Tweede Kamer: Minister Albeda na overleg met werkgevers en -nemers: beraad 750.000ste schip door de sluizen onderschept het weer Experimenten vijf ploegen niet uitsluiten Egyptisch toestel Rudie Koopmans: ten onrechte Ex-topman KSH dr. W. Hoefnagels I overleden BEDIUIFS- aijtifrai ft Over apo’s! nader I Europese titel? „Pogingen om regering-Smith ten val te brengen gaan door” drinkwaterbedrijven aantal pagina's vandaag: 24 I Hoorzitting over concentratie van het woord is aan... IJmuider Courant „BRUIN VAN DE MOLEN” ||Jn Aanrijding carrosserie reparatie bedrijf w|/ "Apeldoorn&^Zn Leider Patriottisch Front: F Aanhoudend koud 5.- agenda pagina 7 5 Weense Tompoucen Bakkerij KLOOSTER Computer tipt Brazilië Albeda zegt toe: i 91 m 18 februari DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 68ste jaargang no. 90 i S 2 SPECIALE REKLAME 99 Kunst Economie Beurs Sport Uitwijzer. Oude Groenmarkt 10 Maanem 025-524675 AMSTERDAM FOI George Sand: Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk nieuw 5, 6, 7, 9, 11, 13 19 21 20 22,23 15 behouden. Alleen verkrijgbaar bij uw echte bakker: PAUL VAN EWIJK EN ZONEN Wlllemsbeekweg 1 IJmulden O tel. 14640 Canopusplein 5 Zeewijk telef. 12006 Dat stemt u tevree een autoradio van o wordt door uw Echte Bakker gebakken van het volkorentarwemeel, dat gemalen is tussen langzaam malende molenstenen van een echte windmo len. Alle gezonde bestanddelen van de graankorrel blijven zodoende II I HAARLEM jMZ^BlsTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 - 244827 iM IJmuider Courant jj. Voor de passagiers van de (ADVERTENTIES) h rs.] „Het komt er alleen op neer dat nu de vijanden van de bevrijding in één groep zijn gecentraliseerd”, aldus Nkomo. Hij achtte het optreden van een uit zwarten en blanken bestaande overgangsregering in strijd met de belangen van het volk van Rhodesië. De Britse regering toonde zich sceptisch over de kansen op succes van de overeen komst tussen Smith en de gematigde lei ders. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Londen verklaarde dat Engeland nog steeds hecht aan de fundamentele „Tor Scandinavia”, die tus sen Göteborg en Amster dam een lijndienst onder houdt, kwam het feestelij ke oponthoud donderda gochtend duidelijk als een vérrassing. De Joseph Lam Jazz Band uit Amsterdam zorg de aan de loopplank voor een muzikaal uitgeleide. HAARLEM. Het college van Gede puteerde Staten van Noord-Holland or ganiseert op 6 maart een hoorzitting voor hen die bezwaren hebben tegen het provinciale plan om het aantal drin kwaterbedrijven drastisch in te krim pen. Van de bestaande elf distributie bedrijven in Noord-Holland willen Ge deputeerde Staten terug naar drie. Een visie die veel kritiek heeft uitgelokt van betrokken gemeenten en bedrijven. Niet bij de meerderheid van Provin ciale Staten zoals die vertegenwoor digd zijn in de Raad van Toezicht op de Provinciale bedrijven. Dit adviescollege van Gedeputeerde Staten behandelde woensdagmiddag de bezwaarschriften die tegen het Pro vinciale voornemen zijn ingediend. Sta tenlid mr. drs. Korte kwam tijdens die behandeling met het voorstel alsnog een hoorzitting te organiseren om be zwaarden de gelegenheid te geven hun protesten mondeling toe te lichten. „We mogen geen kans voorbij laten gaan om het verwijt te ontzenuwen dat de be sluitvorming in deze kwestie wordt af geschermd”, meende de CDA-politicus. De meerderheid van de Raad van Toe zicht deelde de opvatting van de chris- ten-democraat, waarop voorzitter dr. ir. IJff het voorstel overnam. Bij de discussie van gistermiddag bleek overigens opnieuw dat de reorga nisatieplannen van het provinciaal be stuur een duidelijke steun in de Staten vinden. Zie verder de streekpagina. 