Scheepsbouwers zeer somber over nabije toekomst Kok (FNV) zal weer politieke druk op Tunesië bepleiten üerenburg Geding over platenbon Gulden-is-gulden regel ter discussie 2 maanden il Raffinaderij BP sluit K achtergrond PvdA uit kritiek op TOT ZIENS BIJ DE OPEN HAARD. aj Éi tussen de bedrijven door y □fiscale maatregelen Naar aanleiding arrestatie vakbondsleiders „Wetsontwerp VAD schiet tekort” 5 17 2 2 FEBRUARI WOENSDAG 19 7 8 Beleidscommissie MENING CNV: Tegenkant ECONOMIE Ziekenhuis-cao 4 I Sonnema Berenburg. De hartverwar- mende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste ge zelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. ROTTERDAM. De Nederlandse i scheepswerven hebben voor volgend jaar nauwelijks opdrachten meer. De orderpor- 1 tefeuilles zijn vrijwel leeg. Met uitzonde- 1 ring van een enkele kleine werf is er na mei 1979 geen werk meer voor de scheeps bouwers. UTRECHT (ANP). Het gewijzigde wetsontwerp ver- mogensaan wasdeling (VAD) schiet op een aantal punten ernstig tekort. Met name leidt dit wetsontwerp tot te lage werknemersaanspraken en wordt niet tegemoetgekomen aan het uitgangspunt: per soonlijk bezit voor alle werk nemers. Op deze punten zal het wetsontwerp fundamen teel moeten worden gewijzigd. (Van onze redactie economie) UTRECHT. Ons belasting stelsel gaat uit van de zogenaam de gulden-is-gulden-regel. Er wordt geen rekening mee gehou den, dat door de inflatie de waar de van de gulden steeds daalt. Een gulden uit 1978 is geen gul den meer uit 1977, laat staan een uit 1968. Hierdoor worden on juiste gevolgtrekkingen gemaakt bij zaken als het vaststellen van de grootte van de winst van een onderneming of van bepaalde bestanddelen van het inkomen, dan wel van veranderingen in een vermogen. Stakingen Pessimistisch Noordzeeolie Unilever-cijfers Heerema-Stevin Britse werkloosheid Slechte koffieoogst Opvolger Witteveen li Orderportefeuilles werven bijna leeg II a s (ADVERTENTIE} ders. 0,90 288,10 noteer Volgens zijn raadsman 343,00 5,75 4,50 I I In haar reactie wees de PvdA er op, dat bij invoering van de door Hofstra aange duide bepalingen de belastingheffing ver der zou worden gezuiverd van het oneigen lijke inflatie-element. Voor wat betreft de voorstellen van het kabinet inzake het gebruiken van de reeds voor 1978, in afwachting van de besluit vorming over de voorstellen van Hofstra gereserveerde gelden, wees de PvdA er op, dat het kabinet over het rapport-Hofstra nog niet uitgedacht is. „Dat is te billijken. Inmiddels stelt het kabinet toch één mil jard gulden reeds in 1978 aan het bedrijfs leven in het vooruitzicht, als een eenvoudi ge aftrek op de winst. Daarmee wordt een enkele factor uit het totaal gelicht en een kans om het financieringstekort te beper ken, verzuimd. De laconieke mededeling van minister Andriessen, dat dit tekort wel tot zes percent van het nationaal inkomen zal stijgen, staat in schrille tegenstelling tot de bezorgdheid, welke de heer An driessen hieromtrent eerder aan de dag heeft gelegd”, aldus de PvdA. Het Verbond van Nederlandse Onder ne mingen (VNO) verheugt zich erover, dat het kabinet-Van Agt de door het vorige kabinet bij de belastingplichtigen gewekte verwachtingen voor dit jaar honoreert. Aldus het VNO in een voorlopige reactie op het rapport-Hofstra. Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) stemt in een eerste reactie in met de basisgedachte van de studie- Hofstra. Zo ook het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV). Het gevolg is een onjuiste belasting heffing, in die zin dat de fiscale lasten in feite anders voor de één lichter, voor de ander zwaarder worden gedeeld dan de regering en de volksvertegen woordiging voor ogen stond toen zij de betreffende belastingwet maakten. Dus is herziening van de belastingwetgeving gewenst om een einde te maken aan wat zonder overdrijven onrechtvaardighe den mogen heten. Het doel is dan een „inflatie-neutrale belastingheffing." De vorige minister van Financiën, Dui senberg, gaf in 1975 opdracht aan prof. De situatie is het meest zorgwekkend bij de werven, die middelgrote en grote schepen vervaardigen. Heb ben de bouwers van grote schepen in deze maand nog een bezettingsgraad van 82 procent, in mei zal dat gemiddeld niet meer zijn dan 63,5 procent. Als er geen nieuwe opdrachten bijkomen is er in augustus nog maar voor een derde van de capaciteit werk. Tegen het eind van dit jaar zal de bezettingsgraad niet meer dan 10 procent bedragen. Deze loopt daarna verder af tot 2,5 in mei volgend jaar. In augustus 1979 zal de orderportefeuille van de grote werven leeg zijn. leden van de delegatie hebben Achour mogen spreken. „Hij maakt het geestelijk en lichamelijk redelijk goed. Hij ziet niet op tegen zijn komende proces”, zei Wim Kok op Schiphol. De delegatie heeft geen exacte gegevens kunnen verkrijgen over het aantal vak- bondsvertegenwoordigers dat nu gevan gen wordt gehouden en over de omstan digheden waarin zij verkeren. Zelfs de plaatsen waar zij zitten, worden niet be kend gemaakt. Volgens de gegevens van de delegatie, die gesproken heeft met fami lieleden en advocaten zitten minstens 35 vakbondsleiders gevangen. Er is tegen hen nog steeds geen formele aanklacht inge diend. De delegatie bestond behalve Wim Kok uit vakbondsleiders uit Engeland, Frank rijk, West-Duitsland en Italië. bezettingsgraad op deze werven tot 2 a 3 procent gedaald zijn in februari 1980. De beleidscommissie scheepsbouw heeft de minis ter van Economische Zaken uitdrukkelijk verzocht op zeer korte termijn een beslissing te nemen inzake de herstructurering van de Nederlandse scheeps bouw. Er staan volgens de commissie zeer grote belangen op het spel, die dit nodig maken. De be windsman zal zijn beslissing moeten baseren op het advies, dat de commissie maandag heeft opgesteld. Dit komt in grote lijnen overeen met het begin vorig jaar gelanceerde plan. De vertegenwoordigers van de werknemersorgani saties hebben zich niet achter het advies geschaard. Zij hebben hun standpunt in een tweetal brieven aan de minister bekend gemaakt. De vakbonden blijven vechten voor het behoud van zoveel mogelijk werkge- 1 leeft V en D nog voor zeker één ton aan nationale pla tenbonnen in omloop. De totale omzet in platenbon nen bij V en D is per jaar 4 miljoen. De tegenpartij in dit kort geding, namens de stichting de Nationale Platenbon, de Nederlandse Vereniging van Grammo foonplaten Detailhandela ren NVGD, stelde daar te genover, dat V en D tot eind deze maand de tijd heeft nationale platenbon nen te verzilveren. De vere niging vindt, dat V en D daarmee genoeg tijd heeft. De raadsman van de ver eniging (1450 leden) be legenheid in de scheepsbouw. De andere leden van de commissie zijn van mening, dat aan een inkrimping van de capaciteit met 30 procent niet te ontkomen valt. Het verlies van ruim 6.000 arbeidsplaatsen is onver mijdelijk om de scheepsbouw in de jaren tachtig gezond te kunnen maken, zo zeggen zij. Voorts is er tussen de bonden en de scheepsbouwers een verschil van mening over de buitengaatse indus trie (offshore). De werknemersorganisaties zien veel meer mogelijkheden in de ontwikkeling en bouw van materiaal ten behoeve van de oliewinning op zee dan de werven. Op de 150 werven in Nederland werken ruim 20.000 mensen in de nieuwbouw. Dit aantal zal tot minder dan 