Tweeduizend r Sloterdijk: straks misschien spoorweg knoop punt gegadigden staan op de wachtlijst ■I I I 1 l 1 Vervoer Vandalisme 'tilt 1 I P. Galiart: Uitbreiding 14 India Cm breed er meter, dessins ter a kussens loopte Waar de spoorwegen komend van het Amster dams Centraal Station zich splitsen richting Haarlem en richting Zaandam zag de uit het raam peinzende reiziger voorheen een wild wei delandschap, opgevouwen in de punt van de driehoek waarvan de spoorlijnen de benen vor men. Groen, sloten, ondoordringbaar gras, rei gers, hier en daar de slordige bouwsels van ongeorganiseerde tuinders met hun lapjes grond, voorbodes van de meer gecultiveerde tuinen van de georganiseerde volkstuinders ver derop bij het station Sloterdijk. Zand erover, wat bleef is de herinnering. Het nieuwe uitzicht is een kale zandvlakte, met hijskranen en werklieden. Het karwei van de Hemspoortunnel is hier begonnen. Bijna geruis loos, na het rumoer en protest in het verleden, toen men zich verzette tegen oprukkende spo ren en wegen, tegen het verdwijnen van groen o? en volkstuinen. Er stonden borden in de drassi ge weidebodem, zichtbaar voor de verder mach teloze reiziger, borden met protestleuzen. er werden ook alternatieven aangedragen die niet gevolgd werden. Anno 1978 is een deel van de weilanden verdwenen, en met hen tweehonderd van de circa 850 volkstuinen op de twee verenigings- complexen. De heer P. Galiart, voorzitter van de zestig jaar bestaande Bond van Volkstuinders, hoopt dat het daarbij blijft, dat niet méér tuinen het loodje zullen moeten leggen. „We wéten in ieder geval dat NS niet méér ruimte nodig heeft” zegt hij. „Maar wat gaat er gebeuren met het doortrekken van wegen Ik heb zo’n idee dat er voorlopig niets gebeurt, maar ik kan geen garanties geven aan de leden. Als er sprake zou zijn van een mogelijk verdwijnen van tuinen zouden we wél krachtig protesteren”. -J AMSTERDAM ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL Ik Geen tuin verdwijnt voor een nieuw terrein klaar ligt Het blijkt overigens dat De Bretten z’n utstraat i oen, ge- uktuur- ru en diver tgen, zoals nkerbruin kussens jen, écru- 9 Cm van- stuur die in zijn huishouding volledig zelfstandig is. Over belangstelling voor tuinen niet te klagen: terwijl er maar weinig tui nen beschikbaar zijn is er een wacht lijst van 2000 mensen. „Wij entameren de mensen dus niet op die lijst te komen” statement. Komt men aan de beurt en voldoet de tuin aan alle verwachtin gen, dan is- het nog een kwestie van gisch-dynamische principes uit eigen tuin willen hebben. Waarheen kan men dan straks zoal de trein pakken op dit station? In de eerste plaats natuurlijk naar Amsterdam-Cen- AMSTERDAM. De volkstuinders zul len er niet veel aan hebben, maar Amster- dam-Sloterdijk krijgt straks een tweede halte. Deze halte zal ongeveer daar wor den gebouwd, waar het dagbladconcern „De Telegraaf” in grote gele neonletters zijn naam schreeuwt. Het stationnetje komt te liggen aan de Hemspoorlijn, die in de eerste helft van de jaren tachtig gereed moet zijn. Aan deze Hemlijn wordt druk gewerkt. Het tracé van de lijn heeft in middels een brede baan geveegd uit het volkstuinencomplex bij Sloterdijk. Iedereen krijgt 500 vierkante meter grond, waarvan dan netto (als alle voorzieningen eromheen, paden, sloten etc. eraf zijn) zo’n 300 overblijft. Die beschikbare ruimte wordt met de grootst mogelijke eerlijkheid verdeeld vertelt de heer Galiart: „Door een loting. En als er mensen met voorkeuren zijn dan telt dat alleen als het zinnige motieven zijn, zoals invaliden die