Twijfel aan evenwicht tussen rijk, provincie en gemeente V Defensienota PvdA op komst EEN POLITIEK PROBLEEM IS s en dan dit noq Molukse tegennota wijst regeringsrapport af ERKENNING GEËIST DAT RMS Duizenden Surinamers op de been om koninklijk paar te begroeten VERGUNNING UITBREIDING V' UCN-FABRIEK In I 2 BUITENLAND BINNED 19 7 8 FEBRUARI VRIJDAG I O V' Oudere leiders I In i Stap terug Godslastering Diefstalj Autosnelweg Gesprek CAPELLE AAN DE IJSSEL. De Zuidmolukse regering-Manu- sama zal niet meewerken aan de verwezenlijking van de plannen die de Nederlandse regering heeft voor de oplossing van het Moluk se vraagstuk, wanneer dat beleid gebaseerd zal zijn op de Moluk- kennota die het kabinet-Van Agt op 26 januari heeft ingediend. Decoraties Herkozen VJ w I de le Doden Geiser ®8 u. Op het Margareten-eiland in de Hon-j )aa gaarse hoofdstad Boedapest werd een gei-1 erv ser aangeboord die per minuut 20.000 literi elo heet water opspoot.Het duurde enkele} uren voor men de geiser had bedwongen. Wapen verkoop Burgemeestersbenoemingen Inbraak Vals Ut;' ■L* (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Hoewel de onzekerheid over de bestuurlijke reorga nisatie volgens minister Wiegel van Binnenlandse Zaken al veel te lang duurt, vindt hij dat toch nieuw beraad nodig is over de bestaande reorganisatie-wetsontwerpen. Tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer noemde minister Wiegel gisteren vijf concrete punten op die volgens hem in discussie zijn. Het door zijn voorganger De Gaay Fortman genoemde aantal van 24 provincies-nieuwe-stijl noemde minister Wiegel „wat aan de hoge kant”. Hij denkt erover dit aantal te verminderen. s ir Minister Wiegel wil minder dan 24 provincies-nieuwe-stijl t zouden Is: ing het weer est WEERRAPPORTEN -5 4 18 0.4 i I I I Verder vraagt hij zich af of de bestaande plannen het evenwicht tussen rijk, provin cie en gemeente wel garanderen. „Het is bijvoorbeeld de vraag of op het gebied van de ruimtelijke ordening niet te veel taken van de gemeente naar de nieuwe provin cies worden overgeheveld”. DEN HAAG (ANP). Van de zijde van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zal rond de komende Prinsjesdag, als de rege ring de rijksbegroting 1979 indient, een nota over het noodzakelijk geachte defen siebeleid worden gepresenteerd. Dit heeft het PvdA-kamerlid en oud defensieminis ter Stemerdink meegedeeld. -8 -8 12 9 0 33 2 0 Hoofdbezwaar van ir. Manusama en zijn RMS-ministers is, dat in de nota de proble matiek van de (Zuid-)Molukse minderheid in Nederland „behandeld wordt niet als een politiek probleem, maar als een soci- aal-maatschappelijk probleem van een culturele minderheid.” Een belangrijk deel van de nota is ge wijd aan het politieke karakter van het Molukse probleem en aan de Nederlandse verantwoordelijkheid daarvoor. Om aan te tonen dat de Nederlandse regering in de jaren ’50 wel degelijk politiek verantwoor delijk werd geacht voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht door de inwo ners van de Zuid-Molukken citeert Manu sama de oud-ministers Luns en Van Maar- seveen. De RMS-president keerde zich ook tegen de in de regeringsnota en ook elders her haalde mededeling dat de Nederlandse regering niet in staat is de verwezenlijking In zijn tegennota, die gisteren aan rege ring, parlement en pers werd overhan digd, stelt de president van de „Vrije republiek der Zuid-Molukken” dat de re geringsnota „niets nieuws bevat”, een verslechtering inhoudt van het beleid ten aanzien van de Molukkers. Sommige on derdelen van de regeringsnota, die is inge diend onder