statenverkiezi PSP: Meer spoorwegen en Nationale CIN met een internationale stijl 35 Cursus politiek 16 7, Kandidaten PPR modejournaal „Rooie” Piet naar Velsen Snuffeltocht Zeger Hartog zet zich in voor jeugd problemen B; I 1 FEBRUARI 19 7 8 2 2 IJMOND WOENSDAG Kandidaten CPN .Billis®® 1 VAN TIJD TOT tijd eens even over mijn schrijfmachine turend tijdens het componeren van dit mo dejournaal, valt het oog op een smetteloos winters witte omgeving. Op een klein gedeelte van dat witte „tapijt” ontwaar ik een bonte men geling van kleuren. Al dat kleurigs omhult de vele jongeren en oude ren die, in volle overgave onze bij uitstek nationale sport, het schaat sen beoefenen. >s, >rika ck»aUlf SCHIPHOL. Als Leo zou kunnen antwoorden op de vraag, of hij zijn werk, in de menselijke zin des woords, ziet als een hondenbaan, zou het antwoord naar alle waarschijn lijkheid ontkennend luiden. Hij doet zijn werk met veel plezier, maar met het hondenwerk dat Leo elke dag verricht, heeft hij zich inmiddels bijna onmisbaar gemaakt. door Bé ter Maat éS» i w.| I «te 'BV •- Li Hasjhond Leo is zelf geen gebruiker T. Jac. Zuurbier* Mr. J. Visser, hoofd van de Inspectie Invoerrechten en Accijnzen op Schip hol, verwijst de verhalen als zouden deze honden verslaafd gemaakt wor den aan verdovende middelen, naar het rijk der fabelen. „De honden leren de lucht kennen, zij krijgen absoluut nooit verdovende middelen naar binnen. Pas in het laatste stadium van hun oplei ding werken de honden met sterke can- vaszakjes, die met hasj zijn gevuld. Deze zakjes, die ze hebben leren opspo ren, zijn bestand tegen het sterke hon dengebit”, zo vertelt de heer Visser. Hoewel een hond geen nadelige ge volgen ondervindt van het innemen van hasj heeft de heer Warnies ook nu nog een braakmiddel bij de hand voor het geval dat Leo behalve hasj ruiken ook hasj zou eten Voor Leo is,het zoeken naar verdo vende middelen duidelijk een spel. Om dat spel-element voor de hond te bewa ren mag Leo elke dag iets „vinden”. Wanneer een snuffeltocht langs de zen dingen koffers niets heeft opgeleverd, verstopt Leon Warnies een naar hasj Wanneer Leo het lot van een voortij dige dood zoals zijn voorganger, besp aard blijft, zal hij tot ongeveer zijn zevende jaar het werk voor de douane kunnen blijven doen. Daarna is hij li chamelijk niet meer tot de inspannende klauterpartijen in staat. Ook zijn reuk vermogen zal dan zodanig zijn afgeno men, dat de kans op missers groot wordt. Maar gedurende zijn diensttijd verwacht de douane op Schiphol vele 'kilo’s verdovende middelen dank zij Leo’s neus aan de zwarte markt te kunnen onttrekken. geurend metalen buisje tussen de baga ge. Op die manier wordt de hond geac tiveerd zijn werk goed te blijven doen. Een demonstratie in de bagagekelder op Schiphol levert voor de toeschouwer een amusant beeld op. Na het bevel „zoek" springt de hond, die al aan zijn riem stond te trekken, op de bagage band waar de koffers op binnenkomen. Met een van enthousiasme zwaaiende staart graaft en snuffelt hij in de baga ge. Als hij het metalen buisje ruikt begint hij op die plek hevig te krabbe len. Als hij zeker is van zijn zaak klinkt er ee/i triomfantelijk geblaf. staten mi- technisch gemeente grata •n, ks Leon Warnies, de douanebeamte on der wiens leiding Nero op Schiphol werkte, zocht zelf de opvolger uit. Het werd Leo, een nu tweeeneenhalf jaar oude Duitse herder. Leo was de hond van een boswachter uit Oosterbeek. De gepensioneerde boswachter werd het bezit van de jonge hond echter te zwaar en via kennissen vond Leo in Leon een nieuwe baas. Leo is de nieuwe hasjhond, waarover de douane op de luchthaven Schiphol sinds begin februari beschikt. Aan de komst van Leo ging de tragische dood van zijn voorganger vooraf. Nero, een Mechelse herder, stierf vorig jaar na een operatief ingrijpen door een diere narts. De krantenpublikaties over de dood van Nero hebben een stroom re acties opgeleverd van mensen, die de douane op Schiphol een hond aan te bieden hadden, die het werk van Nero zou kunnen overnemen. In de bagagekelder en ook in de vrachtloods is iedereen inmiddels