TNO HAALT FOSFATEN UIT MEST ILO somber over RAPPORT NATIONALE ZIEKENHUISRAAD: werkgelegenheid Karton-industrie Groningen gaat 853 mensen ontslaan Vervroegd pensioen via WWV ce NS’ers hielden vorig jaar 10.000 verlofdagen over SEN I i eenvoudig tussen de bedrijven door beurs deze week 1 3 R d hl 1 1 Hm F WEjln Wall Street keerde het tij F I INDUSTRIEBOND NKV: fe| 3 s i Sever Taunus ipé, bouwj Tel. 025 agpr f 2251 li 850 in 100/ 1 Capri leriaal sud Tl it kortir in 100/ ;g| mca I 1 wil ■hi /fggpwfetaBg 15 Z A T E R DAG FEBRUARI 19 7 8 1 I ECONOMIE Voorzuivering Begeleidingscommissie Massief Karton Industrie, de BMI. Hobbels RH (Van onze parlementsredactie) De Massief Karton Industrie, die voornamelijk in Groningen werk rdelen. I om i ng ing .ing Ideeënbeloning Voorspoedig jaar MDS Liever niet h UTRECHT (ANP) De toenemende werkbelasting is een belang rijke oorzaak van het verloop onder verpleegkundigen. Dat staat in het rapport „tekort aan verpleegkundigen”, van een werkgroep, die is ingesteld door het bestuur van de sectie ziekenhuizen van de Nationa le Ziekenhuisraad. Op basis van dit rapport zal het sectiebestuur binnenkort beleidsstandpunten formuleren. Omzetstijging 81**» cooper1’! geeft aan 2565 mensen, zal in de komende drie jaar 853 mensen verkeert i.p afstoten. Dat blijkt uit het gisteravond verschenen rapport van de Er »®*ei /sL Hst 3» li Geef Noord-Hdlai de ol het februari-nummer is uit! deze maand Special over de Westfriese Flora gedrukt in geuren en kleuren Het eerste tijdschrift gedrukt in geur! Vele andere, interessante artikelen die voor Noord-Holland van belang zijn. steeds toenemende werkbelasting I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) """'ll iwontfl* De Amerikaanse regering houdt het er zelfs op dat de winsten in geheel ’78 ten Hiertoe werd een bestaande zuiverings installatie in Overijssel omgebouwd en geautomatiseerd. Het onderzoek; dat nu bijna een jaar loopt, heeft uitstekende re sultaten opgeleverd: het fosfaatgehalte werd drastisch verminderd, terwijl de bio logische afbraak van de mest verder kon worden verhoogd. De toepassing van deze methode heeft ook het voordeel dat kalk goedkoop is, waardoor de kosten van de fosfaatverwij- dering laag kunnen blijven. Bovendien is Het langverwachte BMI-rapport is dit weekeinde al onderwerp van bespreking bij de vakbonden, die steeds op een „war me” sanering, dat wil zeggen, zonder ge dwongen ontslagen en alleen bij vervan- werkers uit en in Nieuweschans zullen de 171 mensen van De Dollard kunnen blij ven werken. deze beperkt tot de noordoostelijke staten van het land. minste even veel zullen stijgen als het bruto-nationaal produkt, waarvan de stij ging op 11 procent is gesteld. Ook alweer zeer positief dus. Dat de ondergrond van Wall Street der halve is verbeterd, is niet zo verwonder- De door TNO ontwikkelde methode hoeft niet beperkt te blijven tot particulie re installaties voor kalverdrijfmest, maar biedt ook goede perspectieven voor de Als er door de BMI niet was gesproken over een gezondmaking die zich uitstrekt over drie jaren (te rekenen vanaf 1 juli a.s.) dan zouden in de karton liefst 1300 mensen hun baan kwijtraken. Dit zou hebben bete kend dat meer dan de helft van de karton- arbeiders op straat kwam zonder begelei ding. Nu gaat het om plm. een derde mét begeleiding. De obligatiemarkt legde enige aarzeling aan de dag. Het koersbeeld bleef zo’n beetje hangen en de affaire bleef beperkt. Ook in de rente-ontwikkeling zat weinig beweging, getuige ook het uitblijven van 7,5 procent-pandbrieven op de markt, ter wijl