SPEL VAN KEUZEN TUSSEN MENS EN MACHT Actie-comité Aubade voor feestende parochie Diverse muziekstijlen 150 volken politienieuws Bijenhouders bezitten vakkundig uitgevoerd dringt aan op bundeling van krachten hard aan viering J „De Kameleon” werkt TWAALFENEENHALFJARIG JUBILEUM Emoties t Discussie Jubileum Chr. Mavo Bestolenen op speurtocht I Dutch Blues Band in Adrichem Hoeve Informatiemiddag Agrarische School Postzegelclub bezit bijna 400 leden g I 1 7 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 8 FEBRUARI MAAN DAG 2 O CHRIS HINZE IN BAROK EN BACHARACH eren. mg b u HEEMSKERK. Het plaatse lijk Martanttheater bracht vrij dagavond, voor zeker zo’n hon derd bezoekers, in De Jansheeren de première van „Djebbe”, het tweede programma van deze poep amateurs. Na „de tuinman” van enkele maanden geleden, heeft het Martanttheater met „Djebbe” opnieuw kennis gege ven, ditmaal op zeer heldere wij- je, van zijn stellingname, „een aanklacht tegen elk systeem dat de mens als zwak individu onder drukt”. Door expressieve theater vormen, sterk emotioneel gela den, werd een spanning opge bouwd, met een dwingend karak ter, waar het publiek niet aan voorbij kon gaan. I JAN BAART HEEMSKERK. Het overgangsgebied tussen de populaire lichte en de populaire klassieke muziek is een aantrekkelijk terrein voor een groot publiek en een groot aantal muzikanten. Dat dit ook voor Heemskerk en Chris Einze opgaat bleek zaterdagavond in De Jansheeren. Een uitverkochte zaal (ruim tweehonderd belangstellenden) kon getui ge zijn van één avond uit de reeks van 'dertig concerten, die Chris Hinze op dertig ■chtereenvolgende dagen in Nederland Na afloop van de voorstelling begaven de leden van het Markanttheater zicli, in- deze voorstelling, vooral door het meer uitgekiende gebruik van eenvoudiger mid delen, was hoger dan van het eerste pro duct van het Martanttheater, „de tuin man”, waarin „het teveel van het goede” nog wel eens de duidelijkheid in de weg stond. middels een „traditie” in hun korte be staan, tussen het publiek om achtergrond informatie over hun werkwijze te geven en eventueel in een discussie bij te springen. Ook was men bereid te vertellen over het ontstaan van een productie als „Djebbe”, die het resultaat is van gezamenlijk den ken en improviseren. Tekst, beweging, re gie, dekor en kleding zijn uiteindelijk het resultaat van een collectief groepsgebeu ren, waar iedereen zijn inbreng in gehad heeft. De onmacht van het individu ten opzichte van het systeem, is dan ook een De heemskerkse Maria-parochie heeft vrijdagavond op een niet alledaagse wijze de viering van het koperen jubileum ingezet. Na afloop van de feestpreek van kapelaan Lokkerbol bracht het muziekkorps St. Cecilia de parochie een aubade. Officieel wordt Aanrijding. Een 8-jarig meisje uit Beverwijk stak zaterdagmorgen, terwijl het voetgangersoversteeklicht op rood stond, pardoes de Laan der Nederlanden/ Italiëlaan over. Het kind werd geschept door een auto met een 41-jarige Beverwijk- se aan het stuur. Bij het ongeval liep het meisje verschillende kneuzingen op. Brand. Bij een brandje in een berg ruimte onder de winkelgalerij aan de Be- verwijkse Plantage is zondagmiddag voor 600 schade aan de inboedel van het schuurtje aangericht. Het vuur is waar schijnlijk ontstaan door onvoorzichtig heid. In het aanpalende schuurtje speelde een groepje jochies namelijk met branden de kaarsen. Verbalen-regen. Een 20-jarige Bever- gegeven waar alle leden achter staan en voor gekozen hebben. „Bij wie leeft dit eigenlijk niet”, is de stelling van het Martanttheater. „Elk mens behoort een rechtvaardigheidsgevoel te hebben”. Om dit gegeven „tijdloos” vast te leggen, zijn de namen van de hoofdperso nen zelf verzonnen en heeft men de situa ties algemeen uitgewerkt, zonder rechts