Koken is Hilda’s toevallige hobby el NIEUW GEBOUW VOOR ENTREPOT SCHIPHOL I len voor Europa OOK IN HAARLEM EN BEVERWIJK BUREAUS ACTIEF De Rutgersstichting Luchthaven Distriebutiecentrum „Mooie Nel niet tussen Vondelweg en Spaarndam” wy] Vrouwen Handvat I* V erkeers werkgroep Voorkomen Hl ff IJMOND 13 19 7 8 V R I J n A G PF R P 1 0 «WWW* MEI ting actief en vervult zij een bijzondere taak in de gezondheidszorg. Óver wat de Rutgers stichting precies doet, hoe zij ontstaan is en met welke hulpvragen zij te maken krijgt, praatte HANS INVERNIZZI met bureau- leidster Ineke Hekkers en arts Ina van Ulzen. Uit het interview blijkt dat er over sex welis waar gemakkelijker dan voorheen gepraat wordt, maar dat er ook nog talloze mensen zijn die met grote problemen worstelen. HAARLEM. De woelige jaren zestig hebben op sexueel gebied een bevrijding gebracht. Niet iedereen is daar even gelukkig mee, maar het is wel een feit. Toch blijkt, dat duizenden mensen nog niet precies weten wat ze met sexualiteit en wat daar mee samenhangt aanmoeten. Onder jongeren heerst grote onwetendheid over het gebruik van voorbehoedmiddelen. Oudere mensen zitten opgescheept met remmin gen uit hun jeugdjaren en kampen met geweldige frustraties. We zijn er nog lang niet, beamen Ineke Hekkers en Ina van Ulzen. De grotere openheid heeft wel als voordeel dat problemen voor de dag komen. Voor ze allemaal opgelost zijn zal er nog veel werk verzet moeten worden. Het is niet voor niets, dat de spreekuren van de Rutgersstich ting altijd druk bezocht worden. Duizenden mensen, jong en oud, worstelen met sexualiteit. Bij de Rutgersstichting, die bureaus heeft voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen, ondervindt men dat da gelijks. In Haarlem en Beverwijk is de stich- n A R I Br.- I door Udo J. Buys - <4 h H I I t- 1 Len gelijkheid n op n. Je ig- lur Ineke Rekkers is in Haarlem degene die de voorlichting voor haar rekening neemt. Gewapend met een grote boodschappen tas vol anti-conceptiemiddelen, een plastic model van de vrouwelijke geslachtsorga nen en een pak folders reist zij door de regio om informatie te verstrekken aan seholieren, werkende jongeren, huisvrou wen en leerling-verpleegsters. Zij stuit op bergen van onwetendheid, vertelt ze. Veel jongeren weten helemaal niet wat er te koop is en het mag danook niemand verba zen dat de meeste abortussen worden ge pleegd bij meisjes onder de achttien jaar. Eensdeels heeft dat te maken met het feit, dat veel ouders hun kinderen niet goed voorlichten. Aan de andere kant speelt een rol dat kinderen steeds vroeger geslachts rijp zijn en met elkaar naar bed gaan Ina van Ulzen is een van de gespeciali seerde artsen van de Rutgersstichting. Zij houdt spreekuren over geboorteregeling en sexuele problemen. De laatste jaren neemt het behandelen van wat in vakter men psychosexuele problematiek heet de meeste tijd in beslag. Dikwijls blijkt ook dat mensen niet alleen om de pil komen vragen. Die vraag is een handvat om hun echte problemen aan op te hangen. Het gaat dan om zaken als niet klaar kunnen komen, pijn hebben bij de geslachtsge meenschap. geen zin in vrijen, impotentie, het met de partner niet goed kunnen vin den en daardoor ook moeilijkheden onder vinden in bed, enzovoorts. De vrouwen krijgen „huiswerk” mee. ze leren hun eigen lichaam mooi te vinden, zichzelf te bevredigen en dat later te verta len naar hun man toe. Tijdens de zittingen wordt informatie gegeven over sex en sex- beleving en praten de vrouwen - de meeste zijn tussen