de laatste staatslening van dit type toch alweer geruime tijd in de notering voorkomt. lijk. Maar het leed is nog niet geleden. Op korte termijn zullen nog een paar nare hobbels genomen moeten worden: de ont wikkeling van de handelsbalans en die van de inflatie. Gezien de vloed van prijsverho gingen in de maanden december en janua ri zou het prijsstijgingspercentage over januari wel eens tegen kunnen vallen en de strenge winter zou de olie-invoer, en dus het tekort op de handelsbalans, wel eens ongunstig kunnen beïnvloeden. Kortom, dat Wall Street voorzichtig aan deed in zijn opmars en na twee dagen van vaste stem ming alweer een stapje terug deed, is te begrijpen. Hoewel Amsterdam door de carnavals viering pas woensdag meer belangstelling trok, lag ook hier de ondergrond vrij vast. Vooral veel lokale fondsen lieten zich niet onbetuigd, gesteund door gunstige be- drijfsverwachtingen van de kopers. Dit was onder de verzekeraars op de eerste plaats Amfas, die op mededelingen van bedrijfszijde, ook over ’78 zeker tien pro cent meer te kunnen verdienen, van 102 gulden tot 107 gulden aantrok. Ennia kwam van 128 gulden op 135 gulden. centrale voor zuivering van andere mest- soorten en in het algemeen voor de zuive ring van fosfaatrijk afvalwater uit land bouw en industrie. TNO heeft dit onderzoek uitgevoerd in Megista-verband. Megista is een commis sie waarin een aantal landbouwonder- zoekinstituten en TNO zijn vertegenwoor digd. Deze commissie heeft tot taak onder zoek betreffende mest, gier en stank te coördineren. Bij het onderzoek is nauw samengewerkt met de Rijks Agrarische Uit enquêtes van de Ziekenhuisraad blijkt, dat het tekort aan verpleegkundi gen, uitgaande van de officiële norm, acht procent bedraagt. Dat percentage komt hoger uit als rekening wordt gehouden met de wens ‘van veel ziekenhuizen, de kwaliteit van de zorg te verbeteren. De grootste tekorten doen zich voor in Noord en Zuid-Holland en Utrecht: gemiddeld 9,2 procent. Een ander knelpunt is het weinig sta biele karakter van de personeelsbezetting. Voor een continue patiëntenzorg en een goede opzet van de verplegingsdienst is een evenwichtiger personeelsbezetting no dig en bij teamverpleging is het de bedoe ling dat een vast team van verplegenden verantwoordelijk is voor de totale zorg van een vast aantal patiënten. In de ziekenhuizen werken nog voorna melijk zeer jonge, vrouwelijke verpleeg kundigen. De terugkeer van oudere, ge huwde verpleegkundigen naar het zieken huis zou de stabiliteit volgens het rapport ten goede kunnen komen. Als zij de moge lijkheid tot bijscholing krijgen, zijn ze in veel gevallen bereid full- of parttime op wisselende tijden ook de minder gunsti ge binnen het dienstenschema te wer ken. Het verdient volgens de werkgroep aanbeveling, deze arbeidskrachten ook in te zetten op leidinggevende plaatsen. Neveda dessin 3175, afmeting ca 115x170 cm. Winkelwaarde 500,-. Deze prachtige prijs wordt iedere week beschikbaar gesteld door de Leidsche Wolspinnerij N.V., fabrikante van Neveda wol. U krijgt dan een compleet Neveda Hobbypakket met 100% zuiver scheerwol, een voorbeschilderd stramien en een duidelijke werkbeschrijving. Afvalwaterdienst in Arnhem, het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek en het In stituut voor Mechanisatie, Arbeid en Ge bouwen in Wageningen. Vooral bij de kalvermesterij speelt het fosfaatprobleem een belangrijke rol, door dat de kalveren worden gevoederd met melkpoeder dat vrij veel fosfaten bevat. Een aanzienlijk deel hiervan komt in de mest en de urine van de kalveren terecht. De