Zaterdagarbiter Ruud Kaatee: Beslissing in zicht In negentig minuten wordt voor schakers van beslist over je toekomst Vennep en Aalsmeer Lisse liep Alphen onder de voet: 9-1 MARJAN ACKERMANS VIER Velsen hield wedstrijden I Bij NS-Meermanskaart dagkaart gratis. buitenspel Okker absent Koffie Hag probleemloos lekker! JAAR WEG NAAR CURASAO T| Wederopbouw biljartcentrum is in volle gang Bloemendaal greep strohalm in Beverwijk 99 van :K Uk. [koffie UB HflC 21 Afhankelijk 5IJF J (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM/IJMOND. Voor De Vennep en Aalsmeer wordt het treffen tussen beide ploegen in de eerstvolgende ronde van de eersteklassecompetitie in de NHSB wellicht beslissend over het kampioenschap met de daar aan verbonden promotie naar de hoogste afdeling, de promo tieklasse. Beide ploegen gaan zij aan zij aan de leiding na een voortreffelijke zege van de scha kers uit Nieuw Vennep in IJmui- den tegen de Kijk Uit-reserves en de al even mooie triomf van Aals meer op Castricum 2. Met een Meermanskaart kunt u met z’n tweeën, drieën, vieren, vijven of zessen een dag onbeperkt treinreizen. Voor f 49,-, f 56,-, 164,-, f72,- of f 80,-.Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden voor één. De kaart is van maandag t/m vrijdag geldig na 9 uur ’s ochtends. In het weekend is er geen beperking. Maar nu het nieuws. Koopt u de kaart in maart, dan is ’ie nog eens extra voordelig. We geven er dan zomaar een dagkaart voor één persoon bij kado. Goed voor een hele dag gratis treinen in april. 7 SPORT (ADVERTENTIE) Ruud Kaatee: „Veel voetballers onderschatten de zaterdagcompettüe (Van onze schaakmedewerker) (ADVERTENTIE) A ID ZING A >565 ito's. bonen Afgelopen weekeinde is op de kunstijs baan Kennemerland het clubkampioen-, >chap van Velsen gehouden. Zeer snelle tijden kwamen er niet uit de bus, maar dat is ook geen vereiste. Het beoefenen van de schaatssport is al mooi genoeg. Naast de recreatieschaatsers kent de vereniging ook een bloeiende jeugdafde ling. Toen de kunstijsbaan Kennemer land in Haarlem nog niet was gereali seerd gingen de kinderen vaak naar Alk maar, hetgeen nogal wat reisproblemen met zich meebracht. Het is voor de schaatsvereniging dan ook verheugend dat de kinderen op natuurijs het schaat sen nu sneller onder de knie krijgen. Enkelen zullen wellicht niet tevreden zijn met het weertype van de afgelopen weken, maar het bestuur van de schaats vereniging Velsen voelt zich uiteraard zeer gelukkig. Het terrein in het recrea tiegebied, dat als ijsbaan gebruikt wordt, heeft de laatste weken een hoop bezoekers gehad. Dat is de laatste jaren wel eens minder geweest. Bij de tweedeklassers werd Pat Mat 2 in de B-groep vrijwel zeker voor de titel uit geschakeld nu het door ZSC 2 de tweede nederlaag kreeg toegediend en afhanke lijk is geworden van de resultaten van de concurrentie. Een belangrijk punt voegde HWP aan zijn score toe met een gelijkspel tegen ZSC 3 in groep C. De Haarlemmers lijken zich met dit resultaat in veiligheid te hebben gebracht in een afdeling waarin De Uil 2 nog zonder winst is. De eerste kampioenen hebben zich in de NHSB-competitie aangemeld in de 3e klas se waar Vredeburg (Limmen) en Wierin- germeer een afdelingskampioenschap ver overden en een automatische promotie naar de tweede klasse kunnen vieren. LISSE Met een monsterzege op het tweede team van de schaakclub Alphen (9-1 heeft de Lissese schaakclub opnieuw onderstreept dat het haar ernst is met het plan de vorig seizoen opgelopen degradatie in één seizoen weer goed te