ver trouwd met de speuracties van Leo. Schiphol is zijn standplaats. Indien echter daarom wordt gevraagd, ver leent Leo ook elders zijn diensten. Zo kunnen ook politie-onderdelen een be roep doen op Leo en zijn baas. Op de vraag of de prestaties van Leo aan de verwachtingen voldoen, ant woordt de heer Visser: „De praktijk moet nog uitwijzen wat Leo niet op spoort. Je weet niet, wat hij niet vindt. De wijze waarop de drugs zijn verpakt, speelt daarbij ook een rol. Vast staat wel, dat een plastic verpakking over het algemeen Leo’s neus niet op een dwaal spoor kan brengen”. Leo doet zijn werk evenals zijn voor ganger, niet tussen de passagiers. „Uit ethische overwegingen kan je je als overheid niet permitteren de hond tus sen de passagiers te laten zoeken. Dat zou inhouden dat hij mensen moet gaan besnuffelen en wie weet wat hij doet als hij hasj of heroïne in iemands broekzak ruikt”, ze legt de heer Visser uit. Leo zal alle belangstelling verder een zorg zijn. Het enige dat hem interes seert, is zijn werk. Zijn baas Leon War nies vertelt: Hij wil ’s ochtends niet eens eten. Hij wil het liefst meteen in de auto, direct naar Schiphol en dan maar snuffelen”. lingen; stimuleren van wijkgezondheidscentra waarop de patiënten in vloed hebben; bij cul tuur, sport en recreatie gaat het in de eerste plaats om het zelf-doen; de PSP wil sluiting van het circuit in Zandvoort en keert zich tegen het casino-wezen. Het pacifistische ka rakter van de PSP blijkt uit de volgende punten: sluiting en opheffing van alle militaire oefenterrei nen en opslagplaatsen; geen munitiedepot bij Deux-pièces van teer getinte katoenen batist uit de voorjaars- en zomercollectie van Confectie Industrie Noordwijk (CIN). (onder) Honden, die voor het zoeken naar verdovende middelen worden getraind moeten herdershonden zijn. Zij hebben relatief de fijnste neus en kunnen met dit speurwerk het langste doorgaan. Na een test voor de opleiding aan de speur hondenschool van de rijkspolitie in Den Haag, werd Leo daar als leerling toegelaten. De opleiding aan deze school duurde driëeneenhalve maand. Leo bleek een voortreffelijke leerling. De hond liet zich niet afleiden door geluiden in zijn omgeving, hetgeen voor het werk op Schiphol van groot belang is. Tijdens de opleiding worden de hon den getraind in het apporteren en leren ze spelenderwijs aan de geur van hasj en heroïne wennen. Ze leren voorwer pen zoeken, die de geur van deze verdo vende middelen dragen 5 van eindproducten voor de binnenlandse markt, invoering van vijfploe gendiensten. Nog een paar krenten uit de PSP-programma- pap: geen opdeling van de provincie in mini-pro- vincies; vakbonden, mi lieugroepen en actiegroe pen betrekken bij de be leidsvoorbereiding; sti muleren van agrarische coöperaties en proefbe drijven voor natuurlijke productiewijzen; meer aandacht voor het voor kómen van milieuveront reiniging dan voor de be strijding; bescherming van Waddenzee, Ijssel meer en duinstreek; geen kerncentrales; bevorde ring energiebesparing onder meer door verho ging van grootverbrui- kerstarief; democratise ring van welzijnsinstel- VELSEN. „Rooie” Piet Steenkamp is de pu- bliektrekker bij de start van de verkiezingscam pagne voor het CDA in Noord-Holland. Donder dag 23 februari spreekt de peetvader van het Christen Democratisch Appèl in het Cultureel Centrum De Schouw, Bleyenhoevelaan 2 in Velsen-Noord. De open bare bijeenkomst begint ’s avonds om acht uur. ningen, dus ook de duur dere koophuizen, kunnen toewijzen. Woonschepen en -wagens worden door de PSP als gelijkwaardig aan huizen beschouwd. In plaats van de kapi taalverschaffers moet de gemeenschap zeggen schap krijgen over de be drijven, meent dë PSP. Wat Hoogovens betreft hanteert zij de volgende doelstellingen: productie afronden op 7 miljoen ton staal per jaar, meer aandacht voor milieu, verzekeren werkgelegen heid door het fabriceren Bergen; de marinehaven Den Helder openstellen voor koopvaardij en vis serij; fabrieken voor mi litaire goederen (bv. kruitfabriek) moeten om schakelen op ander werk; vervangen van de para-militaire BB door