15.000 moeten worden teruggebracht. Daarnaast zullen de werven kwalitatief verbeterd moeten wor den. Dit kan gebeuren door middel van sanering, herstructurering en marktafbakening. Dit brengt een investering van 1 miljard met zich. De regering zal daarbij steun ter grootte van 300 miljoen per jaar moeten geven. De ledenvergadering van de Katholieke Unie Van Verpleegkundigen (KUW) heeft gisteren in Utrecht conform het advies van het bestuur besloten dat de KUW de nieuwe ziekenhuis-cao voor 1978 niet zal tekenen. Onder die cao vallen circa 170.000 werknemers. De 12.000 leden tellende KUW zet (als enige) haar handtekening niet onder de cao, omdat naar haar me ning in het nieuwe contract de rechtsposi tie van de leerling-verpleegkundigen niet werkelijk wordt verbeterd. chniscbe iten val- n. De u moeilijk ie lezers Dit schrijft het Christelijk Natio naal Vakverbond (CNV) aan minister Albeda van Sociale Zaken. Op zijn verzoek heeft het CNV zijn bezwaren op papier gezet, met het oog op de voorstellen die het kabinet-Van Agt voor uiterlijk 1 april wil doen over de VAD. leen het privilege zijn van de rentetrek ker en de ondernemer die bij het bepalen van winst en ondernemingsvermogen te gemoet gekomen wordt. Hoe logisch het voorstel ook is, het zal bij de uitvoering hard aankomen. Er zijn nogal wat Nederlanders die in de weten schap en zekerheid!?) van de aftrekbaar heid van rentelasten met soms een heel hoge hypotheek een huis kochten. Dat lang niet altijd uit weelde, maar vaak uit bittere noodzaak. Alleen zo kwamen ze redelijk onder dak. Hofstra heeft daarom in zijn voorstel op dit punt een overgangsperiode van vijf jaar ingevoerd. Pas daarna zou de regeling, te starten in 1979, volledig moe ten ingaan. De rapporteur moest uit hoofde van zijn opdracht concrete wetswijzigingen voor te bereiden een termijn noemen. Bij de presentatie van zijn rapport noemde hij de vijf jaar „ar bitrair”. Het mag wat hem betreft ook langer zijn. Dat doet aan het princiffe niet af. De minister van Financiën was giste ren bij de presentatie van het rapport voorzichtiger. Dat blijkt ook uit de be leidsvoornemens van het kabinet. De be windsman sprak wat betreft de beper king van de rente-aftrek van „ruime overgangstermijnen”. De regering wil trouwens eerst nog de zaken zogvuldig overwegen en pas beslissen over de voor- stellen-Hofstra nadat ook de reacties uit de samenleving binnen zijn. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) is verontwaardigd over de plannen van de regering om de vennootschapsbe lasting met één miljard te verlagen. „Wij vinden dat een volstrekt ontoelaatbare zaak”, zei economisch medewerker G. J. van der Hoeven van de FNV gisteren in een voorlopige reactie op de belastingplan nen van het kabinet. Voor de werven, die middelgrote schepen bouwen, ziet de toekomst er nog somberder uit. De bezettings graad voor deze maand is slechts 64 procent. Daarna daalt deze in snel tempo tot 2 procent in februari volgend jaar. Ook voor de werven, die baggermateri- eel leveren, is er begin volgend jaar geen werk meer. De kleine werven houden het langere tijd vol, maar de portefeuilles hebben volgend jaar gemiddeld niet meer dan voor een vijfde van de capaciteit werk. Als er inmiddels geen opdrachten meer bijkomen, zal de ROTTERDAM (ANP). De raffinade rij van British Petroleum in Rozenburg bij Rotterdam gaat met ingang van 1 april voor twee maanden dicht. De reden daar voor is in de eerste plaats, aldus een woordvoerder van het bedrijf, dat de prij zen van olieprodukten momenteel te laag zijn. „Het is nu aantrekkelijker de pro- dukten te kopen op de vrije markt, dan ze zelf te maken”. pend op