Voorwaardelijke veroordeling Kappler overleden 1 voor Winnie Mandela 3 Advocaten weigeren J cliënten aan Ethiopië is mogelijk dagbladen goed In rapport State Department: Soeharto praat verbod zeven dissidente „Formele oorlogsverklaring 99 ONTVLUCHTE OORLOGSMISDADIGER SHYLOCK MINISTER VAN VOORLICHTING VAN SOMALIË: Israel fors beknot Webster directeur FBI KREUPEL Indonesië VERGETEN I I I I Sinaasappel-export Inlichtingendienst erkozen VS wordt verbeterd is gisteren n 2 3 VRIJDAG FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND 1 0 19 7 8 land bereid is enige druk op Israel uit te oefenen. F (Van onze redactie buitenland) LONDEN, HAMBURG, JERUZALEM. Premier Callaghan heeft de Egyptische president Sadat Britse steun toegezegd voor een „soepe le benadering” van de onderhandelingen tussen Israel en Egypte. Callaghan voegde daaraan toe, dat de Egyptische president zich „constructief” opstelde en scheen daarmee aan te duiden, dat Enge- stering ■odslaste- ar liefde” an dat er at comité istitie ge- gaat om dt verbo- ht. Vorig en onder- van Jus- •eden niet nog niet nbraak besprek Vals diefstal melweg Doden JM r trijfël door Nico Scheepmaker ri KAPPLER toe voor soepele benadering Resident Sadat in gesprek met premier Callaghan (rechts). l Israel zal mogelijk zijn delegatie naar 1978 geen nieuwe vestigingen in bezette BELEID MENSENRECHTEN T ISRAEL GEKRITISEERD Toen de acteur de volgende ochtend uit zijn roes ontwaakte en hoorde dat er men sen waren gearriveerd die bezorgd naar zijn gezondheidstoestand kwamen infor meren, zorgden zijn vrienden ervoor dat hij bliksemssnel werd omgetoverd in een invalide. Zijn gezicht werd wat wit ge maakt, zijn arm in verband gezet en de kamer werd in het halfduister gelaten, zodat de bezoekers geen bedrog vermoed den toen zij werden binnengelaten. Ook. wekte het geen enkel wantrouwen toen Kean in verbazend korte tijd weer in Drury Lane op het toneel verscheen. Het publiek werd verteld, dat Kean zoveel res pect voor zijn publiek had en zoveel dank baarheid verschuldigd was tegenover zijn publiek, dat hij had besloten om het risico van een verergering van de kwaal te ne men en met zijn arm in verband verder te spelen. Dldenzaal reemd op betrad en liggen die ■stigjarige de con té hebben ats te ste- euvre rol- huis werd een been nd werkte, litie bijna s hart- litie is rieden. WASHINGTON (UPI). De commissie herkozen, o0r de inlichtingendienst van de Ameri- aanse Senaat heeft gisteren een wetsont- worden 311 besprekingen zoals Egypte doet is en gevaarlijke manoeuvre die het algehe- B vredesproces zou kunnen bedreigen.” De Israëlische minister van Buitenland- e Zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren in Geen van de partijen die strijden om de Ogaden wilde gisteren veel details over het verloop van de gevechten kwijt, hoewel Mogadisjoe en Addis Abeba beide over winningen opeisten. Volgens gezaghebbende westerse diplo matieke bronnen hebben de Verenigde Staten met steun van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië de Sovjet-Unie gewaarschuwd dat een Ethiopische mili taire actie in Somalië de hoorn van Afrika het toneel kan maken van spanning tussen oost en west. De vijf westerse landen zijn overeengekomen hun huidige wapenem bargo tegen Somalië te herzien zodra Ethi opische militairen Somatisch grondgebied betreden, aldus de diplomaten, die abso luut onbekend wensten te blijven. Zij menen dat de Russen, Ethiopië en de Cubanen, wier aantal in Ethiopië op 5.000 militairen en adviseurs wordt geschat, doordrongen zijn van de gevolgen die ëen poging om Somalië binnen te vallen kan hebben. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Vance heeft inmiddels zijn bezorgdheid over de aanwezigheid van de Cubanen kenbaar gemaakt. De VS zullen hierover contact opnemen met Havana. Ethiopië heeft gisteravond via zijn am bassade in Londen ontkend dat het op dit moment wapens van Israël ontvangt. Een woordvoerder van de ambassade gaf een verklaring uit waarin de Israëlische rege ring ervan wordt beschuldigd een leveran tie van munitie die enige tijd geleden plaatsvond, te gebruiken om politieke chantage te plegen. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken Mosje Dajan had maandag in Zürich een Israëlische radioverslaggever verteld dat „wij wapens aan Ethiopië ver kopen. We hebben al jarenlang een samen werking met Ethiopië”. Hij was met hulp van zijn vrouw Anne- liese en de Westduitse neo-nazi’s ontvlucht uit een militair ziekenhuis in Rome. Daar na was hij naar West-Duitsland gesmok keld. Italië vroeg om Kapplers uitlevering, maar de Bondsrepubliek gaf niet toe. Dat had een minder goede invloed op de betrekkingen. Met de dood van Kappler is een eind gekomen aan het delicate geschil tussen Bonn en Rome. Kappler werd in 1948 door een Italiaans militair gerechtshof tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld voor de terechtstel ling van 335 gijzelaars in de omgeving van Rome. Het grootste deel van zijn gevan genschap bracht hij door in de gevangenis van Gaeta, tot hij in 1976 met ingewands- kanker werd overgebracht naar een mili tair hospitaal. Op 15 augustus van het vorig jaar ont vluchtte hij met de hulp van zijn vrouw Anneliese, met wie hij in de gevangenis was getrouwd. Volgens de eerste berichten zou mw. Kappler haar man die toen nog maar 44 kilo woog in een koffer het ziekenhuis hebben uitgesmokkeld, maar reconstructies en de onthullingen van mw. Kappler maken het meer aannemelijk dat Kappler met behulp van alpinistenuitrus ting uit een raam was getakeld. 15 augus tus was een dag die voor een ontvoering erg geschikt was. Op deze algemene feest dag lette de politie in Rome uitsluitend op verkeersongevallen. Daarom werd Kap plers vlucht pas ontdekt toen hij al hoog en breed in West-Duitsland zat. schouw wordt genomen bij het toewijzen (an Amerikaanse militaire of economi sche bijstand. een van NAIROBI (UPI). Somalië heeft Ethi opië gewaarschuwd dat het de oorlog in de hoorn van Afrika zal uitbreiden door geregelde troepen in te zetten om het hoofd te bieden aan het Ethiopisch offen sief in de Ogaden-woestijn. Het had giste ren al eerder aangekondigd dat het had besloten tot een algehele mobilisatie van de burgerbevolking. De Somalische mi nister van Voorlichting Abdikasim Salad Edmund Kean, die eigenlijk Edmund Carey heette, werd geboren op 12 maart 1787 en overleed op 15 mei 1833. Hij werd dus 46 jaar. Hij was een van de beroemdste Shakespeare-vertolkers: Shylock, Richard III, Hamlet, Othello, Jago, Macbeth, King Lear, hij heeft ze allemaal gehad. Hamlet speelde hij al toen hij 14 jaar was, nadat hij reeds op 7-jarige leeftijd had bewezen een goed acteur te zijn. Toen hij zeven jaar was, werd hij namelijk door een paar mensen die zich dat konden veroorloven en die iets in hem zagen, naar school gestuurd. Maar in plaats van naar school te gaan, monsterde hij als kajuitjongen aan op een schip. Hij ontdekte echter al snel, dat dit nog erger was dan een school, dus toen het schip Madeira aandeed, veins de hij zowel doof als kreupel te zijn en dankzij zijn vaardigheid als komediant, slaagde hij erin de dokters te misleiden. De fout die Franck van Erven heeft gemaakt is, dat hij om 10 uur ’s avonds braaf vanuit zijn huis zijn directeur in Amsterdam verwittigd