Met name bij Koninklijke Scholten-Honig Kabinet wil weer over VAD praten Geen controle van overheid op melkprijs Bergen eit. Vertrouwenscommissie was voor VVD-Velsen mislukt experiment afc vloert alles rök de prijzen Umuider Courant lichfreklame I Beslissing over voorhaven waarschijnlijk uitgesteld r soort®" -- nijman „Bello verlaat re. aantal pagina's vandaag: 22 het weer het woord is aan... TeeAsM®donszachte dekbedden v.a 49.-— 1945-1978 VS-AMBASSADEUR Streekplan wordt eerst vastgesteld Terlouw: Argentinië- Bezeten affaire zaak KNVB Weinig verandering in temperatuur Opklaringen, maar ook hier en daar nog een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minimumtemperatu ren van rond het vriespunt vlak aan zee, tot min zes graden plaat selijk in het binnenland. Middag- temperaturen in het algemeen iets boven nul. --1 [Markerwaard twistpunt |bij collegevorming Gedeputeerde Staten pi/ZW agenda pagina «o Kunsthandel Jos de Graaft 319309 BELEGDE BROODJES omwal •NMKS Monument komt weer in bedrijf. I -«F-* (ADVERTENTIE) J 68ste jaargang no. 88 2 Teleffoonbeantwoorders (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De beslissing over een eventuele Voorhaven bij IJmuiden zal naar alle waarschijn lijkheid nog een paar jaar worden uitgesteld. De voorzitter van de Raad voor de Waterstaat zou er voorstander van zijn om met deze beslissing te wachten, totdat Provinciale Staten van Noord-Hol- land in mei of juni 1979 met het nieuwe streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied zullen hebben vastgesteld. In dit streekplan kunnen de Staten dan eventueel het alternatief voor een derge lijke Voorhaven (ten zuiden van de pieren), namelijk een havenontwikkeling aan de noordpier, planolo gisch mogelijk maken. Lord Halifax: Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 Economie17 Beurs16 Sport18,19 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 2 DINSDAG 14 FEBRUARI 1978 39.—) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het ziet er naar uit, dat de Markerwaard het grote twistpunt wordt tus-1 sen het CDA en de progressieve I fracties (PvdA, PSP, PPR en I D’66) bij de vorming van een j college van Gedeputeerde Sta-1 ten na de verkiezingen van Pro-1 vinciale Staten. Zoals gemeld I hebben de progressieven voor de collegevorming een pro-1 gramma opgesteld, waarin te- I gen inpoldering van de Mar- kerwaard wordt gekozen. Bij de algemene beschouwingen I bij de provinciebegroting heeft CDA-fractievoorzitter drs. J. I Achterstraat evenwel gepleit voor inpoldering van dit ge-1 I deelte van het Ijsselmeer. Umuider Courant Werkgelegenheid weer •hevig op de tocht IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH (Zie verder pagina 4) K (Zie verder streekpagina) (ADVERTENTIES) HAARLEM: Gen Oranjestraat 4 - Grote Houtstraat 166- Anegang 27a veren baby-kussentjes dralon dekens Dit blijkt uit antwoorden van minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) op schriftelijke vragen van kamerleden. Mor gen zullen de vaste kamercommissies van Landbouw en van Economische Zaken met de betrokken bewindslieden spreken over de stand van zaken bij KSH. Om het concern in de gelegenheid te stellen de schuldenlast wat te verlichten door afsto ting van een aantal - meest buitenlandse - activiteiten, heeft Van der Stee de kre- dietgaranties verlengd. Hij deelt echter niet mee voor hoelang. De vakbonden hadden de minister eer der respijt gevraagd tot 1 juli. Volgens de werknemersorganisaties heeft Van der Stee eind vorige week toegezegd dat de garantie van de overheid bij de banken voorlopig voor acht weken verlengd zal worden. Inschakeling van de vertrouwenscom missie als vast onderdeel van de benoe mingsprocedure wees hij verder van de hand omdat de politieke tweespalt ermee geaccentueerd werd zonder dat iemand van de commissieleden met het resultaat helemaal vrede kan hebben. Het gezamen lijk polsen door de commissieleden lever de een lijst met vijftien kandidaten op. