zieken en bejaarden fijne dag J schrijvende lezers Katastrofe door wanbeleid haven- berichten DamiatePers Op de schaats I „De Zonnebloem” bezorgde veel Groot showprogramma in De Schouw i HEEMSKERK VERRUILD VOOR VELSEN-NOORD. ve Ai dr aa vi in „Het gaat mis met de Nederlandse IJmuider Courant q. Footlight Quintet in Adrichem Hoeve garnalenvisserij’’ wQL ■Mm Kort IJmondnieuws DE VRIJHEID t, T af eltennistoernooi voor scholieren AR-Kiesvereniging staat achter verklaring B. en W. L ■St MAANDAG 1 3 FEBRUARI IJMOND I 9 7 S IJ] Dr. R. Boddeke van RIVO: i J UN lar fes .4^ Iff - Wl ■WW v? (Van een onzer verslaggevers) ruilbeurs wordt gehouden. de ludieke reactie gerekend. 0,70 145,- Naar de Vuurtoren. - Dinsdag 14 februa ri houdt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een excursie naar de Vuurtoren in IJ muiden. Helen Shepherd voelde zich op „eigen terrein” wel thuis. Haar charmante ver schijning kreeg meteen een goed onthaal onder de IJmuidenaren. Met haar onge dwongen optreden tussen zovele bekenden wist zij telkens weer grote bijval te oog sten, speciaal met het bekende „Dit is een plek om lief te hebben” van Toon Her mans, de meezingers van bekende melo dieën en haar slotact „Glory Hallelujah”. Ten slotte waren het Saskia en Serge, die met hun fijne liedjes en spontaan meege zongen medley deze middag van gezellige ontspanning besloten. wisten The Cliftons door hun geestige imi taties de zaal tot lachsalvo’s te bewegen. De reden dat het bestuur geen instemming heeft willen betuigen met de demonstra ties bij de sporthal vindt haar verklaring in het feit, dat het als onwaarachtig wordt aangevoeld tezamen te demonstreren met groepen of personen, die „linkse" dictato riale regimes steunen, waaronder evenals bij de „rechtse" de mensenrechten worden geschonden. De Kiesvereniging merkt hierbij op, dat een dergelijk standpunt diende en dient te worden ingenomen ten opzichte van zowel „rechtse” als „linkse” dictatoriale regimes. De ruilbeurs van de vereniging „De Verzamelaar”, afdeling Kennemerland, dJ zondagmiddag voor de eerste maal na het verlaten van dansschool Bakker in Heemskea in het Alleenstaandencentrum aan het Stratingplantsoen in Velsen-Noord is gehoudfl is een groot succes geworden. De afdeling Kennemerland die met vijf afdelingei ongeveer 450 leden telt heeft deze middag kunnen ervaren dat vooralle ruilobjecten ea flinke belangstelling was bij de 22 jaar bestaande vereniging. Voorzitter A. Holthuis uil Haarlem en penningmeester J. J. Cornelissen uit Hillegom waren dan ook zeer tevredJ over het nieuwe onderkomen waar het aantal uitstaltafels in feite te kort bleek voor di vele ruilobjecten in hoofdzaak postzegels, maar ook zeer veel munten, waaronder zet bijzondere en kostbare exemplaren. Ook zeer veel ansichten en fantasiekaarten alsmed lucifermerken, tekeningen van Anton Pieck en platen van het Koninklijk Huis warei ten verkoop die met grote kennis van zaken van de hand gingen. Een veelheid van klem zaken als oude rijwielplaatjes, oude kettingsnoeren en nostalgische attributen trok vel lieu aandacht. Op 9 april volgt in de cyclus van de maandelijkse bijeenkomst in Velseh [Jmi Noord de tweede ruilbeurs terwijl 5 maart in „Schalkererf” te Haarlem de (?roti.0nc iuy iran nett vin! .nee fRianj [rot :onc per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damlate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Die arigt Lntil aar lige >eter raar; e ka ledie ank. ekei a va lewk laar oort Lord Aai indt mkl van E naar verte strak He m de Bosc men Di een