terrorisme meer Molukse jongeren terug van Indonesië-reis Fins kabinet na devaluatie mark afgetreden A Alimentatie ILO hekelt beleid van Zuid-Afrika s ■9 indexering onder de loep dè franse keuken SCOMERA Damiate Pers samenwerken’ ,Bij strijd tegen van meineed” Burger: „PvdA neemt risico Nu (te griep (ntirichlwengrijpt Chefarine4 CONJUNCTUURTEST CBS: Sneeuw in Parijs Moller-instituut L IJmuider Courant bombardementen op Timor niet i trekt ontslagen voorwaardelijk in Gepensioneerden weer in dienst Indonesische nemen” enjevoeltje snel weer beter waarschijnlijk” i VAN AGT: ziektekosten zijn Ondernemingsraad: Meer huizen leeg Van der Klaauw: Meerkosten inzake ziekenhuis-cao 15 miljoen Verzoek Russen om havenfaciliteiten door Spanje geweigerd Akkoord tussen Egypte en Kenia over teruggave vliegtuigen Andreotti roept zes partijleiders bijeen interbouw b.v niet te hoog” Principe-akkoord over zeegrenzen tussen Antillen en Venezuela „Premies verzekering ■■I 4 BINNEN- EN BU’TFNLAND VRIJDAG 1 7 FEBRUARI 19 7 8 V Vi J vindt u alleen bij interbouw DEN HAAG (ANP). De in dustrie verwacht in de periode februari tot en met april een da ling van het aantal werknemers. Dit is een van de uitkomsten van de maandelijkse conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waaraan 80 procent van de industrie (exclusief de voedings- en genotmiddelenin dustrie) deelneemt. Exclusief dealer voor geheel Kennemerland. Bezoek onze showroom nrv WH n Industrie verwacht tot april daling van aantal werknemers I 0,70 145,- Bij de in het onderzoek betrokken on dernemingen bleef de bedrijvigheid in ja nuari dooreengenomen op vrijwel onver anderd niveau. Voor de periode februari tot en met april wordt nauwelijks enige wijziging verwacht. De orderontvangst is in januari achteruitgegaan. Vooral de ex portorders vertoonden een dalende lijn. Het oordeel over de voorraden gereed produkt vertoonde ten opzichte van de vorige maand lichte verschuivingen. Ulti mo januari vond 67 procent (vorige maand 70 procent) der ondernemingen de voorra den normaal, 30 procent (v.m. 28 procent) sprak van te groot en drie procent (v.m. 28 procent) van te klein. Het oordeel over de totale orderontvangst vertoonde ten op zichte van de vorige maand enige ver schuiving van het oordeel normaal naar de oordelen groot en klein. 55 procent (v.m. 59 procent) der ondernemingen noemde de orderontvangst normaal, 39 procent (v.m. 37 procent) sprak van klein en 6 procent (v.m. 4 procent) van groot. Het indexcijfer van de orderpositie in maanden werk (basis ultimo jan’77 is 100) bleef ongewijzigd (103). Ultimo januari 1976 en 1977 was dat cijfer 105 resp 100. Het oordeel over deze orderpositie ver toonde vergeleken met de vorige maand een verschuiving van het oordeel klein naar het oordeel normaal. Intussen hebben drie van deze partijen, waaronder de communisten, ernstige kri tiek laten horen op de bezuinigingsvoor stellen van de formateur. Alfredo Reich- lein verklaarde dat de communistische partij (PCI) een „zeer kritisch oordeel” over het stuk van Andreotti heeft uitge sproken. Volgens hem beantwoordt het plan niet aan de ernst van de crisis. De Socialistische Partij, die de werkwij ze van de toekomstige regering onvoldoen de duidelijk geformuleerd acht, had een zelfde oordeel. De Liberale Partij, die aan de rechterzijde van de christen-democra- ten staat, liet weten dat zij niet haar hand tekening onder het document van de for mateur zal zetten, als het aan het parle ment wordt voorgelegd. Zij vindt dat de christen-democraten te veel aan de com munisten hebben toegegeven. De NS-directie had namelijk onlangs het voorstel op tafel gelegd in de zomer het aantal conducteurs op de treinen te ver minderen, omdat de spoorwegen