1 I Overheid slechts bemiddelaar ALP verliest PvdA-fractie zeer ontevreden over bij Van Gelder afwachtende houding van regering V b HBN Bank Openbare leven in VS lamgelegd door sneeuw Nieuwe regels over belediging geding tegen tijdschrift Damiate Pers „Koffieprijzen f jr blijven dalen” ZOLANG OVERLEG IN BRUSSEL NIET POSITIEF IS AFGEROND Umuider Courant I I 1 Witte Huis kapittelt Israel over nederzettings beleid V Kritiek KWESTIE HOOGOVENS IN DE KAMER Doodgeschoten autokraker was Duitser Vakantie’78 Koningin nog steeds vast in New* York 0 cl Coupon voor meer informatie. 8 FEBRUARI 19 7 8 WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 4 W De Kansloos r ■b ni: be ui Adres: Plaats:--- Land van bestemming:-7 Wij reizen bij voorkeur perD autod vliegtuig boot trein touringcar camper. In ongefrankeerde envelop zenden aan afd. Ó.D. 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. meer informatie over ABN Vakantiereizen ’78. Kom even langs bij de ABN en u hebt vandaag nog een zonnig stapeltje voor pret in huis. De ABN heeft een prima uitgemeten reizenpakket: uit het zomer- aanbod van de grote, bekende reis organisaties. Bij de ABN krijgt u een ABN Bank, C 13 goed advies en u regelt er meteen uw andere vakantiezaken, zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. De ABN-reisadviseurs staan voor u klaar! OM IV I Geen nationale steunmaatregelen voor visserij te verwachten 1 (ADVERTENTIE) 0,70 f 145,- ■A- Een dikke laag sneeuw maakt van in de New Yorkse wijk Manhattan geparkeerde auto’s een soort vreemde monsters Volgens een woordvoerder van de Rijks Voorlichtings Dienst zal „alles op alles worden gezet om het staatsbezoek op de afgesproken datum te laten doorgaan”. „Maar waar de weergoden dat verhinde ren is onze koningin ook machteloos”, meende hij. Prins Bernhard wacht inmid dels op Trinidad op zijn vrouw. Beiden zouden daar het carnavalsfeest bijwonen, waarna naar Suriname zou worden over gevlogen. Over dergelijke financiële steunmaatre gelen voor de visserij wordt in Europees verband al geruime tijd gepraat. De EEG zou namelijk in belangrijke mate financi eel moeten bijspringen. Door het misluk ken van het gemeenschappelijk visserijbe- raad is daar nog niets van gekomen. De vissers willen nu dat Van der Stee eenzij dig eigen steunmaatregelen neemt maar hij voelt daar, zoals hij dinsdag zei, niets voor. Volgens Van der Stee moeten nationale maatregelen altijd geënt zijn op een Euro pees visserijbeleid. De Nederlandse kust- vissers, die door de vangstbeperkende maatregelen het meest zijn getroffen, heb ben juist om een bedrag van 60 miljoen gulden gevraagd willen zij het hoofd bo ven water kunnen houden. Van der Stee kreeg dinsdag vanuit de Tweede Kamer van vooral PvdA maar ook CDA kritiek te horen op het ontbreken van een samenhangende visie op de toekomst van de kottervisserij, die driekwart van de Nederlandse visserij uitmaakt. De heer Hartmeijer (PvdA) wil dat in nota een overzicht op tafel komt van de gewenste NEW YORK (AP). Het noordoosten van de Verenigde Staten, van Pennsyl vania tot Massachusetts, is gisteren lam gelegd als gevolg van een sneeuwstorm, die meer dan 30 centimeter sneeuw heeft gebracht, in delen van Boston de electrici- teitsvoorziening heeft uitgeschakeld en duizenden mensen heeft verhinderd naar hun werk te gaan. aantallen schepen, de opvang van overbo dige vissers, omscholingsmogelijkheden, sociale steun en de gevolgen voor de vis- verwerkende industrie als de sanerings plannen van de bewindsman doorgaan. tionale Garde ingeschakeld om mensen uit. hun ingesneeuwde auto’s en huizen te red den. In de staat Masschusetts werden 10.000 leden van de Nationale Garde gemo biliseerd. In Boston en vele andere steden is een rijverbod afgekondigd. Ook het openbaar vervoer is grotendeels stil komen te liggen. Vele luchthavens