'DE 1ECHIE De Kamer verwacht van de regering dat zij op korte termijn het overleg met de Europese Commissie over aanvullende steun uit Brussel afrond. Een motie met die strekking werd vanmorgen ingediend door het PvdA-kamerlid Jaap van der DoefOmdat ook het CDA dit voorstel mee ondertekende, staat vast dat het zal wor den aangenomen. Een poging om ook de VVD te laten signeren, leed schipbreuk. Henk Krul, onderhandelaar namens de Industriebonden bij het Hoogovenoverleg, toonde zich tevreden met de motie. Krul: „Er staat in, dat experimenten met de vijfploegendienst mogelijk gemaakt moe ten worden. En dat hebben wij altijd voor gesteld”. Van der Doef vroeg de ministers een diepgaande analyse van de problemen bij Hoogovens in aanvullende gegevens. Hij vroeg zich af of de herstructurering van het bedrijf zoals de directie zich die voor stelt, alleen gericht is op het ombuigen van verlies in rentabiliteit, of dat de directie hiermee alvast vooruit wil lopen op de aanstaande sanering van de Europese staalindustrie. (Zie verder pagina 4) Het vliegtuig, van Egyptair, werd door jachtvliegtuigen van de Keniaanse lucht macht opgebracht. Onmiddellijk na de landing in Nairobi werd het toestel door- veiligheidsfunctionarissen doorzocht, al dus het persbureau. Over de bommen zelf werden geen bijzonderheden gegeven. Volgens het persbureau was de Boeing het vierde Egyptische toestel dat deze week het Keniaanse luchtruim op weg naar Somalië doorkruiste. Somalië is in de Ogaden-woestijn verwikkeld in een oorlog met het buurland Ethiopië. Een eerste groep van 30 Somalische stu denten heeft gisteren Moskou verlaten in opdracht van de Somalische regering. In totaal bevonden zich ongeveer 370 Somali sche studenten in de Sovjet-Unie. Somalië heeft nu besloten alle studenten terug te roepen naar aanleiding van de sterk ver slechterde betrekkingen tussen Somalië en de Sovjet-Unie als gevolg van de Russi sche steun aan Ethiopië in de oorlog in de Ogaden. Wat zijn we toch dom, als we met velen zijn! METZELAAR- TECHNIEK b.v. HAARLEM 023-319005 ook inbouw en ontstoren De werkgevers hebben in hun gesprek gesteld dat het kabinet met het uitvoeren van het aanvullende steunpakket, dat de vorige regering al had aangekondigd, in wezen geen fundamentele verbeteringen veroorzaakt voor het bedrijfsleven. Hiermee kan geen gunstiger concurrentiepositie worden bereikt, aldus Van Veen. Deze tijdelijke maatrege len zijn alleen gunstig als zij worden gevolgd door maatregelen die dit jaar al wezenlijke invloeden hebben. Als dat niet het geval is gaat 1978 voor een herstel van de situatie in het bedrijfsleven ook weer verloren, zei de VNO-voorzitter. Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat de regering niet bij voorbaat experimenten met de vijf ploegendienst bij Hoogovens mag uitslui ten. De mogelijkheden van de vijfploe gendienst moeten worden afgewogen bij het zoeken naar een oplossing voor de problemen bij het staalbedrijf, naast bij voorbeeld de vervroegde uittreding en andere arbeidstijdverkortende maatre gelen. NAIROBI. (AP) Een Egyptische Boeing 707 met meer dan 200 bommen aan boord, die op weg was naar de Somalische hoofdstad Mogadisjoe, is gisteren in het Keniaanse luchtruim onderschept en ge dwongen op de luchthaven van Nairobi te landen, aldus is door het officiële Keni aanse persbureau bekendgemaakt. grote sortering AMANDELKOEKJES bereid van de beste amandelen en altijd vers. dik gevuld met mokka-slagroom van 5.50 voor Lange Nleuwstraat 779 IJmulden - telef. 15189 '£“I: In de motie sprak de Kamer zich niet uit over de besteding van de door minister Albeda toegezegde 15 miljoen gulden. De bewindsman staat zoals bekend niet toe dat die overheidsgelden worden gebruikt voor een proef met de vijfploegendienst. De Partij van de Arbeid maakte wel duide lijk dat zij van de minister verwacht dat hij zich soepeler zal gaan opstellen. „Ik hoop dat u ten opzichte van Hoogovens de wijs heid kan opbrengen die u eerder voor de arbeidsplaatsenovereenkomsten in het al gemeen ten toon spreidde”, aldus Jaap van der Doef, daarmee doelende op de soepele houding die de bewindsman gisteren in het overleg met de sociale partners over de APO’s aannam. De regering zal daarover later beslissen. Binnen zes tot acht weken zullen we ons daarop nog niet vastleggen, aldus Van Aardenne. Eventuele toekenningen van nieuwe subsidies op loonkosten e.d. uit de 500 miljoen zal pas gebeuren na nader overleg met zowel werkgevers als werknemers. De vakbeweging had gisteravond de bewindslieden gezegd geen aanleiding te zien dat dit geld zonder meer de werkgevers zou worden „toegeschoven”. FNV-voorzitter Wim Kok zei dat de werkgevers „opnieuw op jacht zijn” naar dit geld en daartoe met berekeningen komen, waaruit blijkt dat de ontwikkeling sterk van de prognoses afwijkt. Volgens de vakbeweging maken de ondernemers zich daarbij schuldig aan enige overdrijving. Met