of links een etiket op te willen plakken. Vergeleken met „de tuinman” heeft het Martanttheater voor „Djebbe” bewust een andere opzet gekozen. Bij onze eerste pro ductie was van interactie tussen de spelers onderling nog geen sprake. Het spelen van een scène (alleen het begin en het eind van een scène stond vast) was toen nog het belangrijkste”. Grappen, zoals een scène om het publiek in verwarring te brengen, maakten ze toen nog zonder scrupules. „Dat zou nu niet meer kunnen. We willen nu zo duidelijk mogelijk zijn. Na de voor stelling van „de tuinman” werden er ook veel vragen vanuit het publiek gesteld. Men begreep vaak niet wat er allemaal op het toneel gebeurde. Bij „Djebbe” is dat veel, minder”. Het Martanttheater wil ook eigenlijk liever niet elke scène een aparte verkla ring mee geven. Het is juist de bedoeling dat men een scène op zich laat inwerken. Door het laten zien van emoties op het toneel, probeert het Martanttheater in de zaal dezelfde emoties op te wekken. Niet door het suggereren, maar juist door het voorspelen van gevoelens, wil men het publiek laten meebeleven, met wat er op het toneel gebeurt. De leden van het Martanttheater spelen ook niet toneel. „Wij werken niet met een script. Vanuit improviseren en eigen ana lyse ontstaat langzaam vanzelf ons stuk. Wij praten veel over wat ons bezig houdt. Die gevoelens willen wij dan met het hele lichaam, of hoe dan ook, duidelijk maken aan het publiek”. Het samenwerken naar een voorstelling is bij Markant zo noodzakelijk omdat er op het toneel erg intensief gespeeld wordt. De onderlinge relaties moeten erg goed zijn. „Wij moeten precies weten wat we aan elkaar hebben. Een aantal handelingen op het toneel is nogal gevoelig, neem bijvoor beeld zo’n mishandelingsscène, dan moet je precies van elkaar weten hoe ver je kan gaan. Je moet dan op elkaar kunnen ver trouwen, dat is alleen maar mogelijk door een goed groepsproces. Vergeet bovendien niet dat we amateurs zijn. Wij moeten er relatief lang over doen”. het twaalfeneenhalfjarig bestaan van het kerkgebouw aan de Spoellaan op dinsdag 28 februari herdacht met een receptie in De Jansheeren, die na afloop van de H. Mis van 18.45 uur begint. BEVERWIJK. - Het Initiatief Comi té vanuit de bevolking voor het be houd van de werkgelegenheid, het al gehele levenspeil en het welzijn in de IJmond belegt op maandagavond 6 maart in De Nieuwe Slof een bijeen komst tijdens welke de vele uitgeno digde personen en/of groeperingen van gedachten kunnen wisselen over initi atieven om de krachten te bundelen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 16-jarige scholier uit Beverwijk is de diefstal en sloop van een brommer eind december vorig jaar lelijk opgebroken. Zaterdagmorgen zag de eigenaar van de gestolen bromfiets, een 20-jarige Beverwij- ker, op de Wijkerbaan een brommer staan waarvan enkele onderdelen hem erg be kend voorkwamen. Tank en spatborden bleken van zijn brommer afkomstig te zijn, die de scholier naderhand bekende volledig te hebben gesloopt. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Eveneens iets verbaals kreeg een 17- jarige tuinder uit Heemskerk, die inmid dels al weer bijna een jaar geleden op de Markt in Beverwijk een fiets aantrof die hij vervolgens zelf maar was gaan gebrui ken. De oorspronkelijke eigenaar van de fiets, een 17-jarige scholier uit Beverwijk, zag zijn vehikel vrijdag voor het Luxor Theater staan. Toen de tuinder erop wilde wegrijden, waarschuwde hij de politie. De scholier kreeg zijn fiets terug, terwijl de tuinder berispt werd omdat hij van de vondst van de fiets in elk geval aangifte bij de politie had moeten doen. Er worden diverse aktiviteiten ontwik keld, zoals het optreden van een cabaret groep, een grote kermis, een bingo-avond en een autowasochtend. Het geld dat bij eengebracht wordt, is bestemd om het jubileum samen met de kinderen te vieren. Zaterdag 18 maart volgt een grote ker mis. Een grote groep leraren en ouders is reeds druk bezig om alles op tijd klaar te krijgen. Er wordt vooral gevraagd om arti kelen voor de rommelmarkt te geven zoals potjes, vaasjes, toiletartikelen, speelgoed, puzzels, boeken, kleding, grammofoonpla ten, klein meubilair, enz. Ook wordt ge vraagd om prijzen beschikbaar te stellen voor de bingo-avond en de kermisattrac ties. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In een goed bezochte jaarvergadering hebben de leden van de plaatselijke afdeling van de vereniging ter bevordering van de Bijenteelt in Ne derland hun plannen voor het komende seizoen besproken. Cabaretmiddag. Wieke Muller en Ma rianne Retor verzorgen dinsdag 21 februa ri een cabaretmiddag voor de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De voorstelling die in Zomerlust wordt gegeven begint om half twee. 1 wijker mocht zondagmiddag op het poli tiebureau een handjevol bonnen in ont vangst nemen. Ten eerste bleek de man, die op het Hilbersplein was aangehouden, onder invloed van alcohol te verkeren. Ten tweede had hij niet de beschikking over een rijbewijs, terwijl hij tenslotte zonder toestemming van de eigenaar diens auto voor de onfortuinlijke rit bleek te hebben gebruikt. Aanhouding. De politie Heemskerk heeft zondag in haar woning een 24-jarige huisvrouw aangehouden, die talrijke win- Van de oude meesters werden Vivaldi, Telemann, Bach en Benedetto Marcello geportretteerd. Bij Chris Hinze gebeurt dat niet in een historisch verantwoorde stijl met originele instrumenten, maar op een aangepaste manier in de vorm van een bewerking. In een serie Bach-composities streek Gregory Maker op contrabas zijn versie, getransponeerd, van een oorspron kelijk cellostuk uit een Engelse suite. Nadat Chris Hinze tijdens het concert de bas-, alt- en gewone c-dwarsfluit al gede- montreerd had, liet hij in het laatste werk, een gedeelte uit „il pastor fidel” van Vival di, horen dat hij met een gewone bamboe fluit ook superieur overweg kon. Het po pulariseren van de klassieken tijdens een jazz-concert”, op de manier van Chris Hin ze and Friends”, is nog steeds het beluiste ren wel waard, ondanks de smetten die door aankondigingen en geluidskwaliteit aan het programma kleefden. JAN BAART kwam geven. Hij was daar helemaal voor uit New York overgekomen en had zijn internationale muzikanten, waar hij èrg blij mee was, in Nederland, Amerika en Joegoslavië weten te vinden, en dat liet de populaire muziekman het Heemskerkse publiek toch wel even heel duidelijk weten. Naast vervelende praatjes, waarbij de zeurderigheid en het schoolmeesterstoon- tje hand in hand gingen, het Chris Hinze ook muziek horen, waarnaar het prettiger luisteren was. De verkeerde geluidsbalans - lag dat alleen aan de zaal of toch ook aan het opzichtig zichzelf aanprijzend Bose- systeem? kon het uitstekende muzikale gehalte van „Chris Hinze and Friends” niet verbloemen. Pianist Rob van Kree- veld, die met een List-solo het concert opende, en Gregory Maker, op basgitaar en contrabas, klonken behoorlijk maar Hinze zelf en zijn Joegoslavische drummer Lala Kovacev waren de uitblinkers. Een eenvoudig man, Djebbe genaamd (Anton Baars), komt in de verdrukking van een harde maatschappij, waarin geen ruimte is voor zijn handgemaakte kruis beelden. Goedgelovig als hij is, gaat hij net zijn vrouw Helester (Anneke Bleijen- daal) in op voorstellen om die kruisbeel den in massa-productie te vervaardigen. Onder de eis van een hogere productie root een berekende industrieel (Hens Adrichem) sterft Halester, uitgebuit en uit geput. Djebbe gaat zich hierna verzetten legen elke onrechtvaardigheid. De maat