vlakbij de parkeerplaats willen zitten, of gezinnen Er blijven altijd mensen die niet mee willen omdat ze het niet op kunnen bren gen door bijvoorbeeld de plaats van de nieuwe tuin, de bereikbaarheid, het feit dat ze ertegen op zien helemaal opnieuw te beginnen. Dat geldt vooral voor oudere mensen die anders toch met een jaar of twee, drie wel gestopt waren en nu hun besluit versnellen. Galiart: „Dat die men sen afvallen dat doet pijn, dat kan ik ook niet in onderhandelingen uitdragen, daar is geen oplossing voor. In ieder geval hoeft men nooit om financiële redenen te stop pen want we hebben een solidariteitsfonds om te helpen”. In het algemeen blijkt dat 25% meestal niet meegaat, door allerlei verschillende oorzaken. Tenslotte zou een verlegging van de lijn Amsterdam-Haarlem het nieuwe station Sloterdijk aansluiting kunnen geven op Haarlem, Zandvoort en de IJmond. De verlegging van deze spoorlijn is onderdeel van een plan om rijksweg 5 (Amsterdam- Haarlem) te bundelen met de geplande „Kennemerweg”. Deze weg zou evenwij dig aan de bestaande spoorlijn en rijksweg 5 het Amsterdamse industriegebied en de weilanden (recreatiegebied) bij Spaarn- woude doorsnijden, om uit te monden op rijksweg 6 (Amsterdam-Velsen) tusssen Spaamwoude en het verkeersplein Rotte- polder. Utrecht, Amersfoort en de IJsselmeerpol- ders station Sloterdijk passeren. In elk geval zijn er dan mogelijkheden te over om het overbelaste Amsterdam-Centraal min der druk te maken. Omdat de landschappelijke schade als geyolg daarvan groot zou zijn, is gezocht naar een alternatief. Dat alternatief houdt in, dat rijksweg 5, en de spoorweg daar langs, ter hoogte van de knik in weg en spoorweg bij Halfweg rechtdoor zouden worden getrokken. In Halfweg zouden dan wellicht wat woningen moeten worden ge sloopt, maar het dorp zou verlost zijn van de hinder van deze verkeersaders, die zich nu door de bebouwde kom wringen. Aan genomen mag worden, dat voor deze op lossing wordt gepleit in het rapport van de werkgroep „Kennemerweg” (waarin Am sterdam, Haarlemmerliede, Rijkswater staat, Provinciale Waterstaat en de Provin ciale Planologische Dienst vertegenwoor digd zijn). Het Kamerlid Piet van Zeil (cda) heeft bij de minister van Verkeer en Wa terstaat aangedrongen op publikatie van dit rapport, dat al een jaar gereed zou zijn. Wanneer deze plannen worden uitge voerd, komt de verlegde spoorlijn Haar- lem-Amsterdam vlak voor het nieuwe sta tion Sloterdijk samen met de Hemtunnel- lijn. Het nieuwe volkstuinencomplex „De Bretten” krijgt dan weg en spoorlijn aan de noordkant in plaats van aan de zuid kant. De verlegde rijksweg 5 zal dan echter als een pijlpunt gericht zijn op het restant van de oude volkstuinen in de Overbraker Polder. Hetgeen al zijn het slechts overpein zingen en speculaties geen al te vrolijke gedachte moet zijn voor de toch nogal optimistisch gestemde voorzitter van de Bond van Volkstuinders. RIEN POLDERMAN guren 1.95 Voorzitter 1 i De nieuwe halte Sloterdijk zal voorlopig alleen van nut zijn voor degenen, die hun werk hebben in de kantoorcomplexen aan weerskanten van de Coentunnelweg, en het aangrenzende industrieterrein. Bij de aanleg van de HemtunneHijn zal men dan ook aanvankelijk volstaan met een een voudige uit- en opstaphalte. Alles wijst er echter op, dat dit eenvoudige station in de toekomst een belangrijk knooppunt wordt van verschillende lijnen. Sloterdijk zou daarmee kunnen uitgroeien tot een over stapstation van enige om vang. s De volkstuin: een kostbaar bezit voor de (hoofdjstedeling, wiens leven zich grotendeels