van t* ^wnoEERn^^ Cash en Carry met melkprijs op dreef Geslaagd jubileumconcert Zang en Vriendschap HET OUDE JAAR OPNIEUW BELEEFD Auto-wijs... bedrijven zakken gin IJMUIDEN: Bruna, Lange Nieuwstraat 485 bruna niiiiïiDii'iiiHJ'ni r SoMMpM hi i 99 DRS. DE WIT SNAPT KRITIEK NIET Eerste bijeenkomst Hollandse Maatschappij afd. IJ-polders SANS ATOUT Commissievergadering Gewest Kennemerland m Ledenvergadering Zwemclub Grote clubveiling postzegelvereniging tl donderdag IJMOND 19 7 8 9 FEBRUARI O£M EN/OF 1O OOO kW' N door Rien Polderman HAARLEM. Digros in de bol-, lenstreek en Dirkson in de Haar lemmermeer behoren tot de vier „cash carry” bedrijven in ons land die de melk voor minder dan een gulden zijn gaan verkopen. De broodprijzen zijn nog niet ver laagd. F Het aanzien van 1977. F Kompleet- foto- overzicht van 1977. U haalt een heel jaar in huis, voor slechts 12,95 Rubriek over stedebouw, ruimtelijke ordening en provinciaal bestuur 4 11 /977t ZONDE OM TE VERGETEN 1 - “i Bredere aanpak van fietsvierdaagse Boeken-Tijdschriften-Papeterie //z,5445554444445475544444445444444545474454^74444444444444444744447454444454444444444'^ 4447444744' staat tegenover Kroonberoep 4 (Van de streekredactie) I *1 Uxuj^u 1 De prijsverlaging is een reactie op een uitspraak van het Europese Hof waardoor de minimumprijsregeling voor jenever en vieux onverbindend werd verklaard. Ter wijl nog wordt onderzocht wat die beslis sing voor gevolgen heeft met betrekking tot andere artikelen, is de melkprijs alvast verlaagd. Volgens een woordvoerder van de Economische Controledienst bestaat er veel overeenkomst tussen de minimum- prijsregeling van de sterke drank en de melk. Daarom lijkt het hem onaanneme lijk dat men werk zal gaan maken van de doorbreking van de minimumprijs. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Drs. Roel de Wit, commissaris van de Koningin in Noord-Holland, verbaast zich als socialist over „het gehuil van afgrijzen” dat in progressieve kringen is opgegaan nu wordt overwogen het zogenaamde Kroonberoep af te schaffen. Hij gelooft niet dat de inspraakmogelijkheden er wezenlijk door worden aangetast omdat de burger op gemeentelijk en provin ciaal niveau nog volledig aan zijn trekken kan komen. De afschaffing van het Kroonberoep is nog door oud-minister Gruyters voorgesteld, vlak voordat het kabinet-Den Uyl ten val kwam. Hij wil ermee bereiken dat bijvoorbeeld omvangrijke bouwplannen niet onnodig worden opgehouden door het be zwaarschrift van een enkeling. Tegen het besluit van een ge meenteraad ergens te gaan bouwen, kan elke burger bezwaar aantekenen. Krijgt hij zijn zin niet, dan bestaat de mogelijkheid bij het provinciaal bestuur in beroep te gaan. Als hij ook hier in het ongelijk wordt gesteld, kan de Kroon nog om een uitspraak worden gevraagd. De laatstgenoemde beroepsmogelijkheid kan een plan jaren vertragen. Drs. de Wit heeft geen moeite met de afschaffing van het Kroonberoep. In het afdelingsblad van de Partij van de Arbeid in Alkmaar schrijft hij dat met het invoeren van inspraak bij het ontwerpen van plannen het extra beroep te veel van het goede is geworden. Met de afschaffing ervan wordt in zijn ogen door de regering gekozen voor een versterking van de besluitvorming op het terrein van de gemeentelijke democratie. „Dit door regels te stellen ten aanzien van inspraak bij de voorbereiding van be stemmingsplannen. Om de daaraan verbonden tijd weer terug te winnen, laat men het laatste stukje van de thans bestaande procedure (het Kroonberoep) vallen”. Met oud-minister Gruyters is drs. de Wit van mening dat de democratische besluitvorming op gemeentelijk- en provinciaal niveau door die maatregel beter tot zijn recht komt. „Bij