9 Goldschmeding ’n huis volmuziekplezier ub 67 Samengestelde produktie Mickery-Tenio Sajiki over manipulatie Vals avontuur in Cloud Cuckooland Oude boeken gooi je niet zomaar weg Violiste Emmy Verhey gerijpt kunstenares Historisch werk Wereldstad op repertoire Het Nationale Ballet Kurt Jooss schiep verstaanbaar ballet goldschmeding Probeert u die Bose 901-111 boxen thuis maar even uit! j heeft een muzikaal aanbod voor u: Shapirra laat NPO betrokken musiceren )nderscheiding voor beeldhouwer Szekely Zaans schilder-graficus Gerrit de Jong overleden Iets fascinerends LI JBDSE~ in’t hart van de muziek asE3r«mi AV O E NSDAG 8 11 KUNST FFRRUARI 10 7 8 L’ De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. ut Haarlem, Grote Markt 8 Telefoon 023 - 32 48 80 Om duidelijker te zijn: De Ja- ^panse theatergroep Tenjo Sajiki - speelt de voorstelling Nuhikun, die een verzameling is van scènes, - vaak niet meer dan veranderlijke tableaux vivant. De verpakking nu, wordt gevormd door het pu bliek dat toeziet vanuit vierkan te, op luchtkussens, verplaatste, dozen. Daarin zijn houten tribu nes voor publiek aangebracht. De verpakking bestaat verder uit een- andere groep publiek die elders via monitors uitleg krijgt van het gebeuren in de grote zaal en dan is er nog een publieksgroep die helemaal geen uitleg krijgt, maar die vanaf een balkon het zaalge- beuren volgt. door Conrad van de Wetering AMSTERDAM. Cloud Cuckooland, a visit, zo luidt de naam van het nogal omvangrijk opgezette nieuwste theaterproject dat tot het eind van deze maand dagelijks (behalve op maandag) in het Micke ry theater te zien is. Het is een theatervoorstelling met een speciale omlijsting, verpakking. Die verpak king op zich vormt een theatraal onderdeel dat weliswaar de bedoeling heeft zelfstandig te zijn, doch dat zonder de theatervoorstelling als kern van het gebeuren geen bestaansrecht zou hebben. (ADVERTENTIE) y Spa garantie (Van onze kunstredactie) Repetitiefragment uit het ballet Wereldstad. Anna Markard (links), dochter van (midden) en Wade Walthall JOHAN VAN KEMPEN R3T. 1 j p>“ lligheid en B 5 speciaalzaken in Nrd-Holland B Misschien enigszins vrijblijvend van op vatting, maar gracieus en met lichte toets, droeg de violiste haar partijen inclusief smaakvolle cadensen met verfijnde loon vorming voor, volgzaam begeleid door Shapirra en het NPO. Moest dit vroegrijpe talent het destijds allereerst hebben van de demonstratie van haar technische kwaliteiten in romanti sche concerten als van Mendelssohn en Paganini; ditmaal presenteerde zij zich als gerijpt kunstenares in het Vijfde Vioolcon cert in A, KV 219, van Mozart, waarin het vooral aankomt op subtiel innerlijk even wicht. Als soliste voor deze drie NPO-concer- ten is Emmy Verhey geëngageerd. Deze violiste liet zich reeds in het begin van de jaren zestig als wonderkind op het Haar lemse podium horen, toen zij in diverse uitvoeringen dje onder leiding van de (on langs overleden) toenmalige NPO-dirigent Marinus Adam stonden, met jeugdig-spon- tane muzikaliteit en vergevorderde virtuo siteit wist te schitteren. Sterker dan in de ter inleiding van dit A- serieconcert gespeelde „Freischütz”-ou- verture van Weber, bracht Elyakum Sha- pirro (die de slagtechniek van Bernstein, met wie hij indertijd heeft samengewerkt, heeft afgekeken) het NPO tot zeer betrok ken musiceren in opwindende geest, waar bij met name de aangezette motoriek in de snelle delen toch nooit star werd. Dat het luisteren naar deze drie kwartier durende symfonie een belevenis vormt van een heel andere orde dan bij audities van andere romantisch-klassieke symfo nieën als van Beethoven het geval is, ligt voornamelijk aan de aparte mentaliteit van het werk. Hoe subjectief romantisch het karakter van deze Negende ook is, de toehoorder ervaart hier beslist geen lood zware boodschap uit een opgekropt ge moed. Zelfbeklag noch zelfverheerlijking worden erin door de auteur aan de orde gesteld. DEN HAAG (ANP). De Hongaarse beeldhouwer Pierre Szekely is benoemd lot ere-lid van de Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten in Den Haag. De litreiking van het bijbehorend diploma heeft van de week plaats als de beeldhou der een lezing houdt voor leerlingen van ie Koninklijke. Een der scènebeelden die de Japanse theatergroep Tenjo Sajiki laat zien in de voorstelling Nuhikun, welke de kern vormt van Cloud Cuckooland, a visit, (foto Bob van Dantzig). Boekhandel J. de Slegte B.V., Grote Houtstraat 100, Haarlem. Tel.: 023 - 31 52 50 over het speelvlak naar hun plaatsen. Ze missen trouwens de uitleg in het begin die het doospubliek wel wordt geboden en komen zodoende onvoorbereid in de voor stelling terecht. Wie boven zit heeft wel het voordeel dat hij een aantal technische aspecten mee neemt, zoals het uitzicht op het verrijden van de podia en de dozen, een florissant kijkje op de paar musici en het regelmatig heen en weer lopen van het personeel dat moet verzoeken om de opgestoken sigaret ten te doven. Maar daar is al spoedig de grap vanaf, een ervaring die vrijwel gelijk- Anders dan van Cees was mijn plaats aan het begin in de speciale voorlichtings- ruimte. Boven een royaal projectiedoek staan daar vier tv-monitors opgesteld. Op de eerste speelt een der vroegere kluchten van John Lantings Theater van de Lach als aardige tegenhanger van wat de toe schouwer normaal al in Mickery wacht. Op de andere monitors verschijnen andere zaken die misschien een diepere bedoeling hebben, maar op mij als een zoethoudertje overkomen. Het is duidelijk: we zitten in de wachtkamer, het echte moet later ge beuren. Als troost filmbeelden en een ver slag van een in scène gezette John Kenne- dy-moord. Tussendoor een commentator, op de monitorbuis en in levende lijve. Zelfs laat hij een mini-model zien van de con structie waarop we later per doos zullen worden voortbewogen langs de scènes van het stuk Nuhikun. Op 11 maart komt de afzonderlijke voor stelling Nuhikun van Tenjo Sajiki in de Toneelschuur in Haarlem. Anna Markard: „In die tijd was het „Jooss Ballet” iets zeer uitzonderlijks. Al le kritieken van toen spre ken over „een sensationeel Hoe reageert men nu op die herinstuderingen? I L 9 i Dat stuk Nuhikun, het enige deel dat na de voorstellingen in Mickery zelf in het circuit komt (de rest/s te omvangrijk voor een tournee) bestaat uit losse scènes die bepaald niet in een vaste volgorde hoeven te worden gevolgd. Als westers toeschou wers moet je het doen met wat visueel is, aangevuld door de muziek. De tekst is Japans, dus voor weinigen van ons te verstaan. Ik kan er dan ook niet meer van zeggen dan dat er soms fraaie in scène gezette beelden bij zijn die overduidelijk te maken hebben met overweldiging, in het zachtste geval: manipulatie. Schokkend? Ik vind van niet en emotioneel hebben de beelden van de groep Tenjo Sajiki me nauwelijks iets te vertellen. Anna Markard: „Mijn va der zocht altijd bewegin gen, die zo duidelijk moge lijk weergaven wat hij wil de zeggen. Hij zette nooit passen op een rijtje om een (ADVERTENTIE) U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of ’t nu gaat om Statenbijbels of reisverhalenboeken over dieren of occultisme, als een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. Meerwaarde voor uw installatie Uw huidige versterker, samen met de nieuwe 901 wordt een ware „super" installatie Het rendement van de 901 is HAARLEM. Gisteravond was er in het Haarlemse Concertgebouw een con cert te beluisteren dat heden, morgen- en vrijdagavond in ongewijzigde vorm her haald wordt. De Israëlische dirigent Elya kum Shapirra leidt daarbij het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest onder meer in de Negende Symfonie van Schubert. Toch heb ik plezier beleefd aan het thea- tergebeuren als geheel. Tesamen vormt deze Mickery-Tenjo Sajiki-produktie een avontuurlijk gebeuren, wel een wat vals avontuur, dat op mij echter eerder amu sant dan schokkend overkomt. Een bekeu ring op de voorruit van mijn auto schokt meer. De voorstelling Nuhikun, die de Ja panse spelers laten zien, heeft als basis een verhaal van de Engelse auteur Jonathan Swift, dezelfde