E •Q Gemeente stagneert door onduidelijke opstelling VOOR BEHOUD WERKGELEGENHEID ng I Weldoener ers Bergingspoging ook vanmorgen mislukt blijkt oplichter Honderden ouders en kinderen op avond over voortgezet onderwijs laatste nieuws J 'ant ■HO Geen vertrouwen Renovatieplannen Oud-IJmuiden ANEN VEEL ANIMO VOOR HAVO, MAVO EN HUISHOUDSCHOOL tf 4 19 7 8 VELSEN-IJMUIDEN FEBRUARI 1 O VRIJDAG I 9 5 f (Van één onzer verslaggevers) GUERNSEY. Woensdagavond bleek al, dat de berging van het booreiland Orion tijdens springtij donderdagmorgen geen haalbare zaak zou zijn. De sterkste sleper van de Wijsmullervloot, de Typhoon, kon niet in Guernsey zijn en de bergers hadden de kracht van deze sleepboot van meer dan 14.000 pk hard nodig. De berging leek immers aanzienlijk moeilijker te zijn dan die van de supertanker Elwood Mead, die vier jaar geleden op ongeveer 800 meter afstand op de verraderlij ke rotsen van Guernsey had gezeten. Het booreiland Orion zat zó hoog op de rotsen, dat men er bij laagwater bijna heen kon lopen. 1 ÏX - I Directeur G. Wilmink ontvangt 4000 handtekeningen uit handen van mevrouw Dudmk. 11 enkelen Uitvoerige discussie ontstond er over het 16450 tend Feel belangstelling was er donderdagavond voor de voorlichtingsavond van de gemeente over het voortgezet onderwijs. Bezoekers tolden naar eigen keuze verschillende activiteiten bezoeken. Hier de forumdiscussie met leiders van de verschillende scholen. ti I enkomst l ■en in de blauwe van de ■rheid en nden van idonesië. aarten te t, zou dat :en, aldus gelijk bij emen, tot werken een goede nachtrust kon genieten. De eerste bergingsoperatie werd die avond door bergingsinspecteur C. Oudendijk van Wijsmuller afgelast na een aantal zware besprekingen met mensen van verzeke ringsmaatschappij en deskundigen. Het eerste springtij donderdagmorgen in alle vroegte zou men voorbij laten gaan, in afwachting van de Typhoon. Voor de man nen, die al vier dagen volop in de weer waren geweest om alles voor het karwei in gereedheid te brengen, betekende dat een „boerennacht”. Zij hadden al dagen ge beuld om de sleep voor te bereiden. Die voorbereiding had heel wat voeten Cor Oudendijk en zijn mensen ver trouwden de toestand op de ponton hele maal niet meer. De ponton was tijdens de beruchte stormnacht ruim een week gele den met zo’n vaart op de rotsen geknald, in de aarde. De ponton Federal, waarop het booreiland Orion ligt, is zwaar bescha digd door de harde, puntige rotsen die de kust van Guernsey vormen. De bak moest luchtdicht worden gemaakt om hem weer met samengeperste lucht drijfvermogen te geven, er moesten bevestigingsmogelijk- heden komen voor de trossen naar de slepers Groningen, Biscay Sky en later naar de Typhoon, maar daarmee was de bergingsploeg er niet. Ook op het boorei land zelf moest alles in gereedheid worden gemaakt voor een sleepreis zonder ponton. Voor dit karwei was wel moed nodig. Het grote olieplatform Orion op de wrak- geslagen ponton bood gevaren genoeg. Er dat hij zwaar beschadigd was. Bovendien heeft hij, eenmaal op de rotsen, nog bijna een halve draai gemaakt. De beschadigin gen waren zelfs zó groot, dat Wijsmuller het niet aandurfde alle sleepboten aan de ponton te laten trekken met de kans op breken van de ponton. Met de ponton zou men proberen vrijdag morgen bij hoogtij ook het booreiland naar open zee te slepen. Daar zouden pon ton en booreiland, dat er op vastgelast zat, worden losgesneden en zou de ponton tot zinken worden gebracht. Het booreiland kon dan verder worden gesleept en de ponton kon later weer boven water wor den gebracht en geborgen. Dat was ook de reden waarom besloten werd het booreiland niet met ponton en al te bergen. Het plan stond gisteren vast. De bevolking van Guernsey leefde ge weldig met de bergers van Wijsmuller mee. Het hele eiland was in de ban van het „rig”, zoals het in het Engels heet, en elke taxichauffeur vroeg of je een Dutchman was en of je voor de berging