WERKGEVERS TEGEN BEDRIJFSCONTACTMANNEN Albeda: Voor APO's EEG WIL PER SE MEER IN JAPAN GAAN VERKOPEN Dokkum 3DD ONDANKS ZORGEN VAN NEDERLANDS WEGVERVOER Miljoenenorder voor Prins V&D: belang in Dillard (VS) Smit (slfepers) i Toetreding Griekenland tot Euromarkt komt nu werkelijk ter sprake Samaar weinig geld Lanser mogelijk commissaris van 4» 2OÖ ThH'OORTAAN op 200 3D PROTECTIONISTISCHE MAATREGELEN ACHTER DE HAND HUURVERHOGING PEGASO F -- JULI inorme vondst van iranium in Zweden 1 I I I I I I 16 17 FEBRUARI ECONOMIE WOENSDAG 8 19 7 8 (Van onze redactie economie) t. o O Minder brandstof een lees ant en over?ullen worden, blijft j vrachtauto een belangrijke taak Autobussen Q O (la! ant In ondernemingsraad BRUSSEL. De ministers van Buitenlandse Zaken van de negen Euromarktlanden bleken het er gisteren in hun ministerraadzit- ting over eens dat het de hoogste tijd is zeer krachtige druk uit te oefenen op Japan, teneinde de volkomen scheef gegroeide han- delsbalans tussen Japan én de Ge meenschap wat meer in even wicht te brengen. In 1973 was het nadelige verschil van die handels- balans voor de Euromarkt 1,3 mil- Onderdelen jard dollar, maar in 1977 is het opgelopen tot niet minder dan 5 miljard dollar. Het dekkingsper centage van de invoer door de uitvoer zakte van 67 tot 39 procent. r'! een ant en ovei DEN HAAG. Het overleg over de C bouw-cao 1978 is gistermiddag voor de twee- Q fle maal opgeschort. Bouwbonden en bouw- werkgevers waren elkaar tot op een haar na Q genaderd. Het overleg kon geen kant meer op Hoen de werkgevers zich principieel keerden Regen de wens van de bouwbonden dat de rSbedrijfscontactmannen niet meer dan tien L-J in ons land moeten worden ingeschakeld bij het werkgelegenheidsoverleg in de bedrij ven. „Dan laten we de bonden toe in het a overleg over het bedrijfsbeleid. Daar zijn we J jyierkant op tegen”, zo kregen de bonden te boren. Na een schorsing van het gesprek is i ;een datum voor verder overleg afgesproken. teggelegd”. Dit zijn de woorden van A. C. M. Beers, voorzitter van He afdeling auto’s van de Rai. En iwie de komende dagen (van 9 tot |9 februari) de tentoonstelling wan bedrijfswagens in de Amster damse Rai bezichtigt, zal hem ge lijk moeten geven. „Ook wanneer nieuwe tech nieken in het vervoer operationeel voor de £3 C? Overleg bouw-cao weer opgeschort Q fi Stijging verkoop van zwaardere bedrijfsauto’s Ml «0V Q> o De minister zegt dat hij geen overheids geld kan geven aan een werkgelegenheids beleid dat uiteindelijk de loonsom alleen maar zal doen stijgen. „Wij zijn er met zijn allen op uit om juist de stijging van de loonsom binnen de perken te houden. Ook de vakbeweging werkt daar aan mee. Maar juist een door de vakbeweging ge wenste overgang van vier- naar vijfploe gendiensten of een vervroegd uittreden geven een ruk aan de stijging van de loonsom in een richting die wij niet wil len”, zei de minister. Minister Albeda wil de zogenoemde APO’s nog steeds blijven zien als een ver breding van het arbeidsmarktbeleid, met name ten aanzien van de kwetsbare groe pen. Hij meent dat het bedrijfsleven juist daar de nodige creativiteit kan opbrengen. Wordt men het in de bedrijfstakken eens over betere plaatsingsmogelijkheden voor de „knelgroepen”, dan is Albeda bereid geld op tafel te leggen. Men mag dan van de overheid nog verdere medewerking verwachten. Vrijdag zal het kabinet beslissen over de bestemming van de anderhalf miljard gul den die al door het kabinet-Den Uyl was uitgetrokken ter bevordering van de werk gelegenheid. „Voor de zogenoemde APO’s zullen daarvan slechts enkele tientallen miljoenen beschikbaar zijn”, aldus minis ter Albeda. kilometer: een verbetering van ruifn vijf tien percent. ven in het algemeen wil”, zo zei Van Eijkelenburg, namens de werkgevers. De werkgevers bleven zich principieel verzetten tegen het verlenen van inspraak aan de tien bedrijfscontact mannen. Die inspraak was door de bonden gevraagd voor de periode van ongeveer een jaar, waarin een nieuwe overlegstructuur moet worden tot stand gebracht. „Met die bedrijfscontactmannen