s Personeelsvereniging in het zilver KIJKEN NAAR DE KEIZER O door Jan K van Baarsel 4. wat vertel je me nou? Over IJmuiden gesproken Schaatspret voor de IJmuidense kinderen deze winter beperkt de kleinere kinderen zijn die het van dit baantje moeten hebben. lïl Woonkamerraam ingegooid in Velserduin Discussiedag van Vrouwenbond-NVV «SMIS SLECHTE WEERSOMSTANDIGHEDEN SCHULDIG AAN SLECHT IJS OP TRIABASVELD Raadscommissie Beetje trots De haven in I KL 2 2 FEBRUARI 19 7 8 IJMOND WOENSDAG 1 N r w f geen baat hebben. st op- 3 ijmuiden jitge- elliet ever- t van een en op 'an de 'enge- u niet Er is in de n om- »n de Bijl- mster- ruim- in de et zijn e Hui- Haar- intlas- gede- rd in og on- indere erblij- i geen de vrouw en de sociale wetgeving (waarin vrouwen een andere positie hebben dan de mannen) aan de orde. Naar zeggen van de bewoners werd zon der aanleiding omstreeks half één de grote thermopaneruit geruïneerd. De schade be draagt zo’n zevenhonderdvijftig gulden. IJMUIDEN. In de nacht van maan dag op dinsdag is in een woning aan de Kijk aan Zeeërweg het woonkamerraam WILHELM had zich voorgenomen om naar Amsterdam te stomen. d’ Reden weten wij nog niet. Och, dit ligt nog in ’t verschiet. Daar zal men later van horen, wat daaruit zal zijn gebo ren. Hij denkt ook: „maar zachtjes aan”, dan zal ’t wel gaan.” Wat geven wij daar om. Ze houden ’t volk toch dom. Men laat ’t naar de pijpen dansen van gegalonneerde Hanzen. Is het niet naar hun zin, dan: „hakt er maar Om een veld als aan de Kennemerlaan in een goede ijsbaan te veranderen, zijn gun stige omstandigheden noodzakelijk. „Het moet”, aldus de heer Wedemeijer, „een paar dagen goed vriezen. De grondtempe- ratuur moet ook laag zijn, want het moet ook van onderen aanslaan. Het moet meer dan vijf graden vriezen, anders hoef je er niet aan te beginnen. Ga je spuiten, dan moet dat met een nevelspuit zodat het water in druppels op de grond komt. Tel kens als dat opgevroren is, kun je verder spuiten. Maar het water uit de spuit is een graad of zeven, dus relatief warm: dat dooit als het niet genoeg vriest - de ijs bovenste ijslaag weer. Als je nou mazzel hebt en je hebt op gegeven moment een ijslaag van een centimeter of drie, dan heb De heer A. Wedemeijer, hoofd van de dienst Sport en Recreatie, is er droevig over gestemd. „Je kunt niet zomaar een ijsbaan maken. Het onderspuiten is altijd een avontuur. De mensen denken mis schien dat het zo gemakkelijk is, maar we hebben voor het krabbelbaantje van alles geprobeerd, ook met de rolschaatsbaan is een poging gewaagd, maar het ging ge woon niet”. op in”.(Anoniem gedicht op de wijs van de toen populaire melodie „Naar de Para de”, in juli 1891 tot ontzetting van de autoriteiten in Amsterdam verspreid bij het bezoek van de Keizer en de Keizerin van Duitsland). OP DE SMOORHETE eerste julie van het jaar 1891 leek heel IJmuiden uit zijn gewone doen. Een verslaggever meldde aan zijn krant: „Een ontzaggelijke volks menigte heeft zich reeds vanaf het eerste Ook het werk van enkele vrijwilligers, het opspuiten ’s nachts van de rolschaat- senbaan aan het Gijzenveldplantsoen is voor niets geweest. Daar heeft zich hele maal geen ijs gevormd. Op het triabas- veldje is nog een beetje geschaatst, maar het grootste deel van het veld is onbe gaanbaar door de dooiplekken en de bob bels. Nu dreigt ook het weer om te slaan. „Als het nu wat dooit en het gaat daarna weer behoorlijk vriezen, zie ik nog een kans”, zegt de heer Wedemeijer. „Maar eerlijk gezegd ben ik bang dat we het voor deze wintér wel weer hebben gehad”. efster) m