name gelooft zij niet dat de post incidenteel (overwerk, promoties e.d.) op meer dan 2 procent zal komen. Van Aardenne houdt nog steeds rekening met maximaal 1,5 procent. De vakbeweging kreeg van de bewindslieden toezegging dat zij bij de bestemming van het geld zal worden betrokken. Als er gelden naar ondernemingen of bedrijfstakken vloeien dan moet dit „selectief” gebeuren, waarbij prioriteiten worden afgewogen. De opties op de bestemming moeten open blijven, aldus Kok, na het (afzonderlijke) gesprek van vertegenwoordigers van FNV, CNV en Raad MHP met de beide ministers. Goekoop en diens Velsense collega H. van der Werff aan boord om de vaartocht IJmuiden-Amsterdam mee te maken. Aan boord wa ren ook tal van genodigden uit havenkringen. Rijkswa terstaat had als gastheer aan boord voor een hapje en een drankje gezorgd. Loonkostenstijging wijkt dit jaar ongunstig af BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Brazilië is door de computer getipt als winnaar van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Ar gentinië. Nederland werd in de elek tronische prognose vierde, omdat het ook West-Duitsland en Argentinië respectievelijk tweede en derde voor moest laten. Het gebeuren werd georganiseerd door de Italiaanse radio en tv, die 25 deskundige journalisten had laten zorgen voor de als „voedsel” voor de computer dienende gegevens van de zestien gekwalificeerde landen. Brazilië krijgt voor de overwinning in de finale een kans van 59 procent, terwijl de huidige wereldkampioen het met 41 moet doen. Nederland werd een kans van 43 procent voor het behalen van de derde plaats in de wedstrijd tegen Argentinië toebe deeld. Voor groep één, de meest open van alle vier, gaf de computer Argentinië en Italië als winnaars aan. BeBeel eerlijk in eiken handgemaakte boerenmeubelen parKeren op Europa BoulevarO gratis pus naar ROTTERDAM. Rudie Koopmans Eu ropees kampioen halfzwaargewicht of niet? Dat is op het ogenblik dé vraag die de gemoederen in de Europese Boks Unie hevig bezig houdt. Oorzaak van alle op winding is de Spaanse scheidsrechter Fer nando Perotti die bij de telling van de jury- papiertjes een fout heeft gemaakt, waar door Rudie Koopmans ten onrechte de titel in bezit zou hebben gekregen ten nadele van zijn tegenstander, de tot dan toe Europees kampioen zijnde Italiaan Al do Traversaro. Over alle opwindende ge beurtenissen, gisteravond en vannacht in de Ahoy-hal, zie de sportpagina, waarop bovendien een tweede sensationeel boks- gebeuren: Muhammed Ali raakte zijn we reldtitel kwijt aan de tot dan toe volslagen onbekende Leon Spinks. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda (So- j ciale Zaken) heeft gisteravond de vak-1 beweging toegezegd dat hij zich nader tal beraden op de voorwaarden waar-1 onder de regering financiële steun kan verlenen aan arbeidsplaatsenovereen komsten (APO’s). Het passagiersschip „Tor Scandinavia” kreeg don derdagochtend een warme ontvangst in IJmuiden waar het als 750.000ste schip sinds de openstelling van het sluizencomplex in 1876 geschut werd. Bij de Noordersluis waar het schip passeerde stapten de Amsterdamse wethouder van havenzaken mr. C. 1 I I (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Joshua Nkomo, een van de leiders van het Rhodesische Patriottische Front, heeft in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka verklaard dat de pogingen van het Front om het blanke bewind in Salisbury ten val te brengen door zullen gaan. Dit ondanks het feit dat premier Smith met gematigde zwarte leiders tot overeenstemming is gekomen over een regeling voor een zwart meerderheidsbewind. beginselen van het Brits-Amenkaanse plan voor het bereiken van een regeling. Het Amerikaanse ministerie van Buiten- lanse Zaken noemde de overeenkomst on aanvaardbaar omdat het Patriottisch Front niet aan het overleg heeft deelge nomen. De Amerikaanse VN-ambassadeur Young noemde de in Salisbury bereikte overeenkomst in feite geen regeling, om dat de kwesties die tot de gewapende strijd hebben geleid, er niet in worden opgelost. (Zie verder pagina 3) geopend van 10'17 uir en van 19 22 uur. zaterdag en zondag van 10 17 uitoegang (6. DEN HAAG. De loonkostenstijging voor dit jaar wijkt ongunstig af vergeleken met de prognoses, maar tot dusver niet veel. Dit zei gisteravond minister