zitten we rechtstreeks met de bonden aan tafel. Daar verzetten we ons principieel tegen”, aldus V’an Eijkelenburg. Na afloop van het overleg zei hij dat de bouwbonden zijns inziens te veel waren gebonden aan de opdrachten van de overkoepelende vakcentrale. „Zij voeren een ge coördineerd arbeidsvoorwaardenbeleid. Wij doen dat niet”, aldus Van Eijkelenburg. Hij vond trouwens dat de bouwbonden steeds meer hadden ingeslikt van hun wen sen ten aanzien van het werkgelegenheidsbeleid, „omdat zij aan het begrip „arbeidsplaatsenovereenkomst” kop noch staart konden geven.” Dillard exploiteert 37 warenhuizen in Arkansas, Kansas, Louisiana, Missouri, New Mexico, Oklahoma en Texas. Deze zijn, aldus V. en D, bijna alle gevestigd in nieuwe winkelcentra, waar zij tezamen met warenhuizen van Sears, Ward’s of Penney’s als belangrijkste vestigingen fungeren. Dillard heeft de laatste jaren een zeer sterke groei te zien gegeven en bereikte in het afgelopen boekjaar een omzet van cir ca 275 mln dollar. Dit jaar zal een vijftal warenhuizen worden geopend in Texas en Oklahoma. Al bij herhaling heeft de Euromarkt de Japanse autoriteiten proberen duidelijk te maken dat deze toestand niet is te handha ven en dat Tokio protectionistische maat regelen riskeert als het roer niet wordt omgegooid. Ondanks toezeggingen heeft men in Brussel het gevoel dat een wat soepeler beleid van de Japanse regering echter vooral de Verenigde Staten ten goe de komt, en dat de Euromarktlanden in het zeer traag verlopend overleg slechts een minimum aan maatregelen van be perkte strekking hebben weten te verkrij gen. Het ziet er dus naar uit dat de handels- balans maar uiterst moeilijk door uitbrei ding van de Euromarkt-export naar een minder groot verschil kan worden geleid. De ministers bleken gisteren met de commissie van oordeel dat bij intensief overleg met Japan op twee fronten moet worden geageerd. Japan zou een duidelij ker expansiepolitiek op gang moeten bren gen dan thans, ondanks aanvankelijk ge wekte verwachtingen, het geval blijkt. Het zou bovendien de structuur van zijn invoer moeten herzien door zijn thans voor het Westen vrijwel afgesloten markten open te zetten. Naast deze macro-economische maatre gelen zouden een reeks maatregelen geno men moeten worden ten behoeve van een reeks Euromarkt-produkten. Het een zou met het ander gepaard moeten gaan en er zou een evenwicht moeten worden ge handhaafd. De lijst van maatregelen betreffende Op de Rai is ook een nieuwe Pegaso kantelca- bine te zien, met een to taal vernieuwd interieur. De instap voor de chauf feur is verlicht en het dashboard heeft nu elek tronische instrumenten. Ook de isolatie is verder verbeterd. De kwetsbare spatborddelen aan de ca bine zijn van polyester, om vervanging makkelij ker te maken. Verder verwierf Prins uit Egypte een order voor de bovenbouw van vier hotels, die zijn bestemd voor het toerisme op de Nijl. Deze order is ƒ6,5 mln waard. De ontvangst van deze orders heeft de directie gisteren op een persconferentie bekendge maakt. Behalve de 200 prefab-huizen moeten civiele werken worden opgeleverd zoals scholen, een supermarkt, een medische kliniek, een dorpshuis en een administra tiegebouw. Van donderdag 9 februari tot en met zaterdag 18 februari wordt in het Rai- gebouw te Amsterdam weer de bedrijfs wagententoonstelling gehouden. Hetexpo- sitieprogramma omvat onder meer bestel en vrachtauto’s, auto’s voor bijzondere doeleinden, auto’s ingericht voor afwisse lend vervoer van personen én goederen, autobussen en onderdelen en toebehoren. In totaal zijn er 228 exposanten, afkom stig uit vele landen, zoals Rusland, Japan, Israël, Polen, Schotland, Amerika, Zwe den, enz. De tentoonstelling is geopend op werk dagen van 10-17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdagen en zondagen van 10-17 uur De toegangsprijs is 6,-. DEN HAAG (ANP). Met alleen de temmen van de fracties van de WD en de )P tegen heeft de Tweede Kamer gisteren itgesproken, dat de ingangsdatum van de iarlijk.se huurverhoging blijvend op 1 juli loet