Het Nationale Ballet stelt historische daad in teken communicatie Muziek meer gebruikt BKR-collectie Jarenlange ervaring leidt artistieke gerijptheid tot P opgeslagen in ministerie streekgenoten exposeren Alphenaar ririïft Pol Quitins Sammy een complete mislukking voor opvullen stilte --riïirii Volop nieuwe Solina’s! komende exposides Boekenweek limn Arpeggiomatic in nieuwe C117. Preset Percussions in A200 serie. Geperfektioneerde Combomatic met nieuwe ritme-unit. Nieuwe Rithmix met 14 ritmen. 3.3 (vanaf f1995) H Discussiedag Landelijk Ouderberaad Muziekscholen Solotoneel zonder enige nuance WARMBLOEDIG SPEL SMETANA KWARTET 21 KUNST 19 7 8 FEBRUARI 1 O VRIJDAG ff W"* - Marnix Gijsen Overkomst dringend gewenst B p. MM BB AMSTERDAM. De première van „Wereldstad”, die Het Natio nale Ballet donderdag in de Stadsschouwburg bracht, mag een historische daad genoemd worden. Kurt Jooss maakte dit werk in 1932 kort na zijn meester werk „De Groene Tafel” en dan ste het met zijn eigen groep het „Jooss Ballett” tot 1954 zo’n beetje over de hele wereld. Daarna heeft het 20 jaar in de kast gelegen tot de dochter van Jooss het in 1974 voor het eerst weer ophaalde voor het Ballet van Wuppertal. MM (ADVERTENTIE) I CONRAD VAN DE WEETERING onder regie van Pim Peters. Het betreft (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) JOHAN VAN KEMPEN t Perfecte dansvorm in Wereldstad De bijeenkomst, georganiseerd door de werkgroep van het LOM, wordt gehouden in de Regionale Muziekschool van Amers foort. Behalve de onderhavige nota, die medio vorig jaar door de werkgroep inge diend is teneinde een eigen standpunt van de ouders van muziekschoolleerlingen te formuleren, zal ook de algemene bezorgd heid over de beschikbaarheid en de kwali teit van het muziekonderwijs ter sprake komen. Om een betere communicatie van de werkgroep van het Landelijk Ouderbe raad met de scholen tot stand te brengen, is bij het ministerie van CRM een aan vraag voor subsidie ingediend. De huidige financiële armslag is bijzonder beperkt. De oudercommissies gaan in de toekomst, als de rijksbijdrageregelingen eenmaal van kracht zijn, een steeds belangrijker taak vervullen. CRM heeft nog geen beslis sing genomen. Op het ogenblik is er een deel van de BKR-collectie opgeslagen bij een trans portbedrijf in containers. De kosten daar van zijn normaal; de opslag van de kunst voorwerpen in de open lucht is sinds kort beëindigd. Het is de bedoeling dat waardevolle kunstcollecties in het algemeen bijeen worden gebracht in een aantal panden in de Haagse Kazernestraat, die ontruimd worden door de Koninklijke Bibliotheek. Prijswijzigingen lig informeren over de 3lus de jgrale praktisch uttenopde 1 atisch i een voorruit de Die dochter van Kurt Jooss is Anna Markard. Zij was zelf danseres, ging al gauw les geven en begon tien jaar geleden met het instuderen van „De Groene Tafel” in verschillende balletgroepen. Nu doet ze niets anders meer dan het overdragen van balletten van haar vader overal ter wereld. teen betrokken bij het lot van die arme jongen. Het eerste deel speelt zich af op straat en het is ongelooflijk met wat voor simpele middelen (het parallel aan het voetlicht opzij voorbijschuiven van de passanten) een levendig straatbeeld wordt geschil derd. De arbeiders met hun petten en hun iets vermoeide door de knieën gezakte AMSTERDAM. Het Sme tana Kwartet bestaat al meer dan dertig jaar. En het was gisteravond voor de tweede maal in de geschiedenis dat door dit Tsjechische ensemble