die Gullivers Reizen schreef. Zijn verhaal heeft ook weer met manipulaties te maken; in reizen was Swift goed en als publiek mogen wij door het theater reizen, op zich betreft dat een manipulatie van de uitvoerenden en zo is de cirkel aardig rond. In elk geval: avon tuurlijk genoeg om zelf eens te gaan kij ken, doch hoedt u voor het balkon. KO VAN LEEUWEN Szekely werd in 1923 in Boedapest gebo- en en woont al jaren in Parijs. Hij maakte nerken voor de Chapel de St. Rouin en de Jniversiteit van Grenoble. Sculpturen van lem staan ook in Frankrijk en Mexico. De I iatste jaren beeldhouwt hij in graniet, raarbij hij de thermische lans als gereed- I chap hanteert. Deze Mickeryproduktie, waarbij de Ja- lanse theatergroep onder leiding van re- [isseur-auteur Shuji Terayama eigenlijk ien op zichzelf staande produktie laat zien, al op de verschillende toeschouwersgroe- len een afwijkende inwerking hebben. !elf heb ik het hele gebeuren ondergaan >anaf het werkelijke begin (zou je kunnen eggen). Overigens heb je daar als toe- chouwer niets over te vertellen. Niet voor liets draagt deze produktie als ondertitel een studie in manupulatie”: de verdeling Fan het publiek begint bij de kassa, waar verschillende kleuren toegangskaarten rorden verstrekt. Ik moet bekennen dat ik lis recensent enige invloed had op de oekenning van mijn plaatsbewijs, wat me iet genoeglijke gevoel gaf de manipuleer- lers te manipuleren. Hetgeen vanzelfspre- :end wel van hun welwillendheid afhan- elijk was; ziedaar toch het betrekkelijke, 'anwege de structuur van de hele produk- ie heeft mijn collega Cees Straus mij deze vond vergezeld om het totale gebeuren te olgen vanaf het balkon. Tot zijn teleur- telling, zo bleek toen we elkaar na afloop zeer ontmoetten in de Mickery-fpyer. leen, op het balkon kunt u beter niet «rechtkomen; leest u zijn relaas: Veel namelijk van wat zich op de vloer af speelt, wordt aan het balkonpttbliek onthouden en de acteurs spelen ook zeer duidelijk van hen af. Een enkele maal klimt een acteur of actrice langs de stella ge omhoog om daar met een enkele schreeuw van zijn bestaan kond te doen, maar dat vormt in het geheel maar een enkel, schaars moment. Het gebrek aan contact met het gebeu ren leidt ook tot rondhangen van sommi gen onder het publiek, al is weglopen niet mogelijk want zij die op het balkon moe ten plaatsnemedgaan voorde voorstelling choreograaf Kurt Jooss, studeert diens werk in bij Het Nationale Ballet. Karin Schnabel (rechts) volgen haar bewegingen nauwgezet. (Foto Jorge Fatauros). tijdig wordt gedeeld. Vanaf dat moment gaat iedereen zoeken naar het meest ge schikte plaatsje van waar je tenminste nog iets kan ziet}. 4 Emmy Verhey treedt nog tot en met vrijdag elke avond met het NPO op in het Haarlemse Concertgebouw Profiteer van deze unieke kans Ontdek de prachtige ruim telijke weergave die in uw grammofoonplaten verborgen ligt Want met de 901-111 boxen wordt een deel van uw favoriete muziek direkt uitgestraald uw kamerwanden ottuuftsih] In dezelfde verhouding als dat in een konsertzaal gebeurt Zo krijgt u een natuurlijke, ruimtelijke muziekbeleving Met 'n realistisch timbre en juiste plaatsbepaling van de instrumenten Een geweldige belevenis: Het systeem erachter heet Direct/Reflectmg'.het wereldberoemde Bose-patent dat de Bose boxen onderscheidt van kenventionele, direktstralende boxen Anna Markard: „Hij be schreef verschillende ni veaus van de samenleving van zijn tijd en als resultaat daarvan is het ballet vaak genoemd als het eerste bal- let in de geschiedenis, dat sociaal-kritisch van aard was, maar het was zijn uit gangspunt een heel licht voetig stuk te maken, er was geen diep thema, het registreerde vriendelijk ty pen, gedrag en structuur van de maatschappij.” Op welke manier zou zijn stijl het best zijn te omschrijven? zo hoog, dat u met een 50 a 60 Watt versterker al hetzelfde effekt krijgt waar vroeger 250 a 300 Watt voor nodig was Al meteen 15 Watt versterker krijgt u geweldige resultaten in klank en volume Dat bespaart u forse i x investeringen in