schappij en haar rechtspraak (Nico Ro- ang) let echter niet op gerechtigheid, maar oordeelt alleen maar in het belang van het systeem. Vrouwe Justitia (Ria ter Plegt) gaat in deze verschuiving van het recht ten (nder. Djebbe wordt er het slachtoffer van. Gevangen genomen, wordt hij gefol terd door een soldaat (Robert Nederhand) en in de kerker gegooid. Zijn celmaat Max (Mart Brok) laat hem ontsnappen. Samen met de vrouw van Max, Kinoe (Marianne ■Duin), gaat Djebbe op zoek naar mede- strijder- tegen het onrecht, maar opnieuw gevangen genomen, wordt Djebbe defini ■tief het slachtoffer. i JH| Gedurende de anderhalf uur durende ‘■voorstelling werd met name van de ver- schillende bewegingsvormen een effectief gebruik gemaakt. Gestileerde groeps-scè- I nes en lyrische solo’s (Djebbe) hadden een I sterke zeggingskracht. Een wat zwakker -I onderdeel bleek de tekstbehandeling te zijn. Af en toe zakte de spanning weg bij de gesproken teksten, vooral in herhalingen, i die in deze voorstelling verder overigens goed gebruikt werden. De kwaliteit van keldiefstallen op haar kerfstok bleek te hebben. Goederen, sieraden, make-up arti kelen en kleding tot een gezamenlijke waarde van ƒ4500 werden bij de vrouw thuis aangetroffen. Voorlopig is zij in ver zekerde bewaring gesteld. Vernieling. Van het fonkelnieuwe clubgebouw van de Aero Club Heemskerk zijn het afgelopen weekend door vandalen twee ruiten vernield. Inbraak. Bij een inbraak in de winkel van Simon aan het Euratomplein in Heemskerk zijn zestig sloffen met shag en sigaretten ontvreemd. Diefstal. Uit de etalage van een rij wielhandelaar aan de Maerelaan in Heemskerk zijn twee bromfietseylinders ontvreemd. De ruit .was ingetrapt. In de Jansheeren te Heemskerk boeide het Martanttheater met de uitvoering van „Djebbe” BEVERWIJK. Dit jaar bestaat de openbare basisschool „De Kameleon” 12*/> jaar. Men is beslist niet van plan dit jubileum te vergeten en is daarom nu al druk bezig met de voorbereiding ervan. Vrijdag 24 februari treedt het Orakels- cabaret op. Deze groep is reeds landelijk bekend geworden, o.a. door diverse radio- optredens en door voorstellingen door het hele land. Het unieke van deze groep is, dat zij de enige Nederlandse cabaretgroep is die met o.a. poppenspel werk. Ze bestaat uit jonge en enthousiaste mensen en brengt een zeer verzorgd programma: bedjes, sketches, en een praatje. Zowel tekst als muziek worden door de groep zelf gemaakt. Een extra bijkomstigheid is, dat een van de medespelers de leraar van de 2e klas van de Kameleon-school is, n.l. Jan Meijer. Het dagelijks bestuur van het comité, bestaande uit Willem de Boer, Roel Pomp, Jan Ruyter, Robbert Schoon- dergang en Adrie Winkelaar, merkten in een brief op, dat het comité niet de pretentie bezit meer wijsheid te bezit ten dan de groeperingen tot wie het zich richt. „Wat echter lijkt te ontbreken is wederzijdse kennis van alle standpun ten en de daaraan ten grondslag liggen de motieven. Dit heeft waarschijnlijk tot gevolg dat een bundeling van krach ten, wanneer deze gewenst zou zijn, moeilijk te realiseren is. Coördinatie van de diverse geluiden tot een krachti ge stem wordt dan ook niet bereikt, aldus het dagelijks bestuur. De bijeen komst in De Nieuwe Sof begint om 20 uur. Grote dynamische verschillen kenmerk ten het spel: een rustig gedeelte, waarin fluisterende fluittonen alleen door ijle tri- angel-tikjes ondersteund werden, ging over in een waar klankorgasme met schril le, vervormende geluiden. Veelal van blad muziek spelend, lardeerden het kwartet met barok-composities werken van Gerswhin (tweede prelude), Jobim (How insensitiv), Bert Bacharach, Rob van Kreeveld (Silly Joe, Robby’s tune), Lala Kovacev, Gregory Maker (Space) en Chris Hinze. Maar voor het zover was ging men nog even