in de Kleine Zaal van het Am sterdams Concertgebouw ge speeld werd. Slechts één muta tie had in de loop der tijd (wegens ziekte) plaats in de formatie; de altist werd ver vangen. Maar dat is inmiddels ook alweer ruim twintig jaar geleden. En sindsdien werd er blijvend in die samenstelling gemusiceerd. Intieme verfijning bij een zo groot mogelijke expressiviteit in de voordracht, zonder een enkele neiging tot epateren; dat zijn wel de kenmerken van beweging zijn ogenblikkelijk als zodanig herkenbaar tegenover de rijkelui die met hun nette kleren (heren met hoge hoed) hoog op de benen lopen. Daartussendoor spelen zich allerlei activiteiten af: hoeren zoeken klanten, een krantenjongen brengt het laatste nieuws en probeert zoveel mo gelijk kranten te verkopen; een arbeiders jongen flirt met zijn meisje en de elegante heer schuift zich tussen hen in. Er is geen enkel dekor en het licht geeft de indruk alsof het uit hoge straatlantaarns komt. Het tweede deel speelt zich af op de binnenplaats in een achterbuurt. Kinderen spelen in een nauwelijks belicht kringetje. Een jongen geeft een meisje een klap, een andere jongen geeft die jongen weer een klap en hiermee is de bron van een enorme rel getekend, die gelukkig niet doorzet want even later dansen de kinderen weer vrolijk in de kring. Dan geeft de heer uit het eerste deel aan zijn nieuwe vriendin een cape zoals hijzelf ook draagt, alleen in andere kleuren, en met dit gebaar maakt hij haar tot iemand van zijn eigen kring. Terwijl ze zich verkleedt in de coulissen, komende moeders van de spelende kinde ren als twee kloeken hun kroost bescher men tegen die verdachte heer (nooit snoep jes van zo’n man aannemen kinderen!). Maar het derde deel is helemaal een meesterstuk. In een chique dancing met dit kwartet met zijn slanke maar altijd kleurrijk genuan ceerde toonvorming. Vanwege de oprechtheid, de afwezigheid van ijdelheid, maakt het spel van deze Praagse musici des te meer indruk. Sjostakovitsj’ eigen neiging om op enigszins goedkope wij ze indruk te maken, lijkt dan in Joseph Carman, Mea Venema en Francis Suiceretti in Wereldstad felle witte schijnwerpers dansen de betere standen een charleston. De elegante heer en het meisje dansen mee. Dan vloeit de scène haast filmisch over in een volks- danszaal waar de arbeiders een wals-mu- sette dansen. De jongen die zijn meisje kwijt is hangt er wat eenzaam rond, pro beert zich met een ander meisje te troosten maar kan zijn vriendin niet vergeten. Weer vloeit de scène over in de eerste dancing met de charleston en daar komt dan die arbeiders-jongen zijn vriendin zoeken ook al voelt hij zich tussen deze nette lui hope loos verloren. Inmiddels blijkt het meisje zich daar ook niet zo erg op haar plaats te voelen maar die twee kunnen elkaar toch niet terug vinden. Het Nationale Ballet geeft dit mini-dra- ma naar de vorm perfect weer maar moet nog wat in de rollen groeien. De kranten jongen van Grahame Lustig is nog niet vinnig en opdringerig genoeg; de elegante heer van Francis Sinceretti is prachtig maar nog iets te nadrukkelijk, wat hij doet zou vanzelfsprekender moeten zijn; het jonge meisje van Mea Venema is erg mooi, maar de jonge arbeider van Joseph Car man zou zijn spanningen meer van binnen uit moeten laten komen, wat hij nu doet is nogal uiterlijk. De aankleding van Hermann Markard is ronduit schitterend, bijzonder fraai van kleur en uiterst functioneel. De muziek die Alexandre Tansman speciaal voor dit bal let componeerde, een habanera