de komende regeling voor dit jaar, alvast 200 van. Niemand zal hier veel moeite mee heb ben. Maar, de zaak heeft zijn tegenkant: betaalde rente, op bijvoorbeeld persoon lijke leningen en (vooral) hypotheken. Allengs wordt door de inflatie de werke lijke waarde van de hoofdsom (het ge leende minus de aflossingen) kleiner, terwijl de waarde van het bezit, het huis, stijgt. Daar profiteert de lener- huiseigenaar van. Bovendien zit in de rente die hij vergoedt een stukje infla- tievergoeding voor de uitlener van het geld. Door de inflatie is de rente hoog. Die rente mag hij echter volledig aftrek ken. Ook dat inflatiedeel. Hij profiteert dus dubbel. Hofstra wil daar ook een einde aan maken, namelijk door een deel van de betaalde rente niet aftrekbaar te stellen. Bij een inflatie van zes percent (heden een reeël cijfer) eveneens drie percent. Een consequente opstelling, waar weinig tegen in te brengen is. Zou de lijn niet in deze zin worden doorgetrokken, dan zou de inflatie-neutrale belastingheffing al- Welnu, het voorstel is het inflatiedeel van de rente onbelast te laten. In de gedachtengang van prof. Hofstra is dat bij een inflatie van zes percent drie per cent. Om de kleine spaarders voldoende tegemoet te komen, wil hij in de vrijstel ling een bodem inbouwen van 500. De regering-Van Agt maakt er, vooruitlo- der Klaauw op 16 maart in Den Haag hier nogmaals met klem om zal vragen. De FNV-voorzitter maakte de reis naar Tunesië als lid van een speciale delegatie van het Internationaal Verbonden van Vrije Vakverenigingen, IWV. Het doel van het Internationale Verbond van king te geven aan de verontrusting die er binnen de internationale vakbeweging be staat over de arrestaties van Tunesische vakbondsleiders. Deze arrestaties vonden plaats op 26 januari tijdens een staking die was georganiseerd door de Tunesische vakcentrale UGTT. De delegatie heeft van de Tunesische premier Nouira toestemming weten te krijgen voor een bezoek aan de secretaris generaal van de UGTT Achour, die na zijn arrestatie slechts eenmaal bezoek van een van zijn kinderen, mocht ontvangen. Twee Hofstra, op fiscaal gebied een man van groot gezag en zelf oud-bewindsman aan het departement, om terzake een rapport te maken en voorstellen te doen. Hij kreeg er twee a drie jaar de tijd voor en kon zich daar keurig aan houden. Dat is een hele prestatie, want het principe mag eenvoudig zijn bij de belastingheffing moet het niet gaan om de guldensbedra- gen, maar om de reële koopkracht de praktische uitwerking daarvan is nog wel wat anders. Vandaar dat er een rap port van 350 pagina’s op tafel ligt. Voor het grote publiek zijn van het meeste belang de voorstellen over de ontvangen en te betalen rente. Wie op bijvoorbeeld zijn spaartegoed rente ont vangt, moet daarover belasting betalen. Door de inflaxie gaat de werkelijke waar de (in koopkracht gemeten) van zijn te goed, ofwel van zijn spaarcentjes, achte ruit. Dat moet hij eigenlijk aanvullen uit de rente die hij ontvangt. SCHIPHOL (ANP). De voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), Wim Kok, zal er bij minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken nog- 1 maais op aandringen politieke druk uit te 124’90 u oefenen op de Tunesische vakbondslei- DEN HAAG (ANP). De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren de eerder op de dag bekend geworden voorstellen van het kabinet-Van Agt inzake tijdelijke 'belastingmaatregelen gekritiseerd. „De door het kabinet aangekondigde voorstellen zijn even grof en onvoorzichtig als het werk van de heer Hofstra zorgvuldig is geweest. Zijn studie, vergezeld van uitgewerkte wetsbepalingen, verdient ernstige overweging”, aldus de fractie van de PvdA in haar eerste reactie op het rapport-Hofstra. 