het erdam '79 in 't geen tingen Bewa- n, één ;d met je kans van slagen, want dan heb je niets meer met de grond te maken.” Maar de weersomstandigheden waren slecht, de grondtemperatuur bleef te hoog. Het ijs dat er was, dooide overdag in de toch warme februarizon. „Bovendien”, zegt de heer Wedemeijer, „sneeuwde het. Afgelopen vrijdag dachten we dat het zou lukken: het zou zes tot twaalf graden vriezen. Twee man hebben weer van ’s avonds tien tot ’s ochtends vier staan spui ten, maar opeens begon het te sneeuwen. Nou, dan gaat de kou uit de lucht, de sneeuw valt op het ijs en je kunt het wel vergeten. Alles wordt pap, het zakt in de bodem weg en er komt niets van terecht. Dan sta je met de tranen in je ogen”. VELSEN. Dat een paar weken vorst liet hoeft te betekenen dat er meteen overal schitterend kan worden ge schaatst, blijkt deze winter in Velsen. Kaar natuurlijke plekjes als de polder, de vijfers en de sloten nog redelijk ijs ople verden, is het dit jaar onmogelijk geble ken om een opgespoten stuk grond tot een ijsbaan te maken. Het beroemde „rooie veldje” bij de Kennemerlaan, het trias- veld, waar menig IJmuidenaar de eerste slagen op het gladde ijs heeft gedaan, is liets geworden. De weersomstandighe den hebben niet meegewerkt, de tempera turen zijn niet constant genoeg geweest, waardoor de kwaliteit van het ijs op dit tnige schaatsplekje voor de kinderen van midden-IJmuiden en Zeewijk ver bene den peil is gebleven. De slechte toestand van het ijs op het veld aan de Kennemerlaan heeft de dienst Openbare Werken en de dienst Sport en Recreatie van de gemeente heel wat tele foontjes opgeleverd. Teleurstelling, boos heid en vragen hierover, omdat het vooral e van faat 7 erder t jaar hech- itrale neng- open ?rden k on en breekijzer of de keizer en zijn vrouw. Het waren de hoge bezoekers Wilhelm II als een pauw pronkend in zijn uniform, een man van tweeëndertig, sinds drie jaar een der machtigsten van Europa, sinds een jaar onbeperkt heerser over eigen rijk doordat hij zich van de ijzeren kanse lier Bismarck had ontdaan; naast hem zijn charmante vrouw Victoria Augusta van Augustenburg, minzaam wuivend. En zij wandelden over het dankzij het nog steeds onaangetaste timmerwerk illuste re grondgebied van IJmuiden, spontaan toegejuicht door de mensenmassa, eer biedig begroet door de autoriteiten en de genodigden onder wie grootgrondbezitter Bik. NADAT HET SCHIP met de keizerlijke gasten was vertrokken maakte Bik er geen geheim meer van dat hij tegenover jrden, ingegooid, zei de 1 astra ragen beide □eten, ijn en Niet am in :onse- behoorlijke ijsbaan te creëren. Hoofd dienst Sport en Recreatie De heer M.A. Roobol, IJ muiden: „In de tijd van de Engelse koppels gingen mijn broer, een vriend en ik naar de kop van de ha ven om - zoals toen de gewoonte was - pennies of „biskits” aan de beman ningen te vragen. Het luk te niet erg want de meeste Engelsen zaten in het café Kamperduin. Het liep te gen half zeven en het werd pittig donker. Ik hoorde bakker Van den Boogaard nog roepen: „Kijk maar uit, straks zie ik er nog een van jullie verzuipen”. Mijn broer en de vriend probeerden het nog op één koppel, ik een eind verderop op een an dere. Maar er was blijk baar niemand aan boord van de boot waarop ik een kans waagde. Daarom be sloot ik maar weer aan de wal te gaan. Ik wilde, voorop de koppel staand, op de remmingssteiger springen maar ik kwam in de haven terecht. Ik weet nog dat ik niet om hulp schreeuwde; ik kon geen geluid uitbrengen. Dat ik als jongen van een jaar of twaalf, dertien niet ver dronk