het Kroonberoep speelt het advies van de Raad van State een grote rol. Weliswaar is de minister politiek verantwoordelijk, maar van die verantwoordelijkheid ten opzichte van het parlement komt heel wat minder tprecht dan van de verantwoordelijkheid van een college van burgemeester en wethouders ten opzichte van de HAARLEM. De commissie voor socia le zaken, volksgezondheid en huisvestings- zaken van gewest Kennemerland houdt op vrijdag 17 februari om 9.30 uur een open bare vergadering in het Haarlemse stad- De weerstanden in Amsterdam tegen de metro kwamen minister Westerterp dus wel goed uit," toén hij in zijn structuursche ma Verkeer en Vervoer opnam, dat Am sterdam verdere uitbouw van het metro net wel kon vergeten. Was dat in zijn algemeenheid een heilzaam besluit voor de Amsterdamse agglomeratie? Het is sterk de vraag. En een blik op de kaart van Amsterdam en omgeving kan verduidelij ken waarom. huis. Op de agenda staan: ziekenhuissitua tie, gewestelijke indicatiecommissie, jaar verslag afasieteam, stand van zaken baar- moederhalskankeronderzoek en vertegen woordiging IMP (Van een medewerker) BEVERWIJK. De nieuwe afdeling van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, afdeling IJ-polders en omstreken, heeft haar eerste bijeenkomst gehouden. Het productschap voor de zuivel is bang dat de prijsverlaging de detailhandel zal schaden. Bij de melkman aan de deur moet 1.13 gulden voor de melk worden betaald. w 0 BEVERWIJK. De algemene ledenver gadering de Kennemer Zwemclub wordt dinsdagavond 28 februari in het clubhuis „De Drijver” bij het Sportfondsenbad ge houden. Aanvang 20 uur. F «4 44 y y •-4 afschaffen van -x Ondanks het feit dat Handel en Verdi het leeuwendeel van het programma inna men vond ik toch de twee madrigalen van Hendrik Andriessen het hoogtepunt van het programma. Met name het eerste, „Che debbo far”, waarin de vraag wat te doen in een langademige, brede melo- diestroom wordt uitgedrukt. Zowel koor als orkest speelden in dit prachtige werk hun hoogste troeven uit. De orkestklank was verzadigd, en de toch jonge musici, die dit gelegenheidsorkest vormen, werden zo geïnspireerd door de gedachtenwereld van het werk, dat ze in hun uitvoering een grote rijpheid ten toon spreidden. Het koor Heeft u de Amsterdamse metro al gepro beerd? Wij kozen er een gure zaterdagmid dag voor uit. De wandelschoenen aan, ba by in het wandelwagentje, opgestapt bij Station Gaasperplas (na om te beginnen te veel geld in de kaartjes automaat te heb ben gedaan en per ongeluk de „akkoord- knop” te hebben ingedrukt). Nou, dat was **en mooie futuristische ervaring, zo over *55^55*K444444444444444455744444444444444444775445454544545455454555 HEEMSKERK. De postzegelvereni ging „Heemskerk” heeft de smaak van postzegelveilingen te pakken. In het afge lopen jaar 1977 werden er 19 Clubveilingen gehouden, die ongeveer 7000,- omzetten en waarvan aan veilingkosten 344 aan de vereniging ten goede kwam. Voor maan dagavond 3 april heeft men een extra grote clubveiling gepland in de Jansheeren. Er zullen 271 kavels geveild worden. De jaar vergadering van „Heemskerk" wordt op maandagavond 20 februari in De Janshee ren gehouden. Aanvang 20 uur. bleef hierbij niet achter. Terwijl bij de delen uit de Messiah nog van een zekere vlakheid sprake was, en de klank daar soms wat te mager was door het ver uit elkaar staan van de koorleden, werd hier het totaalgeluid ineens veel beter. Bert Kransberg zorgde voor veel nuancering en zo ontstond een meeslepende vertolking, die eigenlijk door het volgende speels tweede madrigaal, „Ewiva Bacco" nog een extra dimensie kreeg Het programma was dus geopend met de Messiah. Drie solisten speelden een be