Bond licht toelating Zuid-Afrika toe GS SCHORTEN SUBSIDIE OP Cruijff genoemd als TUIEEKAIIIP begeleider bij WK amsterdam Kamerleden o o o o o o Partij notatie sportpuntiq »o Top-tafeltennissers weer beschikbaar doen beroep op KNVB Wiersma geeft elke dag aan hoe te spelen in tweekamp „Geestelijke afwezigheid” Ellens weg bij De Graafschap r 10 10 10 10 10 19 0 0 Escort udTI Ot 504 <adett 128 I I I i i i VOOR EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN IN DUISBURG I I I I I I I I I I I I I I I I Dreiging Naar Tunesië Vrij saai Spanning Voordeel Toverstokje Samengesmolten I F* J 19 sportief (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM. Wanneer vandaag in Auckland de eerste van een serie van drie test-matches begint tussen Nieuw-Zeeland en Engeland, dan is dat tevens de start van de tweede helft van het grote „winter-cricket” in die delen van de wereld waar kerstmis aan het strand gevierd wordt. Tege lijkertijd beginnen Australië en West-Indië aan een ongetwijfeld zeer boeiende serie van drie wed strijden in West-Indië. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM. Na de eerste partij van de tweekamp Clerc- Wiersma staat er al één ding vast: Wiersma wil deze ontmoeting een zo spectaculair mogelijk verloop geven. De huidige wereldkampioen heeft zich namelijk in deze eerste confrontatie niet alleen met de speltechnische kant van de match bezig gehouden, maar haalde ook de vreemdste capriolen uit. |F t Tel. lerc lakoniek tegenover rf- JOHAN EN DANNY CRUIJFF: straks samen in Argentinië? TON DE HAAS 'Rumoer om test-cricket □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□a Het talrijke publiek kon hem voor de aanvang van de partij bewonderen in een deftig zwart jacquet met passende hoge hoed. Ook kondigde hij aan dat hij van plan is om iedere dag aan te geven hoe hij de volgende dag gaat spelen. Een uitda ging aan het adres van Clerc dus en het is de vraag in hoeverre de Amsterdammer deze praktijken weet te verwerken. Het is echter waarschijnlijk niet de bedoeling van Wiersma de concentratie van z’n te genstander ernstig te verstoren. Hij wil wel op deze manier proberen wat meer leven in de brouwerij te brengen en het damspel een brok extra-publiciteit te ge ven. Wiersma: „Een beetje spektakel kan jeen kwaad. Het is zelfs goed voor de damsport.” Hiermee lijkt Harm Wiersma in de voet sporen te treden van wijlen de Rus Andrei- to, die een meester in de psychologische strijd was en alleen daarom al een attrac- ie was voor het publiek, dat meestal toch liet schuw van sensatie blijkt te zijn. Als DEN HAAG. Bert van der Helm en Nico van Slobbe hebben zich alsnog beschikbaar gesteld voor internationaal tafeltennis. Beiden hadden zich teruggetrok ken, toen het conflict tussen hun vereniging Tempo Team en de sportcommissie van de NTTB en de beide bondscoaches Gerard Bakker (dames) en Bert Schoofs (heren) hoog oplaaide. GS wijzen op de adviezen van de minis ter van CRM over deelname van sport lieden uit Zuid-Afrika. Ook wijzen zij op de beslissing van het Internationale Olym pisch Comité om Zuid-Afrika niet toe te laten tot de Olympische Spelen en op het bevriezen van het cultureel verdrag tussen de Nederlandse regering en die van Zuid- Afrika benieuwd naar de argumenten, waarom er uitsluitend blanke Zuidafrikaners tot het toernooi zijn toegelaten. GS willen daarov er graag het standpunt van de Badminton Bond vernemen. we Wiersma mogen geloven (en dat mag gerust na de eerste vertoning) staat er nog meer te gebeuren