was te danken aan twee Engelsen die toch aan boord bleken te zijn. Ze hadden de plons ge hoord en schoten meteen te hulp. Zo gauw ze me uit het water hadden gehaald rende ik, natuurlijk klets nat, naar huis. Dezelfde bakker Van den Boogaard die zo nadrukkelijk had mochten worden neergezet met toestem ming van de verkoopster van de gronden, in casu de Maatschappij IJmuiden, met andere woorden Bik. Zijn ontdekking, later aldus in eigen woorden weergege ven: „En daar stond nu een getimmerte in zijn trionfale schoonheid te prijken zon der dat de vereiste vergunning was aan gevraagd!” Bik vestigde de aandacht van de autoriteiten op dit hoogst onaangena me verzuim. En hij riep de opzichter van zijn maatschappij bij zich aan wie hij luidkeels toevoegde: „Haal direct de nodi ge mannetjes om dat getimmerte weg te halen.” DE AUTORITEITEN praatten als Brugman om Bik van zijn voornemen te doen afzien. Hij wilde echter niet luiste ren. Toen werd de grote vraag: wie zou den er eerder zijn, de mannen met hamer VELSEN. Donderdag komen de leden van de Vrouwenbond NVV in gebouw Velserduin bij elkaar om een dag te dis cussiëren over de eigen club. Va n tien uur tot vier uur staan punten als de rela tie tot het FNV, het functioneren van de Vrouwenbondsafdelingen, de mogelijkhe- “ftde den om op te komen voor de belangen van men- 1 n wat ingen I' genis indu- j poor- ochtendkrieken langs de boorden van het kanaal verzameld. Het was vroeg in de morgen dat het jacht met de Keizer en de Keizerin van Duitsland binnengaats ver wacht werd doch het werd wel tien uur alvorens de saluutschoten van het Neder lands eskader begonnen te daveren om de komst van de Hohenzollern aan te kondi gen.” Zes oorlogsschepen maakten deel uit van het eskader. Bovendien hield een aantal torpedoboten op zee de wacht. ALS ALLES volgens de oorspronkelij ke plannen had kunnen gaan zou IJmui den alleen maar getuige zijn geweest van de doorvaart naar Amsterdam. Maar de plannen klopt niet. Dat ontdekte iemand die zo verstandig was de lengtematen van het keizerlijke jacht de Hohenzollern en van de sluizen eens met elkaar te vergelij ken. De man had eigenlijk recht op een Duitse of in ieder geval Nederlandse on derscheiding: hij stelde nog bijtijds vast dat het jacht niet kon worden geschut; op een dergelijke lengte waren de sluizen niet berekend. Het veranderen van de plannen had een belangrijke consequen tie: de keizerlijke voeten zouden IJmui- dens grondgebied gaan betreden. HET ZOU MAAR een klein stuk zijn, van de ene steiger naar de andere. Toch waren de gemeentelijke autoriteiten van mening dat dit niet zonder meer kon gebeuren. Het zou in strijd met alle waar digheid zijn de keizer en zijn vrouw zo maar over de grote keien van de weg langs het kanaal en ook nog onder de blote hemel te laten wandelen. Daarom werd op en langs de route een timmer werk aangebracht dat voeten en hoofden voor wat dan ook zou beschutten. Voor de feestelijke sfeer werd gezorgd door er vlaggen en een hoeveelheid groen uit de Breesaap op aan te brengen. Wat IJmui den betreft konden de hoge bezoekers aan wal stappen. HET WACHTEN op die zwoele woens dagmorgen duurde extra lang voor de in zware, plechtige jassen gehulde autoritei ten en hun genodigden. De hoge hoeden waren al menigmaal afgezet om tersluiks weer even het voorhoofd af te wissen, ook door de man die in IJmuiden meer te vertellen had c|an ooit een burger na hem en die daarom een goed plaatsje vooraan had gekregen, mr Adriaan Johan Ema nuel Arnold Bik, directeur van de Maat schappij IJmuiden, de particuliere