Belangentegenstelling met Zuid-Kennemerland Gemeente Alkmaar wil evenwichtige D’66: Markerwaard nat houden bevolkingsopbouw Ier voor vijfploegendienst ■{langs sluizen en havens e >or r. O Autovaria Beverwijkse Courant Overheidsgeld niet gebruiken Haarlems Dagblad IJmuider Courant Drs. de Lange lijsttrekker democraten statcnverkiezi in overloop wij ken Tfv k ngL— tie I J I PSP start campagne met manifestatie VERKIEZINGSKRANT 1^ H MINISTER ALBEDA OVER HOOGOVENS-KWESTIE Vergadering Tropica JEUGDDIENST Amerikaanse groep in Donkey Shot Koopavonden in raadscommissie „BROEKENMAN” AANGEHOUDEN 11 F E B R U A R 1 IV R 1 J D A G I 0 IJMOND jest SPRAAK. 11963 Kt A' jiden I nd voor >r het oachte- liet van Nieuws over auto's vindt u natuurlijk in uw lijfblad. Rondrit r l/B E HUIDEN Verschuiving (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR. Tussen enerzijds Zuid-Kennemerland en de IJmond, en anderzijds de gemeente Alkmaar bestaat een belangentegenstelling, waar het gaat om de uitvoering van het zogenoemde „overloopbeleid”. Zoals bekend streeft het provinciaal bestuur van Noord-Holland er naar, dat het teveel aan woningzoekenden in het zuiden van de provincie (dus Amsterdam, Haarlem en omgeving en de IJmond) wordt gehuisvest in het noorden (onder andere in Alkmaar). Over de toewijzing van de nieuwe woningen in Alkmaar nu, is een meningsver- sc^ ontstaan tussen de gemeenten in het zuiden en de gemeente Alkmaar zelf. wkeukens Q 1978 I DRS J. DE LANGE 1 ARIE VAN DER VEER l Minister Albeda gelooft niet dat zijn bijdrage aan de oplossing van de Hoog- ovensproblematiek er toe zal leiden dat ook andere bedrijven om een soortgelijke maatregel zullen vragen. Hij maakte dui delijk dat het hier om een bijzonder geval gaat, omdat de helft van de bijdrage uit Brussel moet komen. Wanneer de vakbon den en de directie overeenstemming berei ken over een pakket te nemen maatrege len, dan zal Albeda daar zijn goedkeuring aan moeten hechten voor zijn bijdrage loskomt. Bovendien zal hij dan eerst nog met de Europese Commissie moeten pra ten over de onderdelen waarop hij vijftig percent subsidie van de EEG kan krijgen. Mocht blijken dat er uit de Europese pot geen 7,5 miljoen te verwachten is, dan behoudt Albeda zich het recht voor ook opnieuw over het aanbod van de Neder landse regering te praten. Naast het overleg met Brussel over deze arbeidstijdverkortende maatregelen moet er nog gesproken worden over een moge lijk aandeel van de EEG in de kosten van zogenaamde afvloeiingsmatige maatrege len. Daaronder wordt onder meer ver staan her- en omscholing en loonaanvul- ling voor hen die ergens anders willen gaan werken tegen minder loon. Hierbij zou het gaan om een totaal bedrag van 18 miljoen gulden, waarvan Brussel ook de helft voor zijn rekening zou moeten ne men. Gisteren werd echter niet duidelijk of de regering hiervoor 9 miljoen op tafel zou willen leggen naast de 7,5 miljoen die men gisteren aankondigde. Bovendien is ook op dit punt geen enkele zekerheid over de medewerking van de Europese gemeen schap. owroom kun laar alles ow tot overmaat van ramp bleek het met de bananencultuur niet erg te vlotten. Dit is men wel te boven gekomen maar het heeft wel enige jaren gekost. BEVERWIJK. De politie hield donder dag een 29-jarige man uit Castricum aan, die ervan werd verdacht meerdere malen openbare schennis van de eerbaarheid te hebben gepleegd. De man bekende. VELSEN-NOORD. Maandagavond 6 maart houdt de aquarium-sociëteit Tropi ca haar ledenvergadering in het sportpark Rooswijk. Periodiek aftredend zijn