Drie inbrekers Auto gestolen rs betrapt in kleuterschool Wijsmuller klaar voor poging om booreiland „Orion” vlot te trekken ant 1 p ie Drie sterke zeeslepers moeten karwei klaren ENT in er SPION VAN HET OVERSPEL: HAARLEMMER JAN DE VRIES Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót Efficient en inspdend op wensen van burgerij I I »g ■1 10 7 8 F F R P IT A R o VELSEN-IJMUIDEN Onbillijk Luchtdicht Burgerij haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 st 227 te- erikaanse •avond de ireau tot lat de na- tij-| 30j VELSEN. Omdat personeels tekort de doelmatigheid van de surveillance ernstig dreigde te verstoren, werd twee jaar geleden binnen het Velsense politiekorps de aanzet gegeven voor een min of meer wetenschappelijke aanpak van de politietaak. Om een duide lijk inzicht te krijgen in de aard en het karakter van alle binnenko mende meldingen werd toen een begin gemaakt met het registre ren van alle bijzonderheden van die meldingen. Ze vormden het basismateriaal voor een analyse die al§ richtsnoer zal dienen bij de zogenoemde projectgerichte sur veillance. Met deze moderne be- leidsaanpak streeft het Velsense korps er naar per 1 mei officieel van start te gaan. Aanvaardbaar niveau I rd” 4DONDERDAG t afgewe- IllllllmilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllWIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Politie gaat surveilleren op schema’s praktisch nuttige (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) jnlijk de- Alom gevreesd detective beëindigt zijn speurwerk 6450 nd iiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 1 SANTPOORT. Omstreeks half twee vannacht izjn in een kleuterschool in Santpoort-Noord drie inbrekers op heter daad betrapt. De politie kon er optreden nadat een vrouw, die vanaf de straat enkele mensen in de school had gezien, wat argwanend gestemd de politie had gebeld. X) uur 9 uur t over dit den door strie. Pre- de affaire Kastelein door scho- sdeur van Igens som- cele bewo- le toegang aanvaardbare niveau. Dat niveau wordt bepaald door alle partijen die met het probleem te maken hebben. Als daar over eenstemming over is bereikt kun je maat regelen gaan ontwikkelen om normen te stellen en er op toezien dat ze in acht worden genomen". Uit de toelichting op het bijzondere ka rakter van de projectgerichte surveillance Inspecteur L. Witvliet verklaart de in structies op het planbord dié zijn ver kregen uit verzamelde gedetailleerde gegevens van meldingen over een peri ode van 2 jaar. (Rechts) Mevrouw M. Broek bedienster van de ponsmachine doet een greep in de ponskaartenverzameling die met be hulp van de sorteermachine op de ach tergrond een assortiment aan waarde volle informaties prijsgeven. (Links) verwacht kan worden en als het boor eiland, geladen op een ponton, los kan komen, dan is het nu wel. Het Amerikaan se booreiland was tijdens een vliegende storm vorige week op de verraderlijke rotsen van Guernsey terecht gekomen, nadat de tros tussen de ponton en de Duitse zeesleper „Seefalke” van Bugsier, gebroken was. Daarmee is tevens zijn reputatie van „dure detective” verklaard. De tarieven zijn zo pittig dat zijn klantenkring zich beperkt tot de beter bedeelden, in welke kringen men zich volgens De Vries eerder een scheve schaats permitteert dan onder VELSEN.Vanaf de Wijk aan Zeeër- weg in IJmuiden is vannacht een kleine vrachtwagen gestolen. De wagen, die groen-wit van kleur is, heeft als kenteken DB-47-66. Het merk is Hanomag. GUERNSEY-IJMtlDEN. Het zee sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller uit IJmuiden zal vandaag tijdens hoogwater pogen om het booreiland „Orion”, dat op de rotsen van het Engelse eiland Guern sey vastzit, los te krijgen. Het is momen teel springtij, waarbij extra hoog water Inmiddels is het ponton, waarop de Ori on rust zoveel mogelijk luchtdicht ge maakt. Door lucht in het ponton te pom pen, hoopt men dit zwaar beschadigde vaartuig weer drijfvermogen te geven. In middels hebben de deskundigen van Wijs muller ook onderzocht wat de beste vaar geul terug naar open zee is. Met een motor vermogen van bijna 30.000 pk van de zee slepers „Typhoon”, „Biscay