voor het eerste deel, een blues voor het tweede en een charleston, die overgaat in een wals- musette en dan weer in een charleston voor het derde deel, worden uitstekend op twee vleugels gespeeld door Eddy van Dij ken en Gerard Willens. al te danken1 lijke stangen vóór tegen bij Kurt Jooss, die voor deze première naar Amsterdam gekomen was, Anne Markard en de pianisten mochten delep in het lang durige applaus en een groot aantal boeket ten. Wereldstad is een aanwinst voor Het Nationale Ballet en gaat weer in Amster dam op 16 februari. HAARLEM. De nog jonge Fransman Sammy Rodier is een branieachtig type mens, niet slecht van karakter en verder van de categorie gewiekste versierders. Hij verdient de kost met wat populair gezegd wel de „losse handel” wordt ge noemd. Maar het is bij Sammy een tikje uit de hand gelopen. Op zekere dag wordt hij door een van zijn schuldeisers ge maand. Wanneer hij vóór ’s avonds zes uur geen veertigduizend francs kan betalen zal Sammy op gangsterachtige wijze wor den mishandeld. Zo begint het toneelstuk Sammy, ge schreven door Pol Quitin. Met de dreiging van de gevoelige lijfstraf voor ogen gaat onze Sam aan de slag. In een paar uur tijd tracht hij het benodigde bedrag bijeen te handelen. Met hier een beetje winst op een partij sigaretten, daar wat grijpstuivers verdiensten op whiskyglazen en ga zo maar door. Wat ontstaat is een toneelstuk van bijna twee onafgebroken telefonades van een jachtige jongen op een armoedige huurkamer. Een saaie, eentonige aangele genheid, waarvan de afloop dramatisch uitermate voorspelbaar is. In de Toneelschuur ging donderdaga vond de première van dit toneelwerk. Ger Thys, regisseur bij Theater, moet dit oer- vervelende stuk van Quitin hebben ver taald en de acteur Jan Winter speelt het nu mee aan de expositie „Werken op papier” die door Galerie Fagel (Prinsengracht 723 in Amsterdam) wordt georganiseerd ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan. KRUISWEG 45-49, HAARLEM, 023-320244 BIJ STATION EN PARKEERGARAGE DEN HAAG. De wijdverbreide mu- ziekconsumptie via de massacommunica tiemiddelen wijst erop dat muziek ge bruikt wordt ~voor het opvullen van onge wenste, benauwende stilte. Over deze en andere reacties op de discussienota „Wat vinden wij ervan?” wordt op 18 februari gedebatteerd op de jaarlijkse bijeen komst van het Landelijk Ouderberaad Muziekscholen (LOM), door vertegen woordigers van oudercommissies van muziekscholen in ons land. zo’n op de essentie gerichte uit voering ineens tot een bijkom stigheid te worden geredu ceerd. Dat zegt dan wel iets over de mentaliteit van de spelers. Dit evenwicht in innerlijke in uiterlijke kwaliteit, was overi gens al gehoord in het groten deels in lichte en tedere stem ming geschreven (variatie-) kwartet in A, opus 18 nr 5, van Beethoven, waarmee dit reci tal in klassiek-romantisch spel, werd ingeluid. Misschien hoeft het ditmaal niet zo lang te du ren voordat het Smetana Kwartet opnieuw geëngageerd wordt? Hoe „safe” en hoe vrij het samenspel van dit kwartet in die lange periode is geworden, (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Eric de Nie en Ger Da- niëls, beiden uit Haarlem afkomstig, doen Vanaf medio februari heeft Arnhem i een nieuwe tentoonstellingsruimte en cen trum voor culturele activiteiten: het mid deleeuwse St. Peter’s Gasthuys aan de Rijnstraat, gepacht door Kunstgalerij Al- bricht in Arnhem. De eerste activiteit is\de tentoonstelling Verborgën schilderkunst uit Gelders particulier