Het Slangeëi doet bedacht aan film Andere ambities van Chaplin en Bergman Vila Farrow speelt weer eens waanzinnige Haarlem OPSCHUDDING IN EEN DIPLOMATENWERELDJE hout- en plaatmaterialen amsterdam filmhuizen Jerwaardering voor ,,A Woman in Paris”; F tegen zeer concurrerende prijzen 1JP ■h Hout- en Bouwmaterialen ALLE SOORTEN Harmenjansweg 19 till Circle slechts een matige griezelfilm Prolongaties Bedacht O Nachtvoorstellingen Dramatische zedenschets ,,Une Femme a sa Fenêtre" Boeiende rol van Romy Schneider in Bergmans Slangeëi I ZR 17 FILM Charles Boost TRIPLEX DDDDDODDDDODoaaDODODDDODDonDonoDDDDatJbnnaannnnnnnnnnnnnnnaDi1; inaaunaaunaa e Tel. 023-310612-310214 - GEFINEERDE WANDPLATEN SCHROOTJES ENZ... g- iat 127- kenas, spor- Openingstijden: dagelijks van 7.00-17.00 uur zaterdags van 8.00-12.00 uur e 7 t .3 LJ ?n en *leu- üig- hge :ht! zelf- mte it 127 il. e luropa In 1965 werden in Nederland twee filmers van internationale faam onderscheiden met de Erasmusprijs, een geldprijs van 100.000 gulden, ingesteld door de in 1958 door prins Bernhard in het leven geroepen stichting Praemium Erasmianum. Het doel van die organisatie werd destijds in de statuten omschreven als het jaarlijks verlenen van een of meer geldprijzen aan personen of instellingen die een voor Europa bijzonder belangrijke bijdrage op cultqreel, sociaal of sociaalweten schappelijk terrein hadden geleverd. De personen die daarvoor in 1965 in aanmerking kwamen waren Charles Chaplin en Ingmar Bergman, twee sterk uiteenlopende filmers die beiden, ieder op hun terrein, hadden bijgedragen aan de cultuur, in dit geval aan de filmcultuur. Filmhuis het melkwoud ziji- raat 63, Haarlem brengt van vrijdag tot i met zondag een opmerkelijk program- ■■IMI ia. Via de bemiddeling van Bert Hogen- amp, redacteur van Skrien heeft het be- lag weten te leggen op enige Engelse rbeidersfilms uit de jaren voor de tweede 'ereldoorlog. Hogenkamp die zich weten- ehappelijk en historisch verdiept heeft in en onbekend hoofstuk van de filmge- thiedepis, heeft in Skrien verschillende ttikelen geschreven over de wijze waarop 1 die tijd in diverse landen door de arbei- - IJ il*8’ i w Ms hDDUDuuDDDaDDauuuDUüiJuucKjqDuuDüiJuuuouuuuuuui.inuDuuooDnDnLionriaiJi itiuijo ^STU Dj KEUR b.v 20-924888. 7 kende muziek die je op het ergste voorbe reid. Dat Mia Farrow uiteindelijk dood in een stoel zit met een afschuwelijke halswond (de gesloten cirkel) zal niemand verwonde ren, ook als hij zelfs bij benadering niet kan achterhalen hoe en door wie die ver wonding is aangebracht. „Full Circle” loopt in City I, Amsterdam en Odeon 2, Den'Haag. Bergmans „Het Slangeëi" heeft Henry Fonda als de legendarische admi raal Nimitz, Cfyar^ton Heston als kapitein Matt Garth en Glenn Ford als admiraal Spruance zorgen voor goed acterende ma rine-experts. Jack Smight, onopvallend re gisseur met bescheiden producties als „Harper”, „No Way to treat a Lady” en „Airport 75” toont zich in „Midway” een man die ook het grote, spectaculaire werk aankan. leven waren geroepen, ontstonden er in die jaren arbeidersfilmliga’s en rondtrekken de arbeidscollectieven die minder elitair en meer praktisch te werk gingen. Hoe onbekend deze zaken in het algemeen nu nog zijn, mag blijken uit het feit dat Ho genkamps „onthullingen” over de Engelse arbeidsfilm destijds integraal overgeno men zijn door het bekende en alwetende Engelse filmperiodiek „Sight and Sound” die van de betreffende historische situatie in eigen land niet op de hoogte bleek te zijn. Frans