Kermis - Telefonische exploitatie reisinformatie verbeterd Vrouwen NKV Rode vlag op roomse kerk School naam „Kinheim” krijgt als adopteren 2 kinderen Inspraakavond speelplaats Munnikenweide Ook ouderen hcivcn- berichten 1 ,e i mu denken mee “over plan 1 a! Zwemdiploma’s Telefoonnummer Wijkgebouwen gewijzigd ANJV-aktie badmintontoernooi VOORJAARSTOCHT VOOR OUDEREN 7 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 FEBRUARI 9 donderdag Naam Doorstroming Structuurschets Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 KLEUTERBREVET: er en de jen van 10- o. 20 aart wand- uur ilmhuis, 21 Gr. Heüig- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Bejaardenbonden Op onze rondwandeling door het oude Beverwijk waren we voor al die brandverhalen aangekomen in de Zeestraat en dan duiken we nog even in de heel oude geschiedenis. Van de Koningstraat de Zeeweg inslaande zag men eertijds ter rechterzijde De Doelen, waar de gewapende burgerij oefende. De Doelen strekte zich uit tussen Koningstraat en Baanstraat met de lange zijde aan de Zeeweg. In het begin van de achttiende eeuw zijn daar volgens oud-burgemeester mr. H. J. J. Scholten de schuttersdoelen opgeheven en heeft men daar de buitenplaats Zeewijck gesticht. De oppervlakte van deze plaats is geleidelijk uitgebreid, zodat dez zich in 1796 uitstrekte tot de Kloosterstraat, terwijl er bovendien toe behoorden twee morgen weiland ten westen van de Baan straat, alsmede de grond van de gewezen buitenplaats De Eenhoorn, ten zuiden van de Zeeweg. In 1772 bestond De Eenhoorn niet meer als buitenplaats. De grond was toen beplant met bos en behoorde als overtuin bij Zeewijck. Veerstr.) for sale”. Vandaag sfilms van >m) 20 u.: at central 16. Do. alle 119-21 uur. ■den: Cen- en van 9-10 ureel Cen- van 9.30- taan elke p dezelfde rs houden augustus. 'ereniging in geheel >ruari tus- il van het e Wijker- mtsoen te ruilbeurs lag 16 februari in De Nieuwe Slof een nspraakmiddag voor de bijna 4000 oude- en die in de stad wonen. Dok de Beverwijkse Sociaal Culturele laad zal aan de middag haar medewer king verlenen. De bijeenkomst begint om 4 uur met een kopje koffie en een inlei- ling, te houden door de heer J van der Jnden uit Wijk aan Zee over „Beverwijk lit vroegere jaren”. Omstreeks half vijf wordt de bijeenkomst afgesloten. De bouwkosten mogen 1.7 miljoen be dragen. De grondkosten beliepen 2.2 mil joen en daar moet nog een bedrag van een paar ton aan inrichtings- en inventariskos ten bij worden opgeteld. De school komt te staan achter de sport hal, naast de boerderij aan de Hoflan- derweg. In april aanstaande kan de financiering rond komen en dan wordt de bouw defini tief gegund aan Mertens Prefab BV in Weert, die voor het ontwerp samenwerkte met het architectenbureau Bleeker in Be verwijk De school wordt voor een deel in één bouwlaag uitgevoerd en gedeeltelijk in twee bouwlagen. Op de verdieping komen de elf theorielokalen. Beneden bevinden zich de stafvertrekken, de aula, biblio theek, tekenlokaal, handvaardigheidslo- kaal, natuurkundelokaal, winkelpraktijk- lokaal, kantoorpraktijklokaal en typelo- kaal met de centrale voorzieningen. Van oorsprong is deze school een katho lieke, maar enkele jaren geleden zijn de statuten gewijzigd en toen werd het een school op algemeen christelijke grondslag. Dat heeft indertijd nogal ingrijpende con sequenties gehad voor de personele bezet ting in alle geledingen' bestuur, docenten en leerlingen. Het bestuur bestaat grotendeels uit men sen uit het