vallen. Deze meerderheidsuitspraak gschiedde, nadat de Kamer met algemene dat er een overgang komt van vier- naar een vijf ploegendiensten of dat er regelingen wor den getroffen die het over een grote linie mogelijk maken dat mensen al vóór hun 65ste hun werkkring verlaten. Wel is de minister bereid enkele tientallen miljoe nen guldens te besteden aan experimen ten die bevorderen dat moeilijk plaatsba re groepen, zoals gehandicapten, gehuwde vrouwen en jongeren, in het arbeidspro ces worden opgenomen. Zoals gewoonlijk is op de bedrijfswa- gen-tentoonstelling ook een forse hoek in geruimd voor het openbaar vervoer; dat wil dus zeggen de autobus. De Rai verkeert hierbij in een enigszins precaire situatie: aan de ene kant propageert de Rai 'weinig subtiel het belang van de personenauto, anderzijds kan deze vereniging van de rijwiel- en auto-industrie haar leden die zich met de produktie van autobussen be zighouden niet al te zeer voor het hoofd stoten door het openbaar vervoer geheel af te zweren. Al is dit misschien de geheime wens van de andere Rai-leden die perso- temmen akkoord was gegaan met het j 0 daardbus in een van de grote steden. Over elektriciteit gesproken: ook de trolleybus is bezig aan een come-back. Jarenlang was Arnhem de enige stad in ons land, waar de trollybus volop in gebruik was. Nu blijkt ook Amsterdam te overwegen deze bussen - voortbewogen via elektrische energie - weer aan te schaffen, en wel in Amster- dam-Noord. Het grote voordeel is natuur lijk het ontbreken van lawaai en schadelij ke uitlaatgassen. In het stads- en streekvervoer is de gele- de-bus begonnen aan zijn opmars. Dit voertuig biedt goede mogelijkheden om een groot aanbod van reizigers - vooral in de randstad - op te vangen. Nieuw is nu de uitvoering van Mercedes, waarbij de mo tor niet voor, maar in het achterste deel van de gelede bus is aangebracht. Zo wordt eeh betere gewichtsverdeling - onge acht de beladingstoestand van de bus - verkregen. Tenslotte is er een nieuw verschijnsel: een bus met kleinere afmetingen, de city bus, die in'binnensteden beter uit de „voe ten” kan. Er zijn grootwinkelbedrijven in ons land, die nog kleinere bussen hebben ingeschakeld om klanten van en naar par keerterreinen te vervoeren. Wat de toerwa- gens betreft: daar is in het bijzonder spra ke van verfijning van verwarming en ven tilatie. In ons land worden per jaar onge veer zevenhonderd nieuwe bussen in ge bruik genomen. ROTTERDAM (ANP). De directie van het Rotterdamse sleepvaartbedrijf Smit Internationale heeft de CNV-voor- zitter Lanser gevraagd deel uit te maken van de raad van commissarissen. Dit deel de de heer Duim van de Vervoersbond gisteravond mee. De ondernemingsraden van de bedrijfs onderdelen Smit Spido, Smit Tak, Smit Lloyd en de nieuwe Rotterdamse Sleep- bootdienst hebben hun toestemming aan de benoeming van de heer Lanser gege ven. De ondernemingsraden van Smit In ternationale havensleepdienst en Smit Vos hebben echter hun veto uitgesproken. De onderneming kan zich, aldus de heer Duim, nog wensden tot de Sociaal-Econo- mische Raad om de benoeming van de heer Lanser te bewerkstelligen. CNV-voorzitter J. Lanser deelde desge vraagd mee in principe bereid te zijn de .functie te aanvaarden. Hij zal echter met een defnitieve beslissing wachten tot de interne procedure bij de ondernemingsra den van Smit Internationale is afgerond. De heer Lanser treedt in juni af als voorzitter van het CNV. Europese markt - die al zo gewillig is voor de Japanse personenwagen - lonkt ook al naar de bedrijfsauto’s uit dit verre land. De concerns die vrachtauto’s fabriceren hebben niet alleen rekening te houden met de marktsituatie van het vervoer. Ook de export van buiten-Europese landen naar de markten op ons continent, baart hen zorgen. Nissan-diesel-een Japanse concern dat hier al jaren de Datsun uitbrengt - wil nu ook met een lichtere vrachtwagen naar Europa komen. Dat moet slechts een begin zijn: de Japanse fabriek brengt een programma met vrachtauto’s en trekkers van acht tot veertig ton. Ongetwijfeld zul len over