Kaderleden vrezen sluiting als Conrad-Stork geen steun krijgt PSP Velsen stelt M kandidatenlijst voor de raad op De Amro Bank Ffr is er voor alle spaarders. VQ statenverkiezi INDUSTRIEBONDEN MAKEN ALTERNATIEF REORGANISATIEPLAN Twintig deelnemers VVD wil straks Kandidaten PSP k? gaan meebesturen De Spaar-Plus-Extra-Rekening. De Spaar-Plus-Rekening. Bh n o N n F R n g Geen commentaar i Betere organisatie Arbeidsplaatsen Eenzijdig PFF W A R I 10 7 8 IJMOND =RS tarden staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaar rekening. En wat op de Spaar- Plus- Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige overweging. Deze rekeningen geven momenteel een rente van: ledingf F F R P P (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Als de door VMF voor de werkmaatschappij Conrad-Stork gevraagde over heidssteun uitblijft, kan wel met het maken van reorganisatieplan nen gestopt worden en komen de 580 personeelsleden van deze Haarlemse machinefabriek op straat te staan. Dit zeggen de NW-kaderleden bij Conrad-Stork, die zich angstig af vragen of die steun van het Rijk wel komt, aangezien het overleg in de herstructureringscommissie kranenbouw (Nehem) over sa menwerking in december is vast gelopen. Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2°/o meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u l°/o opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden A Lig I Koos Rietkerk en grote partijen (ADVERTENTIE) ü- Het is nog maar kort geleden dat door Conrad Stork met de regelmaat van de klok kranen werden afgeleverd. Hier twee multi-purpose kranen voor de Rotterdamse haven, die twee jaar geleden werden gebouwd. Bloem vindt dat overheidssteun onmid dellijk werk zal moeten opleveren en wijst er daarbij op dat in het reorganisatieplan de sectoren tandwielen en grondverzet on voldoende uit de verf zijn gekomen. „Als we zo goed in tandwielen zijn, moet er toch een markt voor zijn! Het merkwaardige is programma Statenver- Om die visie en aanpak gaat het volgens Rietkerk straks ook bij de Provin ciale Statenverkiezingen. scnoonber veer 1! j. Sieraad ?ge- 309, Directeur ir. A. Brink, die wij om com mentaar vroegen, zei te hebben getracht de toekomstplannen zo open en duidelijk mogelijk in een interview met Haarlems Dagblad (van 15 februari, red.) te hebben uiteengezet. Iedereen heeft een eigen me ning en die respecteer ik, zonder dat ik het er mee eens hoef te zijn. Ik heb er veel begrip voor dat ook de vakbonden en onze medewerkers aan het woord kunnen ko men, dat is een goede zaak. Het lijkt mij echter niet juist om via de krant in discus sie te treden. Daarvoor hebben wij onze overlegforums binnen en buiten het be drijf.” Wemmers benadrukt hierbij de goede naam van dit Haarlemse bedrijf. „Voor ons is het onbegrijpelijk, dat het overleg in de herstructureringscommissie niet tot een samenwerking in de kranenbouw heeft geleid. Wij blijven van mening dat je gezamenlijk kranen aan de man moet brengen.” Wat met name de kaderleden dwarszit is dat de raad van bestuur van VMF het reorganisatieplan van Conrad- Stork prachtig vond, maar voor steun bij verder dat als er opdrachten komen voor grondverzetinstallaties nog werk wordt uitbesteed.” Ook bestuurder Wemmers vindt dat beide afdelingen te simpel wor den afgedaan en dat de mogelijkheden van Conrad-Stork onvoldoende zijn onder zocht. „Alle facetten van het bedrijf moe ten doorgelicht worden. Er moet verder beter georganiseerd worden. Onze groot ste kritiek is dat we nog steeds niet weten wat de directie precies wil en welke func ties overbodig worden. Op deze wijze is geen discussie mogelijk”. Wemmers meent, dat de directie onvol doende gebruik heeft gemaakt van het rapport van Navel