P. Waardenburg ereburger en ook bevorderd tot Officier KOOPSOM VERMOEDELIJK ROND DE DRIE TON m m L&I Éi.- MsI j RECONSTRUCTIE HOOFDSTRAAT rs gevonden voorwerpen jk M „Sprokkelrit” bij De Rijmonders u Boeiend solo-toneel Jules Croiset I f:0 Jk ft ES int NA VEERTIG JAAR WERKEN VOOR WELZIJN IN VELSEN Carillonklanken IHD en OIG met minikermis op Marktplein Wellicht gezamenlijke nieuwbouw voor scholen Oud-IJmuiden Opera van Pretoria alleen voor blanken „OVER TSJECHOV GESPROKEN” JML, bd 5 4 19 7 8 FEBRUARI ZATERDAG 1 1 VELSEN-IJMUIDEN 17 y X I ■1 I jk b.v. VELSEN. Na zijn succesvol optreden met een monoloog over de schilder Vincent van Gogh, heeft de acteur Jules Croiset in het leven en werken van de beken de Russische schrijver Anton P. Tsjechov inmiddels een nieuw on derwerp gevonden. Hij bewerkte deze gegevens weer voor het solo- toneel, gaf het resultaat de titel „Over Tsjechov gesproken” en liet zich bij het in studie nemen daarvan tenslotte begeleiden door het „wakend oog” van regisseur Ton Lutz. Vrijdagavond trad Croiset met dit programma ook op in de Velsende Stadsschouw burg, waar zijn gehoor uit onge veer tweehonderd belangstellen den bestond. Aan het einde bleek dit een bijzonder erkentelijk pu bliek te zijn. r iPT IK I rr 'W Oude Engelmundusschool gaat plaats maken voor negen riante woningen "X" Het aanzicht van de nieuwe woningen, vanaf de straatzijde gezien 5450 ld JAN VAN DAM Mc Duur uur carna- el van rikken onvol- oplos- of de lijft de ntwin- ïhand- us van i glan- ligt de nog in □agina omgeving leeds niet akreel te rmen met lilchards. ruim drie komende haven op raringsei- n nemen, den. IJMUIDEN. In de week van woensdag 26 april tot en met maandag 1 mei zal op het Marktplein een mini-kermis worden gehouden. Dit evenement wordt georgani seerd door de Stichtingen IHD en OIG die zich beiden bezig houden met hulp en ontspanning voor gehandicapten. Een deel van de opbrengst zal ten goede komen aan het werk van deze instellingen. In verband hiermee zal de donderdagmarkt van 27 april gehouden worden in de Burgemees ter Rambonnetlaan. schuifdeuren in de tuin belandt. De tuin is negen bij twaalf meter. De eerste etage van deze huizen gaat twee grote slaapkamers inhouden plus een fikse badkamer. Op de derde etage komt de zolderruimte die naar eigen inzicht van de bewoner kan worden ingedeeld. Van deze rij van zes biedt de meest rechts gelegenwoning tevens ruimte voor de aan bouw van een praktijkruimte. Nog onbekend is welke aannemer de bouw van deze huizen gaat verzorgen. Ook de verkoop van de huizen de kos ten worden naar verwachting van archi tect en makelaar rond de driehonderddui-' zend gulden moet nog komen. Naar zeggen van de heer Stillebroer hebben zich al een aantal belangstellenden ge meld, maar verkoop kan pas wanneer enige duidelijkheid bestaat over een defi nitieve prijs en om die vast te stellen, moet er een aannemer zijn gekozen. Bo vendien is niet geheel duidelijk geworden of deze woningen straks tegen kostprijs dan wel tegen marktwaarde in de ver koop zullen komen. verkeer gebruik gaan maken van een circa 50 meter verderop gelegen afslag. Deze afslag staat min of meer haaks op de rijrichting van de Rijksweg zodat door het maken van een bocht de snelheid automa tisch al wordt afgeremd. De bushalte van de NZH zal 35 meter in noordelijke richting worden verlegd om dat die door zijn ligging bij de drukke hoek het uitzicht van automobilisten zot kunnen hinderen. ving van