in dit opzicht. Rijst wel de vraag of al dit theater niet van invloed is op de damprestatie die Wiersma uitein delijk toch moet leveren. Wiersma: „Ik durf voor dit soort zaken zelfs mijn titel op het spel te zetten.” Toch is dit een enigszins overdreven uitspraak, want reeds tijdens Tot verbazing van iedereen verscheen Harm Wiersma verkleed als goochelaar. „Om wat leven in de brouwerij te bren gen”, aldus zijn verklaring. Naar aanleiding van het deelnemen van negen Zuidafrikanen aan de open Nederlandse badmintonkampioenschap pen heeft het hoofdbestuur van de Neder landse Badmintonbond een communiqué doen uitgaan, waarin nader wordt inge gaan op de achtergronden. „Van vele zijden zijn wij erop gewezen, dat het deelnemen van Zuid-Afrika aan deze kampioenschappen in strijd is met de VN-resolutie en de brief van CRM, waarin ex-minister Van Doorn aan de sportorga nisaties vraagt geen wedstrijden te spelen tegen Zuidafrikaanse teams of spelers. De minister laat echter de beslissing volledig over aan de sportorganisaties”, aldus het hoofdbestuur dat vervolgt: „De principe- uitspraken van de Verenigde-Natiesreso- lutie onderschrijven wij. In Zuid-Afrika waren twee badmintonbonden, één voor blanken en één voor kleurlingen. Als ge volg van een jarenlang gevecht van de blanke badmintonbond tegen de apartheid is het verleden jaar eindelijk gelukt de twee bonden samen te voegen tot één bond. Dit betekent dat kleurlingen lid kun nen zijn van „blanke” verenigingen en omgekeerd. De grote voorvechter van deze integratie, oud-voorzitter Harry Stavridus (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. In kringen die nauw verbonden zijn met de Spaanse voetbal club Barcelona, wordt verwacht dat Jo han Cruijff zal worden gevraagd als bege leider van het Nederlands elftal tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal, in juni, in Argentinië. De coach van het Nederlands elftal. Ernst Happel, zal deze maand de naam van de begeleider bekend maken. Hij heeft voor de keuze de vrije hand gekregen sedert maandag vertegenwoordigers van de voorlopige selectie ineens lieten weten dat zij geen behoefte meer hadden aan een speciale begeleider en akkoord zouden gaan met elke naam waar Happel mee zou komen. Het selectiebestuur betaald voet bal van de KNVB gaf Happel toen in dezelfde vergadering carte blanche. gezonden. Het zou het voordeel inhouden dat Cruijff eventueel voor Nederland mee kan spelen als de nood aan de man komt. Cruijff heeft zich steeds verzet tegen uitzending naar Argentinië. Een van zijn bezwaren was dat hij veel te lang van zijn gezin gescheiden zou zijn. Een oplossing daarvoor lijkt in Argentinië voorhanden. Vijftig kilometer van Mendoza, de stad waar het Nederlands elftal zijn eerste wed strijdenreeks moet spelen, staat bij een dependance van het hotel waarin het Ne derlands elftal logeert, een huis dat even tueel aan het gezin-Cruijff tot verblijf plaats kan dienen. Daarop is in Argentinië al gespeculeerd. Aan hun terugkeer in het Nederlands team hebben beide spelers de volgende voorwaarden verbonden. Zij willen vóór vrijdag vernemen of zij inderdaad zullen worden afgevaardigd naar de Europese kampioenschappen van 10 t.m. 19 maart in Duisburg, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Voorts willen zij, dat Anne Vlieg naar dit kampioenschap meegaat als reserve. De Midstarspeler was hiervoor al uitgenodigd, maar verklaarde zich toen solidair met Bert van der Helm en Nico van Slobbe. Pakistan wilde in de derde wedstrijd