Sky” en „Gro- iders van sn, de ad- mming in Tooit is de ngen door ;r aan de jen”. De drie aangehouden mannen zijn een 24-jarige en een 25-jarige Amsterdammer en een 30-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Zij waren de school binnen gegaan na het vernielen van wat ruitjes. Binnen bleek niets te stelen. Wel hebben de drie een brandblusser leeggespoten. Buiten de school werd op straat nog een lege geldlade gevonden. Deze is mogelijk afkomstig uit Station Santpoort-Noord, al dus de politie. Vermoedelijk zijn de man nen daar ook binnen geweest. Vooralsnog bestaat er geen samenhang tussen de da ders van vannacht en degenen die afgelo pen weekend een en ander in het Sant- poortse stationnetje vernielden. Na bijna dertig jaar geeft de Haarlem mer Jan de Vries de brui aan zijn speur werk. Met zijn vijfenzestigste verjaardag in het vooruitzicht, beëindigt hij zijn strijd tegen de aalgladde oplichters, de meedo genloze afpersers, de brutale inbrekers en de overspelige echtgenoten. Dat de ver koop van zijn detectivebureau op proble men stuit, heeft in deze kringen al voor veel opluchting en hilariteit gezorgd. De Vries zelf is er enigszins verbaasd over: „Door middel van advertenties heb ik mijn bureau ter overname aangeboden. Maar er kwamen nauwelijks enige serieuze reac ties op. Ik begrijp niet dat er geen gegadig den zijn, want het is toch een interessant, boeiend en veelzijdig vak. Een intrigerend beroep, waarvan je zou zeggen dat het op veel jongeren aantrekkingskracht uitoe fent". Het is diezelfde waas van romantiek en zucht naar avontuur, die hem in 1949 doen besluiten zich als zelfstandig detective te vestigen. Een uitdaging, nadat hij eerder als particulier chauffeur heeft gediend bij een rijke familie en zich in de oorlog verdienstelijk heeft gemaakt als Enge landvaarder. De oprichting van zijn bu reau vergt slechts enige vindingrijkheid. Kapitaal is er niet voor nodig. Het bordje met de indrukwekkende naam „Recher chebureau Nederland” op de voordeur van zijn statige Haarlemse herenhuis, doet wonderen. Al spoedig ontvangt hij de eer ste opdrachten. De „orderportefeuille” wordt in de be ginjaren vooral gevuld met overspelaffai- res. Immers, het bewijs van ontrouw is in die tijd nog van belang om te kunnen scheiden. Het betreft meestal vrouwen die argwaan koesteren omtrent de vele activi- De „Orion” zit hoog op de kust. Door de harde wind is het ponton met het boorplat- form met een vaart van zes mijl op de rotsen terecht gekomen en bij laagwater kan men naar het gigantische gevaarte lopen. Wijsmuller heeft het bergingscon- tract af kunnen sluiten op basis van Lloyds Open Form „No cure-no pay”. Door dichte mist in het weekend konden een bergingsploeg en het benodigde mate riaal pas zondag op Guernsey aankomen, waarna men direkt met de voorbereidin gen voor het vlottrekken is begonnen. Inspecteur Witvliet hoeft niet lang na tex denken over zaken die baat zullen hebben bij doelgerichte surveillance. „Neem het' verkeer. Wij denken wel dat het altijd het drukste is op de spitsuren. Maar verkeers drukte verplaatst zich. Automobilisten zoeken sluipwegen. En natuurlijk zijn er de onvoorziene omstandigheden. Daar zal ook in de doelgerichte surveillance ruimte voor moeten worden ingebouwd. Weers omstandigheden die de mensen uit hun huizen halen en plotselinge drukte veroor zaken. Calamiteiten als brand of gecompli ceerde ongelukken. De geplande surveil lance moet kunnen worden onderbroken. Als assistentie niet meer noodzakelijk is kan de surveillance volgens het door de praktijk meest wenselijk geachte schema worden vervolgd”. teiten van hun echtgenoten buitenshuis. Zij zijn de smoesjes dat de vergadering weer is uitgelopen, beu. Sommigen hebben zelfs gerede aanleiding om te veronderstel len dat er een andere vrouw in het spel is. Zij beschikken over aanwijzingen die hen in hun vermoeden sterken. De ontdekking van een slordig uitgewiste veeg lippenstift op de wang van de ondeugende echtge noot, is een klassiek voorbeeld. Of een niet thuis te brengen zakdoek, die zij in zijn broekzak aantreft. Ten einde raad wordt Jan de Vries erin gemengd. Hij krijgt tot