de nieuwe tassenmode De dieselmotor wekt steeds meer belangstelling Fotoroute Zuid-Holland Foto exposities Clubagenda met heel veel molens Bestelwagen met diesel weg en wiel Nieuwe diesel voor Citroen CX 1 Gezellig „gebuidel” Foto ’Licht’ kreeg publieksprijs modejournaal N Ik 1 i r’wD •’N CE ■N J. H. Stevens wint HSL-wisselbeker UITSLAG WORLD PRESS PHOTO 1 r Nieuws in ’t kort v J&d Ijl 21 19 7 8 FEBRUARI 1 7 VRIJDAG Onder redactie van J.P. Bos mtng meten 8 KMI meten >rd tiefout nt ook 1 A door Bé ter Maat ing op n 50% dat in irting. (handel J5-3 VAN DE GEPLANDE serie van elf fotoroutes (één in iedere provincie) is de tiende van de persen gerold: de fotoroute Zuid-Holland. Een prachtige route van ongeveer 90 km voert u langs onverwacht stille plekjes van deze drukbevolkte provin cie. Nederland staat bekend om zijn molens; een groot deel daar van staat in de Alblasser- en Krimpenerwaard. De route vol gend, door weidse polderland schappen met veel water en knotwilgen, komt u er niet min der dan 41 tegen! De route is verder zó gekozen, dat deze in elk seizoen zomer én winter interessant is om te volgen. satsss 1 AL HEBBEN DE ontwerpers onze kleren voor het komende o seizoen nog zo ruim gemaakt, al 2 of niet voorzien van verborgen zakken, een tekort aan wat han- g dige ruimte zal ons altijd blijven 0 kwellen. Derhalve is en blijft de o tas een niet te ontberen accessoi- 2 re. En heus, op tassengebied valt o wel weer het een en ander te j beleven. Zo lanceert Laimböck o uit Heemstede, naast zijn eigen - label, weer als vanouds een ui- terst fraaie internationale collec- 2 tie op de vaderlandse markt. Is ■1 K R Isabell zag ik voor u zeer grote, soepele o o De routes worden door de Stichting Amateurfotografie samengesteld in sa menwerking met de regionale WV’s en de ANWB om een toeristisch interessant gebied onder de aandacht te brengen. Daarbij wordt speciaal gewezen op de fotografische mogelijkheden ter plaatse. De folder bevat een routekaartje en toe- Sportieve tassen van bedrukt suède met leer uit de eigen collectie van Laimböck. Madras is het materiaal dat het Italiaan se Pistoré in deze tas verwerkte (collec tie Laimböck). Onder andere in Schoonhoven is een korte wandeling in de route opgenomen, Filmgroep Haarlem, vrijdag 17 februa ri 20 uur, Theo Thijssenschool, Piet Hein- straat 14, Haarlem-West: Kwis- en werk- avond. Hoe verbeter ik mijn vakan tiefilm? AL MAG LAIMBÖCK dan, zogezeid van huis uit, een nagenoeg wereldbeken de handschoenenfabrikant zijn, De uitslag van de 21ste internationale wedstrijd om de Persfoto van het jaar van de Stichting World Press Photo Hol land heeft donderdag 23 februari plaats in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam. Zondag daaraan vooraf gaand begint de jurering van de rond 3500 foto’s van ruim 650 fotografen uit vijftig landen. Tot en met woensdag zal de internationale jury moeten uitmaken welke fotografen in de elf categorieën de beste foto’s of fotoserie hebben gemaakt en tenslotte de maker van de persfoto van het jaar 1977 moeten aan wijzen. Op woensdag 5 april heeft in aanwezigheid van prins Bemhard de prijsuitreiking plaats en wordt in het Van Gogh-mu- seum tevens de tentoonstelling van de foto’s geopend. de dieselolie die door de verstuiver wordt ingespoten, deze gasmassa spontaan laat ontbranden. De dieselmotor heeft voor dit doel dus geen bougie nodig. Hoe komt lucht en omgekeerd. Een dieselmotor kent dit probleem niet. Ieder deeltje van het mengsel wordt ontstoken, hoe groot de hoeveelheid inge spoten brandstof ook is. Dit betekent, dat heid lucht. Elke motor verliest een deel van de vrijgekomen energie aan verhitting van de motor zelf en de uitlaatgassen. Hoe meer de brandstof nu