de beslissing forceren door drie Packer-spelers op te stellen. Het feest ging niet door. Het Engelse elftal dreigde zelfs met een staking. Boycot was inmiddels voor het eerst in zijn carrière tot captain benoemd, nadat Mike Brearly met een gebroken arm naar Engeland was teruggevlogen. Boycot deelde mee niet te spelen tegen spelers uit het Packer-circus. Dat ontlokte Tony Greig in Australië de Het Nederlands elftal zal 5 april een oefenwedstrijd spelen in en tegen Tunesië. Nederland zal in totaal voor vijf wedstrij den aantreden, namelijk 22 februari in Israel, 5 april in Tunesië, 16 en 18 mei in een toernooi te Parijs en 20 mei in Wenen tegen Oostenrijk. Pakistan en Engeland speelden in december en januari in totaal drie test-matches tegen elkaar in Pakistan. De gastheren misten vijf Packer-spelers en Engeland kon niet beschikken over Greig, Knott, Underwood, Woolmer en Amiss. Het werd een vrij saaie serie, waarin alle drie de wedstrijden eindigden in een draw. Al direct in de eerste innings van de eerste wedstrijd vestigde de Pakistaanse openingsbatsman het negatieve record van de langzaamste test-century aller tijden. Hij deed negen uur en zeventien minuten over zijn honderd runs. Het Engelse batten dat voornamelijk van Geoff Boycot moet komen, is alleen daarom al niet spectaculair. Maar wel redde Boycot met zijn onmenselijke geduld de serie voor de Engelsen, met name door zijn 100 runs in de laatste innings van de tweede wedstrijd. Overigens was zowel vriend als vijand ervan overtuigd dat Pakistan die wedstrijd had kunnen winnen als zijn captain niet veel te lang had doorgebat in de tweede innings; zelfs nog toen zijn voorsprong al meer dan 300 runs bedroeg! 1 ’71r '23-342046 DOETINCHEM. Trainer Henk Ellens vertrekt aan het eind van het seizoen bij De Graafschap. Het bestuur besloot de eenjarige verbintenis met de ex-hulptrai- ner van TelstaT niet te verlengen. Het begrotingstekort bij De Graafschap is op gelopen tot ruim anderhalve ton. Sip Bloemberg zal terugkeren naar FC Groningen. De eerste-divisieclub en FC Twente zijn voorlopig overeengekomen dat Bloemberg voor vier maanden naar Groningen gaat. Bertram Tabbernee, een van Excelsiors vele pechvogels, is opnieuw in het oog ziekenhuis opgenomen. In de competi tiewedstrijd tegen Willem II, twee maan den geleden, beschadigde hij door een trap in het gezicht zijn netvlies. Omdat de on fortuinlijke Rotterdammer, die ook nog met een knieblessure tobt, naar alle waar schijnlijkheid te vroeg met trainen is be gonnen, is het netvlies opnieuw losgeraakt. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O n. 523. Ie krijgen ESSEN. De strafcommissie van de tweede Duitse Bundesliga (noord) heeft voor de eerste keer een voetballer op grond van een doktersadvies vrijgespro ken. Dit gebeurde bij de mondelinge be handeling van de speler Frank Mill van Rot Weiss Essen. Deze was op 8 januari in de wedstrijd tegen Preussen Munster na een zware overtreding uit het veld ge stuurd. Een straf van acht weken was het gevolg. In de mondelinge behandeling volgde de strafcommissie de mening van de clubarts van Essen, dat Mill de overtre ding in een moment van geestelijke afwe zigheid begint. De oorzaak daarvan was een eerder in de wedstrijd opgelopen her senschudding. Ondanks de vrijspraak zal Mill nog niet voor zijn club kunnen uitkomen. Tot 15 februari heeft de clubarts hem wegens de hersenschudding in de ziektewet „gezet”. opmerking dat Boycot de laatste was om te mogen vaststellen tegen wie hij wel