maakt andere overbodig Raad van State: Zeeland één ijsbaan Gevaarlijk ijs nilmari L IJmuider Courant Gewapende roofoverval op postagentschap Santpoort Egypte verlaat OAË-bijeenkomst I verdwijnen OMEN BMm Dollar iets hoger „REDELIJK GESPREK NIET MOGELIJK” „Veelvormige middenschool „Symbiose” moet aantal pagina's vandaag: 20 het weer I het woord is aan... STAATSSECRETARIS DE JONG: Twee mannen met 30.000,- er vandoor Overeenkomst agenda pagina ■i De kern van het energieprobleem Regering Ecuador zet tegenstander opzij Ontsnappingsbepaling VELLINGA ASSURANTIËN I HOOGEVEEN VEILT KUNST - ANTIEK KIJKDAGEN: zaterdag zondag en maandag Zie adv. vrijdag a.s. Ijsvrij Plaatselijk ijzel I I DINSDAG 21 FEBRUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 68ste jaargang no. 94 (Van onze redactie economie) 2 Telefoonbeantwoorders r F' i' it alle verzekeringen it pers, leningen it hypotheken it woningbemiddeling ir/ n. 8 2,3,4 3 Peter Sirius: Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8, 9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 13 Economie15 Beurs14 Sport17,19 BORRELGARNITUREN UTRECHT. Het overleg over de werkgelegenheid tussen de Raad van Bestuur van VMF en de vakbonden is gisteren volledig vastgelo pen. Volgens bestuurder J. Schermer van de Industriebond NW liep het overleg spaak omdat er met de Raad van Bestuur niet redelijk te praten viel over een aantal voorstellen van de bonden. SANTPOORT. Bij het postagentschap van de PTT aan de Anemonenstraat in Santpoort-Noord is maandagmiddag even voor drie uur een gewapende overval gepleegd. Twee gewapende mannen maakten hierbij een bedrag van bijna 30.000 buit. Zij vertrokken in een oranje-rode auto richting Haarlem en zijn nog niet opgespoord. Het was de tweede maal binnen enkele maanden dat het postagent schap aan de Anemonenstraat overvallen werd. KLEVERLAAN 192 Pt a IJmuider Courant Overleg bonden met VMF over werkgelegenheid vastgelopen te is aan andere scholen. iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiim (ADVERTENTIES) U5' lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll h Verder wil VMF in een eventuele over eenkomst opgenomen zien de ontsnap pingsbepaling dat zij zich niet aan de af spraken over werkgelegenheid wil houden als het concern dit jaar minder dan twee miljard gulden zou omzetten. Bovendien zou de overheid een zgn. achtergestelde lening van honderd miljoen gulden aan Stork Werkspoor Diesel moeten omzetten in aandelen, Apparatenbouw (in Velsen en Utrecht) zou een bedrag van 25 miljoen gulden aan overheidssteun moeten krijgen en Conrad Stork vijftien miljoen. Schermer: „Dat is voor de bonden vol strekt onaanvaardbaar.” Hij had felle kri tiek op de vele veiligheidsclausules die VMF in het akkoord wil inbouwen. De bonden hadden het concern voorge steld de op stapel staande reorganisaties bij het bedrijf waardoor 250 arbeids plaatsen op de tocht komen te staan uit te stellen in afwachting van een soort doorlichting van de structuur van het hele concern. VMF zei gisteren van mening te zijn dat die reorganisaties nu niet meer kunnen worden teruggedraaid. De vakbonden hebben de Raad van Be stuur laten weten geen heil meer te zien in overleg op centraal niveau. Ze willen nu per werkmaatschappij gaan praten. Veel hoop dat dat de bonden wijzer zal maken, heeft de heer Schermer overigens niet. De houding van VMF geeft volgens Schermer weinig reden tot optimisme over het verloop van de onderhandeling voor een cao voor de groot-metaal. „De houding van de Raad van Bestuur is volstrekt onbegrijpelijk en gezien de situa tie, waarin het bedrijf verkeert, hoogst on verstandig. Ik voorzie dat we afstevenen op een groot conflict en op acties van de werk nemers als VMF in zijn houding blijft vol harden”, aldus de heer Schermer. Vorig jaar maart besliste minister Van Doorn van CRM dat „Symbiose” die wekelijks drie en een halve minuut televi sie en tien minuten radiozendtijd heeft, moest stoppen met ingang van 1 juni 1977. Toen „Symbiose” tegen de ministeriële beschikking bij de Raad van State in be roep ging, werd de beschikking van Van Doorn voorlopig geschorst en kon, totdat er in de zaak uitspraak was gedaan, „Sym biose” blijven doorzenden. Van Doorn kwam tot zijn besluit, omdat hij vond dat de programma’s van „Symbi ose” niets nieuws toevoegden