het Russische platteland, waarbij het tafereeltje van het vissende jonge paartje door Kronkel geschreven zou kun nen zijn. De tragische elementen in Tsje- chovs leven worden evenmin onbesproken gelaten, zoals de dood van zijn broer Kolja en het verslag van een reis naar het eiland Sachalin in Siberië, waar door hem onder de dwangarbeiders mensonterende toe standen worden aangetroffen. gers daarvan het gemeentebestuur heeft grote waardering voor uw letterlijk levens lange werkzaamheid voor het maatschap pelijk en individueel welzijn van onze bur gers. Die erkentelijkheid en waardering brengen wij tot uitdrukking middels de VELSEN. Stadsbeiaardier Hein de Ligt zal vanmiddag tussen 4 en 5 uur de volgende melodieën op het stadhuiscaril lon ten gehoren brengen: Allegro van B. Schapers, Fuga van Jules Vandeplas, drie Nederlandse melodietjes (komt vrienden in den ronde, en daar zat ene uil en spon, een kalemanden rok), Tempo di Gavotte van W. de Fesch, Hemony Suite van Albert de Klerk, Nederlandse volksdansen (Skot- se Trije, Horlepijp, het piasterken), Rapso die over 2 Engelse volksliederen en een Improvisatie van de beiaardier zelf. Voordat tot uitvoering van de maatrege wordt overgegaan zal door Rijkswater staat, die de reconstructie grotendeel! voor zijn rekening zal nemen, met de be woners van gedachte worden gewisseld. Op de foto de situatie van dit moment die de auto’s komende van de Rijksweg di gelegenheid geeft met onverminderd! vaart de Hoofdstraat in te rijden. erepenning. Als lichtend voorbeeld ook aan al degenen die na u, na ons voor de gemeenschap van Velsen werkzaam zullen zijn”. Groot was de verrassing en ook het enthousiasme van de op de receptie aan wezige betrokkenen voor dit al. Namens het Nationaal Kruiswerk sprak de heer H. van Gelder, oud-collega van de heer Waardenburg in meerdere besturen als eerste officieel zijn felicitaties uit. Daar op volgde voor de gasten de gelegenheid om de heer Waardenburg te feliciteren, waarna het gehele gezelschap voor een feestelijk diner ter tafel werd genood. VELSEN. In de periode van 3 tot 10 februari werden de volgende zaken op straat aangetroffen: Goudkl. halssnoer, 1 b.b., ring met 2 sleutels, oranje transpa rant wegwerkersjack, kinderportemonn. met inh., sleutelhanger (Peugeot) met 1 sleutel, bos sleutels, meisjesbril (rose), bruin geruit jack met bont gevoerd, kle ding schooltas, Marklin Trein, Paraplue (doorschijnend plastic), heren polshorloge, zw. herenhandschoen, zwart/grijzen poes, herenbril, fietssleuteltje, Ierse Setter, 2 handdoeken in plastic zak, sleutelhanger (zwarte label) met 4 sleutels, sleutelhanger (groene label) met 1 sleutel, ring met sleu tel H 113, gouden ring met inscr., dekzeil met raampje,zilv. kl. dameshorloge idem, bandje, gevaren driehoek, rode halsband met penning, zw. sleuteletui met 3 sléutels, zwarte wollen handschoen (R), halssnoer met grijze parels, groene halsband met penning, wieldop, zwarte dameshand- schoen (R), wollen sjaal grijs geblokt. Af halen gevonden voorwerpen iedere dins dag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. VELSEN. De Automobielvereniging „De Rijmonders” houdt donderdag 16 fe bruari een „Sprokkelrit”. Deze rit met routebeschrijving is uitgezet over een af stand van 65 kilometer. De starttafel zal staan in de Petruszaal aan de Mercurius- straat in IJmuiden. Deze is vanaf half acht open. De Lenterit van de Rijmonders is vastgesteld op 9 maart. DIT ALLES wordt door