drijfmest die vervolgens ontstaat bij De grootste tekorten doen zich voor in die delen van het land waar huisvesting het moeilijkst is. Ziekenhuizen in die re gio’s zouden volgense de werkgroep claims moeien leggen op woningen voor alleenstaanden. een bijdrage worden geleverd aan de be strijding van de werkloosheid. Volgens Gijsen hoeft een algemene ver vroegde pensionering vanaf 63 jaar echt niet onbetaalbaar te zijn. De extra kosten die zo’n pensioenregeling met zich mee brengt zou de gemeenschap best op kun nen brengen. In 1976 werd er 12,5 miljard gulden aan de AOW-premie betaald, waar van het overgrote deel door de werkne mers en de rest door de werkgevers en de staat. Aan premies voor de AWW (Algeme ne Weduwen- en Wezenwet) kwam nog eens 1,8 miljard binnen. Gijsen denkt dat de extra kosten die voortvloeien uit een algemene vervroegde pensionering zouden kunnen worden ge dekt door zowel de AOW- als de AWW- premie elk met een half procent te verho gen en ook het tarief voor de inkomstenbe lasting een half procent te verhogen. het spoelen van de stallen, wordt soms inl_ kleine installaties biologisch gezuiverd. Daarbij worden fosfaten nu echter nog maar voor een klein deel verwijderd. Dit betekent dat de biologisch gezuiverde drijfmest nog rijk is aan fosfaten. In ge bieden waar veel kalvermestbedrijven zijn geconcentreerd, zoals bijvoorbeeld op de Veluwe, kan daardoor biologisch gezuiver de drijfmest alsnog van nadelige invloed zijn op de kwaliteit van het oppervlakte water. Door de nieuwe vinding van TNO kan de vervuiling van het oppervlaktewater door fosfaathoudend afval nu drastisch worden teruggebracht. De Vervoersfederatie NW/NKV vreest dat die achterstand nog verder zal groeien. Het is volgens de vervoersfederatie op veel standplaatsen moeilijk om buiten de gega randeerde twee weken zomerverlof (waar van de bonden met name voor het perso neel met onregelmatige diens'ten het liefst drie weken zouden maken) verlof op te nemen. Het afgelopen jaar hebben de werkne mers bij de Nederlandse Philipsbedrijven 13.398 ideeën ingezonden tegen 13.751 in 1976. Het „bruikbaarheidspercentage” be droeg vorig jaar 35,3 tegen 33,7 in 1976. Aan beloningen en nabetalingen werd vo rig jaar 1.864,900 gulden uitgekeerd tegen 1.814.600 in het jaar daarvoor. De bespa ringen als gevolg van uitgevoerde ideeën beliepen in 1977 19.964.000 gulden tegen 19.489.700 in 1976. In 1976 werd negen maal de maximale beloning van ‘tiendui zend gulden uitgekeerd en in 1977 zeven tien maal. Het boekjaar 1976/77 is voor MDS Ne derland, een onderdeel van het Ameri kaanse Mohawk Systems (elektronische informatieverwerkende apparatuur) voor spoedig geweest. De nettowinst steeg van 1,9 tot 2,5 miljoen gulden. De vooruitzich ten voor het lopende boekjaar zijn goed. De orderportefeuille is goed gevuld. Ongeveer 83 procent van de ziekenhui- I, <els ie tyle! I ins. «genoemde „intensieve veehouderij”. 20894 Der» :C s UTRECHT (ANP). Volgens de socia le verzekeringsman C. Gijsen van de In dustriebond NKV bestaat er een vrij een voudige en betaalbare manier om algeme ne vervroegde pensionering op 63-jarige leeftijd in te voeren. De toenemende werkbelasting is volgens het rapport onder andere veroorzaakt en vakan- tieverlenging nooit volledig door uitbrei ding van het personeelsbestand zijn ge compenseerd. Bovendien is het aantal theoretische les uren voor de leerlingen aanzienlijk uitge- UTRECHT (ANP). De te krappe per soneelsbezetting en het hoge ziekteper- centage bij de Nederlandse Spoorwegen hebben tot gevolg gehad, dat er van 1977 op 1978 