enige jaren ook de zwaardere Japanse bedrijfsauto’s verscheept worden naar Europa, lot nu toe heeft Nissan- diesel zich voornamelijk gericht op het Midden-Oosten, Azië en Afrika: maar de CH OVCr egvervoer de laatste jaren kwetsbaarder geworden. Het aandeel van ons land in it internationale wegvervoer is geringer 1 voorheen. Bovendien vreest men in de ïdrijfsauto-wereld een toenemende con- ilrrentie van staatsvervoerbedrijven uit Oostblok-landen. Ook deze ontwikke- hg naast bijvoorbeeld verhoogde door- terprijzen die Europese landen in toene- ende mate gaan berekenen, kan het Ne- srlandse wegvervoer schaden. Tenslotte aat het hier om een bedrijfstak met bijna enduizend ondernemingen, die samen üim vijf miljard gulden per jaar omzetten >n circa 100.000 werknemers tellen. Over het werkgelegenheidsoverleg waren de partijgen elkaar zeer dicht genaderd. Voordien was er al overeen stemming bereikt over 80 procent van de wensen die door de bouwbonden waren ingediend. De werkgevers ver klaarden zich daarbij onder meer bereid tot het treffen van een regeling voor vervroegd uittreden van 63- en 64- jarigen, het handhaven van de werkgelegenheid van ge handicapten en het regelen van(de werkgelegenheid voor jeugdigen. Ook was men het er over eens geworden dat over het werkgelegenheidsbeleid kan worden gesproken in de on dernemingsraad. De werkgevers verklaarden zich ook bereid in die bedrijven die nog geen honderd man perso neel hebben, dit jaar een dusdanige overlegstructuur te scheppen, dat het bedrijfsbeleid ook met het personeel besproken kan worden. Dat gebeurt al in bedrijven die een ondernemingsraad hebben. „Op dit punt hebben wij ons bereid verklaard harder te lopen dan het bedrijfsle- nenwagens importeren. Dus, ook autobus sen op de Rai. Een aantal ontwikkelingen is hier zeker belangrijk. Aan de dieselmotor wordt nog steeds verder gewerkt. Speciaal probeert men door fundamentele wijzigingen te ko men tot een „stille” motor. Ook wordt er geëxperimenteerd met andere ener giebronnen dan dieselolie. In Amsterdam beproeft men nu al ruim een jaar een autobus, waarvan de dieselmotor door TNO in Delft is omgebouwd voor LPG- gebruik. Het resultaat: minder lawaai en minder schadelijke uitlaatgassen. Een an dere Nederlandse ontwikkeling is de elek trische aandrijving, ontwikkeld door een ingenieursbureau in Wassenaar. Met fi nanciële steun van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne wordt deze ontwikkeling beproefd in een stan- Een trekker met oplegger met een totaal gewicht van 36 ton - een veel gebruikte ,eenheid in het wegvervoer - legde zo’n drie jaar geleden 2,3 tot 2,5 kilometer af op één liter dieselolie. De nieuwste trekkers die thans worden afgeleverd halen met diezelfde hoeveelheid brandstof 2,7 tot 2,9 produkten bevat onder andere: opening van de Japanse markt voor Europese vliegtuigen, kerncentrales, traditionele elektrische centrales, uitrusting van olie raffinaderijen, geleidelijk vrijmaken van accijns op de invoer van schoenen (totale vrijdom van douanerechten voor skischoe nen), opheffing van de restricties betref fende de invoer van garens, verbeterde toegang tot de Japanse markt voor farma ceutische produkten, vergemakkelijking van de invoer van whisky, wijn, kaas, vleesprodukten enzovoort. i Daarbij komt, dat ook in sociaal opzicht vele bedrijven de onrust toeneemt. Re- elmatig halen de klachten van chauf- [eurs, die opgejaagd door hun bazen te .nge rijtijden moeten maken, de kranten, ellicht kan het nieuwe rijtijdenbesluit, ®t in de loop van dit jaar van kracht fordt, op dit punt enige zekerheid bieden. Us men zich daar tenminste aan houdt. AMSTERDAM (ANP). Vroom en Dreesmann zal via haar dochter Venda- merica een belang van 34 percent nemen in Dillard Department Stores Ine. te Litt le Rock in Arkansas. Naast de vrachtwagens, trekkers en au tobussen is op deze Rai-tentoonstelling ook ruimte toegewezen aan de produkten van de toeleveringsindustrie. Elektroni sche accessoires, veiligheidsvoorzieningen in meer van deze zaken zijn er te kust en te keur. Opmerkelijk