verantwoordelijkheid van vi ce-premier Hans Wiegel, worden „onaan vaardbaar” genoemd, andere „geheel be zijden de waarheid”. Minister Wiegel wil in de toekomst de procedure rond de burgemeestersbenoe mingen in de verschillende provincies meer op één lijn gaan brengen, „om onge wenste publiciteit rond bepaalde personen die kandidaat staan te voorkomen”. Minis ter Wiegel zei verder dat er een duidelijke keuze gemaakt moet worden tusseii geko zen en benoemde burgemeesters. Het insti tuut van dé benoemde burgemeester moet niet door een wildgroei van allerlei proce dures ondergraven worden”. toezegging dat in de memorie van toelich ting bij de begroting voor volgend jaar zal worden aangegeven hoe - in verschillende fasen - gekomen kan worden tot de uitein delijke oplossing van het probleem van de jaarlijkse „lintjesregen”. Het vorige kabi- net-Den Uyl heeft dit probleem ook ver schillende keren gesignaleerd maar vond dat ander, dringender, werk voorrang moest krijgen. Een andere toezegging aan de Kamer op wetgevend gebied was de mededeling van de minister dat in de loop van dit en volgend jaar de nog resterende ontwerpen Herzieningsgrondwet bij de Kamer zullen worden ingediend. zijn als de Nederlandse regering zou er kennen dat het RMS-probleem een politiek probleem is en dat de Nederlandse rege ring een speciale verantwoordelijkheid heeft voor dat probleem. Manusama schrijft, dat het beleid van het kabinet-Van Agt (net als dat van het kabinet-Den Uyl) een stap terug is verge leken met dat van het kabinet-Biesheu- vel. „Wij willen het gevoel krijgen dat wij voor vol worden aangezien. Deze regering zegt: jullie zijn onmondig en wij zullen de zaak wel regelen. Het kabinet-Biesheuvel wilde ons helpen een gesprek met Indone sië tot stand te brengen, wilde bemidde- DEN HAAG (ANP). Aan de firma Urenco Nederland is de vergunning op grond van de kernenergiewet verleend voor uitbreiding van haar uraniumverrij- kingsfabriek in Almelo. Een woordvoer der van het ministerie van Economische Zaken heeft dat gisteren meegedeeld. De vergunning is ondertekend door de ministers Van Aardenne (Economische Zaken), Ginjaar (Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne en Albeda (Sociale Zaken). Zij betreft een uitbreiding tot maximaal 1000 ton scheidingsarbeid per jaar. Dit betekent nog niet dat de UCN-fa- briek definitief zal worden uitgebreid, al dus de woordvoerder. Het gaat hier om een formaliteit. Niet vooruitgelopen mag worden op de resultaten van het overleg dat minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft met zijn Britse collega Owen en zijn Westduitse ambtgenoot Gen scher. Van der Klaauw praat met hen over nadere aan afnemer Brazilië te stellen veiligheidsgaranties om militair gebruik van de splijtstof te voorkomen. Ir. Manusama keert zich niet tegen de dialoog tussen Molukkers en Indonesiërs. Wel verklaarde hij zich tegen de „verdeel en heerspolitiek” die de minister van CRM volgens hem voert bij het selecteren van Molukkers die in aanmerking komen om oriëntatiereizen naar Indonesië te maken. len. Deze regeringen praten zelf met Indo nesië en wij mogen daarbij adviseren en helpen.” „Wij noemen dat indoctrinatiereizen. We kunnen ze niet verbieden, maar wij waar schuwen onze mensen wel: jullie worden beduveld”. De reis van de groep-Mantouw, die op het ogenblik in Indonesië verblijft, heeft volgens Manusama tot doel de RMS- idealen in Indonesië te verduidelijken. Het Nederlands Comité tegen Godslaste ring vindt dat de film „Mantel der liefde” godsdienstige gevoelens kwetst en dat er sprake is van godslastering. Het