terug naar 1977, dat voor de afdeling een druk jaar is geweest. De leden gingen met 44 bijenvolken naar de bloeiende fruitbomen in Oosthuizen en Nibbixwoud, 56 volken gingen naar de bloeiende kool zaadvelden in de Flevo-polder en met 37 volken vertrok man naar de heidevelden. De leden bezitten samen zo’n 150 volken en die kunnen niet allemaal hier worden ge houden omdat er in deze omgeving te weinig in bloei staat om de bijen hun honing te laten halen. Voorzitter K. Ken- niphaas wilde nog wel het een of ander voor de vereniging blijven doen, maar stelde zijn bestuursfunctie ter beschik king. Secretaris J. Dubbelaar werd tot voorzitter benoemd, terwijl de heer G. van Wees in het bestuur kwam en als secretaris gaat optreden. Een belangrijk punt van bespreking was wel het voortbestaan van het bijenpark in Westerhout. In 1953, het park bestaat dit jaar 25 jaar, huurde men van de familie Boreel 50 Honds Bosche roede bosgrond voor de aanleg van een bijenpark, dit stukje grond lag achter de begraafplaats Duinrust. Met de uitbreidingsplannen van de Hoogovens in zicht moest het in 1972 al ontruimd worden. Maar gelukkig is het niet zo ver gekomen; men moet een klein stukje prijs geven aan een groenstrook, maar er was bericht van het gemeentebe stuur van Beverwijk binnen gekomen dat men het overige voorlopig rustig in ge bruik mag blijven houden. En daar waren de leden reuze blij mee. Het bijenpark voorziet in een behoefte, er staan een twaalftal stallen met zeven bijenkasten er op. Er werd een commissie benoemd die het gaat beheren, terwijl het bestuur een ver zoek zal doen dat, wanneer de groenstrook aangelegd wordt, indien mogelijk hier bo men en planten gaat neer zetten die stuif meel en honing zullen voortbrengen CASTRICUM. De agrarische school „Noord-Kennemerland”, Oranjelaan 2a organiseert op 1 maart van 13.00 uur tot 16.00 uur een informatiemiddag voor die leerlingen en hun ouders/verzorgers, die belangstelling hebben voor agrarisch on derwijs. Tijdens deze middag zal er gelegenheid worden geboden de school te bezichtigen. Bovendien zal het mogelijk zijn met diver se docenten en directieleden te praten over, het programma dat de agrarische school biedt. Tevens is er gelegenheid voor het aan melden van nieuwe leerlingen. BEVERWIJK De Kennemer Postze gelclub heeft niet te klagen over gebrek san leden. Het ledental is sterk gegroeid en .Baat nu in de richting van de 400 leden. Op ‘de zeer druk bezochte jaarvergadering in De Opgang kozen de leden de heer P. Smit ‘tot penningmeester. Hij volgde de heer K. ■Wolterman op die tussentijds aftrad. Ook ‘de tweede secretaresse, mevrouw Schild, ftrad uit het bestuur. In deze functie werd niet voorzien. De aftredende bestuursle den Lieven en Andriesma werden herko- |»n. De leden K. de Bie, A. Albers, J. Blokker en D. de Vries kregen vanwege ■,nun 25-jarig lidmaatschap een stokboek Jaangeboden. Op 23 april gaat de vereni ging met de afdeling Heemskerk een ruil beurs te Heemskerk houden, terwijl in het inajaar een beurs in Beverwijk wordt geor ganiseerd. I BEVERWIJK. Ter gelegenheid van I het vijftigjarig bestaan van de Duinwijk- £1 school voor Chr. Mavo, geeft prof. dr. J. W. I van Hulst vrijdagmiddag 10 maart om 15 Ir I uur in De Opgang aan de Florastraat een I lezing over het onderwerp „Heeft het M Christelijk mao nog een toekomst”. Na afloop houdt het bestuur van de school in de benedenzaal een ontvangst. Gerijpt Martanttheater brengt emotionele voorstelling Djebbe BEVERWIJK. Dinsdagavond 21 fe bruari is de Dutch Blues Band te gast in de jazz-hoek van de Adrichem Hoeve aan de Adrichemlaan. Het optreden van deze Blues-, boogie-woogie- en ragtimeformatie 'van pianist-zanger Henk Pepping begint om half tien. 3 j/j

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7