de he ren H. Broers, H. T. Broers, v.d. Est en Van Meerkerk. Allen hebben zich herkiesbaar gesteld. Aan de orde komt ook het activi teitenplan voor het volgende seizoen. De vergadering begint om 20 uur. Het Zaanse koor Vrouw blijf bij zorgt voor de muzikale bmlij sting van het gebeuren. Tijdens de manifestatie zal het provinciaal program worden gepre senteerd. De tekst van het alge meen gedeelte is opge steld door de stichting burgerschapskunde in Leiden. ling voorlichting van de provincie Utrecht, die graag had gezien dat al le provincies hadden aangehaakt, zodat de actie een landelijk ka rakter zou hebben ge kregen. vervoerssysteem stadsvernieuwing eg 43 76229 Om over deze problematiek van gedach ten te wisselen hebben de kring van plano- logie-wethouders in Zuid-Kennemerland en de Commissie Planologie van het Ge west Kennemerland donderdag een be zoek gebracht aan de gemeente Alkmaar. Het gezelschap uit Zuid-Kennemerland werd in het ontmoetingscentrum „De Re- kere” in de overloopwijk Huiswaard I ont vangen door Alkmaars wethouder P. IJs- sel. De gewestbestuurders maakten ook een rondrit in de verschillende delen van Huiswaard en toonden vooral bewonde ring voor Alkmaars nieuwste stedebouw- kundige trots: Huiswaard II. De heer A. van Schooten, die zich in het HEEMSKERK. In het jongerencen trum Donkey Shot aan de A. Verherent- straat treedt vanavond de Amerikaanse formatie The Bandits op. De leden van de band komen uit Texas en maken hun eigen muziek, die veel lijkt op de stijl van Steve Miller. Het optreden begint om half tien. maart ver- BEVERWIJK. Tijdens de dinsdag 14 februari om 19.30 uur in het Stadskantoor te houden openbare vergadering van de commissie voor middenstandzaken zal te vens aan de orde worden gesteld het func tioneren van de commissie. Tevens zal het verzoek van de Vereniging van winkelza ken Stadscentrum Beverwijk voor het houden van een tweetal koopavonden wor den behandeld. Gevraagd is om een koop avond op vrijdag 26 mei i.v.m. een te houden braderie op 26-27 mei en op vrij dag 30 juni i.v.m. een te houden internatio nale week van 26 juni t.m. 1 juli. Wethouder IJssel wees er nog op, dat overlopers ook een bestaande goedkope woning in Alkmaar kunnen krijgen toege wezen. Het gaat daarbij echter wel om flats van het akelige, lelijke, saaie door- snee-type, waarvan de bouwtechnische kwaliteit niettemin redelijk is te noemen. Met de toewijzing van bestaande wonin gen wil de gemeente Alkmaar vergrijsde wijken weer een beetje laten opleven. Het schip dat we hier op de foto in de IJmuidense Middensluis zien is de Prins Maurits, welke in 1900 gereed is gekomen bij de werf van Blohm Voss te Ham burg. De bruto inhoud bedroeg 2121 ton, de lengte 86,56 m, breedte 11,58 m. en de holte 5,99 m. Twee Schotse ketels leverden de stoom voor de 3-cil. triple expansie machine, vermogen 960 pk voor een vaart van ruim 9 knopen. Er was plaats aan boord voor 46 passagiers. Deze tweede Prins Maurits heeft bijna vijftien jaar dienst gedaan. Op 3 april 1915 is het schip nabij Kaap Hatteras met man en muis in een orkaan vergaan. Alle opvarenden, 45 man equipage en 4 passagiers vonden de dood in de golven. leen is voor paspoorten en rijbewijzen”, zo zegt een woordvoerder van de provincie. De krant bevat naast een alge meen informatief ge deelte van zes pagina’s, die voor alle provincies gelijk is, twee pagina’s tekst die per provincie kunnen worden inge vuld. Het initiatief tot het maken van de krant is uitgegaan van de afde- Naast de vaart op het vroegere Neder lands Oost-Indië en