langrijke rol in deze selectie: de sopraan Karin Ostar, de tenor Piet de Reuver en vooral de bas Charles van Tassel. Deze toonde niet alleen over een prachtig so noor stemgeluid te beschikken, maar hij spreidde ook een grote dosis zangcultuur ten toon. Ook de kleinste details werden zorgvuldig afgewerkt, en dat hield ook in dat hij woordelijk te verstaan was. Piet de Reuver had het tegen dit geweld moeilijk maar hij handhaafde zich goed met zijn aangename, licht aansprekende stem. Zijn De plattegrond van Amsterdam wordt vanouds gekenmerkt door de waaiervor mige structuur van de grachten-gordels (met het Centraal Station als waaierpunt). Die waaier-structuur wordt buiten de grachten voortgezet in het hedendaagse autowegennet. Op de kaart onderscheiden we twee soorten autowegen. Een aantal halve cirkels, die zich in brede banen dwars over de stedelijke waaier buigen, in steeds wijdere bogen om het centrum heen. En, daar loodrecht op, een aantal dikke lijnen in vele windrichtingen uit waaierend langs de waaierplooien, de au tosnelwegen naar Amersfoort, Utrecht, Den Haag en Haarlem. Wat daar aan spoorwegen tegenover staat fs bijna niets. Alleen langs de beide gespreide „benen” van de waaier treffen we een spoorweg aan: de lijnen Amster- dam-Utrecht en Amsterdam-Haarlem. In het uitgestrekte gebied daar tussen ligt geen stukje rails, even afgezien van de trambanen. Voor wie in dat gebied woont is de verleiding groot om gebruik te maken van het uitgebreide fijnmazige autowegen net. Wie vanuit een Amsterdamse buiten- BE VERWIJK. „Zang en Vriendschap heeft het dertigjarig bestaan gevierd met een luisterrijk concert, dat stormen van geestdrift lossloeg bij het talrijke publiek. Geholpen door de prach tige akoestiek van de Vredevorstkerk kon dirigent Bert Kransberg met koor en Randstadorkest tot voortreffelijke resul taten komen. De afdeling kwam tot stand na een fusie tussen de afdelingen Velsen e.o. en Hout- rak en Polanen. Het bestuur bestaat uit de heren A. Schaap, voorzitter; dr. Otto, twee de voorzitter; M. Markerink, secretaris- penningmeester en de leden S. Steyn, J. Schipper, C. Roodenburg en L. Noordam. De heer H. Kruise is adviserend be stuurslid. BEVERWIJK. De uitslagen van de onderlinge competitie van bridgeclub Sans Atout zijn als volgt: Groep 1: 1. Koster-Kool 107; 2. Beers-Beentjes 101 en 3. Spruit-Eijking. Groep 2: 1. Schipper-de Wit 115; 2. Beer-de Lugt 99 en 3. Belter- man-Van Zutphen 96. Groep 3: 1. Dames Peerstamper-Liefting 136; 2. Zoontjes-Por- tegies 120 en 3. Van Leeuwen-Rumpt 110. gemeenteraad en van een college van Gedeputeerde Staten ten opzichte van Provinciale Staten”. Waarom er desondanks bij zijn geestverwanten zoveel bezwa ren tegen de wetswijziging bestaan ontgaat drs. de Wit volslagen. „De milieuorganisaties en bewonersbelangengroepen komen im mers op het gemeentelijk en provinciaal vlak volkomen aan hun trekken. Dat heeft de praktijk de laatste jaren wel bewezen. Laat men toch vertrouwen hebben in eigen overtuigingskracht. Zowel in de inspraakprocedures als wanneer het gaat om de besluitvor ming in de gemeenteraad en bij het provinciaal bestuur. De lange duur van de totstandkoming van bestemmingsplannen wanneer daartegen een beroep wordt ingesteld bij de Kroon, betekent dat een enkele actiegroep en zelfs een enkele particulier met een postzegel van 55 cents de besluitvorming jaren kan tegenhouden. De belangen van duizenden burgers kunnen daar wezenlijk mee worden geschaad”. Drs. de Wit begrijpt niet wat er progressief is aan een situatie „waarbij een enkejing door het schrijven van één briefje de bouw van een hele woonwijk kan tegenhouden met als resultaat hogere huren in de toekomst”. De Partij