Koud COENTUNNEL DE ERGSTE FLESSENHALS Conrad-Stork vraagt werktijd verkorting voor helft personeel Inzake vijfploegendienst Hoogovens-arts zou partijdig oordelen 1 Mu’js GRANITO 023-313645 vanURK HUUR met recht van koop Godsdienstdecreet in Argentinië aantal pagina's vandaag: 2ó het \x/eer Umuider Courant Piano, vleugel n het woord is aan... VANAVOND GESPREK MET KABINETSDELEGATIE Dreigbrief bij NOS: Alarmfase 2 bij Trio- ATTACHÉKOFFERS agenda pagina ll Computer-vreugde I KOOIJMAN SANITAIR B.V. Op bezoek hii Trin- Ontvoerde medewerker Strauss teruggevonden ,,Cum Laude’' Koude nacht 22 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGÈNOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 89 ir, 2 iiihhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NU 3.98 NU 1.29 VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER Verkeer sinds 1970 vervijfvoudigd I I I I J Bacon: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 17 Economie19 Beurs...18 Sport...21,23 SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk STBOET VIVO EXTRA LANGE NIEUWSTRAAT 9 PEGASUSSTRAAT 56 déviesenzoonbv Als het echt 'n mooie diamanten ring moet zijn Juweliershuis Haverkort turfmarkt 6 haarlem r. It 1 R’ a - '1 'St-J IJmuider Courant Looneisen vakbeweging tegenstrijdig vindt VNO (Van een onzer verslaggevers) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 Leverinn, stemmen, onderhoud door geheel Nederland I» -5181 72 llllllllllllllllllllllltilllllllllllllllHlllli’llllllllllllllllllllllllllllll spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl 1875, 202! In 1977 bedroeg het verlies nog vijf miljoen gulden. De directie spreekt van een „ver domd goed reorganisatieplan” dat er voor moet zorgen dat Conrad-Stork over enige jaren weer uit de rode cijfers raakt. (Zie ook plaatselijke pagina’s) HILVERSUM. Bij de NOS-omroep is momenteel alarmfase 2 in werking. Deze verscherpte controle is het directe gevolg van een brief die de NOS begin deze week binnen kreeg waarin de mogelijkheid van een terroristische actie tegen de omroep werd gemeld. De brief vermeldt verder dat men beducht moet zijn op een actie van binnenuit de NOS. In de brief wordt de naam van een NOS-medewerker genoemd die bij een dergelijke terreuractie betrokken zou kunnen zijn. De betrokken man is niet op non-actief gesteld. Men houdt rekening met een mis plaatste grap. tiestandpunt in te nemen met betrekking tot de ac tuele discussie over het ploegensysteem. „Een op vatting die rechtstreeks indruist tegen onze belan gen en onze gezondheid”, zo schrijven de verbolgen kaderleden. De regering zal genootschappen en sek ten die om registratie verzoeken, die regi stratie kunnen weigeren als zij hun werk beschouwt als strijdig met de openbare orde, de nationale veiligheid, moraal en goede zeden. De Jehovahs-getuigen, de Hare-Krisjna- beweging en de Divine Light Mission zijn reeds verboden. De rooms-katholieke kerk is buiten het decreet gehouden omdat de regering een afzonderlijk verdrag heeft met de Heilige Stoel en de grondwet bo vendien een clausule bevat die de rooms katholieke kerk bescherming toezegt. HAARLEM. De Coentunnel bij Am sterdam is de ergste flessehals voor de verkeersstromen tussen het gebied ten noorden en het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal. Dit blijkt uit een rap port van provinciale waterstaat van Noord-Holland over de verkeersafwikke ling in avondspitsuur op de oeververbin dingen van Noordzeekanaal en IJ. De files in het spitsuur voor de tunnel duren tel kens twee tot twee en half uur. Dat leidt tot vertragingen tot 15 minuten. Het ver keer dat het Noordzeekanaal moet krui sen is sinds 1970 vervijfvoudigd. Momenteel is echter de bereidheid om van het openbaar vervoer gebruik te ma ken nog niet groot. Men accepteert het wachten in de file, of men kiest een andere route (bijvoorbeeld de Velsertunnel in plaats van de Coentunnel) of men past het vertrektijdstip aan (om de tunnel vóór of na de grote drukte te passeren. Volgens het rapport ziet het er niet naar uit, dat in dit verkeersbeeld gauw verande ring komt. Te vrezen is dat het aantal