Zuid-Amerika begon men in Amsterdam tevens met een vaste lijndienst op West-Indië en daartoe werd in 1882 de Koninklijke West-Indische Maildienst opgericht. De dienst ving aan op 27 maart 1884 met het vertrek van het itoomschip Oranje Nassau naar Parama ribo (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Drs. J. de Lange, het enige lid van Provinciale Staten van Noord-Holland waarover D’66 thans beschikt, is lijsttrekker gewor den van deze partij voor de komende Statenverkiezingen. De heer De Lange is adjunct-direkteur van het Geweste lijk Arbeidsbureau van Amsterdam. Hij is sinds 1971 lid van de Staten voor D’66. Op plaatselijk niveau houdt hij zich bezig met de ruimtelijke ordening en de samenlevingsopbouw. Zijn inte resses op provinciaal niveau gaan uit naar bestuurlijke organisatie, econo mische zaken en financiën. Hij is doc torandus in de politicologie en 41 jaar oud. De D-66-lijst ziet er verder als volgt uit: 2j Yvonne van Wagensveld-Druk- ker te Muiderberg; 3. Ina Klaassens te Amsterdam; 4. Dirk van Leeuwen .te Zaandijk; 5. Maarten Verwey te Mon- nickendam; 6. Grace Hellebrekers-Cot- terell te Amstelveen; 7. Frank Baas te Heemskerk; 8. Jan van der Hiele te Hoofddorp; 9. Richard Kant te Amstel veen; 10. Gustaaf Tiesinga te Zaandijk; 11. Guus Meijerink te Hoorn; 12. Jan Achten te Amsterdam; 13. Jan Vegter te Bennebroek; 14. Jan van Broeckhij- sen te Zaandam; 15. Hinderik van den Berg te Heerhugowaard; 16. Rudolf Schutte te Hoorn; 17. Richard Veerman te Hilversum; 18. Michel Jager te Heemstede; 19. Renso Kamps te Am sterdam en 20. Joop Coorengel te Am sterdam. BEVERWIJK. Zondagmorgen 12 fe bruari wordt er in De Opgang aan de Florastraat een gereformeerd-hervormde jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. P. Huisman van Overveen. Het thema van de dienst is „Huwelijk, geloof en kerk”. De dienst begint om 10 uur. i n (vervolg van voorpagina) Het gesprek van de minister met de bonden kwam tot stand kort nadat de Tweede Kamer had besloten tot een debat over de houding van de regering in de Hoogovens- kwestie, dat volgende week plaats zal vinden. Volgens de leden van de vakbondsdelega- tie, die gisteren met minister Albeda spraken, betekent de voorwaarde dat het overheids geld niet gebruikt mag worden voor experimenten met de vijfploegendienst niet dat dit plan nu van de baan is. Zij gaan er van uit dat ze voor dat onderdeel dan altijd nog hun eigen 15 miljoen kunnen gebruiken. dwarsdoorsnee van de bevolking moet zijn. Daarom komen er in Alkmaar niet alleen woningen beschikbaar voor jonge gezinnen, maar ook voor wat oudere gezin nen, bejaarden, alleenstaanden etc. En dat betekent dat er soms woningzoekenden een huis krijgen toegewezen, die in het zuiden niet als urgent-woningzoekenden te boek staan. De belangen van de gemeen ten in het zuiden van de provincie botsen hier met de belangen van Alkmaar, dat streeft naar een zo evenwichtig en gevari eerd mogelijke bevolkingsopbouw in de stad. De gemeenten in het zuiden hebben er belang bij, dat hun woningzoekenden, die het hardst; een huis nodig hebben, in Alk maar met voorrang aan een woning wor den geholpen. Bovendien is het van be lang, of een „overloop-kandidaat” in het zuiden een bruikbare woning achterlaat. Want daarmee kan dan weer een andere woningzoekende worden geholpen. De gemeente Alkmaar heeft heel andere belangen. Deze gemeente wil best meehel pen de woningnood in het zuiden van de provincie te lenigen (en krijgt daarvoor dan ook extra geldelijke ondersteuning). Maar men wil verschoond blijven van de