105,20 46,50e 67,50 1,30 134,50 32,00e 6,40 84.00 29,10 43,001 102,50 46,50 64,10 52,90e 50,40 38,80 54,30 99,20 98,00 95,50 27,10 98,00 58,50 129,10 Sonnema De werknemers bij de Volvo-fabriek in Gent zijn een wilde staking begonnen uit protest tegen de overeenkomst, die de vak bonden met de Volvo-directie hebben be reikt. De overeenkomst over kortere werk tijden is door 61 procent van de arbeiders afgewezen. Vijf van de grootste petroche mische bedrijven in Antwerpen zijn even eens getroffen door een wilde staking. Het zijn Union Carbide, Polysar, Degussa, Usi Europe en Bayer. Inzet van het conflict is de eis van de vakbonden voor een werk tijdverkorting. De bonden streven naar een 36-urige werkweek in 1980. De 9500 arbeiders van de Hoogovens in Biscaje (Spanje) hebben voor onbepaalde tijd hel werk neergelegd. Zij willen meer salaris voordat een nieuwe arbeidsovereenkomst wordt getekend. De staking van metaalar beiders in Asturië, die maandag begon, heeft zich nu tot de gehele streek uitge breid. Dit blijkt uit een enquête, die de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters (Cebosine) onder zijn leden i heeft gehouden. Op het ogenblik zitten de werven gemiddeld voor een kwart onder de capaciteit. In 5 mei hebben zij voor slechts de helft werk. De bezet tingsgraad zal tegen het eind van dit jaar teruggelo pen zijn tot nauwelijks meer dan een vijfde. De Nederlandse consument is volgens het jongste halfjaarlijkse conjunctuuron- derzoek van het CBS pessimistischer ge worden ten aanzien van de werkloosheid, de algemene economische situatie en zijn eigen financiële situatie. Volgens deze en quête, (in oktober) waaraan 3.000 huishou dens deelnamen, waren de verwachtingen ten aanzien van de ontwikkeling van de werkloosheid in de komende 12 maanden duidelijk ongunstiger dan in mei. 82 pet meende dat het aantal werklozen in de loop van de komende 12 maanden zal stijgen (mei 68 pet). Slechts 5 pet ver wachtte een daling (mei 9). Voorts ver wachtte 56 pet dat de economische situatie zal verslechteren. Er komen heel weinig exportopdrachten binnen. De 1 Nederlandse scheepsbouw moet het voornamelijk hebben van de reders in dit land. Deze zijn echter voor I een groot gedeelte voorzien, zodat ook van deze kant weinig te verwachten valt. Hij wees er op dat alle oliemaatschap pijen momenteel met dit probleem te kam pen hebben. De oorzaak daarvan is een enorme overcapaciteit in de raffinade rijen. De meeste bedrijven kunnen slechts 60 tot 65 pct. van hun capaciteit benutten. Bij de raffinaderij werken in totaal 270 mensen. De sluiting betekent niet dat zij twee maanden vrij krijgen. Het personeel van het kantoor en het laboratorium werkt gewoon door evenals de technische dienst, waarvoor een groot deel ingeschakeld wordt bij allerlei onderhoudswerkzaam heden. BP heeft geen werktijdverkorting aangevraagd. AMSTERDAM (ANP). De introductie van een ei gen platenbon door het warenhuis Vroom en Dreesmann heeft gister middag geleid tot een kort geding voor de rechtbank in Amsterdam. V en D geeft sinds begin dit jaar <cte eigen platenbonnen uit. 