bezit. Deze verza melde werken zijn nog niet eerder tentoon gesteld. De collectie omvat schilderijen' van onder meer Isaac Israels, Willem Ma ris en Weissenbruch. Bij kunsthandel Fijnaut, Keizersgracht 536 in Amsterdam wordt van 16 februari tot en met 8 maart een tentoonstelling gehouden van werken van de schilder- beeldhouwer Hans Bayens. De tentoon stelling is een vervolg en uitbreiding van de tentoonstelling die in het gemeentemu seum De Wieger in Deurne werd ge houden. Hans Bayens, die in 1924 werd geboren, kreeg zijn opleiding aan het Hoger insti tuut voor schone kunsten in Antwerpen. Bekende werken van hem zijn onder meer het verzetsmonument in Zwijndrecht en het monument van Betje Wolf en Aagje Deken in Ouderkerk aan de Amstel. Werk van Bayens werd al eerder tentoongesteld in Amsterdam, Antwerpen, Maastricht, Leiden, Bergen (nh) en Singer Museum in Laren. De tentoonstelling wordt op 16 fe bruari om 16 uur officieel geopend door Henk van Ulsen. Van 13 februari tot en met 3 maart wordt in de galerie van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam in de hoofdstad de fototentoonstelling Circus gehouden. De tentoonstelling omvat foto’s van H. H. Baudert, die zich gespecialiseerd heeft in circusfotografie. Uit de collectie van Peter vah Lindonk zijn enkele tientallen clowns en pierrots opgesteld. De expositie wordt geopend door mevr. Hans Snoek, opricht ster van het Scapino-ballet. In het kasteel-raadhuis van Helmond is vanaf 13 maart een tentoonstelling inge richt waarin de geschiedenis van deze Bra bantse gemeente in beeld wordt gebracht. Helmond viert mpmenteel het 800-jarig bestaan. Op de tentoonstelling zijn platte gronden, gebruiksvoorwerpen, wapens, handschriften en oude kerkschatten te zien. Geprobeerd wordt ook de toekomsti ge ontwikkeling van Helmond als groei stad te schetsen. De expositie duurt zes maanden en is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. e ïid: de Escort! Neem de 1 4-deurs Sedan Dealer En 1 •t, RS 2000 ol oor uw geld. I (Van onze Haagse redactie) De eerste indruk die „Wereldstad” maakt is: zeer authentiek en enigszins naïef. Maar als je wat beter kijkt blijkt die 'haïviteit nogal mee te vallen. Het probleem is uiterst simpel, een arbeidersjongen raakt zijn vriendin kwijt aan een elegante heer. Het ballet duurt 14 minuten en in die korte tijd ziet Jooss kans duidelijk die twee niveau’s van „rijke nietsnutten” en „arme, maar eerlijke arbeiders” naast el kaar te tekenen. Zonder overdreven dra matische effekten voelt iedereen zich me- .wxs V \X J' was gisteravond onder andere goed op te maken uit het feit dat in het na de pauze uitge voerde, gevaarlijke strijk kwartet in A, opus 105 van Dvorak, uit het hoofd werd ge speeld. Dat daarbij een innig heid en natuurlijke warmbloe digheid in de interpretatie werd gestoken die deze blijde Slavische muziek een ongewo ne spirituele kracht verleende, wijst op de artistieke gerijpt heid van de musici onderling en als viertal. Ter behandeling van de complexe pro blematiek van het muziekschoolonderwijs heeft de werkgroep voor deze bijeenkomst tevens een aantal deskundigen uitgeno digd, die in een panel zitting zullen nemen. Tot de panelleden behoren voorzitter Wil- mans van de SOM (Stichting Overleg Mu- ziekschoolinstellingen), rijksinspecteur Smeets van de muzikale vorming van het ministerie van CRM, voorzitter mevr. Rijn- ders-Muizelaar van het Landelijk Overleg Muziekschooldocenten, en voorzitter Van Amerongen van het Directeurenoverleg