tijdens de komende zomerdiensten een tekort van zeventig conducteurs hebben. Om het rij dend personeel toch het gegarandeerde verlof te geven stelde de directie voor met minder personeel te gaan rijden, maar de ondernemingsraad vindt dit onaanvaard baar, omdat de service achteruit zou gaan en de diensten van het personeel bemoei lijkt zouden worden. De spoorwegen zeggen dat het perso- neeltekort is ontstaan doordat de wer- vingsadvertenties zijn tegengevallen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De ondernemingsraad van de Nederlandse Spoorwegen stelt de NS-directie voor tijdens de zomermaan den een aantal gepensioneerde conduc teurs terug te roepen en degenen, die dit jaar met pensioen gaan te vragen nog even te blijven. De twee hebben het aanbod in beraad genomen en zullen maandagochtend laten weten of zij daarmee akkoord gaan. Het curatorium van de leergangen komt maan dagavond bijeen om het antwoord te be spreken. Het bestuur gaf als motief voor zijn voorstel op dat het de goede naam van de betrokkenen wilde herstellen. (Van onze redactie binnenland) TILBURG. Het bestuur van de Ka tholieke Leergangen in Tilburg heeft de op staande voet ontslagen docenten Jan Sturm en Frans Creemers gisteren aange boden hun ontslag ongedaan te maken op voorwaarde dat de twee al hun werk zaamheden voor het Moller-instituut zul len staken. DEN HAAG. (ANP) In de loop van vorig jaar is het aantal leegstaande wonin gen in Nederland toegenomen, aldus blijkt uit cijfermateriaal, dat minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisvesting giste ren aan de Tweede Kamer verstrekt heeft. Op 1 oktober jongstleden stonden 91.050 woningen leeg, tegen 85.609 op 1 april daaraan voorafgaand. Van de 91.050 woningen, die op 1 oktober leegstonden, waren er 84.676 (op 1 april 79.986) al eens eerder bewoond geweest. Er stonden 6.374 (5.623) nieuwe woningen leeg. Van de 6374 nieuwe woningen, die op 1 oktober leeg stonden, stonden er 4215 kor ter dan vier maanden en 2159 langer dan vier maanden leeg. Zuid-Afrika is geen lid van deze organi satie. Het trok zich tien jaar geleden eige ner beweging daaruit terug toen over zijn uitstoting zou worden gestemd. De Franse hoofdstad had deze week te kampen met de zwaarste sneeuwval sinds tien jaar. De kinderen genoten er echter van. Op de foto sneeuwballen gooiende kinderen in de buurt van de Eiffeltoren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „De PvdA neemt het risico dat onze afgevaardigden met de mond vol tanden moeten staan wanneer zij van meineed beschuldigd worden”. Aldus minister van Staat mr. J. A. W. Burger (zelf lid van de PvdA) in een ingezonden stuk in het PvdA-kaderblad Roos in de Vuist. Hij valt over de ver plichting van socialistische kandidaten voor gemeenteraden om te verklaren dat zij, als ze eenmaal gekozen zijn, een bijdrage storten in het fonds bijzondere activiteiten van de PvdA. Burger herinnert eraan dat er over deze verplichting vragen zijn gesteld aan de oud-minister van Binnenlandse Za ken in het kabinet-Den Uyl, De Gaay Fortman. Deze antwoordde toen dat „terwille Van de zuiverheid van de poli tieke verhoudingen, de partijen er goed aan doen alles te vermijden waardoor de indruk kan worden gewekt dat de ambtsdragers verplicht zijn hun poli tieke partij met bijdragen, uitgaand bo ven de normale contributie, te steunen”. Nieuwgekozen raadsleden moeten vol gens de wet bij aanvaarding van het raadslidmaatschap zweren dat ze, om tot lid van de raad te worden benoemd, geen giften of gaven hebben beloofd of gegeven. „Ik begrijp niet dat het partijbestuur zich van deze goede raad van minister De Gaay Fortman niks heeft aangetrok ken. Mogelijk zal het met beschuldigin gen van meineed in de praktijk