Hals grijpt terug tot 1968 toen Peter Yates met „Bullitt” de sensationele auto-achtervolging door een wereldstad (San Francisco) introduceerde. Om die „chase” maar ook om de harde misdaad- elementen die de film bevat is „Bullitt” als een van de sterkste politiefilms in de herin nering blijven voortleven. Pippi Langkous is terug op de matinees van Palace, Studio bezorgt de jeugd een „Pink Panther Festival” en Luxor zet de successerie met Disney’s „De Reddertjes” voor de negende week voort. dacht zullen trekken. Chaplin die op het ogenblik posthuum druk gehuldigd wordt met reprises van zijn beste grote films als „City Lights”, „Modern Times” en „The great Dictator”, is nu sinds vorige week ook aanwezig met zijn hier nooit vertoon de dramatische film „A Woman of Paris”. Chaplin maakte „A Woman of Paris” om twee redenen. Hij lostte allereerst daar mee een belofte in aan zijn jarenlange „leading lady” in ontelbare korte films tussen 1915 en 1923 om van haar een dramatische actrice te maken. Ze heette Edna Olga Purviance, werd door de ko miek ontdekt toen zij als stenotypiste werkte op een kantoor in San Francisco en werd in ongeveer veertig films Charlie’s tegenspeelster. In zijn tijd was „A Woman of Paris” geen succes. Het publiek was teleurgesteld een film van Chaplin maar zonder Charlie te zien en voor Edna Purviance betekende het artistieke avontuur het einde van haar carrière. Men kende haar als het lieve, speelse meisje uit zoveel dierbare Chaplin- kluchten en komedies en accepteerde haar niet als de „in zonde” levende Parijse demie-mondaine. Door een jaarlijkse toe lage zorgde Chaplin dat zijn medewerk ster van het eerste uur niet aan de grond kwam te zitten en terwille van tedere her inneringen gaf hij haar in 1952 een klein rolletje in „Limelight”, zijn laatste Ameri kaanse film. Daar kreeg hij, onder anderen van Dino de Laurentius geld voor het maken van een grote en spectaculaire film, geen kwalitei ten die bepaald typerend zijn voor het werk van de Zweedse meester. riteiten had de filmer met zijn vrouw in april 1976 het vaderland verlaten, voor goed naar het zich toen liet aanzien, en had zich na enig zoeken in München gevestigd. Bergman laat er geen twijfel over bestaan dat in 1923 de komst van Hitler en zijn bende voorspelbaar was voor wie de teke nen van zijn tijd maar wist te begrijpen. Bergmans bedoelingen met die titel zijn duidelijk. Voor ieder weldenkend mens zou het dreigend gevaar van het groeiende nationaal-socialisme in die jaren twintig aanwezig en zichtbaar moeten zijn, maar ieder ging in die tijd op in eigen ellende of probeerde met zwarte handel en geldspe culatie zich materieel staande te houden. Straatterreur, sluipmoorden en groei end anti-semitisme tegen een achtergrond van decadent amusement en een apathisch reagerende massa, dat is het beeld dat Bergman ons probeert op te dringen. Niet erg overtuigend, naar mijn mening, omdat zijn situatie- en sfeertekening te weinig onheilspellend en dramatisch overkomt. Als centrale figuur neemt hij Abel Rosen berg, een van de trapezewerkers van het gestrande circus en als acteur voor die beslissende rol heeft hij David Carradine aangetrokken, een ongelukkige keus, ook al omdat het de filmer niet gelukt is deze typisch Amerikaanse acteur tot een duide lijk karakter binnen de Berlijnse samenle ving te regisseren. De titel van de film slaat op de doorzich tigheid van het slangeëi waardoor men het embryo van het reptiel kan zien groeien. En verder zijn er de prolongaties: „The Spy” voor de 9de week in Palace de Neder landse „Mantel der Liefde” voor de tweede week in Roxy, „Star Wars” voor de vierde week in Lido, „Good-bye Emmanuelle” voor de derde week in Luxor; en de repri ses als „The Battle of Midway” in Frans Hals een reconstructie van een dramati sche zeeslag in de Stille Oceaan kort na de Japanse overval op Pearl Harbour. Om nog duidelijker vooruit te lopen op de dingen die Duitsland in de toekomst kon verwachten, introduceert Bergman een jeugdvriend van Abel Rosenberg, een zekere Hans Vergerus, die in het diepste geheim bezig is medische proeven uit te voeren op levende mensen en van de resul taten ervan een uitgebreide documentatie heeft aangelegd. De decadentie van die tijd wordt natuur lijk gesymboliseerd door het cabaret met zijn onbehoorlijke grappen en satires. Bergman last dit aspect van een periode op geforceerd ongedwongen wijze in door Abels schoonzus Manuela, gespeeld door Liv Ullman, tot cabaretière te maken. Al- les bij elkaar genomen doet Bergmans scenario bedacht en onnatuurlijk aan, even onnatuurlijk als de altijd door regen glimmende kunststraat die hij in de Mün- chense studio’s op ware grootte heeft laten nabouwen. Uit alles blijkt dat Bergman als filmer geen greep heeft gehad op zijn eigen stof. Hij is te rade gegaan bij de sombere Duitse expressionistische films uit de dertiger ja ren als „Die freudlose Strasse” en „Dr. Mabuse” en hij is waarschijnlijk ook beïn vloed door de bekende musical „Cabaret” van Bob Fosse. Maar de sfeer van angst en onzekerheid, die bepalend zou moeten zijn voor de film, heeft hij niet weten te treffen, waardoor het resultaat zijn zin verloren ,j Ingmar Bergman, die inmiddels evenals Chaplin banneling geworden is (zij het tijdelijk) wegens 'belastingmoeilijkheden, komt op het programma met zijn eerste buiten Zweden gedraaide film, „Het Slan geëi”. Beide films hebben gemeen dat ze geheel vallen buiten het eigenlijke werk van de betrokken regisseurs en ambities vertonen, die in dat overige werk niet of niet zo duidelijk aanwezig waren. Ook Jiet lijstje van de nachtvoorstellin gen vertoont weinig nieuws maar wel en kele bezienswaardige reprises. Palace heeft bijvoorbeeld een sterke Franse mis daadfilm van Louis Verneuil ingezet, „Le Clan des Sicilians” uit 1970 die alleen om zijn rolbezetting met Alain Delon en Jean Gabin de moeite waard blijft Roxy komt in de nacht met „The Way we were” („Onze beste Jaren”) van Sydney Pollack, een nostalgische terugblik op de jaren dertig en veertig die de achtergrond vormen voor een aan-en-uit relatie tussen de sterk geën gageerde Katie (Barbra Streisand) en de gemakkelijker levende Hubell (Robert Redford). Veel actuele gebeurtenissen uit die jaren, zoals onder andere de heksen jacht in Hollywood spelen een belangrijke rol in hun beider verhouding. Nieuw voor Haarlem is deze week alleen a Femme a sa Fenêtre”, een film van erre Granier-Deferre die oorspronkelijk i Filmhuis Het Melkwoud zou draaien lar nu in de nachtvoorstellingen van udio en ook op de maandagavond te- tht is gekomen. Regisseur Granier-De- rre is in de Franse filmerij nooit erg op l voorgrond getreden, maar ditmaal '(ft hij zich omringd door medewerkers i» naam en vooral een goed verhaal tot tgangspunt gekozen, een roman van heu la Rochelle dat door hemzelf in menwerking met Jorge Semprun be- irkt is. Nu heeft Semprun vooral naam maakt als scenarioschrijver van Alain isnais en Costa-Gravas en dat is duide- ifc merkbaar in „Une Femme a sa