minuten vertraging in de toekomst nog zal toenemen. Wanneer de huidige trend zou doorzetten, zou dat betekenen, dat in 1990 op wachttijden van een half uur tot drie kwartier moet worden gerekend in de spits. Zover zal het echter niet komen, omdat er wijzigingen in het gedragspa troon zullen optreden, zo concludeert het rapport. In het begin van de jaren tachtig komt de Hemspoortunnel gereed, zodat het aantrekkelijker wordt de trein te nemen. De wachttijden bij de Coentunnel zullen omstreeks 80 toenemen tot 25 minuten. Een groeiend aantal automobilisten zal dan de Velsertunnel kiezen, wat daar tot wachttijden van 15 minuten in de spits kan leiden. Iedere grote schoonheid heeft in haar proporties iets 'vreemds. 975r 1175,' Tde m. SM sxcl. 18% BH* luwen, lagere? lis tekening f vanaf 40gld. per maand Appelsientje of goudappeltje literpakNU 1.59 Radlon zak, 2 kilo van 4.98. Patates Frites kilozak Calvé Pindakaas pot, van 2.60NU 1.99 keukens vloeren vloerbedekkingen 9 k ijs. Winkelcentrum Schalkwijk van computer-blijdschap is aardig om de fanatieke cijferaars in de economische ca tacomben bezig te houden, en niemand zal hun kwalijk nemen dat zij zich uitermate verheugen met een breukgetalletje dat een fractie hoger uitvalt dan zij hadden ver wacht, maar de goede voorlichting vereist toch dat die dode mus niet als een zeldza me arend wordt opgezet. De kadergroep vraagt zich af of de bedrijfsarts als werknemer in dienst van de werkgever, kan op komen voor de gezondheid van de andere werkne mers. Om in de positie en opstelling van de bedrijfs arts meer duidelijkheid te krijgen, willen de kaderle den een uitspraak van de Koninklijke Maatschappij De kranenfabriek kreeg pas het afgelo pen jaar met problemen te maken als gevolg van afgenomen binnenlandse vraag en felle internationale concurrentie. Conrad-Stork heeft een reorganisatieplan opgesteld waarvoor aan de overheid een investeringskrediet van 15 a 20 miljoen is gevraagd. De plannen hebben betrekking op een onderzoek- en ontwikkelingsprogramma dat moet leiden tot modernere gestandaar diseerde kranen, waarvan een deel in de exportlanden zelf gefabriceerd zal kunnen worden. Het bedrijf gaat zich intensief toeleggen op de export en heeft hiertoe al vele contacten gelegd. Om de komende jaren weer winstgevend te kunnen draaien zal het bovendien nodig zijn het aantal arbeidsplaatsen met dertig in te krimpen. Volgens het rapport zijn nu al maatrege len nodig om verandering te brengen in de verkeerssituatie aan weerskanten van Noordzeekanaal en IJ. De situatie zqu kun nen worden verbeterd met nieuwe oever verbindingen, maar voor 1985 zullen die niet tot stand komen. Door het verminde ren van de bevolkingsgroei in het noorden zou ook de groei van het kanaalkruisend verkeer kunnen verminderen. Verder zou men in het spitsuur het aantal rijstroken beter kunnen benutten, bijvoorbeeld drie rijstroken voor de richting van het spits- verkeer en slechts één voor de minder drukke richting. Voorts zou men het open baar vervoer kunnen bevorderen, door dat comfortabeler en veelvuldiger te maken en door het parkeren in Amsterdam te beperken. Bussen zouden in de tunnel voorrang moeten krijgen. Ook zou men de bezettingsgraad van de auto’s kunnen be vorderen door op de vrije strook voor bussen ook auto’s met drie of vier inzitten den toe te laten. Rotterdam sinds >898 Westersingel 42. tel. (010) 363500 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De directie van machi nefabriek Conrad-Stork, werkmaatschap pij van de VMF, zal deze week bij het arbeidsbureau voor de helft van de 580 personeelsleden werktijdverkorting aan vragen. Moeilijkheden met de afzet van kranen en de daardoor ontstane onderbe zetting van werk maakt dit noodzakelijk. Voor de mechanische afdeling, waar golf- kartonmachines voor het eveneens in Haarlem gevestigde Amerikaanse bedrijf S S worden gemaakt, was al eerder veertig percent arbeidstijdverkorting van kracht. De afzet in deze sector is in korte tijd met een derde verminderd. digd e „prijsdaling” komt in de huishoud beurs van de consument terecht in plaats van het voordeel, dat