comité heeft daarom de minister van Justitie ge vraagd na te gaan of het hierbij gaat om een misdrijf. Godslastering wordt verbo den in het Wetboek van Strafrecht. Vorig jaar mei had het comité al om een onder zoek gevraagd, maar de minister van Jus titie had toen laten weten dat optreden niet mogelijk was tegen een film die nog niet gemaakt was. Vijf jongens in de leeftijd van zestien tot I twintig jaar zijn gisteren voor de officier van Justitie in Rotterdam geleid. Zij wor den verdacht van zeventien inbraken, waarbij zij voor 31.000 gulden buitmaak-, ten. De politie heeft bij hen goederen ter! waarde van vierduizend gulden in beslag! genomen. inwoner van Emmen, bekende de con- giërge ’s nachts in het gebouw te hebben ingebroken met de bedoeling iets te ste len. Door een ongelukkige manoeuvre rol de hij van de trap. In een ziekenhuis Werd geconstateerd dat de inbreker een been had gebroken. Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat heeft gisteren de autosnelweg (en< ’s Hertogenbosch-Noord geopend. Deze ten weg vormt de verbinding tussen de Maas- gaat de nieuwe weg deel uitmaken van de A59, die van Zierikzee naar Boxmeer leidt. De nieuwe weg is zeven kilometer lang en hij heeft zeventig miljoen gulden gekost. De Griekse premier Karamanlis en zijnf’ar Turkse ambtgenoot Ecevit zullen op een nader te bepalen datum in maart voor een iet 1 open gesprek zonder agenda bijeenkomen. Is 1 Ecevit heeft de ontmoeting voorgesteld om Ie h de sfeer te verbeteren waarin Grieks- Turkse besprekingen over de kwesties Cy- ttee prus en de Egeïsche Zee kunnen worden ,an gehouden. sn Di )lik dun net luil lea Sï windst ono n windst. nno ono z windst. windst. o n windst. no zo o n -0 0 -9 -8 -4 -3 6 3 (Van onze Haagse redactie) Minister Wiegel deed hii hoi dnh^t de jen route op de A2 en de A50. In de toekomst ras ond vas nas M ang Drie weken dood in pension De 46-jarige Fransman F. Saussay, die die: Pi )UT| Jch luil ia: e vi D< e 2 „CC lan onbew. onbew h. bew. onbew. geh. bew onbew. onbew. zw. bew 1. bew. sneeuw zw. bew. 1. bew. zw. bew. sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw sneeuw h. bew B te i echi bev der Zuii voo twe van iaa ver lag, «isi sch< Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Tijdens de vier carnavalsdagen van dit few jaar zijn in Rio de Janeiro 150 mensen om 1978 het leven gekomen. Vorig jaar verloren 106 kal feestvierders het leven. toi we atic D een verl onti een! tenc aan voo In zijn nota keert Manusama zich heftig tegen opmerkingen die erop duiden dat de regering de oudere Molukse leiders mede verantwoordelijk acht voor de geweldda den kapingen, gijzelingen door Mo lukse jongeren in Nederland. Hij betreurt gewelddadige acties, maar: „Wij wijzen evenwel met kracht van de hand de opvat ting als zou het een en ander het gevolg zijn van ons opkomen voor het RMS-ide- aal”. H. doo: 13 2 1 -3 10 15 14 -3 9 1 10 7 -5 -11 -3 17 3 19 -15 0.1 -6 10 1 15 -12 4 -19 -2 5 -1 -3 -4 -19 -12 -13 -6 7 0 -3 -5 3 5 W Uai seni hul] van *00 tiek Pijn öer van star schi van schi De mededeling kwam, nadat minister Kruisinga van Defensie aan de Tweede Kamer de nota had doen toekomen, welke Stemerdink als minister van Defensie in het kabinet-Den Uyl, in juni vorig jaar bpstelde ten behoeve van de kabinetsfor mateur. In deze nota signaleerde de toen malige bewindsman een aantal knelpun ten op het terrein van de defensie. De knelpunten-nota van Stemerdink gaat er van uit, dat de meerjarenramin gen moeten worden aangehouden. Alleen voor wat betreft de personele sector, de noodzakelijke vergroting van het aantal