Dank zij sociaal plan geen ontslagen Veel blikschade ieroep op vriendschapsverdrag met VS bij aanrijdingen Royalties van Solzjenitsyn voor politieke American Motors gevangenen zoekt fusie- partner Panamese president van drughandel beschuldigd VULPENSETS Vluchtelingen VLOER BEDEKKINGEN 023-313645 turfmarkt 6 haarlem Barnhoorn TOYOTA k Haarlem Heemstede ^betaalbaars autorijden én ook nog eens 2 jaar prima garantie... Dat kan: Hoogovensdebat in Tweede Kamer uitgesteld j vorige week precies over Hoogovens met I de Europese Commissie is besproken. I Wanneer het debat nu wel zal worden I voortgezet is nog niet bekend. aantal pagina's vandaag: 24 I Ruzie over sluiten van deur: een dode hct\X/€€f het xx/oorcl is aan... Umuider Courant ft KOOIJMAN SANITAIR B.V. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk agenda pagina 9^ IN AMERIKAANSE SENAAT Uitstel voor katten Perioden met regen v In VS waarschuwing op eten met sacharine déviesenzoonbv iflt Van Aardenne ziek I WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Z I (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) 2 A VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER 68ste jaargang no. 95 WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een hoogst ongebruikelijk geheime beraadslaging gewijd aan beschuldi gingen dat het Panamese staatshoofd Omar Torrijos, leden van zijn familie en Panamese regeringsfunctionarissen rechtstreeks betrok ken zouden zijn bij handel in verdovende middelen, waarvan een deel in de VS zou belanden. 2,3,4 17 H. Tollens: Weerrapporten Binnen- en buitenland Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Radio en televisie/Strips 15 Economie17 Beurs16 Sport19,21 Modejournaal11 Als het echt ’n mooie diamanten ring moet zijn Juwellershuis Haverkort Winkelcentrum Schalkwijk I BEZORGKLACHTEN: "•«teQ Vm vrijdag van 18.30-19.00 uur «*oags van 11.30-12.30 uur taiatoon: 02550-10519 KWl&aR^XXXt 023 - 31 90 53 IJmuider Courant en. Voor de overige 750 man heeft Hoogovens een sociaal plan IJMUIDEN. Tijdens de bespreking, die de directie van Circa 1500 werknemers kunnen door natuurlijk verloop afvloei- 4gee vecht nu door voor Raad van State De onderzoekers van de geruchten zijn (ADVERTENTIES) i (Van onze redactie binnenland) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023 3246 50 het i I* Ml nwxplcri spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl AMSTERDAM (ANP). De raadsman an de voormalige CIA-agent Philip Agee leeft bij de Raad van State beroep aange- ekend tegen de beschikking van de DEN HAAG. Het tweede deel van het Kamerdebat over Hoogovens is tot nader order uitgesteld in verband met ziekte van minister Van Aardenne van Economische Zaken. Van Aardenne had Agee behoort tot degenen die als jour nalist van het verzamelen van gegevens en deze door te geven een beroep hebben gemaakt, aldus wordt in één der zeventig punten van het beroepschrift gesteld. staatssecretaris van Justitie op grond waarvan Agee het land zou moeten verla ten. Agee’s raadsman, mr. W. van Benne- vanmiddag eigenlijk moeten antwoorden op de vragen die in eerste termijn door de Kamer zijn gesteld. Bovendien werd verwacht dat hij mee zou delen wat er Agee „betrekkingen van Nederland met andere landen kunnen schaden” mist fei telijke grondslag. Agee’s activiteiten heb ben tot op het moment waarop de beschik king werd genomen niet tot klachten van andere landen geleid, zo wordt in het be roepschrift gesteld. Agee’s advocaat wijst er verder op dat de commissie der Tweede Kamer voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten geen feiten bekend waren, waaruit zou kunnen volgen dat Agee een „Veiligheidsrisico” opleverde. HOOFDDORP. In de mistige Haar lemmermeer hebben vier aanrijdingen vanmorgen voor duizenden guldens blik schade tengevolge gehad. Op rijksweg 4 bij de afslag Nieuw Vennep waren vier auto’s bij een aanrijding betrokken, bij een andere botsing drie wagens. Op de verbindingsweg tussen Haarlem en rijks weg 9 vonden ook twee aanrijdingen plaats. In één geval schoven negen auto’s op elkaar, bij het tweede veertien stuks. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De aantijgingen zijn van betekenis in verband met de ratificering van de verdra gen die beogen dat het Panama-kanaal aan het eind van deze eeuw wordt terugge geven aan Panama. Het zijn met name de tegenstanders van de verdragen die met de rapporten over de drughandel naar voren zijn gekomen. Ze geloven dat het opgeven van het Amerikaanse beheer over het ka naal de kansen zal verminderen dat verdo vende middelen onderschept worden tij dens transport naar de VS. In de geheime zitting van de Senaat werd gezegd dat sommige Panamezen die voor drughandel zouden zijn gepakt, in het bezit waren van diplomatieke paspoorten. Ook zouden hoge functionarissen, zoals de directeur van het Panamese burgerlucht- vaartbedrijf en officieren van de Nationa le Garde bij de illegale handel betrokken zijn. Banken in Panama zouden de aan plant van planten voor fabricage van drugs hebben gefinancierd, terwijl hoog- geplaatsten in de regering van Torrijos PARUS. Er is mogelijk een samen werking op til tussen American Motors en de Franse automobielfabrikant Peugeot- Citroën. De directeur van American Mo tors, Gerald Meyers, zei gisteren dat de fabriek nog dit jaar een fusie wilde aan gaan met een „buitenlandse fabriek”. De omzet van bet Amerikaanse bedrijf be vindt zich momenteel op een dieptepunt. niet gearresteerd kon worden. De directe betrokkenheid van Omar Torrijos zelf bij de smokkel staat niet vast, maar wel is zeker, aldus de Senaatscom missie, dat hij afwist van de betrokken heid van zijn familieleden en leden van zijn regering. Hij overleed op het moment dat de door het personeel van het centrum gealar meerde politie het pand binnenkwam. De dader heeft zich later bij de politie gemeld. betrokkenen grote sommen geld zouden hebben afgeperst in ruil voor het stilzwij gen over de drugsmokkel. Niet alleen Torrijos zelf zou bij de smok kel betrokken zijn, maar ook zijn broers Moises en Hugo. Torrijos heeft inmiddels laten weten dat hij zijn broers in de gevan genis zal .stoppen als onomstotelijk wordt bewezen dat zij zich schuldig hebben ge maakt aan de beweerde praktijken. NEW YORK (UPI). De vrouw van de verbannen Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn heeft in een interview met Newsweek gezegd dat haar man ruim 2 miljoen dollar aan royalties heeft besteed aan hulp voor gezinnen van politieke ge vangenen in de Sowjet-Unie. Volgens Natalya Solzjenitsyn kwamen de royalties van „de Goelag Archipel”, de kroniek van het Russische concentra- tiekampsysteem. De royalties werden en worden gestort in een speciaal fonds, van waaruit tot dusver al hulp is verleend aan zevenhon derd gezinnen in de Sowjet-Unie. Alexander Solzjenitsyn was volgens zijn vrouw van mening dat alle winst die hij met dit boek maakte, toebehoorde aan de slachtoffers van de dwangarbeidskampen van de laatste 60 jaar. En rekent d’uitslag niet, maar telt het doel alleen. WASHINGTON (DPA). In de VS mo gen voortaan voedingsmiddelen waarin de kunstmatige zoetstof sacharine verwerkt is, nog slechts verkocht worden met een waarschuwing dat het gevaar voor kanker oplevert. Deze regeling geldt voor een overgangs tijd van 18 maanden, waarin zal worden onderzicht of sacharine ook blaaskanker kan veroorzaken. De regering heeft voor de uitgebreide proefnemingen 1,3 miljoen dollar uitge trokken. Deze foto van vluchtelingen uit de stad Harar in de Ogaden-woestijn is gemaakt in een kamp in Jijiga. De mensen moesten hun woonplaats verlaten na zware bom bardementen. In het kamp, een voormalig Ethiopisch legerhoofdkwartier, krijgen ze militaire training. keukens vloeren gramto DEN HAAG. Een ruzie over het al of niet sluiten van een deur heeft de 17-jarige P. Kok uit Den Haag gisteren het leven gekost. In een wijk- en dienstencentrum aan de Noordpolderkade in Den Haag Tcreeg hij woorden met een 29-jarige man over het dichtdoen van een deur. Tijdens de ruzie grepen