en tegen wie hij niet wenste te spelen. „Zijn vermogen om altijd daar te spelen waar de fastbowlers afwezig zijn, is heel het gesprek van de dag geweest in de cricketwe- reld.” Die venijnige uitspraak kwam de inmiddels al tot aanvoerder van Sussex benoemde Greig duur te staan. In Engeland protes teerde een aantal Counties heftig en eiste zelfs dat Susses uit de competitie gestoten zou worden. En dat terwijl Sussex meer dan hónderd jaar geleden tot de oprichters van de County League behoorde! Sussex trok daarop de benoeming van Greig in. Deze heeft nu laten weten misschien deze zomer wel helemaal niet in Engeland te zullen spelen. Greigs prestaties zijn daarbij ook niet meer wat zij geweest zijn. Het is voor de fijnproevers niet te hopen dat deze grote allrounder geluidloos van het toneel verdwijnt. Inmiddels heeft Engeland zeer veel moeite om te wennen aan de omstandigheden in Nieuw-Zeeland, die zeer veel verschillen van die in Pakistan. Dat geldt voor klimaat, wickets, tegenstan ders en voedsel. De komende zomer komt eerst Pakistan (juni/juli) drie test-matches spelen in Engeland en daarna Nieuw-Zeeland ook drie. In Australië leverden de afgelopen maanden Australië en India een strijd op leven en dood in vijf test-matches. Austra lië won de eerste twee: met 16 runs de eerste wedstrijd en met twee wickets de tweede. Vervolgens verloor het tweemaal, waarvan een keer zelfs met innings. Cruijff zou als begeleider worden opge nomen in de groep van 22 spelers die door Nederland n»”- het wereldtoernooi wordt capriolen van zijn rivaal de eerste partij bleek dat de wereldkampi oen zich wel terdege heeft voorbereid op dit prestige-duel. wit, niet jon 100%, ƒ40 266 kei probleem meer is Zuidafrikaanse kleurlingen, die door de Zuidafrikaanse badmintonbond worden aangewezen, naar het buitenland te laten gaan. Helaas is echter de speelsterkte van de kleurlin gen nog niet op het niveau, dat zij voor uitzending in aanmerking komen. Op grond van al deze overwegingen heeft de internationale wedstrijdcommissie de in schrijving van Zuidafrikaanse spelers ge accepteerd.” Het hoofdbestuur voegt er aan toe reeds twee jaar geleden dus vóór samenvoe ging van de twee bonden aan de toenma lige blanke badmintonbond duidelijk te hebben laten weten geen landenwedstrij- den te zullen spelen tegen Zuidafrikanen. Bij de open kampioenschappen is echter uitsluitend sprake van individuele wed strijden en wordt geen landenklassement opgemaakt. Het hoofdbestuur zal zich op korte termijn opnieuw over zijn standpunt beraden, „uiteraard in nauw overleg met CRM”, aldus het communiqué. .st., div. Tel ovei A t.k.a., Sep De Badminton Bond noemde als deelne- 35.000 Vr.p mers met name Denemarken, Zweden, En- Tel. 02 geiand, West-Duitsland, België, Canada, Australië, Taiwan, Nieuw-Zeeland, Indo- andigheden 'nesië en Nederland, maar hij verzweeg de deelname van negen, uitsluitend blanke Zuidafrikaners. Voordat over de subsidie 6 ML radj) wordt beslist, willen GS eerst wel eens 11.15 weten waarom de Badminton Bond daar over heeft gezwegen. Ook is het college Het waren de eerste overwinningen in de historie van India op Australische bodem. In het afgelopen weekend viel de beslissing ten gunste van Australië, dat de laatste wedstrijd onder zinderende spanning won met een verschil van 48 runs op een totaal van 1455 runs in vier innings! Naast de strijd om de runs en de wickets moesten de spelers van beide grootmachten in Australië ook strijden om de gunst van het publiek en wel tegen