onder neming die er alle bouwgrond bezat. Bik verveelde zich, zoals hij jaren later zou vertellen, stierlijk. Tot hij een inval kreeg die al zijn wachten vergoedde: burge meester en wethouders hadden verzuimd hem vergunning voor het oprichten van het getimmerte te vragen. Toch was in alle akten voor de verkoop van de grond in IJmuiden de bepaling opgenomen dat getimmerten die niet persé voor de haven of de havendienst nodig waren enkel de gemeentelijke autoriteiten een toen al zeer populair IJmuidens gebruik had toe gepast: het „voeren” oftewel opjutten. Niemand had gehoord wat hij zijn opzich ter na het bevel tot afbraak van het getim merte had toegevoegd: „Het is natuurlijk flauwekul, houd die timmerlieden hier zo ver mogelijk vandaan.” Diezelfde Bik vroeg de Duitse keizer schriftelijk of er een straat naar hem mocht worden ver noemd, de Keizer Wilhelmstraat. De kei zer antwoordde in opmerkelijk korte tijd met „ja”. Vooralsnog genoot Wilhelm ech ter van zijn glorieus verblijf in Amster dam waar op de avond van zijn aankomst een grote taptoe werd gehouden die de in het begin van dit relaas geciteerde ano nieme dichter reden gaf zijn gal uit te storten. De volgende avond stapte de kei zer in zijn burgerpak zomaar een bloe- menzaak in de Kalverstraat binnen. Hij kwam persoonlijk een bloemstuk bestel len dat hij de ochtend daarop in de Nieuwe Kerk wilde leggen, op het graf van Michiel Adriaanszoon de Ruijter. De keizer vertelde nauwgezet welke kleuren hij wenste maar de winkeljuf verstond onvoldoende Duits. Toen nam de keizer een vel papier en schreef hij met kloeke letters de namen van de kleuren op. Zo eenvoudig ging dat in die jaren bij de groten der aarde soms. Brakenhof waar wij me nige „cent op het blad” lieten liggen voor de duimdrop of gelukstoffee. De bakkerij van Bais. De sigarenwinkel van Mooy. De aardappelhandel van Westerop. Daarnaast pet ten en hoeden van Dek ker; deze zaak lag tegen over het politiebureau van De Ridder met agen ten als Roelofs, Wallast, Van der Jagt enz. Willemsplein: drogist Sant. De snoepzaak van Van der Kar. Helmig, de kruidenier. De mu ziektent op het Willems plein waar Sam Vlessing op o.a. Koninginnedag de zang leidde van de aldaar verzamelde schoolkinde ren. Na het zingen gingen de kinderen in optocht naar het spoorterrein ach ter het oude station voor spelletjes en limonade. Als wandeling werd reeds eerder het „Rondje” ge noemd terwijl ook de wandeling naar „de Kop” (van de haven) een popu laire route was. Beneden bij de sluis was de haring tent van Arie Zwaaij en vandaar voer het strand- bootje de Roland van Van Oosten naar het strand met muziek aan boord. Dat kostte drie cent per reis. Een kortere tocht kon worden gemaakt van af „de. Kop” met het boo tje van „Jaapie”, voor één of twee cent". (reacties op deze ru briek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). De heer Van der Linden van het Prentenkabinet in Wijk aan Zee trof in zijn archief deze foto aan, genomen in Velseroord. Verder ontbreken alle bijzonderheden. Vraag aan onze lezers: weet u om welke school het gaat, herkent u personen, heeft u er een idee van wanneer de foto is genomen? Bijzonderheden gaarne via tel. 023-378601 of schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”. gewaarschuwd zag me gaan en riep: „Zie je nou wel”. Eenmaal in de Pre sident Krugerstraat zette mijn moeder me direct met een wollen deken om bij de kachel. Zo eindigde een benauwd avon tuurtje”. De heer P.J. Homburg, Heiloo: „Ik ben geboren IJmuidenaar; zoals wij toen vaak zeiden: „Oud- IJmuidenaar”, want wij waren altijd een beetje trots op dat Oud-IJmui- den. Dat was dus dat deel van IJmuiden gelegen aan de andere kant van wat nu nog de „Brug” is. Mijn vader, H. Homburg, had een kruidenierszaak op de hoek van de Visserings- traat en de Prins Hendrik straat. Op het raam stond „Comestibles Fijne Vleeschwaren”. Onze overburen op de hoek wa ren de Cycloop, café Broek en Oortwijn, de sla gerij. Onze naaste buur was de stalhouderij van Boon. Bij ons voor de deur werden zowel de trouw- rijtuigen als de begrafe- niskoetsen ingespannen door oude getrouwen zo als Kees Niebuur en Braam die tevens de ver zorger was van de be graafplaats en daar woon de. Voor de oude IJmuide- naren wil ik graag nog wat zaken in de herinne ring terugroepen. De mel- kwinkel van de dames Jansen. De groente- en te vens snoepwinkel van ü- Weinig ijspret dit jaar op het krabbelveldje aan de Kennemer laan, het triabasveld. Ondanks diverse pogingen bleek het door A. Wedemeijer is er droevig over gestemd, maar ook dat mocht de tegenwerkende weersomstandigheden onmogelijk hier een De gehele discussie is als voorbereiding van het landelijk congres in september, waar beslissingen worden genomen over de wijze waarop de Vrouwenbonden in de toekomst hun werk zullen voortzetten. De bijeenkomst donderdag zal, in verband met het dertigjarig bestaan van de afde- iling Velsen, een feestelijk tintje krijgen. ie op toon- irt is mtal ende t mu- Iroeg 7 vergadering begint om half acht en is voor belangstellenden toegankelijk. Met een receptie in de hal van het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf heeft de personeelsvereniging van dit bedrijf het zilveren jubileum officieel gevierd. Voor de leden was het feest zaterdag avond al gevierd met een diner-dansant in paviljoen „IJmond”. Van de leden had de vereniging voor het zilveren jubileum een geluidsinstallatie cadeau gekregen, een welkom geschenk, dat op de personeelsa- vonden in de kantine zijn waarde onge twijfeld zal bewijzen. Het huidige bestuur toonde dit geschenk dan ook vol trots op de receptie. Op 20 februari 1953 werd de personeelsvereniging opgericht, waarbij met name de toenmalige directeur van het SVHB, mr. J. R. van Eerde, een stimulans heeft gegeven. In de 25 jaar van haar bestaan heeft de vereniging haar nut be wezen met gezellige avonden voor de le den, maar ook door de aardappelvoor- ziening, de textielverkoop, de danscursus en de culturele avonden, die georgani seerd werden. Het doel van de vereniging is al die jaren geweest te trachten om te komen tot een gemeenschap, waarin meer begrip én waardering voor elkaa¥ wordt gevonden. Op deze weg wil het huidige bestuur onder voorzitterschap van W. Groeneveld de komende jaren doorgaan. W VELSEN. In het stadhuis van Velsen vergadert vanavond de raads- I commissie van bijstand voor de be- drijven. In deze vergadering, die on- der voorzitterschap zal staan van we- thouder ing. H. van der Werff, wordt gesproken over de vaststelling van I het gas- en waterverbruik. Lr? J De reorganisatie van de drinkwa- tervoorziening in de provincie Noord- Holland komt nog eens aan de orde bij de behandeling van vragen die de raadsleden Koch en Kotte (beiden J WD) stelden in de raadsvergadering van 2 fabruari over de concessies voor winning van drinkwater. De agenda vermeldt verder de ontwerp- projectenlij st ten behoeve van het I meerjarenplan 1978-1982, de subsi- I dieverlening aan de WV Kennemer- land/Amstelland en ten slotte volgen 1 1,: :x L 'S WW w IB lil ®i A

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7