ver! LEEUWARDEN (ANP). Dr. R. Boddeke van het rijksinstituut voor visserij-onder- zoek (Rivo) te IJmuiden vreest dat het mis zal gaan met de Nederlandse garnalenvis serij. Hoewel hij er niet direct wonderen van verwacht, pleit hij voor het stilleggen van de ruim 170 garnalenkotters geduren de de maanden april, mei en juni. Dat is een uiterst effectieve maatregel op langere termijn, aldus de heer Bodekke, die zater dagmorgen in Bakkeveen (Fr) sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van de dertigste „visserijdagen”. Op de bijeenkomst werd wel duidelijk dat vrijwilligheid voorop moet staan bij een dergelijke verstrekkende maatregel. De heer A te Pas van de stichting Neder landse visserij. In dè maand januari van 1978 werd maar liefst 4,5 miljoen kg ka beljauw naar de wal gebracht tegen 1,2 miljoen in dezelfde maand in het jaar daarvoor. „Dat is drie miljoen kg meer. Voordat het april, mei of juni is, heeft de Neder landse vissersvloot zijn jaarquotum aan rondvis al binnenzo liet hij weten. Dr. Boelmans-Kranenburg koestert de vrees dat de garnalenvisserij hetzelfde lot zal ondergaan als de „grote visserij in Nederland in de jaren vlak voor de tweede wereldoorlog". Nederland kreeg toen de rol van „aan vallers" opgedrukt. Die kant dreigt het thans ook met de nationale garnalenvisse rij op te gaan. IJmuiden, februari 1978 J. VAN DER VEER SA vorig bij e Sant, zijn i stati» ken i een 2 zieov te na De «aar De zijn i van BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 UI naar op d hij n gen door (Van onze tafeltennismedewerker) IJMOND. De subcommissie tafelten nis van de Beverwijkse schoolsportcom- missie organiseert ook dit jaar weer tafel- tennisteamwedstrijden voor de plaatse lijke scholen. Ten opzichte van de deelna me van vorig jaar is ditmaal van een verdubbeling sprake. Er zullen tien scho len met totaal 22 teams aan de wedstrij den deelnemen, welke worden gehouden in de speelzaal van Rapidity aan de Een- hoornlaan. De waarborg voor een goede gang van zaken bij de uitvoering van het program ma was in handen van Hans van Willigen burg, die als presentator al direct een ludieke entree maakte waarna vervolgens het duo Jane en John met hun accordeons een gezellige carnavalssfeer teweeg brach ten. Diamiddag. - Het Open Venster van Santpoort-Noord organiseert maandag 20 februari om twee uur ’s middags een bij eenkomst in het Wijkcentrum aan de Bur gemeester Enschedélaan waar de heer L. J. v.d. Tooien dia’s van Israel zal ver tonen. Voor de commissie betekent deze grote re inschrijving een aanwijzing dat de tafel- tennissport steeds meer in de belangstel ling van de jeugd komt te staan. De wedstrijden worden telkens na schooltijd gespeeld op 14, 16, 17, 21 en 24 februari aanstaande. De jongens/meisjes van de overeenkomstige leeftijdscategorie (12, 11, 10 en 9 jaar) spelen tegen elkaar in meerkampvorm. De poule-winnaars gaan over naar de finale vijfkamp. De winnaar van de finale mag zich „schoolkampioen 1978 van Bverwijk” noemen. Deze finale vindt plaats op donderdag 2 maart even eens bij Rapidity. Afhankelijk van de re sultaten van de overige voorronden in de afdeling Kennemerland wordt bepaald hoeveel scholen van de Beverwijkse voor ronde zullen deelnemen aan de eventuele afdelingsvoorronde. Het resultaat hiervan bepaalt weer de uiteindelijke afvaardiging naar de landelijke finale, welke op 6 mei in Culemborg zal worden gehouden. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Voorzitter M. van Berkom toonde zich uitermate dankbaar jegens de Invaliden Hulpdienst (IHD), die uit de gehele ge meente Velsen de patiënten per rolstoel busje, taxi en particuliere auto had aange voerd maar ook de vele begeleiders(sters) van de patiënten. „De Zonnebloem” had graag nog meer mensen willen doen ge nieten van het uit te voeren programma doch in Velsen was geen grotere zaal be schikbaar zodat helaas een selectie moest plaats vinden. Dinsdagavond 14 februari verwelkomt de Adrichem Hoeve het bekende Flootlight Quintet, dat muziek uit de jaren veertig- vijftig speelt. Ton van der Wulp,. Leen Dijk, Henk Horn, Wim van Leeuwen en Simon Dekker staan om negen uur klaar. VELSEN-NOORD. „De Zonnebloem" mocht zaterdagmiddag in „De Schouw" in Velsen-Noord ervaren dat haar IJmond- afdeling met vestiging te IJmuiden ten behoeve van de gehandicapten, zieken en bejaarden met haar ontspanningsmiddag een grote activiteit aan de dag heeft ge legd. Niet minder dan 350 gasten onder wie 58 patiënten in rolstoelen en zelfs een bedlegerige hadden zich in de zaal verzameld. Na deze „fijne ontmoeting” wist Ronnie Tober in leuke contacten met de zaal zijn optreden te maken tot een groot succes, dat trouwens ook was weggelegd voor Van Willigenburg, wegens zijn onderhoudende presentatie. Met de gekste capriolen, geba seerd op bekende radio- en tv-artiesten BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 :/215,- losse nummers buitenland per kwartaal stilligregeling, waarbij de vissers het geld krijgen, mits ze in ruil daarvoor niet gaan vissen. De kottervissers zelf zeggen nu dat er met het toegewezen quota niet meer dan twee reizen van een week per maand kun nen worden gemaakt en er dan voor de resterende twee weken een stilligprerriie moet komen. Dit is precies hetzelfde, zij het in andere bewoordingen wat onderge tekende al in de IJmuider Courant van 17 december 1975 en in de Visserijwereld van 1 april 1976 heeft gezegd n.l. vissen week om week met suppletie op de besomming tot de hoogte van de exploitatiekosten over de visweek en de kosten van en (stilligpre^ mie) over de z.g.n. binnenweek. Inmiddels zijn er twee kostbare jaren over ons heengegaan en zijn we gekomen in de onmogelijke situatie waarin we nu zijn. Als de wijsheid waarop we nu geko men zijn er van de aanvang van de quote- ringsregeling was geweest dan zouden we nu tot op de helft of daarover heen met het herstel van het platvisbestand zijn ge weest. Het is echter ook weer niet zo, dat we helemaal opnieuw moeten beginnen. Kijk maar naar het scholbestand wat zich al vrijwel geheel schijnt te hebben her steld. En laat de biologen nu eens hard maken wat ze beweren door b.v. hun be vindingen ten aanzien van het platvisbe stand over 1976 te publiceren. Wat er voor het behoud van onze platvis- vloot naar de mening van ondergetekende wel beslist noodzakelijk is, is resumerend: Quoteringsregeling met verplicht en controle apparaat waaraan alle de Noord zee bevissende landen gebonden en onder worpen zijn. Vissen week om week met voor zover nódig suppletie op de besomming tot de hoogte van de exploitatiekosten over de visweek en een stilligpremie voor de bin nenweek Deugdelijke saneringsregeling als hierboven is bedoeld. De voorzitter van de federatie van vis- sersverenigingen vraagt voor wat hij meent dat er moet gebeuren niet minder dan 60 miljoen per jaar. Waarom 60 miljoen en waarvoor? Laten we ons eens bezinnen op het beantwoor den van die vragen en op wat er zowel bij Minister v.d. Stee als in Brussel haalbaar is. De] lage) 'ezor noge BEVERWIJK. Het bestuur van