Op de sluizen van IJmuiden I Over IJmuiden gesproken agenda Nieuwe streekbus op Schiphol MINDER FLATBOUW itie. IN NOORD-HOLLAND rum. Strandloop van Suomi 4 B. W. Bakker al 40 jaar bij Hoogovens F ■Mh Zendingsavond Hinderwetvergunning voor twee bedrijven Midden- en kleinbedrijf in discussie bij KNÓV Bijeenkomst voor plattelandsvrouwen 7 IJMOND 8 FEBRUARI 6 WOENSDAG 19 7 8 r Wijk aan Zee In en om Haarlem 88. Heemskerk n r u n. ling Beverwijk Velsen-IJmuiden lilt.,, s n Porders ALS VOOR DE Eerste Wereldoorlog bij scheepsagent Schuitenmaker in de Kanaalstraat de witte vlag met kruislings een blauw anker en een sleutel woei, was dit een teken dat er een boot van de Norddeutsche Lloyd op komst was. Deze schepen kwamen van Japan via het voor malig Nederlands Oost-Indië, waar ze een lading tabak innamen voor de ta- baksmarkt in Amsterdam in Amsterdam (thans verplaatst naar Bremen). Zulk een binnenkomst was een evenement voor IJmuiden. Reeds binnen de pieren zette de scheepskapel vrolijke muziek in en dit ging zo voort tijdens de vaart naar de middensluis. Als gevolg hiervan spoed den zich vele nieuwsgierigen derwaarts, mede aangelokt door het fraaie aanzicht van het schip, als de slanke bouw, de smettelpos witte kleur en de egaal-gele pijp die het tot een toeristenschip stem pelden. dienstjaren er zo’n 27 in de ovenbouw had doorgebracht en roemde het vakman schap en de inzet. Hij speldde de heer Bakker vervolgens de gouden speld met briljant op, terwijl hij namens de oud- collega's een scheerapparaat overhandig de. Collega P. Keizer haalde nog enkele herinneringen op uit de veelbewogen ovenbouwtijd, waarna de aanwezigen het echtpaar Bakker persoonlijk hun geluk wensen konden aanbieden. IJMUIDEN. De atletiekvereniging Su omi uit Velsen organiseert zondag weder om een grote strandloop in IJmuiden. De atleten en trimmers kunnen kiezen uit twee afstanden: 4 en 8 kilometer. De start is om 11 uur bij de Zuidpier. Kinderen tot en met 15 jaar betalen ƒ2,50 en ouderen ƒ3,-. Iedereen ontvangt aan de finish een herinneringsmedaille. IJMUIDEN. De NH-gemeente IJmui- den-West houdt vanavond om 20 uur in het wijkgebouw „De Rank” aan de Wilhelmi- nakade een zendingsavond. Op deze avond zal ds. W. Bouw uit Doorn spreken over het zendingswerk in binnen- en buitenland, waarbij hij dia’s vertoont van zijn zen dingswerk in Afrika. DE TOESTAND van thans is wel in sterk contrast met die van toen. Het is de dood in de pot. Sedert de opheffing der in- en uitklaring te IJmuiden is alle contact tussen schip en wal tajboe en een douane ambtenaar ziet met argusogen toe op handhaving van het verbod. Weg is het vertier en de attractie. Het schutten van de schepen beperkt zich tot een opont houd zonder meer. Daarom besluit ik mijn relaas met de toepasselijke variant op de beginregels van een eertijds be kend Duits liedje van de radio: „Es war einmal, es kommt nicht wieder”. TENTOONSTELLINGEN Bibliotheek, Beneluxlaan, t.m 17 febr. exposi tie „Openbaar kunstbezit”. de douane zouden krijgen; allerlei vaar tuigjes zouden de grote schepen geduren de de reis naar de hoofdstad aan kunnen doen met alle consequenties van dien. De bezwaren hielpen niet. Een paar jaar later, toen de Noordersluis tot stand kwam, moest IJmuiden zich bij de rege ringsmaatregel neerleggen. - JvB) (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Kachel aan De heer H. Leeuw, IJmuiden: „In 1917 woonden wij boven het belastingkan toor op de hoek van het Koningsplein en de Kerkstraat. Op een ochtend kwam er rook uit de kieren van het kantoor. De politieagent Annes was er meteen bij met een brandweerwagentje van het Willemsplein, een soort melkwagen met een bus erop. Hij forceerde de voordeur. Het bleek allemaal erg mee te vallen want er was alleen maar een smeulend vuurtje dat gauw gedoofd was. Waar toen heel wat over gepraat werd: dat men de kachel ’s nachts had laten bran- Slechts 44 percent van de in ’77 voltooide woningen in Noord-Holland was be stemd voor bewoning