maken. trainer om mee samen te werken. Zelfs tussen zijn werkzaamheden door zag hij nog mogelijkheden mij te trainen.” Het moet voor Ton Pallesen dan ook een grote voldoening zijn geweest toen Marjan Ackermans in 1972 naar de Olympische Spelen in Mexico werd afgevaardigd. Mar jan had weliswaar al drie jaar eerder in Athene een vijfde plaats gepakt bij de damesvijfkamp in het Europees kampi oenschap, maar Mexico mag toch een kroon op zijn werk genoemd worden. Mar jan Ackermans: „De Spelen in Mexico waren een geweldige ervaring. Zes weken heb ik intens genoten van dit evenement. Alleen die zeventiende plaats, die ik daar behaalde, was niet best. Ik was eigenlijk op dat moment liever eerste bij DEM ge weest Na de geboorte van haar eerste dochter tje leek het er even op, dat zij van het internationaal niveau zou verdwijnen. Vóór het begin van de Olympische Spelen in München liet de atlete echter weten, dat zij er alles aan deed om ook dit evene ment te kunnen meemaken. „Trainer Pallesen was optimistisch. De oefeningen verliepen prima. Maar ik kreeg last van blessures aan beide achillespezen en kon het verder wel vergeten”, aldus Marjan Ackermans. Tekenend voor haar karakter was het feit, dat ze zich hierna als trainster bij DEM verdienstelijk maakte. Marjan Ackermans: „Het trainen en bege leiden van de atletiekjeugd is een liefheb berij geworden. Ook nu is de samenwer king met Pallesen ideaal. Er zit genoeg talent onder al die meisjes. Er zijn er bij, die hetzelfde als ik zouden kunnen berei ken. Vaak ziet men het echter niet of zijn de meisjes zelf niet bereid er wat voor te doen.” Sinds kort kunnen zaterdagscheids- rechters ook in aanmerking komen voor een plaats in het betaalde voetbal, waar bij de vraag rijst of zij geen achterstand in ervaring hebben bij de zondag. „De wedstrijden die wij moeten leiden zijn misschien wel een betere scholing dan de hoofdklasse. De pers besteedt veel aan dacht aan het zaterdagvoetbal. Vooral op de Veluwe sta je midden in de belangstel ling, terwijl de NCRV elke week één of meer wedstrijden verslaat.” De ontwikkeling van Ruud Kaatee tot amateur-topscheidsrechter is geruisloos gegaan, wat mede een gevolg kan zijn van de nuchtere benadering van het ge beuren. „Ik heb nooit het idee gehad dat ik nu veel meer was dan welke scheids rechter ook. De onderlinge verhoudingen liggen in het zaterdagvoetbal zowel bij collega-scheidsrechters als de verenigin- Trainer: de man die het meeste te vertellen heeft, maar de minst kans om langer dan één seizoen te blijven Terreinknecht: de man die dag en nacht werkt om ervoor te zorgen dat het veld in 90 minuten in elkaar getrapt kan worden. Aanvoerder: de persoon, die een mooie handtekening moet hebben Elftalcommissielid: de man, die buiten het veld het meest tegen de schenen wordt geschopt Toeschouwer: de persoon die eigenlijk scheidsrechter, speler en trainer had moeten zijn Voorzitter: de man die de hamer zo moet hanteren, dat hij zichzelf niet uit het veld slaat vergadering besproken moet wordén. Grensrechter: de man die kost wat kost de vlag van de vereniging hoog houdt Clubblad-redactielid: hij die zich blauw schrijft; zich groen en geel ergert, zodat niemand rood van opwinding of paars van nijd terugschrijft. Geen van de voetbalverenigingen uit Kennemerland speelt een belangrijke rol in de hoogste afdeling bij de zater- dagvoetballers. Toch is Haarlem daar in vertegenwoordigd. Sinds het vorig sei zoen leidt scheidsrechter Ruud Kaatee regelmatig topwedstrijden in de eerste klas. Vorig seizoen reikte