aan hetgeen de andere omroeporganisaties reeds bo den. Met name verweet de minister de „mini”-omroep dat zij vrijwel al haar zend tijd ter beschikking stelt aan andere instel lingen, groeperingen en bewegingen. En, aldus de bewindsman, dat doet de NOS al („Meer over minder”, „Sprekershoek”). President Videla van Argentinië (met snor in het midden op de foto) begroet een Chileens militair bij zijn aankomst in Chili. Hij tekende een overeenkomst met president Pinochet (links op de foto) over drie eilanden in de monding van het Beag- le-kanaal. Hierover bestond al geruime tijd een soevereiniteitsconflict. VLISSINGEN. Zeeland veranderde vanochtend omstreeks negen uur plotse ling in een spiegelgladde ijsbaan toen het begon te ijzelen. Tientallen auto’s werden onbestuurbaar en belandden tegen vang rails, bomen of lantaarns of ze kwamen in sloten terecht. De politie kon het aantal meldingen van ongevallen niet bijbenen. Zwaar lichamelijk letsel zou zijn uitgeble ven, maar de materiële schade zou groot zijn. DEN HAAG. De omroep-voor-min- derheden „Symbiose” moet op 1 oktober uit de ether zijn verdwenen. Dit heeft de afdeling rechtspraak van de raad van State vandaag bepaald. „Symbiose” gaat er nu naar streven zo snel mogelijk het voor een aspirant-omroepstatus benodig de aantal leden (40.000) bijeen te brengen. Als aspirant wil zij verder actie voeren om C-omroeporganisatie (100.000 leden) te worden. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. bATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend tetetoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Gen. Cronjéstraat 31 - Tel. 253630 - Haarlem AMSTERDAM (ANP). Op de Amster damse wisselmarkt is de dollar vandaag iets hoger geopend op 2,1980 tegen giste ren aan het slot 2,19. Van een echt herstel was echter geen sprake want spoedig na de opening zakte de notering weer terug naar ƒ2,1920. Volgens wisselmakelaars is de handel actiever dan gisteren. (Zie ook pag. economie) De bonden willen met VMF afspraken maken over een arbeidsplaatsenovereen komst voor dit jaar. Met name wilden de bonden een akkoord over het aantal werk-’ nemers per 1 januari 1979. Met de bonden was daarbij wel te praten. Over inkrim ping van het aantal arbeidsplaatsen via natuurlijk verloop, maar gedwongen ont slag achten de bonden onaanvaardbaar. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op een aantal grachten en vaarten in Haarlem is het ijs onbe trouwbaar om op te schaatsen. De Dienst Haven en Marktwezen beschouwt de Brouwersvaart, de Gasthuis- en Kamper- singel, de Nieuwe Gracht, de Amerika-, de Boerhaave- en de Europavaart, de Molen pias en de vaart langs het Tuinlaantje als te gevaarlijk. Daarentegen kan op de Put Meerwijk en de Binnenliede goed en veilig worden geschaatst. Volgens de politie zijn de beide overval lers vermoedelijk gewapend geweest met alarmpistolen, want een kogel van het ge loste schot is niet gevonden. Het signalement van de overvallers luidt: een fors gebouwde man van tussen de 30 en 35 jaar, lang 1,75 meter, donker blond achterovergekamd krullend haar en gekleed in het grijs; de ander een man van dezelfde leeftijd, iets minder fors ge bouwd, middelblond haar en met bruine kleding. De beide mannen zijn waarschijn lijk Nederlanders. De politie verzoekt iedereen, die rond de tijd van de overval deze mannen heeft gezien, dit door te ge ven aan het hoofdbureau vein politie in Velsen, telefoon 02550-19019. De Nederlandse elektriciteitsbedrijven hebben zich beraden op de energieproble men voor de toekomst en zijn tot een vrijwel eensluidende conclusie gekomen, die uiteraard moet worden geïnterpre teerd als een standpunt dat meer met bedrijfsrendementen dan met ecologische verwikkelingen rekening houdt. Zij vinden de kernenergie voor de toe komst onmisbaar en tillen niet zwaar aan het afvalprobleem, dat van andere zijden juist het voornaamste argument tegen een verdere uitbreiding van het kembrand- stofgebruik vormt. Als het aan de elektriciteitsbedrijven ligt, moet Nederland dus verder overscha kelen op de kembrandstof en meer centra les voor kernenergische elektriciteitsop wekking bouwen. Dit standpunt was ook de vorige regering al min of meer bekend, maar deze liet zoals meermalen is geble ken het grote gevaar van de radio actieve afvalproblematiek het