het World Series Cricket van geldmagnaat Packer. Die slag is door de test-cricketers met grote overmacht gewonnen. Bij de eerste test kwamen 32.000 toeschouwers tegen 14.000 bij de „Super Test” van Packer tussen Australië en de Rest van de Wereld. Bij de derde ontmoeting waren die cijfers zelfs 82.000 en 15.000. Een we reldpremière had Packer nog wel: avondcricket bij kunstlicht, met een witt^ bal en met zwarte sereens als achtergrond. De belangstelling voor die wedstrijden is groter dan voor de dagwedstrijden, maar blijft onvergelijkbaar met de stromen publiek voor de echte tests, waarbij nu eenmaal een element een rol speelt dat voor iedere sport onontbeerlijk is: competitie én de eer van de overwinning. Daar gaat het de komende weken in Nieuw-Zeeland en West-Indië ook weer om. En de tiendui zenden toeschouwers zullen dat bewijzen. Dan de partij..Na enig zwaaien met het op de monitor inderdaad zichtbare tover stokje „goochelde” Wiersma een openings- variant op het bord, die hij Rob Clerc vooraf via een dagblad had aangeboden, maar waarin hij op de veertiende zet een variant koos, die slechts het gevolg kan zijn van intensieve huisvlijt. Dit bleek Clerc zo te verrassen, dat hij bijna een half uur bedenktijd uittrok voor z’n antwoord. Dit kwaln in de vorm van een zorgvuldig berekende variant, waarin Wiersma ook de nodige tijd moest investeren. De rest van de partij moest hij zich toen toch weer beperken tot het berekenen van varianten in een gecompliceerde stand. Wiersma bleef met een lastig hanteerbare lange vleugel zitten, maar kreeg wel groot overwicht op het centrum. Clerc koos dus min of meer noodgedwongen voor de flan ken. In het late middenspel kreeg Wiersma toch een bepaalde greep op de stand en Clerc nam z’n toevlucht tot een offer variant. Toen Wiersma echter de scherpste variant miste, wikkelde Clerc zonder moeite naar een remise-eindspel af. Achteraf bleek trouwens dat Clerc even eens de bewuste kansrijke variant voor Wiersma had overzien. Wanneer er nog vijf van zulke remise- partijen volgen, mag het publiek niet kla gen, want de eerste partij is een enorm boeiend duel geweest tussen twee dam mers van wereldformaat, die beiden vast besloten zijn de eer op te strijken. Op het gedrag van Wiersma reageerde Clerc nog al laconiek. Clerc: „Het is allemaal wat flauw van Wiersma, maar het doet me verder niets.” Belangstellenden zijn voor het volgen van de partijen welkom in het gebouw van de Volkskrant aan de Wibautstraat in Am sterdam. Vanaf ’s middags 13.00 uur kun nen zij dan hopelijk weer genieten van fraaie partijen, de interessante analyses van Ton Sijbrands op het demonstratie bord in de publieke ruimte en de grollen van Harm Wiersma. De voetbalwedstrijd tussen Italië en Frankrijk, in Napels gespeeld, is gelijk geëindigd: 1-1. Het militair elftal won in Zeist met 5-2 van de UEFA-junioren. Ruim vijftig personen raakten gewond toen tijdens de wedstrijd LiverpoolArse nal (halve finales leaguebeker) tussen sup porters gevechten uitbraken. De politie verrichtte 27 arrestaties. Zaterdagmiddag zal in Heerenyeen een benefietwedstrijd worden gespeêjd voor Abe Lenstra tussen een elftal van oud- intemationals en een KRO-team. Het gaat om een aangepaste woning voor Lenstra. Tae Kwon-do bondstrainer Ad van Em merik (Den Bosch) heeft zijn ontslag aan geboden. De schaak-Oscar voor 1977 is toegewe zen aan Anatoli Karpov. verklaarde, dat dit ook gebeurt en dat er ook volledige integratie is ten aanzien van competitie, wedstrijden