'Het warenhuis eiste in het kort geding niettemin de onbeperkte gelegenheid op, alle vroeger door haar uitgegeven nationale pla tenbonnen te mogen inne men en verzilveren bij de bank. Het bureau voor de statistiek van de EEG, Eurostat, heeft bekend gemaakt dat de produktie van ruwe olie in het EEG- gebied vorig jaar meer dan verdubbeld is door de bijdrage van de Britse olievelden in de Noordzee. Europa blijft echter sterk afhankelijk van de invoer van olie uit de Arabische landen. Tegenover een eigen jaarproduktie van 37,8 miljoen ton staat een import van 482,5 miljoen ton. Unilever gaat op dinsdag 7 maart na beurs de voorlopige cijfers over 1977 be kendmaken, alsmede het voor te stellen slotdividend op de gewone aandelen over 1977, aldus het concern. Antillian Holding NV te Curacao, waar in de familie Heerema een overwegend belang bezit, heeft in de laatste jaren een pakket aandelen Stevin ter grootte van ongeveer 40 pet verworven. Dit heeft ir. P. S. Heerema het bestuur van Stevin meege deeld. Antillian Holding heeft verklaard uitsluitend als belegger te zullen optreden en daarom geen invloed op het bedrijfsbe leid te willen uitoefenen, aldus Stevin. Het geplaatste aandelenkapitaal van Stevin bedraagt op het ogenblik 39,5 mln, waar van 1 mln preferente aandelen. De werkloosheid in Groot-Brittannië is in februari volgens het ministerie van Ar beidszaken gedaald tot 6,3 procent. In ja nuari bedroeg het percentage nog 6,5 pro cent. Voor seizoen gecorrigeerd was de daling nog aanzienlijker. Volgens de Brit se regering is de werkloosheid nu al voor de zesde achtereenvolgende maand ge daald. In Noord-Ierland bedraagt de werk loosheid momenteel 11,5 procent. De droogte, die Brazilië zes weken lang heeft geteisterd, heeft tot gevolg dat er ruim 2,8 miljoen balen van de voor dit jaar verwachte oogst van 20,8 miljoen balen koffie verloren zijn gegaan, zo heb ben de autoriteiten bekendgemaakt. De droogte heeft vooral toegeslagen in de twee provincies die de grootste Braziliaan se koffieproducenten zijn. Parana en Sao Paulo. De Braziliaanse minister van Han del en Industrie Angelo Calmon de Sa voorspelde vorige week dat de tegenval lende Braziliaanse oogst de koffieprijzen op de internationale markt waarschijnlijk weer zal opdrijven. De Europese ministers van Economi sche Zaken en van Financiën zijn het erover eens geworden dat de Fransman Jacques de la Rosière voorgedragen zal worden voor de functie van directeur-ge- neraal van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Als De la- Rosière, die nu een hoge functie vervult bij het Franse ministerie van Financiën, be noemd wordt, zal hij daar de Nederlander Witteveen opvolgen. Witteveen heeft al eerder te kennen gegeven dat hij als IMF- directeur wil verdwijnen. Hij zal dit jaar aftreden. streed bovendien het argu ment van V en D, dat de klanten van het warenhuis door deze gang van zaken gedupeerd zouden worden. Nationale platenbonnen, die bij V en D zijn gekocht, kunnen daar weliswaar niet meer worden ingele verd, maar ze blijven gel dig bij alle andere leden van de stichting nationale platenbon, aldus de NVGD-raadsman. Des noods worden deze bonnen direct door de stichting vergoed, zei hij. De uitspraak in het ge ding is op donderdag 2 maart. t. fond* wim Kok verklaarde dit gisteravond op Schiphol na zijn aankomst uit Tunesië. De FNV heeft twee weken geleden een brief aan minister Van der Klaauw gestuurd met daarin het dringende verzoek om een uiting van verontwaardiging te sturen aan de Tunesische regering en om deze te wijzen op de rechten die de gevangen genomen vakbondsleden tijdéns hun voor arrest hebben. Wim Kok kondigde aan, dat 3 hij tijdens een gesprek met minister Van 54,10 45,00 37,20 55,50 52,50 34,00 31,50 587,00 51 44,00 61,50 46,80 30,00 31,80 122,90 II 32,30 47,50 89,00 58,30 48,60 1,95 58,00 128,00 li 126,50 1 58.50 I 171,00a II 56,00e I 50,00e I 123,00 11 56.50 5 29.50 J 128,00 1! 71,20 1 75.50 I 54.50 5 28,60e I 108,00 II 78,50 68,80 56,50 147,50 31,00b 89,50 95,50 58,20 58,10 40,00e 41,10 246,00 460,00 90,00 326,00

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17