ARGENTINIË PUBLICEERT WEER LIJST POLITIEKE GEVANGENEN Sadat uit kritiek od Israel en VS Onlusten in Iran Regering Israel zegt misdaad de wacht aan Tsjaad herstelt tontact met Libië i Ethiopië heeft relaties met Israel opgeschort’ tw MIES KLACHT? ISRAËLISCH PARLEMENTSLID: MONATOETJES Volkscongres China vanaf zondag bijeen OPROEP :en Impasse in overleg kolenstaking VS S Rellen in Birmingham )ij protest tegen JPriis|Nationale Front i A rpeh n Parijs 1 X 2 3 19 7 8 FEBRUARI MAANDAG 20 BINNEN- EN BUITENLAND '1 door Nico Scheepmaker iteerd bellier •leden •leden adeur teerde de DC‘8 teru6 °p Cyprus. MB geluk ieisjes latgas urger aarstC ars *con(^en vertrekken. anken Egypte vraagt uitlevering tnjfël van moordenaars Sibai (Van onze redactie buitenland) Egyptische commando’s vuren op het voorste gedeelte van het Cyprische vliegtuig, waarin het afgelopen weekeinde een aantal Arabieren gegijzeld werd. Of een en ander enig effect op de Egypti- Ruim 20 IRA-leden na aanslag onder arrest Dertig demonstranten werden gearres- 'reanor, sterren- mdolfo, srleden. ilosofie, /ersiteit aan de Was ik verbaasd, nee ik was niet ver baasd over het gebrek aan verbazing van de televisiecritici over het ontbreken van ook maar enige aandacht in de Alles is Anders Show van Aad van den Heuvel of de Goed Nieuws Show van Sonja Barend voor het stopzetten van het programma Netwerk, hoewel dit besluit op woensdag morgen viel en Aad op donderdagavond, en Sonja op vrijdagavond een programma hebben dat raakpunten vertoont met Net werk. Mies Bouwman zat zaterdagavond wel in een programma van de BRT vanuit Brussel en op de vraag van interviewer Johan Anthierens waarom zij wel bij hem zat en niet bij Sonja of Aad (bijvoorbeeld), antwoordde Mies dat hij haar nu eenmaal gevraagd had en zij niet. Hij haalde er tien minuten vuurwerk mee binnen, want de „lieve Mies” die in haar programma’s gewend is haar gasten met de nodige reverentie te behandelen, was nu zelf gast en maakte daarom van haar hart geen moordkuil. Ze vond zich zelf zowel stom als naïef omdat ze gedacht had de scheiding der geesten tussen de verschillende omroepen wel te kunnen doorbreken, maar ze had moeten onder vinden dat de mensen in Hilversum alleen in haar programma wilden verschijnen als het hen zelf goed uitkwam. Wel allemaal babbels vooraf, of desnoods in de kranten, maar als hun dan gevraagd werd om dat nu ook eens voor het scherm te komen vertellen, gaven ze niet thuis, of werd er voorgewend dat er toch eigenlijk niets aan de hand was. Jeorges een dag ie farm ers van en van jdag op den. In dat die 1. In de llabore- i negen lar door en toen itskabel ie bestemming. Ze kwamen uiteindelijk niet verder dan Djiboeti. Libië, Zuid-Je nen en Algerije wilden het vliegtuig geen toestemming verlenen te landen. Gisteren In een DC-8 met vier bemanningsleden ran de Cyprische luchtvaartmaatschappij (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Tsjaad heeft zich tijdens •verleg met Libië en Soedan bereid ver- rlaard de diplomatieke betrekkingen met Libië te hervatten. Deze waren sinds 6 februari opgeschort. Het Libische persbu reau heeft dit zaterdag bekendgemaakt. Volgens dit bericht beeft Tsjaad ook toe- (ezegd zijn klacht bij de Veiligheidsraad tegen Libië in te trekken. Na de moord op Sibai, een persoonlijke tiend van de Egyptische president Sadat, omen de terroristen de overige deelne- iers aan de conferentie in gijzeling. De tervallers, die zeiden de moord te hebben kennen hadden gegeven onafhankelijk op te treden. Onze redacteur in Beiroet, Rienko Wil ton, tekent bij de gijzelings- en moordzaak aan dat het duidelijk is dat