KRITIEK OP GEHEIME OVEREENKOMST VAN PTT MET Z.-AFRIKA B n Gevechten in Beiroet Vlucht na meer dan 100 slachtoffers noodlanding V rachtwagenchauf f eur ontvlucht Turkije L eisen Goldschmeding ’n huis vol muziekplezier Heroverweging asielbeslissing gevraagd Schaefer is Plunderingen in ingesneeuwde gebieden in VS Hoop op haringvangst in 1978 blijft bestaan „Licht lijsttrekker in Amsterdam gloort bij overleg metaal-cao” Damiate Pers o 1 IJmuider Courant goldschmeding Probeert u die Bose901~lll boxen thuis maar even uit! 0 heeft een muzikaal aanbod voor u: I SPI VORIG JAAR TOCH GOED VOOR VISSERIJ NA BESCHULDIGING VAN SMOKKEL Russische spionage in Canada geconstateerd UITWIJZING PAKISTANEN Terlouw verwacht botsing CDA-VVD Toch goed jaar Zes jaar voor overval 4 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 FEBRUARI 1 O VRIJDAG V I y Haarlem, Grote Markt 8 Telefoon 023 - 32 48 80 DEN HAAG (ANP). Het product schap voor vis en visprodukten wil vóór 1 mei weten, op welk vangstquotum voor haring Nederland per 1 juni kan rekenen. Op voorstel van redersvertegenwoordi- ger N. Parlevliet besloot het produkt- schapsbestuur in zijn gisteren gehouden vergadering, de Nederlandse minister van Landbouw en Visserij hiernaar te vragen. I II I SiTUÏTl tUWTB'TESTED in’t hart van de muziek ifll c leger en leden van christelijke milities. (ADVERTENTIE) Istanboel en 0,70 145,- B 5 speciaalzaken in Nrd-Holland Cl OTTAWA (Reuter). Canada wijst tien tot twaalf leden van de Russische ambas sade in Ottawa uit die beschuldigd wor den van deelneming aan spionage-acties. Dit heeft het Canadese persagentschap, dat regeringskringen citeerde, gisteren meegedeeld. De minister van Buitenland se Zaken, Don Jamieson, zal binnenkort een verklaring in het parlement daarover afleggen. ten de biologen dan maar zo snel mogelijk kenbaar maken, vond Parlevliet, die blijft hopen dat er ook in 1978 een Vlaggetjes dag zal komen. Officiële tellingen van slachtoffers wa ren niet beschikbaar, maar uit mededelin gen van ziekenhuizen en ooggetuigen viel op te maken dat sinds dinsdag meer dan 100 Libanezen en Syriërs om het leven zijn gekomen. Volgens een woordvoerder van de recht se nationale liberale partij van oud-presi- dent Camille Chamoun zijn onder de bur gerbevolking veel slachtoffers gevallen. De „tijger”-militie van deze partij leidt de strijd tegen de Syrische soldaten. Volgens ooggetuigen werd er gistera vond in Oost-Beiroet nog zwaar gevoch ten. De christelijke vice-voorzitter van het parlement, Michael Sassin, zou bij de ge-' vechten licht gewond zijn geraakt. On danks de reis van een Libanese delegatie onder leiding van minister van Defensie Fuad Boetros naar Damascus zijn Syri sche en Libanese regeringsfunctionaris sen er nog niet in geslaagd een nieuw bestand te bewerkstelligen. Volgens waarnemers hebben christelij ke extremisten, die vastbesloten zijn zich tegen de overheersing van de Syriërs te verzetten, tot de gevechten aangezet. De Syriërs, die zich steeds bewuster worden van hun rol als veiligheidsmacht, lijken op hun beurt voornemens te zijn de christelij ke militanten te neutraliseren. Verder leverden de Syriërs met tanks slag tegen soldaten van het Libanese leger in de Fayadieh-kazeme, vijf kilometer ten oosten van Beiroet, waar de gevechten het eerst uitbraken. In de dichtbevolkte chris telijke wijken werd melding gemaakt van felle straatgevechten. De bevelhebber van het christelijke gar nizoen in Fayadieh, kolonel Antoine Bara kat, heeft de Syriërs 24 uur de tijd gegeven hun beleg met pantserwagens op te geven. Hij heeft gedreigd met zijn 600 manschap pen een tegenaanval te openen als hieraan niet wordt tegemoet gekomen. Waarne mers vatten dit op als een