Muziekscholen. Gemeend wordt dat, gezien de economi sche toestand van het ogenblik, opneming van muziekschoolonderwijs in het basis voorzieningenpakket helaas nog een on haalbare kaart is. Voorts moet niet de hoogte vah de prestatie van de mu- ziekschoolleerlingën, maar hun plézier in het muziekschoolonderwijs als uitgangs punt dienen bij het benaderen van de problemen naar aanleiding van de lange wachtlijsten om een plaatsje op een mu ziekschool te bemachtigen. een toneelinitiatief dat niet gesubsidieerd wordt met waarschijnlijk als gevolg dat de voorstelling uit een smal budget moest worden gefinancierd. Op zich hoeft dat geen mislukking te betekenen, maar de wijze waarop deze voorstelling zich onder Peters regie vol trekt is verre van aantrekkelijk. Jan Win ter acteert met grote inzet maar bezit een voudig niet het vermogen met de figuur Sammy werkelijk te boeien. Zijn spel is helaas gespeend van elke in mise-en-scène, en tekort en doortrokken van een ouwe- jongensrealisme dat het misschien in een goed bezet café doet. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat het stuk zelf een acteur nauwelijks enige kans van slagen in het vooruitzicht stelt. Als publiek kijk je aan tegen een voorspelbare handeling die nau- welijks interessant is, maar waarvan je weet dat die op dezelfde manier nog wel een uurtje doorgaat. Jan Winter mag zijn stemgeluid dan nog zo in fortissimo bren- gen, er valt heel gewoon niets te redden omdat elke dramatische opbouw zowel in Z het stuk als in de wijze waarop hij Sammy speelt zoek is. Voeg daarbij een aantal onvolkomenheden in de regie en de mis- lukking is compleet. Sammy’s droefenis f lijkt haast symbolisch voor het magere artistieke resultaat. KQ VAN LEEUWEN '1 (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Boekenweek 1978 zal in het teken van de communi catie staan. In deze week, die van 2 tot en met 11 maart loopt, zullen op ver schillende plaatsen in ons land boe- kenweek-activiteiten plaatshebben, terwijl radio en televisie door middel van luisterspelen en literaire program ma’s eveneens aandacht voor het the ma „boek en communicatie’, vragen. Het traditionele Boekenweekge schenk is dit jaar tweedelig. Wie in de boekenweek voor 17.50 gulden bij de boekhandel besteedt, krijgt behalve een draagtas met informatief druk werk als gebruikelijk een boekwerkje, deze keer een bundel van zeven nieuwe verhalen van de Vlaamse auteur Mar- nix Gijsen, „Overkomst dringend ge wenst”. De verhalen hebben allemaal op de een of andere wijze met het gegeven communicatie te maken. Van de in totaal 350 duizend gedrukte exem plaren gaan 50 duizend naar België daar de Vereniging ter Bevordering van het Vlaamse Boekwezen. De VB VB verzorgt daar voor de eerste keer een boekenweek. In ons land, waar de zus terorganisatie van de VBVB, de Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) alle boekverkopende ac tiviteiten stimuleert, wordt de boeken week voor de 43e keer gehouden. De Boekenweek wordt deze keer niet met het traditionele Boekenbal geo pend. Volgens CPNB-directeur D. Ou- wehand wordt een dergelijk festijn niet meer effectief geacht. Aan de oor spronkelijke opzet, te weten het bijeen brengen in feestelijke sfeer van allen die met het boek te maken hebben, alsmede artiesten en vertegenwoordi gers van de media zal nu worden vol daan door middel van een bijeenkomst op donderdag 2 maart in Den Haag. Op deze dag, waarvoor een geselecteerd gezelschap van 750 bij het boek betrok ken mensen wordt