versterker- apparatuur M.r die boxen ui iti- ttiur'.1 t Gaat tenslotte om het effekt in uw huiskamer Aarzel dus niet U mag die 901-boxen rustig uitproberen Ze staan voor u klaar Wij leggen u uit hoe (simpel) alles werkt En u beslist binnen enkele dagen of u ze houden wilt Reeler kan het toch met9 Ik kan alleen maar zeggen dat het opvallend is, hoe mensen, die met deze bal letten in aanraking komen, er nog steeds door worden getroffen. Het lijkt me, dat de stijl en de paar werken die ik heb kunnen doorge ven veelbetekenend zijn voor jonge mensen van nu. Er is een geweldige belang stelling, er schijnt iets fas cinerends voor hen in te zitten. Of dat hen zal beïn vloeden, daar kan ik niets over zeggen.” Zal het hier uitgevoerd worden met de oorspronke lijke aankleding van toen? Anna Markard: „De ori ginele Ballet Jooss-stijl was: geen decor, alleen be lichting, twee piano’s, nooit Anna Markard: „Daar kan ik niet op antwoorden. verschijnsel” en veel cho reografen van de dertiger jaren zeggen ook onom wonden dat ze daar een grote invloed van hebben ondergaan. Het was de eer ste groep die niet uitslui tend gebaseerd was op vas te technieken. Mijn vader koos altijd zijn stijl naar aanleiding van zijn the ma’s. Je zult zien, dat „We reldstad” heel anders is dan „De Groene Tafel”, al is het ook zeer herkenbaar een werk van mijn vader.” Maar, als ik een stuk uit die tijd restaureer, dan moet dat gebeuren met een historisch juiste aanpak en daarom werd er in 1974 toen ik dit werk voor het eerst voor het Ballet van Wuppertal instudeerde, be sloten dat mijn man Her mann Markard, die al jaren voor mijn vader werkt, er nieuwe ontwerpen voor zou maken.” Anna Markard, die de laatste tien jaar niets an ders doet dan de balletten van haar vader overal in de wereld in te studeren, is een groot pleitbezorgster van dansnotatie volgens het systeem Laban. Tenge volge daarvan lijken al haar instuderingen van hetzelfde ballet overal ook precies op elkaar. Anna Markard: „We heb ben daarin een betrouwba re bron en die gebruik ik. Film is niet betrouwbaar genoeg, dat is al een inter pretatie. We studeren een sonate toch ook niet in door te luisteren naar een plaat, maar door de hoten te be kijken. Op dezelfde manier kunnen we de bedoelingen van een choreograaf zien aan een dansnotatieparti- tuur.” Antonies em Tel. a. 4 uur n.i INEN, rame >rden bij o: enste maa ijn gemaakt 14. een orkest, dat maakte de groep wendbaar, daar kon je tenminste mee reizen en dat werd ook het artistieke handelsmerk. Alexandre Tansman componeerde speciaal voor mijn vader de muziek voor dit ballet, gebaseerd op de ritmes van de charleston, de foxtrot, de blues en de Parijse bal musette, die toen in de mo de waren. Schubert, een van de weinige genieën zonder eigendunk, neemt de luisteraar eer der mee op excursie, waarbij dan idylli sche, maar ook ruige, muzikale landschap pen met scherpe bergkammen worden voorgetoverd. Shapirra - sinds jaren als gastdirigent met het NPO vertrouwd - stel de het zich kennelijk ook ten doel om het publiek Schuberts muziek op die manier, en dan zo contrastrijk mogelijk, te doen ondergaan. Een visie waarin het romanti sche aspect duidelijk boven het klassieke werd gesteld, waarbij de houtblazers ge dwongen werden tot fijn individualisme en waarin de soms agressief opgezweepte strijkers dan toch niet door het flink uit pakkende koper hoefden te worden ver drukt. Omdat dat nogal verschilt en ook rela tief weinig voorkomt, onttrekt een deel van het publiek zich al vrij snef aan het gebeuren en gaat slapen of draait gezellig een joint. Gemanipuleerd met de kijkers - althans met degenen op het balkon - wordt er dan allang niet meer. Er bestaat geen enkele kans op welke emotie dan ook en de enige inconvenient is dat je weg voor een eventueel sanitair uitstapje geduren de de gehele avond wordt versperd. Gerrit De Jong werkte in een realistisch- laturalistische stijl met een grote voor- t‘Ur voor landschappen en stillevens. Hij leeft grote invloed gehad op een jongere iffieratie van schilders in de