heeft van zijn ver zuim, in plaats van voor te geven dat de paarden van zijn rijtuig op hol waren geslagen, waardoor het rijtuig was omge kieperd en zijn arm uit de kom was ge schoten. Zijn collega’s in Leeuwarden vreesden al dat hij een ongeluk had gehad, dus zij waren rijp voor elke smoes in die richting. Ik vrees dat Franck van Erven op die manier nooit een Edmund Kean wordt. Franck van Erven was niet de eerste in de theatergeschiedenis die vergat dat hij moest optreden. Het is een soort vergeet achtigheid die boekhouders en machine bankwerkers zelden overkomt („hallo?, ja baas, sorry, maar ik was totaal vergeten dat ik vandaag moest boekhouden”), maar die bij het toneel niet onbegrijpelijk is. De acteur moet een goede boekhouder zijn om het allemaal nauwkeurig bij te kunnen houden, want de ene dag speelt hij in Amersfoort, de volgende dag in Zaandam, dan is hij een avond vrij en de daaropvol gende dag moet^ hij weer naar Leeu warden Maandagavond om tien uur ontdekte de Vlaamse acteur Franck van Erven dat hij om 8 uur met het Publiekstheater het stuk „Vuile handen” van Jean Paul Sartre had moeten spelen in de Harmonie in Leeu warden. Hij zat op dat lucide moment thuis, in België. Zijn collega Henk van Reijen had zijn rol inmiddels, met het tekstboekje in de hand, al van hem overge nomen, en zo’n stuk wordt er dan voor het publiek alleen maar beter op, zoals een elftal dat met tien man de wedstrijd uit moet spelen juist dan vaak over onvermoe de krachten blijkt te'beschikken 0 dis en zijn parijs en tenslotte naar Rome. en op een ~t voor een et militaire overleg in Cairo terugtrekken eenkomen. Is Egypte vasthoudt aan het uistellen van gesteld om e hervatting daarvan. Dit heeft een rege- in Grieks- ingsfunctionaris in Jeruzalem gisteren vesties Cy- neegedeeld. „Een kunstmatig vertragen - 1 1 V. en fysieke en psychologische druk tijdens on dervraging, en gevallen van wreedheid door individuele ondervragers kunnen niet uitgesloten worden geacht, aldus het document. klacht en zonder vorm van proces, en enkele politieke gevangenen zijn onder worpen aan een wrede, onmenselijke en onterende behandeling”. De Verenigde Staten en de Filippijnen zijn momenteel in onderhandeling over de toekomst van de twee Grote Amerikaanse militaire bases in het land, de luchtmacht basis Clark en de maringbasis Subic Bay, de enige nog overgebleven Amerikaanse militaire aanwezigheid in Zuidoost-Azië. Over Indonesië staat in het overzicht dat het hardnekkigste probleem van de men- senrechteii is de voortdurende detentie zonder vorm van proces van meer dan 20.000 mensen die in verband zijn gebracht met de mislukte communistigche staats greep van 1965. funktionarissen in Washington wordt ge zien als onnodig irritant voor de buiten landse betrekkingen, bevat enkele openlij ke berispingen aan het adres van Israel. Gesteld wordt dat de Israëlische regering de mensenrechten schendt van bepaalde mensen die wonen in de bezette Arabische gebieden. „Onder het militaire regime dat in de bezette gebieden heerst zijn bepaalde nor male waarborgen van de mensenrechten, die in Israel zelf als gebruikelijk worden beschouwd, tenietgedaan om veiligheids redenen”, aldus het overzicht. Er is weliswaar geen bewijs dat bewe ringen over wijdverbreid gebruik van marteling in de bezette gebieden onder steunt. Maar het toepassen van extreme I Een van Franck van Ervens collega’s, de Engelsman Edmund Kean, vergat een keer dat hij Shylock („De Koopman van Vene tië”) moest spelen in het Londense Drury Lane Theatre. Kean was tien mijl buiten Londen gaan eten met vrienden, dronk te veel (wat hij wel vaker deed, al belette