de wensen en dat ook nog lang niet overal sprake is van een arbeidsplaatsen overeenkomst. V andaar dat nogmaals aan het kabinet de veront rusting is uitgesproken over het feit dat deze toegezegde anderhalf miljard gulden nog steeds maar boven de markt blijft hangen, zonder dat werkgevers en werk nemers er zeker van zijn wat er nu precies gaat gebeuren. Aldus vanmorgen de heer W. Wieringa, 'oorzitter van de NCBO, in Krasnapolsky Amsterdam in zijn toespraak waarmee iij de vergadering van de bondsraad van ti)n organisatie opende. ken in moeilijkheden verkeren als gevolg van wanbeheer van een fi nancier uit die stad. ding, met voorstellen ter zake in de centra le commissie voor georganiseerd overleg ambtenarenzaken komen. Zoals te verwachten, leverde het gesprek tussen regering en de textielwereld wel de mededeling op dat het rtjk zo’n 117 miljoen voor de spinnerij Nederland beschikbaar stelt. Over de afvloeiingsregeling van de zeven Twentse spinnerijen die samenge voegd zullen worden, waarbij 1200 man zal moeten afvloeien, bleef echter nadrukke lijk verschil van mening. De werkgevers organisaties verklaarden na afloop teleur gesteld te zijn over de houding van de regering. „We hebben niet het mandaat om te zeggen dat we akkoord gaan met een transferlijst die één jaar geldig is. Komen we er niet uit dan zullen we als vakbewe ging met alle bedrijven afzonderlijk over de afvloeiingsregelingen moeten gaan praten”. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige prijzen winnen, waaronder de Singer type 161. n Lichtgewicht machine met vrije arm en vele extra’s. Winkelwaarde 599.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 449.-. MADRID (AP). De Spaanse regering heeft genot ion f*s^eren de oprichting 'bekendgemaakt van een „bankziekenhuis” dat tot taak zal hebben zieke banken geldelijk en of bestuurlijk te steunen, en faillissementen te voorkomen. 49,'80 40,00 1,00 8 22,0 p. Bank 269,0 end genot! De brand bij Bussers patates fritesfa- briek, die vorige week vrijwel het gehele bedrijf in de as legde, heeft volgens voorlo pige berekeningen voor ten minste 4 mil joen schade aangericht. De veertig perso neelsleden zijn voorlopig werkloos. Met het arbeidsbureau zijn besprekingen gaande over een gunstige regeling voor deze mensen. De Europese Commissie in Brussel be studeert „met belangstelling” de analyse en conclusies van het rapport dat de Ne derlandse Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) heeft uitge bracht over de werkgelegenheid. Het rap port zou „non-conformistisch” zijn, omdat erin de verwachting wordt uitgesproken dat in het komende decennium werkgele genheid een luxe zal worden. De valutamarkt van New York is giste ren vroegtijdig gesloten. Dit als gevolg van de hevige sneeuwstormen die het gebied teisteren. De president van de Spaanse staatsbank, Jo sé Maria de Letona, heeft meegedeeld dat een van de voornaamste werk zaamheden van de nieuwe instelling zal zijn „schoonmaak te houden” in het vak. De voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Bond van overheidspersoneel, (ook Werkzaam in de sectoren gezondheidszorg maatschappelijk welzijn) herinnerde verder aan de toezegging van de minister van Binnenlandse Zaken om op korte ter mijn de problematiek van het stakings- recht voor overheidspersoneel te bestude- ren. De minister zal dan, gegeven het eigen iekS6W89 rechtskarakter van de ambtenaarsverhou- De nieuwe onderne ming wordt gevormd door de staatsbank en door elf particuliere ban ken en beschikt over een teciuit|kapitaal van 500 miljoen mkoerMn. n Pesetas (6,25 miljoen dol- iar) waarvan de helft ter euvel de ie beschikking is gesteld door de staatsbank. Eén van de eerste da den van de nieuwe com binatie was het oveme- men van de kleine bank van Cantabrie en het contact maken met de di rectie van de grotere bank van Navarre ter be- spreking van een gedeel telijke overname van het bedrijf. Voor alle duidelijkheid, zei de heer Wieringa voorts, zeg ik nog eens zeker nu de huidige staatssecretaris van Sociale Zaken blijkbaar met bepaalde ideeën rondloopt ten aanzien van de verwerkelij king van de beruchte één-percentsnota van het vorige kabinet dat, indien van tie werknemers in het algemeen een be paalde matiging wordt verlangd, ook het overheidspersoneel daarin zal moeten de- ten. „Het brengen van extra-offers wijzen wij op voorhand radicaal af”, voegde hij er «an toe. „Albeda moet nu opschieten met In bankkringen is het nieuwe „ziekenhuis” ver geleken met de Ameri kaanse Federal Deposit Issurance Corporation (FDIC).

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15