RS Wereld scheppen waarin jeugd EERSTE HANDELSAKKOORD EEG-CHINA Bondsrepubliek: veel kranten niet verschenen F. M. VAN POELGEEST (NEDERLANDS MARITIEM INSTITUUT): L keiler tussen de bedrijven door „REISLEIDERS BUITENLAND f-jSvifkan werken HEBBEN f 100MLN TE GOED NB Win een Keiler keuken! a E MERCURIUS NA LOON VONNIS: DEN UYL: Wie kan schrijven en rekenen neemt ’n NMB-girospaarrekening. 19 7 8 FEBRUARI ECONOMIE DONDERDAG 9 16 Druiven zuur LMIJ. B.V w ‘J. -* staan in de goedkope-vlaglanden zoals Griekenland, Liberia, Panama en Cyprus. De belangrijkste oorzaak is de slechte be- Een premiecheque als extraatje. Iedereen die vóór 1 maart a.s. een NMB-girospaarrekening opent,ontvangt’n premiecheque van f.7,50. Leuk als gift aan club, kerk of vereniging. Niet verplicht, maar wel ’n unieke gelegenheid om uw betrokkenheid te tonen. 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logisch dus,dat NMB-girosparen tot zo’n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis, regelt uw NMB-girospaarreke- ning via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebt is een bank of postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f. 5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. Franse frank Beleggingsclubs Leipziger Messe Varkensprijzen gedaald Philips-Z uid -Korea Midden- en kleinbedrijf Lening NIB Tandartsen Energietarieven Vooruitgang Dura Britse matiging ROTTERDAM (ANP). In scheep- vaartkringen maakt men zich ernstig zor gen over ongelukken met tankers. Vooral de schepen, die niet aan de eisen van de internationale scheepvaartorganisatie IMCO voldoen, brengen extra grote risi co’s met zich. De meeste ongelukken ko- (Van onze redactie economie) BRUSSEL. De Europese Economische Gemeenschap en de Volksrepubliek China hebben de vorige week overeenstem ming bereikt over een handels- akkoord het eerste tussen beide. Het zal volgende maand formeel worden goedgekeurd (mogen we aannemen) door de ministerraad van de EEG, daar na plechtig worden ondertekend en in april of mei van kracht worden. Rolls Royce De eerste inleg op de NMB- girospaarrekening dient tenminste f 250,- te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitslui- tend eigen bank- of girorekening. s'! men voor op tankers, die geregistreerd manning van de vaartuigen. T A II G<w- Tot deze conclusie komt de heer F. M. van Poel- tankers. In zijn gisteren verschenen rapport stelt hij, (ADVERTENTIE) Vooral de grotere touroperators slo- snot, fonds* ian-laten. i (ADVERTENTIE) NMB-girosparen (Van onze redactie economie) ite mate van In het rapport wordt een uitzondering gemaakt voor tankers, die eigendom zijn van oliemaatschappijen. Tijdelijk 'n premiecheque van f. 7,50 kado voor ii ie vereniging of kerk De PvdA-leider sprak van nieuwe uitda gingen, die de sociaal-democraten moeten aannemen, zoals de overweging dat de welvaart niet langer meer blijft stijgen. BONN. In de Bondsrepubliek zijn vandaag talrijke kranten niet verschenen. De vakbond IG Druk en Papier had giste ren haar leden opgeroepen tot proteststa kingen. Hiermee reageerde de bond op de weigering van de krantenuitgevers om opnieuw over het arbeidscontract te on derhandelen. Het gaat over de invoering van nieuwe druktechnieken. De IG Druk en Papier wil de uitgevers verplichten om de circa 10.000 zetters, die de komende jaren vanwege technologi sche vernieuwingen hun arbeidsplaatsen verliezen, werk te geven aan de beeld schermen. Althans dat de krantenuitge vers die plaatsen voor de zetters reserve ren. Dit hebben de uitgevers geweigerd. Ongelukken met deze schepen komen in verhouding weinig voor. meer dan 58 procent van het totaal aantal ongeluk ken