de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging Be verwijk heeft zich in de zaak rond de deelname van negen blanke Zuidafrika- nen aan het badmintonkampioenschap in de Beverwijkse sporthal achter het stand punt van het college van burgemeester en wethouders en de vijf raadsfracties geschaard. Ook in IJmhiden is naar hartelust genoten van de plotselinge winter. Op het ondergei lopen „rooie veldje" van het Moerberg- plantsoen was het vooral de jeugd die zich, u- de mogelijkheid niet liet ontnemen ijzers onder te binden. In de loop van zondag werd de ijspiste bomvol. Kleuters I aan de hand van schuifelende pa’s en moe’s. Daartussendoor de al wat meer aai ervaren opgeschoten ijspiraten die zich ["eei iets sneller een weg poogden te banen door het gewriemel. Allemaal erg gezellig en op, en top Hollands Wat tot herstel en kunnen voortbestaan van onze prachtige platvisvloot had moe ten leiden, dreigt op een regelrechte kata strofe uit te lopen. Quoterings- en sane ringsmaatregelen zijn in de uitwerking daarvan niet anders dan één stuk wanbe leid en dan niet alleen van de kant van Landbouw en Visserij maar ook van het bedrijfsleven zelf en in zijn geheel. Deze quoteringsregeling had er zonder veil plicht met in het verlengde daarvan een controleapparaat voor de naleving daar van door alle de Noordzeebevissende lan den nooit mogen komen. Van de aanvang af ontbrak bij de zeevissers ieder vertrou wen dat die quoteringsregeling aldus ver ordineerd en uitgevoerd tot het verbeteren van het platvisbestand zou kunnen leiden. Bovendien waren en zijn er de zeer sterke twijfels aan de juistheid van het door de biologen gestelde gezien de door henzelf opgedane ervaringen door vangsten etc. bij de uiteoefening van hun bedrijf. En dan is het verklaarbaar dat bij het ontbre ken van ieder vertrouwen in zowel het een als het ander wel leiden moest tot het ontduiken van deze beslist ondoelmatige quotering door alle de Noordzeebevissen de landen met alle middelen en kansen die hen daartoe geboden werd. Optreden hiertegen was er van het begin af niet of nagenoeg niet totdat er plotseling tot het andere uiterste werd overgegaan. In beslag nemen van vangsten of een deel daarvan; gemaakte besommingen blokke ren, hoge boetes etc. En dit was misschien gezien al het daaraan voorafgaande wel de grootste blunder die men maken kon. En met de sanering was het navenant of nog erger. Men heeft de uitgekochte sche pen niet afgestoten zodat ze niet meer aan de visserij zouden kunnen deelnemen, wat toch de bedoeling zou moeten zijn geweest, maar doorverkocht aan andere de Noord zee bevissende landen zodat wij nu door deze schepen worden beconcurreerd niet alleen met het vissen op maar ook met het verhandelen van de vangsten van deze voorheen tot de Nederlandse vissersvloot behorende schepen Van de kant van het bedrijfsleven zegt men nu dat het voor 1978 toegewezen quota voor de'kottervis sers onaanvaardbaar is zolang er geen subsidieregeling tegenover staat Volgens de voorzitter van de federatie van vissers- verenigingen is daarvoor alleen dit jaar 60 miljoen gulden nodig, welk bedrag dan vooral moet worden gebruikt voor de z.g.n Vrijdag aangekomen: Bonma, Oslo; Ge org Tura, Cont. Plat; Lynx, Bergen, Brin- da, Poele, Velsen; Merethe Juncker, Bun derland; Frauen Turm, Hartlepool; Pechu- do, Fraserburgh; Ulla Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Alacrity, Aberdeen; Prof. Ub- kov, Leningrad; Jane Narvoc, Freeport; Margreet, Par, IJmuiden; Smit Lloyd 48, Cont. Plat, IJmuiden; Honsunen, Rotter dam, IJmuiden; Trident