taak de heimelijke relatie te ontmaskeren. Met professionele omzichtigheid obser veert hij het doen en laten van zijn slacht offer. Zodra de nietsvermoedende man eenmaal is betrapt in het bijzijn van zijn minnares, wordt de opdrachtgeefster op de hoogte gebracht van het bestaan en de identiteit van de rivale. Maar lang niet altijd berust het wantrou wen op waarheid. De achterdocht kan ook gevoed worden door onverklaarbare jaloe zie, hetgeen bepaalde vrouwen eigen is. De goedsul blijkt zijn vrije avonden rustig door te brengen in de biljartzaal. Het enige dat hem nog opwindt zijn de caramboles; op de andere sekse is hij allang uitgeke ken. De Vries probeert de echtgenote ver volgens te overtuigen van de onschuldige spelletjes die haar man beoefent. Een keu rig rapportje waarin de feiten zijn opge- somd, voorzien van een fraai stempel en een handtekening, werkt gewoonlijk ge ruststellend. Dergelijke opdrachten kunnen De Vries danig in gewetensnood brengen, of althans in verlegenheid. Zo draagt een Amster damse zakenvrouw de detective op haar echtgenoot te schaduwen tijdens diens driedaagse verblijf in Brussel. Ofschoon het huwelijk goed is, brandt zij van nieuwsgierigheid om te weten wat haar geliefde daar zoal uitspookt. De eerste dag verloopt geheel volgens het programma. ningen” wil men de bergingspoging wa gen. Het is de bedoeling om booreiland met ponton naar de Franse kust te slepen. Bij de hele operatie zijn rond 60 mensen van Wijsmuller betrokken. Onze verslag gever Cees de Graaff is ter plaatse om een ooggetuigeverslag van de spectaculaire bergingspoging te geven. Maar eerlijk gezegd, dat gewroet in ander mans privézaken staat me enigszins tegen. Per slot van rekening begluur je mensen in heel persoonlijke situaties”. Met minder schroom accepteert hij de zakelijke op drachten waar het onderzoek naar de du bieuze praktijken van zakenlui, handela ren en vertegenwoordigers centraal staat. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in de kleine uurtjes wordt voortgezet in een nachtclub. Tenslotte brengt hij haar terug naar haar pension, waar alleen enke le vluchtige kusjes worden uitgewisseld. Het avontuurtje is voorbij. De Vries is in die omstandigheden niet langer onverbid delijk. „In zulke gevallen ben ik wel ge neigd een figuurlijk gesproken ande re bril op te zetten”, bekent hij. „Zonder het voorval te verzwijgen, tracht ik de gebeurtenissen zodanig in het vat te gieten, dat het huwelijk er niet door kapot gaat”. Het zijn niet uitsluitend de dames die spandoek is de poli- itegen de lelijk was religieuze De gegevens, gedurende twee jaar verza meld, werden zo gespecificeerd mogelijk verwerkt op ruim 20.000 ponskaarten. Met behulp van mechanische apparatuur is het nu mogelijk om een inzicht te krijgen in de omvang van overtredingen en delicten, tijdstippen en plaatsen waar ze worden begaan. Na twee jaar intensieve voorberei ding kunnen de verzamelde gegevens wor den geconcretiseerd. Een periode van voorbereiding is afgesloten. Het bureau „Planning” wordt per 1 mei operationeel. Inspecteur L. Witvliet heeft als chef van de surveillancedienst een belangrijk aan deel gehad in de opzet van de projekt- of doelgerichte surveillance. Hij bevestigt dat personeelsgebrek één van de faktoren was die er toe heeft bijgedragen dat men des tijds koos voor de moderne bedrijfsvoe ring die de gerichte surveillance in wezen is, „maar aan de andere kant”, zo voegt hij er aan toe, „willen wij ons beleid toch ook graag afstemmen op de behoefte bij het publiek. Dat heeft vaak een heel andere opvatting over de belangrijkheid van be paalde problemen dan wij. Ons beleid functioneert pas optimaal als wordt tege moet gekomen aan de wensen die leven bij verschillende disciplines; de gemeentelij ke overheid, bij ons en bij de burgerij.” De verzamelde gegevens hebben volgens de heer Witvliet al duidelijk gemaakt dat bepaalde soorten van overlast zich vaak concentreren in bepaalde gemeentedelen. de leeftij- i „Klachten over hondepoep komen hoofd- 0 en dé' erlijn, bij rche, heb- ouw zich- t tegen de op bepaalde tijdstippen gaan surveilleren op baldadigheid dan kun je zonder meer