de ontvoerders met hun daden vooral president Sadat persoonlijk hebben willen treffen. Sibai vergezelde Sadat op zijn reis naar Jeruza lem. Hij schrijft verder: „Omdat de Egvn- tische president letterlijk en figuurlijk de initiator is geweest van direct Egyptisch- Israelisch vredescontact, wordt Sadat in kringen van het vooral door Irak gesteun de verwerpingsfront als een ten dode op geschreven man beschouwd. In Bagdad is Sadat door een Arabisch volkscongres en kele dagen geleden zelfs wegens „hoogver raad” in staat van beschuldiging gesteld. PEKING AFP.) Het vijfde Nationale Volkscongres, het Chinese parlement, zal op 26 februari in Peking bijeenkomen. Dit heeft het persbureau Nieuw China zater dag bekendgemaakt. TEHERAN (UPI). In het Iraanse Ta briz zijn zaterdag bij een 12-uur durend gevecht tussen de politie en religieuze demonstranten minstens zes mensen om gekomen en 125 gewond. Volgens onoffi ciële berichten is het aantal doden veel hoger. Eenheden van de politie patrouilleerden gisteren door de straten om de rust te handhaven. De gevechten van zaterdag braken uit nadat een ondergrondse oppo sitiegroepering had opgeroepen tot een algemene staking. De regering veroordeel de de oproep van de wat zij noemde „Isla mitische Marxisten”. sche president zal hebben wordt door de meeste waarnemers sterk betwijfeld”. Tot zover onze redacteur in Beiroet. De gijzelaars, bemanningsleden en ter roristen, waren ongedeerd. Zij bevrijdden in feite zichzelf toen zij na het vuurgevecht uit het toestel stapten nadat een Grieks- Cyprioot via een megafoon had geroepen „Kom naar buiten. Niemand zal geraakt worden”. BUENOS AIRES. (AP) De Argentijn se militaire regering heeft de derde lijst met namen van politieke gevangenen ge publiceerd. Op de vrijdag openbaarge maakte lijst kwamen 423 personen voor die gevangen zitten in Coronda in de provincie Santa Fe. WASHINGTON. (UPI) —Zonder een ak koord te hebben bereikt zijn vertegen woordigers van de werknemers en werk gevers in de Amerikaanse kolenindustrie dit weekeinde uiteengegaan. Volgens woordvoerders hebben de marathonon- derhandelingen, die 2,5 dagen duurden, tot niets geleid, zelfs niet tot de hoop op een overeenkomst. Hij las de VS de les door te zeggen dat dat land Israel „aanmoedigde” zijn stand punt bij de vredesonderhandelingen te verharden door het „met gulle hand” wa pens te leveren. Israel, aldus de president in een vraaggesprek met de hoofdredac teur van het weekblad „Oktober”, wenst niet dat Egypte of welk ander land dan ook in het Midden-Oosten ook krachtige ban den met de VS heeft. „Israël wenst deze verhouding te monopoliseren aan de hand van een theorie over de veiligheid afkom stig van (wijlen premier) Ben Goerion”, zo zei Sadat. lerlands tad van Buiten- e dat de te ver en Berg Sibai is gisteren in Cairo met militaire er begraven. Duizenden Egyptenaren iepen mee in de stoet. De begrafenisgan- jers uitten kreten als „Wraak, wraak” en Weg met de Palestijnen”. De stoet werd langevoerd door vice-president Mobarak en premier Salem. In de Egyptische pers rerden de Palestijnse extremisten verant- roordelijk gesteld voor de dood van Sibai. Iet name de groep Zwarte September rerd genoemd. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie Volgens Jossie Sarid heeft de regering in Addis Abeba dit gedaan, nadat de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan, had toegegeven dat zijn land rveense iwoners jarige J en door e waren atsbaan pen wa rren. Journalisten die de volgende dag opbel den om te vragen wat ze nu eigenlijk in dat BRT-programma gezegd had, spoorde Mies aan hun speurzin aan te boren om daar nu eens achter te komen en van AVRO-zijde werden bij de BRT de opna men opgevraagd. Toen Mies Bouwman zaterdagavond laat met haar man Leen Timp naar Nederland terugreed en de radio aanzette, hoorden zij Herman Stok opeens zeggen dat hij Mies Bouwman nog steeds niet had kunnen bereiken, dat zij wellicht onderweg was naar Nederland en of ze als ze dit hoorde bij de eerstvolgende telefoon wilde uitstappen om hem even in zijn programma op te bellen. „Dat was een heel merkwaardige sensatie”, zei Mies, „en het gaf ook een heel prettig gevoel om al die motels en benzinestations rustig voor bij te rijden zonder naar Hilversum te bellen :en van iegtuig- ngelukt rie een m. I Onder de gearresteerden bevindt zich Gerry Adams, het vermoedelijke hoofd van de IRA in Belfast. Hij heeft ook een topfunctie bij de Sinn Fein, de politieke arm van het illegale leger. De arrestanten kunnen zeven dagen in hechtenis worden ravage gaf de politie in Belfast pamfletten uit waarop het verkoolde lichaam van een jonge vrouw was afgebeeld. De tekst daar bij luidde: „Moord, moord, moord. Dit is wat de plegers van de bomaanslag deden tegen een menselijk wezen”. Het was de eerste keer dat de politie gebruik maakte van een propagandisti sche techniek om de bevolking ertoe te bewegen de zich schuil houdende daders aan te geven. De aanslag heeft een diepe indruk gemaakt op de bevolking, vooral omdat het de op één na grootste ramp was sinds acht jaar. Het was in 1971 dat er vijftien doden vielen bij een bomaanslag op een café in Noord-Belfast. De IRA heeft inmiddels de verantwoordelijkheid voor de aanslag voor zich opgeëist. President Carter vergaderde met enkele topadviseurs over mogelijke maatregelen, nu de al 2,5 maanden oude staking nog steeds uitzichtloos voortduurt. De gevol gen van de actie zijn in heel de Verenigde Staten steeds duidelijker te merken. Op veel plaatsen is de stroomtoevoer vermin derd en de kans is groot dat vele fabrieken binnenkort hun deuren moeten sluiten om dat de elektriciteitsvoorziening helemaal wordt afgesneden. De president heeft verschillende midde len tot zijn beschikking om voorlopig een einde te maken aan de moeilijkheden. Zo kan hij krachtens de Taft-Hartley-wet de mijnwerkers opdragen voor een afkoe lingsperiode van 80 dagen het werk te hervatten. Voorts kan hij, na goedkeuring van het Congres, tijdelijk de mijnen nationalise ren totdat een overeenkomst is bereikt. Ook kan hij'het Congres vragen akkoord te gaan met onafhankelijke arbitrage, waarbij de werkgevers en werknemers een akkoord wordt opgelegd. lichte omdat t in het net ant- ter van n gaf. Toen bijvoorbeeld de eerste publikaties loskwamen over corruptie althans de wei nig frisse dooreenstrengeling in Hilversum van commerciële en omroepbelangen waarbij ook wat AVRO-namen vielen, had Mies aan haar „baas” (Ger Lugtenburg) voorgesteld die kat de bel dan maar eens aan te binden, omdat ze ervan overtuigd was dat het een sneeuwbal betrof die de weken daarna nog veel verder zou rollen en daardoor nog veel groter zou worden. „Ach Miesje, er ig niks aan de hand”, werd haar echter gezegd en nadat ze vergeefs gepoogd had enkele discjockey-coryfeeën met dubbelfuncties in haar programma te krijgen om nu eens te vertellen wat er waar en niet waar was van de groeiende reeks publikaties (een van de weigeraars was Joost den Draayer: „Ja ik ben daar gek!”), vond ze tenslotte alleen Henk Bouwman (geen familie), discjockey van de KRO zonder dubbelfuncties, bereid het een en ander te vertellen. Afgelopen week stond in Vrij Nederland een paginagroot artikel waarin allerlei commerciële bin dingen werden