door de eigenaar. In Zuid-Hol- land was dat 47 percent. die mobilisatietijd zodat je ze alleen op de bon kon krijgen. En het was dus gewoon een verspilling om een kachel ’s nachts aan te houden”. De heer A. Douma, Haarlem: „De vis- lossers hadden altijd samen een porder. Als er ’s nachts een trawler binnen was ging de porder zijn baasjes af. Hij wachtte bij elk adres net zo lang tot er een (slaperig) hoofd uit het raam kwam. Dat ging zo: „Boris, je mot eruit, jé”. „Ja, ik kom al”. De porder hield een goede traditie in ere”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, De bijeenkomst wordt gehouden in het zaaltje van Odd Fellows aan de Prinsesse- laan 17-19 en begint om acht uur. Beverwijk, houdt de heer Vollmar op don derdag 9 februari een lezing over het on derwerp: „Plant eens een boom in de tuin”. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Dorpsduinen 6. Woe. geopend van 19-21 uur S- g 1 le- rbij. E (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Noord- Holland is niet langer de provincie waar naar ver houding de meeste flats worden gebouwd. In 1976 was dat nog wel het geval. Toen bestond 40 percent van alle nieuwbouwwonin gen uit flats. Vorig jaar is die tendens omgebogen ten gunste van de eengezins- huizen. Waren zes van de tien nieuwbouwwoningen (60 percent) in ’76 eenge- zinshuizen, in het afgelo pen jaar werd dat opge- Deze provincies zijn daar mee nog altijd de streken met het minste eigen-wo- qingbezit in de nieuwbouw. In Noord-Holland kwamen vorig jaar ruim 17.000 wo ningen gereed. Dat was vier percent meer dan in 1976. Opmerkelijk is echter het relatief lage aantal hui zen dat vorig jaar in aaan- bouw werd genomen. Men begon in de provincie met 13.440 huizen, maar liefst 24 percent minder dan in 1976. Landelijk bezien was die terugval niet meer dan acht percent. VELSEN. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond KNOV afdeling Velsen houdt maandagavond om 19.45 uur een algemene ledenvergadering in de bo venzaal van hotel Royal te IJmuiden. In het eerste deel van de vergadering zullen de huishoudelijke zaken worden afgehan deld. Rond 21 uur begint het tweede ge deelte, waarin drs. A. F. Kouthoofd, hoofd van het bureau Economische Zaken en Sociografisch Onderzoek van de gemeente Velsen een inleiding houdt over betekenis en perspectief van het midden- en kleinbe drijf. Na de inleiding is er gelegenheid tot discussie. Op dit tweede gedeelte zijn naast leden van het KNOV ook andere belangstellenden welkom. MINDER LAWAAIERIG, sneller, een betere vering en een ruimere opstap zijn enkele van de pluspunten van een nieuw type streekbus, die gisteren op Schiphol werd geïntroduceerd. Daf-trucks maakte het voertuig naar een ontwerp van de gezamelijke streekvervoerbedrijven van de Exploitatieve Samenwerking Openbaar vervoer (ESO). In de bus is ruimte voor 72 passagiers, waarvan er 43 een zitplaats kunnen vinden. De eerste bus is gekocht door de gemeente Arnhem. De ESO verwacht dat in de toekomst vierduizend bussen van dit type in Nederland zullen rijden. Sleepboten De heer J. G. Hut, Enkhuizen, heeft een flinke verzameling foto’s van Neder landse vaartuigen. Hij is nog op zoek naar een aantal opnamen van oude sleepboten, zoals er eerder enige in deze rubriek zijn afgedrukt. De heer Hut denkt in het bijzonder aan foto’s van boten van Zur Mühlen, De Vischploeg en Wijsmuller. Hij wil graag een kopie laten maken of desgewenst ruilen. Zijn adres: Hazelaarshof 7, Enkhuizen, tele foon 02280-6100. Bij Hoogovens het veertigjarig dienstjubileum gevierd van B. W. Bakker Jit Velsen-Noord, tot voor enkele jaren werkzaam bij de afdeling ovenbouw van Hoogovens. De heer Bakker werd met zijn echtgenote en familieleden ontvangen in de feestelijk uitziende kantine van gebouw De Windhond door ir. A. A. Biesheuvel, chef kooksfabrieken, die hem namens de directie toesprak. De heer Biesheuvel be dankte de jubilaris voor zijn grote inzet gedurende al die 40 jaar en overhandigde de heer