aannemen dat die baldadigheid zich ver plaatst naar elders. Dat moet uit de infor matie van het ponskaartensysteem duide lijk worden. De projectgerichte surveillan ce, die door deze informatiebron wordt gevoed, moet dan worden bijgesteld”. Er wordt een vakbeurs bezocht en een congres bijgewoond, ’s Avonds drinkt hij aan de bar van het hotel een pilsje. De volgende avond wordt de tafel echter voor twee personen gedekt. Er verschijnt een lieftallige jongedame ten tonele, waarmee hij een afspraak heeft gearrangeerd. Ge durende het diner ontspint zich een geani meerde conversatie. Uit de vlagen die De Vries van het gesprek opvangt, leidt hij af dat het gaat om een kennisje van vroeger. Het tweetal besluit naar de schouwburg te gaan, waarna het gezellig samenzijn tot met hun angstige voorgevoelens over al dan niet vermeende slippertjes van hun partner, bij de privé-detective aankloppen. Ook de heren hebben af en toe hun twij fels. De Vries is eens geraadpleegd doof een zeer gefortuneerde ingenieur uit ’t Gooi. Een verstokt vrijgezel die op latere leeftijd smoorverliefd raakt op een sponta ne, vrolijke jonge meid, een vlotte tante zogezegd. Juist als beiden in ondertrouw zijn gegaan, vertrekt zij met een vriendin naar Zwitserland, haar aanstaande in ont reddering achterlatend. Koste wat kost wil hij weten waar hij aan toe is en stuurt De Vries eveneens naar het Alpengebied, die nauwkeurig registreert wat er zich tussen de bergen afspeelt. „Ik heb een vorstelijk leventje geleid”, glundert de detective. „Heerlijk gevaren met een mooi ple zierjacht, lekker gegeten in de duurste restaurants. Overal waar zij kwam, was ik ook. Ik hield haar voortdurend in de gaten, maar er was geen vuiltje aan de lucht”. Voor die onbezorgde vakantie heeft de bemiddelde opdrachtgever een behoorlij ke som moeten neertellen. Dat hoge be drag geldt trouwens voor iedere zoge noemde „volledige opdracht”, waarbij de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. De Vries spreekt met zijn cliënt een prijs af, waarvoor de speurder volledige ophelde ring zal verschaffen. Tenzij er natuurlijk niets tot klaarheid te brengen valt. De mogelijk lange duur van het onderzoek zit in de begroting verdisconteerd. Het hono rarium is afgestemd op alle eventualitei ten. Als hij bijvoorbeeld in een drukke binnenstad zijn slachtoffer kwijtraakt en opnieuw kan beginnen, is die onvolkomen heid gewoon in de prijs inbegrepen. i 29-jarige eren gear- ruptie. De p de afde- et bureau •dacht een i lopen in 3e buiten gehouden >e rijksre- eentepoli- Met het aan de hand van de praktijk wenselijk geachte surveillancetrajekt hoopt de politie ook te bereiken dat men „in geval van” snel ter plekke is. „Want”, zo weet inspecteur Witvliet uit ervaring wijs geworden, te vertellen, „als er ergens op een afgelegen plek op de Veluwe een ongeluk gebeurt is het niet uitgesloten dat politie en de ambulance pas na een half uur op de onheilsplek verschijnen. Het publiek heeft daar begrip voor. Wij zitten in een dichtbevokt deel van Neder land. Hier verwacht het publiek de aan wezigheid van assistentie binnen enkele minuten. Soms wordt daar bijzonder on billijk over gedaan. Desalniettemin zal ook de doelgerichte surveillance er toe bijdragen dat op nog officiëntere wijze dan tot nu toe tegemoet kan worden geko men aan de wensen en verlangens van het publiek. wordt duidelijk dat een bepaalde inbreng van de zijde van de burgerij onmisbaar is. Daarom zullen binnenkort door de ge meente circa 2000 inwoners, die als groep qua samenstelling representatief zijn voor de gehele Velsense bevolking, worden uit genodigd voor deelname aan een enquête. Zij zullen zich mogen uitspreken over hun mening ten aanzien van bepaalde inciden tele vormen van onrust en onveiligheid. Daarbij mogen zij zich uitspreken over voorkoming of bestrijding en aan welke vormen prioriteit dient te worden gegeven. Omdat de politie van mening is dat ze best iets wil leren van de man of de vrouw die zich belaagd voelt mag men in de enquête ook nog iets zeggen over de methode waar mee men denkt dat de overlast of de onvei ligheid doeltreffend kan worden be streden. „Gerichte