zwaarst we gen en vertraagde de bouw van kerncen trales aanmerkelijk, ofschoon ook zij er kende dat Nederland in de toekomst het moeilijk zonder kernenergie zou kunnen stellen. De situatie onder het nieuwe kabinet is nu zo, dat de weerstand tegen kerncentra les vanwege hun ecologische problemen weinig zin meer zal hebben, indien een bruikbaar alternatief zou kunnen worden gevonden voor de opberging van radio actieve afval. Zoals men weet heeft ook de vorige regering al overwogen, die afval- produkten te storten in zoutlagen, waartoe op een aantal plaatsen in ons land borin gen zouden moeten worden verricht, voor lopig nog om na te gaan hoe het met de mogelijkheden tot eventuele opberging van radioactieve afvalstoffen in die zoutla gen gesteld is. 4 De elektriciteitsbedrijven stellen het ge vaar van die radio-activiteit in de bodem kleiner voor dan het in werkelijkheid zou kunnen zijn. Gezien de catastrofale gevol gen van een mislukking der hermetische opberging zou men dat gevaar op zijn maximale proporties moeten blijven schatten, omdat elke lichtvaardige stap die onze generatie op dat gebied zet, voor latere generaties onherstelbaar zou kun nen zijn. Wanneer bijvoorbeeld een nu onschadelijk geachte opberging in zoutla gen op grote schaal zou worden toegepast en het materiaal zou op de duur door onvoorziene inwerkingen van erosie-in- vloed in de bodem gaan lekken, dan zullen uiterst zorgwekkende gevolgen voor de gezondheid van latere geslachten optre den, die nu al enigszins kunnen worden berekend, omdat men ervaring heeft met de fatale werking van radio-activiteit op het menselijk lichaam. Onlangs is in de VS aan het licht geko men wat lichtvaardigheid in dit opzicht kan betekenen. Soldaten die bij boven grondse atoombomproeven in Nevada aan straling werden blootgesteld (volgens des tijds geldende maar onjuist gebleken we tenschappelijk vastgestelde „onschadelij ke” minima) werden leukemielijders, die bovendien nog de grootst mogelijke moei te hadden de aansprakelijkheid van de legerleiding juridisch aan te tonen. Dat kolen en olie als brandstof hun eigen problemen meebrengen voor de elektrici- teitsproduktie is duidelijk, maar uranium lijkt voorshands als „gevaarlijke brand stof toch een primaire plaats in te nemen. De circuswereld is niets te veel om het publiek te amuseren. De domp teur op de foto heeft de bekoorlijke Op het moment van de overval waren er zeven mensen in het kantoor. Twee man nen, gemaskerd met stofbrillen en een groene gezichtsflap, kwamen het kantoor binnen. Beiden liepen ze met een getrok ken pistool. Een van hen bleef achterin de zaak staan en richtte daarbij zijn vuurwa pen op een kind, dat bij zijn moeder stond, de ander liep door naar het loket en zei tegen de 19-jarige lokettiste uit IJmuiden: „Alles, alles”. Deze heeft daarop de kluis opengemaakt en al het aanwezige geld aan de overvallers af gegeven. Een van de twee loste een schot om indruk te maken, waar na de twee spoorslags verdwenen. Buiten de deur rukten zij hun masker af, renden naar de Narcissenstraat, waar ze in een gereedstaande auto sprongen en ze ver dwenen richting Haarlem. Voor de loket- i tiste was het de tweede overval. Enkele maanden geleden werd zij tegen sluitings- Haarlem^ Tel. 25841 TRIPOLI (Reuter). De Egyptische de legatie is gisteren weggelopen uit een mi- nistersbijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), toen de Libische leider Gaddafi kritiek op Egypte uitte. Bij de opening van de 30ste zitting van de OAE-ministerraad zei Gaddafi dat de Afrikaans-Arabische topconferentie in Cairo het vorig jaar eens is geworden over een economische boycot van Israel en Zuid-Afrika. „Het is jammer”, zei hij, „dat Egypte dat besluit niet uitvoert en Israel daardoor toegang tot het Suezkanaal kreeg.” Op dat moment verliet de Egypti sche delegatie van vier man de zaal. Ijspret heeft bij een aantal leer lingen van de rooms-katholieke LTS Sint-Jozef in Haaksbergen geleid tot een wrange grap. Rond half één gistermiddag werd de school opgebeld. Iemand vertelde met een Indisch accent dat ergens in het schoolgebouw een bom was verstopt. De schoolleiding waarschuwde de politie, die samen met personeel en leerkrachten alle lokalen door zocht, zonder enig resultaat. Bij nader onderzoek door de politie kwam nog diezelfde middag