beide mannen een mes. De heer Kok werd in de hartstreek getroffen. De woordvoerder van Peugeot-Citroën, Jean Broncard, heeft verklaard dat er wél besprekingen tussen de twee fabrieken zijn geweest, over eventuele samenvoeging van produktie en distributie, maar dat er geen belangstelling bestaat voor een alge hele fusie. Fiat, welk bedrijf inmiddels ook al ge noemd is als mogelijke fusiekandidaat, heeft ontkend dat er van Italiaanse zijde fusieplannen zijn. Volgens Jean Broncard zou Volkswagen ook voor fusie met de Amerikaan in aanmerking komen. Himiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nieuwe fiscale visie Er zijn op net Nederlandse welvaarts- ont twee zeer belangrijke zaken aan de ■de: in de eerste plaats het rapport dat de ■oegere socialistische minister van finan- én Hofstra aan de regering heeft aange lden en dat kortom de bedoeling heeft de ■lastingwetgeving te zuiveren van inge- •oeide inflatiegevolgen, en in de tweede aats het belastingbeleid van het nieuwe ibinet, dat voorlopig gericht is op een ■lastingverlichting voor het bedrijfsleven de vorm van vermindering van de fisca- last op de bedrijfswinst. Het studierapport van prof. Hofstra is >n gevolg van het verzoek van de toenma- ige regering aan deze expert in de belas- Ingwetgeving om middelen aan te geven lie de wildgroeiverschijnselen in de belas- tngheffing tengevolge van de inflatie geldontwaarding) zouden kunnen ophef- en. Op dat moment bedroeg de inflatie 10 ercent, zij is nu wat teruggelopen tot om i nabij de 7 percent. Niettemin beïn- loedt die inflatie de geldmanipulaties van e gehele samenleving op een zodanige ijze dat de rechtvaardige verdeling van e lasten en de toelaatbare fiscale druk die e overheid uitoefent volkomen scheefge- okken zijn. j Het sparen, steeds als een deugd en een erstandige manier van bezitsverwerving anbevolen, werkt door de inflatie verar- lend. Het aangaan van leningen, vertaald is „zich in de schuld steken”, werkt verrij- :end. Prof. Hofstra wil zoveel mogelijk die verechtse situatie terugdraaien. Wat wil ttter het huidige kabinet? Er zijn nog geen tekenen dat het de iprgvuldige studie van prof. Hofstra tot leidraad van een nieuw belastingbeleid wil nemen, wél dat het bezig is de belasting lijdelijk andere tendensen te geven. De eangekondigde vermindering van de be- irijfswinstbelasting, door de ondernemin- |en uiteraard met grote voldoening be roet, wordt door het rapport Hofstra niet i priori afgewezen, maar zou in het totale kader van het saneringsplan kunnen bij tegen tot inflatievermindering, echter niet als afzonderlijk „toegiftje”. De vrees bestaat dat de regering wel onderdelen tan het plan Hofstra wil overnemen, maar «haar uiteindelijke beleid tot zodanige Iractionaire wijzigingen besluit dat de in flatie op sommige sectoren zwaarder, op andere minder zwaar zal drukken. En dat nu juist volledig in strijd met de bedoe lingen waarmee prof. Hofstra aan zijn omvangrijke en visionaire studie begon. Een van de consequenties van dit mo ment lijkt, dat het kabinet het fundament onder de nog niet aan de orde gekomen hervormingsvoorstellen van het vorige ka binet, waaronder de Vermogens Aanwas- teling, heeft weggetrokken. Ofschoon de verminderde winstbelasting in theorie kerkgelegenheid en sociale zekerheid van be werknemers zou kunnen bevorderen, betekent het ontbreken van een sluitende wetgeving ten aanzien van de winstbe- •temmingen voorlopig nog dat de algeme ne welvaart en het totale maatschappelij ke welzijn stiefkinderlijk moeten afwach- ten of en zo ja in welke mate, zij zullen meeprofiteren. millIllllllll In het beroepschrift vraagt mr. Van Ben- nekom vernietiging van de beschikking van 24 januari j.l. van mw. Haars. Op die dag besliste zij negatief over het verzoek van Agee tot herziening van een beschik king van haar ambtsvoorganger mr. Zee- valking. Zeevalking had Agee in plaats van de gevraagde verblijfsvergunning voor een jaar een vergunning voor drie maanden verleend. Door haar beslissing op 24 januari