van de Arbeid afdeling Alkmaar, waar drs. de Wit lid van is, heeft in een motie het afschaffen van het Kroonberoep veroordeeld. De indieners ervan zijn van mening dat het kabinet met de wetswijziging in strijd heeft gehandeld met de beginselen van het partijprogram. Hierin staat dat wel de beroepsprocedu res verkort zouden moeten worden, maar dat dit zeker niet inhoudt dat daardoor het beroep op de Kroon moet vervallen. Dat meer inspraak vooraf het extra beroep compenseert wordt door de indieners van de motie tegengesproken. „Inspraak is mooi maar niet inplaats van een wettelijk beroep. Bovendien hoeft de inspraak de procedure niet te verlengen”, aldus een van de socialisten. De tegenstanders van drs. De Wit wijzen verder op een onderzoek uit 1975 waaruit blijkt dat 50 procent' van de Kroonberoepen wordt toegewezen. De drie gewesten van de PvdA in Noord-Holland hebben zich gezamenlijk uitgesproken tegen afschaffing van het Kroonbe roep. wijk naar Haarlem wil (of omgekeerd), doet er met de auto een half uurtje over. Met de tram (via CS) en de trein duurt de reis een uur langer. Als men het autoverkeer wil verminde ren - en daar is gezien de schadelijke invloeden ervan alle reden voor - dan moet men zorgen voor een goed alternatief. Goed openbaar vervoer dus. Pats! De deur van het Amsterdamse kraakpand, waar we zitten te discussiëren, vliegt open met een klap. Een voet zoekt wiebelend even wicht in het lege deur-gat. Er is kennelijk ’n open deur ingetrapt. Goed openbaar vervoer. Nogal wiedes. Maar alsjeblieft geen metro meer, waar ze de halve stad voor slopen. Een vrije trambaan is net zo goed, niet dan? In het Amsterdamse kraakpand blijkt plotseling een typisch Amsterdamse oog ziekte te heersen: kortzichtigheid. Niet ver der kijken dan de stadsgrens, daar buiten begint „de wei”. Hadden wij het dan over de binnenstad, waar een metro doorheen moet? Nee, wij hadden het over de Am sterdamse agglomeratie. Veel Amster dammers hebben de laatste tientallen ja ren bij hun verhuizing naar de Bijlmer of andere buitenwijken, naar Lelystad, Hoofddorp of Purmerend moeten ervaren, dat „de wei” er allang niet meer is. „De wei" is overspoeld met Amsterdammers. En die stappen ’s morgens allemaal in hun auto om naar de stad te rijden. In feite is dat stadsverkeer. De wei rondom de hoofdstad is volge bouwd met ruime nieuwbouwwijken en vormt samen met de stad zelf de Amster- 1I.U1Ï1H J lil’■Millil-tll damse agglomeratie (met de Bijlmer, Am stelveen, Badhoevedorp en de bedrijvig heid rondom Schiphol. In ruimer verband zijn de Haarlemse en Amsterdamse agglo meraties zelfs als één stedelijk geheel te beschouwen. Met de geplande bebouwing tussen Schalkwijk en Hoofddorp is de stedelijke keten Haarlem-Hoofddorp- Aalsmeer-Amstelveen-Amsterdam inder daad bijna een feit. We kunnen het geheel de agglomeratie Groot-Amsterdam noe men. En die agglomeratie is helaas uiterst karig bedeeld met railvervoer. Juist in het agglomeratie-verkeer zou ’n metro-net, ge koppeld aan Schiphollijn, Ringspoorlijn en de te heropenen railverbinding Amster- dam-Uithoorn, nuttig kunnen zijn. En dat, zonder dat de aanleg problemen hoeft te geven, want in de buitenwijken is veel meer ruimte dan in de binnenstad. Daarom is het zo jammer, dat minister Westerterp zich negatief heeft uitgespro ken over een verdere uitbouw van het metro-net. Maar gelukkig hebben de tech nici van de NS en de metrobouwers een vooruitziende blik. Op de terugreis met de metrotrein naar Bijlmer/Gaasperplas za gen we bij station Amstel een betonnen onderdoorgang, die op het eerste gezicht nergens naar toe ging. Bij navraag bij de NS bleek, dat men rekening had gehouden met een toekomstige aftakking