verantwoordelijk zijn. Griekenland is meest verantwoordelijke. Eén van de oorzaken is, dat vele schepen te oud zijn. Ruim de helft van het aantal ongelukken gebeurt met tankers, die zestien jaar of ouder zijn. Voorts worden vele schepen slecht onderhouden. Bij regelmaat val len apparatuur en instrumenten uit. Tenslotte worden de tankers slecht genavigeerd, ten dele omdat er onvoldoende bemanning aan boord is. Het komt ook veel voor, dat de opvarenden niet over de vereiste papieren beschikken of onvoldoende en soms zelfs nauwelijks enige ervaring hebben. De EEG en Rusland hebben overigens wel al rechtstreeks onderhandeld, name lijk over de visserijrechten. Dit gesprek, dat is vertraagd doordat de EEG het onderling niet eens is over deze kwestie, is echter ook een uitzondering op de regel. Nu is hiertegenover de EEG niet scheu tig met het erkennen van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EEG, Het verdrag laat de Sovjet-Unie en andere landen van het Oostblok zien dat een groot communistisch land bereid is met de EEG als zodanig een verdrag te sluiten. Dit houdt een erkenning van de EEG in. Formeel heeft Peking de EEG al in september 1975 erkend en er toen diplomatieke betrekkingen mee aange knoopt. China en Joego-Slavië zijn de enige communistische landen die de EEG er kennen. Het zijn vooral de tankers van tussen de 11.000 en 20.000 ton, waarmee ongelukken gebeuren. Zij zijn verantwoordelijk voor 49 procent van alle ongeluk ken met tankers. Uit het rapport blijkt, dat de onder Griekse vlag varende schepen in verhouding de meeste ongelukken veroorzaken. Opvallend is, dat de meeste in Liberia en op Cyprus geregistreerde tan- Op grond van de beschikbare gegevens heeft de heer Van Poelgeest voldoende reden om aan te ne men, dat driekwart van de ongelukken te wijten is aan mënselijke fouten. Het Maritiem Instituut is van me ning, dat er tot nu toe onvoldoende aandacht is besteed aan de kwaliteit van de opleiding van opva renden Het vrijwel onbelemmerd rondvaren van dit soort „tijdbommen”, zoals het instituut de slecht onderhou den schepen noemt, brengt het maritieme milieu in gevaar. Voorts zal dit negatieve effecten hebben op de premies voor scheepvaartverzekeringen en wordt de concurrentiepositie vertekend. die in Brussel niet voor vol wordt aange zien. Overigens worden dit voorjaar alge mene onderhandelingen tussen de Come con en de EEG hervat, gelijkwaardige partners of niet. Het aantal tankers onder Griekse, Liberiaanse, Cy priotische en Panamese vlag, die niet aan de gestelde eisen voldoen, schat het Maritiem Instituut op 375 tot 445. De meeste van deze tankers staan geregisteërd in Griekenland en Liberia. Eén van de ernstige gevolgen van het bestaan van dit soort „sub-standard” schepen vindt de opsteller van het rapport, dat de taak van de IMCO wordt ondermijnd. Het zou volgens hem aan te bevelen zijn, dat de organisatie zich niet zoals tot nu toe het geval is voornamelijk met de technische verbetering van sche pen bezig houdt maar haar aandacht evenzeer richt op de kwaliteit van de bemanningen. Een grote moeilijkheid is echter, dat enkele zeeva rende naties niet bij de IMCO zijn aangesloten. Deze landen stellen geen eisen aan de kwaliteit van schip en bemanning onder hun vlag. het akkoord is geen regeling voor deze goederen opgenomen. Dat kon ook moei lijk, omdat? de EEGtlanden ieder voor zich met de Verenigde Staten hebben afgesproken geen strategische goederen aan China te zullen verkopen. Het verdrag zelf, met een looptijd van vijf jaar, moet de handel tussen de EEG en China vergroten. Die is niet overdre ven groot, gezien vanuit de EEG. De Gemeenschap voert voor