te nemen, onthield mw. Haars Agee de moge lijkheid in beroep te gaan. Had zij een dag later beslist, dan zou de termijn zijn ver streken die daarvoor in de wet is gesteld. Agee zou dan het recht op beroep hebben gekregen. Zijn raadsman heeft echter nu toch beroep aangetekend, omdat hij meent dat Agee op grond van een Nederlands- Amerikaans verdrag uit 1956 het recht toekomt net als Nederlanders in beroep te kunnen gaan tegen een administratieve beschikking bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het gemeentebestuur van Vlaar- dingen heeft besloten nog even te wachte met het laten vangen van de 8.000 zwerfkatten in de stad. Het was de bedoeling dat de kat- tenvanger, die het karwei heeft aangenomen, in de nacht van maandag op dinsdag aan het werk zou gaan, maar naar aanleiding van de vele telefoontjes die de laat ste dagen zijn binnengekomen en waarin meestal dreigementen wer den geuit, h^eft hij dat maar niet gedaan. Het is de tweede keer dat Vlaar- dingen het vangen heeft uitgesteld. Oorspronkelijk zou de kattenvan- ger al op 13 februari aan het werk zijn gegaan. Dat de zaak van de Vlaardingse zwerfkatten zoveel stof heeft doen opwaaien, komt doordat de gemeente besloten had dat alle betreffende dieren zouden worden afgemaakt. Moises Torrijos, die nu ambassadeur in De onderzoekers van de geruchten zijn Spanje is, werd in 1972 in New York in tot de slotsom gekomen dat de beschuldi- staat van beschuldiging gesteld in verband gingen alsnog onbewezen zijn, maar dat de ernst ervan onmiskenbaar is. Enig geloof Staatssecretaris Haars heeft volgens Van Bennekom en Agee volstrekt ten on rechte overwogen dat Agee „zonder be zwaar” naar de Verenigde Staten kan te rugkeren. Het zal Agee in de VS met behulp van civiel-rechtelijke maatregelen hoogstwaarschijnlijk onmogelijk worden Agee is van oordeel dat het van een wezenlijk belang voor Nederland is als hij zijn journalistieke en daarmee verband houdende activiteiten althans ten dele in en vanuit Nederland kan blijven verrich ten. „Vele personen en instellingen uit zeer vele landen, niet in de laatste plaats uit de landen van de derde wereld be schouwen Agee als een waardevol acti vist voor een rechtvaardige samenle ving”, zo wordt in het beroepschrift gesteld. Zwaarbewolkt en perioden met regen. Tot krachtig of hard toene mende zuidelijke wind. Hoofdza kelijk vannacht nog plaatselijk mist. Minimumtemperaturen om streeks 3 graden. Maximumtempe raturen circa 8 graden. met drughandel. Het bestaan van de aan- klacht werd tot gisteren nooit onthuld om willen ze wel aan de aanklachten hechten dat Torrijos niet in de VS terugkeerde en omdat de tipgevers groot persoonlijk risi co lopen door tiet geven van inlichtingen. Daarom werd gisteren aanbevolen dat er een „onmiddellijk en uitgebreid onder zoek” wordt ingesteld. vakbonden over het zogenoemde sociale plan, heeft de leiding van het staalbedrijf laten weten dat het voornemen om geduren de de komende twee jaar 2.250 arbeidsplaatsen in te krimpen, niet behoeft te leiden tot gedwongen ontslagen. gemaakt zijn publikaties en daarmee ver band houdende activiteiten voort te zetten, aldus het beroepschrift. De overweging in kom, heeft bij de voorzitter van de afde- de beschikking dat de activiteiten van ling rechtspraak van de Raad van State I een verzoek ingediend tot schorsing van het besluit van de staatssecretaris. Dit voorzover de beschikking tot gevolg zou hebben dat Agee het land zou moeten verlaten voor uitspraak zou zijn gedaan op het beroepschrift. Hoogovens gisteren heeft gehad met vertegenwoordigers van de geconstrueerd. Aan de besprekingen werd niet deelgenomen door vertegen woordigers van de industriebonden NW en NKV. Deze willen weer met de directie van het IJmuidense bedrijf om de tafel gaan zitten als er toezeggingen zijn gedaan over experimenten met arbeidsverkortende maatregelen. (Zie verder plaatselijke pagina) Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: ■J

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1