het hem nooit op het toneel te staan) en vergat de tijd. Bovendien zou hij niet in staat zijn geweest te spelen. Zijn vrienden, bang voor een schandaal, stuurden Kean’s knecht met een leeg rijtuig naar Drury Lane, waar hij moest vertellen dat de paarden op hol waren geslagen, waardoor het rijtuig was omgeslagen en Kean’s schouder was ontwricht. De manager van het theater stelde het publiek op de hoogte, dat aanvankelijk zijn ongenoegen had geuit over het wegblijven van de acteur, maar dat ongenoegen sloeg na die medede ling om in deelneming. Edmund Kean won eerder aan populariteit, door dit „onge val”, dan hij aan populariteit verloor. VCrkOOp *nrechten *n de landen die Amerikaanse de verkoop aan banden erkoop van ler dan 6.2. evig. leder- iwitserland ein 1.— aebben van smaakt. Zo Westduitse >rig jaar om stig uit een oslowaakse ie Pravo” ikt van het en die vak- ;che organi- chten. Deze bestuursli- ;n hun mei- r het volk sche maat- lagenet doeltreffender moet maken en «ischuldigen tegen misbruik moet be- rhermen. :estien tot I e officier Zij wor- inbraken, •uitmaak- deren ter in beslag nieuwe nederzettingen binnen militaire kampen toe te staan. De negen landen van de Europese Ge meenschap hebben woensdag de brief van president Sadat beantwoord, waarin deze j hen vraagt hun invloed bij Israel aan te wenden om tot een snelle en rechtvaardige oplossing van het Midden-Oosten-conflict te komen en hun standpunt te verduide lijken. Deze brief, zo werd van gezaghebbende zijde meegedeeld, voegt niets toe aan de verklaring, die de negen na de Londense J topconferentie van eind mei over het Mid- den-Oosten publiceerden. In deze verkla- ring wordt niet met zo veel woorden ge- pleit voor een terugtrekking van de Israeli- I sche bezettingstroepen uit alle gebieden en erkenning van het recht van het Palestijn- se volk op zelfbeschikking. TEL AVIV APNa de berichten uit Europa over inspuiting van si naasappelen met kwik heeft de Israë lische marktorganisatie voor zuid vruchten de uitvoer van dat ooft met ongeveer 40 percent beknot, aldus is door deze organisatie gisteren mee gedeeld. Israel wilde per week 2,6 miljoen kratten per week naar Europa zen den, dit is thans gedaald tot ongeveer 1,5 miljoen kratten. De woordvoerder gaf niet rechtstreeks toe dat de ver mindering van de export het gevolg was van de kwikinspuitingen maar zei „dat de export elke winter vari eert”. Door de gedaalde uitvoer doet men ook kalmer aan met de pluk der vruchten totdat de Europese vraag weer aantrekt. er en Wa- tosnelweg jende persconferentie. „Als er aan de an- Deze iere (Israëlische) kant de juiste opvattin- -11-1- nd. i de Maas- len bestaan”, zei hij, „kan er in één week toekomst 5611 overeenkomst worden bereikt”. Hij en van del ivas van mening dat een doorbraak in de neerleich pnderhandelingen nog steeds mogelijk er lang en ;n gekost. Zuid-Korea heeft eind vorig jaar een groot aantal politieke gevangenen vrijge laten, maar er vinden nog steeds arresta ties plaats en de veiligheidstroepen heb ben het toezicht van anti-regeringsgezinde politieke activiteit verscherpt, aldus het overzicht. Een groot aantal landen, en met name Brazilië, heeft vorig jaar hulp van de Ver enigde Staten geweigerd na de publikatie van de eerste stand van zaken rond de mensenrechten. Landen die op grote schaal worden beschuldigd van schendin gen van de mensenrechten, zoals Zuid- Afrika en Oeganda, ontvangen geen hulp van de Verenigde Staten en komen niet in het overzicht voor. Het grootste deel van het rapport is in zeer voorzichtige bewoor dingen gesteld. Kritiek is ook gereserveerd voor Indone sië, Zuid-Korea en de