kwam. Ze herinnerden zich zelfs nog een aantal men sen die vier jaar geleden op ditzelfde rotsi ge eiland de Elwood Mead wisten te ber gen en de mannen van Wijsmuller werden als oude bekenden begroet. Ze horen nu bij dit eiland, dat al zoveel schipbreuken in de loop der eeuwen heeft meegemaakt. Dat de Elwood Mead er toen is afgekomen, gaf de eilandbewoners het rotsvaste ver trouwen dat het met het booreiland ook wel zal lukken. was nog altijd een kans dat de slagzij van de ponton te groot zou worden, waardoor de Orion alsnog zou kapseizen. Maar er moesten minimaal vier mensen van de bergingsploeg aan boord zijn om bij het laten zinken van de ponton het platform los te branden. ir een zo rika geld Ligt, daar itiek van notie van :ee en de iren. „We r wat het zumigin- il opleve- zijn frac- g van de die inpol- ichtvaart heeft na- lende ca ning van )-Kamer- e Coppel- itaris me- 1 haar ne- aanvraag veging te honderd i ons land, e Pakista- ).00 uur .30 uur (Van onze speciale verslaggever) GUERNSEY. De poging om het boor eiland Orion los te trekken van de rotsen van het Engelse Kanaaleiland Guernsey 'door de bergingsploeg van Wijsmuller, is mislukt. Toch is nog niet alles verloren. Het booreiland is niet omgesiagen, iets waarvoor men wel bang was. De ber- pngspoging moest rond zeven uur afge broken worden wegens een zware storm net sneeuwvlagen, die het eiland geselde. Zes mensen van Wijsmuller waren aan boord van het booreiland, dat op de aan stormende golven lag te rollen. Reddings ploegen van het eiland Guernsey wisten met vuurpijlen een lijn over te schieten, maar nadat de verbinding tot stand geko men was, haalde de reddingboot de zes mensen van boord. Eventueel zal tegen de avond opnieuw een poging gedaan worden om de Orion los te trekken. De sterke zeesleper „Typhoon” kon niet vastmaken, terwijl de „Biscay Sky” vroeg in de morgen op de rotsen was geslagen er. beschadigd werd. Ook de helikopter, die de operatie vanuit de lucht zou begeleiden en voor eventuele reddingen stand-by zou worden gehouden, moest wegens de storm naar Jersey terugkeren. Vrijdagmorgen in alle vroegte waren de mensen van Wijsmuller begonnen met de bergingspoging. Compressoren aan boord van het booreiland begonnen te draaien om het ponton waarop het eiland stond door het inpompen van lucht weer drijf vermogen te geven. Alles verliep volgens plan, hoewel het weer steeds slechter werd. Toen de helikopter onverrichterza- ke moest terugkeren en het onmogelijk bleek om de Typhoon vast te maken, werd besloten de poging op te geven. De Biscay Sky had door zwaar weer de rotsige bo dem geraakt, maar de schade lijkt niet al te groot. Hij deed aangifte bij de politie. De Rotterdammer had de Haarlemmer ge waarschuwd dat hij over enige tijd weer langs zou komen met unieke aan biedingen. De door de gemeente naar voren gescho ven coördinator Bert Ummels mag wat het wijkcomité betreft best blijven. Geduren de zijn proeftijd heeft hij blijk gegeven de belangen van de wijk optimaal te willen behartigen. Toch bestaat er bij het comité een zekere argwaan. Niet ten aanzien van Ummels maar eerder ten aanzien van de gemeente. Men veronderstelt dat Ummels van die zijde niet die medewerking krijgt die hij behoeft. Men zal zich daar met de gemeente over beraden. Blijkt die veron derstelling juist dan krijgt de gemeente de gelegenheid te beloven zich te beteren. Komt dat er niet uit dan bestaat de moge lijkheid dat het wijkcomité Ummels als nog laat zakken. Niet omdat de man niet zou bevallen maar omdat hij in zijn functi oneren door de gemeente zou worden geremd. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De bewoners van Oud- IJmuiden lijken gelaten af te wachten hoe alle plannen met betrekking tot renovatie of afbraak van hun woningen zich ont wikkelen. Zo die gelatenheid al niet dui delijk werd uit de geringe belangstelling voor de vergadering van het wijkcomité die donderdagavond werd gehouden in buurthuis De Brulboei, dan bleek die toch wel uit een vraag van één der weinige aanwezigen. „In welke staat zullen onze woningen verkeren als de plannen en pro cedures voor een paar zogenoemde proef- projekten zich in hetzelfde langzame tem po blijven ontwikkelen als momenteel het geval is?” De correspondentie die secretaresse me vrouw Elskamp-Stam met de gemeente had gevoerd had geen duidelijke antwoor den opgeleverd op zeer concrete vragen. Wanneer zou worden begonnen met de bebouwing van het kaalslaggebied? Zou den de huizen die daar hopelijk zullen verrijzen bestemd worden voor bewoners van Oud-IJmuiden? De gemeentelijke ant woorden reikten niet veel verder dan de vage belofte dat het wijkcomité op de hoogte zou worden gehouden van de gang van zaken. Vice-voorzitter Spijker kon met de overi ge aanwezigen alleen maar beamen dat een klein beetje goede wil en hoop onont beerlijk zijn om de moed niet te verliezen. Directeur G. Wilmink ontving de dames Dudink, Berghuis en De Haan op zijn kantoor. Hij mocht 4000 handtekeningen in ontvangst nemen van mensen die plei ten voor het behoud van werkgelegenheid. De heer Wilmink zei dat de directie haar uiterste best doet om zo min mogelijk werknemers de dupe te laten worden van de huidige crisissituatie bij het staalbe drijf. Beide deputaties werden begeleid door een grote groep aanhangers die zich voor het hoofdkantoor posteerden en de terug keer van de afvaardigingen met gejuich begroetten. Productiedirecteur B. de Heer ontving uit handen van de heren Kloosterman, Bontes en Gestel een petitie voor behoud van werkplaatsen op de afdeling Sporen- onderhoud. De heer De Heer merkte op dat het nooit de bedoeling van de bedrijfslei ding is geweest gedwongen ontslagen te laten vallen bij uitvoerende diensten. Wel merkte hij op dat de werkzaamheden van Sporenonderhoud in 1977 voor f7 miljoen werk had opgeleverd. Een beperkt deel daarvan (f 800.000,-j was door derden ver zorgd. ctievoor- rende de 1 botsing Tijdens seft Ter- WD in aaien ge- laar pro- Igens het de PTT- land, dat t andere pen zijn, (Van onze stadsredactie) HAARLEM. „Namens de gemeen te Rotterdam hebben wij de eer u enige geschenken aan te bieden”, aldus hoor de de bewoner van een huis in de Thorbeckestraat toen hij een hem on bekende bezoeker binnenliet. Voor 1978 is gepland dat er voor circa f5'/i miljoen werk zal zijn: Het perso neelsbestand zal daar door natuurlijk ver loop hierop worden aangepast. Verbouwereerd troonde de bewoner de gulle gever de huiskamer binnen, waar al ras bleek dat er voor de ge schenken betaald diende te worden. De Rotterdamse weldoener zette een lamp en een ls|ok gecombineerd met thermo meters op tafel die de prijs van 125 gulden moesten opbrengen. De bewo ner betaalde, maar achteraf besefte hij dat hij veel te veel voor de betrekkelijk waardeloze spullen gegeven had. meente in samenwerking met een verte genwoordigster van het wijkcomité zal worden uitgevoerd. Door de gemeente wa ren de heer T. P. Hoek en coördinator Ummels aangewezen als representanten van de gemeente. Diezelfde gemeente kon instemfnen met mevrouw G. Groen-Schol- ten als afgevaardigde van het wijkcomité. „Waarom”, zo vroegen de aanwezigen zich af, „twee gemeentefunctionarissen en één persoon uit de wijk?” Intussen is voor de 5 proefwoningen in de Bloemstraat, die door de gemeente wa ren „afgeschreven” omdat de renova- tiekosten 76.000,-) te hoog zouden zijn, Het zat de bergingsploeg van Wijsmuller toch allemaal erg tegen. Hoewel de wind op het eiland niet al te sterk is, maakten de inwoners van dit bijna subtropische eiland een winter mee zoals ze sinds jaren niet meer hebben gehad. Voor het eerst in vele jaren is er op dit vakantieparadijs voor Engelsen, Fransen en Nederlanders sneeuw gevallen. Tijdens de voorbereiding van de berging joegen telkens weer ijskou de windvlagen met stuifsneeuw over het booreiland, de sleepboten en de kleumen de bemanningsleden en bergingsploeg. Voor