is nu ook de tegen woordigheid van beveiligings- en alarmin stallaties. Voor sommige landen is zo’n installatie thans onontkoombaar. Op de tentoonstelling zijn vele uitvoeringen te bezichtigen, van stuurslot tot installaties die portieren en motor beveiligen. ’MS delijk is gestegen. Insiders verklaren deze schijnbare tegenstelling door te wijzen op de harde noodzaak te investeren in steeds zwaardere eenheden (waardoor een be drijf dan weer een schaalvergroting kan bereiken) om zodoende nog enigszins com pensatie te vinden voor bijvoorbeeld de steeds stijgende loonkosten Een andere manier om de onkosten tegen te gaan, werd gevonden op het technische vlak. (Toch is er op verkoopgebied nog een Kraaltje licht: het blijkt dat vooral bij de gaardere vrachtwagens en de opleggers de zwaardere categorie de verkoop dui- egeringsvoorstel, in ieder geval dit jaar de uurverhoging van zeven percent niet op e gebruikelijke datum van 1 april, doch p 1 juli te laten vallen. Alsof er economisch gezien niets aan de i and is, staan in de Rai-hallen als vanouds lllerhande vrachtwagens, trekkers, auto- iussen en speciale carrosserieën te blin- en. En nieuws is er volop: een elektrische stelwagen van Volkswagen, een nieuwe ipanse 3,5 tonner, Scania met een nieuwe ÏJ-tons uitvoering, Volvo met een nieuwe ferie zware trucks, enz. Daarnaast het lödige nieuws op het gebied van de ter- Mnwagens, zoals bijvoorbeeld de Niva Ian Lada en dan ook nog eens nieuwe ^wikkelingen aan het front van de auto- lis-wereld. Kortom, het is weer spiegeltje, (tegeltje aan de wand, welk merk blinkt "tet meeste in het land. (Van onze redactie economie) overeenkomsten houden in DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken voelt er niets voor veel ICc! Overheidsgeld te besteden aan arbeids plaatsenovereenkomsten (APO’s). Deze i (Van onze medewerker voor automobilisme) 4 STOCKHOLM. (AFP) In Zweeds -Lapland js een belangrijke uranium- bondst gedaan, die in de loop van de jaren kei eens 10.000 ton puur uranium zou kunnen opleveren. Dit heeft het Zweedse geologische instituut gisteren bekendge maakt. Een woordvoerder van het instituut zei lat het met de huidige technische kennis onder meer mogelijk is uit het gebied .000 ton puur uranium te winnen. Met de verwachten technische ontwikkelingen al hier waarschijnlijk later nog eens 6.000 on aan kunnen worden toegevoegd. DOKKUM. Prins NV in Dokkum heeft van de Persian Gulf Ship Corporati on in Iran een order ontvangen voor de levering en de bouw van 200 prefab hui zen en gemeenschapsvoorzieningen. Met deze opdracht is een bedrag van 40 mln gemoeid. (Van onze redactie economie) j BRUSSEL. De onderhandelingen over de toetreding van Griekenland tot de I I Euromarkt gaan nu werkelijk beginnen. Op 10 februari komen de onderhandelings- I delegaties op ambassadeursniveau bijeen om te proberen tot zaken te komen inzake j het vrije verkeer van industriële produkten tussen Griekenland en de negen huidige Gemeenschapslanden. Verwacht wordt dat de onderhandelingen in 1979 zullen zijn afgerond. Formeel waren de onderhandelingen met Griekenland al anderhalf jaar geleden I I geopend. Griekenland kreeg van de Negen de principiële verklaring dat het tegen toetreding geen bezwaar maakt. Sedertdien is er echter niet zoveel meer gebeurd, hoewel de Grieken voortdurend op spoed aandrongen. j Karamanlis, de Griekse premier, heeft op zijn rondreis langs de Europese hoofdste- I den in januari eindelijk toezeggingen gekregen en de ministerraad, samengesteld uit de ministers van Buitenlandse Zaken, betuigde gisteren zijn instemming met een hem door de Commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, voorgelegd docu- ment aangaande de industriële sector. Het bevat de uitgangspositie van de Gemeen- I l^schap. t Maar achter de schermen heerst enige i «rust. De afzet van bedrijfsauto’s is mede een leesi [hankeiijk van de gang van zaken in het ternationale transport. En het is geen eheim. dat de positie van het Nederlandse gt

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17