surveillance heeft alleen maar zin als het gebeurt op grond van gegevens die over een zo lang mogelijke periode zijn verzameld. Wij zijn van mening dat twee jaar een minimum is. We zij er ons echter van bewust dat er een grote mate van flexibiliteit in het systeem moet zitten”, aldus Witvliet die daar ter verduidelijking aan toevoegt: „Als wij aan de hand van de verzamelde gegevens in bepaalde wijken iland) afgelopen >rd op de in nu vier eren werd ien. Daar- i, diens 24- i 17 aange- en op het het „klootjesvolk”. Jan de Arbeider krijgt niet eens de kans vreemd te gaan. Overdag staat hij in de fabriek, ’s avonds zakt hij doodmoe bij moeder de vrouw voor de buis. Bovendien ontbreken de centen om de bloemetjes een keertje buiten te zetten, aldus de redenering. Of, om met de West- friezen te spreken: „Armoede houdt hem netjes!” Zijn hardvochtige houding is echter schijn. Want hij neemt het op voor ieder een, ongeacht rang of stand, die in de klauwen van gemene bedriegers belandt. Illustratief is het zielige, oude vrouwtje dat zich aan de deur voor veel geld een waar deloos kleedje heeft laten aansmeren. Te vergeefs doet ze een beroep op de politie, die haar verwijt „dat ze toch heeft gezien wat ze kocht”. Hoewel het wanhopige mensje hem ternauwernood kan betalen, schiet de detective haar dan voor een schappelijke vergoeding te hulp. En hij weet de flessentrekker te bewegen haar het geldbedrag terug te betalen: „onder het dreigement dat ik er anders voor zal zorgen dat-ie nooit meer een doek ver koopt, zwicht de zwendelaar. Het is een hoog spel, maar succes is vaak verzekerd”. Zijn karakter komt ook tot uiting als hij een dief grijpt, die eigenlijk in kommervol le omstandigheden verkeert. De Vries houdt de schuldige de hand boven het hoofd door in de rapportage de verzach tende aspecten te benadrukken. De op drachtgever, meestal een bedrijf waar re gelmatig wordt gestolen, krijgt het advies de zaak in der minne te schikken en dus geen aangifte te doen bij de politie. Zeker als het een eigen personeelslid betreft, wordt die raad opgevolgd, omdat de on derneming geen behoefte heeft aan nega tieve publiciteit. Jan de Vries is in zijn optreden de stereo tiepe speurder. Met zijn onvervalste baard en zijn peinzende blik lijkt hij pardoes uit een detectiveroman te zijn gestapt. Hij bedient zich eveneens van diezelfde ken merkende hulpmiddelen zoals een regen jas, een andere bril en een sportpet. „De kunst is”, zo vat hij zijn levenstaak samen, „de mensen onopvallend gade te slaan. De recht- ren een 55- tgenote uit gulden elk in januari en op win- hoofd der de Leer-' mming te had tegen een boete waarvan jk en met zakelijk uit Santpoort. Baldadigheid van de schoolgaande jeugd vormt dagelijks een piek na het moment dat de scholen uitgaan. Geluidshinder van buren is weer specifiek iets van de flats in de nieuwbouwwijken. „Daarbij”, merkt in specteur Witvliet in één adem op, „moet je natuurlijk wel bedenken dat het vaak moeilijk is een norm te stellen aan „over last”. De één wordt wakker van hanenge kraai en geniet van het landelijke karakter dat daaruit spreekt, een ander ligt te wach ten op het eerste kukelekuu om zich ter stond te ergeren en geen oog meer dicht te doen. Datzelfde gaat tot op zekere hoogte op voor bijna alle vormen van overlast. Waar we naar zoeken is de grens van het HAARLEM-De nachten zijn vaak lang en koud. De stilte en de duisternis schep pen eén beklemmende sfeer. Doch de spanning maakt na enige traag verlopen uren plaats voor verveling. Vanachter het stuur van zijn verdekt opgestelde auto, sukkelt hij af en toe in slaap. En terwijl hij in het land der dromen verzeild raakt, weet zijn slachtoffer aan de aandacht te ontglippen. Detective Jan de Vries lurkt behoedzaam aan zijn pijp en zegt: „Zoiets is mij meermalen overkomen. Wat wil je ook, als je van acht uur ’s avonds tot veelal de volgende ochtend in je gepar keerde wagen zit te posten. Turend met de verrekijker; gespitst op elk verdacht ge luid. Dan kan het gebeuren dat de slaap je overmant. Wanneer je weer wakker wordt is de vogel soms gevlogen”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5