aan het licht dat enkele leerlingen dit valse alarm op hun geweten hadden. Een van hen had gebeld met de bedoeling op die manier ijsvrij te krijgen. De zaak is gerapporteerd en de politie heeft er melding van gemaakt bij de Rekkense Inrich tingen, waarin de betrokken jon gen verblijft. i' tijd door een late bezoeker aangevallen. Die man werd toen door een monteur van het naastgelegen elektrotechnisch bureau overmeesterd. Nu reageerde de lokettiste direkt. Bij het binnenkomen van de over vallers stelde zij meteen het stil alarm in werking, waardoor de PTT gewaar schuwd werd. Die bracht onmiddellijk de politie op de hoogte. Hoewel de politie binnen enkele minuten aanwezig was, wa ren de overvallers toen al gevlogen. De overvallers zijn nog enige tijd ge volgd door de heer Jasper en zijn vrouw uit Santpoort, die op dat moment met hun auto voor het postagentschap stonden. De heer Jasper was net uit het postkantoor tje gekomen en toen hij in zijn auto stapte, zei zijn vrouw, dat ze twee verdachte mannen met maskers net het kantoor had zien binnengaan. De beer Jaspers bleef daarop even wachten en toen de mannen naar buiten renden, volgde hij ze met zijn auto. Bij de Vondelweg in Haarlem moest hij de achtervolging opgeven. Het kente ken van de auto heeft hij niet goed kun nen zien. Door niets wordt men zo oud als door pogingen om jong te schijnen. Zwaar bewolkt met plaatselijk ij zel en in de zuidelijke helft van het land later ook mist. Meest matige wind tussen oost en zuid. Mini mumtemperaturen om het vriespunt in het zuidwesten tot on geveer -5 graden in het noordoos ten. Maximumtemperaturen om het vriespunt. Dat gedwongen ontslag zou volgens de bonden kunnen worden voorkomen door her- en bijscholing. Volgens Schermer hield VMF daarbij echter zoveel slagen om de arm dat van de vakbondsvoorstellen per saldo niets meer over bleef. Schermer zei dat VMF niet wilde garanderen dat gedwongen ontslagen zouden uitblijven. Bovendien wil VMF in het gunstigste geval vastleggen dat er per 1 januari volgend jaar bij het VMF-cóncern 13.500 man zul len werken. Dat zijn er 1.500 minder dan per 1 januari j.l. de andere opleidingen er ook bij. Dat is volgens de bewindsman in strijd met de wettelijke planproce dure. De overheid kan natuur lijk, aldus De Jong, een nieuw onderwijstype naast het bestaande scheppen. Hij veronderstelde dat dat ook in eerste instantie met een middenschool kan ge beuren. Veel belangrijker achtte hij de vraag of zo’n „tweesporigheid” ook wen selijk is. Hij legde de na druk op de eis tot veelvor migheid van de inrichting van een middenschool. QUITO (Reuter) De militaire regering van Ecuador heeft gisteren een wet inge voerd die de presidentskandidaat Assad Bucaram verhindert deel te nemen aan de presidentsverkiezingen. In de nieuwe wet staat dat de kandidaat zoon moet zijn van in Ecuador geboren ouders, en dat is bij Bucaram niet het geval. Assad Bucaram is de leider van de volkspartij (CFP) en hij werd door waar nemers getipt als de belangrijkste kans- hebber voor de presidentsverkiezingen. Door de maatregel is de weg vrij voor de rechtse kandidaat Duran Ballen, burge- meester van Quito. Deze heeft op 16 juli nu weinig tegenstand te vrezen. dame op zijn rug niet alleen een zach- I te rit bezorgd, maar ongetwijfeld ook I aan de toeschouwers vele uitroepen van bewondering ontlokt. AMERSFOORT (ANP), dend moet opstellen, voor- Naast verbreding van al in een land waar de vrij- het vormingsaanbod moet heid van onderwijs zo het bestaande onderwij- groot is, en dat men zich saanbod in de midden- moet hoeden voor voorba- school worden verwezen- rige uitspraken over de uit lijkt. Is een middenschool komsten van de experi- zo veelvormig, dan is het de menten met de midden- vraag of er dan nog behoef- school. Staatssecretaris De Jong zei dat er een belangrijk Misschien lost een aantal juridisch argument is voor problemen zich dan in de één veelvormige midden- toekomst vanzelf op. Dit zei school. Als er in een be staatssecretaris K. de Jong paalde plaats afzonderlijke gisteren in Amersfoort op scholen zijn voor lbo, ma- een onderwijsforum. Hij vo, havo en vwo, en de ma- zei van mening te zijn dat vo wil middenschool wor de overheid zich terughou- den, dan krijgt deze school

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1