Consults, waarmee erg geheimzinnig wordt gedaan en dat de In dustriebond ook niet heeft gelezen. De ondernemingsraad heeft het (twee dikke boeken) na sterk aandringen wel even mo gen inkijken. Wemmers: „Wij willen dat de directie motiveert waarom ze de adviezen daarin niet opvolgt. We weten dat ver nieuwingen nodig zijn, functies vervagen nu eenmaal en tegen om- en bijscholen hebben we geen bezwaar als het maar gedegen wordt opgezet, want het gaat om mensen. Maar de verhouding produktie- verkoop in de toekomstvisie vinden we wel eng. Je kan er soms niet onderuit een deel van je fabrikage naar een ander land te brengen. Als ze echter al over licenties gaan spreken, zeg dan maar „we willen geen produktie meer”. We zetten er dan ook een groot vraagteken bij.” De kaderle den hierover: „We zijn bang dat straks alleen nog maar systemen, tekeningen en licenties verkocht worden maar aan een winstgevend bedrijf zonder werk voor de 580 mensen hebben we niets. We blijven vechten voor behoud van die arbeidsplaat sen.” Zowel de Industriebond als de kaderle den vinden het ook onbegrijpelijk dat het machinepark sterk is verouderd en dat daarvoor in betere tijden geen investerin gen zijn gedaan. Ondanks het feit dat voor 290 mensen werktijdverkorting is aange vraagd, wordt niets gedaan aan machine onderhoud. Volgens Van Veen mogen de fecte apparaten niet eens meer gerepa reerd worden. Juist nu het machinepark stilstaat, omdat al ruim een jaar geen grote opdrachten meer zijn binnengekomen. Al leen op de werf kan nu nog volop gewerkt worden, maar de kaderleden verwachten dat ook daar binnenkort arbeidstijdver korting nodig is, omdat niets meer wordt aangevoerd. De kaderleden vragen zich ernstig af „Wat gebeurt er met onze fabriek” en wijzen op de timide stemming die er heerst en harde beschuldigingen als „wanbeleid, veronachtzaming van adviezen, overtre den van regels en eigenzinnig optreden” aan het adres van de directie, als gevolg van het slechte overleg met OR, bonden en kaderleden. Vanavond wordt de kwestie door de Industriebonden met de kaderleden be sproken. Morgen is een vergadering van de centrale ondernemingsraad en op 1 maart gaan de bonden naar de directie. Op 28 februari spreken de kaderleden over de problemen met fracties van de gemeen teraad. Op aandringen van de PvdA heeft de commissie Economische Zaken van de Tweede Kamer minister Van Aardenne om een gesprek verzocht, waartoe hij be reid is. Een datum is nog niet vastgesteld. De Industriebond NW vindt de passage in het plan dat „gestreefd zal worden naar behoud van arbeidsplaatsen” veel te zwak. Wemmers: „Doel van het reorganisa tieplan moet zijn dat alle 580 mensen hun boterham bij het bedrijf kunnen blijven verdienen. Hoe dat zou kunnen, gaan we nu uitwerken, waarna we met een tegen voorstel komen. We hebben al een kader- er niets van begrijpen. Zelfs de aanvullen de gegevens die we vandaag ontvingen zijn nog even vaag”, aldus Wemmers. „Wij pra ten nog steeds over 58 mensen die overbo dig worden, maar de directie zegt dat dertig arbeidsplaatsen verloren ,gaan.” Volgens kaderlid Van Veen is het verloop van produktiepersoneel al anderhalf jaar tien percent per jaar, wat wegens een vacaturestop bij de VMF niet kan worden aangevuld. „Er worden echter wel mensen aangenomen op de ontwikkelingsafdeling als de directie dat nodig vindt en daardoor ontstaat een scheve verhouding.” Van Veen: „De huidige situatie bij het bedrijf vind ik uiterst gevaarlijk, omdat iedereen denkt dat er „maar” dertig men sen wegmoeten, maar als de overheids steun eens niet komt? Aan de werktijdver korting moet snel een eind komen, want de mensen gaan naar iets anders uitkijken. Ze lopen nu al weg als ze kunnen, vooral