onthuld, ook van AVRO- medewerkers en ook van AVRO-directeur Siebe van der Zee en AVRO-voorzitter Keyzer, en Mies zei dan ook te verwachten dat er maandag (vandaag) een klacht te gen Vrij Nederland zou worden ingediend, omdat haar immers verzekerd was dat er van al die geruchten niets waar was. Twee weken geleden werd met deze pu blikaties begonnen als reactie op druk uit de Verenigde Staten en andere landen die wilden dat mededelingen zouden worden gedaan over duizenden mensen die in Ar gentinië worden vermist nadat de rechtse junta in maart 1976 de macht greep en overging tot het elimineren van linkse acti visten. Woordvoerders van de „Beweging voor de Mensenrechten” in Buenos Aires heb ben verklaard dat op de eerste lijst veer tien namen stonden van mensen die naar men aannam werden vermist. De familie van de anderen die op de eerste lijst voor kwamen wist wel dat zij vastzaten, maar niet precies waar. De analyse van de tweede lijst is nog niet klaar, zo liet de „Beweging voor de Men senrechten” weten. In totaal staan er op de drie lijsten de namen van 1924 mensen. Als de lijst helemaal compleet is en de regering heeft geen aanwijzing gegeven over het tijdstip waarop het zo ver zou kunnen zijn zullen activisten voor de mensenrechten en instanties in het buiten land een duidelijker beeld kunnen krijgen van het aantal arrestanten sinds de machtsovername in 1976. CMIRO. (AP). President Anwar Sa dat heeft zaterdag gezegd dat de verkoop van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen aan zijn land Israel bezorgd heeft ge maakt omdat dat land „de sterkste” wilde blijven in het Midden-Oosten, en een „bron van angst” voor andere landen in dat gebied. lizen in t spaan- heeft verklaard niets met de aanslag is kun- Op Cyprus te maken te hebben. Ze heeft in de solidariteitsorganisatie van de Af- ikaanse en Aziatische volken, zaterdag- liddag hadden doodgeschoten tijdens tn conferentie in het Hiltonhotel in leosia. Israel heeft steeds de steun gezocht van een machtige mogendheid om zelf sterk te worden. „Ik zie dat in en aanvaard dat, maar hoe kan Amerika mijn vredespogin gen steunen en tezelfdertijd Israel met gulle hand wapens leveren waardoor dit land wordt aangemoedigd zijn onderhan delingspositie te verharden?” De VS willen Egypte 50 jagers van het type F 5 e verkopen maar dat soort vliegtuig, aldus Sadat, „kan niet worden vergeleken met waarover Israel thans reeds beschikt". teli tot vernield en winkelruiten stukgeslagen, sli volgt i op. De eerd, terwijl vijftien politiemensen en drie isdag in lemonstranten verwondingen opliepen. iet Nationale Front werd tien jaar gele ien gesticht en eist dat er een eind komt aan de immigratie van kleurlingen in Groot-Brittannië. Het Front wil tevens dat de 1,9 miljoen kleurlingen die er al wonen teruggestuurd rorden naar de landen waar zij vandaan komen. De demonstratie was bedoeld om tegen deze opvattingen te protesteren. ie sinds zaait in ilachtof- ge Cyn- Jversch-Leë mannen ïvonden- leeds niet vast staat gevraagd omdat uto. De ijjoessoef Sibai, de secretaris-generaal w J J a - .