Filippijnen. Volgens het rapport heeft de regering van de Filip pijnse president Marcos, ondanks een lich te versoepeling in de laatste maanden, geen echte stappen gezet naar „het herstel van een democratische regering of de uit banning van ernstiger inbreuk op indivi duele rechten”. Het voegt eraan toe: „Een- kele mensen op de Filippijnen zijn voor vele jaren gevangengezet zonder aan- Dit wegens het tweemaal overtreden van een bepaling die het haar onder meer verbiedt zonder toestemming mensen te ontmoeten en aan onwettige sociale bij eenkomsten deel te nemen. Als verzach tende omstandigheid merkte de rechter aan dat de overtredingen zich hadden voorgedaan kort nadat zij in mei vorig jaar BLOEMFONTEIN (Reuter). De militan te zwarte Winnie Mandela, de 43-jarige echtgenote van de zich in gevangenschap bevindende zwarte nationalistische lei der Nelson Mandela, is gisteren in het Zuidafrikaanse Bloemfontein tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van tweemaal zes maanden met een proeftijd van vier jaar veroordeeld. (Van onze redactie buitenland) SOLTAU/ROME. Het ministerie van Justitie van de Westduitse deelstaat Ne- dersaksen heeft bevestigd dat de zeven tigjarige oorlogsmisdadiger Herbert Kappler gisteren in zijn woonplaats Sol tau is overleden. Kappler leed al lange tijd aan kanker- was en hij had begrip voor de veilighèids- naatregelen die Israel wenste. Maar toen Sadat gevraagd werd hoe ang hij nog door zou kunnen gaan met nunsiotl >°gingen een vredesovereenkomst te be- eiken, zei hij: „Het is duidelijk dat er aan lussay, dieyies grenzen zijn.” President Sadat had gisteren in Ham- >urg een gesprek met bondskanselier !gen in een ;cbmi(jtpresident Scheel en minister van iets in buitenlandse Zaken Genscher. Hij heeft WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse State Department heeft zijn jaar lijkse overzicht gepubliceerd van de men- Hassan vertelde verslaggevers later dat hij niet de mogelijkheid kon uitsluiten dat Somalië aan Ethiopië formeel de oor log zal verklaren. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren de benoe ming bevestigd van rechter William Web ster tot directeur van het bureau van de federale recherche FBI. De benoeming geldt voor een termijn van tien jaar. Webster, rechter bij het Amerikaanse hof van beroep, werd voorgedragen nadat president Carters eerste keus, federaal districtsrechter Frank Johnson, zich om gezondheidsredenen had teruggetrokken. Hij wordt de opvolger van Clarence Kelly die op 15 februari aftreedt. kuip krijgen. Het overzicht is in de meeste 'an de 105 gevallen in voorzichtige be woordingen gesteld, maar het bevat kri tiek op bondgenoten als Israel en de Filip pijnen. Het 426 pagina’s tellende docu ment moet nog naar het Congres op grond 'an een wet uit 1976 die vereist dat de kaliber !land van de mensenrechten in ogen- Sommige advocaten geven voor hun weigering „gezondheidsredenen” op ter wijl anderen openlijk zeggen dat ze de verdediging toch niet naar behoren kun nen voeren en dat ze niet willen optreden „als een scherm voor het Russische rechts systeem”. Mevrouw Kalistratova deed deze mede delingen op een persconferentie die door de groep was georganiseerd. Ze vertelde verder dat de vrouw van dr. Orlov maan dag j.l. te horen had gekregen dat haar man was beschuldigd van anti-Russische opruiing en propaganda. De autoriteiten deelden haar mee dat zij binnen vijf dagen een Russische advocaat voor haar man moest zoeken, terwijl zich een Britse advo caat had gemeld die Orlov wilde verde digen. Mw. Kalistratova die zeventig jaar is, zei dat de groep voor de verdediging buiten landse advocaten wil