Croiset met alle vereiste nuances uitgebeeld. Men komt hierbij niet alleen onder de indruk van zijn feilloze tekstkennis, die op een benijdens- waardig geheugen moet berusten, maar ook van de grote capaciteiten als acteur, waardoor het hem mogelijk is de overgang van jeugd naar de ouderdom in alle facet ten uit te beelden. Vandaar een boeiende toneelavond, waarbij een groter aantal toeschouwers stellig verantwoord zou zijn geweest. JOHANNESBURG (DPA). De nieuwe opera van Pretoria die in 1980 wordt geopend, zal voor niet-blanken gesloten blijven, „omdat zij een andere vorm van vermaak voorstaan”. Het provinciehoofd van Transvaal, Sybrand van Niekerk, heeft verklaard tegenover het in Johan nesburg verschijnende dagblad Rand Dai ly Mail, dat de nieuwe opera weinig voor stellingen zou bieden waarvoor niet-blan- ken belangstelling hebben. „Zij geloven niet in onze vorm van ontspanning. Zij voeren krijgsdansen uit”, zei hij, als reden voor het voornemen. Alleen daar waar er voldoende belang stelling van niet-blanke zijde is en men niet over andere mogelijkheden beschikt, zal men een speciaal toegangsbewijs tot de opera kunnën krijgen, aldus Van Niekerk. Zijn bekendmaking heeft in anti-apart- heidskringen en in de theaterwereld ont stemming verwekt. De enkele jaren geleden geopende nieuwe opera van Kaapstad, vernoemd naar Nico Malan, staat in tegenstelling tot die in Pretoria voor allen, ongeacht huids kleur, open. Indertijd werd dit gevierd als een grote doorbraak in de kleine apart heid. 7' E OVERIGENS volkomen terecht, want Jules Croiset heeft deze Russische schrij ver uitermate boeiend gestalte gegeven, zowel in uitbeelding als met de tekst. Het stuk begint met een Tsjechov op oudere leeftijd, wanneer hij reeds de „stem van een stervend Rusland” is geworden. In een lichtelijk badinerende verteltrant kijkt de inmiddels gevestigde auteur op zijn leven terug dat het publiek door middel van een aantal „flash backs” aanschouwelijk wordt gemaakt. Te beginnen bij zijn jeugd op het gymnasium, gevolgd door een art senstudie, waarbij zijn voorkeur toch naar een schrijversloopbaan blijkt uit te gaan. Naar zeggen van de Santpoortse make laar J. J. A. Stillebroer, die in dit geval als een soort projectleider de zaken voor het kerkbestuur behartigt, zal vermoedelijk in mei de slopershamer op het oude schoolge bouw worden gezet. De eerste bouwver gunning voor de nieuwe woningen is reeds binnen. Het nieuwbouwproject zal er als volgt gaan uitzien: een serie van zes, vanaf de hoek Nicolaas Beetslaan naar de kerk toe, op een meter of drie van de weg. Daar naast komt een blok van drie enigszins gelijkende woningen, die in verband met bestaande groen achter de kerk zo’n achter meter van de weg af komen te liggen. De daarachter gelegen kerktuin, die volgens de oorspronkelijke plannen ruimte zou gaan bieden voor kleinere (be- jaarden-)woningen, blijft voorlopig onge schonden. Toestemming voor woonbebou wing daar is vooralsnog door de provincie geweigerd. Het Haarlemse architectenbureau Th. van der Klei heeft het ontwerp gemaakt voor deze nieuwe woningen aan de Schaepmanlaan. Zoals de tekening laat zien heeft de rij van zes een verspringend aanzicht. De basisvorm van de woningen zijn twee deels in elkaar geschoven vierkanten van elk zes bij zes meter. Het formaat van de woningen zal negen bij negen meter zijn. Grote huizen, dus, met een totaal oppervlak van rond de 500 vierkante meter, exclusief nog de garage. De