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Produktschap voor Zuivel wil koste wat kost vasthouden aan de minimumprijs van 1,03 voor een liter verpakte volle melk. De controlerende instanties van de ministeries van Land bouw en Economische Zaken zijn echter niet bereid zonder meer in te grijpen in gevallen van ontduiking van de mini mumprijs. De ministeries zijn in verwar ring gebracht door de uitspraak van het Europese Gerechtshof in Luxemburg, waarin de minimumprijzen voor jenever en vieux zijn afgekeurd. DEN HAAG (ANP). Naar het oordeel van D’66 hoeven de politieke partijen in de Argentinië-affaire niet voor het volk te beslissen: het is een zaak van de KNVB. Fractievoorzitter Jan Terlouw (D’66) zei dit gisteravond op een afdelingsbijeen- komst van zijn partij in Zwolle. I BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. ISATEBO-AM STEL VEEN, tel. 020-456456 WASHINGTON. President Carter heeft, naar thans is uitgelekt, de 54-jarige mevrouw Geri Joseph gekozen als kandi daat voor de post van Ambassadeur in Den Haag. Mevrouw Joseph is volkomen ongeschoold in het politieke vak, zij is journaliste en echtgenote van een invloed rijk zakenman in de VS. Zij heeft grote verdiensten verworven voor de Democra tische Partij, maar kan als een amateur- diplomate worden gezien die wel enigszins bekend is met Nederlandse toestanden >O oo o Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 In de regeringsverklaring heeft het kabinet aangekondigd vóór 1 april te willen komen met een nota van wijzi gingen op het door het vorig kabinet ingediende wetsvoorstel. De minister schrijft nu, dat de sociale partners als nog met hun op- en aanmerkingen kun nen komen, voordat het kabinet de nota van wijzigingen zal gaan indienen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De VVD-fractie in de Vel- sense raad beschouwt de inschakeling van een vertrouwenscommissie bij een recente benoeming van de Velsense bur gemeester als een mislukt experiment. Het liberale raadslid G. A. Schoonkind sprak maandagavond tijdens een afde- lingsvergadering in IJmuiden van een on werkbaar en onpraktisch novum waar mee het principe van de benoemde bur gervader noch dat van de gekozen burge meester recht ten volle gedaan wordt. De 16-jarige Braziliaanse Eliana Maciel Barbosa heeft zich vrijdag avond op een 20 kilo zwaar houten kruis op de Picucho-heuvel bij de stad Rosario Do Sul in de staat Rio Grande Do Sul laten vastbinden. Vol gens haar zeggen zal ze na drie dagen en drie nachten hangen, bevrijd zijn van de duivel waarvan ze zegt beze ten te zijn. De plaatselijke politie greep niet in toen Eliana het kruis naar de top van de 137 meter hoge Picucho-heuvel had gezeuld, maar zij verbood wel dat zij er met spijkers door handen en voeten op vastgenageld zou wor den. Men moest volstaan met vast binden met touwen. Wel sneed Eliana’s vader op ver zoek van Voodoo-gelovigen de han den en voeten van zijn dochter met een scheermes open. Het druppelen de bloed werd opgevangen in lege potjes voor instantkoffie, waarna men elkaar bij wijze van zegen met het bloed het voorhoofd tekende. Gen Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - HAARLEM Van de linker- en rechtervleugel in de commissie ging uiteindelijk een nieuwe rangschikking naar het provinciehuis waarbij de politieke kleur van de kandida ten het zwaarst woog. De Commissaris der Koningin heeft de drie topplaatsen op bei de lijsten bij de definitieve keus buiten beschouwing gelaten. Voor mij is het re sultaat van een toch wel tijdrovende pro cedure daarmee van nul en gener waar de”, aldus fractievoorzitter Schoonkind. dienst op 31 augustus 1955 officieel opgeheven. Een zaak die de gemoederen in Bergen danig in beroering bracht. Miljoenen badgas ten maakten gebruik van het treintje dat door Bello werd getrokken. De Raad voor de Waterstaat is een belangrijk adviescollege voor de regering, wanneer deze beslissingen moet nemen over kwesties als een Voorhaven. Volgens Gedeputeerde W. van der Knoop zal de Raad voor de Waterstaat de regering adviseren, de beslissing over de Voorhaven of een andere havenontwikkeling bij IJmuiden voorlopig inderdaad aan te houden. De plannen van de gemeente Amsterdam om ten zuiden van de pieren van IJmuiden een voorhaven te maken, zouden dan weer enige tijd in de ijskast belanden, in afwachting van de definitieve beslissing. Gedeputeerde Van der Knoop had dit standpunt van de voorzit ter van de Raad voor de Waterstaat persoonlijk uit diens mond vernomen. Informatie op ambtelijk niveau gaf de gedeputeerde reden om aan te nemen, dat de regering dit advies inderdaad zal volgen. l 1». alleen in filiaal Anegang kwaliteits-matrassen v.a. 49.