zijn gesloten en ook het spoorwegverkeer is lamgelegd of onder vindt aanzienlijke vertragingen. Een aan tal snelwegen zijn geblokkeerd door vast geraakte auto’s. Scholen, winkels en kantoren bleven voor de tweede achtereenvolgende dag ge sloten. De westkust van de Verenigde Sta ten wordt eveneens met barre weersom standigheden geconfronteerd. Er is al veel regen gevallen en boven de oceaan zijn zich nieuwe regenstormen aan het ontwik kelen. Voor de kust van New England worden drie schepen met in totaal 42 be manningsleden vermist. De socialisten zijn ervan overtuigd dat het cao-overleg zal slagen wanneer de overheid op die punten over de brug komt. Lukt het niet om de bewindslieden in het Donderdag zal hij opnieuw overleg voe ren met de visserij-organisaties over het quoteringsbeleid voor de rest van dit jaar. De Boer (CDA) zei het vreemd te vinden dat de minister zich aan de krappe schol- quota houdt, terwijl de biologen zeggen dat een uitbreiding van de scholvangst best mogelijk is. Maar Van der Stee hield vast aan zijn mening, dat hij op nationaal terrein niets kan doen zolang men het in Brussel niet eens is. aangekondigde debat zo ver te krijgen, dan overweegt de Partij van de Arbeid zelfs een motie waarin men een kameruit spraak op dit punt vraagt. LONDEN (AP). In kringen van de Londense koffiehandel was men gisteren van oordeel dat de koffieprijzen dit jaar vermoedelijk zullen blijven dalen. Dat geldt alleen als zich geen nieuwe natuur rampen voordoen, zoals de strenge vorst van 1975 in Brazilië. Experts in Londen menen dat de prijs daling van koffie in de eerste plaats het gevolg is geweest van verzet in kringen van verbruikers, met name van de kopers- staking in de VS. Als gevolg van de prijs stijgingen van de laatste jaren was de afzet van koffie vorig jaar met vijftien tot twin tig procent gedaald. den is van een arbeidsplaatsenovereen komst (APO), waarover niet alleen bij Hoogovens, maar in het hele land onder handeld wordt. De bewindslieden vrezen een precedentwerking wanneer ze in Vel- sen toe zouden geven. ring van'de Egyptische luchtmacht en het evenwicht in het gebied. Hij dreig- de, glimlachend weliswaar maar toch te kennen gevend dat het hem ernst was, „een duivels schandaal te maken” als hij geen genoegdoening zou krijgen. President Sadat heeft volgens het persbureau voor het Midden-Oosten gisteren op een persconferentie gezegd premier Begin verzekerd te hebben dat de Egyptische hoofdmacht niet ten oos ten van de heuvels in de Sinaï zou komen. „Die belofte houd ik en gene raal Gamassi heeft dat dat generaal Weizman laten weten”, aldus de presi dent. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De rijksoverheid heeft tot op heden slechts een zeer beperkte rol gespeeld bij het Van Gelder-concern. Ze deed niet meer dan bemiddelen bij het zoeken van de Raad van Bestuur van de papierfabriek naar nauwere samenwen king van de vestigingen in Velsen en War penveld met een buitenlandse grondstof fenleverancier. De voortzetting van de wit papierproduktie in Velsen en Wapenveld! is voor een groot deel afhankelijk van grondstoffenvoorziening tegen een redelij-l ke prijs. Naast de samenwerking met een buiten landse leverancier zal ook geïnvesteerd per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v Mr. H. C. vanderMije DEN HAAG (ANP). Met alleen de stemmen van de fracties van PSP en BP tegen is de Tweede Kamer gister middag akkoord gegaan met nieuwe wettelijke regels inzake strafbare bele diging. Vorige week sprak de Kamer uitvoerig over het desbetreffende wet sontwerp. In het wetsontwerp is een aantal be perkingen aangebracht op wat als strafbare belediging wordt beschouwd. Binnen redelijke grenzen zal politieke kritiek op bevriende staatshoofden niet meer bestraft worden. De leden van bevriende regeringen worden gelijkge steld