de 20 en 25 jaar oud; het is dus beslist geen probleem van alleen oudere vrouwen - met elkaar over hun problemen. Ina van Ulzen is zeer tevreden over de resultaten die tot op heden met de nieuwe, uit Amerika afkomstige therapie, zijn bereikt. ben kan altijd bij de Rutgersstichting terecht. Dat is allemaal aangeleerd, praktijk, een heleboel praktijk”, zegt ze. En Sally, die 's avonds bedient, vindt het ook plezierig werk en went al een beetje aan Nederland. „Het is goed hier, zalig”, zegt ze lachend, „het is alleen wel een beetje koud”. „MAAR KOKEN IS bij ons aangeboren. Haar moeder maakte ook altijd al lekkernijen voor feest jes. Er is geen school voor de Indonesische keuken. Bureauleidster Ineke Hekkers (links) en arts Ina van Ulzen gefotografeerd voor het Rutgershuis aan de Middenweg 143 in Een van Hilda’s kinderen is ook in de „handel” terechtgekomen en heeft een toko aan de lerland- straat in Schalkwijk, waar ook gerechten worden verkocht die aan de Wagenweg worden bereid. „En daar is een groeiende belangstelling voor. We krij gen ook steeds meer feestjes thuis te verzorgen, die „cateren” we om het een beetje deftig te zeggen”, lacht Hoe San. HILDA EN HAAR MAN krijgen ook nog steeds bezoekers uit Indonesië, die ons land aandoen. „Dat vinden we erg prettig, want die kunnen het beste beoordelen of we met onze smaak niet afglijden”, zegt Hilda, die een verrukkelijke babi-pangang als specialiteit heeft. „We krijgen hier ook veel oud- Indiëgangers”, vertelt ze tevreden, „niet alleen uit Haarlem en omgeving, maar ook uit Den Haag, dat toch het mekka van het Indische eten is”. Hilda met haarman SoeHanHo in de keuken van hun restaurant aan de Wagenweg van ir 117.00 uur. •nd van HOEWEL HET EIGENLIJK heel toevallig is dat Soe Han en Hilda in het restaurantbedrijf zijn terecht gekomen, heeft het nu toch helemaal hun hart. „We kunnen niet meer terug, daarom hebben we hier een hobby van gemaakt. Het is reuze fijn om zoveel mensen plezier te doen”, lacht ze voordat ze weer de keuken in gaat. 1 8 Kort samengevat is de Rutgersstichting er voor alle problemen op sexueel gebied. Iedereen kan een spreekuur bezoeken. Men kan vantevoren telefonisch een af spraak maken zonder dat daarbij direct het doopceel wordt gelicht. Ook persoon lijk een afspraak maken kan. Zoveel mo gelijk wordt ernaar gestreefd dat een cliënt steeds met dezelfde arts en verpleeg kundige te maken krijgt, zodat er een vertrouwensrelatie kan groeien. Deze behandelingen worden niet door het ziekenfonds betaald. Volwassenen be talen 21 gulden voor een kort consult en voor langduriger behandeling naar ge lang hun inkomen ƒ7,50 of meer per zit ting. Voor jongeren hanteert de Rutgers stichting een gereduceerd tarief van vijf gulden. Echter, geldgebrek mag nooit een behandeling in de weg staan, zo redeneert men. Indien het bedrag te hoog wordt en de cliënt niet in staat is het te betalen wordt hij of zij toch geholpen. Nadere inlichtingen over de prijzen verschaffen de bureaus van de stichting. Een project waarmee Ina en haar colle ga Maartje Doets pas zijn gestart verdient bijzondere aandacht: de therapiegroep voor vrouwen die niet klaar kunnen ko men. In vaktaal pre-orgastische vrouwen. Het zijn vrouwen, die veelal opgevoed zijn met het idee dat vrijen iets smerigs is, waar je niet van mag genieten. Getracht wordt in tien zittingen van anderhalf uur een groepje van vijf a zeven vrouwen zover te krijgen dat ze wel met plezier met hun partner naar bed gaan. GOUDVIS STAAT DAN wel niet op de kaart van