naar Am stelveen. „Maar dat mocht toch niet meer van de minister?” „Och meneer”, was het rustige antwoord van de NS-man, „die minister zat er maar tijdelijk, maar Amsterdam moet nog wat jaartjes langer mee”. de op hoge poten liggende rails tussen de Bijlmerflats door te suizen. Ik kan me voorstellen, dat de Bijlmer met de metro wat leefbaarder is geworden, - als je ten minste niet al te ver van 'n halte woont. In twintig minuten zit je midden in ’t cen trum. Helaas is de aankomst in dat cen trum nog een deprimerende belevenis, voorlopig. Daar, waar de grachten uitmonden op de Weesperstraat, zijn de rijtjes grachten huizen met éen botte bijl afgehakt. De koppen van de grachtenrijen zijn dichtge smeerd; blinde gevels en veel te grote gebouwen (en dan zwijg ik nog over de kaalslag bij Waterlooplein en Nieuwmarktbuurt). De verleiding is groot, om de metro-aanleg als enige schuldige aan te wijzen voor dat triest stemmende beeld. Wie goed kijkt, weet, dat het niet helemaal juist is. Waarom moest de metro zich ondergronds een weg boren door de historische bodem van de hoofdstad? Vooral ook, omdat het autoverkeer zich de Stad heeft binnengewrongen. Op sommige plaatsen zit die auto het, openbaar vervoer duidelijk in de weg. Het autoverkeer heeft eerst de gemakkelijke trace’s ingepikt, met als gevolg, dat de metro ten koste van veel vernieling moest uitwijken naar ’n minder populair tracé. Er wordt in Amsterdam verdraaid onge nuanceerd gedacht over de metro. Ons familie-uitstapje met de verguisde stads spoorlijn leidde naar een kraakpand in de binnenstad, waar we 'n goede kennis heb ben wonen: „Met de metro? Ben je hele maal! Zoiets doe je toch niet. Je mag in dit huis het woord metro niet eens noemen!” (ADVERTENTIE) W. K ’v, IUU L L Geen risico lopen. Op het A-1 embleem letten! Dan bent u zeker van 'n goede, gebruikte auto. Grondig geïnspecteerd. Van binnen en van buiten. Elk merk. Bij uw Ford-dealer. Met garantie-bewijs. Auto-wijs zijn Een momentopname tijdens het jubileumconcert. (ADVERTENTIE) «4444-,744744444544444444445444444444444444444444444444S4444444«$ HEEMSKERK Met een record aantal deelnemers van ruim 300 is bewezen, dat de fietsvierdaagse een traditie is gewor den, die ieder jaar meer bekendheid geniet. Om die traditie in ere te kunnen houden doet buurthuis De Zandkraai een beroep op u De organisatie van een dergelijk evenement kost heel wat voorbereiding De vorige jaren heeft één stafkracht van „De Zandkraai” dit op zich genomen. Doch om tot een bredere aanpak of mis schien nieuwe opzet te komen, wordt een l werkgroep in het leven geroepen. Inlich tingen bij De Zandkraai, tel. 32549. Extra inspraak stemtype leent zich uiteraard niet voor dramatische bewogenheid, maar zijn goe de techniek maakt het hem mogelijk ook moeilijke figuren fraai te laten klinken. Karin Ostar was op het laatste ogenblik ingevallen voor Jenny Veeninga, en zij deed dat voortreffelijk. Met haar grote ervaring wist zij alle problemen te over winnen, en ook in duetten en terzetten steeds betrouwbaar weerwerk te geven. Karin Ostar heeft een aangename stem met een fraaie uitstraling in de hoogte. In het lage register verloor de stem vooral in zachte passages aanmerkelijk aan glans. In het programma na de pauze waren operafragmenten van Verdi en Gounod aan bod. Het was een feest van meeslepen de muziek vol afwisseling, met een bewo gen „Madre” van de sopraan met het man nenkoor en een uitbundig duet uit La Forza del Destino van tenor en bas. Het z „Oh sommo Carlo" uit Ernani had zo’n succes dat het moest worden gebisseerd. Het was een waardig sluitstuk van een voortreffelijk concert. KEES MAAS F

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9