Van Aardenne (Economische Zaken) na een overleg met werkgevers en werknemers. De berekeningen die het Centraal Plan Bureau tot dusver heeft uitgevoerd, komen uit op 7,1 procent gemiddelde loonsomstijging per werknemer. De nadere prognoses, die vorig jaar herfst waren gemaakt, maakten melding van 6 a 7,5 procent en waren wat dit betreft weer gunstiger dan de CPB-ramingen ten tijde van Prinsjesdag 1977: 7,5 procent. De koopkrachtstijging voor de modale werknemer (ongeveer 30.000 bruto jaarsalaris) wordt nu geschat op 0,3 procent. Inkomens van tweemaal modaal zullen 0,5 procent daling ondergaan, ongeveer een procent minder dan eerder was geraamd. De werkgevers hebben hierover grote zorgen geuit tegenover de ministers Van Aardenne en Albeda (Sociale Zaken). Zij vrezen dat uiteindelijk de stijging nog wel hoger zal worden en dat de koopkrachtpositie „toch weer zal meevallen”, aldus woordvoerder Chr. van Veen, voorzitter VNO. Gezien mede de weinig gunstige berichten over de ontwikkeling van de wereldhandel, zou de loonstijging best eens op 7,5 procent of meer kunnen uitkomen. Minister Van Aardenne liet dit percentage voor rekening van de ondernemers. Wel stelde hij dat in het licht van deze cijfers het accent eerder zal vallen op lastenverlichting voor het bedrijfsleven dan op extra gelden voor handhaving van de koopkracht. Hij doelde hierbij op de „reservepot” van 500 miljoen uit het vorige week bekendgemaakte aanvullende stimuleringspakket 2,5 miljard) van de regering, waaruit de werkgevers graag steun zouden willen ontvangen. Opklaringen, maar ook plaatselijk sneeuwbuien, voornamelijk in de kustprovincies. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperaturen van onge veer min twee in het zuidwesten tot omstreeks min acht graden in het oosten van het land. Maxi mumtemperaturen om het vriespunt. Hij bleek gevoelig voor de argumen ten die van werknemerskant in een overleg waren geuit. Gesteld werd dat I de grondslagen voor de steunverlening I nu te star zijn en eerder belemmerend werken. Zij zouden vergemakkelijkt I moeten worden. Bij deze heroverweging bevindt Al- beda zich tussen twee uitersten: de vak- beweging, die heeft gezegd dat de bij- drage van de overheid te mager is in die I zin dat de voorwaarden tot steunverle-' I ning bijzonder beperkend zijn. En de J werkgevers, die er nog eens op hebben J aangedrongen dat de regering zeer voorzichtig handelt en zodanige ar- beidsmarktbevorderende maatregelen J neemt dat er geen kostenverhogingen voor het bedrijfsleven tot stand komen. De vakbeweging heeft gezegd met name veel waarde te hechten aan steun voor regelingen ter vervroegde pensio- I nering van werknemers (63- en 64-jari- gen) en voor overschakeling van vier- naar vijfploegendiensten in volcontinu- bedrijven. Maar Albeda vindt dat dit niet de enige mogelijkheden zijn om i succesvol op te treden. Bij vervroegde pensionering moet trouwens sterk re- I kening worden gehouden met de ar- beidsmarkt in de betreffende regio. Het kabihet is volgens Albeda terug- houdend inzake de financiering van vijfploegendiensten en vervroegde pen- sionering, omdat dan een beweging wordt versterkt die in strijd is met het I doel de loonkostenstijging te beperken. I De regering moet manoeuvreren tussen dit gevaar en de mogelijkheid dat het cao-overleg vast gaat zitten. De suggestie van de minister aan J partijen om een commissie in te stellen die zou gaan bekijken welke regelingen in aanmerking komen voor subsidié- ring, vond bij werkgevers en werkne- I mers geen gunstig onthaal. AERDENHOIT. Op 48-jarige leeftijd is dinsdag onverwacht dr. W. L. G. S. Hoefnagels overleden. Tot vorig jaar was hij president-directeur van Koninklijke Scholten Honig N.V. Hij kreeg landelijke bekendheid toen hij in 1965 staatssecreta ris van financiën werd in het kabinet Cals. Van 1967 tot 1969 was hij lid van de raad van bestuur van de Bank voor Handel en Scheepvaart, waarna hij zich vestigde als bedrijfsadviseur. In 1971 begon hij bij KSH met de opdracht de fusie tussen Scholten en Honig in betere banen te lei den. Uit die functie werd hij vorig jaar op eigen verzoek ontheven. De heer Hoefna gels was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. (Zie ook de plaatselijke pagina’s). O

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1