-W Z* ïcember JERUZALEM (Reuter). Ethiopië heeft zijn handelsbetrekkingen met Israel opge schort en een Israëlische missie uitgewezen, zo heeft een lid van de socialistische oppositie in het parlement in Jeruzalem zaterdag bekendgemaakt. (Van onze redacteur in Groot-Brittannië Henk Leffelaar) LONDEN. Binnen enkele uren nadat vrijdag twee brandbommen vijf mannen en zeven vrouwen doodden bij een aanslag door Ierse terroristen op een restaurant bij Belfast, werden ruim 20 kopstukken van het illegale, katholieke Ierse Republikeinse Leger (IRA) gearresteerd om verhoord te worden. In Dublin demonstreerden zaterdag 500 mensen tegen de aanslag, onder wie de leiders van de vredesbeweging in Belfast, Betty Wiliams en May Read Corrigan. JERUZALEM (DPA). De Israëlische regering heeft gisteren de Israëlische onder wereld de wacht aangezegd. De regering besloot hiertoe nadat uit een rapport van een bijzondere commissie was gebleken dat in het land een moderne en goed georganiseer de onderwereld actief is. Op een persconferentie verklaarde mi nister van Politie en Binnenlandse Zaken Josef Burg dat „alles zal worden ingezet om de misdadigers de nek te breken.” Het rapport over de welig tierende mis daad heeft in Israel een grote schok ver oorzaakt. Als oorzaak noemde het rapport ondermeer de geringe aandacht die de vorige Israëlische regeringen aan het pro bleem hebben geschonken. Ook de politie heeft zich in het verleden niet naar beho ren van haar taak gekweten, zo werd gezegd. Naar schatting van de commissieleden hebben ongeveer 12 mensen het heft in handen bij de misdadige Israëlische orga nisaties, die over de hele wereld vertakkin gen hebben. Zij dienden 127 aanbevelingen in waar onder een reorganisatie van de politie en van de rechtspraak en een verhoging der gevangenisstraffen redenen haar afschuw over het gebeurde uitge- ng van sproken. De Cyprische president Kypria- eeft het nou zei gisteren op een persconferentie dat «sloten, hij de indruk had dat de twee terroristen e in de M waren van de Palestijnse „afwijzings- ken wo- beweging” (die tegen de vredesplannen lig tege- van een - ing vr* huizei (Van onze redactie buitenland) edaagst BIRMINGHAM. Een groot aantal de- wereld monstranten heeft zaterdag in Birming- tte di» ham geageerd tegen een vergadering van dolla het ultra-rechtse Nationale Front. Deze I demonstratie, die georganiseerd was door twee linkse groepen, de „Anti-fascistische •yittPI ^a” en de --Campagne tegen Racisme en Zlllcl Fascisme”, liep uit op vechtpartijen met de dag de politie. Hierbij werden geparkeerde auto’s van Sadat is), hoewel ze bij herhaling te Mies kreeg van Johan Anthierens (die haar vertelde dat de stopzetting van „Net werk” juist voor hem en zijn medewerkers nogal een schok was geweest, omdat „Net werk” hun door de BRT-hoofden steeds ten voorbeeld was gesteld!) een laatste minuut waarin zij een boodschap tot het volk (of tot beide volkeren, in dit geval) kon richten. Zij riep de kijkers op om ook eens te reageren als ze een programma goed vonden of vonden dat het reden van bestaan had, omdat anders het gevaar dreigde dat een betrekkelijk kleine groep van oudere, onverdraagzame kijkers met veel vrije tijd om boze brieven te schrijven het gezicht van de televisie ging bepalen, waardoor de televisie zou vervallen tot een dorpskruidenierswinkel met alleen maar Monatoetjes! Het congres moet officieel zijn goedkeu ring geven aan de veranderingen die er in China hebben plaats gehad sinds de dood van partijvoorzitter Mao Tse-Toeng in sep tember 1976, met name de opvolging van Mao door Hoea Koeo-Feng en de strijd tegen de radicale „bende van vier”, onder wie Mao’s weduwe Tsjiang Tsjing. Een van dé belangrijkste kwesties waar over het congres mogelijk opheldering zal geven, is de vraag of Hoea behalve het partijleiderschap ook het premierschap zal behouden, of dat een ander deze laatste post zal ovememen. In dit verband worden de namen genoemd van de vice-premier Teng Hsiao-Ping en de voornaamste eco nomische deskundigé, Joe Tsjioe-Li, lid van het invloedrijke politieke bureau. Deze klacht was vrijdag ingediend uit protest tegen de steun die Libië verleent