Hilda, al haar andere gerechten hebben alles te maken met het Java waar ze opgroeide. Met haar man SoeHanHo runt Hilda Kwee HingNio sinds 1972 het restaurant aan de Wagenweg. Twee jaar eerder streken ze al op diezelfde plek neer en begonnen ze voorzichtig een koffieshop. Maar de buurt leende zich niet voor zo’n zaak en op aandrin gen van bezoekers ging de keuken Indisch ruiken. „ONZE GASTEN hebben ons eigenlijk zelf omge bogen in die richting”, vertelt Soe Han, „die zeiden u hebt zwart haar en dat verraadt veel meer dan alleen broodjes maken. We zijn toen begonnen met nassi en bami goreng en zijn langzamerhand uitgegroeid tot wat we nu zijn”. Haarlem, waar de hele week door spreek uren worden gehouden voor mensen met sexuele problemen. Met dargelijke problemen kan men ook bij de huisarts terecht. De ervaring van Ina van Ulzen is dat veel mensen de Rut gersstichting prefereren omdat men be schroomd is. Je laat de huisarts wel komen als je griep hebt maar niet als je met sexproblemen zit. Is er sprake van puur lichamelijke klachten dan verwijst Ina wel naar de huisarts. Zij werkt zeer nauw samen met tal van instellingen in de ge zondheidszorg en met collega's van het Rutgershuis in Alkmaar. Getracht wordt door middel van gesprekken van circa drie kwartier - en dan zoveel als waaraan de cliënt behoefte heeft - tot oplossingen te komen. Ook plaatst de Rutgersstichting spiraal tjes (een voorbehoedmiddel, dat in de baarmoeder wordt aangebracht), worden pilcontroles verricht en begeleidt de stich ting vrouwen die een gynaecologische ope ratie achter de rug hebben (bijvoorbeeld verwijdering van de baarmoeder). Daar naast verwijst Ina voor de zogenoemde „overtijd-behandeling”, een zeer vroege abortus binnen twee weken na de bevruch ting, naar het Beahuis, beantwoordt zij vragen over sterilisatie en geslachts ziekten. Wie denkt iets opgelopen te heb- HILDA HEEFT op het moment extra hulp van haar moeder, die voor een poosje over is en in Jakarta een bloeiend batikbedrijf leidt, maar zich gisteren niettemin met zorg aan het schillen van knoflooktenen wijdde. DE RUTGERSSTICHTING is in 1971 ontstaan uit de NVSH, die op haar beurt als voorloper had de Neo-Mathusiaanse Bond. Deze vooroorlogse organisatie giiig uit van de leer vgn de Engelse eco noom Thomas Robert Malthus (1766- 1836), die stelde dat aan de bevolkings aanwas een halt moest worden toegeroe pen wilden we niet met zijn allen de vernieling in gaan. In de Bond speelden Aletta Jacobs en dr. Jan Rutgers een belangrijke rol. De keuze van de naam Rutgersstichting is daarmee verklaard. Overigens heetten de huidige Rutgers- huizen ook al voor 1971 zo.In Amsterdam en Amstelveen zijn de bureaus naar Alet ta Jacobs genoemd. In Haarlem zijn twee bureaus: een aan de Middenweg 143 en een in de polikli niek van het Elisabeth Gasthuis. Aan de Middenweg wordt maandag-, dinsdag, woensdag-, en donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur spreekuur gehouden en op vrijdagmorgen van 9 tot 11 uur. In het EG kan men maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur terecht. Hier wordt een speciaal spreekuur voor geslachtsziekten gehouden. In Beverwijk heeft de Rut gersstichting een bureau in het Rode Kruisziekenhuis waar op dinsdag- en donderdagavond van 19 tot 21 uur spreekuur wordt gehouden. Voor afspra ken in Haarlem kan men telefoonnum mer 023-257360 bellen; in Beverwijk is het nummer 02510-28444. ER ZIJN NOG MAAR weinig dingen die herinne ren aan de koffieshop van vroeger. Het zwart-wit kleurenspel