negatieve kanten van de overloop: een bevolkingsopbouw, waarin één bevol kingsgroep onevenwichtig sterk vertegen woordigd is. Het ligt bijvoorbeeld voor de hand, dat de grootste behoefte aan een woning be staat in de groep aanstaande echtparen en de groep van jonge, soms nog groeiende, gezinnen met kleine kinderen. Zou Alk maar nu deze groep in zijn geheel gastvrij opnemen, dan zou deze gemeente als gast heer vroeg of laat zelf in de problemen komen. Jonge kinderen moeten op een gegeven ogenblik naar de peuterspeelzaal of kleuterschool. Wanneer zich in een be paalde wijk nu tachtig percent jonge ge zinnen zou vestigen, betekent dat een grote behoefte aan kleuterscholen in de eerste paar jaren, een grote behoefte aan lagere scholen de vijftien daarop volgende jaren, en leegstand van scholen gedurende vele jaren daarna. En na vijftig jaar ongeveer zou er in diezelfde wijk plotseling een grote behoefte aan bejaardenvoorzienin gen ontstaan. De gemeente wil dit soort verschijnselen niet hebben en streeft daarom naar een zo gevarieerd mogelijke opbouw van de over- loopwijken. Dat betekent dat het totaal aan woningzoekenden uit het zuiden, dat zich in Alkmaar vestigt, ongeveer een Intussen was in 1912 de fusie tussen de Koninklijke West-Indische Maildienst en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij tot stand gekomen. De sche pen van de K.W.I.M hadden ligplaats aan de De Ruyterkade in Amsterdam en het was de Prins Maurits die op 28 maart 1913 als laatste van deze kade vertrok naar Paramaribo met passagiers, post en goederen.Twee dagen later arriveerde aan deze kade als laatste Westboot de Prins der Nederlanden welke na lossing verstoomde naar de I Jkade en dat was het eerste schip van de KWIM dat ligplaats kreeg aan het etablissement van de KNSM en vandaar op 11 april 1913 naar West-Indië vertrok. Van 1918 af hebben alle schepen van de KWIM de onderscheidingstekenen van de KNSM overgenomen- zwarte schoorsteen met twee witte banden - en werd de vracht- post- en passagiersdienst geheel aan de KNSM toevertrouwd. dagelijks bestuur van het gewest onder meer bezig houdt met de overloopproble- matiek, wees er op, dat het van belang is, dat alle woningtoewijzingen in Alkmaar in zeer nauw overleg van geval tot geval met het bureau huisvesting in Haarlem worden doorgesproken (Het huisvestingsbureau van Haarlem treedt hier op als huisves tingsbureau voor het gewest). De heer Van Schooten betrok in zijn verhaal ook de extra bouwplaats, die in het kader van de Nota Ruimtelijke Ont wikkelingen in Noord-Holland (NORON) tussen Haarlem en Hoofddorp is aangewe zen. De NORON-bouwplaats en de Velser- broekpolder zag hij voorlopig als aanvul lende mogelijkheid om woningzoekenden te huisvesten naast de hoofdmogelijkheid in Alkmaar. Hij hoopte evenwel, dat dat in de toekomst omgekeerd zou worden. Wethouder IJssel van Alkmaar haakte daarop in. Alkmaar kan slechts een deel van het huisvestingsprobleem oplossen. Momenteel is er nog een bouwproductie van 1500 tot 2000 woningen per jaar. De productie zal echter over niet al te lange tijd moeten worden verminderd tot onge veer 700 woningen per jaar. Ook Alkmaar raakt op een gegeven ogenblik vol. En in de toekomst zal Alkmaar in steeds grotere mate te maken krijgen met de eigen bevol kingsgroei (de woningzoekende kinderen van de gezinnen die er zich nu vestigen). Wethouder IJssel pleitte dan ook voor ’n gezamenlijke aktie van Alkmaar en het gewest Kennemerland om de bouwplaats in de Haarlemmermeer en de Velserbroek- polder tot Voornaamste