teken dat de voedsel- en munitievoorraden in de kazer ne uitgeput raken. Profiteer van deze unieke kans Ontdek de prachtige ruim telijke weergave die in uw grammofoonplaten verborgen ligt Want met de 901-111 boxen wordt een deel van uw favonetef muziek direkt uitgestraald en een deel geref lekteerd over Z^Bi uw kamerwanden In dezelfde verhouding als dat in een konsertzaal gebeurt Zo krijgt u een natuurlijke, ruimtelijke muziekbelevmg Met 'n realistisch timbre en juiste plaatsbepaling van de instrumenten Een geweldige belevenis- Het systeem erachter heet Direct/Ref lecting het wereldberoemde Bose'-patent dat de Bose boxen onderscheidt van konventionele, direktstralende boxen Meerwaarde voor uw installatie Uw huidige versterker, samen met de nieuwe 901 wordt een ware .super" installatie Het rendement van de 901 is onderschrijven dan op dat moment. De Nederlandse vissers, vertelde de voorzitter, hebben met elkaar in het afge lopen jaar 276.455 ton opgehaald. Dat was meer dan in het voorgaande jaar, want toen was het 247.476 ton, maar het bracht wat minder op: 458,6 miljoen tegen 439,7 miljoen. De gemiddelde prijs per kilo zakte van 1,86 naar 1,66. Het aan tal p.k.’s motorvermogen waarmee gevist werd daalde van 402.000 tot 385.000. De haringaanvoer daalde van 50 miljoen (Van onze redactie binnenland) De vrachtwagen met si garetten staat nog steeds op een douaneterrein aan de Turkse grens. Dat bete kent voor Furness een for se schadepost. Het bedrijf kan al meer dan drie maan den niet beschikken over het transportmiddel, dat 150.000 gulden waard is. Verder heeft Fumess nog eens anderhalve ton uitge geven aan verblijfkosten van de chauffeur, bezoe ken van diens vrouw aan Turkije en reizen van Fur- ness-vertegenwoordigers naar de heer Plinck, dage lijkse telefoontjes e.d. ALKMAAR (ANP). D’66 fractievoor zitter Terlouw verwacht, dat gedurende de huidige kabinetperiode het tot een botsing zal komen tussen CDA en WD. Tijdens een spreekbeurt in Alkmaar heeft Ter louw gisteravond gezegd, dat de WD in een paar weken reeds ettelijke malen ge dwongen was af te wijken van haar pro gramma en/of haar principes. Terlouw noemde de problematiek van de netto-nettokoppeling, de ucn-motie van de regeringspartijen, de zaak-Agee en de gewijzigde opvatting inzake de huren. „We kijken met belangstelling uit naar wat het beraad over de noodzakelijke bezuinigin gen van de overheidsuitgaven zal opleve ren”, zei Terlouw. Volgens Terlouw bestaat er bij zijn frac tie weinig animo voor inpoldering van de Markerwaard. Het is de vraag of die inpol dering ten behoeve van de luchtvaart noodzakelijk is, zei hij. Schiphol heeft na melijk, zonder uitbreiding, voldoende ca paciteit om nog jarenlang toeneming van het luchtverkeer op te vangen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Ondanks de moeilijkheden in de visserij is 1977 voor velen in deze bedrijfstak toch een goed jaar geweest. Voorzitter B. de Jonge van het produktschap zei dit in de Nieuwjaarsrede die hij gisteren uitsprak. Hij was ervan overtuigd dat zijn gehoor dit op wat langere termijn beter zal kunnen DEN HAAG (ANP). De VVD-Kamer- leden mevrouw Kappeyne van de Coppel- lo en Nijpels hebben staatssecretaris me vrouw Haars (Justitie) gevraagd haar ne gatieve beslissing op een asiel-aanvraag van 35 Pakistanen in heroverweging te nemen. per maand per kwartaal per post per jaar per post HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning D vas' in d besi de en i wor naa I I G eila van doo mis Het war jini bro mei V mei ber van om doe ver pla: wei ke blei bes Bkj den te 1 R w w b: te d< T b< Eerder had een Canadese krant gemeld dat 12 leden van het ambassadepersoneel uitgewezen worden nadat de politie