omdat „dat beroep in de Sovjet-Unie niet vrij is”. Ze zei dat advocaten alleen met speciale permissie van de autoriteiten dissidenten mogen ver dedigen. Van de ruim duizend Moskouse advocaten hebben er maar ongeveer hon derd zo’n permissie. In geen enkel Rus sisch wetboek wordt overigens van zo’n permissie gerept. Volgens mw. Kalistrato va heeft de KGB wat dat betreft veel te zeggen. JAKARTA (Reuter). De Indonesische president Soeharto heeft verklaard dat Indonesië in groot gevaar zou zijn beland als de regering niet zeven dagbladen had verboden gedurende de recente onrust on der de studenten. De president zei de maatregel bedroe vend te vinden maar geen andere keus te hebben gehad in het belang van het land. „De nationale pers zou zich moeten ont doen van de illusie van vrijheid om de vrijheid. Dit is een luxe die de natie zich nu niet kan veroorloven,” aldus Soeharto. De president deed deze uitspraken bij de onthulling van een nationaal persmonu ment in Solo op midden-Java. naar Oranje Vrijstaat was gezonden en zich daar toen nog vreemd kon voelen. Tegen uitspraak en veroordeling zal be- roen wordnn aangetekend. Acht zwarte Zuidafrikaanse dansers hebben in Canada politiek asiel aange vraagd omdat zij bang zijn dat zij in de gevangenis zullen worden opgesloten als zij naar huis terugkeren, zo heeft een van de leden van de theatergroep gisteren la ten weten. De groep heeft meegespeeld in een show „twee gezichten van Afrika” welke kritiek op het Zuidafrikaanse bev-ind bevat. Zuid-Afrika gaat zelf raketten maken als gevolg van het VN-embargo op de levering van wapens, zo is officieel in Pretoria meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De advocaten in Moskou wijzen de een na de ander verzoeken af voor de verdediging van de drie gevangen leiders van de zgn. Helsinkigroep: dr. Joe- ri Orlov, Alexander Ginzburg en Anatoli Stsjaranski. Dit heeft mevrouw Sofia Ka listratova, zelf advocaat en lid van de groep meegedeeld. De Helsinkigroep ziet toe op de naleving door de Sovjet-Unie van de akkoorden van Helsinki. Callaghan zegt Egypte steun Het rapport van dit jaar, dat opnieuw tioor enkele hooggeplaatste regerings- I iets in de^ujj.enjan{jse zafcen Genscher. Hij heeft vas, kwam|jaarna Op een persconferentie de Bonds- e pension repubiiek geprezen. honen. Zii rd d 1 d I Dat land, zei hij, behoorde tot de eerste r h -’steuners van „mijn geheiligde missie naar n n?1.® rlJ Jeruzalem” en had onderkend, en dat ook )erublJ4Z1JE uitgedragen, „dat het Palestijnse pro- e%]eem centraai stond in het Arabisch-Is- d{ -aelisch geschil.” Sadat is tot vanmorgen in Berchtesga- len in de Beierse Alpen gebleven om wat ■ust te nemen. Hij gaat nog naar het Oos- enrijkse Salzburg, naar Boekarest, naar Dit scheen het doel te zijn van Sadats Bliksembezoek aan Londen, waar hij ge- iurende anderhalf uur een gesprek had net premier Callaghan en minister van buitenlandse Zaken David Owen in een lonferentiekamer op de luchthaven leathrow. Sadat zelf zei weinig op de daarop vol- en van dit |iew York verzekerd dat Israel tot oktober nensen om erloren 106 Arabische gebieden zal stichten. Tegen rominente leden van een overkoepelende ereniging van belangrijke joodse organi- aties in dê<VS maakte hij echter de beper- GeiSCr dat deze verklaring slechts geldt voor estigingen „buiten militaire kampen”, n de Hon- laarmee verwierp hij het Amerikaanse jrd een gei- erwijt dat de Israëlische regering 20.000 liter elofte schond door de vestiging rde enkele- van zeven iële cijfers »erp ingediend dat het Amerikaanse spio- en 99,6 per il. Het op- >ercent.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3