echter van lucht wordt voorzien, hoe lager de temperatu ren blijven en daarmee ook de ongewen ste verliezen. Een dieselmotor werkt als hij niet maximaal wordt belast met Toyota heeft op de Bedrijfswagen-Rai IN DE CANON-galerie (Reestraat 19, Amsterdam) is er tot en met 3 maart een dubbelexpositie van de Japanner Hiromi Tsuchida en de Spaanse broers Anton en Ramon Eguiguren. Het thema van Tsu chida is „Goden van de aarde”. Het houdt zich bezig met het vaak latente verlangen van de mens, in welk systeem - socialistisch of kapitalistisch - hij ook terecht is gekomen, om natuurlijk, spon taan en vrij te leven. De Spanjaarden dragen een romantische, kunstzinnige serie foto’s op aan Guilo Romero de Torres, een schilder uit Cordoba. Details als bloemen, hoeden, kleding en andere decoratieve voorwerpen, onderstrepen de schoonheid van de Spaanse vrouw. IN GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) exposeren tot en met 11 maart vijf fotografen: de Nederlanders Jan Zwart en Bart Witte en de Amerika nen Kurt Oldenbrook, Wil Panch en Ed ward Ginsberg. Openingstijden van bei de galerieën: dinsdag tot én met zaterdag 12 tot 18 uur. De tweejaarlijkse expositie van de Heemsteedse jeugdfotoclub Het Ogen blik in cultureel centrum ’t Oude Slot heeft minder bezoekers getrokken dan vorige keer, namelijk 1600 tegen 2500. De organisatoren wijten dit onder andere aan het aanhoudend minder gunstige weer en de heersende griep. De keuze van de bezoekers is met overgrote meer derheid uitgegaan naar de opname „Licht-” van Ronald Roozen. Bij loting viel de foto toe aan Lionne Warmerdam te Heemstede. Eèn voor de Alblas- serwaard karakteri stieke boerderij met verhoogde vloeddeu- ren en opkamers. Ook voor de koeien is er een zogenoemde wa- terzolder. ristische informatie over de langs de rou te gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algemene tips en ideeën over hoe en waar te fotograferen. Hoewel de route geschreven is voor de zodat de automobilist de gelegenheid krijgt even de benen te strekken. Zoals gebruikelijk zijn de fotoroutes weer verkrijgbaar via de ANWB-kanto- ren en bij de meeste WV’s in het betrok ken gebied. Ook kan men de folder recht streeks aanvragen bij de Stichting Ama teurfotografie. In dat laatste geval bedra gen de kosten 1, te voldoen door middel van postzegels in een envelop. Deze stu ren naar het adres: Singel 32, Amster dam. De folder wordt dan toegezonden, wanneer men tenminste naam en adres èn de gewenste route vermeldt. Sinds de energiecrisis kan de dieselmotor rekenen op een sterk gestegen belangstel ling. De verkoop van personenwagens met dieselmotoren is de laatste jaren enorm gegroeid. Ook het aantal merken, dat zich voordien nooit met diesels had beziggehou den, maar nu hun produkten uitrusten met diesels, is toegenomen. En zelfs is de dieselmotor nu ook geschikt gemaakt voor kleinere wagens: de Golf van Volkswagen is daar een bekend voorbeeld van. O sportieve vrouw zal er eveneens goede O sier mee kunnen maken. Wie over Gold 1-1 Pfeil spreekt zal ook altijd onmiddellijk denken aan de uitzonderlijke fraaie kro- kodiltassen en kleinlederwaren van wild kroko. O dit doel dus geen bougie nodig. Hoe komt Alfa Romeo geeft sinds februari dit het nu, dat die dieselmotor op de punten jaar twee jaar garantie op het lakwerk die we hierboven noemden, voordeliger van alle Alfa-modellen. Deze nieuwe ga- is? De energie die het brandstof/lucht- mengsel bij ontbranding afgeeft, is gro ter naarmate dat mengsel meer is samen gedrukt. De mate waarin dat mengsel Onder eigen label brengt Laimböck deze schapeleren buideltassen op de markt. 0 HET BEFAAMDE DUITSE merk Gold Pfeil is inmiddels een oude getrou we geworden in het collectiebestand van Laimböck. De G.P.