Fe- itre”. dringt door zich tijdelijk schuil te houden in de hotelkamer van de echtgenote van een Italiaanse diplomaat. Waarna een dra ma op gang kan komen dat tot in 1945 doorloopt. Romy Schneider is de verleidelijke di plomatenvrouw wier leeg leven grondig verandert als ze in contact komt met de communistische vrijheidsstrijder (Victor Lanoux). Haar man, een vrouwenjagende ambassadeur, wordt gespeeld door Um berto Orsini, terwijl een platonische huis vriend de aangewezen rol is voor Philippe Noiret. Met zoveel eersteklas krachten om zich heen heeft regisseur Granier-Deferre een boeiende en tegelijk raadselachtige film weten de maken die zonder enige twijfel de beste is uit zijn tot nu toe weinig opvallende carrière. Geïnspireerd door zijn nieuwe omgeving had deze een scenario geschreven dat zich in de novemberweek van 1923 af speelt, waarin Hitler met zijn vroegste aanhan gers zijn bekende en mislukte Putsch in München uitvoert. De plaats van hande ling is Berlijn, dat zwaar gebukt gaat on der de miserabele na-oorlogse omstandig heden van voedseltekorten, inflatie en werkloosheid. In de neerdrukkende sfeer van die dodenstad speelt zich het drama af van een drietal gestrande kermis-acroba- ten, die ten onder gaan in de algemene misère. Er zijn deze week drie landelijke premières te signaleren waarvan er een met de titel let Naaktrestaurant” valt in de categorie porno, naar keuze „zacht” of „hard”, zoals genwoordig bij de kassa vermeld moet worden. Resteren twee „smetteloze" nieuwe ms, allereerst Ingmar Bergmans „Het Slangeëi waaraan op deze pagina een uitvoeri- beschouwing gewijd is en „Full Circle” („Kringloop van de Angst”), een film van chard Loncraine die vorige maand de grote prijs won op het wonderlijke Filmfestival n de Fantastische Film in Avioraz in de Franse Pyreneeën. ü- Het decadente caberet in Bergmans „Het Slangeëi”.Het is zijn eerste produktie buiten zijn vaderland Zweden. De film gaat deze week in première. Daar Chaplin, hoewel zijn werkterrein in Amerika had gelegen steeds vastgehou den had aan zijn Engels staatsburger schap kon zijn bijdrage met enig recht als Europees omschreven worden, temeer waar hij zich na 1952, vluchtend voor tegen hem ondernomen rechtse acties (MacCarthy, heksenjacht in Hollywood) in Zwitserland gevestigd had en sindsdien een film in Engeland had gemaakt, „A King in New York”, al was dat dan niet zijn beste filmprestatie. I Het toeval wil dat jaren na die gemeen schappelijke onderscheiding de beide fil mers weer samenkomen, ditmaal op het Nederlandse bioscoopprogramma met „bijdragen aan de Europese cultuur” die óm verschillende redenen' sterk de aan- innaanjDnDnnaoT-ioQüuaoouoDqaaoDaaóDCJubDaDDQDai Hoe dat Festival er verder uitgezien eft. weet ik niet maar als een film als 'uil Circle” er de hoogste onderscheiding t wegsleept, is daarmee afdoende het il van het vertoonde aangegeven. LFull Circle" is een matige griezelfilm parvoor uiteraard Mia Farrow inge- lurd is om het bedreigde en langzamer- Ind tot waanzin gebrachte meisje te spe- n, een rol waartoe zij door een noodlot Idwongen schijnt. Zij speelt ditmaal de fef hebbende moeder Julia Lofting die foor een ongelukkig huwelijk zich bijzon er is gaan hechten aan haar dochtertje an acht. Als het kind zich op een ochtend ^lj het ontbijt verslikt in een hapje appel dreigt te stikken, grijpt Julia ten emd. naai hef lm. <>rn lui t| I. W V)e operatie komt niet in beeld maar een daarna van de hevig sidderende F 'edel met een bebloede jurk vertelt