hem als een fata i toorgana wordt voorgehouden. Deze soort De berekening van de prijsindexcijfers is een wetenschap die voor de gemiddelde leek even moeilijk is te volgen als de erfe lijkheidsleer. De termen die erbij te pas komen en die vaak zeer melodieus klinken, zijn moeilijk op him ware betekenis te schatten en soms krijgt men zelfs de in druk dat de deskundige gebruikers ervan zelf niet precies weten wat ze bedoelen. Maar de uitkomsten van de ingewikkel de processen komen op gezette tijden wel met grote koppen in de kranten en die moet men dan maar voor goede munt aannemen. Zo is vandaag het grote nieuws, dat de kosten van levensonder houd in de periode december-januari met bijna een half percent zijn gedaald. Dat wordt een zeer gunstige ontwikkeling ge noemd, waarbij de reacties van de kant der vakbonden en werkgeversorganisaties uiteraard een zeer subjectieve uitgangspo sitie verraden. „Gunstig” voor de werkge vers betekent al bijna: „We betalen te veel prijscompensatie”. Voor de vakbonden geldt, dat zij vinden dat de praktijk nu wat dichter bij de ramingen is gekomen. Intussen zit de consument met het ver schijnsel, dat zijn levensonderhoud goed koper heet te zijn geworden. Met name voor textiel en schoenen en een aantal voedingsmiddelen zijn de prijzen gedaald. Zeer oprecht vermeldt het Centraal Bu reau voor de Statistiek dat in genoemde periode de uitverkoop van invloed was. De consument die uitverkoopartikelen heeft aangeschaft (bijvoorbeeld koopjes op de kop heeft getikt omdat de handel in de uitverkooptijd nu eenmaal met koopjes moet werken om de klant binnen te lok ken) heeft een voordelig kostuum en een goedkoop paar schoenen verkregen. Is dat een „prijsdaling?” De artikelen die buiten de verkoop bleven, met name op het ge bied van kleding, zijn helemaal niet goed koper geworden, integendeel, zij worden dagelijks zichtbaar duurder. Het is gemakkelijk om een pakket sa men te stellen van spullen en eetwaren die in prijs zijn gedaald. De indruk dat zorg vuldig is vermeden artikelen in dat pakket op te nemen die duurder zijn geworden, bederft het enthousiasme van de consu ment over deze daling van de levenskosten aanmerkelijk. De consumentenorganisa ties zijn al begonnen met kritiek te oefenen op deze manier van geforceerde levensblij heid en herinneren eraan dat de grote stijging van medische kosten, de komende huurverhoging, de stijging van aardga- sprijzen, alle mogelijke dienstentarieven en andere levensbehoeften buiten be schouwing blijven in de statistieken. De dode mus van de thans verkon (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Wanneer een extra compensatie in de lonen voor de verhoging van de btw op aardgas wordt gegeven, zal de modale werknemer in 1978 duidelijk boven de nullijn uitkomen, zo menen de werkgevers. Ze zeggen dat dit in strijd is met de beleidsuitgangspunten van het vorige en het huidige kabinet, waarmee ook de vakbeweging instemt. „In de wensen van de vakbeweging bij de lopende cao-onder- handelingen zit daarom innerlijk een tegenstrijdigheid”, aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Tegen die achtergrond gaan de werkgevers vanavond tijdens hét gesprek met een delegatie uit het kabinet de nog resterende 500 miljoen gulden claimen van de nu ter bevordering van de werkgelegenheid verdeelde 2,5 miljard. De vakbeweging heeft dit bedrag al eerder geclaimd ter financiering van de kosten van de zogenoemde arbeidsplaatsenovereenkomsten. Hiervan heeft mi nister Albeda gezegd slechts enkele tientallen miljoenen op tafel te willen leggen voor het uitvoeren van experimenten. Zonder een extra loonsverhoging in verband met de btw op aardgas zal de koopkracht van de modale werknemer worden gehandhaafd. Daarbij is nog geen rekening gehouden met de extra koopkrachtverbetering die door het incidentele loon wordt verkregen. Dit blijkt uit een door het VNO opgestelde analyse, die zou moeten aantonen dat de loonsomstijging in 1978 een half procent meer zal bedragen dan het kabinet bij de beleidsuitgangs punten heeft gesteld. De werkgevers zeggen dat de vakbondseisen die moeten leiden