hij zelfs naar de tweede plaats onder de zaterdagarbi- ters en leidde onder meer de wedstrijd RCL-Noordwijk die van groot belang was voor het kampioenschap. ■WW Hoewel bondsdirecteur Buruma woens dagmorgen meedeelde nog van „niets te weten”, zei Okker „Vorige week ben ik door de tennisbond in Amerika gebeld. Toen al heb ik gezegd niet tegen Tsjecho Slowakijke te zullen spelen. Ik heb zeven weken achtereen m Amerika getennist, zodat ik nu hard toe ben aan twee weken rust met mijn gezin in Nederland. Daarna ga ik weer naar Mexico”. Okker zal wel uitkomen in de Davis Cup-wedstrijd tegen de Tjeschoslowaken in Praag op 17, 18 en 19 maart. In Amsterdam zal de Nederland se ploeg morgenavond hoogstwaarschijn lijk bestaan uit Sanders en Thung Uit het clubblad van de Voetbalvereniging SCW: DE POSITIE IN EEN VERENI GING: 4e KLASSE, afd. F: Pat Mat 4-De Uil 4 372-3 72 vl., SVS 4-Oostzaan 2 572-2'A, Heemstede 4-Het Oosten 4 3-5, afd. G: De Vennep 4-Heemstede 3 372-41/2. Redactie: Hans Botman Tel. redactie: (02550) 15389 Ruud Kaatee heeft nooit de bedoeling gehad om zo ver te gaan in het wereldje van de scheidsrechters. „Toen ik tien jaar geleden als zestien-jarige begon te fluiten in de zaterdagcompetitie van de afdeling Haarlem deed ik dat echt met de gedachte om de afdeling te helpen. Ik voetbalde toen op zondag in DCO en dat trok me eigenlijk veel meer”. Nu hij echter zo ver is en zelfs de mogelijkheid bestaat om op de over gangslijs! te komen wil hij er alles voor op zij zetten. „Vijf dagen in de week train ik elftallen van DCO, waar ik met mijn D-diploma de leiding heb over de jeugd, vrijdags ben ik echter niet te genieten omdat ik dan naar de wedstrijd toe begin te leven. Voor mij is een wedstrijd tussen IJsselmeervogels en Quick Boys van even groot belang als Ajax-Feijenoord Veel voetballers onderschatten de zater dagcompetitie, maar de kampioen van Nederland komt de laatste jaren niet voor niks uit het zaterdagvoetbal. Er is bijzonder veel talent. Daar komt nog bij dat iedere wedstrijd circa 2000 toeschou wers trekt.” De resultaten waren: Jun. C meisjes 500-1000 meter. Christene Martens 53,2; 1.55.7. Jun. C Jongens: Bart Buiskool 52.4; 1.51.3, Charles de Pauw 52.3; 1.52-, André Punter 54.1; 1.57.4, Rob Klinge 60.8; 2.04.9, Edwin Woud: 61.1; 2.09.06. Jun D meisjes: Ingrid Haringa 55.1; 1.57.5, Coby Haleber: 61.5; 2.15,- Karin v.d. Laan 62.0; 2.12.9, Saskia Snel 63 7, Secretaris: de man die in de ene vergadering noteert wat er in de volgende Annemiek Burger 69.0, Gerda Nijman 71.3, Jun D jongens Jobs Hofsté 53.2; 1.57.7, Jan v.d. Veld 57.1; 2.05.8, Joost Holstein 59.5; 2.07.8, Sjoerd Tennema 66.4, 2.25; Harry de Haas 68.7. Uit: DE VETER, clubblad van de ten nisvereniging LTC WOC uit Overveen. Ie KLASSE, afd. B: MSC-Heerhugowaard 3*/a- 4' Magnus-Schaaklust 472-3' afd. B: Kijk Uit 2-De Vennep 3-5, Aalsmeer-Castricum 2 472-372, De Pion-Excelsior 472-372, Weenink 2-Bloemen- daal 2-6. Onderaan is ook het één en ander ge beurd nu Bloemendaal de laatste strohalm in Beverwijk bij Weenink 2 met een 6-2 zege royaal vastgreep en nu met deze ploeg de laatste plaats deelt. Vöor het Heems kerkse Excelsior wordt het ook oppassen na de kleine maar belangrijke 47s-37a ne derlaag tegen De Pion. Met nog twee ron den te spelen luidt de rangschikking hier Aalsmeer en De Vennep 8 punten, De Pion 7 pnt, Castricum 2 6 pnt, Kijk Uit 2 4 pnt, Excelsior 3 pnt, Bloemendaal en Weenink 2 2 pnt. 3e KLASSE, afd. E: De Uil 3-ZSC/Saende 6 3 3l/2 vl., HWP 2-Castricum 6 5-3, VHS 5-De Vennep 3 4’/2-31/2, Aalsmeer 