Bakker een gratificatie en het gouden, horloge, dat mevrouw Bakker haar echtgenoot omgespte, terwijl de heer Biesheuvel toekeek (zie foto). Namens de ovenbouwkundige afdeling gaf chef oven bouw H. Kool een overzicht van de loop baan van de jubilaris, die van zijn 40 (Tot zover de bijdrage van lezer Har- tenberg. Wat de in- en uitklaringsdienst te IJmuiden betreft, in het jaar 1927 werd bekend dat de regering deze naar Am sterdam wilde verplaatsen. Ze zag hierin een mogelijkheid tot bezuiniging en diende er volgens haar toelichting tevens een algemeen belang mee. De „klare- ring” kostte in IJmuiden veel te veel tijd, aldus het regeringsstandpunt, en zou in Amsterdam als uiteindelijke plaats van bestemming niet alleen voordeliger maar ook beter kunnen geschieden. Uit IJmui den kwamen vele felle protesten. Het in- en uitklaren was er gedurende meer dan een halve eeuw tot volle tevredenheid gebeurd en het was nog altijd praktisch en economisch het beste systeem, zo werd betoogd. Bovendien zou het vertrek van de dienst een zware slag zijn voor hotelhouders, „restaurateurs” en winke liers, omdat verwanten van passagiers niet meer in de gelegenheid zouden zijn deze in IJmuiden te begroeten of uitgelei de te doen. Een ander argument: er zou smokkel op grote schaal ontstaan als de schepen pas in Amsterdam bezoek van Nostalgische herinnering van de heer W. Hartenberg te Santpoort: een fraai uitgevoerd album met prentbriefkaarten van de gehele vloot die de in Bremen gevestigde Norddeutsche Lloyd bezat. Een aantal van deze schepen kwam regelmatig in IJmuiden. Ieder be zoek was een evenement. Ten Napel De heer H. Vermaat, IJmuiden: „Be dankt voor „IJmuiden wat vertel je me nou?” en vooral de mooie foto van mijn leraar G. ten Napel van school H. Het is voor mij een geweldige school geweest en ik heb er veel geleerd. Het was in die tijd zo: als je veertien jaar was dan moest je „uitgeleerd” zijn en daar kon je als leerling van de lagere school je ver dere leven mee toe. Er was onderwij zend personeel dat zeer goed en lief met de kinderen omging. Daarom dit ver haal. De hoogste klas van school H met als bovenmeester de heer G. ten Napel zou een schoolreisje maken. De kosten waren plus minus zeven a acht gulden per kind. De rest kwam van de gemeente Velsen. Doch dat geld was destijds een enorm bedrag, dus konden we iedere maand een gulden meenemen van buis. Het geld druppelde zo binnen als afge sproken en vriend Ten Napel was de penningmeester die het serieus bijhield. Ik zie dat boekje met kruisjes erin nog voor mij. Nu had ik van thuis prompt op tijd het geld gehad. Alleen, eenmaal had ik niet betaald en mijzelf goed getrac- teerd op sigaretten enz. enz. Maar de dag van het schoolreisje kwam steeds nader en allen bleken betaald te hebben behal ve Huib Vermaat; die moest nog steeds een gulden betalen. Nu had in dat jaar mijn vader aan de opbouw van de Hoog ovens een ongeluk gehad en hij was gestorven. Mijn moeder was al jaren dood. Zodat ik wees was en daardoor een goed potje kon breken bij mijn vriend Ten Napel. Op een morgen kwam hij bij me staan: „Jong, kom even mee naar mijn kamertje”; dit was onder de trap in de gang. Dus wij met z’n tweeën naar het kamertje. Hij haalde de porte- monnaie uit zijn zak en terwijl de tranen over zijn grijze baard rolden gaf hij mij een gulden en zei hij: „Hier, jong, geef me dadelijk in de klas maar die gulden voor het schoolreisje”. Dit is beslist de allerbeste les geweest van mijn leraar en grote vriend Geert ten Napel. Ik heb mij nooit zo ellendig gevoeld als toen”. Eigen boter De heer M. P. Kocx, Santpoort: „Toen wij van 1920 tot 1925 in de Plancius- straat woonden kwam een van de doch ters van Braam de melk uitventen, zo van de koeien van de boerderij, dus verse, volle melk voor een dubbeltje per liter. Ze kwam bij ons achterom met twee melkemmers en een schepkan. Dan werd de melk in een platte emaille schaal gedaan. Die werd door mijn moe der weggezet. De volgende dag werd de