Amsterdam, Ant werpen; Cantium, Noordzee, IJmuiden; Wesa Hochsanen, Goole; Louise, Leeds. Vrijdag vertrokken: Sargodha, Ham burg; Horation, Great Yarmouth; Giovan- ella d’Amigo, Bordeaux; Helga S, Stock holm, IJmuiden; Axel, Luebeck; Petronel- la-1, Londen; Oswest-y Grange, Ipswich; Annelies, Rendsburg; Elation, Rocheter; Cantium, Boston; Eliza Coast, Lagos; Bon ing Antwerpen^; Erzis, Antwerpen. Zaterdag aangekomen: Amber, Lagos, IJmuiden; Bison, Cont Plat, IJmuiden; Pannastor, Cont. Plat; Delphic Wasa, U.S.A Velsen; Fordonna, Rotterdam; Nordking, Monsteras, Velsen; Canabal, Drammen; Post Enterprise, Durban; Alk, Colchester; Jette Wonsild, Kopenhagen; Corolla, Gothenburg; Justina, Esbjerg; Tor Scandinavia, Gothenburg; Haico Hol- werda, IJmuiden, Rotterdam; Areas, Hamburg; TS 41 Rough, IJmuiden, Cont. Plat; Schlei, Gainsborough; Marius, Wis bech; Ady, Le Havre; Kenrix, IJmuiden, Emden: Jemrix, IJmuiden, Pooje; Prins Borought Muller, Grimsby; ST Brandon, Pet-head; flella, Londen; Andries, Howen- dendijke; Isla Dantay, Bremen; Kent-SHo- re, IJmuiden, Cont. Plat; Gretina Holwer- da, Zaandam, Buckie. Zaterdag vertrokken: Musketier, Bel fast; Brinda, Seixal, IJmuiden; Aristote- les, Antwerpen; Tarring, New Castle; Ala crity, Guness; Ula Tholstrup, Arklow, IJ muiden; Peter Schroder, Hamburg; Pluto, IJmuiden, Dundee; Titan Service, IJmui den, Cont. Plat; Thies, Esbjerg; Rogate, Londen; Portelet, Belfast; Delphic Wada, Antwerpen; Prof-Ukhov, Antwerpen; Lynx, Bergen; Tor Scandinavia, Gothen burg; Bison, IJmuiden, Cont. Plat; TG 41 Rough. IJmuiden, Cont. Plat; Ha'ico Hol- werda, IJmuiden. Grangemouth; Harmen Glendorff, US Golf. Zondag aangekomen: Professor Ehlyus- tin, Leningrad; Westnor, Thames; Fro, IJ muiden, Porsgrunn; Lena s, IJmuiden, Risnes, IJmuiden, Moirana; Eva Thol strup, Arlow, IJmuiden; Orcroma, Ant werpen; Brandon, Swansea; Smit Lloyd 48, Contplat, IJmuiden; Otello, Luela; Bothniaborg, Hudinkvall, Zaandam; Wal ter, Izmir; Tabou, Hamburg; Oleko Dun- dich, Nóvorossiisk; Eemsborg, Utensoen, Zaandam, Adale j, Waernesborg, IJmui den; Brendonia, Gu’nnes; Trentonia, Gun- nes; Bison, IJmuiden, Cont. Plat; Titan Service, IJmuiden, Cont. Plat, Haugnes Bergen. Zondag vertrokken: Polyfreedom, Mexi can Gulf; Heidelberg, Bremen; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden; Baarn, St Maarten; Corolla, Immingham; Canabal. Le Havre; Jette Wonsilo, Antwerpen; Mon- sunen, Odense, IJmuiden; Fordonna, Kings Lynn; Trident Amsterdam, Le Ha vre; Clio, Kolding, IJmuiden; Eva Thol strup, Arklow, IJmuiden; Smit Lloyd 48, Cont Plat, IJmuiden; Pinnastor, Cont Plat; Westnor, Leith; Post Enterprice, Hamburg Maandag aangekomen: Heriot, Avon- mouth, IJmuiden: Viking Voyager, Felix- towe; Ann Lise Tholstrup, New Rosa. I.J inuiden: Avatar, Par. Velsen Maandag vertrokken: Jane Maerak, Londen Hans van Willigenburg probeert een van de rolstoelpatiënten in verlegenheid te brengen maar had buiten De jazz- en bluesavonden in de Adri- chem Hoeve aan de Beverwijkse Adri- chemlaan blijken aan te slaan. Geen won der ook, Want een reeks afwisselende pro gramma's met steeds maar weer goede artiesten doen het bij het publiek goed. HEEMSKERK. Schietvereniging De Vrijheid noteerde bij de onderlinge com petitie als de tien beste schutters: H. van Leen 91 punten, F Kok en A Schoehuis 89 punten. H Derksen 88 punten, Q Rijke 85 punten, A. Handgraaf 84 pun ten, P. Blom en J. Siewertsen 82 punten. J. Verruijt 80 punten en H Kok 79 punten W r 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4