bedrijfsleven, dat ook graag de afgestudeerde leerlingen van de leao op neemt omdat deze praktisch zijn opgeleid. Uit de jaarverslagen tot en met 1977 blijkt, dat de leerlingen na hun eindexamen na genoeg geen plaatsingsmoeilijkheden heb ben. De leerlingen van de vierde klas zijn verplicht een aantal stages te lopen indien zij kantoorpraktijk of verkoop in hun exa menpakket hebben opgenomen 1 Overigens gaat een aanzienlijk percenta ge van de leerlingen na het eindexamen verder leren. In 1977 gingen 14 leerlingen naar het meao, 13 naar mavo-4, 9 naar mavo-3, 6 naar Ids, 1 naar mds en 5 naar mhno. Drie volgden een beroepsopleiding bij de landmacht, 1 ging naar de kappers school, 1 volgde de opleiding bejaarden helpster en 1 werd bakker. Een grote groep, namelijk 24 leerlingen werd ge plaatst in een winkel- of kantoorfunktie. Ook de horeca-sector neemt de leerlingen graag op (Van een medewerker) BEVERWIJK. De Vrouwenbeweging van het NKV heeft dinsdagavond in De Opgang het dertigjarig bestaan van de plaatselijke afdeling gevierd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Naar aanleiding van het meedoen van zeven blanke spelers uit Zuid-Afrika aan het internationale bad mintontoernooi in Beverwijk organiseert de ANJV vrijdag om 17 uur en zondag om 12.30 uur demonstraties bij de Beverwijk se sporthal. 20.30 u.: De T.” 20.30 n Bronck- 7 jaar brandweer ■vetswinkel 0 uur. brandweer EA èlsen-Zuid. ■erpen. Ge- WEL, WE HEBBEN HET WEER GEWETEN. Tot zelfs uit Hoevelaken kwamen de reacties om ons te vertellen, dat de vorige week in deze rubriek gepubliceerde foto van café- restaurant „De Zon” niet juist was omschreven. De foto van de brand in „De Zon” klopte wel, maar daarbij drukten we een foto af van dit pand zoals het gestaan zou hebben op de plaats aan de Breestraat, waar later C A is gebouwdTDe betreffende foto was echter - men heeft het ohs van tientallen kanten verteld - van de overkant. Het terras was van café- restaurant „Suisse”, met aan de linkerkant de boekhandel- leesbibliotheek en aan de rechterkant een herenmodezaak. Allen die belden of schreven hartelijk dank. DEZE WEEK KUNNEN WE DAN TOCH een foto van „De Zon” aan de Breestraat afdrukken en nu is er geen missen op, want het staat met enörme letters op de gevel. Gezellig terras hoor, daar aan de Breestraat. Kennen we nu niet meer. Oude Beverwijkers hebben ons verteld, dat zij vaak bij allerlei gelegenheden dansten op de bovenverdieping. Een In het jaarverslag over 1977 wordt ver meld, dat het experiment doorstroming leao-mavo, dat de school aan de Brink met een aantal mavo-scholen in de regio heeft gehouden, als geslaagd kan worden be schouwd. Vijfenzeventig percent van de leerlingen die de overlap met het leao- diploma waagden, slaagden er in na één jaar het mavo-4 diploma te behalen. Bij de overgang leao-mavo-3 was de score hon- n 21.30 u.: Bullitt”, 16 19 en 21.30 24 u.: „Le >tar Wars”. 16 j. u.: „Smo- 30 u.: „De he way we OP HET -Wiseas GEZICHT BEVERWIJK. De Algemene Neder landse Bond voor Ouderen heeft al vast een datum vastgesteld voor de voorjaars- tocht van de afdeling. Maandag 10 april vertrekt men voor een tocht door Zuid- Holland naar Brabant. Wie interesse heeft kan op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag tussen 14 en 16 uur kaarten voor de tocht afhalen in de Nieuwe Slof. De kosten bedragen 23,50 per persoon. BEVERWIJK. Het telefoonnummer van de Stichting Wijkgebouwen aan de Büllerlaan is gewijzigd in 4 2 8 8 4. Via dit nummer krijgt