tot een vervroegd uittreden uit het arbeidsproces, de verlaging van de volwassen leeftijd tot 22 jaar, de uitbreiding van de basisvakantie en de overgang van de vier- naar vijf-ploegen- diensten, ook zullen leiden tot verhoging van de loonsom. Dege nen die nog hebben kunnen profiteren van periodieke verhogin gen, zijn volgens de werkgevers boven de nullijn uitgekomen. Tegenover vrouw en schoonmoe der heeft een 34-jarige man uit Ede vijf jaar lang kunnen volhouden dat hij studeerde voor bioloog en later cum laude slaagde voor zijn doctoraal examen. Ook vertelde hij daarna werk te hebben gevon den als wetenschappelijk mede werker aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, waar hij maandelijks drieduizend gulden verdiende. In april ’77 kwam de waarheid naar boven. De Edenaar bleek vijf jaar lang in zijn inkomen te heb ben voorzien door portemonnees te stelen uit de jassen van studen ten. De man opereerde in gardero bes van de universiteiten van Am sterdam, Utrecht en Wageningen. In totaal „verdiende” hij 42.000 gulden. In wageningen liep hij tenslotte tegen de lamp. BUENOS AIRES. President Jorge Videla van Argentinië heeft gisteren een decreet ondertekend dat kerkgenoot schappen en sekten alle activiteit ver biedt als zij zich niet bij de overheid laten inschrijven. De rooms-katholieke kerk is hiervan uitgezonderd. (Van onze redacteur in West-duitsland, Hans Amesz) MÜNCHEN. Dieter Huber, de secreta ris buitenland van de Christen Sociale Partij (CSU) in Beieren, is teruggevonden. Vanmorgen waren motief en omstandig heden van zijn ontvoering maandag nog volstrek duister. De politie in München liet vanmorgen weten, dat Huber nad verklaard in de omgeving van München uit een auto te zijn gegooid. De CSU-partijfunctionaris kon verder nog niet worden ondervraagd. Hij is met een shock in een ziekenhuis opge nomen. Het kantoor in München van het West- duitse persagentschap DPA ontving giste ren een brief, waarin stond dat Huber was ontvoerd. De brief was ondertekend met de letters KGS, wat een afkorting zou kunnen zijn van Kommando Gunter Sonnenberg. Son nenberg geldt als een van de vermoedelijk daders van de moord op procureur-gene- raal Buback. Hij zit momenteel in voorar rest. De apekinderen in het Safari-park de Beekse Bergen zoeken tijdens het koude weer warm te in de armen van hun moeders. ïs UMUIDEN. —Uit ver ontwaardiging over het af wijzende standpunt van de bedrijfsgeneeskundige dienst van Hoogovens in zake de invoering van een vijfploegendienst, heeft de afdelingskadergroep NVV7NKV van Koudband- walserij 1 een brief ge schreven aan de Koninklij ke Maatschappij ter Be vordering van de Genees kunst. Daarin spreekt de kadergroep haar twijfel uit over de onafhankelijke positie die de bedrijfsarts volgens de wet moet inne men. De bedrijfsgenees kundige dienst van Hoogo vens wordt ervan beschul digd een slaafs direc- Vannacht opklaringen, hier en daar mist en minimumtemperatu ren omstreeks min zeven graden. Overdag toenemende bewolking met later in het zuiden en zuidwes ten kans op sneeuw of ijzel. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en oost. Maxi mumtemperatuur om het vriespunt. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Koningin Julia na en prins Bern- hard hebben een bezoek gebracht aan de Surinaam se Trio-Indianen in Kwamala Soe- moetoe, vlakbij de Braziliaanse grens. Op de foto kijkt de koningin toe hoe een moe der haar kind wast. over deze kwestie. Zij stel len daarbij de vraag of de rol van de bedrijfsarts in overeenstemming is met de ook door hem afgelegde artseneed. Ter ondersteuning van de stelling van de kader groep dat de huidige vierploegendienst schade lijk is voor de gezondheid, wordt gewezen op een rap port van de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. De conclusie hiervan luidt dat er van deze vierploegendienst een slechte werking uitgaat voor de gezondheid als ge volg van de verandering in de levensritmen. (Zie verder pagina 4). R-4? L 4*. Dagelijks geopend van 9 -17.30 uur.." Vrijdag koopavond van 19 - 21 uur

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1