— V** rtlVt wollen ruitplaids v.a. 1 5.95 AO veren kussens v.a. 14.75 vRi-pn hahv-kusspnties 6.70 De Nederlandse melkhandelaren heb ben vanmorgen aangekondigd tot acties over te zullen gaan tegen de stuntende grootwinkelbedrijven. Steeds meer kleine zelfstandigen laten him organisatie weten niet meer tegen de grootwinkelbedrijven met hun lage prijzen op te kunnen boksen. Wat voor acties er te verwachten zijn werd niet bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN. Na een peri ode van ruim 20 jaar als nostalgische herinnering het hart van het Noordhol- landse vakantiedorp Ber gen te hebben gesierd, is de stoomlocomotief „Bello” gisterochtend van zijn sok kel getild en overgebracht naar de werkplaats van de stichting Stoomtram Hoorn-Medemblik in Hoorn. Daar zal de loc, die bij de Nederlandse Spoor wegen ook officieel te boek stond als de „NS 7742”, worden gereviseerd om vervolgens te worden inge zet op de toeristische tram lijn tussen Hoorn en Me- demblik. De naam „Bello” is on verbrekelijk met het spoorlijntje Alk- maar-Bergen dat óp don derdag 20 juli 1905 werd geopend. In 1909 werd de lijn met het nodige feeste lijke vertoon doorgetrok ken naar Bergen aan Zee. Met stopplaatsen bij de hal tes Sparrelaan en De Franschman nam het tra- De stunterij met de melkprijzen door grootwinkelbedrijven in het hele land (soms dertien cent goedkoper) was maan dagavond onderwerp van gesprek voor de bestuurscommissie van het Produktschap. Vastgesteld werd dat de minimumprijs voor de melk een uiterst belangrijk goed is en voorlopig nog niet kan worden gemist. Het Produktschap voor Zuivel, dat de wet telijk bevoegdheid heeft in overleg met het ministerie de melkprijs vast te stellen, is van mening dat de minimumprijs noodza kelijk is voor de instandhouding van de melkdetailhandel, voor de inkomensposi tie van de melkveehouders en voor de werkgelegenheid in de consumptiemelk- industrie. De bestuurscommissie praat donderdag opnieuw over de melkprijzen. Bij de supermarkten van de Kijkgrijp en de Codi in Haarlem en omgeving gaat de volle melk vanaf aanstaande maandag voor een prijs beneden de gulden per liter de deur uit. Veel bedrijven in Haarlem houden nog vast aan de minimumprijs. Bij Dirk van de Broek in Hoofddorp, Zwanen burg en Zandvoort en bij bigros in de bollenstreek wordt de melk verkocht bene den de minimumprijs. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zake" vakbeweging en jekt van Bergen naar de zeekant gedurende de eer ste jaren een uur in beslag. Na in 1953, 1954 en 1955 alleen nog gedurende de zomermaanden te hebben gereden werd de voor de NS niet rendabele lijn- Het chemische bedrijf Sheby-Kemi in Wormerveer (een dochter van Unilever met 74 werknemers) acht sluiting van de tall-olieverwerking onvermijdelijk. In to taal zouden hierbij ongeveer 50 arbeids plaatsen verloren gaan. Bij de Rotterdam se vestiging (ran de Nederlandse Tank-, Apparaten- en Machinefabriek Netam ko men, als de plannen doorgaan, 200 arbeid splaatsen te vervallen. Populariteit is slechts een ver dienste, als men haar ongewild verwerft. werkgeversorganisaties uitgenodigd nogmaals hun standpunten kenbaar te maken over de vermogensaanwasde- ling. Dit is gebeurd in een brief, die de minister gisteren heeft verzonden. verbonden Een korte luchtreis in de takels was voor Bello het begin van een nieuw leven De spoedige totstandkoming van de Markerwaard zou volgens drs. Achter- straat moeten worden bevorderd. De Markerwaard dient plaats te kunnen I J bieden aan een aanvullende nationale I luchthaven, zo meende hij. De progres- i sieve fracties vinden van niet, omdat de schade aan het milieu groot zou zijn en I omdat bovendien uit de cijfers is geble- ken dat voorlopig helemaal geen be- hoef te is aan een Tweede Nationale I Luchthaven of een aanvullende luch- I thaven. I Deze standpunten kunnen dus straks k lelijk gaan botsen. Het CDA vindt, al- dus drs. Achterstraat, dat aan de colle- gevorming zoveel mogelijk partijen moeten deelnemen, tenzij er dan te veel programmatische concessies zouden I I moeten worden gedaan. Het CDA| I streeft naar een „programmatisch