plattegrond van de woningen laat zien dat naast de hal voor entree aan de voorzijde van het huis de open woonkeu ken komt. Het zitgedeelte ligt aan de ach terzijde, vanwahr men via enorme glazen MET VEEL humor kijkt hij ook nog even terug op de weinig succesvolle pre mières van zijn eerste toneelstukken „Iwanov” en „De Bosgeest”, waarbij door hem allerlei komische situaties rond de acteurs worden onthuld. Bijzonder verma kelijk is ook zijn verslag over een lezing met als onderwerp „De schadelijke in vloed van de tabak”, evenals zijn beschrij VELSEN. Het college van Velsen heeft ingestemd met de ideeën van de scholenplancommissie ten aanzien van Oud-IJmuiden. Binnen de scholenplan commissie is de visie gegroeid dat voor de Moerbergschool en de Comitéschool (mo menteel gevestigd in één gebouw, samen met de Moerbergkleuterschool) nieuwbouw tot stand moet komen. Voor de bijbehorende kleuterscholen ook. Naast de openbare Moerbergschool en de prot.chr. Comitéschool telt Oud-IJmui den ook een katholieke lagereschool met kleuterschool: de Clareschool en „.Winde kind”. Deze school is als geheel toe aan een opknapbeurt. Nu echter de gedachten over nieuwbouw voor de andere scholen tot stand is gekomen, wordt bekeken of een en ander niet te combineren is. Nieuwbouw voor alle drie, nieuwbouw voor twee ge combineerd met renovatie voor de derde of een scholencomplex voor allen? Van alle mogelijkheden, zo is nu het voorne men van de gemeente, zullen de verschil lende (bijboorbeeld stedebouwkundig en financiële) aspecten worden bekeken. Wanneer adviezen van deskundigen bin nen zijn, zal de gemeenteraad door het college worden ingelicht. het voor 1 een hard I ie Noord-1 i In iede- 1 een paar j •den alle- 1 i met een :omt, dan de groot- t kunnen [even om Het gemotoriseerde verkeer dat komen de van de Rijksweg het meest noordelijke deel van de Hoofdstraat in Santpoort in rijdt overschrijdt zo hebben snelheids- metingen uitgewezen voor het meren deel de ter plekke toegestane maximum snelheid. Om aan die situatie een einde te maken wordt door Rijkswaterstaat over wogen deze inrit door middel van een rijtje bomen af te sluiten. Om de Hoofd straat toch te kunnen inrijden zal het (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de Kruisvereniging Velsen is de heer P. Waardenburg van Ridder in de Orde van Oranje Nassau bevorderd tot Officier in deze orde. Tevens werd aan deze 82-jarige Velsenaar die in een ongelooflijk aantal functies zijn leven lang voor het Velsens welzijn aan het werk is geweest, de erepenning van de gemeente Velsen toegekend. Aan wethouder Th. C. Witte, nu loco-burgemeester, was vrijdagavond de eer om de tekenen van beide onderscheidingen aan de heer Waardenburg te overhandigen. Loco-bUrgemeester Witte had vrijdag de eer om de scheidende voorzitter van de Kruisvereniging Velsen, de 82-jarige P. Waardenburg, de versierselen op te spelden van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Deze Velsenaar was aldus bevorderd ter gelegenheid van zijn afscheid, na veertig jaar bij het kruiswerk betrokken te zijn geweest. van een ir platvis ari tot en egelingen unnen de zien wor- ien dat de de beper- eer gaan Voor de heer Witte tijdens de sober ge houden receptie de onderscheidingen kon opspelden, maakte hij in een respectvolle toespraak melding van alle activiteiten in het zo volle leven van de scheidende voor zitter. „Bescherming van de mens”, aldus de heer Witte, zijn karakteristieke