enzovoorts”. Het hoofdbestuur meldt dat de ac tiegroep IJmond de badmintonbond heeft bevestigd, dat de bonden zijn samenge smolten tot één Zuidafrikaanse badmin tonbond, maar dat men in Londen niet bevestigd kon krijgen dat de wedstrijden op volledig geïntegreerde basis plaatsvin den. „Van onze zegsman”, zo vervolgt het hoofdbestuur, „vernamen wij ook dat het r7-.:idafrikaanse regerir." on- (Van'onze sportredactie) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Nederland se Badminton Bond opheldering ge vraagd, waarom in de subsidieaanvrage voor de internationale kampioenschap- pen badminton op 10,11 en 12 februari in Beverwijk, geen gewag is gemaakt van de negen blanke Zuidafrikaners die aan de kampioenschappen meedoen. In de aan eind ’76 vraag voor subsidie waren wel de namen il dak. Vraai van de overige deelnemende landen Tel. 02 genoemd. 'DEN HAAG. Tweede-Kamerleden van de Partij van de Arbeid, CDA, WD en D’66 vragen de KNVB in een woensdag opgestelde brief zich te realiseren dat met name bij de wereldkampioenschappen voetballen komende zomer in Argentinië, de politiek misbruik dreigt te gaan maken van de sport. Op de bestuursleden van zowel het bondsbestuur als het bestuur van de sectie betaald voetbal, wordt een beroep gedaan niet deel te nemen aan manifestaties in Argentinië, die strekken tot meerdere eer en glorie van het Argen tijnse regime, terwijl tevens wordt aange drongen op uiterste terughoudendheid in de contacten met de juntaleden. Het is zeker niet vol te houden, zo gaat de brief o.a. verder, dat sport en politiek gescheiden zaken zijn. De Kamerleden zeggen verder te hopen dat de KNVB- bestuursleden een andere mening zijn toe gedaan dan de coaches Happel en Zwart kruis, die volgens de brief blijkens uitlatin gen geen enkel besef hebben getoond voor die koppeling tussen politiek en sport. Wit: H. Wiersma; zwart R. Clerc. 1. 34-30,20-25; 2.30-24,19x30; 3.35x24, 18-22; 4. 33-29, 14-20; 5. 38-33, 10-14; 6. I 32-28, 16-21; 7. 37-32, 11-16; 8. 43-38, 7- 11; 9. 31-27, 22x31; 10. 36x27, 21-26; 11. 41-36, 17-21; 12. 46-41, 11-17; 13. 41-37, 6- 11; 14. 36-31, 14-19; 15. 40-35, 19x30; 16. 35x24, 9-14; 17. 44-40, 14-19; 18. 40-35, 19x30; 19. 35x24, 4-10; 20. 45-40, 10-14; 21. 49-44, 14-19; 22. 40-35, 19x30; 23. 35x24, 5-10; 24. 44-40, 10-14; 25. 50-44,14- I 19; 26. 40-35, 19x30; 27. 35x24, 3-9; 28. II 28-23, 9-14 29. 33-28, 13-19; 30. 24x13, 8x19; 31. 44-40, 19-24; 32. 38-33, 12-18; 33. 23x12, 17x8; 34. 42-38, 8-13; 35. 40- 35, 2-8; 36. 48-43, 13-19; 37. 29-23, 8-13; 38. 23-18, 13x22 39. 28x6, 19-23; 40. 33-28, 14-19; 41. 39-34, 24-29; 42. 43-39, 29x40 43. 35x44, 20-24; 44. 39-34, 24-29; 45. 44-40,15-20; 46.47-41,20-24; 47. 41-36, 24-30 48. 27-22, 30x39; 49. 22-18, 23x12; 50. 28-23, 29x18. Remise. Tijd wit: 1.57. Tijd zwart: 2.06. A t.k.a., Sep Tel. De internationale cricketwereld heeft in de afgelopen maan den getrild op zijn grondvesten. Kerry Packer, een Australi sche TV-miljonair, heeft wel waf teweeg gebracht! Niet alleen conctracteerde hij een vijftigtal van ’s werelds beste spelers voor zijn World Series Cricket, maar daarmee hielp hij tevens tientallen juristen in veel landen gedurende enige maanden aan een vaste dagtaak. In Engeland besliste de rechter dat Packer- spelers niet de mogelijkheid ontnomen mag worden aan de normale competitie in Engeland deel te nemen. Ten aanzien van test-cricket is de keuze aan de mannen achter de groene tafel gelaten. na 18,( F i F ij

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19