een uitvoerig spionagenet had ontdekt. Rege- rings- en politiewoordvoerders weigerden elk commentaar in afwachting van de ver klaring van Jamieson. Volgens de krant, „The Edmonton Jour nal”, probeerden Russische diplomaten kennelijk Canadese burgers er toe over te halen voor hen te werken. De Russische ambassade weigerde commentaar. NEW YORK. De door sneeuwstormen ge teisterde bevolking van het gebied aan de oost- d< w S( R ei ir gi n* d w Z .boe stoi plo me ma me: me: ave om tot 20,5 miljoen kilo, de gemiddelde kilo prijs voor de visser steeg van 1,57 tot 2,37. De totale uitvoer van vis en visproduk ten is het afgelopen jaar naar hoeveelheid met 0,8 percent gedaald tot 202.981 ton. De waarde steeg met een miljoen tot 716 miljoen gulden. De export van gezouten haring daalde van 29.375 tot 21.513 ton, de waarde daarvan verminderde van 64,5 miljoen tot 63,3 miljoen. De export van andere zeevis nam toe van 76.445 tot 92.787 ton, de waarde daarvan ging om hoog van 330,1 tot 344,4 miljoen. De mosselexport steeg van 40,1 miljoen tot 42,5 miljoen kilo, de waarde hiervan daal de van 40,8 miljoen tot 37,9 miljoen. De weersomstandigheden, waarin overigens wat verbetering is ingetreden, hebben de afgelo pen dagen zeker zeventig mensenlevens geëist De materiële schade wordt op minstens 100 miljoen dollar geschat. Luchtvaarmaatschappij- en hebben bijna 5000 vluchten moeten annu leren. was gedwongen het toestel op één stel wielen en een vleugeltip aan de grond te zetten omdat het andere stel wielen niet uitgeklapt kon worden. Hoe de heer Plinck erin geslaagd is uit Turkije te vluchten, is nog niet duide lijk, omdat het bedrijf nog geen contact met hem heeft gehad. Een vertegenwoor diger van Fumess is inmid dels naar Griekenland ge reisd om de chauffeur daar op te vangen. Het ministe rie van Buitenlandse Za ken heeft toegezegd er voor te zullen zorgen dat de chauffeur zo snel mogelijk kan beschikken over de pa pieren die hij nodig heeft om naar Nederland te kun nen reizen. Zijn eigen pa- BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie; 02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 ƒ215,- iosse nummers buitenland per kwartaal 5jaagaantie kust van de Verenigde Staten heeft nu ook met plunderingen te kampen. Plunderaars hebben het gemunt op de inboedels van verlaten huizen en winkelvoorraden. Alleen al in Boston werden meer dan 120 plunderaars gearresteerd. De directie van Fumess zegt te vrezen dat de vlucht van de heer Plinck, waar voor zij uit menselijk oog punt alle begrip heeft, voor hèt bedrijf schadelijke ge volgen zal hebben. Niet al leen vreest zij dat zij de lading sigaretten niet terug zal krijgen, ook vermoedt zij dat de actie van de chauffeur gevolgen zal hebben voor het hele Ne derlandse wegvervoer naar en door Turkije. Na de eerste onderhandelingsdag in de „tweede ronde” bleek een opmerkelijk punt dat de werkgevers bereid waren om in de CAO dusdanige openingen te creëren dat in de bedrijven zelf over de werkgele genheid kan worden gepraat. Een andere opmerkelijke zaak: de Industriebonden NW/NKV spraken niet meer over arbeid splaatsenovereenkomsten, maar over werkgelegenheidsbeleid in de onderne ming, een term die door de Industriebond CNV werd gelanceerd. Wamsteker: „Het zal mij een zorg zijn, hoe het wordt ge noemd.” In het overleg dat nu wordt gevoerd, wordt de hele metaal-cao betrokken. Werkgevers en -nemers hadden al eerder besloten de hele CAO te gaan herschrijven omdat zelfs deskundigen praktisch niet meer uit de teksten wijs konden worden. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Jan Schaefer wordt lijsttrekker van de PvdA in het gewest Amsterdam bij de komende gemeente raadsverkiezingen. Gisteravond besloot het gewestelijke bestuur hiertoe bij de vaststelling van de kandidatenlijst. Deze lijst moet alleen nog worden goedgekeurd door de gewestelijke vergadering. Tweede op de lijst staat oud-minister Irene Vor- rink. De wethouders Kuypers en Sinnige staan op de verkiesbare zesde en zevende plaats. Wethouder Pitt Treumann maakt weinig kans meer: hij staat niet bij de eerste 17 kandidaten, terwijl de fractie in de hoofdstad niet meer zetels heeft mo menteel. Wethouder De Cloe trok zich al eerder terug als kandidaat. pieren waren in Turkije in beslag genomen. Op 25 oktober van het vorig jaar kwam de heer Plinck met een lading siga retten, bestemd voor het Turkse staatsmonopolie, bij de grens van dat land aan. Een collega van hem vervoerde een identieke la ding. Beide chauffeurs hadden volgens het Rotter damse transportbedrijf al le vereiste papieren bij zich. Het staatsmonopolie beweerde echter de sigaret ten die de heer Flinke ver voerde, nooit besteld te hebben. Terwijl zijn colle ga zijn weg mocht vervol gen, werd de heer Plinck door de douane vastgehou den op beschuldiging van smokkel. Begin december sloot de douane het onder zoek af. De heer Plinck kreeg de mededeling dat hij zijn papieren kon terug krijgen bij de plaatselijke rechter van onderzoek. De ze dacht er echter anders over en gaf opdracht de Rotterdammer in hechte nis te nemen. Mede door toedoen van de Nederland se diplomatieke vertegen woordiging in Turkije kreeg de heer Plinck toes temming voor beperkte be wegingsvrijheid. Hij ver bleef na zijn vrijlating in 4- Passagiers van een Libische Boeing 727 vluchten hier weg van het toestel dat gistermiddag een noodlanding moest maken op het vliegveld van Ro me. Niemand raakte gewond. De piloot DEN HAAG/UTRECHT (ANP). De PTT heeft eind‘vorig jaar een overeenkomst' gesloten met Zuid-Afrika, die het mogelijk maakt op ongeveer 35 postkantoren in de belangrijkste steden van dat land geld op te nemen met de Nederlandse blauwe girobetaalkaarten. Dat staat in het blad „Sociaal Economisch Management” van de centrale van hoger personeel en de centrale van hogere functionarissen bij overheid en onderwijs. De PTT heeft tot dusver geen ruchtbaarheid gegeven aan deze uitbreiding. Volgens het blad veronderstellen verontruste PTT’ers dat dat niet voor niets is: „Binnen de PTT- organisatie bestaat nogal wat weerstand tegen een dergelijk akkoord met een land, dat door zijn apartheid flink wat emoties loswoelt. Juist in een periode dat andere instellingen zoals blanken hun relaties met Zuid-Afrika aan het inkrimpen zijn, gaat de PTT, een staatsbedrijf, in dat land opereren”. Een woordvoerster van de PTT zei desgevraagd, dat het bedrijf streeft naar een zo groot mogelijke klantenservice. Als er daarom behoefte aan bestaat in Zuid-Afrika geld op te nemen, probeert de PTT dat mogelijk te maken. „Hoe dat land politiek ligt, daar bemoeien we ons verder niet mee”, zei zij. Tot dusver kon met de girobetaalkaarten alleen geld worden opgenomen in landen van West-Europa, rond de Middellandse Zee, op de Antillen, in Suriname en in Indonesië. Zuid-Afrika is nog niet vermeld in het rijtje landen, waar de girobetaalkaarten te gebruiken zijn, achterop de kaarten staat dat. Bij de volgende druk, medio maart, zou dat gebeuren. De PTT wil ook dan pas de uitbreiding van haar service bekendmaken, aldus „Sociaal Economisch Management”. Volgens het blad is het evenwel nu al mogelijk bij de postkantoren in Zuid-Afrika met de blauwe girobetaalkaarten geld op te nemen, tot een maximum van zestig Rand (ongeveer 135 gulden). zo hoog, dat u met een 50 a 60 Watt versterker al hetzelfde effekt krijgt waar vroeger 250 a 300 Watt voor nodig was Al met een >15 Watt yersterker