een rampenbestrijdings dienst; geen medewer king van provinciale ambtenaren aan de acti viteiten van de BVD. Belangstellenden kun nen het PSP-programma bestellen bij het geweste lijk secretariaat, Peli- kaanhof 12 in Beverwijk. HAARLEM. Het terugdringen van het autoverkeer is een van de rode draden die door het provinciale verkiezingsprogramma van de Pacifistisch Socialis tische Partij lopen. Het aan banden leggen van de auto is volgens de PSP nodig wegens de toenemende onveiligheid, het lawaai, de luchtverontreiniging, het op slorpen van ruimte en van energie. HEEMSTEDE. Met de staten- en gemeenteraads verkiezingen in het vooruitzicht is de stichting ’t Oude Posthuis op het idee gekomen een cursus te organise ren met als onderwerp „de politiek”. Aan de hand van kranteknipsels en filmmateriaal zal worden duidelijk gemaakt hoe de politiek in elkaar zit en welke invloed het heeft op onze onmiddellijke omgeving. Het tweede gedeelte van de cursus is geheel gewijd aan de ge meentepolitiek De programma’s van de plaatselijke partijen zullen worden vergeleken en beoordeeld. De afsluiting van het geheel vormt een forumavond met de kandidaat-gemeenteraadsleden als discussiepart ners. De cursus wordt overdag gegeven en kost een tientje. Voor informatie: 023-287016. HOE VERLEIDELIJK OOK, vandaag echter niet gesproken over het door de na tuur geleverde winterse wit, maar over het textiele zomerse wit plus de daaraan gekop pelde kleurige variaties uit de collectie van ons nationale confectiebedrijf CIN (Confec tie Industrie Noordwijk). Deze kerngezonde, van origine Haarlemse, onderneming weet zich met haar internationale stijl ook ver buiten onze grenzen volkomen waar te ma ken. En dat is toch wel iets om trots op te zijn. Veel energie, inventiviteit en enthousi asme liggen hier uiteraard aan ten grondslag. WAT KOMEN WE IN DE nieuwe CIN- collectie, waar zowel de jonge als de klas sieke mode ruimschoots zijn vertegenwoor digd, zoal tegen? Dat zijn dan allereerst veel tweedelige outfits; bijzonder praktisch van wege de vele combinatiemogelijkheden. De blouson van het ene pakje kun je namelijk met evenveel plezier op de rok van het andere dragen en andersom, vooropgesteld dat je bij de aankoop een uitgekiende keuze doet. Als mode-geïnteresseerde vrouwen hebt u natuurlijk al direct in de gaten waar het ook hier op uitdraait: blousons met plissé- en plooirokken, maar het klassieke deux-pièces hangt eveneens in de rekken. Veel etamine-achtige stoffen in combinatie met gebreide delen werden hiervoor ge bruikt. VOORTS ZAG IK VOOR u jurkjes met gerimpelde rokken met steekzakken, schou- derpasjes, verlaagde of raglanmouwen, blinde sluitingen en soms hier en daar een smal gestrikt boordje. Variatie genoeg dus, waaraan ik dan nog wel even wil toevoegen dat de hoogzomerjurkjes op de schouder meer of minder kunnen worden ingerim peld. Bij de V-decolletés van deze luchtige jurkjes kunt u nog meer blootgeven*door één of meer strikjes „onwetend” niet te sluiten. Polyester <en katoenen tricot zijn evenals katoenen batist en voile crêpe, in fraaie unikleuren en teer getinte bloemdes- sins, de meest gebruikte materialen. TOT SLOT VAN DIT overzicht uw aan dacht voor de leuke blazer-en spencerpak- ken en jurken van Alcantara, u weet wel, het materiaal dat op suède lijkt en dat u zelf kunt wassen. Mocht u een onbedwingbare zin krijgen in een of meer modellen van CIN, ga straks dan maar eens fijn in de winkels neuzen. Thea (38), statenfractie PPR Noord-Holland, ju riste, moeder van 2 kin deren. 3. Herman Raas- veld (52), Amstelveen, lid provinciale Noord-Holland, lieuactivist, ambtenaar Amsterdam. 4. Leendert van Pelt (42), Purmerend, adjunct-secretaris Fo reign Student Service, lid werkgroep ruimtelijke ordening van de vereni ging tot behoud van Wa terland. 5. Paul Paulus- ma (32), Amsterdam, per soneelsfunctionaris, staf medewerker in het be- jaardenwerk. 6. Albert Kingma (26), Amster dam, medewerker weten schappelijk buro van de PPR. 7. Johan Kroon (35), Heemskerk, raads lid van de gemeente Heemskerk. 8. John Daas (31), Wormer, voor zitter van de PPR-PSP- raadsfractie in Wormer. 