men contact met het Groe ne Kruis en het Wit-Gele Kruis. misch en administratief onderwijs in de IJmond. De leerlingen die nu na de school voor lager econbmisch en administratief onderwijs het meao willen volgen moeten nu nog naar Alkmaar of Haarlem (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Vanaf vandaag zijn de vertrektijden vanaf het NS-station Beverwijk telefonisch via een geluids bandje te vernemen. Wie het nummer 29004 belt hoort voortaan de vertrektij den naar Heemskerk, Üitgeest, Castri- cum, Heiloo, Alkmaar en Heerhugo- waard. Via telefoonnummer 29122 kan men de vertrektijden naar Schagen, Anna Paulowna, Den Helder, Obdam en Hoorn vernemen en als men 29196 belt krijgt men de vertrektijden naar Haarlem en Amsterdam te horen. Op de zessprong, waar thans Westerhout ligt, vond men destijds de herberg Romen (1703). In een akte van het jaar 1804 wordt deze vermeld als „een nieuwe huizinge, genaamd Oud-Romen, geapproprieerd tot een bad- en woonhuis. Van die oude herberg Romen vonden we in het Prentenka binet in Wijk aan Zee een reproduktie van een fraaie teke ning, gemaakt door C. Pronk in 1731, die we hierbij afdruk ken. Die herberg lag toen nog buiten Beverwijk. o-expositie 19-21 uur Vrij. volw. uur; Bene- eugd 15.30- derd percent. Het percentage van de ge slaagde leerlingen die na de leao het mid delbaar beroepsonderwijs gingen volgen was in dit jaar 25 percent Was het aantal leerlingen dat het leao als eindonderwijs beschouwt in de loop der jaren al sterk teruggelopen, in 1977 was dit percentage al gedaald tot 30 percent. De school vervult duidelijk een streek- funktie. De leerlingen komen uit Bever wijk, Heemskerk, Velsen, Castricum, Uit geest en Zaanstad, in totaal rond de vierhonderd andaag en armonisch ste Emmy 22 u:. Hans r Verbeke, tijd lang schijnt dat op zondagmiddag vaste prik te zijn geweest. In de aflevering van donderdag 19 januari publiceerden we een fraaie tekening van een komeet die in 1680 boven Beverwijk zou zijn verschenen. Die tekening heeft ooit eens in een boek gestaan, maar we wisten niet in welk. De heer H. B. Heldoom uit de Van Breenstraat weet ons te vertellen, dat deze tekening eerder is afgedrukt in een gedenk boek van Beverwijk, dat in 1928 is uitgegeven ter gelegenheid van het feit dat het toen 650 jaar was geleden dat Beverwijk marktrechten kreeg. Die komeet verscheen volgens dat boek op 22 december 1680 om half vijf in de middag. In één van de eerdere rubrieken vroegen we of we er in Beverwijk nog iemand leeft die vroeger loopjongen is ge weest. Dat was naar aanleiding van een foto waar zo’n loopjongen met een hengselmand op stond. Ja hoor, de heer C. Groot, nu wonend in Santpoort, die overigens nog veel meer mooie verhalen voor de lezers van deze rubriek in petto heeft, schrijft, dat zijn maatschappelijke carrière begon als Voorzitser mevrouw Blokker vertelde, dat in 1948 mejuffrouw Stringa van het NKV naar Beverwijk kwam om de vrou wen van de leden van de Katholieke Vak bond meer bekendheid bij te brengen over de sociale problemen, die toen als lawine op de mensen afkwamen. De vereniging groeide snel. Alle leden spaarden regelma tig om een zieke naar de bedevaartplaats Lourdes te kunnen laten gaan. De laatste jaren zond de Vrouwenbeweging twee zieken naar Lourdes. Volgens mevrouw Blokker wil de Vrou wenbeweging zich gaan inspannen voor de adoptie van kinderen in Brazilië, waar in een grote stad als Sant Paulo alleen al 600.000 van huis weggelopen kinderen langs de straten