Zaanstreek •an wie Ru van Rossen, Peter Teeling, Leo Poelmeijer de bekendsten zijn. De Jong, fe autodidact was, debuteerde in het be- Pn van de Tweede Wereldoorlog bij de «middels opgeheven Galerie Santee tandweer in Amsterdam. De Jong was lid van het kunstenaarsge- •elschap Arti et Amicitia en was vroeger aangesloten bij Sint Lucas. Zijn werk is Mder meer geëxposeerd geweest in het Stedelijk Museum efi het Rijksmuseum in Amsterdam, het Weefhuis in Zaandijk en •amelijk recent, in het cultureel centrum te Zienagoog in Zaandam. Werk van hem tevindt zich behalve in particuliere in tal ’an overheidscollecties. AMSTERDAM. Mor gen zal Het Nationale Bal let een historisch werk op het repertoire nemen en wel Wereldstad van Ku rt Jooss. De dochter van Jooss, Anna Markard stu deerde dit werk hierin vier weken in en vertelde me iets over de achtergronden. Eerst over Kurt Jooss zelf, hij werd in 1932 op slag wereldberoemd toen hij op een dansconcours in Parijs met zijn „De Groen te Tafel” een eerste prijs won. Die groene tafel was een politiek ballet en nam stelling tegen oorlog en grootkapitaal. Nog in dat zelfde jaar ontstond ook „Wereldstad” en hoewel iedereen ook daarin een so- ciaal-kritische achtergrond wil zoeken, was dat toch niet de bedoeling van Jooss. ZAANDAM. Afgelopen zondag is «aar ons nu is meegedeeld, de Zaanse schilder en graficus Gerrit de Jong op 72- Wïge leeftijd overleden. De Jong, die als le nestor werd beschouwd van wat wel de .Zaanse schildersschool” wordt ge leemd, overleed na een langdurige ziekte heen verpleeghuis te Zaandam. Hoewel h Amsterdam geboren, is hij altijd in hart en nieren een Zaankanter geweest •ie vele jaren in Wormerveer woonde en har in de omgeving ook zijn onderwer pen vond. Die muziek is verder nooit gepubliceerd, maar binnenkort verschijnt er waarschijnlijk wel een grammofoonplaat van, op twee piano’s. En wat de kostuums betreft: die wa ren eigenlijk nooit zo ge slaagd. Daarbij komt iets heel bijzonders, we hebben pas de mode van de jaren twintig gehad, dat bloeit nog wat na, maar om een juiste indruk van die tijd te geven moeten we de dingen een beetje aanpassen. Wij kijken nu eigenlijk op een erg gekunstelde manier naar de jaren twintig, we weten zoveel over materia len, over modellen en over de mode van toen. In die tijd echter ging alles veel nonchalanter, zoals wij nu spijkerbroeken en T-shirts gebruiken zonder daar erg bij na te denken. decoratief effect te berei ken, had nooit de wens om zomaar een ogenstrelende beweging op het toneel te zetten. Zijn bewegingen hadden altijd een betekenis en wilden altijd mededeel zaam zijn. Ik geloof dat dat de grondtrek van zijn stijl was. Verder wilde hij altijd zijn ideeën overbrengen zonder het publiek te dwin gen eerst het verhaaltje in het programma te lezen Voor hem moest choreo grafie een verstaanbare taal zijn.” Zo verstaanbaar, dat hij er in 1933 het land voor werd uitgezet? Anna Markard: „Ja, dat had zeker veel te maken met vaders houding ten op zichte van de menselijke vrijheid. Toen de autoritei ten hem wilden dwingen de joodse leden zijn groep te ontslaan, was hij daardoor zodanig geschokt, dat hij heel duidelijk zei wat hij over dit idee dacht met het resultaat, dat hij op de zwarte lijst kwam en de waarschuwing kreeg op staande voet Duitsland te verlaten om grote onaange naamheden te voorkomen. Hij ging meteen weg, met de hele groep, en de volgen de ochtend stond inder daad de Gestapo voor de deur. Hij ging toen trou wens rechtstreeks naar Holland, waar hij een tour nee kon maken dat was in 1933, daarna vertrok hij naar Engeland waar hij de hele oorlog bleef". Hoe werden zijn ballet ten in die tijd ontvangen? I Wie het ongeluk treft om in plaats van in een der dozen op het balkon terecht te komen, gaat ruim twee uur verveling tege moet. Het publiek dat daar zit is in de meest letterlijke zin van het woord toe schouwer, het kijkt neer op het gebeuren n de zaal dat waarschijnlijk doelbewust loor het zaalpubliek wordt voorbehouden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11