huisvestingsmoge- lijkheid te maken voor de IJmond en Haarlem en omgeving. De nieuwbouw in de wijken van Huis waard is voor zestig percent betemd voor de Overloop van het zuiden. De woningen worden gelijkelijk verdeeld tussen Am- HAARLEM. Met een manifestatie in Die Raeckse te Haarlem start de PSP zaterdag 18 februari haar campagne voor de Provinciale Statenverkiezingen in Noqrd-Holland. ’s Middags om twee uur spreekt lijstaanvoerder Peter Zwart, ook het gemeenteraadslid Ben Evers zal het woord voeren. Onder het motto „voor socialisme en vrede” zul len zij toelichten waarom de PSP óók in de Provinciale Staten van Noord-Hol land zo sterk mogelijk vertegenwoor digd wil zijn. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. De politieke partij Democra ten ’66 vindt de aanleg van een Tweede (Natio nale) Luchthaven in de Markerwaard - of elders óp niet al te grote afstand van Noord-Holland - niet te rechtvaardigen. D’66 komt tot die conclusie op grond van de thans be schikbare gegevens. Dat standpunt wordt ingeno men in een motie, die de Algemene Regio Verga dering van D’66 Noord- Holland onlangs heeft aangenomen. Deze motie is als speciaal hoofdstuk opgenomen in het ver kiezingsprogramma van de Democragen, voor de Statenverkiezingen, dat donderdag op een pers conferentie in Krasna- polsky te Amsterdam werd gepresenteerd. sterdam, Haarlem en omgeving, de ge meente Velsen, en Hoogovens. Er heeft een verschuiving plaats gevonden in de ver houding tussen de aantallen huurwonin gen en koopwoningen. Tot en met Huis waard II was de verhouding 40 percent koopwoningen, waarvan het overgrote deel in de premie-sector en 60 percent huurwoningen (woningwet). Thans is de verhouding vijftig-vijftig. Tien percent van de koopwoningen ligt daarbij in de financieel „beschutte sfeer” (prijzen van rond de ton). Vijf percent is te duur om in aanmerking te kunnen komen voor premie. De wethouder moest tot zijn spijt nog opmerken, dat de houtscelet-woningen, die een landelijke prijs hadden gekregen, in de praktijk duurder waren uitgevallen dan de bedoeling was van de prijsvraag. De juri is niet kritisch genoeg geweest wat de prijsvorming betreft, zo meende hij. Dertig percent van de woningen in het houtsceletplannetje komt in prijs boven de premiegrens. In de Huiswaarden is 82 percent van de woningen een eengezinswoning. 18 per cent van het aantal woningen behoort tot andere woningvormen, vooral gestapelde bouw, met loopstraten op verschillend ni veau, ruime terrasflats, waarvan de hoog te niet uitkomt boven de zeven bouwlagen. De nieuwere wijken zullen zoveel mogelijk met inspraak van de toekomstige bewo ners tot stand komen. De groei van het lucht verkeer en daarmee het gebruik van luchthavens moet op nationaal en op internationaal niveau worden beheerst. Dat is nodig met het oog op het behoud van een leefwaar- dig 'milieu en het belang van een zuinig gebruik van energie. Mocht de on ontkoombaarheid van een Tweede Luchthaven alsnog worden aange toond, dan moet eerst maar eens worden beke ken wat erger is: de gevol gen op sociaal econo misch gebied, wanneer de luchthaven toch niet zou worden aangelegd, of de i In datzelfde jaar verkreeg de K.W.I.M. sn contract met de United Fruit Compa ny voor het vervoer van bananen van Paramaribo naar New York en daartoe derden vier fluitschepen besteld; De Suri name, Saramacca, Coppename en de Ma- fowijne. De etablissementen te Paramari bo moesten voor het fruitvervoer belang rijk worden uitgebreid. Vol verwachting W men de nieuwe dienst aan doch in het Srste jaar waren de