meer dan 10.000 verlofdagen moesten worden overgeschreven. kalk milieuvriendelijk, wat niet kan wor den gezegd van de hier en daar gebruikte duurdere ijzer- of aluminiumzouten voor de verwijdering van fosfaten uit huishou delijk afvalwater. Tijdens het door TNO verrichte onder zoek is gebleken dat kalk voor de verwij dering van fosfaten uit de afvalstromen van dergelijke veehouderijen een uitste kend middel is. De nieuwe methode is op II, praktijkschaal vuux kaivei unjiuiesi 'ue- Dj proefd. EOT 104, i lU., rxMi. tav 50 Tel 025 De via de WWV vervroegd gepensioneer den zouden akkoord moeten gaan met een arbeidsverbod. De werkgevers zouden moeten worden verplicht om in plaats van de vervroegd gepensioneerden jongeren in dienst te nemen. Op die manier kan tevens lieuw, half 5 000 km, t radio, i I 023-33518 :ORD 190Ó1 '72, i.z.g.st, 350 Tel 025 Voor die pensioenregeling zou geen nieuw uitvoeringsapparaat in het leven hoeven te worden geroepen maar zou men de gemeentelijke sociale diensten in kun nen schakelen, die nu ook al de uitvoering van de WWV voor hun rekening nemen. Momenteel kent ons land een lappende ken van pensioenregelingen en breekt men zich het hoofd over de manier waarop een algemene vervroegde pensionering zou kunnen worden ingevoerd. In „Indus- trierevu”, het blad van de Industriebond NKV, doet Gijsen de suggestie iedere Ne derlander die op 63- of 64-jarige leeftijd met pensioen wil gaan in de WWV (Wet Werkloosheidsvoorzieningen) terecht te la ten komen. Tot aan zijn 65ste krijgt hij dan een bruto inkomen van 75 procent van het laatstgenoten salaris. Het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) hoeft dan via de bedrijfspensioenfondsen slechts voor de opbouw van de pensioenrechten tot aan de 65-jarige leeftijd te zorgen, aldus Gijsen. De meeste afvloeiingen hebben plaats in Berkli O°st-Groningen. Van de'1247 inwoners van Oude-Pekela die nu in de karton wer ken, zullen er 350 overbodig worden. In Nieuwe-Pekela-Veendam gaan er van de gg[ 376 mensen 156 uit. Stadskanaal verliest' r», alle 139 arbeidsplaatsen en Hoogkerk ook. 8* Hier gaat het om 208 mensen. In Hoge- zand-Sappemeer moeten er geen karton- De Vervoersfederatie heeft hier bezwa ren tegen ingebracht, omdat ze in deze maatregelen alleen maar lapmiddelen ziet. Volgens Joop Mulder, voorzitter van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de federa tie, is er sprake van een vicieuze cirkel die op de door NS voorgestelde manier niet kan worden doorbroken. Het inzetten van uitzendkrachten zal bijvoorbeeld weer een extra belasting vormen voor de NS’ers die op hun werk moeten toezien. Vergroting van de druk zal nog meer personeelsleden doen „vluchten” in ziekte en dan nemen de problemen alleen maar toe, waardoor een baan bij NS voor mogelijke kandidaten 1 steeds onaantrekkelijker wordt. ngeboden 1750. Stre 9. Um. i Atlas Copco Nederland BV, leverancier van compressoren en persluchtappara- tuur, heeft vorig jaar een gefactureerde omzetstijging van zestien procent behaald (in 1976 was dat acht procent). De gemid delde prijsstijging bedroeg vorig jaar twee procent. De nettowinst na belastingen en afschrijvingen steeg vorig jaar met dertien procent (acht procent in 1976). At las Copco heeft plannen voor nieuwbouw in Amsterdam (verkoop en verhuur van en service voor persluchtapparatuur) en in Zwijndrecht (hetzelfde). breid. Verder neemt ae gemiddelde ver pleegd uur af en worden er meer oudere mensen opgenomen, waardoor de zorg in tensiever wordt. De begeleidende rol van de verpleegkundige is hierdoor op de ach tergrond