uitgenodigd, zal een film van Jef Rademakers worden ver toond onder de titel „Prettig weekend een literaire lovestory” die op de daaropvolgende zondag door de televi sie zal worden herhaald. Op de bijeen komst zullen voorts dr. J. Verhoeff, professor in de informatica aan de Rot terdamse universiteit, de Latijns-Ame- rikaanse schrijver Mario Vargas Llosa en Hans Magnus Enzensberger uit de Duitse Bondsrepubliek lezing houden. De CPNB wil voorts de belangstel ling voor het boek die bij de media naar haar zeggen in ruime mate leeft, bevor deren met de jaarlijkse toekenning van de zo te noemen CPNB-prijs. Het gaat pm een bedrag van vierduizend gulden (zoor een individu of zesduizend gulden door een groep of instelling die zich Onderscheidt in het stimuleren van de belangstelling voor het boek in de ruim de zin. Voor de eerste keer gaat de prijs naar tie stichting Bzztóh in Den Haag die Onder de naam Bzzlletin een literair tijdschrift op de markt brengt. In het Juryrapport wordt het toekennen van de prijs onder meer gemotiveerd met de volgende opmerkingen: „In de loop der jaren ontwikkelde Bzzlletin zich tot ben letterkundig tijdschrift dat door fijn eigen aard in hoge mate heeft bij gedragen tot het stimuleren van de be langstelling voor het boek in de ruimste sin. Bzzlletin wist zich verre te houden yan letterkundige partijstrijd en tevens tnet opmerkelijke duurzaamheid een boog redactioneel niveau te handha ven. Het experiment is door de redactie biet geschuwd. Aldus ontstond een on dogmatisch, informatief orgaan, dat thans in de Nederlandse letterkunde Bnig in zijn soort is”. De jury die deze eerste prijs toeken de, bestaat uit dr. G. Bergers (voorzit ter), Henk Bamard en H. J. A. Hofland. DEN HAAG. Kunstvoorwerpen, in het bezit van het Rijk via de Beeldende Kunstenaars Regeling, de zogenaamde BKR-collectie, worden binnenkort tijde lijk opgeslagen in een vrijkomend pand van het Ministerie van Binnenlandse Za ken in Den Haag. Dit heeft minister Gar- deniers van CRM, mede namens haar col lega van Volkshuisvesting, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA-Tweede-Kamerleden Kosto en Duinker. Sjostakovitsj vertrouwde, naar dikwijls blijkt, zijn beste inventies toe aan de vierstem migheid. En als zo’n composi tie als het hier aan de orde komende opus 73 nr 3, dan op bovengeschetste manier wordt weergegeven, komt deze mu ziek optimaal tot haar recht. Het gaat om een groepstentoonstelling van de vaste exposanten van Fagel tot wie onder meer ook Ger Meinema, Arie van Geest en Hans Blanken kunnen worden gerekend. „Werken op papier” wordt komende zondag om 16 uur geopend en blij ft daarna tot 17 maart te bezichtigen. Behalve op zon- en maandag is Galerie Fagel dagelijks geopend van 12-18 uur. In het cultureel centrum van Midwoud (Tripkouw 2) gaat komende zondag om 14 uur een expositie open van kleuretsen van Rob Clous uit Haarlem. De opening zal muzikaal worden opgeluisterd door de Haarlem Blue Band met gezellige klanken uit de jaren dertig. De expositie loopt tot 12 maart. f Mamix Gijsen schreef speciaal voor de Boekenweek die dit jaar behalve in ons land ook in België wordt gehouden een zevental nieuwe verhalen. De omslag is ontworpen naar een schilderij van de fijnschilder Wout van Vliet, terwijl de lay out werd bepaald door Alje Olthof. gen worden 1 idsisolatie- leid van de 1 gen te gaan Sedert 184 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023-3129 92

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21