uitkomsten in alle opzichten teleurstellend. Politieke moei lijkheden waren oorzaak dat enkele ha- Wns niet konden worden aangelopen en I Weldra werden meer aanloophavens in te dienst opgenomen; ook de kust van Venezuela werd bezocht en in 1888 werd de lijn West-Indië-New York geopend. Te gen het einde van de negentiende eeuw kwam een veertiendaagse dienst van Am sterdam op Paramaribo tot stand. Van het begin af werd de maatschappij voor ongelukken niet gespaard. In 1889 vonk de Prins Willem I na een aanvaring in het Nauw van Calais. In 1899 strandde de Prins Maurits op de Venezolaanse kust en Sng verloren. De Prins Frederik Hendrik ging in 1903 verloren na een stranding op Margarita Eiland en in 1910 verging de Prins Willem II met man en muis in een form in de Atlantische Oceaan. Het eerste schip van de maatschappij, de Oranje Nassau was toen eveneens al van de vloot afgevoerd want dit schip strandde 1906 op de zuidkunst van Curasao. baar De heeft in het democratisch programma voorrang bo ven bebouwing buiten de bestaande steden. De ves tiging van niet hinderlij ke bedrijvigheid in niet ten volle benutte stadsde len zou moeten worden bevorderd. Volgens de Demokre ten kan de provincie een belangrijke economische rol spelen, dan tot op he den vaak gebeurde. Bin nen het kader van het na tionale beleid, moet de provincie een eigen eco nomisch beleidsplan op stellen in samenhang met haar ruimtelijk beleid, al dus het programma. D’66 neemt stelling te gen de afschaffing van het Kroonberoep in pla nologische procedures. Volgens het programma moet niet worden ge streefd om de distributie van drinkwater in één provinciale hand te bren gen. De drinkwaterdistri- butie kan volgens het D’66 programma beter gedecentraliseerd blij ven. De afstand leveran- cier-gebruiker blijft daar door klein. Een opmerkelijk punt in het D’66 programma is het pleidooi voor in standhouding van pof fertjeskramen. Evenals het behoud van mu ziektenten en draaiorgels acht D’66 dat een onder deel van de monumenten zorg. schade aan het milieu in ruimste zin van het woord, als de aanleg wel mocht plaatsvinden. D’66 vindt de drooglegging van de Markerwaard niet te rechtvaardigen als sti mulans voor de economi sche ontwikkeling van het noorden van de pro vincie. De natte Mar kerwaard heeft een on vervangbare ecologische betekenis, inpoldering zou bovendien schadelij ke gevolgen hebben voor de waterhuishouding en de drinkwatervoor ziening. Ook zou de aan leg van nog meer wegen er door worden uitgelokt. Natuurlijk staan er in het programma, waar mee D’66 de verkiezingen en de Staten in wil, nog wel meer punten. Een greep uit de belangrijk ste: De Democraten wil len onder meer, dat de spreiding van nieuwe woongebieden in het noorden van de provincie zoetjes aan wordt afge rond. De „Overloop-ker- nen” Alkmaar, Hoorn en Purmerend moeten niet meer verder worden ont wikkeld dan nodig is voor het functioneren als com plete steden. De steden houden wel een taak als opvangkernen voor de omringende regio. Wo ningbouw en verbetering van het woonmilieu zal vooral moeten plaatsvin den in de bestaande ste delijke gebieden. Een en ander natuurlijk op basis van een stedelijk open- lout kombi HAARLEM. De provincies Utrecht, Gelderland, Overijssel, Friesland en Noord- Holland gaan een week vóór de statenver kiezingen in twee miljoen kiezingskranten huis-aan-huis versprei den. In de krant wordt uitgelegd wat de Pro vinciale Staten doen. „Veel mensen denken dat de provincie er al- a78-2

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11