geraakt. Er moeten zoveel louter technisch-verpleegkunidge handelingen worden verricht dat er weinig tijd over blijft voor de begeleidende taak, die de verpleegkundigen juist de meeste voldoe ning geeft. Het verloop neemt toe als die taak wegvalt. prijs 1801 14820 uikte eot 404, ’3358 istandighede 976, ML, ra doordat arbeidsverkorting jen. 11.15 -7523 arage Smit, F praktijkschaal voor kalverdrijfmest be- -laarlem. Da Droefd. -21 uur. Zal H 3-18 uur. iodel '73, l.g >00 Gen Haarlem Canada bijvoorbeeld telde vorig jaar 944.000 werklozen, hetgeen overeenstemde met 9,2 procent van de beroepsbevolking. In Frankrijk ging het aantal werklozen in het afgelopen jaar omhoog van 933.500 tot 1.206 miljoen. Ih Groot-Brittannië werd het grootste aantal werklozen sedert 1939 geregistreerd. Daar hadden 1,6 miljoen mensen in de afgelopen zomer geen be trekking. In verband met de geboortegolf van de jaren vijftig vreest de ILO dat alleen al in de OESO-landen het aantal werkzoeken den tot 1990 kan toenemen met 48 miljoen. gend werk, hebben aangedrongen. Dat vervangende werk komt er echter nauwe lijks. Tegenover de 850 ontslagen staan 200 nieuwe arbeidsplaatsen, zodat er toch nog in werkelijkheid 650 mensen uit de karton moeten. Onder de uitgevers, die al geruime tijd gewild beleggingsmateriaal vormen, trok ditmaal Elsevier met een stijging van 10 gulden de aandacht, en waren Audet en de NDU Sok ruim 10 gulden beter. Ook de bankaandelen lagen vast in de markt. ABN trok 10 gulden aan en de NMB steeg van 180 gulden tot 186 gulden. Netam, die waarschijnlijk van minderheidsbelang een volledige dochter van een groot Ame rikaans concern zal worden, zag hierdoor de koers van 40 gulden op 65 gulden te rechtkomen. Alleen Leidsche Wol reageer de met een teleurstelling op de stagnatie in zijn groei en beantwoordde een gelijk ge bleven bedrijfswinst in de eerste negen maanden met een koersdaling van 340 gulden op 300 gulden. Maar voor de rest kwam het gros van de aandelenmarkt overwegend boven het slot van de vorige week uit. De werving van machinisten en conduc teurs levert onvoldoende resultaten op. NS voorziet tengevolge daarvan vooral voor de komende zomerdienst grote problemen. Met het oog daarop heeft ze enkele maatre gelen aangekondigd, zoals het terugbren gen van het aantal réserves in enkele standplaatsen, een verminderde inzet van conducteurs en het v(a uitzendbureaus tij- delijk te werk stellen van enkele tientallen studenten als hulpconducteur. (Van onze beursmedewerker) AMSTERDAM.Na aanvankelijk deze week met lagere noteringen te zijn begon nen, keerde in Wall Street het getij en begonnen de aandelen te stijgen. De Dow Jones index voor industriële aandelen na derde hierdoor weer de 800. En volgens kenners heeft de beursondergrond zich in New York versterkt, ondanks de grote overlast van kou en sneeuw dié Wall Street deze week ondervond. De keer ten goede had ook op onze beurs een gunstige uitwerking. Want vooral de meer lokaal gerichte aandelen lieten flinke koerswinsten zien. De klimaatsverbete ring in Wall Street was overigens niet zo verbazingwekkend, want het aanhouden pessimistische gescharrel sloeg eigenlijk nergens op. De rente ligt al geruime tijd 1 stabiel en geeft niet de indruk snel naar I hogere regionen door te trekken. En de rij van hen die vanuit hun beroep of deskun digheid gunstige verklaringen afgeven over de economische ontwikkeling in 1978, wordt met de dag langer. Volgens een onderminister en een be stuurslid van het centrale bankwezen in Amerika is de scherpe koersdaling van de dollar in het