ongeveer 2,5 miljard gulden naar China uit en voert uit dat land voor rond 2 miljard gulden in. Daarmee is de EEG voor China de belangrijkste handelspartner na Japan. De handel van de EEG met de Comecon- landen is ongeveer vijf keer zo groot. China heeft nu de status van „meest begunstigde natie” van de EEG gekre gen; voor de Russen een doorn in het oog. En zij zijn de enige niet. Roemenië heeft laten weten met de EEG te willen praten over de omvang van zijn staalleveranties aan de Gemeenschap. De Russen menen dat hierover rechtstreeks met de Come con moet worden gepraat. Roemenië is echter het meest getroffen door de anti- dumpingsmaatregelen voor staal, die de EEG invoerde. Het koos daarom eieren voor zijn geld. Ook een doorbraak. De koers van de Franse frank is gisteren op de wisselmarkt in Parijs officieel vast gesteld (fixing) op 4,89 per dollar vergele ken met 4,91 op de voorgaande dag. Sinds de koersdaling van de frank, die vorige week begon, is de Franse munt ten opzich te van de dollar met 4 percent in waarde verminderd. Van donderdag 27 april tot en met zater dag 29 april zal in de Amsterdamse RAI het achtste congres plaatsvinden van de Wereldfederatie van Investeringsclubs, de Vereniging voor de Effektenhandel en de Vereniging Effektenbescherming. In totaal 90 landen zullen in maart verte genwoordigd zijn op de Leipziger Messe, zo heeft het Oostduitse persbureau ADN meegedeeld. De 25 westerse landen, die aan de tentoonstelling deelnemen, zijn ver tegenwoordigd in ongeveer 2500 stands. Deze grootste industriële tentoonstelling van de DDR vindt plaats van 12 tot 19 maart. De prijzen die de grote slachterijen aan de varkensmesters betalen zijn de laatste weken wat gedaald. Dit vooral door de druk van de vrij grote voorraden varkens vlees, aldus drs. Flink, secretaris van het Produktschap voor vee en vlees. Philips en de Zweedse telefoonmmaat- schappij Ericsson hebben een gedeelte van de werkzaamheden rond de aanleg van een automatisch telefoonnet in Saoedi- Arabië uitbesteed aan de Zuidkoreaanse firma Dong Ah. Met het contract is meer dan 600 miljoen dollar gemoeid. De inkomens van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn vanaf 1973 tot 1977 jaarlijks gemiddeld met 2,7 pet ge daald. Het inkomen van de werknemers ging in diezelfde periode met 3 pet per jaar vooruit. Deze cijfers hebben de overkoepe lende organisaties in het midden- en klein bedrijf, KNVO en NCOV gisteren over legd aan de vaste Kamercommissie voor de genoemde sector. De Nationale Investerings Bank gaat een 7,5 pet tienjarige obligatielening van 100 miljoen uitgeven. De inschrijvings datum ig 17 februari, de storting 15 maart. nis) 340,00 3* pet) 5,88 5,55 55,00 45,50 38,50 58.Q0 54,00a 38,00 614,00 49,70 36,50 68,00 51,00 31,20 31,70 129,OOd 35,20 48,20 92,00 60,50 51,40 1,90b 60,30 137,50 137,00 59,80b 180,50 60,00 54,00 130,00 61,80 31,00 134,00 74,70 79,00 57,00 31,00 109,00 84,00 74,00 59,00 162,50 33,00e 92,50b 100,00 66,00 63,50 40,70 43,50 254,00 132,50 95,00 370,00 105,50 52,50 66,50 1,35 148,50 33,70 6,70 83,00 31,30 48,50 107,00 47,20 63,50 53,80 55,50 39,70 56,50 107,50 103,70 97,30 26,00 107,50 64,70 133,20 Keiler Keukenfabriek B.V. Ettenseweg 74. Roosendaal Telefoon 01650-44950 Tandartsen uit de lidstaten van de EEG zullen hun beroep overal binnen de Ge meenschap mogen gaan uitoefenen. Dit heeft de raad van de ministers van Buiten landse Zaken besloten. De lidstaten zullen nu hun nationale wetgeving moeten aan passen aan de nieuwe bewegingsvrijheid van tandartsen. Artsen hadden dit recht al. ioe. 52. 67) 1 14S; 34J 85.1 31, 49; 109; 48; «t 53) 55) 39J 57) 107) 105. 