jongeren, waardoor vergrijzing optreedt. Met de opleiding van mensen in het bedrijf is ook al gestopt.” Kaderlid Bloem: „Dat vinden we een slechte zaak voor de toe komst van Conrad-Stork. We hebben erva ring met een ontwikkeling, waarbij we gens personeelstekort uitzendkrachten werden ingeschakeld die steeds moesten worden ingewerkt. Dat was een enorm zware belasting voor het vaste personeel. Door de grote aantallen was de verhou ding zoek, ook al door de hogere beloning van de uitzendkrachten. Het ziektever zuim liep toen in afdelingen op tot veertig percent Zij vrezen dat de overheid wel de hele sector, maar niet een afzonderlijk bedrijf wil steunen met het gevraagde krediet van 15 a 20 miljoen. Daarentegen ver wachten de kaderleden ook niet dat een andere kranenfabriek, zoals bijvoorbeeld Figee, in zee zal gaan met een bedrijf dat vorig jaar vijf miljoen verlies leed. Zij vinden wel dat het 25% marktaandeel dat Conrad-Stork heeft op het gebied van kranen aanleiding moet zijn voor het ver lenen van overheidssteun. Ook bestuur der W. H. Wemmers van het NVV is van mening dat dit werk voortgezet moet kun nen worden. Daarbij wijst hij op de vlak na de oorlog gebouwde kranen in Neder land die aan vervanging toe zijn en waar voor nu een markt gevonden zou moeten worden. „Die zijn belangrijk”, vindt hij. Niet alleen van wege die nationale poli tiek maar toch ook nog vanwege het beleid dat provinciaal gevoerr moet gaan worden nu het stre ven erop is gericht steeds meer overheidstaken naar de provincie toe te brengen. Economisch omdat het bedrijfsleven als bron van onze welvaart nog verder uitgehold gaat worden. Maatschappelijk omdat zich allerlei vor men van parasitair ge drag gaan ontwikkelen”. HAARLEM. Twintig partijen of politieke groe peringen zullen woens dag 29 maart meedingen naar de gunst van de kiezers. Alle bekende na men zijn van de partij: PvdA, CDA, WD, D’66, PPR, CPN en PSP. DS’70 doet alleen in Noord-Hol- land en Utrecht mee. Van de kléinere clubs hebben het Gereformeerd Poli tiek Verbond, de Boeren partij en de Reformato risch Politieke Federatie zich aangemeld. Voor de randstad kunnen twee nieuwkomers worden ge noteerd. De Conserva tieve Volkspartij, een af splitsing van de Boeren partij, komt uit met een lijst in Zuid-Holland. In Overijssel is B. P. Bae- rends, een zwager van „boer” Koekoek, de lijst trekker. In Noord- en Zuid-Holland kan ook worden gestemd op de In ternationale Kommunis- ten Bond (IKB). Deze par tij neemt aan de Staten- verkièzingen deel in de steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen, Am stelveen, Leiden en Haar lem met omgeving. In Noord-Holland, en dan nog alleen in de statenk ring Zaanstad, is ook de Partij van de Belasting betaler geregistreerd. belangrijk in de reserves van VMF heeft bijgedragen, die zij nu op honderd miljoen gulden schatten. „Trouwens, de raad van bestuur zei in eerste instantie als je zoveel verlies lijdt moet je sluiten.” De heer Wemmers en de kaderleden zijn overigens niet zo ingenomen met de ma- nier waarop de reorganisatie wordt aange pakt. Wemmers daarover: „De direktie heeft ons nooit de kans gegeven mee te praten. Drie weken nadat het naar Den Haag was gestuurd, kregen wij het pas te zien. Dat neem ik de heer Brink hoogst kwalijk. In november hebben we notabene een gesprek met hem gehad en zouden die maand nog iets horen. Nu zegt ir. Brink soneel. „Bovendien zo ingewikkeld, dat we dat als we achter zijn plannen staan we die alsnog kunnen steunen. We waren liever doorlopend betrokken geweest bij de „plannen voor de toekomst”. Nu ze het plan eindelijk onder ogen hebben gekregen, zijn de kaderleden daar niet bepaald tevreden mee. De heer Bloem: „Het plan is veel te eenzijdig, de