burgerpersoneelsleden, ziet Stemerdink als oplossing meer geld. Voor de steeds meer geld vragende investeringen en de exploitatie bepleit Stemerdink beheersing door verdergaande internationale samen werking, vooral door integratie, standaar disatie van materieel en gezamenlijke pro- duktie. De oud-bewindsman vindt, dat de huidi ge bewindslieden van Defensie op grond van zijn knelpuntennota met claims moe ten komen. In elk geval gaat hij zich zetten aan de uitwerking van zijn nota om in het komend najaar duidelijk, met cijfermate riaal te kunnen aangeven, hoe de knelpun ten kunnen worden weggewerkt. Wat betreft de huidige ontwikkelingen op nucleair gebied, met name het beschik baar komen van wapens met een versterkt stralingseffect over een geringer gebied, merkte Stemerdink in zijn nota op, dat grondig moet worden onderzocht welke consequenties het invoeren van nieuwe typen kernwapens zal meebrengen. van een zelfstandige Republiek der Zuid- Molukken tot stand te brengen. „Wij zijn geen onredelijke mensen en vragen van de Nederlandse regering geen onmogelijke dingen”, aldus Manusama. In zijn nota citeert Manusame een tot nu toe vertrou welijk gebleven verslag van een gesprek dat de Zuidmolukse leiders in 1972 hadden met een delegatie uit het kabinet-Biesheu vel (de ministers Biesheuvel, Schmelzer en Engels). Volgens Manusama blijkt uit dat verslag zonneklaar, dat ook toen al de RMS-lei- ding besefte dat Nederland niet op eigen houtje zorg kon dragen voor de verwezen lijking van de RMS-idealen. In elk geval stelt de nu gepubliceerde tegennota-Manu- sama, dat de RMS-leiding al tevreden zou zorgd doch immer begrijpend en aanvoe- tend waar het om ging”, aldus de presi dent. De Zwitserse regering heeft de verkoop van klein-kaliber vuurwapens aan banden gelegd. Tot voor kort was de verkoop van wapens met een kaliber kleiner dan 6.2. mm niet aan restricties onderhevig. Ieder een die dat wilde kon zich in Zwitserland een pistool of geweer van klein kaliber aanschaffen. Ook terroristen hebben van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Zo waren de kogels waarmee de Westduitse openbare aanklager Buback vorig jaar om het leven is gebracht, afkomstig uit een Zwitsers pistool. Bij het debat in de Kamer zei minister Wiegel dat de politieke kleur van een bur gemeester niet het enige criterium is bij de vervulling van vacatures. „De kwaliteit van de kandidaat moet voorop staan. Daarnaast moet gekeken worden naar de politieke kleur van de gemeente, de krachtsverhoudingen in de regio en de provincie en naar de verdeling van burge meesters qua politieke gezindheid op pro vinciaal en landelijk niveau”. Vooruizichten voor zondag: Lichte, in de nacht plaatselijk matige vorst. Later kans op sneeuw. Aantal uren zon: 0 tot 5, minimum temperatuur: omstreeks -5 graden, maximum temperatuur: omstreeks -1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent, kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Weer in binnen- en buitenland no no no ono no o no ono no no wnw windst. nnw ozo nnw no ono nno nno 1. bew. veranderl. geh. bew. sneeuw 1. bew sneeuw onbew. geh. bew regen 1. bew. regen geh. bew regen onbew. zw bew geh. bew geh. bew. onbew. zw. bew. zo geh. bew. regenbui mist 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew nno zzw nno windst. nnw zo o G cu 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 4 0.2 0.2 0.3 0.2 4 0 0.2 0 0.1 5 6 0 0 6 19 5’ 32 0 11 0 0 0 0 0 Over de decentralisatie van rijkstaken zei de bewindsman dat die mogelijk in een nog grotere versnelling kan worden ge bracht en dat daar wellicht meer taken voor in aanmerking komen dan tot nu toe is aangegeven. Minister Wiegel zette verder een vraagte ken achter de criteria bij de systematische aanpak van de gemeentelijke herindeling. Ten slotte vroeg de minister zich af of de reorganisatie van het bestuur wel in één klap moet geschieden, zoals in het laatste reorganisatiewetsontwerp wordt voorge- staan. „Waarom kan er geen aanpak in fasen plaatsvinden?”