3-Bloemendaal 3 4-4; afd. F: Zandvoort-Kijk Uit 4 Santpoort 3-SSCH 4-4 ft] gen zeer goed. Het werk van de scheids rechter in het veld is echter vaak bijzon der moeilijk. Met show bereik je totaal niets, simpel optreden op het juiste mo ment is het belangrijkste en daar heb ik tot nu toe geen enkele moeite mee”. Aan zijn tijd in de afdeling - waar hij vijf jaar actief was - denkt Kaatee met veel genoegen terug. „Vooral de manier waarop ik destijds aangespoord werd door de voormalige secretaris van de scheidsrechterscommissie de heer Van Duuren, heeft mij enorm geholpen. Nu word ik ook uitstekend begeleid van bondswege. Tijdens het examen voor het D-diploma raakte ik vrij ernstig aan mijn knie geblesseerd. In Zeist hebben zij mij toen behandeld, zodat ik bij de start van het lopende seizoen volledig was.” Vaak wordt van bepaalde zijde gesug gereerd dat sommige scheidsrechters ge makkelijker de top bereiken dan hun collega’s. Ruud Kaatee heeft daar zo zijn eigen mening over. „Als je iets presteert kom je er altijd en dat heeft niets te maken met hulp van wie dan ook. Je moet alleen misschien een beetje geluk hebben met je wedstrijden. Het is tenslot te zo dat in negentig minuten beslist kan worden over je toekomst als scheidsrech ter, want iedereen wordt in de eerste klasse zeer kritisch begeleid, waardoor je altijd in topvorm moet zijn. Als je dat redt en vooral je zelf blijft kun je het heel ver brengen”. Naast de toppers beleeft Kaatse ook altijd bijzonder veel genoegen aan het leiden van wedstrijden in het jeugdzomeravond voetbal. „Als je dat meemaakt dan kun je wel wedstrijden 2e KLASSE, afd. B: Pat Mat 2-ZSC/Saende 2 272-572, Witte Paard 3-Purmerend 3 8-0, Jac. de Weyze-De Pion 2 3-3 vl., Zaanstreek Noord-Cas- tricum 3 3-5, afd. C: ZSC/Saende 3-HWP 4-4 Het talent mag dan wel aanwezig zijn, maar zo’n mentaliteit als Marjan Acker mans bezit ontbreekt meestal. Met al haar beslommeringen ziet zij er nog steeds niet tegenop voor haar club uit te komen. Mar jan Ackermans: „Op het huidige niveau kan ik nog best meedraaien, terwijl ik zelfs regelmatig voorin zit. Doe het maar na. Als ik verlies heb ik pech gehad Het is duidelijk dat DEM een steunpilaar gaat verliezen. En bovendien ook de echt genoot van Marjan, die een bestuursfunc tie bekleedt in de vereniging. Voorts zijn de resultaten van de dames bij DEM niet al te best, waardoor Marjan Ackermans eens te meer node gemist zal worden. „Vlak voor ik vertrek kan ik nog één wedstrijd voor DEM meedoen. Dan kan ik de ploeg nog aan wat punten helpen”, aldus de atlete. Hierna zal DEM het zonder Marjan Ackermans moeten stellen; zonder een at lete, die haast niet meer weg te denken is in de atletiekwereld, er altijd veel voor heeft moeten doen en daar nog steeds toe bereid is. Marjan Ackermans: „Het is jammer dat ik het lopen op de nieuwe kunststofbaan moet missen. In Curasao probeer ik een club te vinden, waar ik m’n conditie op peil kan houden.” Mocht dit lukken, dan is de kans op de terugkeer van Marjan Acker mans in de Nederlandse atletiekwereld aanwezig. TON DE HAAS (Van onze sportredactie) HAARLEM. Tom Okker zal geen deel uitmalen van de Nederlandse tenni- sploeg, die morgenavond in de tweede promotiewedstrijd van het toernooi om de Kings Cub uitkomt tegen Tsjecho Slo wakijke. Ligt u wel eens wakker van koffie...? Hag is échte koffie waar gelukkig de cofféine uit is. Dat is beter voor hart en zenuwen en je ligt er ook met wakker van HflCmag In de strijd om het kampioenschap van de 2e klasse B ondervindt Lisse in