103; 63, 135. Tankers onder goedkope vlag veroorzaken meeste ongelukken 52. J 40. 1, De Kamer van Koophandel van Rotter dam is verontrust over wat zij noemt de. explosieve stijging van de tarieven voor' gas, water en elektriciteit. Gedurende de. afgelopen vier jaar hebben de olie- en chemiebedrijven te maken gekregen met. een stijging van hun elektriciteitskosten met ruim 75 percent. De gaskosten stegen voor deze sector in de genoemde periode met ruim 160 pet. Het punt nadert dat de bedrijven beter op eigen energieproduktie over kunnen gaan, aldus KvK. f achtergrond De Noorse premier Odvar Nordli ver wees naar de 17 miljoen werklozen in West-Europa en noemde het een tragische en paradoxale situatie dat een industrie met een unieke effectiviteit niet in staat is alle arbeidskrachten en produktiecapaci- teiten te gebruiken om de behoefte aan goederen in de ontwikkelingslanden te dekken. Volgens Nordli is het een demo cratische samenleving onwaardig haar le den geen werk te bieden. Verenigde Dura Bedrijven (bouw) heeft het afgelopen jaar opnieuw vooruitgang geboekt. De totale omzet steeg van 240 mln in 1976 tot circa 300 mln in 1977. De hoofddirectie van de groep is voor dit jaar optimistisch: de orderportefeuille is goed gevuld. Bij Dura werken rond de 1500 mensen. In het Kremlin zijn de druiven duide lijk zuur. Het Russische persbureau Tass beschuldigde China ervan betrek kingen met de EEG te willen aanknopen op basis van „militant anti-Sovjetisme”. De onderhandelingen zijn, aldus deze uitleg, „gevoerd in een anti-Sovjet-sfeer, met het doel de Chinese toegang tot de Europese technologie te vergroten, in het bijzonder op elektronisch en nucle air gebied”. De Russische bezorgdheid is politiek gezien verklaarbaar. De Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China, hoe zeer ook terugvallend op dezelfde ideologie, den ken politiek verschillend. In crisistijden kan Rusland gelijktijdig druk voelen aan zijn oostelijke en westelijke grenzen. En dat is voor dit land geen leuke positie. De beschuldiging vanuit Moskou (Tass) dat China van de EEG in de eerste plaats militaire en strategische goederen wil hebben, slaat zakelijk nergens op. In - HAMBURG (DPA). Aan de voora vond van de Socialistische Internationale in Hamburg heeft oud-premier Den Uyl c is ex-c aim Opgeroepen tot een nog energieker bestrij ding van de werkloosheid. „Wij moeten vóór alles een wereld scheppen waarin de jeugd kan werken”, zei hij onder bijval I van verscheidene duizenden, toehoorders. g, beheersing en geschrift onderen ijstaan van de n haar taak. wetten in werken.” Dit zegt bestuurder P. Diepenveen van de NW-dienstenbond Mercurius. Volgens hem hebben de bonden al jaren met de Algemene Nederlandse Vereniging voor Reusbureaus (ANVR) in de clinch gelegen om de cao voor reisorganisatoren ook van toepassing te laten zijn op mensen in het De Britse regering heeft gisteren de steun verkregen van de leiders van de bonden in de steenkoolindustrie voor haar loonmatigingspolitiek. Vertegenwoordi gers van 250.000 mijnwerkers lieten hun eisen vallen voor loonsverhogingen van 90 percent. Zij gingen akkoord met de door de regering gestelde limiet van 10 percent. en -heren, die waren gebaseerd op de Tijdens een bijeenkomst gisteravond in de Westduitse Hanzestad werd door een aantal leidende Wegteuropese sociaal-de- mocraten de werkloosheid gebrandmerkt als het grootste internationale probleem van deze tijd. De Europese Commissie (het „dage lijks bestuur” van de EEG) noemde in een verklaring het verdrag van „diepe politieke betekenis”, omdat het in de ogen van het publiek „één van de duide lijkste tekenén is van de uitstekende be