-creaties zijn immer klassiek en rustig en van een waarlijk bijzondere schoonheid. Ik bewonderde voor u onder andere witte rundleren tas sen Verlevendigd met gekleurde leren biesjes in combinatie met bijpassende ceintuurs. Cresta buffel werd verwerkt in een uitgebreide serie koffers, tassen, schoenen, slippers en in de zogenoemde kleinlederwaren voor de man, maar de AMFI ’66, dinsdag 21 februari 20 uur, Salvatori Lisse: Bi-groep films draaien; het maken van titels. De wedstrijd voor films, gemaakt naar een vrij onderwerp, van de Haarlemse Smalfilm Liga leverde een negental inte ressante inzendingen op. Deze werden gejureerd door een drietal prominente leden, O. Boxhoom, F. Huyse en L. Schulp. De jury had geen gemakkelijke taak om de drie prijswinnaars aan te wijzen. Na ampel beraad kwam als eerste uit de bus de film van J. H. Stevens „Op basis van samenwerking” die zowel de eerste prijs als de wisselbeker verwierf. Slechts iets lager geklasseerd, doch ook met een eerste prijs onderscheiden, kwam de film van H. H. Plas „De nieuwe buurman”. De tweede prijs ging naar de film „Vlieg ereens uit” van A. L. Schravendijk. Eer volle vermeldingen waren voor de films „H.S.L. Memo-film” en „Bezet” van H. J. Rem. De volgende clubavond, 24 februari, is gewijd aan de wedstrijd voor vakan tiefilms. Introduktie gaarne toegestaan na aanmelding bij het secretariaat, tel. 243500, E. v. d. Veen, Kamerlingh Onnes- straat 54 te Haarlem. Wild kroko tassen en kleinlederwaren van de Duitse fabrikant Gold Pfeil in Nederland vertegenwoordigd door Laim böck in Heemstede. rantie dekt zowel materiaal- als de loon kosten, op voorwaarde dat men na een jaar de lak gratis laat inspecteren door een officiële Alfa Romeo dealer. De doorsnee-prijs van een nieuwe per- wordt gecomprimeerd, geeft men weer in sonenwagen in West-Duitsland bedroeg de compressieverhouding. Deze verhou- *n 1977 circa 13.900,- D-mark. Dat is een ding kan men in een benzinemotor niet stijging van 8 procent vergeleken met zonder meer verhogen, omdat het benzi- 1976. Voor een tweedehands auto moest ne/luchtmengsel dan spontaan zou ont- verleden jaar gemiddeld 5.600 D-mark branden. Dit verschijnsel noemt men het worden betaald. Ook hier een stijging in „pingelen” van de motor. Zodra dit ge- vergelijking met 1976. beurt ondergaat de motor ontoelaatbare belastingen. Bij een dieselmotor kan dit verschijnsel niet optreden. Daar komt bijdat een benzinemotor om goed te kunnen functioneren een vaste mengverhouding van 1 deel brand stof op 15 delen lucht nodig heeft. Wordt deze mengverhouding verstoort, doordat er bijvoorbeeld meer brandstof wordt een voor Europa nieuwe bestelwagen aangezogen (een rijk mengsel) dan ver- geïntroduceerd: de Dyna. Het nuttig loopt de ontbranding onregelmatig en de laadvermogen van de Dyna bedraagt motor komt niet toe aan zijn beste presta- zo’n 1600 tot 200 kilogram. De nieuwe ties. De mengverhouding moet altijd de Toyota Dyna is uitgerust met een drie juiste zijn: meer brandstof dan ook meer liter dieselmotor met een vermogen van 80 din-pk. Alle versies zijn uitgevoerd met een vijf-versnellingsbak. Zij kunnen worden geleverd als gesloten wagen of als chassis met cabine. Op de foto de nieuwe Dyna-bestelwa- de prestaties van de dieselmotor afhan- gen van Toyota. WT Men kan kiezen uit een eindeloze variatie aan modellen, van klein tot heel groot; weliswaar vrij kostbaar, maar ze gaan wel een hele tijd bijzonder fraai met u mee. handschoenenfabrikant zijn, hij brengt tevens een fijne tassencollectie onder eigen label op de markt. Het beste bewijs hiervan zijn de sportieve buidel tassen van prima schapeleer en de al even sportieve modellen van bedrukt