afspeelt tussen steen, beton en asfalt. In de veer tiende eeuw moeten er al zogenoemde „coelghaerden” zijn geweest weet het blad „Werk in uitvoering” van pu blieke werken in Amsterdam te ver tellen in een artikel over de zestigja rige Bond van Volkstuinders. Een boeiende kringloop der geschiedenis: de „Coeltune” groeiden in de zeven tiende eeuw tot siertuinen voor ge goede burgers maar eind achttiende eeuw komen er weer tuinen voor de armen in zwang, die hier dankzij ge meenten, armenbesturen, drankbe- strijdingsbonden en de „Maatschap pij tot nut van het Algemeen” een hapje voedsel van de koude grond konden plukken. In de twintigste eeuw groeit de volkstuin meer en meer naar siertuin en recreatietuin op de twee wereldoorlogen na als het voedsel maar al te welkom is en in de huidige tijd komen er weer steeds meer tuiniers die gezonde onbespoten traal en naar Zaanstad en het noorden van de provincie. Verder ziet het er naar uit, dat men vanaf dit nieuwe station Sloterdijk straks naar Schiphol kan reizen. Hoewel het nog niet officieel vaststaat, wordt het steeds waarschijnlijker, dat men zal afzien van het plan om de Schipholspoorlijn in Am sterdam door te trekken naar een onder gronds kopstation bij het rijksmuseum. Op de begin januari gehouden jaarlijkse persconferentie van de Nederlandse Spoorwegen heeft NS-direkteur, mr. De Bruin, gezegd dat de Schiphollijn in dat geval via de westelijke ringspoorlijn kan worden verbonden met Amsterdam-Cen traal. Een scheef viaduct, waarmee deze Schiphollijn vanuit de middenberm van rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag) de noordelijke rijbanen van deze weg kan kruisen, om dan aan te sluiten op de ring baan, ligt al klaar. Deze ringspoorlijn komt dan ter hoogte van het nieuwe stati on Sloterdijk op de Hemlijn uit. De provincie Noord-Holland is een van de vele voorstanders van deze oplossing, omdat de Schipholwerkers zo een gemak kelijke verbinding zouden krijgen tussen hun werk en hun woonstede in de over- loopkemen aan de andere kant van het Noordzeekanaal. Via de ringlijn (waarvan Kaal, vind ik, en nogal strak en fantasie loos. De voorzitter protesteert: „Nou dat valt nogal mee, het is winter moet je reke nen, en d’r staat nog niet zoveel natuurlijk, daardoor vallen de huisjes wat meer op. En de grond is wat efficiënter verkaveld dan vroeger. Ja, het oude complex was vijftig jaar oud, dat verschilt nogal natuur lijk”. Hij vertelt hoe het in zijn werk gaat, zo’n „verplaatsing”. Weet waar hij over spreekt, want zes jaar terug heeft hij het aan den lijve mogen ondervinden. Planten weg, bomen weg, overplanten lukt niet altijd, je kunt helemaal overnieuw begin nen. „Ik had al heel wat verplaatsingen in gedachten meebeleefd als voorzitter en daarom had ik wat meer incasseringsver mogen. Maar m’n vrouw is nog steeds niet gewend”. Bij een verplaatsing wordt eerst geke ken of mensen misschien op het eigen terrein terecht kunnen, en dan of ze wel of niet mee willen naar een nieuw stuk grond. het noorden, zou dan een aantrekkelijk alternatief zijn voor veel automobilisten- tegen-wil-en-dank, die nu hun tijd verspil len in de file voor de Coentunnel. Wanneer de Schiphollijn in het zuiden van Amsterdam (bij het voorlopige eind punt Amsterdam-Zuid), via de zuidelijke en oostelijke ringlijn zou worden verbon den met de toekomstige spoorlijn naar Almere en Lelystad, ontstaat tevens een verbinding met de lijnen naar Amersfoort, het Gooi en Utrecht. Theoretisch wordt het dan mogelijk, dat treinen in de richtingen eigen specifieke moeilijkheden