de Leidse Schaakbond alleen nog concurrentie van Leithen dat in matchpunten gelijk staat maar een aanzienlijk slechter bordgemiddelde heeft. De ploegen moeten elkaar evenwel nog bekampen zodat Lisse zich toch in het onderlinge treffen geen misstap kan veroorloven. In dezelfde groep werkte Sassenheim zich definitief uit de zorgen na een krappe 57 -4 /2 zege op Noordwijk 2 dat daarmee laatste in de rangschikking is geworden: Lisse match- 31 ‘A bordpunten, Leithen 8-26'/2, Voorschoten 2 6-27, Alphen 2 4-1872, Sassenheim 4-1772, Rijnsburg 0-1372, Noordwijk 2 0-1572. Voorschoten en Noordwijk hebben een wedstrijd meer gespeeld dan de andere ploegen. Het kampioenschap van de Leidse schaakbond is inmiddels beslist Reeds vóór het ingaan van de laatste ronde werd Alphen onbereikbaar en mag nu promotiewedstrijden spelen met andere onderbondskampioenen voor een plaats in de tweede klasse van de KNSB. In de derde klas B boekte de tweede keus van Lisse een overtuigende 7-3 zege op Valkenburg, maar zal evenmin als het vrij zijnde Sassenheim 2 leider Voorhout nog kunnen bedreigen. //«I blijven fluiten”. Daarmee bewijst hij dat hij het fluiten als een echte hobby beschouwt. HEILOO. Atlete Marjan Ackermans gaat Nederland verlaten. Half mei ver- trekt ze naar Curasao, waar haar echtge- noot zich vanwege werkzaamheden moet vestigen. Het is echter geen definitief afscheid, want het gezin Ackermans hoopt over vier jaar terug te keren. Toch moet de Nederlandse atletiekwereld er rekening mee houden, dat Marjan voor deze sport verloren zou kunnen gaan. Behalve haar leeftijd (35) zijn er nog andere faktoren, die hierbij een rol spelen. Marjan Ackermans: „Mijn drie kinderen gaan steeds meer aandacht vragen en ik weet nog niet of ik over vier jaar nog net zoveel kan opbrengen, als nu het geval is. Samen met Ton Pallesen train ik twee keer per week de meisjesgroep van de Bever- wijkse atletiekvereniging DEM. Voorts kom ik ook nog steeds uit in clubwedstrij- den. Dus al met al heb ik het vrij druk.” Natuurlijk is de atlete wel wat gewend in haar carrière. Zij heeft altijd keihard moe ten trainen om goede resultaten te beha len. Zelf heeft ze dat nooit als een bezwaar gezien: „Ik had er zoveel plezier in, dat ik nooit merkte, dat het de nodige opofferin gen kostte. Daarbij is Pallesen een enorme Toen op 17 december een felle brand het biljartcentrum Jac. van Beem in de as legde, zaten diverse verenigingen (jeugd, senioren en bejaarden) onmid dellijk in de kou. Met de klaverjassers mee, die hun spelletje eveneens in het gebouw aan de Haarlemse Jansstraat speelden, waren er 157 man, die hun sport niet meer konden bedrijven op de plek, die ze gewend waren. Het districtsbestuur van de biljarters is echter onmiddellijk in actie gekomen. Secretaris A. Idzinga voerde besprekin gen met diverse instanties. Hoofdpunt in die discussies was natuurlijk de weder opbouw van het biljartcentrum en een vervangende ruimte voor de komende tijd. Idzinga: „Wij hebben nu inderdaad een oplossing gevonden. Bij het zoeken daar naar hebben wij zeer veel en goede mede werking gehad van B en W, de wijkraad Bakenes en diverse gemeentelijke in stanties, zoals openbare werken, onder wijs en financiën. Wij kunnen nu voorlo pig terecht in het schoolgebouw aan de Vrouwenstraat 8. De wederopbouw van het centrum is inmiddels in volle gang en als het weer een beetje meezit, dan kun nen we daar medio mei weer spelen”. PROMOTIEKLASSE: Purmerend-VHS 5-5, SVS-Heemstede 572-472 St

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21