su- ède in combinatie met leer. In de tassen- 5 mode worden overigens combinaties hoe langer hoe meer toegepast, ook bijvoor beeld bij Gold Pfeil. Zo wordt er gebruik gemaakt van canvas, linnen en gabardi- ne, hier en daar zelfs geplastificeerd. LATEN WE TENSLOTTE nog even kijken naar het kleurenpalet van de O voorjaars- en zomercollecties. De groot ste plaats werd ingeruimd voor wit en de Vanwaar dat enthousiasme voor de gen van de hoeveelheid ingespoten dieselmotor? Tot de belangrijkste rede- brandstof, onafhankelijk van de hoeveel- nen behoort de lage prijs van de diesel olie. Daarbij komt dat ook het verbruik van de diesel minder is dan dat van een benzinemotor. Om even bij de VW-Golf te blijven: deze kleine wagen met diesel gebruikt rond de 6,5 liter brandstof voor 100 kilometer. De benzine-versie van de zelfde auto heeft een verbruik van rond de 8,3 liter op de 100 kilometer. Er is een fundamenteel verschil in de een overschot aan lucht. Dat betekent werking van een diesel en een benzine- dus minder verlies aan warmte, minder motor. Bij een benzinemotor wordt de brandstofverbruik en beter rendement, brandstof buiten de cilinder met lucht En nu is meteen duidelijk, dat een diesel vermengd, vervolgens in de cilinder ge- zo weinig mogelijk optimaal moet wor- zogen door de neerwaartse slag van de den belast. Dit heeft gevolgen voor de zuiger, door de opwaartse slag samenge- rijstijl: auto’s met dieselmotoren zullen perst en ontstoken door de vonk van de gelijkmatig bereden moeten worden, om bougie. Bij de diesel trekt de zuiger pure een zo groot mogelijk rendement eruit te lucht aan, die hij vervolgens samen- halen. Voor velen schuilt hierin het na drukt, waarbij de lucht zo heet wordt dat deel van diesels. natuurtinten. Uiteraard is er ook blauw, zwart, brique en grijs en bovendien een tint die tussen beige en grijs inzit. Hoe dan ook, voor een ieder is er bij al het nieuws wel iets modieus te vinden of de portemonnee nu wat meer of minder is gevuld. automobilist, is deze zeker ook zij het in gedeelten per fiets af te leggen. Citroën heeft voor de CX een nieuwe dieselmotor ontworpen, waarvan het vermogen is toegenomen tot 75 din-pk bij 4250 t.p.m. De diesel heeft een inhoud van 2500 kubieke centimeter. Volgens de fabriek is het brandstofverbruik van de nieuwe krachtbron bij 90 km/uur 1 15,3. Tijdens een stadstraject is het verbruik volgens officiële normen 1 12,2 dit is een verbetering van ongeveer 22 procent in vergelijking met de Citroën CX 220 diesel. De nieuwe diesel voor de CX bezit een betere regulering van de inspuiting, nieuwe verhoudingen in de versnellingsbak en een betere acceleratie. Citroën heeft met de introduktie van dieselmotoren voor de CX Berline en Break (januari 1976) succes geboekt met deze krachtbron. In twéé jaar tijds heeft het Franse concern 22 procent veroverd van de „dieselmarkt” in Frankrijk. De nieuwe 2500 dieselmotor wordt toegepast in de Berline CX Pallas en de CX Breaks. De 2200 diesel blijft bestemd voor de CX Confort en Super. ALLEREERST GRAAG aandacht 0 voor een aantal creaties uit het kleurrij- ke, meestal zonnige Italië. Van het huis leren buideltassen waarin je zo zalig veel kunt wegstoppen. Niet minder Italiaans is het merk Pistore dat, behalve hand- en schoudertassen, een luxueuze collectie schildpadtassen op zijn naam heeft ge zet. Beeldschone modellen, voorzien van zeer verfijnde kettingen om ze joyeus over de schouder te kunnen hangen. Tor- rini tenslotte tekent voor prachtige, soe pele kalfsleren tassen. Of u nou kiest voor een overslagtas met veel vakken, dan wel voor een handige ruime stadstas, ze zien er allemaal even appetijtelijk uit.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21