trekkingen tussen de Volksrepubliek China en de EEG”. Het Europese publiek ligt waarschijnlijk eerder wakker van andere dingen dan van de verhouding tussen de Gemeenschap en China. De grote betekenis van het verdrag schuilt elders, en dus de vreugde daarover in Brussel. Dit is geen keuken, maar een thuis. Een stuk tijdloze huiselijkheid, dat model "klassiek” genoemd wordt. Beter gezegd, veroudert nooit, omdat echte stijl onsterfelijk is. Op de achtergrond speelt de techniek anno 1977. Soepel lopende laden, zelfsluitende deuren, uittrekkasten op telescoop- rails en een aanbouwsysteem, dat, met talloze aan- en mbouwmogelijk- heden, aansluit bij elk formaat keuken. Naast model klassiek, zijn er nog moderne modellen in bruin en zwart eiken en modellen in kunststof. Voor de puzzelaktie "buitenlandse vakanties voor gehandicapten” stelt Keiler een prijs beschikbaar van f 5.000,- aan keukenelementen. U kunt daarvoor keuze maken uit één van de eiken modellen Hun woordvoerder, Gerald Mak zei dat de werkgevers wel hebben aangeboden de zetters ander werk te geven. Aanvankelijk was de vakbond hier ook mee akkoord gegaan, maar is later van de gedachte veranderd. Volgens Mak is dit gebeurd onder invloed van personen in de IG Druk en Papier die „een onvermijdbare techno logische overgang tot elke prijs willen ver hinderen”. Rolls Royce heeft bekend gemaakt dat 2000 limousines naar de dealers terugmoe ten wegens een defect aan de automati sche gashandel. Als de bestuurder remt moet de werking van de automaat worden., opgeheven, maar deze wil nog wel eens weigeren. Een hoogst verelende zaak in dien men de wagen tot stoppen wil brengen. buitenland. Dezen hebben al die tijd inko mens ontvangen, die onder het in Neder land geldend, wettelijk minimumloon lagen. Het achterstallig loon voor de reisleid- sters en -leiders kan worden gevorderd over de afgelopen vijf jaar, na een uit spraak vorige maand van de arrondisse mentsrechtbank in Amsterdam. Volgens Diepenveen is essentieel in dit vonnis, dat volgens de rechter werkne mers van reisbureaus in Tiet buitenland vallen onder het Nederlands recht. De mensen in het buitenland werkten voor een paar honderd gulden per maand, ter wijl ze 24 uur per dag paraat moesten zijn voor het opvangen van moeilijkheden in reisgezelschappen, aldus Diepenveen. Het proces vóór de rechtbank in Amster dam was het werk van een jonge jurist, die in zijn studententijd ook reisleider was „en toen kon ervaren wat een rotzooitje het in de reiswereld is”, zo deelde Diepen veen mee. Volgens hem heeft de advocaat inmiddels een stichting opgericht om na mens de betrokkenen alsnog vorderingen in te dienen in verband met het achterstal lig loon. --i- kers, waarmee ongelukken gebeurden, Grieks eigen dom waren en/of door Grieken werden bemand. »r dit Q^ellij ‘uvel de leseK Van huis uit gemakkelijk UTRECHT (ANP). „Het is niet over- het land waar ze gingen iional 50,00e 38,00 1,00 3,70 Bank 286.00f 280 id genoteei 501 45) 38J 381 614,1 50,1 361 67.1 33,1 131) 34,1 401 931 (eest van het Nederlands Maritiem Instituut in Rot- 60.1 terdam na een studie over het aantal ongelukken met 52, 1.1 61) dat de tankers van de vier genoemde landen voor 137) 137) I- 60,1 180) 60,S 55,1 128,1 63,i 311 138,1 75,1 79,1 56,S 31,1 107,1 86,1 75) 59,i 160,1 33) 92) 101.S dreven gesteld, dat reisleiders en -leid- 63,1 4Ïj joen gulden achterstallig loon hebben te 254,1 133,1 £3' 38011 ten vaak contracten af met gastvrouwen 65| sters in het buitenland zo’n honderd mil- 4ij joen gulden achterstallig loon hebben te vorderen van Nederlandse reisorganisa- «oj ties. 95,1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17