. De decentralisatie - het overhevelen van rijkstaken naar provincies en gemeenten - is volgëns de minister een van de belang rijkste doelstellingen van de reorganisatie. Hij zei - op vragen uit de Kamer - positief te staan tegenover het uitgangspunt van het bestaande ontwerp dat de gehele be stuurlijke reorganisatie herzien moet wor den en dat het met gaat om bijvoorbeeld alleen maar gemeentelijke herindelingen. Op vragen uit vrijwel alle fracties over een datum van behandeling van het reorgani- satie-ontwerp in de Tweede Kamer zei minister Wiegel dat hij geen datum kon noemen. „We zullen proberen het beraad op het ministerie zo snel mogelijk af te ronden. Daarna gaat de zaak naar het kabinet om vervolgens door te gaan naar de Kamer”. Minister Wiegel ging vrij uitvoerig in op de problematiek van de burgemees tersbenoemingen, die onlangs onder meer in de publiciteit kwam door uitlatingen van de minister dat er meer VVD- en PvdA-burgemeesters benoemd i moeten worden. De congiërge van de LTS in Oldenzaal keek gisterochtend wel even vreemd op toen hij als eerste het gebouw betrad en onder aan de trap een man zag liggen die van pijn kermde. De man, een zestigjarige ga De Syrische president Assad is gisteren met vrijwel algemene stemmen herkozen,|o0: voor een tweede ambtsperiode van zeven jaar. Volgens voorlopige officiële cijfers verenigde hij bij de verkiezingen 99,6 per cent van de stemmen op zich. Het op komstpercentage bedroeg 97 percent. Het dagblad van de Tsjechoslowaakse communistische partij „Rude Pravo” heeft gisteren melding gemaakt van het bestaan van anonieme personen die vak bonden en andere communistische organi saties opbellen met valse berichten. Deze personen beweren een hoger bestuursli chaam te vertegenwoordigen en hun mel dingen moeten „onrust onder het volk zaaien, opdat onze socialistische maat schappij schade oploopt”. De route door de stad Paramaribo voer de soms langs dikke rijen mensen. Op het Onafhankelijkheidsplein, het vroegere Oranjeplein, applaudiseerden duizenden Surinamers voor het koninklijk paar toen zij samen met de Surinaamse president en zijn vrouw op het balkon van het presiden tiële paleis verschenen. De ontvangst op het vliegveld Zanderij waar de koningin en prins met hun gevolg om vier uur Surinaamse tijd aankwamen, was zeer lauw. Er stonden ongeveer hon derd mensen op het wandeldak van het stationsgebouw van de luchthaven. De meesten waren Nederlanders. Aan twee van de 46 vlaggenmasten, die voor het luchthavengebouw staan, wapperen de Nederlandse driekleur en de Surinaamse vlag. De andere waren leeg op twee na. De regerings-Fellowship met de konink lijke gasten en hun gevolg, landde precies om vier uur op Zanderij. President en mevrouw Ferrier begroet ten hun gasten aan de trap van het vliegtuig. Even later speelde het mu ziekkorps van de Surinaamse krijgsmacht het Wilhelmus. Daarna groette de konin gin het vaandel van de Surinaamse krijgs macht en inspecteerde zij de erewacht. In het luchthavengebouw werden de leden van de Surinaamse raad van ministers en het corps diplomatique aan haar voorge steld. K Tijdens een persconferentie in zijn woonplaats Capelle aan de