woor den voor de levensloop van de heer Waar denburg. Begonnen als jong politieagent, koos Pieter Waardenburg eind twintiger jaren voor het werk in de sociale sector. In 1937 kwam de heer Waardenburg naar Velsen, als directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. In de veertiger jaren al bleek de belangstelling van de heer Waarden burg tevens uit te gaan naar het kruis werk. Vanaf 1941 was hij bestuurslid, van af 1945 tot gistermiddag voorzitter. In lo kaal, regionaal en ook nationaal verband is deze man bestuurlijk actief geweest. Van het plaatselijk-kruiswerk naar de pro vinciale vereniging en vervolgens naar be stuursfuncties in opleidingsinstituten tot en met wat nu heet de Nationale Kruisver eniging. Voorzitter Algemene Stichting Gezinszorg, van de Centrale Raad voor Gezinszorg, Provinciaal Opbouworgaan, Provinciale Raad voor de Volksgezond heid, Federatie Bejaarden en de Stichting tot Exploitatie van Astmacentra; de lijst is niet compleet te maken. Juist omdat de heer Waardenburg na zijn pensionering in 1961 de meeste van zijn activiteiten heeft voortgezet, werd de bevordering tot Officier in de Orde van Oranje Nassau aldus gerechtvaardigd. „De wijze waarop u zich dok na uw pensio nering voor het welzijn van de bevolking heeft ingezet”, zo sprak de heer Witte, „dwingt groot respect af. Met grote kennis van zaken en een enorme energie verricht te u op voortreffelijke wijze de taken die u op zich had genomen. Gezien uw grote verdiensten in het kruiswerk en in raltie daarmee uw werk in de gezinszorg (onder leiding van de heer Waardenburg kreeg de Stichting Samenwerkende Kruisvereni gingen in de IJmond vorm, red.) en gelet op het feit dat deze verdiensten niet in ogenschouw zijn genomen bij de benoe ming destijds tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, kan ik u meedelen dat Hare Majesteit heeft besloten u te bevorde ren tot Officier”. Na de korte plechtigheid van opspelden van de versierselen, vervolgde de heer Witte zijn speech ter inleiding van het ereburgerschap met de woorden: „Graag wil ik met grote nadruk onderstrepen de bijzondere betekenis die uw werkzaam heid tussen 1937 en 1977 heeft gehad voor onze Velsense samenleving. De gemeen schap van Velsen en als vertegenwoordi- (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS. Nog een klein jaar en de Dr. Schaepmanlaan in Driehuis heeft definitief een ander aanzicht. In het komende jaar zal eerst de oude Engelmundus school worden gesloopt, waarna met de bouw van totaal negen riante woonhuizen wordt begonnen. Hiermee wordt een drie jaar oud plan verwezenlijkt. Het kerkbestuur van de Engelmunduskerk heeft indertijd besloten tot verkoop van het perceel grond om de renovatie van de kerk en de toekomstige verbouwing Van de pastorie te bekostigen. Om hier tot woningbouw over te kunnen gaan, is een artikel 19- procedure nodig geweest waarmee de bestemming bijzondere bebouwing werd veran derd in woonbebouwing. Door ingediende bezwaren heeft deze procedure twee jaar in beslag genomen. Onlangs werden die bezwaren door de provincie afgewezen, dus nu kan met sloop en nieuwbouw worden begonnen. De Dr. Schaepmanlaan in Driehuis wordt nu nog wat overheerst door het grote oude schoolgebouw waarin voorheen de Engelmundusschool was gevestigd. In mei wordt dit gebouw gesloopt. Volgend voorjaar zal hier een negental splinternieuwe woonhuizen staan. V s* ■-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5