ver- i antwoorde afspiegeling”. (Zie verder streekpagina) L 1 DEN HAAG. Bij verscheidene bedrijven in ons land komt de werkgelegenheid gezien de ontwikkelingen van de laatste dagen, hevig op de tocht te staan. De regering ireest dat met name door herstructurering van Kon. Scholten-Honig een verlies van enkele honderden arbeidsplaatsen zal optreden. Tenslotte zullen door een reorganisatie bij Ums-Pastoe in Utrecht, fabrikant van bergmeubelen, 65 plaatsen verloren gaan. Bij KSH is men, zoals bekend, bezig met de verkoop van delen van het bedrijf. Dat het concern in zijn huidige vorm niet kan blijven voortbestaan staat voor de over heid als een paal boven water. Struikel blok is de grote schuldenlast van het bedrijf. Om alle crediteuren te kunnen betalen moet de verkoop van de KSH-onderdelen, na opoffering van het totale risico-dra- gend vermogen 450 miljoen gulden op brengen. Wessanen en AVEBE hebben tot nu toe ongeveer 130 miljoen geboden voor de overname van de aardappelzet- meelactiviteiten, de levensmiddelen- en tarwegroep, terwijl de boekwaarde van deze onderdelen rond de 500 miljoen bedraagt. De slechte economische situatie in West- Europa en met name in de grote indu striële landen lijkt enigszins op de toe stand die vlak na de Tweede Wereldoorlog was ontstaan, toen door de verwoestingen en ontreddering door oorlogshandelingen de gehele economie van de grond af moest worden opgebouwd. Het grote verschil met 1945 is nu echter, dat West-Duitsland ondanks grote economische moeilijkhe den toch als de meest welvarende en eco nomisch sterkste natie moet worden be schouwd, waar ook de politieke toestand ;en grotere stabiliteit vertoont dan bij voorbeeld in Italië, Frankrijk, Spanje en Engeland. Voor de Verenigde Staten vormt het denkbeeld dat door de slechte economie de nacht en invloed van het communisme Jn Suropa zullen toenemen, de grootste I nachtmerrie, net als in 1945. Ofschoon de directe bedreiging van de kant van de Sovjet-Unie uit destijds heel wat duidelij ker aan de dag trad dan nu, zijn het de Europese communistische partijen die op eigen initiatief hun politieke invloed op het ^nationale beleid van diverse landen heb ben verstevigd en zelfs aanstalten maken regeringsverantwoordelijkheid te gaan dragen. Washington ziet in West-Duitsland de leste bondgenoot op het punt van verzet egen het communisme. Wat enkele kop stukken van het nazi-dom in 1945 hoopten, namelijk een alliantie tussen Duitsland en Amerika tegen de Sovjet-Unie, lijkt nu een stuk werkelijkheid te zijn geworden. Presi dent Carter en bondskandelier Schmidt hebben nauw contact over de vraag hoe zij samen een economische Westwall kunnen opwerpen tegen het communistische ge vaar in Europa van binnenuit. Maar Schmidt is geen machtswellustige nazi en vindt dat de Europese landen in de eerste plaats zelf voor hun economische sanering moeten zorgen. Hij ziet ook weinig moge lijkheid om Duitsland nog grotere offers op internationaal economisch terrein te doen brengen ten bate van een algehele Europese opleving. De Verenigde Staten zijn economisch heel wat zwakker dan in 1945 het geval was. Het beroemde „Marshall-plan” van de naoorlogse jaren, dat een machtige eco nomische steun in West-Europa pompte en bijdroeg tot het snelle herstel van de West- europese bedrijvigheid, kan nu niet wor den herhaald. De economische problemen van de Vere nigde Staten, zich onder meer demonstre rende in het verval van de dollar als stan daard van de internationale markten, ver hinderen president Carter om landen als Italië, Frankrijk, Spanje en Portugal met omvangrijke steunmaatregelen tot een grotere economische stabiliteit te brengen en daardoor de toenemende invloed van linkse politieke partijen in die landen schaakmat te zetten. Politieke druk zonder daadwerkerkelijke financieel-economi- sche injecties kan de doorbraak van „Eu- rocommunisten” naar regeringsniveau niet verhinderen. Bondskanselier Schmidt, die in Europese kring de chauvi- I' J nistische en op bekrompen eigenbelang gerichte praktijk heeft leren kennen, be dankt er kennelijk voor Duitse belangen te offeren op het Europese altaar. nilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll UMMSN HOOR» i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1