vierde kwartaal van 1977 bijzonder gunstig geweest voor Amerika’s concurrentiepositie op de wereldmarkten. Dit gunstige effect zal zich in de loop van 1978 duidelijk waar maken en vooral in ’79 volledig tot uitdrukking komen. Reeds in het lopende jaar zal de hierdoor stijgende export het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat in 1977 nog een tekort van 19 miljard dollar vertoonde, met drie miljard dollar kunnen verkleinen en zelfs met zes miljard dollar I in 1979. Dit moet financiële kringen in de Verenigde Staten als muziek in de oren klinken. Het zal bovendien positief op de werkgelegenheid inwerken en de binnen landse conjunctuur stimuleren. Dit laatste kan ook de voorgestelde belastingverla ging doen, omdat hierdoor de economi sche groei, die voor '78 op ongeveer vier 1 procent is gesteld, met nog eens een vol procent zou kunnen stijgen. Zijn dit voor de New Yorkse effecten beurs in feite al prettige geluiden, ook de winstberichten over ’77 en vooral het vierde kwartaal van dat jaar blijven over wegend positief luiden. Zo blijkt dat van rond 450 belangrijke Amerikaanse onder nemingen de winsten in het vierde kwar taal gemiddeld met 8,4 procent zijn geste gen, tegen 3,7 procent in het derde kwar taal. Deze forse verbetering is vooral tot uitdrukking gekomen tegen de economi sche vertraging die zich in de herfst van ’76 voordeed. Maar de trend is niettemin be langrijk voor het eerste kwartaal van ’78, omdat de ervaring leert dat die zich mees tal voortzet. De verwachtingen blijven dan °ok gunstig, ondanks de last die van de winter werd ondervonden, ook al bleef Onze beurs moet, anders dan Wall Street, voorlopig nog algemene economi sche prognoses missen tot het centraal Plan Bureau met nieuwe gegevens ter tafel komt. De belangrijkste bron yoor bedrijfs nieuws zullen voorlopig de jaarverslagen zijn en die beginnen steeds duidelijker hun schaduw vooruit te werpen. ’-deurs bj. >rima rijden it. Vr.pr ft ’4268 *r3 Ki I1SIctiK - □r. 5000.1 550-14831 00 SPEC, 950f 39. H'lem O AMAZ( Geheel cJ espoten, 023-281 laan 26, He GENÈVE (ANP). '"De International Labour Organisation (ILO) verwacht nog niet dat er een einde zal komen aan de wereldomvattende werkloosheid. In een rapport zegt de in Genève gevestigde or ganisatie dat in enkele landen, in het bijzonder in de Verenigde Staten en Ita lië, de werkgelegenheid aanzienlijk is ver beterd, maar daar staat tegenover dat in de meeste industrielanden er opnieuw meer mensen zonder werk zijn gekomen. F 1 zen die met verpleegkundige uitzend krachten werken zou dat liever niet doen als het niet nodig was. Kwantitatief kan het inschakelen van uitzendkrachten een oplossing betekenen, maar kwalitatief niet. Uitzendkrachten werken maximaal zes maanden (vaak korter) in hetzelfde ziekenhuis. Aangezien ook leerlingen na zes maanden naar een andere afdeling worden overgeplaatst, wordt het principe van teamverpleging daardoor in de prak tijk ernstig ondermijnd: het team heeft vaak nauwelijks de tijd gehad om zich te vormen voor het weer uiteenvalt. Losse nummers f 325 Abonnementsprijs t 35,- p.j. Bel voor nadere inlichtingen B.v.P. 02902-1654 Geef Noord-Holland de Ruimte. Postbus 1, Purmerend. (Van onze redactie economie) OEN HAAG. Een groep onderzoe kers van de hoofdafdeling Maatschappe lijke Technologie van TNO in Apeldoorn heeft een milieuvriendelijke methode ge vonden voor de zuivering van mest uit ontst ad bedrijven die zich bezighouden met de uitlaat metl IJm. Verloop verpleegkundigen door ig., km. 49(J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15