zwerven. G. Wortel van de stichting Brasil op Weg” vertelde iets over dit land. Gevraagd werd of de dames een jaar lang een gulden per maand willen sparen. Voor zeshonderd gulden kan men een kind adopteren. Het resultaat was dat t de leden van de Vrouwenbeweging een bedrag van 1200 toezegden waardoor er twee kinderen konden worden geadop teerd. loopjongen in Beverwijk. „Zo heette dat”, schrijft de heer Groot, die evenwel meestal op de fiets was. En dan verhaalt hij verder: „Op een keer moest ik een bloemstukje brengen bij iemand in het nieuwe rustoord St. Jozef aan de Peperstraat. In de hal zat een soort portier, die me even de kamer zou wijzen. Hij liep twee passen voor me uit en knielde plotseling voor een Mariabeeld dat daar stond. Ik was daar niet op bedacht en rolde over hem heen met mijn bloemstukje. Ik geloof niet dat de man gevloekt heeft, maar hij zal wel niet veel vriendelijks hebben gezegd”. Dat de jongeman Groot niet bedacht was op dat knielen blijkt uit één van zijn andere verhalen, die we nu meteen maar even vertellen. Zijn vader was een echte SDAP-er en die verkneukelde zich over het volgende gebeuren. Toen de Agatha-kerk aan de Breestraat werd gebouwd bereikte men met het plaatsen van de enorme dakspanten het hoogste punt en zoals nog steeds gebruikelijk werd de vlag uitgestoken. Maar het stormde toen best en op een gegeven ogenblik ging de vlag aan flarden en bleef er alleen nog maar een stuk van de rode baan aan de stok hangen. Een rode vlag op de roomse kerk. Dat was in die dagen wat. Met al die reacties komen we deze week bijna niet aan nieuwe foto’s en nieuwe onderwerpen toe, want de ruimte is maar beperkt. Vrij. volw. 1 19-21 uur; 15.30- 17.30 BEVERWIJK. Er is in het Sportfond- senbad-Beverwijk afzwemmen geweest voor Diploma A en Kleuterbrevet. De vol gende kinderen zijn geslaagd: Marcpl Alders, Monique Das, Esther Huybrechts, Bianca Paardekooper, Maar ten Stet, Sandy Verton, Natalie Zorko, Michel Breek, Jeroen Hofland, Jan Ja cobs, Linda van de Ree, Sandra van der Veldt, Roland van Weert. DIPLOMA A: Martine Asjes, Dennis Blomvliet, Mari an van Bragt, Simone Elders, Marcel Gahrmann, Sonja Greymans, Michel Haasnoot, Eelco Huizinga, Sjonnie Kul, Danielle Poelgeest, Patricia van Roosma len, Monique Snijders, Yvonne Ubachs, Sylvia Vonk, Michel van IJselmuiden, Te- sca van den Berg, Wendy Boon, Arjan Dibbets, Petra Feenstra, Glijn-Jan Gias, Martijn van der Haagen, Mariëtte Hof land, Jean Paul Meyer, Daniel Piet, Jea nette Rood, Hans Schram, Esther Turn hout, Daniëlle Verkerk, Carola Vos, Su zanne van Zantvliet. BEVERWIJK. Maandag 13 februari om 20 uur zal in het Stadskantoor een voorlichtings-/inspraakavond worden ge houden over het voor de speelplaats „Mun nikenweide” ontwikkelde nieuwbouw- plan. Aan de bewoners van deze wijk zijn inmiddels uitnodigingen voor deze avond verzonden. De leao-school aan de Brink bestaat al sinds 1963 als experimenteerschool .en is als zodanig een van de oudste in Neder land. Voorafgaande aan de leao-school was er al een opleiding in die richting, sinds 1959 in een noodbehuizing. Het wordt dus wel tijd dat deze zich voorspoe dig ontwikkelende streekschool nu einde lijk eens kan beschikken over een doelma tig gebouw. Vanwege het streekkarakter van de school is voor de nieuwe school ook een nieuwe naam gekozen. Het wordt „Kin- heim”-leaoschool op algemeen christelijke grondslag. Deze ressorteert onder het be stuur van de Stichting voor economisch en administratief onderwijs