eg: ondanks de desperate ingreep is chtertje Kate overleden. En Julia zit met ft schuldcomplex dat zij het meisje ver dord heeft, Na een tijdje doorgebracht te De chronologische verteltrant is opzij zet en er wordt voortdurend gespeeld et de begrippen tijd en plaats waardoor film soms raadselachtige, maar over ft algemeen intrigerende aspecten ver wit die het kijken ernaar tot een avon- ur maken. Het verhaal speelt zich af ind 1936 in Griekenland tijdens het opko- end fascisme in Europa, een dreigende tuatie die niet onderkend wordt door het ereldje van aristocratie en diplomaten 1 e him zinloos leventje onbekommerd lortzetten. Tot een Griekse vrijheidsstrijder op ucht voor de politie dat wereldje binnen- Maar dat ze tot grotere dingen in staait was wilde haar mentor en minnaar bewij zen door haar de hoofdrol te geven in een dramatische zedenschets waarin hijzelf niet mee zou spelen. En tegelijk wilde Chaplin met de film bewijzen dat ook hij meer kon aan alleen maar zichzelf regisse ren in korte kluchten. De ambities van beide kanten leverde een uiterst curieuze film op met gevoelige, komische en eroti sche elementen die zeker voor zijn tijd uitzonderlijke regievondsten bevatte en beheerst en suggestief spel liet zien, vooral van Edna’s tegenspeler, de Parijse char meur Adolphe Menjou. Pas later is een herwaardering van „A Woman in Paris” op gang gekomen en als gevolg daarvan kunnen we nu, meer dan een halve eeuw na datum, dit verrassende en historisch belangrijke werk voor het eerst in de bioscoop te zien krijgen. Ik zeg met nadruk „bioscoop” want filmliefheb bers hebben eerder de kans gekregen „A Woman of Paris” in het Filmmuseum te zien. Dat toen echter de fondsen miste om e’en kopie te laten maken van het geleende exemplaar. hebben in een verpleeginrichting, ontloopt zij haar man die haar naar huis terug wil brengen en doet iets wat erg voor de hand ligt: ze koopt een oud Victoriaans huis vol krakende trappen en piepende deuren en gaat daarin op haar eentje wonen om met zichzelf in het reine te komen. Van dat ogenblik af zijn de dreigingen en schokeffecten niet van de lucht. Er komt nog een spiritistische scéance aan te pas, in haar omgeving vinden mensen op raadselachtige Vnanier de dood en in een zwakzinnigeninstituut komt ze achter de waarheid van het behekste huis waarin ze nu woont. Achteraf wordt het de toeschouwer dui delijk dat scenarioschrijver Dave Humph ries alle elementen van een griezélfilm op een rijtje heeft gezet en ze, logisch of niet- logisch verwerkt heeft in een onmogelijke handeling. En ook cameraman Peter Han nan kent alle trucjes van een thriller, weet hoe je schrikeffecten kunt suggereren door langzaam sluipende camerabewe ging, onverwachte wendingen, verhoogd tempo en dit alles begeleid door angstwek- Mia Farrow, wederom in een griezelfilm acterend, geeft blijk van grote schrik in Full Circle. een groter afzetgebied. Twaalf theaters, waaronder wat Amsterdam betreft Leid- seplein Theater en Kriterion de film in première hebben gebracht. dersbeweging van de film gebruik is ge maakt, zowel voor het maken van propa ganda als voor het vastleggen van arbeids toestanden in de jaren 20 en 30. Naast de filmliga’s en ciné-clubs die ten behoeve van het filmexperiment in het Onder uitzonderlijke omstandigheden kwam ook de nieuwste film van Ingmar Bergman tot stand. Verontwaardigd over de plompe behandeling van belastingauto-: heeft. JDDDDi (ADVERTENTIE) ..jw :-:4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17