van het interieur dat wel en de beschil dering van de ramen. Die zijn nog van de hand van de gevierde binnenhuisarchitect KhoLiangle, die ook het interieur van het nieuwe Schiphol voor zijn rekening nam. Twee jaar geleden is hij overle den. Hilda kende hem nog uit hun schooltijd op de CMS, de Christelijk Middelbare School in het vroe gere Batavia. DAARVOOR WOONDE ze in de sultanstad Djok jakarta, waar ze een meisjesschool bij de zusters Franciscanessen bezocht. „Ik zat op school met de familie van de sultan en de regent van Djokja, dezelfde klas en zo”, zegt Hilda, die eigenlijk bestemd was om in de textiel te gaan. „Met haar man volgde ze vanaf 1948 de Hogere Textielschool in Enschede en werd er textieldeskundige, zodat ze nu allebei ing. achter hun naam kunnen zetten. begane grond geroeid naar ruim honderd op twee verdiepingen. En de keukenbrigade is met familiele den uitgebreid. Een zus van Soe Han, Irma, kwam twee jaar gelden al over. En haar kinderen S a n n y en de lieftallige Sally volgden in december verle den jaar. „Ze hebben eerst hun middelbare school in Indonesië afgemaakt”, zegt Hilda, die over Sally zeer tevreden is. „Ze rolt de lempers en vouwt de loempia’s heel goed”, klapt ze uit de keuken. SCHIPHO. Op Schiphol-Oost heeft mr. J. Visser, hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen op de luchtha ven, dinsdagmiddag de eerste paal gesla gen voor een nieuw douane-entrepot. On dernemers kunnen er ruimte huren voor de opslag van goederen, zonder dat daar over invoerrechte hoeven worden be taald. Vooral firma’s uit de Verenigde Staten en Japan maken van deze moge lijkheid gebruik om op Schiphol hun dis tributiecentrum voor heel Europa te ves tigen. De nieuwbouw, een forse loods eri een vijf verdiepingen tellend kantoorgebouw, is niet louter een uitbreiding van de entre- pot-faciliteit op de luchthaven. Het gaat ook om een vervanging van bestaande entrepot-ruimte op Schiphol-Centrum. De ze ruimte heeft de luchthaven dringend nodig voor andere doeleinden. Het nieuwe entrepot kost elf miljoen gulden en zal in mei volgend jaar gereed zijn. De behoefte aan entrepot-ruimte op Schiphol is de laatste jaren bliksemsnel De stichting heeft drie hoofdtaken: voorlichting verstrekken over sex en voorbehoedmiddelen aan met name jon geren en buitenlanders, adviseren over geboorteregeling en mensen helpen die met hun sexualiteit echt in de knoei zit ten. De grote kracht van de stichting is, dat beschikt kan worden over specifiek deskundig personeel, dat er aan de cliënten voldoende tijd kan worden be steed en dat de drempel laag is. Men stapt gemakkelijk binnen. De doelstelling is niet hetzelfde als die van de NVSH (Ne derlandse Vereniging voor Sexuele Her- stichting stappen dan naar hun huisarts, vorming). De NVSH streeft naar sexuele bevrijding, veranderingen in de maat schappij. De Rutgersstichting staat sym pathiek tegenover dat streven, maar con centreert zich op de hulpverlening. ZE GINGEN nog een paar jaar terug naar Indone sië en vertrekken toen voorgoed naar Nederland, waar ze na enkele omzwermingen uiteindelijk op de Haarlemse Wagenweg terecht kwamen. En belang stelling voor hun keuken is er, want het restaurant is de laatste jaren van een kleine twintig stoelen op de Omdat deze niet altijd bereid is anti-eon- ceptica te geven en omdat de ouders het vaak niet mogen weten dat de jongere voorbehoedmiddelen gebruikt. Een hoofd stuk apart vormen de buitenlanders - en dan in het bijzonder de vrouwen van de gastarbeiders - in het