room er heel voorzichtig afgeschept en in een grote zuurtjesfles gedaan tot er genoeg in zat om te gaan karnen. Ik moest dan met de fles rollen of een stokje gebruiken waaraan een rond plankje met gaatjes was bevestigd. Dat ging door tot er een kluit boter was ontstaan. De boter werd daarna goed uitgewassen, want alle karnemelk moest eruit. Vervolgens een beetje zout erbij en je had lekkere roomboter. Van de karnemelk werd een goed smakende pap gemaakt". „Vrouw” Mevrouw L. de Vries, Haarlem: „Als lezers in uw rubriek herinneringen op halen spreken ze vaak van „vrouw” die en die. De uitdrukking is afkomstig van de standenmaatschappij zoals deze heel lang heeft bestaan. In het maandblad Ons Amsterdam van september 1971 werd de volgende karakteristiek gege ven: „De vrouw van een arbeider sprak men aan met „vrouw”, een getrouwde vrouw uit de middenstand heette Juf frouw” en alleen de echtgenoten van de welgestelden werden met „mevrouw” betiteld. Wat dat betreft is er gelukkig veel ten goede veranderd”. ALS HET SCHIP in de sluis gemeerd lag begon voor de jeugd de pret. De passagiers gooiden dan van alles naar de wal: ansichtkaarten van het schip, ge kleurde spijskaarten, vreemd geld, vruchten enz. Dan was het grabbelen geblazen, maar tevens uitkijken, want in de grabbelwoede werden de vingers niet altijd ontzien. Werd de afstand te krap berekend dan belandde tot onze spijt het opgegooide in de sluiskolk. Als aanden ken is nog altijd in mijn bezit een al- bumpje bevattende ansichten van de ge hele toenmalige vloot stoomschepen van BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Woe. 20 uur „Abba”, 19.30 u. „The last remake” Luxor Theater, Breestraat. Woe. 19 en 21.15 uur „Turks Fruit”. TENTOONSTELLINGEN Stadskantoor, Kennedyplein, t/m 10 februari fo- to-expositie „Jaar te kijk”, ook s avonds geo pend van 19-21 uur DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe. volw 19-21 uur. Speel-o-theek 19-21 uur; Do. volwasse nen 14-17.30 uur. Huize Scheijbeek, Velserweg. Do wetswinke] voor gratis juridisch advies van 18-20 uur Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 20.15 uur jubileumconcert Zang en Vriendschap. Nieuwe Slof, Kerkstraat, 20 uur mode-show School H Reacties uit de lezerskring op de foto van leerlingen en onderwijskrachten I van school H omstreeks 1925: de juiste I naam van de onderwijzeres op de voor- grond is Dien Reimers, de niet met name genoemde onderwijzeres op de achter- grond is Jo Melgerd uit het dorp Velsen. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „ABBA - de film” Filmhuis: Velsen, Kanaalstraat, woensdag 20.30 uur „PaMre Padrone” TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Muséum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen Ge opend di. t/m zat van 10-12 en 14-17 uur Pieter Vermeulenmuseum. Geopend 9.30- 16.30 uur, zat 9.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel 02510- 91022 en 93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033 Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750 Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 14.30- 17.30 en 19.00-21.30 uur, donderdag 10.00- 12.30 en 14.30-17.30 uur Buurthuis De Planeet: woensdag 19.00-20.15 uur Hobbyclub Bibliotheek Zeewijkplein, donderdag geo pend van 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- pn Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg donderdag 15.30-17.30 uur Sociëteit Asterix, woensdag 20.00-23.00 uur, vrijdag 20.00-01.00 uur, zaterdag 20.00-01.00 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, donderdag 14.00-17.00 uur bejaarden- gymnastiek. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Sociaal Advies Bureau; spreekuur donderdag 9-10 uur Kanaalstraat 228, IJmuiden; 11-12 uur „De Duinpan”, Duinweg, Santpoort-Zuid. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 21.30- 22.30; donderdag gemengd zwemmen 7-8, 12 10-13.10 en 16-17.15 uur. Buurtcentrum Zeewijk woensdag 14.00-16.00 uur Speel- en spelmiddag 4-12 jaar, 19.00-22.00 uur jongereninstuif 1220.00-22.00 uur textiele werkvormen volwassenen. TONEEL Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u To neelgroep Theater met „Man is man”. Do. 20.15 u Pleuni Touw en Hugo Metsers in „Stoeipoes” Toneelschuur III (Smedestr. 23). Vandaag en morgen 20.30 u.: „Sammy” door Jan Winter. MUZIEK Concertgebouw (L Begijnestr.). Vandaag en morgen 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Elyakum Shapirra, soliste Emmy Verhey, viool. Bar Bodega Can-Can (Stoofsteeg 1). Don. 22 u Hans Keune Kwartet met als gastsolist Harry Verbeke, saxofoon. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u. „The spy who loved me”, 12 j. Frans Hals (Frans Halsplein). Woe. 19 en 21.15 u.: „The big bus”, 12 j. Don 19 en 21.30 u.r „Battle of Midway”, 12 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.30 u.. „Star Wars”, a.I. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „Smo key and the bandit”, 12 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u. „De mantel der liefde”, 16 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.30 u.: „Goodbye Emmanuelle”, 16 j Cinema Quirinus Internationaal (L. Veerstr.) 14, 15.15, 19, 20.15, 21.30 u „Gigolo en het meis je”, 16 j. Don 14, 15.15, 19, 20.15 en 21.30 u „Love for sale”, 16 j. City-THeater (Hoofdstr. 94, Hillegom). Don. 20 u „Deep end”, 12 j. trokken naar ?7 percent. Noord-Holland liet daar door Zuid-Holland en Utrecht net achter zich. Uit de bouwcijfers van het vo rig jaar blijkt dat in het hele land, met uitzondering van Friesland, Zeeland en de IJssel meerpolders het aandeel van de flatbouw te- ugliep. VANDAAG een rubriek „IJmuiden wat vertel je me nou?”, die geheel door lezers is geschreven. Met herinneringen aan de toeristenschepen, die vroeger veel vertier in de plaats brachten, aan school H en de voor velen onvergetelijke onder wijzer Ten Napel, aan melk zo van de koe voor een dubbeltje per liter thuisbe zorgd door de dochter van de boer aan een brandje dat erger leek dan het was maar toch stof tot spreken gaf, aan de vroeger gebruikelijke aanduidingen vrouw en juffrouw (alleen voor de „wel gestelden” mevrouw) kortom een bon te reeks herinneringen van lezers, gelar deerd met vleugen heimwee naar de sfeer van het oude IJmuiden en Velser- oord. Allereerst het woord aan de nu in Santpoort wonende oud-IJmuidenaar W. Hartenberg met als onderwerp: „Op de sluizen van IJmuiden”. de Norddeutsche Lloyd en bij het door bladeren bekruipt me onwillekeurig een gevoel van nostalgie. ALS JONGEN stond ik eens bij het afscheidingshek, toen een passagier op het bovenste promenadedek beduidde dat hij iets opgooien wilde. Begrijpend spreiddji ik mijn armen in de vangstand. Even laFer suisde het voorwerp omlaag. Het bleek een gebakje te zijn want de room spatte mij in ’t gezicht. De dikke Germaan op het bovendek schuddebuik te van het lachen en ik had niet minder pret om het feit dat ik het zo feilloos gevangen had en smakelijk naar binnen werkte. VELSEN. Bij de gemeente Velsen zijn twee verzoeken om verlenen van een hin derwetvergunning binnengekomen. De een is A. E. Veldman, die een vergunning wil voor zijn groente- en fruitzaak met koelinstallatie in de Cepheusstraat te lïmuiden. En de ander komt van Heijne „Doe-het-zelf” aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord voor een machinale houtbe werking in zijn zaak. De voorwaarden voor verlening van de vergunning zijn op het stadhuis in te zien. Bezwaren tegen het afgeven van een hinderwetvergunning kunnen kenbaar worden gemaakt op een hoorzitting, die woensdag 22 februari om ftien uur op het stadhuis wordt gehouden. ijmuiden^f wat vertel je me nou? DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 19-21 uur. Beneluxlaan volw 19-21 u. Do. ge sloten. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Do geopend van 13-16.30 uur Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. raadsvergadering

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7