9. Emmy van Noord-Ver- heul (53), Nederhorst ten Berg, lid provinciaal be stuur PPR, actief in ba sisgemeenten. 10. Jan Gert Teule (29), Amstel veen, lid van de gemeen teraad te Amstelveen, le raar geschiedenis. HAARLEM. Gede puteerde Jac. Zuurbier (35 jaar) is aangewezen als lijsttrekker voor de Politieke Partij Radika- len bij de komende ver kiezingen voor Provinci ale Staten. De andere kandidaten op de lijst zijn: 2. Janssens-Quant voorzitter In de eerste plaats zal gestreefd moeten wor den naar het beperken van de noodzaak zich te verplaatsen. Dat bete kent: het scheppen van werkgelegenheid in het noorden van de provin cie, bevorderen van de woonfunctie in het zuid en, door middel van stadsvernieuwing op gro te schaal. Verder kan de auto worden terugge drongen door een drasti sche verbetering van het openbaar vervoer. De PSP pleit voor de aanleg van een ringspoorbaan om Amsterdam, met aan sluiting op Schiphollijn en de spoorlijn naar Al- mere/Lelystad (waarvan de aanleg versneld moet worden). Voorts: verdub beling van drukke spoor lijnen, aanleg van rail- verbindingen Amster- dam-Purmerend en Hil- versum-Almere, aanleg van nieuwe en vrije bus- en tramlijnen in de stede lijke gebieden, uitbrei ding van h§t Amster damse tramnet tot in de stedelijke gebieden in de omgeving. Nieuwe auto wegen en nieuwe tunnels onder het Noordzeeka- naal wijst de PSP stellig van de hand. Ook het luchtverkeer wil de partij aan banden leggen. Dat kan op Schiphol door vluchten op de korte afstand te vervangen door treinver voer, nachtvluchten te verbieden, een vliegver bod in te stellen voor vliegmachines die voor minder dan zeventig per cent vol zitten en door een landings ver bod voor luidruchtige toestellen. Inpoldering van de Mar kerwaard wijst de PSP af, ook voor aanleg van een luchthaven. De provincie moet, al dus de PSP, in actie ko men wanneer onderne mers op verkeerde plaat sen en momenten drei gen te investeren. Werk moet naar het noorden van de provincie. Op het gebied rond IJmond, Amsterdam en Schiphol willen de pacifisten het bordje „vol” hangen. Daarom: geen uitbrei ding van Hoogovens en Schiphol, geen aanleg van Voorhaven bij IJ- muiden (ook geen contaP nerhaven binnen de pie ren). In dit gebied geldt voorrang voor de wo ningbouw. Amsterdam kan volgens de PSP in delen van het oostelijk havengebied nog wo ningbouw plegen. Nieuwbouw moet, aldus de partij, vrijwel uitslui tend bestaan uit woning wetwoningen. De ge meenten moeten alle wo- HAARLEM. De kan didaten voor de Commu nistische Partij Neder land in de kieskring Am sterdam zijn: 1. Rinus Haks, Amster dam, 2. Wessel Hartog. Koog aan de Zaan, 3. Ti neke van den Klinken berg, Amsterdam, 4. Frans Aarts, Noord- Scharwoude, 5. Pieter El berts, Haarlem, Joop Knukkel, Enkhuizen, 7. Frans van Liempt, Am sterdam, 8. Ruud Wag- ter, Purmerend, 9. Onno Bosma, Avenhorn, 10. Rudi van der Velde, Am sterdam. Hoogzomerjurkjes met ingerimpelde schouder, V-decolleté en bijpassende shawl, uitgevoerd in voile crêpe; even eens uit de collectie van CIN. (links) HAARLEM. Zeger Hartog (53 jaar) heet de lijstaanvoerder van DS’70. Als coördinator van het Werkverband In tegratie Jeugdwelzijns- werk weet hij alles van jeugdproblemen. De oor zaak ervan ligt volgens hem meestal bij de socia le achterstand die de jon geren van huis uit meek rijgen. Wordt daar niets aan gedaan dan zullen de problemen in omvang en ernst blijven toenemen, is zijn sombere toekomst perspectief. „Op korte termijn dient er over ge heel Noord-Holland een netwerk van voorzienin gen te worden opge bouwd voor hulpverle ning aan jongens en meisjes van veertien tot twintig jaar”, vindt Ze ger Hartog. Via de Staten wil hij zich hier actief voor gaan inzetten. De kandidatenlijst ziet er verder als volgt uit: 2. Scherpenhuisen-Amster- dam, Schoonhaven-de Oude-Zaandam, 4. Cap- pon-Den Helder, 5. Van der Hoek-Purmerend. 6. Rozema-Hilversum, 7. Kaarsgaarn-Salomon- Amsterdam, 8. Gootjes- Blaricum, 9. Koning-de Vos-Bloêmendaal, 10. Kuiling-Bussum.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11