heeft. De tuin die nu in zijn tweede jaar is, heeft enorm te lijden van vandalisme. Sloten van een paar meter en hoge hekken vor men geen belemmering voor mensen die in de verlaten huisjes een kijkje nemen. „Ik ben niet doof voor de klachten van leden”, aldus Galiart, „maar je staat machteloos. Hogere hekken, bredere sloten, maakt het wat uit? En bewaking daar kun je toch niet aan beginnen. Het ergste is dat het vaak diefstalletjes van een paar tientjes zijn en dat er dan voor honderden guldens ver nield wordt”. I groenten volgens al dan niet biolo- het ook wandelparken. Samen heb- Een kijkje bij een paar van de ruim zeshonderd nog overgebleven tuinen rond het Sloterdijkstati- on leert wat de tweehon derd tuinders die het veld moesten ruimen achterlieten: de charme van de wat wanordelij ker aanleg, de verschil lende soorten huisjes, en vooral de tot volle was dom gekomen planten en bomen. Een verplaatsing is altijd moeilijk, zegt hij. De leeftijd van de mensen, de plaats van de nieuwe tuin, het vervoersprobleem het speelt allemaal een rol. „Station Sloterdijk had niet eens zo’n invloed op het vervoer. De mensen die hier komen zitten in buurten ver van het CS, die gaan niet eerst naar het Centraal om per trein hier te komen.” Het vervoer is meestal slecht: „Het zijn altijd plekken die bepaald niet middenin de stad liggen, eerder in uithoe ken waar het voor het GVB niet haalbaar is om een bus in te zetten. Bij de Bretten rijdt er één met een lage frekwentie, die in de weekeinden als de sportvelden daar bezet zijn wat vaker komt”. Bij de verplaatsing vanuit Nut en Genoe gen en Sloterdijkermeer naar De Bretten was het aantal afvallers hoog. Galiart: „Maar dat is een vertekend beeld. Er was al een verplaatsing binnen de eigen tuin en er is een deel dat anders toch ook was ben ze 6000 tuinen op een oppervlakte van 246 ha. Van dit aantal zijn er rond de 4800 aangesloten bij de bond van volkstuinders waarvan de heer P. Ga liart voorzitter is. Onder een centraal j bestuur ressorteren hier 24 com- I plexen met een eigen afdelingsbe- ,andbeschil miek vazen ch sieraad i jr. In diven ;innend me g vanaf 4.9 n uit Agra,1 lohrodabad, lingen uit nen. En als er verdeeld en geloot is, dan gaan de mensen ook nog ’ns een keer ruilen meestal, want die wil dan weer in de buurt van die zitten, en die lijkt het pretti ger om zo en zo te zitten”. i plex De Bretten langs de spoorlijn I Amsterdam-Haarlem, aangelegd als I vervangend terrein voor hen die hun tuinen bij station Sloterdijk moesten verlaten. Het oogt wat kaal nog in het tweede jaar van zijn bestaan (onder). Weg uit je vertrouwde omgeving, de grond verlaten die je door en door kent, waar alles tot volle wasdom is gekomen, dat doet pijn. De volkstuinders van „Nut en Genoegen” en „Sloterdijkermeer”, ver enigingen van de Bond van volkstuinders hebben in ieder geval vóór op de ongeorga niseerden, dat er afspraken zijn met de gemeente. De heer Galiart: „Geen tuin verdwijnt voordat er een nieuw deugde lijk terrein klaarligt en er een schadever- met kinderen, die niet bij een sloot kun- goeding is vastgesteld”. Het nieuwe com- °1<! plex voor de mensen die bij Sloterdijk weg moesten heet De Bretten. Het ligt ook langs de spoorlijn, Amsterdam-Haarlem, wat verderop. L/ \~rrt rari- ---0---o- ssende sit- I voor een nieuw complex van 300 tui- 70x70 c/fil r“ het dijklichaam overigens al van voor de oorlog klaar ligt) zou de Schiphollijn zelfs rechtstreeks kunnen worden gekoppeld aan de HemtunneHijn. De zo ontstane di recte railverbinding tussen Schiphol en Een smalle weg