en het feit dat in deze stichtingsnaam het „lager” is wegge laten duidt er op, dat het bestuur streeft naar de vestiging van een meao-school, dus een middelbare school voor econo- (Van een onze verslaggeefsters) BEVERWIJK. Van 5 tot en met 13 augustus wordt er weer een kermis gehou den in Beverwijk. De verpachting heeft al plaats gevonden en de bruto-opbrengst voor de gemeente bedraagt ongeveer 177.000. Dat is 17.000 meer dan in 1977. De bruto-opbrengst van de kermis van 26 april tot en met 1 mei ter gelegenheid van koninginnedag is 18.000 tegen 15.500 in het vorige jaar. Woensdag aangekomen: Pamir, van Gun- ness; Fridel, Rochester, IJmuiden; Atlan tic Hawk, Brunsbuttelkoog; Giovanella D. Amico, Rotterdam; Velox, Kingslynn; Nord Queen, Karlsham, Velsen; Eberstein, Flixborough; Heidelberg, Fortaleza; Pau la, Rotterdam; Cap Maleas, Izmir; Satur- nus, IJmuiden, Dundee; Bison, IJmuiden, Cont Plat. Woensdag vertrokken: Greenland, naar Rotterdam; Tor Britannia, Gotenburg; Valthor, Noordzee, IJmuiden; Neptunus, Lerwick, IJmuiden; Omnium Pride, Em den; Riet, Oxelosund, IJmuiden; Susan Mitchel, Colchester; Thorsten, Aberdeen; Antarctica, Antwerpen; Cam Azobe, Em den; Reguliersgracht, Rotterdam, Bever wijk; Hoegh Minerva, Emden; Koerier, Antwerpen; Smit Lloyd 48, Cont.Plat, IJ muiden; Wilhelmina. V, Londen; Fern Hurst, Petershead; Fridel, IJmuiden, Whit by; Andries, Londen. Donderdag aangekomen: Oswestry Grange, King's North; Ninja Tholstrup, IJmuiden, Arklow; Aristoteles, Hamburg. Donderdag vertrokken: Kent Shore, IJ muiden, Cont. Plat; Benalbanach, Grain- gemouth; Marianne V, Aberdeen; Bison, IJmuiden, Cont.Plat. BEVERWIJK. Naar men mag aannemen nog dit jaar zal de nu. aan de Brink «vestigde streek-leao-school kunnen verhuizen naar een gloednieuw gebouwencom plex aan de Hoflanderweg. Daar beschikt men over een terrein van 5500 vierkante meter. De school huist nu in oodgebouwen die in zo slechte staat verkeren, dat na ongeveer tien jaren aandringen et ministerie medewerking verleent voor de nieuwbouw van een school voor vierhon- erd leerlingen, die later nog kan worden uitgebreid met twee gymnastieklokalen, 'oorlopig blijft men nog gebruik maken van de sporthal. 15 u.: Pleu- >oes”. Vrij, ïwaarde in „Goodbye emme a sa )ngevallen- Brandweer donderdag 19.00-21.30 k, Zeewijk- ymnastiek; r klaverjas- I- - 19.00-20.00 >n het Samenwerkingsorgaan voor Be- tafeltennis, aardenwerk organiseren donderdagmid- 19.00-20.00 t, 20 aarden en De gemeente Beverwijk gaat een plan IJmuiden, opstellen waarin de gewenste ontwikke len 22169. Ijng van Beverwijk voor de komende 10 a es'Vo-’lO 30 Fiaar wor<it aangegevep. In dit plan moet 16.05-17.15 komen te staan o.a. hoe de beschikbare ruimte in de stad het best gebruikt kan noeder en Lor(jen waar huizen en waar sportvelden -20.30 uur. knoeten komen. In dè toekomstplannen is 20.00-22.00 echter nog niet aangegeven hoe de belan gen van de 4000 ouderen behartigd zullen (worden. De Bejaardenbonden en het Sa- 'menwerkingsorgaan hebben nu het initia tief genomen een bijeenkomst te organise ren waarop de ouderen informatie kunnen uur: krijgen en hun stem kunnen laten horen. York, New grote be- eslist geen ar voor de enheid tot jostzegels, 1, prent- Nog dit jaar nieuwe leao-school olaan Hoflanderweg bij de sporthal w-1 W T W’ - - A a A- J I -J A 1T misch en administratief onderwijs in de derd percent. Het percentage van de Het ontwerp van de nieuwe leao-school.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7