voorlichtingswerk. De vrouwen kennen een heel ander cul tuurpatroon dan wij en weten dikwijls van toeten noch blazen. Het voorlichten gaat niet altijd even soepel, omdat met een tolk gewerkt moet worden, maar Ineke Hek kers vindt toch dat zij goede resultaten boekt. Heel belangrijk acht zij het de vrou wen bij te brengen, dat zij niet onderge^ schikt zijn aan hun mannen, maar vol waardige partners zijn. gestegen, vertelde mr. Visser. In 1964 was er een oppervlakte van duizend vierkante meter beschikbaar, tien jaar later was dat toegenomen tot veertigduizend vierkante meter. Luchtvracht is niet altijd meer haastvracht, stelde de inspecteur vast. „Voorraadvorming en opslag is een nor male zaak geworden. Japanse en Ameri kaanse ondernemers willen graag binnen de Eujopese Gemeenschap een voorraad goederen rechtenvrij opslaan om hun klanten in Europa gemakkelijk te kunnen bedienen. Door zijn centrale ligging, zijn goede aan- en afvoerwegen en zijn vlotte wijze van werken, is Schiphol zeer ge schikt om die magazijnfunctie uit te oefe nen”, aldus mr. Visser. I De werkgroep keert zich met haar Ichrijven tegen de opvatting van de ge beente Haarlemmerliede en een Haarlem se raadscommissie die pleiten voor een Vergroting van het wateroppervlak via het onder water zetten van de polder tussen de [Haarlemse Vondelweg en Spaarndam. Ook de Dorpsraad Spaarndam neemt dat standpunt in. De werkgroep vreest dat [M’n uitbreiding van de Mooie Nel de rond weg op losse schroeven zal zetten. De ver keersdrukte in Spaarndam zal nog groter worden dan nu al het geval is. Ontwikke lingen die de werkgroep niet in het belang van de bevolking acht. (Van onze streekredactie) SPAARNDAM. De werkgroep •Maak Spaarndam weer veilig” vindt dat ie voorgenomen uitbreiding van de Mooie Nel moet plaatsvinden op de plek die de verkenningen van de stichting re creatiegebied Spaarnwoude aangeven. Dat betekent dat de werkgroep het idee steunt dat de vergroting van het waterop pervlak moet geschieden door de polder ten oosten van de bestaande plas onder water te zetten. Alleen bij die uitbreiding is Spaarndam verzekerd van een rondweg die de verkeersdrukte in het dorp zelf zal Verminderen. Die redenering delen de he llen P. G. Balm en D. A. Verdurmen mee in leen brief aan het stichtingsbestuur. Rutgersstichting is er voor alle problemen op sexgebied TERWIJL SNEEUWVLOKKEN LOOM DANSEND aan de grijze hemel ontsnapten en de winter wande laars in hun kraag joeg, waande ik me gisteren toch even in het warme Indië. En in het restaurant Hilda aan de Wagenweg in Haarlem ondervond ik even dezelfde gastvrijheid, die ik tijdens een recen te reis door het eilandenrijk Indonesië ontmoette, waarbij ik ergens in Bogor, het vroegere Buiten zorg, zelfs een „broodje goudvis” voorgeschoteld kreeg. beschouwen als iets dat op hetzelfde vlak ligt als eten en drinken. Ineke vindt het daarom zo belangrijk, dat jonge mensen goed geïnformeerd zijn. Want hoewel de Rutgersstichting openlijk voorstandster is van abortus is het toch haar streven te voorkomen in plaats van te genezen. De stichting verstrekt danook de pil en andere, voorbehoedmiddelen aan jongeren, die op hun beürt liever naar de ij Mevrouw Kwee Hing Nio, Hilda’s moe der, leidt in Jakarta een bloeiend batik bedrijf, en is een poosje bij haar dochter te gast. Nichtje Sally is kort geleden over gekomen om in het restaurant te hel pen. Achter haar op de foto haar moeder Irma, die al twee jaar in Ne derland is.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13