de bergingsploeg was het woens dagnacht een opluchting dat men na hard merleden anvragen gedrags- idelingen- ogenwerk willen de onden de ■ve beslis- Ook hier moesten bevestigingspunten voor de trossen komen en al die andere dingen worden gedaan die voor een sleep reis nodig zijn. Het doel van de voorlichtingsavond is, zoals de gemeente stelt, uitsluitend ouders te informeren over de verschillende categori eën binnen het onderwijs dat volgt op de lagere school. Om globaal enige informatie te geven werden om te beginnen in verschillende lokalen diaseries vertoond over respectievelijk het lager beroepsonderwijs en het algemeen vormend plus het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs, in het algemeen. Voorts Voordat vanmorgen de CAO-onderhan- delingen tussen de directie van Hoog ovens Umuiden en de vakbonden van start gingen, werden op het hoofdkantoor- I deputaties ontvangen van de Nederland se Vrouwenbond en de afdeling Sporenon derhoud. Beide afvaardigingen vertolkten hun verontrusting over de problematiek rond de werkgelegenheid bij Hoogovens. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De gemeentelijke voorlichtingsavond over het voortgezet onderwijs donderdagavond in het gebouw van de Technische School aan de Briniostraat heeft aan de verwachtin gen beantwoord. Honderden ouders en bijna evenzoveel kinde ren waren in het grote schoolgebouw te vinden, luisterend, discussiërend of op zoek naar informatie. In een geanimeerde sfeer kon ieder er het zijne of ’t hare vinden aan voorlichting over alle soorten voortgezet onderwijs die wordt geboden in Velsen en omgeving. De grote opkomst van belangstellenden toont wel aan dat de gemeente met de organisatie van dit soort avonden - de eerste werd vorig jaar gehouden - in de roos heeft geschoten. Blijft de vraag, en hierover bestaat her en der nogal verschil van mening, of deze voorlichtingsavond beperkt moet blijven tot openbare scholen en als uitzondering de LTS zelf als bijzonder neutrale school. toch nog een aannemer gevonden die het voor aanmerkelijk minder geld (max. 65.000,-) wel voor elkaar weet te boksen. Een bestek zal worden gemaakt en via het Landelijk Ombudsteam Stadsver nieuwing te Alkmaar worden voorgelegd aan het gemeentebestuur. Gemeentelijke plannen voor 7 andere woningen, die naar het oordeel van de gemeente wel gerenoveerd kunnen wor den, zullen worden uitgevoerd maar daar bij zal het wijkcomité een meebepalende stem hebben over de wijze waarop die renovatie dient te geschieden. Berging van Orion nog geen haalbare zaak werd door alle vertegenwoordigde scnolen een lokaal bezet, zodat geïnteresseerden met meer specifieke vragen daar hun licht konden opsteken. Voor behandeling van meer algemene punten diende weer het discussieforum, waarin schoolleiders - directeu ren of rectoren zo men wil - zitting hadden. Hoewel de belangstelling gelijk verdeeld was over de verschil lende manieren om geïnformeerd te worden, was duidelijk waar neembaar voor welke schooltypen ouders en de toekomstige leerlingen het meest interesse hadden en dat waren respectieve lijk de mavoscholen, de havo en de huishoudschool. De andere vertegenwoordigde scholen hadden het minder druk in hun „winkeltje”. Atheneum, gymnasium zowel als LTS, School voor Scheepvaart en Visserij en het buitengewoon voortgezet onder wijs kregen daardoor meer de kans tot wat persoonlijker ge- srpekken. Bij dit al konden de toekomstige brugklassers zich door toe komstige medeleerlingen in de aula laten voorlichten. Daar waren van alle scholen groepjes leerlingen aanwezig om hun visie op hun school over te brengen. Omdat de diverse activiteiten werden herhaald, had iedere bezoeker de gelegenheid om rustig een en ander bij te wonen, een gesprek te voeren of een kop koffie te drinken. Een aardige organisatievorm, waardoor niemand met onbeantwoorde vragen weer naar huis hoefde te gaan.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5