vormt de grens tussen de kaalslag links en de overge- I bleven volkstuinen rechts van Nut en I Genoegen en Sloterdijkermeer (link- I sonder). Het nieuwe volkstuinencom- afgevallen. Zo’n 7% verdwijnt doorgaans al op de tuinen, doordat men verhuist, overlijdt, andere hobbies krijgt, de op groeiende kinderen niet meer meegaan dus ook pa en ma niet meer.” Amsterdam heeft, leert bovenge- j noemd artikel, 33 volkstuinparken. Met hun vredige groen en paden zijn I wasmiddelen (het milieu!) ook afgera den, en de huisjes hebben ook geen elektra zodat er niet een wasmachine kén draaien met fosfaten. Voor de verwarming is er dan propaan of bu taangas. Op de terreinen is ook mees- tal een verenigingsgebouw en een in- koopgebouw voor tuinmaterialen, (door de verenigingen zelf gerund), en soms een „toko”, een zelfbedienings- zaak voor levensmiddelen. Inder daad: soms lijkt het op een camping, i Volgens de heer Galiart is men ook redelijk vrij in de keuze van zijn huis- J je. De nieuwe tuinder kan uit diverse modellen kiezen „maar men ge- bruikt de vrijheid niet altijd hoor, ze kiezen vaak dezelfde types, en zelf- I bouwen is er tegenwoordig ook niet zoveel meer bij”. Alle kleurschakerin- gen bruin zijn toegestaan, „dat is van bijna zwart, zó donker, tot gebroken I wit zeg ik altijd”. De voorzitter over de „wilde” tuin- ders die je met hun uit losse planken, j (vloerdelen en oude deuren opgebouw- I de huisjes her en der op terreinen en langs spoorlijnen ziet: „Ze moeten er zijn, daar ben ik van overtuigd. Maar J die mensen zijn niet bij ons aangeslo- ten en als ze dus moeten verdwijnen kan ik ze niet méér zekerheid bieden dan dat ze op de lijst komen, achter- aan”. als recreatiemogelijkheid, is zijn op vatting. „Vrijheid, blijheid hoor wat mij betreft, maar je moet wel ’h paar regeltjes hebben”. Zoals: geen loslo pende honden, geen herrie met tran sistors en zo, geen antennes van tv op je dak. „Je kan ook een kamer-anten- ne nemen en eigenlijk vind ik dat de mensen beter thuis kunnen blijven als J ze tv willen kijken”. Andere regels: de tuin mag niet een soort stoep van siertegels worden, (het gaat tenslotte om het tuinieren), er moet tien pro cent pure border zijn, maar voor de rest is iedereen vrij om te planten en te poten wat hij wil. De gemeente Amsterdam is volgens I „o ..JOL „c j zegt Galiart met enig under- een bedrag voor de huur (de bond huurt van de gemeente, de tuinder is weer onderhuurder), en de taxa- J tieprijs voor het huisje, planten e.d. Misschien dat er binnenkort wat meer tuinen komen. Onlangs werd overeenstemming bereikt dat binnen J enkele jaren het aantal tuinen met 25% zou worden uitgebreid. Dat bete- j ‘l kent: een uitbreiding (géén vervan- J 1 ging) met 1500 tuinen. Zo is men on- I I der andere bezig met de tekeningen nen langs de spoorlijn Amsterdam- Haarlem, nog ten zuiden van de nieuwe De Bretten. Bij het recrea- tieschap Spaarnwoude stonden de J tuinders ook al op de stoep: wie weet konden er daar ook tuinen komen? Galiart: „Tenslotte betaalt Amster- dam ook mee aan het recrea- J tieschap”. De tuinen zijn er in de eerste plaats hem prima in het verzorgen van facili- teiten. Zo komt er bij alle tuinen in aanleg een parkeerterrein bijvoor- beeld. Op de tuinen is gezorgd voor waterputten. Het artikel in „Werk in uitvoering” vergelijkt de volkstuinder nog een beetje met de kampeerder: I zijn huisje heeft geen riolering, maar is aangesloten op een septictank die weer loost op de sloten. Daarom wordt het gebruik van synthetische

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15