investeringen zijn gericht op uitbreiding verkoop, research en kranen en de overige produktie wordt erin verwaarloosd. Ge koerst wordt op de verkoop van know how en dat gaat arbeidsplaatsen in de produk tie kosten, arbeidsplaatsen waarom juist is gevraagd.” Kaderlid Van Veen: „Het plan bevat te weinig informatie en er staat ook niets in over de mogelijkheid dat de produktie van golfkartonmachines wegvalt. Ik zie dat erg somber in. In april zal het contract met de Amerikaanse opdrachtgever S S wor den besproken; wij verwachten niet dat het zal worden voortgezet. Bovendien, met zo’n contract heb je nog geen werk.” Van Staveren: „Maar je moet wel mensen be schikbaar houden voor als er eventueel werk komt.” Bestuurder Wemmers wijst op de onzekere factor die dit contract in zich draagt. Als de golfkartonsector ver dwijnt, zullen er nog eens vijftig arbeids plaatsen over zijn, volgens de kaderleden. LEIDEN. Voor Koos Rietkerk, fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, zijn de Provinciale Statenverkiezingen belangrijk voor de nationale poli tiek. Tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Leiden somde hij daarvoor twee redenen op: Provinciale Staten kiezen de leden van de Eerste Kamer (waarmee rechtstreeks de samenstelling van die nationale volksvertegenwoordiging wordt be paald) en de uitslag van de verkiezingen kunnen als een tussentijdse graadmeter van de landelijke poli- VELSEN. De ledenvergadering van de PSP Velsen heeft zich tijdens haar ledenvergadering bezig gehouden met het opstellen van een lijst van kandidaten voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. De leden zullen zich middels een referendum over deze lijst uit kunnen spreken zodat begin maart de uiteindelij ke lijst en de volgorde gestalte kunnen krijgen. Deze lijst wordt dan met die van de PPR in Velsen gecombineerd tot één lijst voor Progressief Velsen. Op woens dag 22 maart zal er een gezamenlijke ledenvergadering gehouden worden om de definitieve lijst en het gemeentepro- gramma vast te stellen. Op de kandidatenlijst van de PSP voor de gemeenteraad staan in alfabetische vol gorde J. Borst, J. Brouwer, D. Fennema, mevr. D. Harms, mevr. A. Hoek, K. Hof, H. van Leeuwen, J. Luster, R. Mulder, S. Schoenbergen, R. Schoondergang, mevr. I en mevr. D. Steinmeijer. De PSP heeft besloten om een openbare avond te organiseren voor de verkiezingen van Provinciale Staten. Op deze avond zullen mevr. T. Bos het huidige statenlid en R. Schoondergang, de kandidaat voor 198|' staten spreken over de problemen in de IJmond. Op 1 mei zal de PSP naast de gezamenlijke avondviering met PvdA, in dustriebond NW en VARA overdag een eigen 1 mei-viering houden. provinciale of landelijke verkiezingen gaat. Voor hem is er één VVD, die op beide fronten een beleid voert dat in eikaars ver lengde ligt. Gezamenlijk wordt de strijd aangebon den tegen een collectivis- tische maatschappij die, zo betoogde de liberale voorman, ons de afgelo pen jaren is opgedron gen. De VVD wil een maatschappij van zoveel mogelijk zelfverantwoor- delijke mensen. Het is niet goed als personen, organisaties en bedrijven hun problemen op de ove rheid gaan afwentelen. „Als de band tussen in spanning en beloning steeds slapper wordt, dan raakt het voor een vrij land zo noodzakelijke evenwicht tussen over heidszorg en eigen ver antwoordelijkheid verlo ren. Dan komen we in een onvrije subsidiemaat- schappij. Zowel econo misch als maatschappe lijk lopen we dan vast. 7°/ /o LEIDEN. Koos Rietkerk is er van de week in Leiden erg duidelijk over geweest: het moet maar eens uit zijn met de colleges van Gedeputeerde Sta ten links van het mid den. Na de verkiezin gen wil ook de rechtse WD een vinger in de