IJssel zei ir. Manusama gisteren dat de Zuidmolukse leidérs zullen blijven proberen ook de jon geren in toom te houden, die wellicht nei gingen zouden kunnen vertonen tot ge welddadige acties (nu ook hun oudere lei ders zich zo krachtig verzetten tegen het regeringsbeleid inzake de Zuidmoluk- kers). „Maar ook de Nederlandse regering heeft niet altijd alle Nederlanders volledig in de hand”, zei Manusama. „Men moet ook niet van ons verwachten dat wij wel al onze mensen in de hand kunnen houden”. Gisteravond hebben de Surinaamse pre sident en zijn vrouw hun Nederlandse gas ten in het presidentiële paleis een galadi ner aangeboden. De Surinaamse president zei in een toe spraak tijdens het diner dankbaar te zijn dat de koningin eraan heeft meegewerkt dat zij het eerste staatshoofd is dat een officieel staatsbezoek brengt aan de onaf hankelijke republiek Suriname. Hij voeg de eraan toe dat men in Suriname moeite heeft met het begrip „buitenlands staats hoofd” als het koningin Juliana betreft. Hij vertelde dat tijdens de voorbereidin gen voor het bezoek vaak gezegd was: „Het is toch het bezoek van dè koningin.” De president wees erop dat de koningin stimulerend heeft meegewerkt „aan de ontwikkeling van Suriname op weg naar zijn algehele zelfstandigheid”. Soms be- “J De regering van de Republiek der Zuid-Molukken in ballingschap licht de tegen-nota toe. Op de foto v.l.n.r. voorlichtingsfunctionaris Dolf Lilipaly, RMS-president Ir. J. A. Manusama en RMS-minister van buitenlandse zaken Mr. Usman Santi. Koningin Juliana en prins Bemhard verwelkomd door president Ferrier en zijn vrouw op het vliegveld Zanderij. ZATERDAG 11 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 8.03 uur onder 17.46 uur Maan op 9.38 uur onder 22.54 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.14 uur en 18.30 uur Laagwater 2.00 uur en 14.23 uur PARAMARIBO (ANP). In Paramari bo zijn gistermiddag duizenden mensen op de been geweest om koningin Juliana en prins Bernhard te begroeten aan het begin van hun eerste staatsbezoek aan de republiek Suriname. Langs de ongeveer vijftig kilometer lange route van het vliegveld Zanderij naar Paramaribo ston den in de dorpen tientallen mensen langs de weg te zwaaien met hoofdzakelijk Su rinaamse vlaggetjes. De koningin zei in haar antwoord dat het in Nederland zeer wordt gewaardeerd dat het eerste staatsbezoek dat president Fer rier ontvangt het Nedèrlandse is. Zij zei verder onder meer dat het voor iedereen een bijzonder moeilijke opgave is zich aan te passen aan de veranderende omstandig heden en de beperktere economische mo gelijkheden van de tweede helft van de twintigste eeuw en die van de eenentwin tigste. „Wij zullen voortdurend met elkan der moeten leven. En overal ter wereld zal ook de enkele mens aansprakelijk moeten zijn voor zijn eigen aandeel in de welvaart en het welzijn in de samenleving - in de kleine en de grote”, aldus koningin Juliana. als fabrieksarbeider in Nederland werkte, heeft volgens de Utrechtse politie bijna drie weken dood in zijn bed gelegen in een Utrechts pension voor iemand iets in de gaten had. Dat er iets niet pluis was, kwam jal_ woensdag aan het licht toen de pension-jgp, houdster de lakens wildé verschonen. Zij D' kon de kamer niet in. Daarop werd de deui geforceerd. De politie sluit een misdrijl uit; de man had zich in december bij. zijn werkgever ziek gemeld wegens hart- enk]e( maagklachten. Volgens de politie is deLaej man omstreeks 20 januari overleden. F ien ust eni O.Q Q -2 -2 -3 -2 -1 -1 -2 -2 -1 -1 1 15 7

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 2