aan de guerrillabeweging Frolinat. Deze beweging heeft meer dan 75 percent van het grondgebied van Tsjaad in handen. Libië en het buurland Soedan deden een beroep op het Frolinat om in te stemmen ®et een bestand. De radio van de beweging deelde giste ren mee dat er inderdaad een dergelijk bestand bereikt is. Tsjaad, Libië en Soe dan gaven zaterdag na hun overleg ook te hennen dat de drie landen contact met elkaar zullen blijven houden teneinde een gunstig klimaat te scheppen voor een per manente vreedzame regeling van de bin nenlandse problemen van Tsjaad. gehouden. Zij moeten vrijgelaten worden als bjnnen die termijn geen aanklacht te gen tien is ingediend. Behalve de twaalf doden zijn er dertig gewonden en worden nog zes mensen ver mist. Onder de ruim 500 bezoekers van het La Mont-restaurant waren ook 50 kinde ren. Voor zover bekend werd geen van hen gedood of gewond. Volgens berichten werden twee pogin gen ondernomen om een telefonischë waarschuwing door te geven. Eén ervan werd ontvangen toen de bommen explo deerden. Binnen een dag na de dodelijke In de Hebreeuwse universiteit van Jeru zalem is gisteren een bom ontploft. Daar bij werden een man gedood en een vrouw gewond. Het was de zevende bomaanslag in Jeruzalem van de twey laatste maanden. De slachtoffers waren Arabieren uit het bezette Jordaanse gebied. Op de universi teit studeren enige tientallen Arabieren uit die streek. Of de dode en gewonde tot de studenten behoorden is nog niet bekend. Niet ver van de plaats waar de bom was ontploft werd een tweede gevonden maar die kon, aldus meldde de politie, bijtijds onschadelijk worden gemaakt. Het Pales tijnse persbureau WAFA meldde later dat de aanslag het werk was van Palestijnse I commando’s. i in Joe- spirines ^j-okken ze met aanvankelijk onbeken- dagblad lat zeer 1 Egypte heeft om uitlevering van de wier identiteit nog sers zijn ten vrij. Ti op de rden ge- e politie s vissers: >pleegd omdat Sibai tegenstander van de alestijnse zaak zou zijn, eisten een iegtuig waarmee ze met hun elf gijze- wapens aan Ethiopië heeft verkocht. Sarid zei dat Israel hierdoor ernstige schade heeftsgeleden, en hij pleitte voor een spoeddebat in het parlement. Israel en Ethiopië onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. Amerikaanse functionarissen in de Ethiopische hoofdstad hebben zaterdag een samenkomst van vrijdag van presi dent Carters afgezant David Aaron en het Ethiopische staatshoofd luitenant-kolonel Mengistu Haile-Mariam als „openhartig en opbouwend” gekenschetst. De Amerikaanse functionarissen spra ken de hoop uit, dat het gesprek van tweeënhalf uur de grondslag zou verschaf fen voor verbeterde betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Ethiopië. Van de zijde van het Witte Huis is vrij dag verklaard, dat president Carter zijn afgezant naar Addis Abeba had gezonden in de hoop een ernstige samenspraak met Ethiopië over zijn toekomstige betrekkin gen met de Verenigde Staten te kunnen beginnen. Op het ogenblik is er geen Ame rikaanse ambassadeur in Ethiopië geac crediteerd. Iran zal zijn ambassadeur in Kenia terugroepen en zijn ambassade aldaar sluiten in antwoord op Keniaanse kritiek op „Iraanse betrokkenheid bij de oorlog in de Ogaden-woestijn tussen Somalië en Ethiopië. Deze mededeling is zaterdag gedaan door de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Ali Chalatbari op een inder haast belegde persconferentie in Teheran. De Iraanse minister zei verder, dat de behartiging der Iraanse belangen in Kenia toevertrouwd zal worden aan een later te noemen „bevriend land”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3