bestuurlijke pap. De li berale voorman vertel de zijn partijgenoten in de sleutelstad dat de WD straks zal aanstu ren op afspiegelings colleges. Nu Van Agt en Wiegel elkaar op na tionaal niveau hebben gevonden, kan dat nog boeiende discussies opleveren. Noord- en Zuid-Hol- land kennen momen teel zogenaamde pro gram-colleges, waarin progressieven en chris- ten-democraten sa menwerken volgens vooraf gemaakte af spraken. Voor Rietkerk is deze vorm van dagelijks bestuur waarbij de VVD min of meer buiten spel staat het gevolg van ondemocratisch machtsdenken bij de PvdA. „Niet alleen lan delijk, maar ook pro vinciaal en gemeente lijk kom je dat tegen”, betoogde hij. „Als de socialisten streven naar zo smal mogelijke colleges dan legt zij een grauwsluier over onze provincies en ge meenten. De partijor- ganen willen ook daar het liefst alleen de dienst uitmaken en sa menwerking met ande ren alleen accepteren als het niet anders kan. Ik vind dat een heilloze weg die de polarisatie alleen maar bevordert en onze democratische verhouding geen goed doet”. Volgens Rietkerk ge nieten afspiegelings colleges de voorkeur, omdat ze het vertrou wen van de kiezers hebben en kunnen werken op basis van het programma waar op ze gekozen zijn. Maar voor Koos Rietkerk maakt het niet zoveel uit of het nu om Hoge rente en direct opvraagbaar. 6 tieke verhoudingen worden gezien (een beoordeling van het kabinet Van Agt/Wiegel dus). De provinciale politici zullen die uitspraken van Wiegels opvolger in de Kamer niet in dank afne men. Ook vanuit de libe rale hoek wordt nadruk kelijk betoogd dat de kiezer zich bij zijn stem gedrag moet laten beïn vloeden door concrete provinciale partijstand punten. Niet voor niets komt elke club met een uitvoerig voor de kiezingen. Peter Zwart, lijsttrek ker voor de PSP in Noord-Holland, heeft za terdag nog gewaar schuwd voor „de truc van de grote partijen”. Hij is bang dat de landelijke po litiek de provinciale ver kiezingen zullen over schaduwen. „De ver kiezingen worden be schouwd als een soort re ferendum over de kabi netsformatie. Laat men zich wel bedenken dat men bij zijn uitspraak dan bijvoorbeeld de in poldering van de Mar kerwaard op de koop toe neemt”, aldus de pacifist. „de truc van de de overheid aanklopt, terwijl juist het bijeenkomst met het NKV gehouden. Voor Haarlemse bedrijf in het nabije verleden* alles is echter meer informatie van de directie nodig. Ook als de raad van be-' stuur van VMF alsnog op centraal niveau een ander voorstel doet, dat voor de indus triebonden aanvaardbaar is”. De voor waarden hebben vooral betrekking op het afsluiten van werkgelegenheidsgaranties. Dinsdag liepen de onderhandelingen vast, zodat nu tot ongenoegen van de bonden daarover per bedrijf onderhandeld moet worden. Bestuurder Wemmers noemt het een „trieste vertoning”, dat in het hele reorga nisatieplan van Conrad-Stork, dat vele pa gina’s telt, maar een paar regels worden gewijd aan de consequenties voor het per- HAARLEM. De kan didatenlijst van de Paci fistisch Socialistische Partij voor de statenver kiezingen in Noord-Hol land ziet er als volgt uit. Lijsttrekker is Peter Zwart, jongerenwerker in Alkmaar en sinds 1970 assistent van de twee hoofdige statenfractie. Tweede op de lijst is Pe ter Korzelius uit Huizen, boekhouder en student, was gedurende vijf jaar bestuurder van het PSP- gewest Amsterdam. Op de derde en vierde plaats staan de huidige statenle den: Titia Bos uit Am sterdam en Ruud Bakker uit Schagen. Na hen vol gen Titia van Leeuwen (Amsterdam), Robert Schoondergang (Sant poort), Ed van Dalsum (Oostzaan), Erik Meyer (Amsterdam), Rob Dec- kwitz (De Rijp) en Fred Gersteling (Amsterdam)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13