krijgt u geweldige resultaten in klank en volume Dat bespaart u forse investeringen in versterker apparatuur Test die boxen gratis thuis1 t Gaat tenslotte om het effekt in uw huiskamer Aarzel dus met U mag die 901-boxen rustig uitproberen Ze staan voor u klaar Wij leggen u uit hoe (simpel) alles werkt En u beslist binnen enkele dagen of u ze houden wilt Reeler kan het toch met7 Voorzitter De Jonge pleitte in zijn Nieuwjaarsrede voor herinvoering van de veilplicht voor vis. Nu zijn er vissers die hun vangst buiten de veiling om verhande len om overschrijding van hun quotum te camoufleren. Het staat wel vast, hoewel het niet te bewijzen is, aldus de voorzitter, dat het ontbreken van de veilplicht een ongunstige invloed heeft op de prijs. In vragen informeren beide Kamerleden of de afwijzing van deze asiel-aanvragen wel in overeenstemming is met de gedrags lijn die tussen de directie vreemdelingen zaken en de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland gebruikelijk is. Ook willen de Kamerleden weten op welke gronden de staatssecretaris tot haar negatieve beslis sing is gekomen. In het totaal hebben rond de honderd Pakistanen asiel aangevraagd in ons land. De aanvragen van de resterende Pakista nen zijn nog in behandeling. Van de genoemde 35 zijn er al enkelen teruggevlogen naar hun land. De haringvast in de Noordzee is nu nog, op grond van EEG-afspraken, verboden. Nederlandse visserij biologen hebben ech ter volgens de heer Parlevliet al gesteld, dat de huidige haringstand in die zee een totale vangst van 100.000 ton in 1978 nog wel rechtvaardigt. Die moet er dan ook maar komen, vond Parlevliet, en Neder land zou er een aandeel van 6.000 ton in moeten krijgen. Het internationale biologengezelschap dat de EEG-ministers bij hun quoterings- beleid adviseert, komt in maart bijeen om een standpunt over de Noordzee-haring- visserij te bepalen. Hun bevindingen moe- hotels in Ankara. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het licht gloort bij de CAO-onderhandelingen tussen indus triebonden en metaalwerkgevers. Zo vat ten de heren W. Wamsteker - namens de bonden - en A. Prins - namens de werkge vers - de resultaten van het overleg van gisteren samen. Vandaag zitten de partijen weer om de tafel. Mocht dat nodig zijn, dan wordt het overleg volgende week voort gezet. (Van onze redactie binnenland) BREDA. De Bredase rechtbank heeft gisteren een dertigjarige man uit St. Wille- brord veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. In november van het vorig jaar had hij een man met een geweer in de rug geschoten toen deze hem betrapte bij een overval - buit: 636,- - op een pompsta tion in Gilze-Rijen. De tweede betrokkene, een 52-jarige plaatsgenoot van de man, kreeg vier jaar cel. In beide gevallen werd de geëiste tbr niet opgelegd. De rechtbank achtte dat weinig zinvol. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ROTTERDAM. De in Turkije van sigarettens mokkel beschuldigde vrachtwagenchauffeur W. Plinck uit Rotterdam, die meer dan drie maanden in dat land werd vastgehou den, is woensdag naar Griekenland gevlucht. De werkgever van de heer Plinck, het Rotterdamse transportbedrijf Furness, had dat vernomen van het ministerie van Buitenland se Zaken, waarmee de chauffeur vanuit een Griekse grensplaats con tact had opgenomen. BEIROET (AP). Syrische leden van het Arabische vredesleger in Libanon hebben gisteren christelijke wijken van Beiroet met raketten en machinege weervuur bescho- ten. Het was de derde achtereenvolgende dag dat zich in de Libanese hoofdstad felle gevechten voordeden tussen Syrische soldaten, militairen van het geregelde Libanese ja 6-4 O

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4