met het staatshoofd, maar niet als zij een privébezoek aan Nederland brengen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning i 11 I ma loz de He tot pei we ROTTERDAM (ANP). ALP American Land Program BV heeft het door haar aangespannen kort geding tegen het week blad Beleggers Belangen verloren. ALP had het geding aangespannen naar aanlei ding van een aantal artikelen in het blad over de activiteiten van ALP. In die artikelen werd het te koop aan bieden van grond in de VS voor beleg- gingsdoeleinden met de mogelijkheid van zgn. superaftrek herhaaldelijk als ondeug delijk aangemerkt. Beleggers werden te vens gewaarschuwd dat de Nederlandse fiscus deze aftrekpost mogelijk niet zou accepteren. ALP eiste dat BB zou ophouden met het publiceren van dergelijke verhalen. Ook zou het weekblad moeten toegeven dat de artikelen onjuist en beledigend waren. De president van de Rotterdamse recht bank, mr. J. Reuder, wees alle eisen van ALP af. Volgens hem beoogt BB op te komen voor de belangen van de belegger. Voorlichting en waarschuwingen horen daar volgens hem bij. ALP heeft aangekondigd in beroep te zullen gaan van het vonnis. Eerder had het ALP een dergelijk kort geding tegen het maandblad Avenue - dat ook een kritische beschouwing aan ALP had gewijd - verlo ren. Ook van dit vonnis ging ALP in beroep. I om ■n als dal coi te Je to, K< te ga te tw ee d: ga D K m I ecl vai gei eei hie He 48- me 1 zei me Be we me str ter ge: ne 1 m< ge' we vo he BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Stuur mij Dhr./Mevr.: (Vervolg van voorpagina) De PvdA ging akkoord met de verschui ving naar volgende week, omdat men, zo als Van der Doef zei, „liever geen half debat wilde”. Met name CDA-loyalist Boersma waarschuwde dat een overhaast debat een halfslachtig debat zou worden. De PvdA wil met deze discussie in de Kamer bereiken dat de regering zich uit spreekt over de situatie bij Hoogovens. De socialisten gaan ervan uit dat de leiding van Hoogovens en de vakbonden niet uit de cao-besprekingen kunnen komen zo lang de regering niet meedeelt wat er van haar kant te verwachten is. De PvdA- fractie is uiterst ontevreden over de af wachtende houding die de regering in de kwestie-Hoogovens inneemt. Ze wil in het debat toezeggingen los proberen te krijgen over de vervroegde uittreding van 325 Hoogovens-werknemers van zestig jaar en zes maanden en steun van de regering voor een voorzichtige aanzet met een vijf ploegendienst. In Chicago bracht een onverwachte storm meer dan 20 centimeter verse sneeuw, in sommige delen van Wisconsin en Michigan viel 30 centimeter, terwijl ook Montana en Noord-Dakota werden getrof fen door een sneeuwstorm. Het noorden van California bereidde zich voor op nieuwe stadsregens. In geheel Amerika zijn meer dan 24 personen als gevolg van de barre weersomstandigheden om het leven gekomen. In het zuiden van New England werd de noodtoestand afgekondigd en werd de Na- De mededeling kwam nadat presi dent Sadat naar het Congres ging om een verzoek tot het verkrijgen van Amerikaanse wapens te doen. Sadat confereerde het afgelopen weekeinde met Carter en hij zal hem vandaag opniéuw ontmoeten. Sadat ging in het Congres in het offensief om wapens en F5e, F15 en F16-gevechtsvliegtuigen te krijgen, die hij onmisbaar acht voor de modernise- (Vervolg van voorpagina) Minister Van der Stee voelt er nog niets voor om nationale steunmaatregelen voor de visserij te treffen zolapg het overleg in Brussel nog niet positief is afgerond. Wel is hij bereid om te bekijken op welke wijze de daardoor getroffen vissers tegemoet gekomen kunnen worden, zo zei hij in de Kamer. WASHINGTON (Reuter). Het Wit te Huis heeft de bezoekende Egypti sche president, Anwar Sadat, een on verwachte troef gegeven met de mede deling dat het de vestiging van Nieuwe Israëlische nederzettingen op bezet Arabisch gebied sterk afkeurt. Het State Department deelde mee dat pre sident Carter Israel vorige maand tot drie keer toe zijn bezorgdheid over de nederzettingen had geuit en een in sterke bewoordingen gestelde bood schap aan premier Menachem Begin had gezonden. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel redactie-02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm en adr 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 :f 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers f buitenland per kwartaal Zij vragen onder meer stilligpremies, uitkeringen die gegeven worden aan vis sers die tijdelijk niet aan de visserij deel nemen. Met die steun kunnen de vissers de tijd overbruggen tot het moment waarop de visstanden zich weer zo hebben her steld dat een normale visvangst weer mo gelijk is. Gezien de stemming in de VVD- en CDA-fracties lijkt zo’n voorstel echter kansloos. Zowel de liberalen als de chris- ten-democratische Kamerleden nemen een afwachtende houding aan. Zij zijn er nog lang niet van overtuigd dat nu al het moment is aangebroken waarop over heidsingrijpen noodzakelijk is. De rege ringspartijen willen het overleg in Velsen voorlopig nog aan de sociale partners overlaten. Daar komt nog bij, dat men het in het kabinet nog niet eens lijkt te zijn over de manier waarop de anderhalf mil jard voor de bestrijding van de werkloos heid besteed moet worden. En uit die pot zou ook de steun voor Hoogovens kunnen komen. Minister Albeda heeft er gisteren wei nig twijfel over laten bestaan dat hij de vijfploegendienst en vervroegd uittreden in het algemeen niet ziet zitten. Hij liet zich niet in het bijzonder uit over het Hoogovensoverleg. Een beslissing in die kwestie zou verregaande gevolgen kun nen hebben, omdat de invoering van de vijfploegendienst één van de mogelijkhe- (Van onze redactie binnenland) WASHINGTON/DEN HAAG. Hef wordt steeds onzekerder of koningin Julia na morgen op tijd in Paramaribo kan zijn voor het officiële staatsbezoek aan Surina me. De koningin zit nog steeds vast in New York, waar door de hevige sneeuwval van de laatste dagen al het vliegverkeer is lamgelegd. Ook de regerings-Fellowship kan door dit noodweer niet vertrekken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De autokraker die maandag in Amsterdam door een poli tieman werd doodgeschoten, blijkt een 25- jarige Westduitser te zijn. Het slachtoffer, een druggebruiker, was bij de politie be kend wegens diefstallen uit auto’s en we gens heling. F Van der Stee wilde ook geen toezeggingen doen over zijn plannen ten aanzien van de inkrimping van de kottervloot. Van der Stee zei wel in de loop van dit jaar in de Europese ministerraad opnieuw te willen gaan praten over de mogelijkheid om het algehele haringvangstverbod voor 1978 op te heffen. De minister zij ook dat er voorstellen zullen komen voor een her oriëntatie van de visserij op andere dan de gebruikelijke vissoorten en op nog niet zo bekende visgronden. I lin dei lin gei bes vii be be hei SOI git ,ge« bel T moeten worden om de witpapierproduktie op lange termijn te continueren. Mocht de financiering hiervan problemen opleveren (g, dan zal minister Van Aardenne van Eco nomische Zaken een verzoek om steunver lening in „welwillende overweging ne men”. Dat beroep op overheidsgeld zou echter alleen kunnen gebeuren in het ka- der van een integraal reorganisatieplan voor het herstel van de rentabiliteit bij het Van Gelder-concern. Dat blijkt uit antwoorden van de minis ter van Economische Zaken op vragen van Kamerleden over Van Gelder. Investerin gen voor een efficiëntere produktie van de papiermachines in Wapenveld heeft nog niet plaatsgehad omdat men eerst meer zekerheid wenst over de toekomstige grondstoffenvoorziening. .<sm mi

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4