wel niet zo’n vaart lopen, maar in de politiek weet men het maar nooit”. UTRECHT. (ANP) De meerkosten die het gevolg zijn van toepassing van de cao voor het ziekenhuiswezen op de assistent- geneeskundigen die in opleiding zijn tot specialist bedragen naar schatting 15 miljoen. Bij een aantal van ongeveer 900 assistenten in opleiding komt dat per as sistent gemiddeld neer op 16.600. Vol gens mr. W. G. van der Putten, directeur van de Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD), wordt het groot ste deel van de meerkosten veroorzaakt door overwerk. De reis van het zevental begon in de Indonesiche hoofdstad Djakarta. Volgens de woordvoerder van de groep Pascal Amukwaman uit Nistelrode zijn daar op de ministeries van Binnenlandse Zaken en Economische Zaken gesprekken met auto- DEN HAAG. (ANP) Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken acht het niet waarschijnlijk dat Indonesië frequent bombardementsvluchten uitvoert boven Oost-Timor. De Indonesiërs zouden vol gens hem in de strijd tegen guerrilla’s veeleer gebruik maken van een soort bur gerwachten die een bepaald gebied ver overen met steun van snel inzetbare mo biele militaire eenheden. Een tactiek die eerder Britse en Maleisische strijdkrach ten met succes gebruikten tegen commu nistische opstandelingen. Van der Klaauw antwoordde dat giste ren op vragen van de Kamerleden Ter Beek en Pronk (beiden PvdA). De socialis ten wilden weten of berichten van rooms katholieke priesters juist waren over vele doden als gevolg van dagelijkse bombar dementen op Oost-Timorese gebieden. HELSINKI (AP). Nadat een meerder heid van het Finse kabinet gisteravond besloten had de Finse munteenheid met 8 percent te devalueren heeft de sociaal democratische premier Kalevi Sorsa zijn ontslag ingediend, evenals minister van Financiën Paavela en twee communisti sche kabinetsleden. Acht centrum-ministers hadden voor een waardevermindering van de Finse mark gestemd, terwijl de sociaal-democra- tische en vier communistische kabinetsle den zich tegen een devaluatie uitspraken. Zes dagen geleden devalueerde de Noor se regering de Noorse kroon eveneens met 8 percent. DEN HAAG (ANP). Minister Van Aardenne van Economische Zaken ziet geen aanleiding om de in december toege- stane prijsverhoging van 9,5 percent voor de particuliere ziektekostenverzekerings premies terug te draaien. „De gronden, waarop de prijsverhoging werd toege staan, zijn niet twijfelachtig”, aldus heeft de bewindsman gisteren tijdens het mon deling vragenuurtje in de Tweede Kamer gezegd tot het Kamerlid Kolthoff (PvdA). Bij de berekening van het verhogings- percentage is uitgegaan van de te ver wachten kostenstijging, van de compensa tie over 1977 en van de uitbreiding van het dienstenpakket met tandheelkundige zorg voor kinderen van 0 tot 9 jaar. De minister deelde mee, dat in de komende zomer wordt nagegaan, hoe bij de verzekerings-i per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije riteiten gevoerd. Daarbij is gesproken over de economische ontwikkeling van In- donesië en van de Molukken. In die gesprekken erkende men dat de ontwikkeling heel langzaam gaat. Met na me voor de Molukken speelt daarbij het probleem van de zeer slechte verbindingen een grote rol”, aldus Pascal Amukwaman. De groep verklaarde ook vragen te heb ben gesteld over de remigratiemogelijkhe den. „We kregen de indruk, dat de Indone sische autoriteiten terugkeer naar Indone sië volledig willen overlaten aan mogelijke remigranten”, zeiden de jongeren na hun aankomst op Schiphol. Na Djakarta ging de reis naar de Kei- en Tanimbareilanden en Ambon. De groep was unaniem van mening dat daar vanuit Nederland veel gedaan kan worden aan de ontwikkeling. Ideeën daarover zal de groep vastleggen in een advies dat aan het ministerie van CRM, maar ook aan eigen organisaties zal worden aangeboden. De jongeren wilden niet op dit rapport voor uitlopen en deden dus geen mededelingen over de inhoud ervan. De groep was van mening dat op korte termijn meer Molukse jongeren vanuit Ne derland naar Indonesië zouden moeten gaan om kennis te namen van de situatie ter plaatse. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning gel dai gat eni clu der vei de jaa I: Do mo twi vri ges kie de sla, fin Ch de me I vai gei elk ko< sas ma me bei voi di h( la a< dis m« be Ni voi aq is dit av Santpoorterstraat 41 Kleverpark-Haarlem Tel. 023-2634 63 I .V uu PE Of he in cic gei is ga: BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 en ar Pi re w GENÈVE (UPI). De Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) is van leer ge trokken tegen nieuwe bepalingen die de Zuidafrikaanse regering ten aanzien van werkloze Afrikaanse arbeiders wil invoe ren. ILO-directeur-generaal Francis Blan chard sprak gisteren van „een in ernstige mate negeren van de fundamentele maat staven en principes van de ILO”. Volgens de nieuwe bepalingen wordt el ke Afrikaanse arbeider die langer dan 122 dagen niet heeft gewerkt als „nietsdoend” beschouwd. Dat betekent dat hij in een „rehabilitatiecentrum” of op gevangenis boerderijen kan worden geplaatst, aldus de ILO MADRID (AP). De Spaanse regering heeft afwijzend gereageerd op een verzoek van de Sovjet-Unie om over havenfacilitei ten in Algeciras, recht tegenover de Britse militaire basis in Gibraltar, te mogen be schikken, aldus is gisteren in Madrid door een hooggeplaatste regeringsfunctionaris verklaard. Uit diplomatieke bronnen is vernomen dat deze beslissing voornamelijk gegrond is op militaire bezwaren. De Russen hadden de Spaanse regering verzocht hun koopvaardijvloot in de ha ven van Algeciras te laten bunkeren. DEN HAAG. (ANP) Er komt op korte termijn een onderzoek naar de wenselijk heid om de wettelijke koppeling van ali- mentatie-uitkeringen aan het gemiddelde loonpeil te handhaven. Minister De Ruiter van Justitie heeft dat gisteren aangekon- digd in antwoord op vragen van de WD- Kamerleden Joekes en Geurtsen. De WD’ers noemden het uiterst onbillijk dat de afgelopen jaren óók meer alimentatie betaald moest worden door mensen die als gevolg van het nivelleringsbeleid van de vorige regering minder gingen verdienen. Er zijn, zo heeft minister De Ruiter nu meegedeeld, steekhoudende gronden om tot een nadere bezinning op het wettelijk systeem van indexering te komen. Beke ken zal worden of de hele regeling moet worden herzien, dan wel of tot verfijnin gen dient te worden overgegaan. De be windsman ontkende overigens dat de ho gere inkomens de afgelopen jaren gedaald zouden zijn, zoals Joekes en Geurtsen sug gereerden. Wel is het volgens hem zo dat het reëel vrij besteedbare inkomen van hen die tot de hogere inkomenscategorieën behoren in de periode 1973-1977 minder gestegen zijn dan dat van degenen met de laagste inkomen^ SCHIPHOL (ANP). Vanmorgen zijn zeven Molukse jongeren uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd, die een studiereis van bijna vijf weken hebben gemaakt door Indonesië. De reis is gedeeltelijk gefinancierd door het ministerie van CRM en tot stand gekomen met steun van de Indonesische regering. Deze groep was de eerste van ongeveer twintig groepen, die met hulp van CRM een studiereis naar de Molukken zouden kunnen maken. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18. IJmuiden tel. redactie;02550 -15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal BRUSSEL (AN+). De Nederlandse premier, mr. A. van Agt, ziet wel wat in een Europese harmonisering van de wetgeving inzake uitlevering van terroristen. „Maar veel belangrijker vind ik de samenwerking van politiediensten en het uitwisselen van inlichtingen om terrorisme te voorkómen. Preventie is altijd beter dan repressie”, zo zei de premier gisteren in Brussel. Hij antwoordde, na een kennismakingsbezoek aan de Belgische regering en de Europese Commissie in Brussel, op vragen van jour nalisten die naar zijn standpunt infor meerden als op komende Europese top conferenties terroristenbestrijding aan de orde zou komen. „Het harmoniseren van wetgevingen in zake het terrorisme stuit op veel moeilijk heden. In de eerste plaats is er het pro bleem van hoe terrorisme precies gedefini eerd moet worden. Bovendien is er de vraag: moet je ook uitleveren aan landen die een rechtscultuur hebben die niet aan onze humanitaire maatstaven beant woordt, bijvoorbeeld aan een land dat de doodstraf kent en toepast”, aldus Van Agt, De Nederlandse premier vond wel dat er een eind moet komen aan de situatie „waarbij terroristen reservaten in de we reld vinden waar zij veilig zijn”. De toepassing van de (eerste) ziekenhuis- cao op assistent-geneeskundigen in oplei ding tot specialist heeft vorig jaar veel moeilijkheden veroorzaakt. Een werkgroep van het centraal overleg arbeidsvoorwaarden ziekeninrichtingen (COAZ) heeft onlangs naar aanleiding van de in de praktijk gerezen interpretatiepro blemen speciaal voor assistent-geneeskun digen een toelichting op de cao geformu leerd. Deze toelichting wordt als apart onderdeel in de cao opgenomen. Het LAD- bestuur hoopt, dat hiermee de moeilijkhe den bij het volledig toepassen van de cao op de assistenten de wereld uit zijn. ROME.(AFP)De Italiaanse chris- ten-democratische kabinetsformateur Giulio Andreotti heeft de leiders van de zes partijen, die het te vormen kabinet zouden moeten steunen, voor vandaag bij eengeroepen voor een eerste gezamenlijke gedachtenwisselen. CHE107.lk.100. CARACAS (ANP)— De Nederlandse Antillen en Venezuela zijn tot een princi pe-akkoord gekomen over de afbakening van de zeegrens tussen de Nederlandse Antillen (de eilanden Aruba, Bonaire en Curasao voor de Venezolaanse kust) en Venezuela. i Dit heeft de Antilliaanse premier Rozen dal in Caracas meegedeeld na afloop van zijn besprekingen met de Venezolaanse president Perez. Perez zal eind maart op uitnodiging van Rozendal Curasao bezoe ken om de ondertekening van het akkoord bij te wonen. Intussen zullen twee landelijke commis sies van het koninkrijk der Nederlanden en Venezuela het principe-akkoord redi geren, waarna het door de diverse parle menten moet worden goedgekeurd. Pre mier Rozendal wildé op een persconferen tie in Caracas nog niet uitwijden over de inhoud van het akkoord. Wel wilde hij kwijt dat gezamenlijke exploratie en ex ploitatie van eventuele rijkdommen op het continentale plateau alleen zal plaatsvin den, als die rijkdommen zich bevinden in gebieden die elkaar overlappen. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Egypte en Kenia hebben gis teravond overeenstemming bereikt over de wederzijdse teruggave van vliegtuigen die in Cairo en Nairobi aan de grond werden gehouden. Van der Klaauw benadrukte dat de in formatie uit het gebied erg schaars en onzeker is omdat Indonesië slechts zeer weinig waarnemers op Oost-Timor toelaat. (ADVERTENTIE) Want Chefarine 4 is viervoudig aktief bij pijn en griep/ 1. Pijnverdrijvend. 2. Koortsverlagend. 3. Opwekkend. 4. Snelwerkend. Een geruststellend idee. 1 we maatschappijen de rentabiliteit en de sol- tal vabiliteit zich vorig jaar ontwikkeld ^11 hebben. kil sci 1 17. mi 13. 9.4 1 53, 52; 141 bel 81, vie ééi 57- scl 49, vie ste 1 ƒ5 UI 23‘ 13! ƒ8 25 en be fa

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4